Denníček zbiera informácie z minulých rokov a pripravuje obyvateľstvo na to, že vojnu vyvolala Čína.
Ako nádherne manipulatívne napísali, že clá uvalené
obidvoma stranami.
Realita: +35% uvalili USA na Čínu (už po 20% fentanylových ) a ked Čína dorovnala tiež +35%, tak uvalili ďalších +50%...
Takže asi tak, že ja ti vylepím facku a ked mi ty vrátiš, tak to bude dôkaz, že si vyvolal bitku
Dnes idú trhy dole aj vďaka tomu, že Čína zistila, že američania zneužívajú vyjednávania z inými krajinami, aby prijali dohody na úkor Číny:
"Čína to nikdy neprijme": Peking varuje krajiny pred obchodnou dohodou s Trumpom na úkor Číny
Začína to zaváňať skutočnou obchodnou vojnou.
Len niekoľko dní po tom, čo WSJ informoval, že veľkou
stratégiou obchodnej vojny Scotta Bessenta je prinútiť viac ako 70 obchodných partnerov USA podpísať bilaterálne dohody a zároveň sa postaviť proti Číne, Peking varoval, že podnikne odvetné kroky proti krajinám, ktoré budú rokovať o obchodných dohodách s USA „na úkor záujmov Číny“, čo zvyšuje globálne napätie, keďže dve svetové hospodárske veľmoci sa na seba vrhajú kvôli clám.
„Čína sa dôrazne stavia proti tomu, aby ktorákoľvek strana uzavrela dohodu na úkor záujmov Číny,“ uviedlo v pondelok ministerstvo.
„Ak sa tak stane, Čína to nikdy nebude akceptovať a rozhodne prijme recipročné protiopatrenia.“
„Čína rešpektuje právo všetkých strán riešiť svoje hospodárske a obchodné rozdiely so Spojenými štátmi prostredníctvom rovnocenných konzultácií,“ uviedlo ministerstvo obchodu a dodalo, že ak krajiny zasahujú do záujmov Pekingu, je ‚odhodlaný a schopný chrániť svoje vlastné práva‘.
Ministerstvo dodalo, že „všetky strany by mali stáť na strane spravodlivosti a férovosti a mali by brániť medzinárodné hospodárske a obchodné pravidlá a multilaterálny obchodný systém“.
Uviedlo: „Keď sa medzinárodný obchod vráti k „zákonu džungle“, kde silnejší lovia slabších, všetky krajiny sa stanú obeťami.
Vo vyhlásení čínskeho ministerstva obchodu, ktoré bolo reakciou na správy, že Trumpova administratíva plánuje využiť obchodné rokovania s viacerými krajinami v snahe izolovať Čínu, ich vyzvala, aby sa namiesto toho pripojili k Pekingu a „odolali jednostrannému zastrašovaniu“.
Prudká eskalácia nastala po tom, ako sa v obchodných a colných rokovaniach nepodarilo dosiahnuť žiaden posun.
Trump niekoľkokrát vyzval Peking, aby začal rokovania s cieľom odvrátiť obchodnú vojnu, a Čína uviedla, že je otvorená rokovaniam, ale ani jedna zo strán nesignalizovala, že by prebiehali kontakty na vysokej úrovni.
Zatiaľ čo v minulotýždňovej správe WSJ sa uvádza, že cieľom stratégie USA zameranej na zoskupenie proti Číne je vyvinúť tlak na Peking, aby zasadol k rokovaciemu stolu a vzdal sa svojho vzdorovitého postoja, Čína neprejavila takmer žiadne známky ústupu.
Namiesto toho prezident Si Ťin-pching minulý týždeň navštívil Vietnam, Malajziu a Kambodžu, kde sa snažil posilniť vzťahy s obchodnými partnermi Pekingu.
Vývozcovia z juhovýchodnej Ázie čelia pod Trumpovou administratívou vysokým clám, ktorá ich tiež obvinila, že slúžia ako prekladisko čínskeho tovaru. Nanešťastie pre nich, bez USA ako konečného zákazníka pre väčšinu ich vývozu (vrátane čínskych prekládok) a sľuby solidarity budú prázdne, keď sa nespočetné továrne na pacifickom okraji zatvoria, čo vyvolá hospodársku a pracovnú krízu v krajinách, ktoré nemajú prakticky žiadnu sociálnu záchrannú sieť.
A hoci sa Čína paradoxne snažila prezentovať ako pilier medzinárodného obchodného systému, po hlbokom spomalení rastu v oblasti nehnuteľností zápasí so slabým domácim dopytom, čo núti tvorcov politiky, aby sa pri hospodárskom raste opierali o výrobu a vývoz, a robí hospodárstvo zraniteľným voči obchodnej vojne s USA. Pripomeňme, že približne 40 % čínskeho hospodárskeho rastu má podobu obchodu, a zatiaľ čo zásah USA by bol väčšinou na ceste inflácie a kapitálového trhu, akonáhle bude viac ako tretina čínskej ekonomiky nútená hľadať nové koncové trhy, bolesť pre domácu ekonomiku bude rádovo horšia.
Aj preto Goldman teraz očakáva, že rast reálneho HDP Číny v 2. štvrťroku sa prepadne na 0,8 % qoq ann zo 4,9 % v 1. štvrťroku.
Peking medzitým opakovane sľuboval rôzne iniciatívy na podporu spotreby, ale zdržal sa spustenia „bazuky“ fiškálnych stimulov (čo nemôže urobiť, keďže sa dostal do stavu nasýtenia dlhu), namiesto toho výrazne investoval do priemyslu, aby sa zbavil závislosti od západných technológií.
https://www.zerohedge.com/markets/china ... as-expense