Investičné príležitosti 2024

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 331
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa Truncus »

V dnešnej dobe nejde len o valuačné riziko...
Ale fakt sa mi to už nechce hlbšie vysvetliť. Musel by som hodne písať...Sám uvidíš, či to dokážeš zmanažovať..
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa patrik.z »

hifron napísal: Po 12 02, 2024 12:53 pm keď mám reštauráciu a jeden deň príde 100 ľudí a ďalší deň 4 a pokračuje to alebo sa niečo deje, rozmýšľam stále ako z toho byť ziskový a či niečo v odvetví nie je dosraté - buď po manažérskej stránke, po technickej stránke alebo po spoločenskej. a keď rozmýšľam ďalej a stále to nejde, možno nie som v problémoch sám a keď áno, niečo je zle... a to sa dá tiež riešiť všelijako... a keď sa otvárajú reštaurácie ostošesť, niekde možno niečo iné chýba... :-) a keď nič nechýba, všetci sú šťastní a chodia do tých reštaurácií a keď ani nie, stále treba vymýšľať čo s tým a reštaurácia je stále možnosť, akurát sa treba zamyslieť či trocha neísť s dobou a niečo sa nedá trocha zmeniť. a keď stále je odpoveď iná ako by človek chcel, je tu rozpor a možno niekto má nápad čo s tým ďalej - a preto je tu toľko poradenských firiem... a keď netreba nič až tak riešiť, poradenské firmy si môžu povedať, že budú riešiť vlastné podnikanie a na ostatných sa v*... :)
To ani nie je odpoved na moj argument. Bola to velmi jednoducha a priamociara analogia, prosim nezahanaj ju do absurdity.
Truncus napísal: Po 12 02, 2024 12:59 pm V dnešnej dobe nejde len o valuačné riziko...
Ale fakt sa mi to už nechce hlbšie vysvetliť. Musel by som hodne písať...Sám uvidíš, či to dokážeš zmanažovať..
K tomuto som uz mal debatu vo svojom vlakne, tusim s Rokosakom. V ziadnej dobe nejde len o valuacne riziko a rovnako sa dalo argumentovat v hociktorom z poslednych 100 rokov. Ani v jednom z nich by sa neoplatilo vyhybat akciam.

Rastuca populacia, rastuce kapitalove investicie, zrychlujuce tempo inovacii. Aj ked pridu krizy, mnozstvo firiem ich prezije a vyjde este silnejsich. Tak ako prezili 2 svetove vojny, hospodarsku krizu, inflacne 70-tky, studenu vojnu, 9/11 / Irak / Afganistan, financnu krizu, europsku dlhovu krizu, Brexit, COVID, Ukrajinu, Izrael...

Co take pride, co to tentokrat uz naozaj vsetko polozi? Ze budem ako dlhodoby investor na desiatky rokov lutovat, ze si za par stoviek kupujem akcie? Myslim, ze ked nieco take naozaj pride, nebudem riesit zrovna to, ci som nekupil predrazene akcie (pritom naozaj, az take predrazene nie su), cash asi tiez nebude uplne terno. Preto hovorim, ze chodcov pristup riesi nanajvys valuacne riziko.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Patrik existuju aj ine triedy aktiv ako akcie.

Co take pride, co to tentokrat uz naozaj vsetko polozi?

Precitaj napr. Niels Ferguson, zistis s uzasom (teda aspon ja som zistil) ze vsetko tu uz bolo a polozilo sa to cele niekolkokrat :) Iba ludia maju kratku pamat.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa patrik.z »

osamely chodec napísal: Po 12 02, 2024 2:34 pm Patrik existuju aj ine triedy aktiv ako akcie.

Co take pride, co to tentokrat uz naozaj vsetko polozi?

Precitaj napr. Niels Ferguson, zistis s uzasom (teda aspon ja som zistil) ze vsetko tu uz bolo a polozilo sa to cele niekolkokrat :) Iba ludia maju kratku pamat.
Ano, existuju, ale o tom si predsa neargumentoval.

A ake su to teda tie ine aktiva? Lebo napriklad drahe kovy (videl som, ze mas thread so zlatom) ja za aktivum nepovazujem, cim ale nemyslim, ze to nema v portfoliu ziadny zmysel, zavisi od pristupu. Kazdopadne, co je podstatnejsie, ak naozaj pride kolaps civilizacie (ved ja pre krista netvrdim, ze take riziko nie je), tak ti budu tvoje GLD papieriky rovnako uzitocne ako skolabovane akcie a skolabovany dolar.

Nieco ine su fyzicke kovy, ale tie so sebou prinasaju dalsie riziko (napriklad bezpecnostne, hlavne v Mad Max svete po kolapse civilizacie :) ).

Kazdy argument sa obrati na falosnu dichotomiu a uz ma to naozaj nebavi. Chapem, preco sa do toho jogo nechcel zapajat a radsej budem podobne diskusie ignorovat.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa Rokosák »

1. Netreba dosiahnut maximum a netreba byt sklamanym z nizsieho vynosu ako teoreticke maximum.
2. Nepredavat pri raznom poklese je riskantne, cierna labut este neodletela.
3. Ja rad citam analyzy Martina, Patrika, Jugglera a dalsich.
4. Tie analyzy sa zakladaju na:
Datach, informaciach a predpovediach firiem z hladiska firmy.
Firmy maju zaujem o ukazanie najlepsieho pohladu z ich financnych dovodov.
Podla Buffeta americke firmy maju schopnost “dosiahnut” lubovolnu trzbu aj zisk.
Americke uctovnictvo (GAAP) pozna koncept “consideration” co je cislo vycucane z prsta a unikatne pre USA.
Napriek tomu firmy dokonca casto udavaju “non-GAAP” vysledky.
5. Analytici su zavisli na firmach, ktore analyzuju. Ak su kriticki, stracaju pristup k firemnym datam a vedeniu firmy. Bez toho stracaju sposob ako pracovat a udrziavat si zivotny standard.
6. Negativne spravy ako napriklad v pripade Enronu su jednorazove a v brandzi nepopularne.
7. Analyza I ked technicky spravna, nemusi byt prijata trhom a preto stratova. Plati aj opak, nezmyselna analyza moze byt vynosna, ak ju trh prijme.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 331
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa Truncus »

patrik.z napísal: Po 12 02, 2024 1:20 pm

K tomuto som uz mal debatu vo svojom vlakne, tusim s Rokosakom. V ziadnej dobe nejde len o valuacne riziko a rovnako sa dalo argumentovat v hociktorom z poslednych 100 rokov. Ani v jednom z nich by sa neoplatilo vyhybat akciam.

Rastuca populacia, rastuce kapitalove investicie, zrychlujuce tempo inovacii. Aj ked pridu krizy, mnozstvo firiem ich prezije a vyjde este silnejsich. Tak ako prezili 2 svetove vojny, hospodarsku krizu, inflacne 70-tky, studenu vojnu, 9/11 / Irak / Afganistan, financnu krizu, europsku dlhovu krizu, Brexit, COVID, Ukrajinu, Izrael...

Co take pride, co to tentokrat uz naozaj vsetko polozi? Ze budem ako dlhodoby investor na desiatky rokov lutovat, ze si za par stoviek kupujem akcie? Myslim, ze ked nieco take naozaj pride, nebudem riesit zrovna to, ci som nekupil predrazene akcie (pritom naozaj, az take predrazene nie su), cash asi tiez nebude uplne terno. Preto hovorim, ze chodcov pristup riesi nanajvys valuacne riziko.
Nikto tu nepíše o vyhýbaní sa akciám i keď krízy v 1929 a inokedy bežne znićili životy množstva ľudí, vrátane samovrážd...
Odporúčam prečitať si The Black Swan - od Taleba.

