Kriza - peniaze - hodnota

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mao
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 10 06, 2008 9:12 pm

Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa mao »

Zdravim,

chodil som tu sporadicky cca. 1,5 roka s tym, ze som sa snazil chovat skor opacne ako stylom - konzum a na to este aj dlhy. Chcel som setrit.

Neverim nikomu, ale v poslednej dobe si myslim, ze ta kriza (to slovo mi lezie na nervy a este tu ani poriadne nie je) bude asi fakt stat za to. V negativnom slova zmysle :(
Snazil som sa nadobudnut aspon ako taky prehlad v tom kde rozlozit peniaze. Terminak, ING konto a pod, pripadne cast trosku riskantnejsie ale teraz... ING konto padlo z 3,5 na 2,75, uroky padaju dole, na fin. trhoch co sa deje to uz asi ani diva svina nevie co sa deje a ja teda toboz nie.

Ak ta kriza bude trvat cca. 5 rokov (strielam..) a pride inflacia (budem velmi rad ked nie cvalajuca, ale iba mierna) atd. tak ma napada otazka. AKO TIE PENIAZE ZACHRANIT?

Pritom berme do uvahy to ze sa budem snazit, resp. bude nevyhnutne minimalizovat vydaje a teda napriklad spominanych 5 rokov budem byvat u rodicov, tret biedu a proste cakat kym sa to dostane zase do "normalu" a snazit sa uchovat te peniaze co mam.

Zopar napadikov

1. Ked sa uplne zosypu ceny bytov, tak kupit nieco v tom realitnom chaose - kvazi vyhodne. Myslim, ze napr. v regione Martin-Zilina by sa pri ciastocne katastrofickom scenari krizy mohli byty jedno ci dvojizbove (zvlast komunisticke kralikarne) dostat na sumu cca. 500.000,- Sk. A s tymto bytom cakat...

2. Kupit nieco v podstate s nadcasovou hodnotou - napr. stare auto, ktore je na najlepsej ceste stat sa veteranom. Pichnut ho niekam na 5 rokov a cakat.
- respektive ine zberatelske veci,

3. zlato ?

trochu od veci a berte to ako odlahcenie temy - 4. ist niekam kde je zakonom stanovena mzda, pekne tabulka atd. (aj ked samozrejme sa to odvija od HDP) ale aspon aka taka garancia. s tym predpokladom, ze cim vacsia kriza - tym vacsi narast kriminality takze robit bude co. Urcite.

Otazka je, ze ked napr. niekde vyblajznej 500.000,- Sk a bude to vaznejsie s krizou ako si predstavujem, tak budem mat v podstate uspory ziadne, likvidita tiez nic moc a budem dufat, ze este niekedy sa mi podari tu hodnotu obratit zase na hotovost.

Ospravedlnujem sa za trochu neusporiadany styl tohto prispevku ale..

Vdaka za postrehy. Vsetkym v podobnej situacii drzim palce.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa filip glasa »

No tie reality zatiaľ nejako extra ešte neklesli. Možno sú na úrovni roku 2007, čiže nie nejako super lacné. Možno budú klesať ešte veľmi dlho a pomaly a vôbec nebudeme tušiť kde je dno. Jediná vec podľa ktorej sa bude dať orientovať pre investora je výnos z prenájmu. Ak ceny klesnú tak, že odhadovaný výnos z prenájmu bude 15-20% v hrubom, tak je to pre mňa už atraktívne a ten výnos zahŕňa už aj nejaký ten bezpečnostný vankúš. Pretože odhad je vždy príliš ružový.

Veterán, umenie, starožitnosti - predpokladám, že v skutočnosti je to dosť nákladné a priemerné výnosy niekde na úrovni 5-6% p.a. Ono veľa ľudí povie, že kúpil obraz pred 35 rokmi a teraz stojí 40x toľko, ale to je výnos cca 4% p.a. Odpočítaj náklady na údržbu veterána a podobne a je to na úrovni ING konta.
mao
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 10 06, 2008 9:12 pm

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa mao »

A este jedna otazka. Skor vseobecna. Samozrejme, nejde o prvu krizu. Len je asi tazke ju odhadnut ake bude mat dopady na konretne spolocnosti a ludi. Vzhladom na momentalny globalny stav. USA, EU vs. Rusko, Cina, Brazili atd, migracia, 3. svet, kriminalita atd atd.

