Nenahraditelná surovina Voda - investovanie do vody

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Nenahraditelná surovina Voda - investovanie do vody

Príspevok od používateľa Honzajs »

Teď budou boje o ropu, další na řadě je VODA


Vodárny jako takové nemusí být vůbec špatné, ale dívám se i na další služby kolem: čištění, přeprava, odsolování, získávání vody z vodních par obsažených ve vzduchu...

Vodovodní řady - jak v USA tak v Evropě jsou velmi zanedbané, velké opravy nutné. Takže: výrobci pump, firmy specializované na opravy vodovodních řadů.

Nebo společnosti "sedící" na zásobách pitné vody (pozemky, pod kterými tyto zásoby jsou). To už pak je podobné, jako i dolů.


Vodní sektor obecně je malý a nemyslím si, že by byl méně důležitý než například ropa. :idea:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

V poslednom čase sa hovorilo o tom, že vodné apoločnosti sú predražené keďže voda prišla do módy. Ja osobne to neviem posúdiť.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Já taky nehledám akcie přímo vodárenských společnostií ale jejich klíčových dodavatelů, bez kterých se neudrží v businessu / nebudou moci růst.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

V Európe či Amerike? Alebo je to jedno?
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Bez geografického omezení, třeba i Singapur / Čína
jonezz
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 25 01, 2007 10:40 am

Príspevok od používateľa jonezz »

Voda ma jeden problem. Vlady budu stale tlacit pomocou regulacnych uradov, aby jej cena bola nizka, kvoli volicom. Totiz cim drahsie vodne a stocne, tym menej volicov. Preto zatial v najblizsom obdobi nevidim perspektivu. Vody je zatial v bohatych krajinach dostatok, na rozdiel od ropy a plynu. Tam, kde nie je voda, tam zase obyvatelstvo nie je dostatocne bohate. Zato ropa je o niecom uplne inom. Voda je precenovana surovina. Je to len bublina, ale v buducnosti to moze byt uplne inak. Nie vsak v sucasnosti.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Honzajs písal o dodávateľoch pre vodné firmy. Štátne aj neštátne regulované vodárne síce majú limitované zisky, ale na strane výdavkov to môže byť opačne :-)
To by mohlo mať kladný vplyv na dodávateľov.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Já mluvil o DODAVATELÍCH vodárenskývch firem. Vtip je totiž v tom, že v případě prokazatelného růstu nákladů dovolí regulátor navýšit ceny vodného. Takže vodárenské firmy nemusí zas tak moc tvrdě vyjednávat o ceně dodavatelských služeb.

Proto uvažuji o firmách zaměřených na odsolování vody, dodavatele vodovodních pump, opravy vodovodních řadů, čištění vody za cílem přetváření znečištěné vody na pitnou...
jonezz
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 25 01, 2007 10:40 am

Honzajs...

Príspevok od používateľa jonezz »

Znie to velmi zaujimavo..Mozes mi uviest alebo doporucit nejake zaujimave typy na akcie, ktore by sa podla Teba mohli zaujimavo zhodnotit? Mozno by som si par kupil cez svojho maklera... Najlepsie by bolo, keby boli obchodovatelne cez NYSE...
Dikes :D
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Např.: CWCO, SWWC, FELE, WTS

Hledám ještě firmy zaměřené na opravy vodovodních řadů.
rambajs

Príspevok od používateľa rambajs »

Honzajs napísal:Např.: CWCO, SWWC, FELE, WTS

Hledám ještě firmy zaměřené na opravy vodovodních řadů.
dobra je i tato nenapadna akcie ...BWT AG...isin BWT.VI-bohuzel jsem ji sledoval z kraje roku tak dlouho,az mi ujela:-))...tim co hledas se zabyva i VE...pusobi i u nas v praze Veolia...Dalsi firma je take zajimava SZE...Suez...a take Ladisova Iberdrola se mam ten dojem dost mota kolem vody...
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Do svého portfolia jsem z vodních akcií dal PICO.
rambajs

Príspevok od používateľa rambajs »

Honzajs napísal:Do svého portfolia jsem z vodních akcií dal PICO.
No k te vode...pokud by se prodavala na burze jako komodita,dal bych do ni uz pred 2ma lety vsechny penize...tehdy jsem se rozhodoval mezi ropou a vodou...Taky jsem v tom case shanel certifikat na uran...mel jsem smulu:-(...misto CEZ bych bral surovinu...vyhoda komodit je,ze te nepotka zadny Enron...sledujes jen pocasi,a situaci poptavka nabidka...trendy jsou silene silne,a myslet staci ryze selsky...toto se mi vyplatilo napr na kukurici,kterou jsem bagroval na cca 220-200...Take jsem pohorel na padu zemniho plynu...nyni vlastnim kakao,ktere drzim cca 3/4 roku...kakao me nikdy neosidilo...je to diamant-luxus surovina v zemedelskych produktech...je velmi citlive na situaci na pobrezi slonoviny,a je velmi rychle...kdyz vyrazi,clovek jen hledi co to provadi...kakaovniuky jsou taky tezko obnovitelne zdroje-trva to dlouho nez zarodi...Lidstvo miluje kakao,a rado si ho doprava...tak asi tak...sem se trosku rozpovidal...
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Já zase investice přímo do komodit nedělám, s výjimkou warrantů na zlato a stříbro.
rambajs