Okrem toho, keď som si s tebou vymieňal názory, tak som vobec nebral do úvahy koľko investuješ, až pár stoviek, tak to sa prakticky len hráš, ale až má investor v akciách 300 - 500k a viac, tak na to už musí pozerať inak, aby neprišiel na mnoho rokov o polku a viac hodnoty, čo uź príjemné nie je a to nemusí byť konečný problém, nie je to potom už hra s pár stovkami. A správny výber akcií to nemusí vždy zachrániť.

A čo príde ? Už tu bolo povedané, že budúcnosť presne nikto nepozná. My nepatríme k vedeniu najvačsíćh fondov, bánk, ani nie sme vačšinoví vlastníci, ktorí rozhodujú smerovaní trhu a ani o načasovaní týchto udalostí...

Mohol by som rozviesť pár variant, ktoré by narušili tvoj sebavedomý postoj o málorizikovosti výberu tvojich titulov z dlhodobého hľadiska.
Ale nechcem ti kaziť predstavy.
Je správne investovať a ućiť sa, ale prílišné sebavedomie a trúfalosť vlastnej stratégie može byť často na škodu. Každý prístup, každá stratégia má svoje slabé miesta a riziko a to vrátane stratégií na matematike i keby boli nepriestrelné, tak zmena podmienok a časové hĺadisko ich može narušiť a zobrať dotyčnú vyhodu...

Možno raz pochopíš, že chodcov prístup rieši aj niečo iné ako valuačné riziko...Je to len otázka toho, ako dlho zostaneš na trhu. Vidím to na sebe ako som za mnoho rokov na trhu prehodnotil od základu prakticky všetky svoje názory v porovnaní s tým, aké som ich mal na začiatku...
Inak, tvoju stratégiu pokladám za dobrú, pokiaľ sa veci budú vyvíjať na zákláde tvojich predpokladov... :wink:
Až nie, tak si v riziku, pokiaĺ tam budeš mať časom značný balík...
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa patrik.z »

Truncus napísal: Po 12 02, 2024 9:42 pm
patrik.z napísal: Po 12 02, 2024 1:20 pm

K tomuto som uz mal debatu vo svojom vlakne, tusim s Rokosakom. V ziadnej dobe nejde len o valuacne riziko a rovnako sa dalo argumentovat v hociktorom z poslednych 100 rokov. Ani v jednom z nich by sa neoplatilo vyhybat akciam.

Rastuca populacia, rastuce kapitalove investicie, zrychlujuce tempo inovacii. Aj ked pridu krizy, mnozstvo firiem ich prezije a vyjde este silnejsich. Tak ako prezili 2 svetove vojny, hospodarsku krizu, inflacne 70-tky, studenu vojnu, 9/11 / Irak / Afganistan, financnu krizu, europsku dlhovu krizu, Brexit, COVID, Ukrajinu, Izrael...

Co take pride, co to tentokrat uz naozaj vsetko polozi? Ze budem ako dlhodoby investor na desiatky rokov lutovat, ze si za par stoviek kupujem akcie? Myslim, ze ked nieco take naozaj pride, nebudem riesit zrovna to, ci som nekupil predrazene akcie (pritom naozaj, az take predrazene nie su), cash asi tiez nebude uplne terno. Preto hovorim, ze chodcov pristup riesi nanajvys valuacne riziko.
Nikto tu nepíše o vyhýbaní sa akciám i keď krízy v 1929 a inokedy bežne znićili životy množstva ľudí, vrátane samovrážd...
Odporúčam prečitať si The Black Swan - od Taleba.
Samozrejme, ved aj s ekvivalentom rizika 1929 treba ratat, o tom ja stale hovorim. A ludia ktori mali moznost dokupovat (jasne, nie kazdy tu moznost mal... vacsina nemala), tak sa mu to vratilo velmi pekne. Ale aj ti, co mali moznost drzat, profitovali. A aj tu mi je jasne, ze nie kazdy tu moznost mal.

Ale hm, nikto nepise o vyhybani sa akciam? Hm, niektori podla mna ano.
Truncus napísal: Po 12 02, 2024 9:42 pm Okrem toho, keď som si s tebou vymieňal názory, tak som vobec nebral do úvahy koľko investuješ, až pár stoviek, tak to sa prakticky len hráš, ale až má investor v akciách 300 - 500k a viac, tak na to už musí pozerať inak, aby neprišiel na mnoho rokov o polku a viac hodnoty, čo uź príjemné nie je a to nemusí byť konečný problém, nie je to potom už hra s pár stovkami. A správny výber akcií to nemusí vždy zachrániť.
Investujem pravidelne radovo v stovkach, ale portfolio mam radovo v desiatkach tisic. Nie je to 300k, ale nie je to iba hranie. Vyhlad mam dlhodoby a planujem mat vacsinu majetku v akciach dlhodobo.
Truncus napísal: Po 12 02, 2024 9:42 pm A čo príde ? Už tu bolo povedané, že budúcnosť presne nikto nepozná. My nepatríme k vedeniu najvačsíćh fondov, bánk, ani nie sme vačšinoví vlastníci, ktorí rozhodujú smerovaní trhu a ani o načasovaní týchto udalostí...

Mohol by som rozviesť pár variant, ktoré by narušili tvoj sebavedomý postoj o málorizikovosti výberu tvojich titulov z dlhodobého hľadiska.
Ale nechcem ti kaziť predstavy.
Je správne investovať a ućiť sa, ale prílišné sebavedomie a trúfalosť vlastnej stratégie može byť často na škodu. Každý prístup, každá stratégia má svoje slabé miesta a riziko a to vrátane stratégií na matematike i keby boli nepriestrelné, tak zmena podmienok a časové hĺadisko ich može narušiť a zobrať dotyčnú vyhodu...

Možno raz pochopíš, že chodcov prístup rieši aj niečo iné ako valuačné riziko...Je to len otázka toho, ako dlho zostaneš na trhu. Vidím to na sebe ako som za mnoho rokov na trhu prehodnotil od základu prakticky všetky svoje názory v porovnaní s tým, aké som ich mal na začiatku...
Inak, tvoju stratégiu pokladám za dobrú, pokiaľ sa veci budú vyvíjať na zákláde tvojich predpokladov... :wink:
Až nie, tak si v riziku, pokiaĺ tam budeš mať časom značný balík...
Ja si nemyslim, ze mam neprimerane sebavedomy postoj, ja chapem aj riziko ciernych labuti, aj riziko dlhodobej stagnacie. Nic z toho som ani raz nezamietol, ani som sebavedomo netvrdil, ze to nepride. Ani sa nesnazim predvidat buducnost, o tom moj pristup vobec nie je.

Vsimni si, ze ja nepopieram ziadne riziko, ktore tu bolo spomenute, ale odpoved na svoje argumenty nedostavam. Ved prosim, rozved tych par variant.

Absolutne si zaroven uvedomujem riziko toho, ze hociktora z jednotlivych firiem moze klamat alebo inym sposobom ist proti mojmu zaujmu. Alebo zlyhat a skrachovat. Proti tomu bojujem diverzifikaciou do firiem, ktore desatrocia, ak nie storocia ukazuju, ako sa s problemami vyrovnavaju. Samozrejme neznamena, ze sa historia nemoze obratit, ale snad sa proti mne neobrati v 20/20 pripadov :) To sa bavime o individualnom riziku v ramci jednotlivych firiem. Tu ratam aj kreativne uctovnictvo, podvodne schemy, negativne zmeny v manazmente / odvetvi, atd. To je prirodzene riziko, ktore v ziadnom individualnom pripade nemam prilis vysoke a verim, ze to selekciou firiem aspon do istej miery mitigujem. Nebudem v tom 100%, ani to nepotrebujem a necakam.