Chcem sa len spytat ci niekto nema typy na druhy profesii, ktore pojdu skor hore - napr. exekucie (a teda exekutori), bankroty (a teda spravcovia konkurznych podstat) atd. To davam len priklady s tym, ze ocakavam Vase tipy - koho uloha pojde prirodzene hore?

Zmenia sa uplne rebricky ludskych hodnot, kriminalita atd. (Neviem co je toto za kniha Kríza kráča svetom
Karin Lászlová · Vydavateľstvo: Vydavateľstvo SSS, 2008 - http://www.martinus.sk/?uItem=50495 ) ale moze to byt zaujimave z toho hladiska, ze sa chcem dostat do situacie a zmyslania ludi pocas krizy aby som aspon ciastocne dopredu odhadol ako sa budu menit ich hodnoty a potreby. Neviete niekto o dakej knihe, ktora by odpovedala na moje otazky alebo inom zdroji prosim?
mao
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 10 06, 2008 9:12 pm

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa mao »

vidim ze zatial nic moc... :) nevadi, snad niekto poradi

co vravite na toto http://www.g-vision.sk/dual/investovanie/ ?
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa Honzajs »

Podle mne bude rok 2009 rok naprosto neočekávaných událostí a šoků. Držte si klobouky.
Svůj výhled pro rok 2009 dopisuji, na webu bude do týdne.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa filip glasa »

g-vision: stará komoditná pesnička, ktorá tento rok nevyšla.

To neznamená, že nevyjde neskôr, ale staviť takmer všetko na komodity je podľa mňa risk.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa Lobista »

Podla mna by dnes malo vyznam nakupovat akcie vyrobcov tzv. inferiornych tovarov, t.j. takych tovarov, ktorych spotreba s vyssim prijmom klesa -- lebo su menej kvalitne, ale lacnejsie. Jedna sa napr. o vyrobcov lacnych potravin a napojov /hlavne tych predavanych v Lidl-i :D/, hromadnu dopravu, bazary. Tiez by to mohli byt pozicovne DVD ci Slovenska posta /namiesto sukromnych dorucovatelov/. Trhovy podiel takychto vyrobkov a sluzieb bude totiz zrejme rast, kedze stale viac ludi straca svoj zdroj prijmu, a preto musi prechodne znizovat svoje vydavky a kupovat prave taketo tovary.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa Bebe »

Možno sa znova oplatí bývať na "dzedzine", pestovať si zeleninku a chovať sliepočky. Kupovať iba soľ, cukor a múku. Treba navštíviť starých rodičov a prarodičov a spýtať sa ich ako sa žilo na Slovensku na začiatku storočia. Na "luxusný" život v meste bude treba mať vysoký pavidelný príjem. Dobre platenú prácu, alebo rentu. :D
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa filip glasa »

S tými diskontmi som si neni až taký istý. Ich zisky/straty napr. v amerike tiež nie sú ktovie aké.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa Lobista »

S tými diskontmi som si neni až taký istý. Ich zisky/straty napr. v amerike tiež nie sú ktovie aké.

walmart je v strate:
Ja nemyslim tie predajne, ale priamo vyrobcov tych lacnych potravin, co sa tam predavaju.
RomanS
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 10:53 am

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa RomanS »

OT filip:oprav si graf
WAL - Western Alliance Bancorporation
WMT - Wal-Mart
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa Bebe »

Bebe napísal:..na začiatku storočia..
samozrejme minulého.

na margo:
http://majototh.blog.sme.sk/c/181189/Sv ... trofy.html
..ako sa potom bude dať zbohatnúť.. ale ono sa už nejaký spôsob nájde.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa filip glasa »

no to bola riadna blbosť, pozrel som poriadne znova walmart a správne. Je teda v zisku a cena akcií rastie počas krízy:

