JUGGLER - mesačník 2/09

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

JUGGLER - mesačník 2/09

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Americké trhy zažili jeden z najhorších januárov v histórii.
Tento bol najhorší od roku 1934.
Akciové indexy zaznamenali straty okolo -8%.

Nie je veľmi o čom písať, nedeje sa nič neočakávané.
Kvartálne zverejnenia sú slabé, makrodáta tiež a trh práce sa priam prepadá.
Posledný úbytok pracovných miest bol najhorší za posledných 34 rokov ( -598 tisíc) a stavím sa, že bude revidovaný nad 600 tisíc. Všetky čísla v poslednom čase sú revidované na horšie, čo len potvrdzuje, že vláda zavádza kde sa len dá.
Nezamestnanosť je 7,6% . Pred rokom bola pod 5%.

Všetko sa prepadá – tržby, zisky, maloobchod, predaj áut...
Zisky firiem sú slabšie približne o 35% a predaj áut klesol zhruba o 40%.
Témou č. 1 je, či sme už na dne.
To, že najhoršie zverejnenia už máme za sebou ukľudňuje investorov.
Vláda sa neustále oháňa balíčkami a opatreniami a snaží sa navodiť optimizmus.

Najväčšia hrôza pre mňa osobne vyplýva z toho, že štát posiľňuje svoju moc.
Politici, ktorí to všetko zavinili sa hrajú na záchrancov a rozhadzujú peniaze daňových poplatníkov i peniaze budúcich generácii.
Kam to všetko speje, to neviem. Len tuším problémy, ktoré s toho vzídu až to raz všetko skončí.
Poďme ďalej.

Minule som na krátkodobo tipoval pokles a trh ma nesklamal.
Teraz, cez víkend, keď píšem tento príspevok máme nasledovnú situáciu:
Dow 8280, Nasdaq 1590, SPX 870.
Posledný týždeň bol týždňom optimizmu a indexy vymazali polovicu novoročných strát. Všimnite si, že Nasdaq je už v zisku.
Tým chcem povedať len toľko, že platí to, čo už tu omieľam niekoľko mesiacov.

DLHODOBÉ VYHLIADKY AMERIKY SÚ DOBRÉ.

To najhoršie je už v cenách. Črtá sa jedna obrovská príležitosť zarobiť na tom.
Či to ešte pôjde o ¼ dole, alebo to bude lapsovať hore-dole, obrovská masa peňazí tu sedí bokom a vyčkáva.
A pevné ruky už opatrne otvárajú pozície na dlhodobý rast.
Ja ešte stále vyčkávam a obyčajným ľuďom stále radím neinvestovať peniaze do žiadnych fondov.
Ale aktívnym investorom, ktorí sú flexibilní a vedia riadiť svoje riziko radím postupne otvárať pozície na long.
Ak by to neboli indexy alebo ETF, tak na trhu je stále kopa dobrých akcií, ktoré sú nádherne podhodnotené.

Čo sa týka najhorších scénarov s ktorými sa teraz akoby roztrhlo vrece:

,,čoho je svet znalý, to ma nerozpáli,,

To povedal starý Kostolány a to platí aj teraz.

Čím viac o tom píšu noviny, čím viac strašia v telke, tým viac som presvedčený, že to bude dobré.

Amerika sa rúti do nešťastia svojou nezodpovednou politikou, ale to robí už odjakživa.
Nerobila by to, keby na to nemala.
Má politickú, ekonomickú, vojenskú i finančnú nadvládu a vo svete nemá konkurenta.
Darmo sa píše, že 19. storočie bolo storočím Veľkej Británie, 20.storočie storočím Ameriky a 21. storočím Číny.
Zatial na Ameriku nikto nemá a nebudú na ňu mať ani čínski súdruhovia, ani Putin.
Mimochodom všimli ste si tú obrovskú pokoru s ktorou Putin vystúpil v Davose?
Rusko púšťa do gatí, odkedy ho opustilo 450 miliárd dolárov investícií, klesla cena ropy a rúca sa i rubeľ.
To len bokom, lebo ináč Putina uznávam.
Stokrát lepšia je jeho pevná ruka ako rozvrat za Jeľcina.
Len bohužiaľ, na svete má moc ten kto má najviac peňazí.