Pokym sa bavime o strukturalnom riziku desatrocnej stagnacie alebo niecom podobnom, som absolutne presvedceny, ze kvalitne a dobre firmy z niecoho takeho vyjdu lepsie ako predtym. Historia je toho plna. Nie kazdy to vydrzi, to uz je aj o psychologii, niektore firmy to nepreziju, ale ine, (aj) lepsie ich nahradia. A dalsie firmy budu vytvarat nove trhy a rozsirovat existujuce. To je aj pripad velkej hospodarskej krizy.

Pokym sa bavime o strukturalnom riziku absolutneho kolapsu, tvrdim, ze je naozaj malo skutocnych alternativ. A aj pri tych, riziko zachovania nominalnej hodnoty je asi to posledne, co ma bude zaujimat. Najlepsou alternativou je pre taky scenar mozno municia :)

Prosim, dopln teda co mi unika, bod po bode.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 331
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa Truncus »

Stručne napísané, tým, že odmietaš bod 2 Rokosáka, tak sa nebezpečne približuješ k Ladisovmu prístupu k trhom.
Ty sice nezamietaš riziká, ale súčasne si si istý, že to máš ošetrené v sposobe výberu tvojich akcií, ale tak to nie je...
A to pokladám za ten neprimeraný postoj.

20 akcií v portfóliu nie je skutočná diverzifikácia. Až spadne trh o viac ako 50 % a stagnácia bude 10 rokov, myslíš si, že to tvojich 20 titulov obíde ? Kdeže a nemusí to dopadnúť tak, že 1 zbankrotuje a 19 sa pozviecha...Ale omnoho horšie.
A pád trhov o 50 % a 10 ročná stagnácia je ešte ten lepší scenár vývoja situácie.
Samozrejme, nikto ti tu nenapíše, kedy sa to stane, ale stane sa to a možno aj horšie a to napriek tomu, źe to mnohí už ani nečakajú, keďže sa tým straší desiatky rokov...Rovnako FED desiatky rokov robí, čo može, aby tomu zabránil a len presúva infláciu do sveta, znehodnocuje QE USD, kym si tom moźe dovoliť a USD je rezervná svetová mena...To však nebude navždy...

Musel by som vypisovať možné alternatívy vývoja a scenáre a to je fakt dlhé písanie a mnohých by to aj rozčúlilo.. Tam by som ti vysvetlil, čo sa dá čakať a aké riziká hrozia..
Proste riziko poklesu ošetruje aj Martin, čo je tu na fóre najlepší akciový trader...
Až to neuznávaš, tak je potom najlepšie túto diskusiu ukončiť...

Nakoniec pri prognózach budúcnosti nie je nikto z nás majster sveta...
Nechcel som ťa znechutiť, len varovať.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa iceberg8 »

P/E bude nastavene tak, ako chcu big boys.
Ak miliardarom bude stacit 1% p.a. , tak bude P/E 100. Ak budu tuzit po 2% tak bude P/E 50 a drobny investor zo Slovenska, Kambodze alebo Nemecka, ci Malagy s tym nic nespravi..
Odoslané z počítača
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa patrik.z »

Truncus napísal: Ut 13 02, 2024 11:09 am Stručne napísané, tým, že odmietaš bod 2 Rokosáka, tak sa nebezpečne približuješ k Ladisovmu prístupu k trhom.
Ty sice nezamietaš riziká, ale súčasne si si istý, že to máš ošetrené v sposobe výberu tvojich akcií, ale tak to nie je...
A to pokladám za ten neprimeraný postoj.

20 akcií v portfóliu nie je skutočná diverzifikácia. Až spadne trh o viac ako 50 % a stagnácia bude 10 rokov, myslíš si, že to tvojich 20 titulov obíde ? Kdeže a nemusí to dopadnúť tak, že 1 zbankrotuje a 19 sa pozviecha...Ale omnoho horšie.
A pád trhov o 50 % a 10 ročná stagnácia je ešte ten lepší scenár vývoja situácie.
Samozrejme, nikto ti tu nenapíše, kedy sa to stane, ale stane sa to a možno aj horšie a to napriek tomu, źe to mnohí už ani nečakajú, keďže sa tým straší desiatky rokov...Rovnako FED desiatky rokov robí, čo može, aby tomu zabránil a len presúva infláciu do sveta, znehodnocuje QE USD, kym si tom moźe dovoliť a USD je rezervná svetová mena...To však nebude navždy...

Musel by som vypisovať možné alternatívy vývoja a scenáre a to je fakt dlhé písanie a mnohých by to aj rozčúlilo.. Tam by som ti vysvetlil, čo sa dá čakať a aké riziká hrozia..
Proste riziko poklesu ošetruje aj Martin, čo je tu na fóre najlepší akciový trader...
Až to neuznávaš, tak je potom najlepšie túto diskusiu ukončiť...

Nakoniec pri prognózach budúcnosti nie je nikto z nás majster sveta...
Nechcel som ťa znechutiť, len varovať.
Nie som si isty, neviem kde moju istotu beries.

Nemyslim si, ze siroka stagnacia mojich 20 titulov obide. Urcite pokles ceny zasiahne aj mna. Na 100%. Som o tom absolutne presvedceny. Neviem ako to inak este napisat.

Avsak, ked pride pokles a 10-rocna stagnacia, bude to pre mna v mojej akumulativnej faze pravdepodobne vyhodne, nakolko perspektiva je pre mna, ze zarobim vacsiu cast penazi zivota v buducnosti. Na toto mi budete argumentovat, ze nikto nevidi do buducnosti, ale pre boha, pouzijete pri tom rovnaky argument, ked si niekto kupi nehnutelnost / pozemok?

Ani neadvokujem za 100% investovanie vsetkych penazi do akcii, lebo este raz, zavisi od situacie, ved zakazdym pisem, ze to zavisi od situacie konkretneho investora. Ale myslim si, ze je chyba (ak to investicny horizont umoznuje) neinvestovat aspon cast kapitalu do produktivnych aktiv.

A ano, moze 20/20 firiem zbankrotovat. Moze zbankrotovat aj vsetkych 500 firiem v S&P 500 naraz. Ak zbankrotuje vsetkych 20 firiem v mojom portfoliu, mame vsetci ovela vacsie problemy.

Ale bezny zivot nevediem tak, ako by sa to malo co chvila stat, tak preco by som mal tak viest investicny zivot? Ludia chodia na univerzity s perspektivou dekad, karieru si kupuju s perspektivou dekad, kupuju si nehnutelnosti s perspektivou dekad. To neznamena, ze nemam rezervu na kratkodobe vydavky, ze sa spolieham na garantovane vydavky. SItuacia mi umoznuje primerane riskovat, tak primerane riskujem. Nikde nehovorim o ziadnej istote, prave naopak, v kazdom prispevku x-krat zdoraznujem, ze to riziko akceptujem a beriem. Ano, mozu nastat situacie, kedy to nebude optimalne riesenie. Zatial to v historii modernych dejin bolo vzdy. Opakujem, to neznamena, ze to bude tak aj nadalej, ale aspon nieco to je.

