AI umelá inteligencia
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
-
Glogol
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 2834
- Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
- Has thanked: 143 times
- Been thanked: 353 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
Aky pojem sa na slovensku bude pouzivat pre chatgpt ako ekvivalent slova vygooglit ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
- iosephus
- Platinum Member ***
- Príspevky: 610
- Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
- Has thanked: 68 times
- Been thanked: 130 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
vyčetdžípítiovať, podľa vzoru stroj.
Trh dokáže byť iracionálny dlhšie, ako my solventní.
https://smartinvestor.sk/
https://smartinvestor.sk/
- JUGGLER
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 20611
- Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
- Has thanked: 2485 times
- Been thanked: 2868 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
Ja pre istotu aj džeminiujem a dípsíkujem. A sem-tam aj grokujem.
-
jaroslav80
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 5876
- Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
- Has thanked: 316 times
- Been thanked: 207 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
Takto przniť slovenčinu. Štúr a Hollý sa v hrobe obracajú.
Predsa pekne írečito: ... spýtal som sa umelej inteligencie...
-
MiBi
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3515
- Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 1651 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
Pohlad od S.Panisa https://www.linkedin.com/posts/stanisla ... 17667-h14m
- Kapitálové výdaje veľkých amerických technologických firiem do infraštruktúry okolo umelej inteligencie sa dych-berúco zvyšujú a stali sa hlavným prispievateľom k rastu americkej ekonomiky v prvom polroku.
- Pomaly na hodinovej báze sú oznamované najrôznejšie plány a dohody v tomto smere, ktoré ďalej zväčšujú už aj tak veľmi optimistické očakávania ohľadne umelej inteligencie. Existuje presvedčenie, že by mohla byť vyvinutá superinteligencia, ktorá prekoná tú ľudskú, čo je však medzi odborníkmi spochybňované (a trhmi zatiaľ ignorované).
- Vendor financing, keď poskytovateľ produktu, ako napríklad Nvdia, investuje zdroje u zákazníka, ako sa to stalo v prípade OpenAI, aby mu vytvoril priestor pre kúpu svojich čipov, sa stáva aktuálne čoraz častejší.
- Trh sa preto postupne dostáva do bodu, keď sa začína zamýšľať, či sa tieto bujaré investície niekedy vrátia. To súvisí s tým, či bude platiť priama úmera medzi veľkosťou výpočtového výkonu a bystrosťou modelov umelej inteligencie (DeepSeek, Alibaba alebo Samsung naznačujú, že to tak nemusí byť). A zároveň ako veľmi dokážu zlepšiť produktivitu a ako rýchlo tento proces nastane. To začína byť pomerne zahmlené, špeciálne po zverejnení štúdie Massachusettskeho technologického inštitútu, že až 95 percent firemných projektov do umelej inteligencie nevygenerovalo rast príjmov či úspory.
- Valuácie BigTech hyperscalerov sa výrazne nafúkli a sú z relatívneho aj absolútneho hľadiska mimoriadne bohaté, hoci trhmi tolerované, keď doručovali dynamický rast biznisu.
- Boom okolo umelej inteligencie preto vykazuje mnohé znaky bubliny. Nateraz sa však nezdá, že by musela bezprostredne prasknúť. Najmä keď Big Tech firmy budú doručovať v najbližšom čase očakávaný rast biznisu. Trh je však nastavený na perfekciu a malé zaváhanie môže spúšťať veľkú korekciu. Špeciálne, keď technologický sektor má rekordný podiel na trhovej kapitalizácii S&P 500.