A chcem povedať len toľko:
akokoľvek sa Amerika zadlžuje, akékoľvek kiksy vyvádza, stále platí, že finančne ovláda celý svet. O tom som už raz písal a nemusíme rozoberať komu patria aj fabriky v Číne atď.

Takže scénar, že by sa teraz Amerika a dolár zrútili nepripúšťam.
Naopak.
Tipujem, že Amerika sa z toho dostane prvá a bude najlepším kandidátom na špekuláciu ohľadom rastu cien akcií.

Čo pripúšťam je, že za určitých okolností môže nastať finančný kolaps, ale to týka celého sveta. To je aj dôvod prečo neradím bežným ľuďom investovať do fondov.
Akýchkoľvek – peňažných, dlhopisových, alebo akciových.
Ani do korporátnych dlhopisov.

STREDNODOBÉ VYHLIADKY SÚ NEUTRÁLNE AŽ DOBRÉ.

Tu si stojím za tým, čo som napísal v odhadoch na 2009.
Absolútne nič zatial nemením. Indexy hore, tipujem v druhom polroku (mrzí ma, že aj análi to predpovedajú), nasdaq najlepší. Ropa, komodity, zlato – všetko hore.
Dolár hore, euro dole, CZK dole. Európa v dlhej stagnácii, najlepšie sa povedie USA a Japonsku.
Ešte k tomu dodám, že JPY je výborná mena voči ktorej môžete hrať na oslabenie všetkých ostatných, okrem dolára.

KRÁTKODOBÉ VYHLIADKY SÚ NA POKLES.

Aj tu len opakujem, čo som napísal minule.
Politici navodzujú optimizmus, ale ekonomicky zatiaľ padáme.
Kým sa nezastaví prepad, kým sa to neprestane zhoršovať a nezačne aspoň stagnovať (a to sa týka hlavne trhu práce) dovtedy bude hroziť ďalší prepad cien akcií.
Sme v downtrende.
Technicky nemáme zelenú, fundamentálne takisto nie, psychologicky to už začína byť OK .
Ale ja posudzujem len psychológiu investorov.
Lebo tá ľudská – spotrebiteľská je na bode mrazu.

V podstate musím konštatovať, že finančná kríza, ktorá začala ako hypotekárna a kreditná sa teraz stáva krízou spotreby.
Američania nemôžu donekonečna tvoriť 20% svetového HDP, ale spotrebovávať až 40% svetového HDP.
Spotreba na dlh sa prehriala. Vďaka politikom a Fedu.

Ropa, komodity, zlato.

Ropu som na long, ale pozor na dolár. Ten posiľňuje a čoraz viac sa nakláňa k extrému, že jeho hodnota sa vyrovná slabnúcemu euru.
A to tlačí ropu dole. A kým ekonomika padá, existuje možnosť, že ropa oslabí pod 30 USD.
Zlato a hlavne potravinové komodity som long.

Dolár.
Eurodolár som ohodnotil asi pred tromi mesiacmi na 1,30.
Teraz to posúvam na 1,25. Dolár má na ďalšie posilnenie.
Je to neuveriteľné, ale pri sadzbách 0% a všetkých dôvodoch proti posiľneniu sa celý svet upína k doláru.
Je nedostatok dolárov. Banky ich nepúšťajú von.
A silný dolár vadí aj americkej ekonomike.
Kolko paradoxov. A zároveň dôvodov, aby sa rozbehli tlačiarenské stroje...
USD a JPY sú jediné meny, ktoré vidím na posilnenie za súčasného stavu.
Odsúvam do ústrania aj CHF – môjho tradičného favorita.
Švajčiarsko je bankársky raj – ale nedôverujem bankárom.