Sa tu tvarite, ako keby som dal 100% majetku do 0DTE opcii.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa jogo »

Truncus napísal: Po 12 02, 2024 9:42 pm ale až má investor v akciách 300 - 500k a viac, tak na to už musí pozerať inak, aby neprišiel na mnoho rokov o polku a viac hodnoty, čo uź príjemné nie je a to nemusí byť konečný problém,
Si uvedomuješ, že bežný Slovák "v cashi" prišiel od roku 2008 o polovicu kúpnej sily svojich úspor, lebo priemerná mzda sa zdvojnásobila a teraz musí robiť iba pol roka, aby zarobil toľko, ako v roku 2008 za rok? To znamená, že prišiel o "polovicu úspor" a ani o tom nevie.
https://www.socpoist.sk/socialne-poiste ... va-hodnota
Lenže investor do indexu SP500, ak aj mal na vrchole 2007 zainvestované všetky úspory v indexe a pretrpel 60% pád, tak teraz má 4-násobok sumy z roku 2007 a reálne zarobil 100% namiesto 50% poklesu investora v hotovosti.
https://finance.yahoo.com/chart/%5ESP50 ... ZhbHNlfX0-
Ja viem, trading zarába vždy, len v tradingu porazí index tak 0,01% ľudí, a krok s rastom miezd na Slovensku udrži tradingom tak 0,1% ľudí, ale pasívne investovať do indexu by mal dokázať každý, ak si uvedomí, aké straty ma v cashi infláciou a rastom priemernej mzdy.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Lenže investor do indexu SP500, ak aj mal na vrchole 2007 zainvestované všetky úspory v indexe a pretrpel 60% pád, tak teraz má 4-násobok sumy z roku 2007 a reálne zarobil 100% namiesto 50% poklesu investora v hotovosti.

Jogo , ale v pohode to mohlo dopadnut aj tak, ze dodnes by mal ten na vrchole zainvestovany 50% z ceny akcii a plus stratu kupnej sily dalsich 50% vid scenar po roku 1968... ci?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Ut 13 02, 2024 8:34 pm Lenže investor do indexu SP500, ak aj mal na vrchole 2007 zainvestované všetky úspory v indexe a pretrpel 60% pád, tak teraz má 4-násobok sumy z roku 2007 a reálne zarobil 100% namiesto 50% poklesu investora v hotovosti.

Jogo , ale v pohode to mohlo dopadnut aj tak, ze dodnes by mal ten na vrchole zainvestovany 50% z ceny akcii a plus stratu kupnej sily dalsich 50% vid scenar po roku 1968... ci?
Lenže už teraz nemáme USD naviazaný na zlato pevným kurzom ako pred rokom 1974...či áno? Od roku 1974 po zrušení "zlatého USD" už sp500 len rastie, lebo všetky meny oslabujú...a každé tlačenie USD sa prejaví rastom indexu SP500.
A tlačenie peňazí nie je len QE, ale aj znižovanie úrokov, lebo banky dávajú viac úverov a "vytvárajú" viac peňazí. Preto predpokladám, že rast indexu bude pokračovať, lebo Trump, ak vyhrá voľby, zníži úroky tak, ako minule volebné obdobie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 331
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa Truncus »

jogo napísal: Ut 13 02, 2024 7:56 pm
Truncus napísal: Po 12 02, 2024 9:42 pm ale až má investor v akciách 300 - 500k a viac, tak na to už musí pozerať inak, aby neprišiel na mnoho rokov o polku a viac hodnoty, čo uź príjemné nie je a to nemusí byť konečný problém,
Si uvedomuješ, že bežný Slovák "v cashi" prišiel od roku 2008 o polovicu kúpnej sily svojich úspor, lebo priemerná mzda sa zdvojnásobila a teraz musí robiť iba pol roka, aby zarobil toľko, ako v roku 2008 za rok? To znamená, že prišiel o "polovicu úspor" a ani o tom nevie.
https://www.socpoist.sk/socialne-poiste ... va-hodnota
Lenže investor do indexu SP500, ak aj mal na vrchole 2007 zainvestované všetky úspory v indexe a pretrpel 60% pád, tak teraz má 4-násobok sumy z roku 2007 a reálne zarobil 100% namiesto 50% poklesu investora v hotovosti.

Ja viem, trading zarába vždy, len v tradingu porazí index tak 0,01% ľudí, a krok s rastom miezd na Slovensku udrži tradingom tak 0,1% ľudí, ale pasívne investovať do indexu by mal dokázať každý, ak si uvedomí, aké straty ma v cashi infláciou a rastom priemernej mzdy.
Jogo, ja som reagoval na patricka.z a jeho sposob investovania do akcií a nie pasívne investovanie do indexu...
A to je rozdiel.
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa patrik.z »

Truncus napísal: Ut 13 02, 2024 9:35 pm
jogo napísal: Ut 13 02, 2024 7:56 pm
Truncus napísal: Po 12 02, 2024 9:42 pm ale až má investor v akciách 300 - 500k a viac, tak na to už musí pozerať inak, aby neprišiel na mnoho rokov o polku a viac hodnoty, čo uź príjemné nie je a to nemusí byť konečný problém,
Si uvedomuješ, že bežný Slovák "v cashi" prišiel od roku 2008 o polovicu kúpnej sily svojich úspor, lebo priemerná mzda sa zdvojnásobila a teraz musí robiť iba pol roka, aby zarobil toľko, ako v roku 2008 za rok? To znamená, že prišiel o "polovicu úspor" a ani o tom nevie.
https://www.socpoist.sk/socialne-poiste ... va-hodnota
Lenže investor do indexu SP500, ak aj mal na vrchole 2007 zainvestované všetky úspory v indexe a pretrpel 60% pád, tak teraz má 4-násobok sumy z roku 2007 a reálne zarobil 100% namiesto 50% poklesu investora v hotovosti.

Ja viem, trading zarába vždy, len v tradingu porazí index tak 0,01% ľudí, a krok s rastom miezd na Slovensku udrži tradingom tak 0,1% ľudí, ale pasívne investovať do indexu by mal dokázať každý, ak si uvedomí, aké straty ma v cashi infláciou a rastom priemernej mzdy.
Jogo, ja som reagoval na patricka.z a jeho sposob investovania do akcií a nie pasívne investovanie do indexu...
A to je rozdiel.
Rizikovy profil mojho portfolia nie je o tolko vyssi ako pri pasivnom investovani, nejaku cast mam v indexe a velku v large cap, takze mam dost velku korelaciu s indexmi.

Hlavne pri relativne pasivnej strstegii, kedze vela netrejdujem.

Riziko je trosku vacsie, ale nie radovo. Je to vidiet na korelacii vynosov.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa Rokosák »

osamely chodec napísal: Ut 13 02, 2024 8:34 pm Lenže investor do indexu SP500, ak aj mal na vrchole 2007 zainvestované všetky úspory v indexe a pretrpel 60% pád, tak teraz má 4-násobok sumy z roku 2007 a reálne zarobil 100% namiesto 50% poklesu investora v hotovosti.
Keby predal pri 20% poklese a zacal kupovat pri 10-20 percentnom raste, by mal teraz podstatne viac ako 4-nasobok.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa patrik.z »

Rokosák napísal: St 14 02, 2024 3:21 am
osamely chodec napísal: Ut 13 02, 2024 8:34 pm Lenže investor do indexu SP500, ak aj mal na vrchole 2007 zainvestované všetky úspory v indexe a pretrpel 60% pád, tak teraz má 4-násobok sumy z roku 2007 a reálne zarobil 100% namiesto 50% poklesu investora v hotovosti.
Keby predal pri 20% poklese a zacal kupovat pri 10-20 percentnom raste, by mal teraz podstatne viac ako 4-nasobok.
Ale zrovna pri tolko omielanom obdobi dlhodobej stagnacie by toto nebol dobry pristup, hlavne pri vacsej volatilite a stagnacii.