- iosephus
- Platinum Member ***
- Príspevky: 610
- Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
- Has thanked: 68 times
- Been thanked: 130 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
https://www.echo24.cz/a/HSJXK/zpravy-pa ... izec-atlas
Společnost OpenAI spouští prohlížeč poháněný umělou inteligencí (AI) Atlas. Firma o tom informovala na svém webu. Tvůrce populárního chatbota ChatGPT chce napřímo konkurovat dominantnímu prohlížeči Google Chrome
Společnost OpenAI spouští prohlížeč poháněný umělou inteligencí (AI) Atlas. Firma o tom informovala na svém webu. Tvůrce populárního chatbota ChatGPT chce napřímo konkurovat dominantnímu prohlížeči Google Chrome
Trh dokáže byť iracionálny dlhšie, ako my solventní.
https://smartinvestor.sk/
https://smartinvestor.sk/
-
MiBi
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3515
- Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 1651 times
AI a digitálne súkromie
Umelá inteligencia akceleruje všetko. Aj špehovanie
https://www.postoj.sk/183460/umela-inte ... spehovanie
https://www.postoj.sk/183460/umela-inte ... spehovanie
-
jogo
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 7769
- Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
- Has thanked: 198 times
- Been thanked: 457 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
Včera som sa opýtal GPT, čo si o mne myslí na základe naších 2 ročných debát a nech mi to kriticky napíše a ostal som prekvapený...celkom ma to pravdivo opísalo.
Jedna výhoda...človek sa na to nenahnevá, keď mu to "povie pravdu priamo do očí". 
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
-
Glogol
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 2834
- Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
- Has thanked: 143 times
- Been thanked: 353 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
nevadi vam kazdy zaciatok odpovede stale podla vzoru "To je výborná a hlboká otázka ....".
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
- Trumpeta1978
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 6311
- Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
- Has thanked: 1036 times
- Been thanked: 550 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
v minulosti niečo podobné zvykol písať, ale teraz už dlhsie nie. Ono tam sa da nastavit spôsob prejavu, tak som dal aby iba pisal fakty a moc "omáčky" okolo toho nerobil
- iosephus
- Platinum Member ***
- Príspevky: 610
- Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
- Has thanked: 68 times
- Been thanked: 130 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
Vy, ktorí používate ChatGPT často, nemáte pocit, že v poslednej dobe model GPT-5 robí nejaké blbosti? Opýtam sa otázku v slovenčine a on mi dá výsledky v angličtine, alebo píše v slovenčine ale skloňovanie je také zlé ako keď sa scameri snažia mailom vymámiť peniaze. Takisto veľmi upravili odpovede, sú stručnejšie a oveľa menej osobné (čo nakoniec môže byť aj lepšie). Nikdy predtým mi to nerobilo, akoby sa zamerali na rýchlosť a kvalitu, ale zanevreli na to, že sú hlavne jazykovým modelom.
Trh dokáže byť iracionálny dlhšie, ako my solventní.
https://smartinvestor.sk/
https://smartinvestor.sk/
- Trumpeta1978
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 6311
- Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
- Has thanked: 1036 times
- Been thanked: 550 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
pouzivam Chatgp Pro denne a dost vela: výnimočne začne v Aj aj ked otazka bola Sk. Ale to niekedy robi aj Deepsekk. Sklonovanie niekedy nie je moc dobre, ale nakolko mi ide prioritne o informaciu, tak to az tak nevadi.iosephus napísal: ↑Ut 11 11, 2025 4:26 pm Vy, ktorí používate ChatGPT často, nemáte pocit, že v poslednej dobe model GPT-5 robí nejaké blbosti? Opýtam sa otázku v slovenčine a on mi dá výsledky v angličtine, alebo píše v slovenčine ale skloňovanie je také zlé ako keď sa scameri snažia mailom vymámiť peniaze. Takisto veľmi upravili odpovede, sú stručnejšie a oveľa menej osobné (čo nakoniec môže byť aj lepšie). Nikdy predtým mi to nerobilo, akoby sa zamerali na rýchlosť a kvalitu, ale zanevreli na to, že sú hlavne jazykovým modelom.
Ináč co sa tyka kvality odpovedí, tak poslednu dobu som vyslovene info prešlap nenašiel. V minulosti sa to stavalo.
Ak clovek pouziva iba Free verziu, tak v nej je myslim obmedzeny pocet odpovedi za den ktore sa spracuju cez Gpt5 a dalsie uz idu cez nizsiu verziu.