CZK oslabuje ako som odhadoval. Už sme v pásme 28-30.
Tridsiatka sa blíži, tam som si tipol koniec.
Od 30 CZK za 1 EUR bude koruna mojím favoritom na dlhodobé posiľňovanie.

Čo sa týka môjho trejdenia, tak začína sa to zlepšovať.
Január ma neuchvátil, len-len že som ho neskončil v strate.
No prvý mesiac v roku je tradične mojou veľkou slabinou.
Minulý rok, kedy som za prvé dva mesiace dosiahol najväčšie zisky – to bola výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo.
Prvý mesiac začínam trejdiť oneskorene.
A som opatrný. Kým si nenahonobím zisky, tak neriskujem.
Hovorím tomu ziskový vankúš.
Ten potom rád zariskujem – no už bez ohrozenia vlastného kapitálu.

Good luck.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: JUGGLER - mesačník 2/09

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Pěkně sepsaný, s dost věcma se stotožňuju, s některýma trochu míň, ale to rozsoudí jen budoucnost. Po honzajsových analýzách ale přece jen podstatně veselejší čtení. :lol:

Polemizoval bych akorát s tímto: "Amerika sa rúti do nešťastia svojou nezodpovednou politikou, ale to robí už odjakživa.
Nerobila by to, keby na to nemala.
Má politickú, ekonomickú, vojenskú i finančnú nadvládu a vo svete nemá konkurenta."

Donekonečna to asi platit nebude, jednou ten pohár přeteče, nevím, proč ne zrovna teď. Ostatně, stejně předtím "zdegenerovala a zhasla" každá velmoc, od Mezopotámie, přes Španělsko a Portugalsko až po Francii a Velkou Británii (a krátkodobou velmoc - Německo), případně SSSR. A to stejný si říkala každá z nich: "proč by to nemělo být dál jako doteď?"

Stejně tak nevidím tak černě budoucnost eura a eurozóny (neříkám, že z ní nikdo nevypadne, ale to může být spíš plus; ostatně není pravda, že o tom nikdo nepřemýšlí, hovoří se o tom poměrně otevřeně v nejvyšších kruzích). Ale přinde mi, že jak ECB, tak vlády jednotlivých států (především Francie a v trochu menší míře i Německo) přistupují k recesi daleko rozumněji a "liberálněji", než "božský světaspasitel Obama nejsvětější". A neléčí kocovinu dalším přísunem whisky, jak FED.
Průser asi bude VB, kde se zkombinovala finanční krize v nejčistší podobě a socanský recepty na rozjíždění ekonomiky pomocí dopování spotřeby. Ale ta je mimo eurozónu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: JUGGLER - mesačník 2/09

Príspevok od používateľa jogo »

Forexu, ako som uz pisal vobec nerozumiem ani podla TA, ale jedna vec ma napada. ECB nema centralnu vladu. Niektory tvrdia, ze je to nevyhoda. Myslim si, ze prave to je jej najvecsia vyhoda, lebo moze robit menovu politiku odborne, relativne nezavisle na naladach jednotlivych vlad. Takze hadam to euro ma buducnost.

P.S: Ved v USA vsetci vravia, ze bez federalnej vlady vedia urobit vsetko lepsie, a ta ich len obmedzuje. EU je take cosi ako USA bez federalnej vlady. Uvidime, ktory model sa ukaze ako lepsi...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: JUGGLER - mesačník 2/09

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ferin: koniec obžerstva v Amerike nepríde kým ju svet bude kŕmiť...
Kým bude svet kupovať americký dlh a dolár bude mať 70% podiel, dovtedy budú amíci vyrábať prúsery a krízy.
A kto bude viac trpieť, keby došlo k defaultu: veriteľ, či dĺžnik?