Obrázok
Jan_Traxler
Active Member
Príspevky: 129
Dátum registrácie: Št 10 04, 2008 9:33 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa Jan_Traxler »

Ochranit penize a vydelavat jsou dve rozdilne veci. Obecne je potreba si velmi dobre nadefinovat cile... jaky vynos, s jakymi akceptovatelnymi vykyvy, s jakou akceptovatelnou ztratou atd.
Doporucuji Jak zacit investovat? Definovanim investicnich cilu

- Pokud Vam jde jen o ochranu pred inflaci, nabizi se treba inflacni dluhopisy, nebo jine podobne nastroje.
- Velmi slusne a zaroven konzervativne se da vydelavat pomoci strukturovanych produktu, napr. pomoci discount certifikatu lze dnes dosahnout vynosu 5-10% p.a. v eurech s minimalnim rizikem.
- Pomerne zajimave sance na vynos pri relativne nizke pravdepodobnosti poklesu nabizi aktualne korporatni dluhopisy, nebo akcie ze sektoru utilit, zejmena vodni infrastruktura, elektricka infrastruktura ci waste management. Dale je urcite zajimava oblast vzdelavani, nebo zeleznicni doprava.
- Vyborne vyhlidky (vzhledem k dnesnimu oceneni) z dlouhodobeho hlediska maji zemedelske a komoditni akcie (tezarske spolecnosti na ropu, zlato, stribro, med atd.), ale zde je potreba pocitat s vykyvy i moznosti vyraznejsich kratkodobych poklesu. Podobne treba namorni doprava.

Toz par tipu zde mate. ;-) Vzdy ale zalezi akcie od akcie, dluhopis od dluhopisu, fond od fondu, certifikat od certifikatu...
Jan Traxler
FINEZ Investment Management
www.finez.cz
Apeiron
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2009 12:58 am
Bydlisko: Košice
Has thanked: 26 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa Apeiron »

vratim sa k povodnemu prispevku, kde chce mao 5 rokov triet biedu, zit u rodicov, mat ulozene peniaze a potom, ked sa svet znova rozbehne si zacat uzivat...

ak mas pracu, v ktorej mas vysoku pravdepodobnost, ze v nej budes aj o dva roky, tak by som prave v takomto case zacal rozmyslat o zalozeni si vlastnej rodiny (byvanie, manzelka, deti / rekonstrukcia, rozsirenie rodiny ) - pouzit svoje uspory a samozrejme si nechat rezervu na pol roka

ja mam napriklad naplanovany nakup bytu presne o rok, nakup zariadenia a potom dieta - na matersku pojde ten, kto dostane v praci padaka :lol:

co sa tyka cien bytov v KE, tak 1izb. je za 1mil, 2izb za 1,4mil a 3izb za 1,7mil - lokalita v ktorej chcem nakupovat. Dufam v pokles este tak o 400k :P
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Apeiron napísal: ja mam napriklad naplanovany nakup bytu presne o rok, nakup zariadenia a potom dieta - na matersku pojde ten, kto dostane v praci padaka :lol:
A prvá dovolenka v Jugoške o dva?? :mrgreen:
Apeiron
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2009 12:58 am
Bydlisko: Košice
Has thanked: 26 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa Apeiron »

posledne roky som dovolenkoval v Grecku, takze dovolenky na cas skrtneme uplne, je kriza a bude treba vykryvat matersku :roll:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa filip glasa »

k moru choďte v zime na last minute - celé to môže stáť menej ako jeden vianočný nákup v potravinách :lol:

cez materskú by som skúsil urobiť nejaký projektík, ktorý by priniesol nejakú tú korunku a zároveň nevyžadoval pravidelnú, stálu obsluhu. Niečo na inšpiráciu:
http://praca-cez-internet.sk/


Osobne by som sa zameral na veci súvisiace so šetrením, diskontný tovar, výhodnejšie refinancovanie alebo zbavovanie sa úverov, a podobne - aby sme ostali pri téme, čomu sa venovať cez krízu.
mao
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 10 06, 2008 9:12 pm