-
MiBi
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3515
- Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 1651 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
16 grafov, ktoré vysvetľujú boom AI
https://www.understandingai.org/p/16-ch ... he-ai-boom
Amazon, Meta, Microsoft, Alphabet a Oracle minuli v roku 2024 kapitálové výdavky vo výške 241 miliárd dolárov – to bolo 0,82 % HDP USA za daný rok. V druhom štvrťroku tohto roka minuli technologickí giganti 97 miliárd dolárov – 1,28 % HDP USA za toto obdobie.
Ak bude toto tempo výdavkov pokračovať aj po zvyšok roka 2025, prekročí vrchol ročných výdavkov počas niektorých z najznámejších investičných boomov v modernej ére, vrátane projektu Manhattan, výdavkov NASA na projekt Apollo a budovania širokopásmového internetu, ktoré sprevádzalo boom dot-com.
Nie je to najväčšia investícia v americkej histórii – Paul Kedrosky odhadol, že investície do železníc dosiahli vrchol na úrovni približne 6 % americkej ekonomiky v 80. rokoch 19. storočia. Stále je to však jeden z najväčších investičných boomov od druhej svetovej vojny. A vedúci predstavitelia technologického priemyslu naznačili, že v roku 2026 plánujú minúť ešte viac.
https://www.understandingai.org/p/16-ch ... he-ai-boom
Amazon, Meta, Microsoft, Alphabet a Oracle minuli v roku 2024 kapitálové výdavky vo výške 241 miliárd dolárov – to bolo 0,82 % HDP USA za daný rok. V druhom štvrťroku tohto roka minuli technologickí giganti 97 miliárd dolárov – 1,28 % HDP USA za toto obdobie.
Ak bude toto tempo výdavkov pokračovať aj po zvyšok roka 2025, prekročí vrchol ročných výdavkov počas niektorých z najznámejších investičných boomov v modernej ére, vrátane projektu Manhattan, výdavkov NASA na projekt Apollo a budovania širokopásmového internetu, ktoré sprevádzalo boom dot-com.
Nie je to najväčšia investícia v americkej histórii – Paul Kedrosky odhadol, že investície do železníc dosiahli vrchol na úrovni približne 6 % americkej ekonomiky v 80. rokoch 19. storočia. Stále je to však jeden z najväčších investičných boomov od druhej svetovej vojny. A vedúci predstavitelia technologického priemyslu naznačili, že v roku 2026 plánujú minúť ešte viac.
-
MiBi
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3515
- Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 1651 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
Aby firmám investície do AI priniesli do roku 2030 aspoň 10 % návratnosť, musia podľa JPMorgan AI CAPEX reportu generovať až 650 miliárd USD tržieb ročne. To zodpovedá tomu, akoby každý užívateľ iPhonu platil mesačne 34,7 USD, alebo každý predplatiteľ Netflixu dokonca 180 USD. Pre zaujímavosť, táto suma predstavuje 0,58 % globálneho HDP. A ak sa tempo investícií nespomalí, celkové výdavky na AI infraštruktúru môžu do konca dekády presiahnuť aj tri bilióny USD.
https://x.com/mweinbach/status/1987912908567916693
https://x.com/mweinbach/status/1987912908567916693
-
rast
- Silver Member *
- Príspevky: 164
- Dátum registrácie: Št 11 09, 2025 4:04 pm
- Has thanked: 67 times
- Been thanked: 12 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
Leaked documents shed light into how much OpenAI pays Microsoft
https://techcrunch.com/2025/11/14/leake ... microsoft/
https://techcrunch.com/2025/11/14/leake ... microsoft/
-
MiBi
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3515
- Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 1651 times
-
jaroslav80
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 5876
- Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
- Has thanked: 316 times
- Been thanked: 207 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
Technologicki giganti investovali do datovych centier a AI infrastruktury pocas roku 2024 sumu rovnu takmer 1% HDP USA.