Predstav si, ze osciluje cena na 100, 120, 100, 120, 100, 120. Predas zakazdym, ked cena klesne na 100 a kupis zakazdym, ked stupne na 120?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa iceberg8 »

To Sp500 moze dopadnut aj takto, alebo nemoze?
Prílohy
sp500 future.jpg
Odoslané z počítača
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa Croven »

iceberg8 napísal: St 14 02, 2024 8:37 am To Sp500 moze dopadnut aj takto, alebo nemoze?
Može dopadúť aj tak, že zkradlovo otočíš tu pridanú časť grafu :D
Wolf
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 19 04, 2021 10:29 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa Wolf »

Obecne k tejto debate, si tiež myslím, že veľké firmy ako M7 budú ďalej len rásť. Asi nie +20 % každý rok, no nevidím dôvod, prečo by si nemali a mali padať o viac ako 10 % krátkodobo.

Bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú. To je kapitalizmus. Tieto veľké firmy postupne žerú menšie akvizíciami, čím si upevňujú svoje postavanie a rozširujú portfolio. Svet sa tiež mení. Určite poznáte ChatGPT. AI ale nie je len o tom, má to nekonečné možnosti na zvýšenie produktivy a ziskovosti firiem. Sám mám firmu, s ktorou AI využívame (snažíme sa) na digitalizáciu v štátnej správe (v Česku :D) Biznis nám beží na OpenAI. Veľké firmy tento trend vidia, preto MSFT investoval do OpenAI, Google hneď spustil svoj GEMINI model a pod. Na tejto technologickej revolúcii zarobia všetci čo sa chytia vlny a prispôsobia sa, no platiť za využívanie LLM a iných modelov budeme týmto veľkým firmám, ako MSFT. Ktoré zase budú platiť tej Nvidii za čipy. Ktorá bude platiť MSFT za cloud… A v M7 sa bude točiť ešte viac peňazí.

Ako Ph.D. študent v IT tiež vidím, ako strašne sa ten vývoj a algoritmy každý rok posúvajú. Aj keď bežný človek to technologické pozadie nevidí, je to stále pokročilejšie, rýchlejšie, lacnejšie… a techno. spoločnostiam to pekne zvyšuje marže.

V tichosti sa pracuje na ďalších, napr. quantum computing. O tom sa nikto nebaví, no vývoj ide stále dopredu až nepríde niečo ako ChatGPT pred rokom a všetkým z toho nevybuchnú hlavy. A vtedy zase príde jedna z M7 firiem a urobí akvizíciu. Kto sú najväčší lídry v quantum computing? IBM, Google Quantum AI, Microsoft, Amazon, Intel… A zase sa otvorí nová technológia, na ktorej budú stavať startupy po celom svete, ako napríklad ten môj stavia na OpenAI. A cieľovým segmentom môže byť akákoľvek oblasť od zdravotníctva, cez consumer až po banky, takže to zase zvýši zisky tím šikovným a celému indexu. (Sam Altman says 92% of Fortune 500 companies use OpenAI products) A kde to všetko pobeží? V Azure od MSFT alebo AWS od AMZN :D

Rizikom je, či iné štáty, hlavne z Emerging markets nebudú v inováciách rýchlejšie a outperformujú US firmy. Technologické inovácie (a vzdelanie) sú hnacím motorom všetkého ďalšieho. A to riziko tu je, vidieť to na elektromobilite z Číny. Asi to nie je moc krátkodobé riziko, no skôr dlhodobé, pretože ten rozdiel je malý. No stačí, aby inovovali o 1 % rýchlejšie a časom sa to prejaví. Keď to otočím, tak z veľmi dlhodobého pohľadu vidím vďaka tomuto v EM potenciál, no to je na inú debatu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Na tejto technologickej revolúcii zarobia všetci čo sa chytia vlny a prispôsobia sa, no platiť za využívanie LLM a iných modelov budeme týmto veľkým firmám, ako MSFT. Ktoré zase budú platiť tej Nvidii za čipy. Ktorá bude platiť MSFT za cloud… A v M7 sa bude točiť ešte viac peňazí.

toto si hovorili v DOT COM bubline vsetci a valuacie firiem isli vysoko , vysledok ? pozri graf VZ OD 1999 hej robia stale biznis ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa patrik.z »

osamely chodec napísal: St 14 02, 2024 3:55 pm Na tejto technologickej revolúcii zarobia všetci čo sa chytia vlny a prispôsobia sa, no platiť za využívanie LLM a iných modelov budeme týmto veľkým firmám, ako MSFT. Ktoré zase budú platiť tej Nvidii za čipy. Ktorá bude platiť MSFT za cloud… A v M7 sa bude točiť ešte viac peňazí.

toto si hovorili v DOT COM bubline vsetci a valuacie firiem isli vysoko , vysledok ? pozri graf VZ OD 1999 hej robia stale biznis ...
1. Vtedy bola valuacia akcii extremne vysoka, omnoho vyssia nez teraz a hlavne nebola podlozena fundamentami. Dnesne tech akcie su na tom uplne inak, nez boli akcie v dotcom bubline, vratane napr. MSFT vtedy a dnes. Narast ceny sprevadza porovnatelny narast FCF, vid obrazok, aj ked trosku trvalo, kym fundamenty dobehli valuaciu, to je pravda. Ale firma efektivne vyuzivala vynosy z kapitalu na rast ziskov, cloud to len akceleroval. Este lepsie je to vidiet na log skale. Su to vyspele organizacie s fungujucim a navratnym modelom a pomaly nevedia co s peniazmi (znova, vid obrazok). Uplny opak tech sektora v 1999. Vtedy boli extremne predrazene stratove firmy s idealistickymi ocakavaniami. Ich inovacna kapacita je radovo vyssia nez potencialnj́ konkurencie.
Screenshot 2024-02-14 at 16.25.59.png
A to je potrebne podotknut, ze odvtedy vyrazne narastlo ROIC a dnesny biznis model MSFT je omnoho vynosnejsi nez pred 20 rokmi - co sa odraza aj na zvysenej valuacii, ale z dlhodobeho hladiska ju zrychleny rast pravdepodobne prekona rychlejsie. A prosim nerobte z tej poslednej vety vestenie buducnosti.

2. Porovnavat telekom - kapitalovo narocny sektor, vyspely trh, tazko skalovatelny biznis, silna konkurencia, regulacia - so softverovymi / cloudovymi spolocnostami... Su to uplne ine podniky, ktore funguju uplne inak. To je ako keby si povedal, "neinvestujte do dlhopisov Svajciarska, ved sa pozrite na Sri Lanku, aj staty mozu zbankrotovat". Je predsa medzi tymi firmami rozdiel - na ilustraciu, podobny graf pre viac firiem, ktore tu zazneli. VZ je z uplne pochopitelnych dovodov vyplyvajucich z povahy odvetvia menej vynosna investicia, aj ked v kratkodobom horizonte menej rizikova (hlavne kvoli valuacnemu riziku). To nie je zle. Podobne je to aj s aerolinkami ci energetikou. Je to iny typ investicie.
Screenshot 2024-02-14 at 16.23.42.png
Pozn.: Na grafoch je 12M FCF (v mil. USD/EUR (v pripade Hermes)) a cena akcie (USD/EUR) ku koncu FY danej firmy. Skalu som zvolil podla toho, ktora sa viac hodila k datam.


Edit: A este prikladam obrazok, ktory som raz daval do Ladisovho vlakna, k tomu preco sa neda porovnavat valuacie roznych firiem:

Obrázok
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa Rokosák »

patrik.z napísal: St 14 02, 2024 8:32 am
Ale zrovna pri tolko omielanom obdobi dlhodobej stagnacie by toto nebol dobry pristup, hlavne pri vacsej volatilite a stagnacii.