Príspevok od používateľa rambajs »

Honzajs napísal:Já zase investice přímo do komodit nedělám, s výjimkou warrantů na zlato a stříbro.
Warranty na zlato a stribro,nemusi byt spatne,maji vsak klasicky hacek...85% opci vyprsi jako neplatnych...tudiz je bud lepe opci vypsat,tak jako emitentik,a nekomu ji nechat sezrat,nebo vybrat z certifikatu ten nejlepsi ze vsech,co neskace jak idiot,podle emitenta...Jak to dela emitent?...proste vas okrada proti vsem pravidlum...priklad z certifikatu napr na energie-tam jdou kontrakty mesic po sobe...na burze je bezne ,ze se obchodnici presunou na ten nejlikvidnejsi kontrakt,v den,kdy jeho likvidita prevysi kontrakt starsiho data...co vsak udela emitent?...na certifikatech dela bezne toto: sune se z certifikatem az 2 tydny pred do dalsiho kontraktu...tak si max ztachovava vyhodu sunouciho se trendu a eliminuje vynosy na korekcnich pohybech...vy pak muzete jen zasnout jaktoze komodita streli up,a vas cert,jde presto dolu...jojo,pac jste uz narolovani v daleko drazssim kontraktu o mesic napred...po 2 letech certifikatovani,je pro me dobrej certifikat jem pokud ma 80% patrizipation,a kontrakty na ctvrtleti,nebo nej certifikat na stribro pro me -ma 100% partizipation,tzn,jede presne jako kurz-zde je to jasne pac tento je na spotove stribro,a tudiz nema rollers gapiky...davejte si na to vsichni pozor...je to vedlejsi silne okradani naprosto legalnim zpusobem...NL0000255248...pak je lepe jit na opce primo na pitovy,nebo jiny trh...
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

O 85% vypršení opcí bez užitku vím, do zlata a stříbra dělám již několik let (od ceny 320 resp. 4,5 USD za unci), takže investované peníze + slušné zisky jsou již dávno staženy, na trhu je jenom část zisků.

Postupěm roluji warranty na vyšší strike a delší splatnost (aktuálně u stříbra strike 15 splatnost 2008 a strike 18, splatnost 2010, u zlata strike 800 a splatnost 2009.
rambajs

Príspevok od používateľa rambajs »

Honzajs napísal:O 85% vypršení opcí bez užitku vím, do zlata a stříbra dělám již několik let (od ceny 320 resp. 4,5 USD za unci), takže investované peníze + slušné zisky jsou již dávno staženy, na trhu je jenom část zisků.

Postupěm roluji warranty na vyšší strike a delší splatnost (aktuálně u stříbra strike 15 splatnost 2008 a strike 18, splatnost 2010, u zlata strike 800 a splatnost 2009.
Pokud o tom vis,mel by jsi prestat spekulovat na warranty:-))...mozna jdes spravnym smerem...ja se od kovu drzim dal...je to nevyzpytatelny trh-nikdy nevis co udela...plky o dolaru a zlate,tak z toho jsem uz vyrostl...Dolar dnes neni dobry vubec hedgovat,pac ti co ho maji,vi moc dobre ,ze nemaji v podstate nic,a to nebude nutne hedgovat...certifikat ktery jsem zde zadal,je nej z nej,pac nekraji niceho z kapitalu,a jiste se casem sem pro ten ticker hodne lidi vrati,az vyztrizlivi...kazdy strujcem sveho stesti...
rambajs

Príspevok od používateľa rambajs »

Warning!!!....:-D
NG se srovnava s 5tiletym prumerem...jeho pohyby se odpoutavaji od ropy...je to opet samostatnej kluk!
premyslejte o tom...tato komodita je pravej adrenalin i pro velice ostrilene hochy...takze doporucuju bud opci nebo mirne pakovy az bezpakovy certifikat...partizipation uz dolezla cca na 70%...
Tato komodita je bez problemu schopna delat denni 15% pohyby tak pozor...jinak je to strategicka surovina,se kterou nejvice zongluje rusko...takze pokud papiry,podival bych se do ruska na plynarenske velmoci...coz uz je dnes bohuzel pravda...vetsinu zroju NG jiz kontroluje rusko...at se dari...
rambajs

Príspevok od používateľa rambajs »

tak skoda...chyba v me exceovske tabulce...jasot zakazan...podle mych tabulek je nyni plyn porad 21% nad 5letym prumerem...takze bud vedra v lete,nebo tuha zima,by mu pomohla nejvic...asi toho prestanu tolika sledovat,pac pak z toho delam chyby...
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Opsano odjinud:
Singapore Summit Seeks Solutions For Global Thirst

Across the world water supplies are failing to keep pace with demand
by Bernice Han
Singapore (AFP) April 11, 2007
Edited:
Desalination and recycled water are the keys to quenching the world's growing thirst for the precious resource, officials said Wednesday. The two solutions will take on increasing importance as water scarcity is exacerbated because of global climate changes, they said.
"The concern has recently taken a greater importance with the increased frequency and prolonged periods of droughts being experienced worldwide," said Muhammad Saeed Al-Kindi, United Arab Emirates' Minister of Environment and Water.