Rok 2024 v USA:
HDP: 29,18 bilionov $
Datove centra: 0,25 biliona (= 0,9% HDP) - META + ALPHABET + MICROSOFT + AMAZON
Deficit: 1,83 biliona (= 6,4% HDP)
Vojenske vydavky: 0,997 biliona (= 3,4% HDP)
https://www.globenewswire.com/news-rele ... ement.html
https://www.sipri.org/sites/default/fil ... hatgpt.com
Cize investori vkladaju obrovske nadeje ako do "gamechangera" do odvetvia, kde sa preinvestovalo 0,3 biliona z 31 bilionov.
(31 = 29,18 + 1,83 = HDP + deficit USA)
Instalovany vykon datovych centier po svete:
U.S. 53.7 GW
China 31.9 GW
EU 11.9 GW
Japan and Korea 6.6 GW
GLOBAL: 122.2 GW
https://www.visualcapitalist.com/data-c ... the-world/
Rok 2024 v USA:
HDP: 29,18 bilionov $
Datove centra: 0,25 biliona (= 0,9% HDP) - META + ALPHABET + MICROSOFT + AMAZON
Deficit: 1,83 biliona (= 6,4% HDP)
Vojenske vydavky: 0,997 biliona (= 3,4% HDP)
https://www.globenewswire.com/news-rele ... ement.html
https://www.sipri.org/sites/default/fil ... hatgpt.com
Cize investori vkladaju obrovske nadeje ako do "gamechangera" do odvetvia, kde sa preinvestovalo 0,3 biliona z 31 bilionov.
(31 = 29,18 + 1,83 = HDP + deficit USA)
Instalovany vykon datovych centier po svete:
U.S. 53.7 GW
China 31.9 GW
EU 11.9 GW
Japan and Korea 6.6 GW
GLOBAL: 122.2 GW
https://www.visualcapitalist.com/data-c ... the-world/
-
jaroslav80
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 5876
- Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
- Has thanked: 316 times
- Been thanked: 207 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
Stavba budovy v jednom z hlavnych miest Europy. Ta ista procedura ako pred 50 rokmi.
A niektori uz (umyslne) do masmedii bluznia, ako vdaka AI o 5-10 rokov bude zamestnanie volitelnym hobby. Samozrejme obycajne ti velmi silno zainvestovani v AI (Musk, Altman).
Nieco ako ked majitel tovarne na solarne panely robi porovnanie vyhod a nevyhod solarnej a nuklearnej energie a kresli grafy, kam sa vdaka solaru o 10 rokov dostaneme a ake supervyhodne to bude.
Su sfery, kde by sa AI dala implementovat lahsie. No skuste si predstavit, ci sa do 10 rokov dokazete na AI spolahnut co i len na to, aby vam spracovala danove priznanie voci SR. Obzvlast nejakym "free" modelom. A plateny moze vychadzat drahsie nez ludska uctovnicka este aj o 20 rokov.
A niektori uz (umyslne) do masmedii bluznia, ako vdaka AI o 5-10 rokov bude zamestnanie volitelnym hobby. Samozrejme obycajne ti velmi silno zainvestovani v AI (Musk, Altman).
Nieco ako ked majitel tovarne na solarne panely robi porovnanie vyhod a nevyhod solarnej a nuklearnej energie a kresli grafy, kam sa vdaka solaru o 10 rokov dostaneme a ake supervyhodne to bude.
Su sfery, kde by sa AI dala implementovat lahsie. No skuste si predstavit, ci sa do 10 rokov dokazete na AI spolahnut co i len na to, aby vam spracovala danove priznanie voci SR. Obzvlast nejakym "free" modelom. A plateny moze vychadzat drahsie nez ludska uctovnicka este aj o 20 rokov.
-
Myk
- Platinum Member ***
- Príspevky: 724
- Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
- Has thanked: 4 times
- Been thanked: 93 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
Google uvolnil model Gemini 3.
Gemini 3 už je multimodální (dokáže číst obrázky, ne jen text) a má být kvalitativně srovnatelný s ChatGPT 5.
Oproti ChatGPT má Gemini 3 mnohem větší okno pro používání zdarma.