Predstav si, ze osciluje cena na 100, 120, 100, 120, 100, 120. Predas zakazdym, ked cena klesne na 100 a kupis zakazdym, ked stupne na 120?
Za sucasnej situacii ano. V pripade, ze sa struktura trhu zmeni tak mozno nie. Az na to, ze kupovat by som za sucasnych okolnosti zacal ked by som predpokladal, ze sa trh otocil. To moze byt pri 110, ale aj 130. Inymi slovami ak sa okolnosti zmenia tak si svoj nazor zmenim.

Moj nazor sa zaklada na sledovani trhu vo vseobecnosti a cien firemnych akcii ci sektorov konkretne. Tvrdit, ze trh sa chova iracionalne, znamena iba to, ze racionalny pristup zlyhal a emocie, manipulacie trhu ci ine geopoliticke a dalsie vplyvy prevazili.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: St 14 02, 2024 3:55 pm toto si hovorili v DOT COM bubline vsetci a valuacie firiem isli vysoko , vysledok ? pozri graf VZ OD 1999 hej robia stale biznis ...
Dot com bublina bola psycho-bublina. Tomáš V. niekde dal zloženie nasdaqu...bolo tam hádam 70% firiem, ktoré nepoznáme a ktoré neprežili.
Keby sme vtedy vedeli, ktoré firmy prežijú a mali zainvestované len v tých napr. MSFT, CSCO, INTC, ORCL, tak v pohode vysedíme -80% a dnes sme všetci vysmiatí zo ziskom nad 1000%.
Neviem, kolko je tu pametníkov...len pripomeniem, že prvý Windows95 to v podstate odštartoval...lebo aj taký sedliak ako ja vtedy v USA začal používať PC a internet a to bol pre nás technologický ZÁZRAK. Dotcom bublina sa nafúkla presne v čase 1995 -2000...boli to väčšinou startupy a venture kapitál...žiadne fundamenty sa nedali posudzovať, trh mohol len VERIŤ, že technofirmy ktoré vtedy existovali budú prosperovať.
Terajší technologickí lídri sú úplne niečo iné... sú etablované, majú históriu, peniaze, kvalitný manažment, overené produkty, patenty....Vtedy to bol divoký Západ.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 21 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa frakan »

JUGGLER napísal: St 14 02, 2024 5:59 pm
osamely chodec napísal: St 14 02, 2024 3:55 pm toto si hovorili v DOT COM bubline vsetci a valuacie firiem isli vysoko , vysledok ? pozri graf VZ OD 1999 hej robia stale biznis ...
Dot com bublina bola psycho-bublina. Tomáš V. niekde dal zloženie nasdaqu...bolo tam hádam 70% firiem, ktoré nepoznáme a ktoré neprežili.
Keby sme vtedy vedeli, ktoré firmy prežijú a mali zainvestované len v tých napr. MSFT, CSCO, INTC, ORCL, tak v pohode vysedíme -80% a dnes sme všetci vysmiatí zo ziskom nad 1000%.
Neviem, kolko je tu pametníkov...len pripomeniem, že prvý Windows95 to v podstate odštartoval...lebo aj taký sedliak ako ja vtedy v USA začal používať PC a internet a to bol pre nás technologický ZÁZRAK. Dotcom bublina sa nafúkla presne v čase 1995 -2000...boli to väčšinou startupy a venture kapitál...žiadne fundamenty sa nedali posudzovať, trh mohol len VERIŤ, že technofirmy ktoré vtedy existovali budú prosperovať.
Terajší technologickí lídri sú úplne niečo iné... sú etablované, majú históriu, peniaze, kvalitný manažment, overené produkty, patenty....Vtedy to bol divoký Západ.
Áno, súhlas. Pamätám si napr. na software firmu Broadvision, (ticker bol myslím BVSN) na ktorej som dosť prerobil ako na vrchole bubliny bola označená 36 analytikmi ako "Strong buy".... a išla do kytiek. Vtedy sa u nás dalo obchodovať na burze cez RM Systém.
Rovnako si pamätám ako "profesionáli" z Tatra Asset Management zakladali svoj Technologický fond niekde na vrchole tejto bubliny. Samozrejme že po prasknutí bubliny prakticky skrachoval a potom ten zbytok čo tam zostal zlúčili myslím že s americkým akciovým. Pamätám si to dobre, lebo som tam zriadené sporenie doňho.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Cloud nebudu moct regulovat tak, ako telekom ?
Odoslané z počítača
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa patrik.z »

iceberg8 napísal: St 14 02, 2024 6:37 pm Cloud nebudu moct regulovat tak, ako telekom ?
To si fakt vybral jedno slovo z celeho komentara, na ktore reagujes? :roll:

Ale dobre... budu moct, samozrejme. Aj tak je to uplne iny biznis model, uplne inak skalovatelny (=> vacsia konkurencna vyhoda pre MSFT a inych gigantov). A ked budu regulacie, tak to prehodnotim, ale aj regulovane prostredie bude ine ako v pripade telekomu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak ono je pomerne takmer iste, ze taky gigant padne len v pripade fatalneho black swan eventu..
A pravdepodobne by to vlada aj tak nedovolila a zachranila ich.

Svet sa podal mna zmenil od roku 2000.. A to hlavne z dovodu, ze ludia nabrali skills, stock bol vtedy v plienkach, pretoze internet bol v plienkach..
Aj ked ich z duse nenavidim, pretoze seru na zakaznikov (ale peniaze za retail produkty beru ostosest) a vseobecne som nazoru, ze prilis velka firma neprospieva spolocnosti (vysoka koncentracia moci), tak mozem si mysleit co chcem, trh urobi podla seba tak ci tak, a vyzera to, ze ich z historie len tak nieco nezotrie...

Telekom ma smolu, lebo internet ho nahradi lavou zadnou.. Ale zas, internet bez telekomu este existovat nemoze, zatial.
Odoslané z počítača
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1110
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa Tilbur »

frakan napísal: St 14 02, 2024 6:28 pm Rovnako si pamätám ako "profesionáli" z Tatra Asset Management zakladali svoj Technologický fond niekde na vrchole tejto bubliny. Samozrejme že po prasknutí bubliny prakticky skrachoval a potom ten zbytok čo tam zostal zlúčili myslím že s americkým akciovým. Pamätám si to dobre, lebo som tam zriadené sporenie doňho.
To bol dokonca Europsky technologicky fond. Dal som do toho vsetky moje tazko zarobene uspory a oni mi z toho spravili ani nie polovicu. Potom to zlucovali s americkym akciovym fondom aby nepriznavali, aki su babraci. To ma nahnevalo najviac. Odvtedy som sa zaťal a vsetko v Tatre som porusil a nemam u nich doteraz nic.

Prave dnes vysiel clanok o "Smart fonde" TB:
https://www.aktuality.sk/clanok/TRCYC4d ... nkurencia/

Vtedy chlapci z TB skopirovli investicny semafor Misa Nalevanka. Ak by tam zamestnali jeho ako hlavneho investicneho stratega, fond by vyzeral dnes uplne inak.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa MiBi »

Phillip Colmar, globálny stratég MRB Partners odporúča diverzifikáciu mimo amerického trhu, vyzdvihuje Japonsko ako svetlé miesto v Ázii. Zároveň ide aj o jeden z tipov Warrena Buffetta. Napriek posledným hospodárskym číslam, ktoré ukazujú, že krajina skĺzla do recesie, Colmar povedal, že je takticky na nákup.

„Bol by som rád, keby sa domáce dáta postupne zlepšovali. To by to skutočne podporilo,“ povedal Colmar. V kombinácii s lacným jenom a domácou dynamikou podporovanou vládou tu môže byť potenciál, dodal.