In a report this month, the world's top climate scientists predicted that billions of people would face water scarcity and hundreds of millions would likely go hungry as damage to Earth's weather systems from greenhouse gases changed rainfall patterns, punched up the power of storms and boosted the risk of drought, flooding and water stress.

"Consequently, this century will see a greater emphasis being placed on the desalinated water and the re-use of treated water, and the extent to which these important resources will contribute to the overall supply of water globally," Al-Kindi said at a global summit of public and private sector leaders discussing the issue.

Parts of the Middle East, which are among the most arid regions in the world, and some Asia-Pacific countries, have already turned to desalination and treated water to augment current supplies, officials said.

Singapore, which lacks natural resources including water, has invested billions of dollars in water-related projects including desalination and recycling plants to reduce its reliance on imported water.

The wealthy Southeast Asian state in March opened its largest water recycling plant as part of a blueprint to reduce its dependence on imported water from neighbouring Malaysia.

The plant, the fourth such facility in Singapore, has the capacity to produce 32 million gallons of NEWater, a term coined by the government to describe the treated water.

NEWater is one of Singapore's four so-called national taps which also include local catchments, imported water from Malaysia and desalinated water, said Yaacob Ibrahim, Minister for the Environment and Water Resources.

"Within our own context and circumstances, we in Singapore have over the last 40 years carefully planned and put in place a robust system that has ensured a sustainable supply of clean water for our needs, both for drinking and industry," he said.

With water scarcity likely to worsen, countries must join forces to address the problem, said Sayyid Badr Al-Busaidi, Oman's undersecretary with the ministry of foreign affairs.

"International cooperation, therefore, in the areas of desalination and water re-use is essential because as each year passes, it becomes ever clearer that we collectively face an environmental challenge of global proportions," he said.

Singapore's Yaacob echoed such thoughts. "Water is crucial to sustain life. Having a sustainable supply of clean water is a priority for all of us," he said.

The UN estimates that by 2025 two-thirds of the planet's population will be living with water stress, particularly in North Africa, the Middle East and West Asia.
Source: Agence France-Presse
rambajs

Príspevok od používateľa rambajs »

Honzajs napísal:@
No jak jsem to tak pochopil pri me chabrus AJ...je rec o vode a jeji obnove...jak jsem psal jinde,dle meho zklamani,neni zatim voda nikde jako cista surovina...shanel jsem ji cca pred 2ma roky,a rozhodoval se tenkrat kam narvat prevazny kapital-ropa-voda-vitezila voda ale nikde nic stezejniho!...ja nechtel blby managenent firmy,ja chtel tu vodu...nakonec tedy byla ta ropa...ok povedlo se,ale ta voda mi lezi v zaludku 100x vic...bez vody neni zivot!
Dnes jsem poslouchal reprizu dobre rano na CT...nejhure s vodou ma vyhlidkly australie...tam jsem hledal ale nedohledal-firmy s lozisky vody,Afrika-pochopitelne-tam nejsen schopen sehnat relevantni data akcii,a lokalni sucha ,v USA,ASII...to zalezi jek se to vsecko s pocasim udela....
daval jsem tu tip....na tyto zarizeni se specializuje rakouska firmicka-takovej zakletej tygrik ...najdete ji na yahooo pod BWT.VI....sezene neco nekdo jeste,nebo nejakej insidr na BWT.VI?...:-)) at se dari
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Článek:

http://www.moneyandmarkets.com/press.as ... 0&cat_id=6

Doplnění:

Ony 3 "tajné" akcie jsou: CCC, WTS a WTER
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nenahraditelná surovina

Príspevok od používateľa filip glasa »

článok od P.Kohouta podobne ako v tejto diskusii:

http://www.partnersgroup.cz/finmag/309/
Používateľov profilový obrázok
outlier
Active Member
Príspevky: 101
Dátum registrácie: Po 08 01, 2007 6:09 pm

Re: Nenahraditelná surovina Voda

Príspevok od používateľa outlier »

O víkendu byl na ČT24 zajímavý investorský magazín o investování do vody, dívali jste se? Je to docela zajímavé, ale asi long run, protože i podle tohoto tématu to může být kvůli módě trošku předražené :idea: Mluvilo se o ETF, tickery PHO a CGW.
... to the happy few
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Nenahraditelná surovina Voda - investovanie do vody

Príspevok od používateľa Honzajs »

Napísať odpoveď

Návrat na "Komodity, komoditné akcie"