K tomu Google vydal nástroj Antigravity, který se snaží posunout automatizaci kódování na vyšší level. Antigravity pracuje s modelem, který si vyberete (ChatGpt, Gemini, Claude, Grok). Nástroji můžete dát oprávnění k nějakému adresáři a on si v rámci povoleného adresáře může spuštět i příkazy operačního systému - může zakládat adresáře, kopírovat soubory, mazat je a spouštět je. Takže kromě generování kódu ten nástroj rovnou vygeneruje testy a spustí je, aby ověřil, že ten kód funguje správně. Včera jsem to zkoušel a musím říct, že je to hodně slibné, i když to má zatím dost mouchy. Jestli se jim to podaří dál zlepšovat, tak lidský programátor se opravdu posune do role zadavatele a architekta.
Gemini 3 už je multimodální (dokáže číst obrázky, ne jen text) a má být kvalitativně srovnatelný s ChatGPT 5.
Oproti ChatGPT má Gemini 3 mnohem větší okno pro používání zdarma.
K tomu Google vydal nástroj Antigravity, který se snaží posunout automatizaci kódování na vyšší level. Antigravity pracuje s modelem, který si vyberete (ChatGpt, Gemini, Claude, Grok). Nástroji můžete dát oprávnění k nějakému adresáři a on si v rámci povoleného adresáře může spuštět i příkazy operačního systému - může zakládat adresáře, kopírovat soubory, mazat je a spouštět je. Takže kromě generování kódu ten nástroj rovnou vygeneruje testy a spustí je, aby ověřil, že ten kód funguje správně. Včera jsem to zkoušel a musím říct, že je to hodně slibné, i když to má zatím dost mouchy. Jestli se jim to podaří dál zlepšovat, tak lidský programátor se opravdu posune do role zadavatele a architekta.
-
rast
- Silver Member *
- Príspevky: 164
- Dátum registrácie: Št 11 09, 2025 4:04 pm
- Has thanked: 67 times
- Been thanked: 12 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
Svieti mi slnko do monitoru, FV vyrába 0W - akosi sa na nich drží snehjaroslav80 napísal: ↑Po 24 11, 2025 9:14 am Nieco ako ked majitel tovarne na solarne panely robi porovnanie vyhod a nevyhod solarnej a nuklearnej energie a kresli grafy, kam sa vdaka solaru o 10 rokov dostaneme a ake supervyhodne to bude.
-
jaroslav80
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 5876
- Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
- Has thanked: 316 times
- Been thanked: 207 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
V nejakom open source C#, Pythone to mozno nejaky pouzitelny vysledok vygeneruje.Myk napísal: ↑Po 24 11, 2025 10:43 am Takže kromě generování kódu ten nástroj rovnou vygeneruje testy a spustí je, aby ověřil, že ten kód funguje správně. Včera jsem to zkoušel a musím říct, že je to hodně slibné, i když to má zatím dost mouchy. Jestli se jim to podaří dál zlepšovat, tak lidský programátor se opravdu posune do role zadavatele a architekta.
Ale v propriatery softveroch ked po tom budes chciet aby ti urobil priemyselnu vizualizaciu na zaklade technickych podkladov, tak hoci je to velmi repetitivny a nudny proces, zrejme si pockame este aspon 15 rokov.
Pricom tieto pocitacove ulohy su uplne ta najvhodnejsia oblast, kde by sa AI mohla uchytit a pomahat. Hned po "AI call service linka", ktoru obycajne aj tak musis nejako oklamat, aby ta konecne prepla na ludskeho operatora, lebo im tam predsa nebudes volat za standardny problem, ale ak uz volas, tak za nieco velmi specificke kde potrebujes vysvetlit aj historiu a riesitel musi zobrat do uvahy viacere nestandardne okolnosti.
-
Murosik
- Gold Member **
- Príspevky: 336
- Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
- Has thanked: 74 times
- Been thanked: 67 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
Gemini je fajn. Deep research ma asi aj lepší ako ChatGPT a celkovo mi prídu iba dosť vyrovnané.
Ja však občas používam ChatGPT aj na analýzu dát. Nič extra zložité ale ak mám tabuľky, ktoré sú špecifické a už podobnú štruktúru nebudem mať, AI to spraví o dosť rýchlejšie.