K EU: nevidím čierne ani EU ani Euro. Len tvrdím, že v sociálne založenej EU bude kríza trvať dlhšie ako v zbytku sveta.

Jogo: mnoho guruov predpovedá rozpad EU a eura.
Ja euru držím palce. Myslím že svet je teraz lepšie vybalansovaný, keď má dolár protiváhu nielen v JPY, ale aj Eure.
I keď pripúšťam, že je to veľký experiment, lebo sú veľké rozdiely medzi jednotlivými ekonomikami eurozóny.
Keď tento experiment prejde, tak svet môže kludne prejsť na jednu celosvetovú menu.
Svetovú banku už máme, stačí ešte jedna svetovláda...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: JUGGLER - mesačník 2/09

Príspevok od používateľa Ferin007 »

S tím eurem sem to myslel spíš obecně, černoscénáristi se teď vynořujou jak houby po dešti (viz tvůj přítel Richard :wink: ), i když jsem to navázal na tvoje myšléénky.
Já narodíl od mnohých se domnívám, že si Evropa od začátku krize-nekrize-recese vede podstatně líp, než USA.
Pracovní trh je v améru sice flexibilnější, což je jeho velký plus, ale může ho to pak trochu paralizovat při nastartování ekonomiky, pač firmy prostě nebudou mít dost lidí. Aspoň krátkodobě. Tady se mi víc líbí v některých evropských zemích teď prosazovanej koncept částečné nezaměstnanosti. Firmy to sice stojí trošičku víc, na druhé straně nemusí platit žádný odstupný a je to velice flexibilní.
Stejně tak evropskej sociální systém. Když už tady je (já ani ty ho, bohužel, neodbouráme), tak se mu musí aspoň nechat, že nějakým způsobem drží poptávku. Evropský poklesy cen a spotřeby byly daleko nižší, než v USA.
Pokud jde o měny, podstatný rozdíly jak v ekonomické vyspělosti (sever-jih; průmyslový-zemědělský) a v ekonomickým cyklu, tak ve fiskální politice jsou i v USA. To, že je to právně jeden stát, to jen umně maskuje. A nejen tam, stačí šáhnout hned vedle, do Kanady. Nebo skočit do Ruska.

S tou celosvětovou měnou to ale vidím spíš černě. Je problém ukočírovat i jen USA při tom, aby neustále neporušovaly pravidla WTO. Ve fiskálních/měnových otázkách by to bylo eště 1000x těžší. A tou jsou jen USA!!
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: JUGGLER - mesačník 2/09

Príspevok od používateľa slimak »

Posledný úbytok pracovných miest bol najhorší za posledných 34 rokov ( -598 tisíc) a stavím sa, že bude revidovaný nad 600 tisíc. Všetky čísla v poslednom čase sú revidované na horšie, čo len potvrdzuje, že vláda zavádza kde sa len dá.


Ministerstvo práce navíc revidovalo k horšímu data za leden. V prvním letošním měsíci přišla americká ekonomika po opravených datech o 741 000 míst, což byl vůbec největší propad od října 1949. Únorový úbytek ponechal úřad na 651 000.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: JUGGLER - mesačník 2/09

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Trochu si v tom příspěvku odporuješ:
slimak napísal: Posledný úbytok pracovných miest bol najhorší za posledných 34 rokov ( -598 tisíc) / Ministerstvo práce navíc revidovalo k horšímu data za leden. V prvním letošním měsíci přišla americká ekonomika po opravených datech o 741 000 míst, což byl vůbec největší propad od října 1949.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: JUGGLER - mesačník 2/09

Príspevok od používateľa slimak »

Ja len aktualizujem jagllerov prispevok. Moja chyba, budem pouzivat citacie, aby bolo jasne o com je rec.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: JUGGLER - mesačník 2/09

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Jestli ta první část byla citace Jugglera, taks to měl dát jako citaci. Takle to z toho nebylo vůbec jasný. :wink:
Jinak to už chápu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"