Japonský Nikkei 225 vzrástol v roku 2024 o viac ako 14 %, čím prekonal 4,9 % rast indexu S&P 500. Za posledných 12 mesiacov Nikkei vzrástol o 39,3 % a obchoduje sa blízko rekordných úrovní, ktoré neboli zaznamenané viac ako 30 rokov.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/578 ... ikaci.html
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pre tých, ktorým sa vidí Afrika ako dobrá investičná príležitosť. A nejde len o dnešok. Vývoj ETF na Egypt za viac ako 10 rokov...

EGPT Market Vectors Egypt ETF sa dnes prepadlo o približne -30 %, keďže Egypt si podľa agentúry Reuters zabezpečil rozšírenú dohodu s MMF v hodnote 8 miliárd USD hneď po tom, ako centrálna banka zvýšila sadzby o 600 bázických bodov s cieľom stabilizovať ekonomiku.
Prílohy
EGYPT.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Taká perlička: presne pred rokov som vyselektoval náhodne cca 20 pink stocks s cenou pod 4,00 Usd. Rôzne sektory. Museli este splnat podmienky aby boli z Usa, konsenzus analytikov "strong buy" a predpokladany PT na najblizsich 12mesiacov aspon 40percent nad cenou v tom case.
Dnes som to pozeral a vysledok zhruba je taky, že stovky percent zisku urobili len asi dve akcie z nich. Ostatne bud za tu dobu išli cenou ešte nižšie, alebo na cene zostali, jedna bola delistovana.
Z toho vyplýva, že názory analytikov ohladom buduceho vyvoja ceny nejakej akcie, su iba pomerne málo použitelné v investorskej praxi/aspon čo sa týka menších a rizikovejších spoločností/ :)
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

IPO Reddit

Príspevok od používateľa MiBi »

Vas nazor na IPO Reddit? https://www.lynxbroker.cz/investovani/b ... eddit-ipo/

Screenshot 2024-03-11 135852.png
Screenshot 2024-03-11 135852.png (156.87 KiB) 1183 zobrazenia
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

IPO Reddit

Príspevok od používateľa MiBi »

Po takmer dvoch rokoch maródovania na americkom akciovom trhu sme sa dočkali IPO, o ktorom hovorí celý svet, nielen finančný. Hovoríme o burzovom debute najväčšieho nezávislého internetového fóra na svete, Reddit. Očakáva sa, že kótovanie na newyorskej burze NYSE sa uskutoční už 21. marca. Reddit získal popularitu medzi burzovými investormi v rokoch 2020 - 2021, keď maloobchodní obchodníci spojení so skupinou WallStreetBets otriasli burzovým trhom a zahnali do kúta inštitucionálnych predajcov akcií spoločnosti GameStop, ktorí predávali nakrátko (short). Bude teraz Reddit trpieť burzovými ambíciami?

O potenciálnom vstupe Redditu na burzu sa špekulovalo už dlho, spoločnosť však stále čakala na správny čas na debut. Už dlho je známe, že "načasovanie" mnohokrát určuje dosiahnuteľné ocenenie. Zdá sa, že tento moment práve nastal, keďže Wall Street je už niekoľko mesiacov v pravidelnom býčom období a postoj k riziku sa výrazne zlepšil. Po druhé, ekonomika USA, odkiaľ Reddit generuje takmer 50 % svojej návštevnosti, zostáva silná. Po tretie, takmer 2-ročná séria strát bola konečne prerušená a v poslednom štvrťroku 2023 sa spoločnosť dostala do zisku. Reddit má v úmysle pokračovať v tomto trende aj v ďalších štvrťrokoch a Wall Street to bude určite sledovať. Podľa anonymných zdrojov agentúry Bloomberg oboznámených s ponukou IPO sa Reddit zameriava na ocenenie v rozmedzí 6 až 6,5 miliardy USD. Očakáva sa, že cena za akciu sa bude pohybovať medzi 31 a 34 USD. Investori sa pýtajú: oplatí sa to?

WallStreetBets vs. Reddit?
V rámci IPO predá Reddit viac ako 15 miliónov akcií a ďalších 7 miliónov akcií predajú investori, ktorí sú de facto jeho zamestnancami. Nie je prekvapením, že čo najvyššie ocenenie je v záujme akcionárov, ako aj samotnej spoločnosti, pre ktorú to môže byť jediná príležitosť získať kapitál z burzy. Existujúci akcionári a ich rodinní príslušníci, pre ktorých budú akcie vydané, chcú z IPO získať až 748 miliónov USD.

Približne 8 % akcií bude vyhradených pre vedúcich pracovníkov, zamestnancov a moderátorov fóra, čo im umožní podieľať sa na rizikách, ako aj na prípadných ziskoch s novými investormi. Hoci na trhoch vládne optimizmus, IPO Redditu podčiarkuje niekoľko kontroverzií. Jednotlivým investorom sa nepáči rozpätie ocenenia, ktoré sa za posledných niekoľko mesiacov niekoľkokrát zmenilo, a aj tesne pred debutom existuje mnoho protichodných názorov na hodnotu spoločnosti. K tomu sa pridáva nedostatočná pravidelná ziskovosť a vysoká konkurencia v oblasti sociálnych médií.

Skupina WallStreetBets, ktorá pochádza z tohto fóra, má preto v úmysle pri pohybe na burze obchodovať s akciami spoločnosti Reddit nakrátko. Takýmto spôsobom spriaznení retailoví investori ponoria spoločnosť a pokazia sentiment? Alebo sa dočkáme odvety zo strany veľkých inštitúcií, ktoré sa budú chcieť členom WallStreetBets po nedávnych "meme akciách" takpovediac pomstiť? Tento burový stret sa určite oplatí sledovať, pretože by to mohla byť ďalšia finančná udalosť komentovaná po celom svete, nielen v odborných médiách.

5 ... 10 ... 15 ?
Odvetviu sociálnych médií sa v súčasnosti darí lepšie ako na začiatku roka 2023. Najväčší hráči získavajú leví podiel na trhu, pričom ťažia z podpory technológie umelej inteligencie a zvýšeného optimizmu inzerentov. Reddit si už dlhé roky udržiava svoje postavenie na trhu a vytvára si jedinečnú medzeru nezávislú od gigantov, ako sú Meta a ByteDance. V roku 2023 zaznamenal Reddit takmer 850 miliónov mesačne aktívnych používateľov. Odhaduje sa, že priemerný počet denne aktívnych používateľov v tomto roku bude približne 63 miliónov a do roku 2025 sa zvýši o 12 % a už v októbri 2023 dosiahne približne 70 miliónov denne aktívnych používateľov.

Spoločnosť vidí príležitosť v reklamnom sektore, kde je ešte len v počiatočnej fáze vývoja. Podľa vedenia spoločnosti mali inzerenti vidieť jedinečné príležitosti na oslovenie špecifickej skupiny používateľov, ktoré nikde inde nie sú. Táto oblasť by mohla byť obzvlášť dôležitá vzhľadom na zlepšenie globálnej makroekonomickej situácie, ktorá prirodzene prinesie väčšie rozpočty na reklamu pre veľké korporácie. To však nie je všetko, pretože Reddit sa snaží zachytiť aj trend súvisiaci s umelou inteligenciou.

Nezdá sa však, že by bol schopný zájsť s "umelou inteligenciou" veľmi ďaleko. Ale pre IPO na býčom trhu poháňanom umelou inteligenciou sa vlákno AI predsa len muselo objaviť. Spoločnosť je v procese predaja povolení na prístup k údajom na platforme. Tie sa majú použiť na trénovanie ďalších jazykových modelov. Ich odhadovaná hodnota je približne 203 miliónov dolárov pri dvoj- alebo trojročnej licencii. Reddit si od toho sľubuje ďalších 66,4 milióna dolárov a už má prvú dohodu so spoločnosťou Google.