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa mao »

mam aktualizaciu.

http://dnes.atlas.sk/ekonomika/526775/e ... y-konflikt (ja viem, Stanek bla bla ale je to krasne historicky overene)

a velmi aktualne potvrdenie tohto "smerovania"

http://www.rferl.org/content/Economic_C ... 92688.html

takze investovat do zbrojneho priemyslu, resp. ochrany ako takej alebo potom cierny trh so zbranami :|

samozrejme to treba brat vsetko s nadhladom tak ako sa snazim ja...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa filip glasa »

vojnový konflikt ako vyvrcholenie krízy: je to dosť veľká špekulácia s nízkou pravdepodobnosťou na to, aby investor na niečo podobné vsadil korunu.
Apeiron
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2009 12:58 am
Bydlisko: Košice
Has thanked: 26 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa Apeiron »

s tou nizkou pravdepodobnostou si dovolim nesuhlasit... kazdy treti scenar riesenia, alebo vyustenia krizy sa zaoberal myslienkou vypuknutia vojnoveho konfliktu - lokalneho, nie celosvetoveho, to by nemalo velky zmysel
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Apeiron napísal:s tou nizkou pravdepodobnostou si dovolim nesuhlasit... kazdy treti scenar riesenia, alebo vyustenia krizy sa zaoberal myslienkou vypuknutia vojnoveho konfliktu - lokalneho, nie celosvetoveho, to by nemalo velky zmysel
"Zaobírat se myšlenkou" se rozhodně nerovná "vysoké pravděpodobnosti". Lidstvo se stejně tak už dlouhý roky zaobírá myšlenkou osídlení Měsíce, Marsu či dokonce nějaké jiné planety, myslícíma robotama, nebo perpetem mobile, ale žádnej konkrétní vliv na investice to nemá.
Lokálních konfliktů jsou každodenně dlouhodobně plný noviny, nikdo se jima taky moc nevzrušuje a hospodářsky ani investorsky taky nemají (alespoň dlouhodobě) větší význam.
Větší význam by mělo případný rozhoření velkýho "místně globálního" konfliktu v Perským zálivu, což je ale z dnešního pohledu naprostá utopie. Aspoň v dohledné budoucnosti.

Ty scénáře se onou myšlenkou zaobírají především z důvodu analogie s poslední/minulou krizí. To, že to ale tak někdy bylo, nic neznamená. Rozhodně to nebyl žádnej recept na krizi. Nebýt Pearl Harboru, tak USA dodnes do války nevstoupily.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa filip glasa »

má zmysel sa tým zaoberať tak ako to načtrol sanka_bebe:

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=3&t=1565

Teda mať scenár aj na to najhoršie. Ale vyslovene s tým počítať by znamenalo, že do tohoto scenára vložíš všetko. A ak sa najhorší scenár nesplní, tak je tvoja investícia fuč.

Tradične sa to rieši tak, že pre fakt zlé prípady (vojna, totálny kolaps finančného systému) máš doma napríklad menší obnos v zlate a striebre. Ale ak by si celý život všetko držal v zlate a striebre doma v trezore, tak by to nemuselo dobre dopadnúť.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa Ferin007 »

filip glasa napísal:má zmysel sa tým zaoberať tak ako to načtrol sanka_bebe:

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=3&t=1565

Teda mať scenár aj na to najhoršie. Ale vyslovene s tým počítať by znamenalo, že do tohoto scenára vložíš všetko. A ak sa najhorší scenár nesplní, tak je tvoja investícia fuč.