Ešte v januári tohto roka spoločnosť uvažovala o ocenení na 5 miliárd USD, ktoré nakoniec zvýši pravdepodobne na viac ako 6 miliárd USD. To je stále výrazne pod ocenením takmer 15 miliárd dolárov z obdobia pandémie. Dnes sú investori opatrnejší, úrokové sadzby výrazne vzrástli a trhy už nedosahujú astronomické ocenenia z konca roka 2020 a začiatku roka 2021. Napriek nižšiemu očakávanému oceneniu spoločnosti Reddit ju ani zďaleka nemožno považovať za výhodnú kúpu.

Má ocenenie ďaleko od príležitosti?
Pomer ocenenia spoločnosti Reddit v porovnaní s ostatnými kótovanými spoločnosťami v oblasti sociálnych médií a reklamy sa nezdá byť obzvlášť atraktívny. Ak by bol priemerný denný počet používateľov (príjmová základňa) podobný ako v prípade rodiny aplikácií Meta Platforms (približne 3,2 bilióna aktívnych používateľov v rámci Facebooku, Instagramu a WhatsAppu), ocenenie Redditu by mohlo byť približne 2,7 bilióna USD v porovnaní s ocenením samotnej spoločnosti Meta vo výške 1,2 bilióna USD. Zdá sa však, že ani takéto porovnanie sa nepribližuje tomuto rozsahu, keďže v roku 2023 boli príjmy Redditu na používateľa (ARPU) približne 0,78 USD oproti 44,6 USD, ktoré generovala Meta.

Ak porovnáme ocenenie s inými spoločnosťami pôsobiacimi v odvetví reklamy a internetu, napríklad s akciami spoločnosti Opera, vidíme, že ocenenie je vysoké. Opera má približne 350 miliónov používateľov a s ARPU viac ako 1,4 USD, prudko rastúcim čistým ziskom a takmer nulovým dlhom je ocenená na 1,4 miliardy USD. Faktom však je, že ziskovosť spoločnosti Reddit sa postupne zlepšuje. V roku 2023 mal Reddit čistú stratu 90,8 milióna dolárov pri rekordných príjmoch 804 miliónov dolárov. V roku 2022 to bola strata 158,6 milióna USD pri príjmoch 666,6 milióna USD. Možno položiť rečnícku otázku: Neocenia teda investori spoločnosť predčasne príliš vysoko?

Viac ako dva roky po prvom dôvernom podaní žiadosti Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC) majú investori ďalšiu šancu kúpiť akcie svojho "obľúbeného fóra". Zdá sa, že k riziku náchylní investori môžu viesť akcie RDDT v nádeji na nadpriemernú volatilitu. Pozornosť Wall Street sa teraz sústreďuje na Reddit, ale zdá sa, že v nasledujúcich mesiacoch uvidíme niekoľko zaujímavých IPO. Na americkom trhu k nim patria spoločnosť Rubrik podporovaná Microsoftom, ktorá sa špecializuje na bezpečnosť údajov, a spoločnosť Waystar Technologies, ktorá pôsobí v sektore zdravotnej starostlivosti. V Európe sa zamerajte na nadchádzajúce IPO spoločností, ako sú Douglas a Golden Goose.

zdroj:XTB
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa Joki »

Záujem o akcie prevádzkovateľa siete Reddit pred vstupom na burzu zhruba päťkrát prevyšuje ponuku. S akciami firmy sa na newyorskej burze NYSE začne pravdepodobne obchodovať tento štvrtok.
https://www.reuters.com/markets/deals/r ... 024-03-17/
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: IPO Reddit

Príspevok od používateľa MiBi »

Americká spoločnosť Reddit, ktorá prevádzkuje rovnomennú sociálnu sieť, stanovila emisnú cenu svojich akcií na 34 dolárov za kus. To celý podnik ohodnocuje na zhruba 6,4 miliardy dolárov.
Firma a jej akcionári v rámci primárnej verejnej ponuky predali 22 miliónov akcií, čo im vynieslo 748 miliónov dolárov, napísala agentúra Reuters. S akciami firmy sa začne obchodovať na newyorskej burze.
Spoločnosť Reddit emisnú cenu akcií stanovila na hornej hranici svojho cieľového rozpätia, ktoré predstavovalo 31 až 34 dolárov za kus.
https://www.trend.sk/spravy/primarna-em ... dy-dolarov
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa Joki »

Našiel som fond Destiny Tech100 Inc., v portfóliu má súkromné spoločnosti z Ameriky a Európy, ktoré sa neobchodujú “zatiaľ” na burze.

Ide obchodovať aj na IB $DXYZ.

Najväčší podiel má: SpaceX 34,6%
Potom tam je OpenAI 3,8% a tiež Discort, Klarna, Stripe, Revolut a atď viď. https://destiny.xyz/tech100
We intend to invest in a portfolio of 100 of the top venture-backed private technology companies, providing everyday investors access to these private market leaders for the first time.
To be eligible for inclusion in the Destiny Tech100, companies must have been vetted by top U.S. institutional investors and meet key health metrics. Moreover, the companies in the portfolio will generally have reached a level of maturity and stability expected of a late stage venture-backed company.
https://destiny.xyz/tech100

Škoda, že tam ten OpenAI nemá väčši podiel.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa Joki »

To $DXYZ Destiny Tech100 Inc sa za posledný týždeň rozbehlo.
What is DXYZ?

DXYZ is a closed-end fund that holds, which means it trades on the stock exchange, but represents a portfolio or basket of securities, not a company. So it is a fund, but different from a traditional "open-end" mutual fund or an ETF. That difference comes from the fact that a closed end fund has a fixed number of shares, and so the basic concept of supply and demand is a big factor. The underlying value of the securities in DXYZ's portfolio, those 100 private companies, is not "marked to market" each day. So how is their value determined? By whatever price buyers and sellers in the market determine it to be. Just as with a single stock.

DXYZ has 10.88 million shares outstanding, so its market cap as of last Friday stood at $644 million. That puts it near the top quartile in assets under management of the 418 closed-end funds on US markets.
https://seekingalpha.com/article/468252 ... loser-look
Prílohy
IMG_0028.jpeg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Vigrem
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa Vigrem »

Joki napísal: Po 08 04, 2024 9:10 pm To $DXYZ Destiny Tech100 Inc sa za posledný týždeň rozbehlo.
Joj, tak teraz som na seba riadne nahnevany, ze som to nekupil, ked si to prvykrat pisal... aj som si to poznacil, a aj tak som na to zabudol :(

Myslis, ze to este moze narast? Premyslam, ci zacat DCA teraz, alebo radsej chvilu pockat.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Investičné príležitosti 2024

Príspevok od používateľa Joki »

Vigrem napísal: Po 08 04, 2024 9:53 pm
Joki napísal: Po 08 04, 2024 9:10 pm To $DXYZ Destiny Tech100 Inc sa za posledný týždeň rozbehlo.
Joj, tak teraz som na seba riadne nahnevany, ze som to nekupil, ked si to prvykrat pisal... aj som si to poznacil, a aj tak som na to zabudol :(

Myslis, ze to este moze narast? Premyslam, ci zacat DCA teraz, alebo radsej chvilu pockat.
:D , stáva sa aj mne, že čakám až to pôjde dole, ale ono sa mi to vyberie opačne
Tiež ma ale prekvapil, že išiel tak hore. Ja som ho našiel keď bol 17,60€.

Vigrem, nehodlám si predikovať, či pôjde ešte dole alebo len hore.
Podľa čláku, čo som tam dal, $DXYZ ma pevne stanovený počet akcii 10,88 milióna a ide uzatvorený fond. Takže by to malo ísť len hore.
Čo mňa najviac potešlo, že má 34,6% podiel v SpaceX.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"