Tradične sa to rieši tak, že pre fakt zlé prípady (vojna, totálny kolaps finančného systému) máš doma napríklad menší obnos v zlate a striebre. Ale ak by si celý život všetko držal v zlate a striebre doma v trezore, tak by to nemuselo dobre dopadnúť.
O tom žádná.
Na druhé straně ale taky není nikde psaný, že zlato a stříbro bude i nadále plnit úlohu uchovatele hodnot. Případně, že někdo nenajde způsob, jak je "vyrobit".
seven
Gold Member **
Príspevky: 307
Dátum registrácie: Št 26 07, 2007 2:51 pm
Been thanked: 4 times

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa seven »

ak pride k najhorsiemu, obavam sa, ze problem bude vsetko.
Ako som niekde cital...v 30 tych rokoch pod hrozbou 10 rocneho trestu museli vsetci amici odovzdat zlato FEDu...
Neviem , ci to je pravda, ale ked uz hovorime o katastrofach, tak som pridal o tom zlate...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja som zlato uviedol len ako príklad, že ak počítam s vojnou a podobne, tak nemám doma trezor plný zlata, ale trebárs len pár korún v zlate na letenku do bezpečia a podobne. Ono to môžu byť aj známky ( ako z filmu Obsluhoval jsem anglického Krále), ale keď do tých známok dám všetky prachy, tak sa mi to môže vypomstiť.

Neviem ako presne by som riešil všetky kritické scenáre, ale rozhodne by som na ne nevsadil všetko.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa Ferin007 »

No, není mně zatím moc jasný, s kým by jako ČR/SR měla válčit (možná, že mezi sebou, kdo ví :roll: ), tak ten domácí trezor pudu koupit asi až o víkendu. Do té doby se snad nic nesemele.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa filip glasa »

s kým by jako ČR/SR měla válčit
hovorím o krízových scenároch, s ktorými normálne ani nepočítaš, ale si na ne ako tak pripravený. A vojna je len taký najjednoduchší prípad.

Napríklad pre prípad odstavenia plynu mám doma elektrický ohrievač a podobne.
Pheo
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi 11 07, 2008 1:03 pm

Re: Kriza - peniaze - hodnota

Príspevok od používateľa Pheo »

seven napísal:ak pride k najhorsiemu, obavam sa, ze problem bude vsetko.
Ako som niekde cital...v 30 tych rokoch pod hrozbou 10 rocneho trestu museli vsetci amici odovzdat zlato FEDu...
Neviem , ci to je pravda, ale ked uz hovorime o katastrofach, tak som pridal o tom zlate...
To s tým zlatom vraj bola pravda....neviem ale možno, že ste videli niekto Zeitgeist...je to všeobecný prehľad hospodárskeho vývoja ľudstva a za všetkým stojí vraj FED ak by niekto mal záujem, tak na googli si zadajte Zeitgeist a pozrite si to video....čo sa týka krízy.....scenáre, ktoré som tu čítal sú dosť pesimistické. Problém by mohol maximálne nastať, ak by sa veľmoci ako napr. Rusko, Čína chceli zbaviť hlavnej rezervnej menovej zásoby ( dolára ) ak by daná situácia nastal, dolár by deprecioval ne rekordné úrovne a Euro by sa stalo najsilnejšou menou sveta, čo by položilo EU export do USA na lopatky a spôsobilo chaoz, možnože aj kolaps eura a celej menovej politiky EU....čo sa týka nehnuteľností, ktoré spomínal kolega na začiatku....S nimi je to tak trocha problém, myslím, že nehnuteľnosti ešte poriadne nespadli, stále cítim, že na určitých lokalitách sa ceny pohybujú na neuumernej hladine a taký byt má tiež svoje náklady ( fixné ) problém by mohol taktiež počas krízy nastať s podnájmom, keďže ludia strácajú prácu a šetria kde sa dá. Takže luxusnejšie troj.-štvorizbáky počas 2-3 rokov niesú vhodným riešením.....možno aj preto sú jedno a dvojizbové byty čiastočne nadhodené v cene. čo sa týka investovanie penazí pomaly ale isto by som zvažoval podielové fondy, poprípade dlhopisy....keďže komodity a akcie sa pomaličky prebúdzajú k životu...o starožitnostiach a iných zberateľských vecia nemá zmysel diskutovať, ak sa človek tomu nevenuje dlhšiu dobu.......tak to bol taký moj skromný názor na diskuziu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"