Gemini však ani v najnovšej (platenej) verzii nedokáže analyzovať dáta a vyexportovať mi výslednú tabuľku. ChatGPT toto vedelo už pred dvomi rokmi.
Ja však občas používam ChatGPT aj na analýzu dát. Nič extra zložité ale ak mám tabuľky, ktoré sú špecifické a už podobnú štruktúru nebudem mať, AI to spraví o dosť rýchlejšie.
Gemini však ani v najnovšej (platenej) verzii nedokáže analyzovať dáta a vyexportovať mi výslednú tabuľku. ChatGPT toto vedelo už pred dvomi rokmi.
-
MiBi
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3515
- Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 1651 times
- Trumpeta1978
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 6311
- Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
- Has thanked: 1036 times
- Been thanked: 550 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
Sklad plný robotů vyřídí objednávku za půl hodiny. Rohlík zapojil AI
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... .seznam.cz
**
Jsou humanoidní roboti podvod?
https://youtu.be/SdqtzynrFaw
**
UBTECH vyslal stovky humanoidních robotů do průmyslových podniků
https://www.osel.cz/14351-prichazeji-ub ... .sznhp.box
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... .seznam.cz
**
Jsou humanoidní roboti podvod?
https://youtu.be/SdqtzynrFaw
**
UBTECH vyslal stovky humanoidních robotů do průmyslových podniků
https://www.osel.cz/14351-prichazeji-ub ... .sznhp.box
-
MiBi
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3515
- Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 1651 times
-
MiBi
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3515
- Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 1651 times
OpenAI - code red
Generálny riaditeľ Sam Altman v internom oznámení vyhlásil „code red“ — najvyššiu úroveň pohotovosti. Cieľom je zlepšiť ChatGPT, ktorý čelí narastajúcej kritike a technologickému dobiehaniu zo strany konkurencie.
Dôvody výstrahy
Dôvody výstrahy
- Google prednedávnom predstavil nový model Gemini, ktorý v mnohých testoch prekonal GPT‑5. Konkurent Anthropic si zas získava dôveru medzi firemnými zákazníkmi.
- OpenAI v reakcii na to pozastavuje viaceré vedľajšie iniciatívy — napríklad projekty v oblasti reklamy, zdravotníckych AI riešení, nákupných agentov či digitálneho asistenta Pulse.
- Firma zaviedla každodenné mítingy pre tímy pracujúce na ChatGPT a došlo k dočasnému presunu zamestnancov do týchto oddelení.
- Napriek tomu, že ChatGPT má viac než 800 miliónov aktívnych používateľov týždenne, OpenAI stále nedosahuje zisk. Podľa vlastných prognóz by firma musela dosiahnuť tržby na úrovni 200 miliárd USD ročne, aby sa do roku 2030 dostala do čiernych čísel.
- S nákladnými investíciami do infraštruktúry a rastúcou konkurenciou je udržanie kvality a vývoja ChatGPT pre OpenAI existenčne dôležité.
-
MiBi
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3515
- Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 1651 times
-
Glogol
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 2834
- Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
- Has thanked: 143 times
- Been thanked: 353 times
Re: OpenAI - code red
Najvyssi cas ist s tym cim skor na burzu …..MiBi napísal: ↑Ut 02 12, 2025 12:00 pm Generálny riaditeľ Sam Altman v internom oznámení vyhlásil „code red“ — najvyššiu úroveň pohotovosti. Cieľom je zlepšiť ChatGPT, ktorý čelí narastajúcej kritike a technologickému dobiehaniu zo strany konkurencie.
Dôvody výstrahy
- Google prednedávnom predstavil nový model Gemini, ktorý v mnohých testoch prekonal GPT‑5. Konkurent Anthropic si zas získava dôveru medzi firemnými zákazníkmi.
- OpenAI v reakcii na to pozastavuje viaceré vedľajšie iniciatívy — napríklad projekty v oblasti reklamy, zdravotníckych AI riešení, nákupných agentov či digitálneho asistenta Pulse.
- Firma zaviedla každodenné mítingy pre tímy pracujúce na ChatGPT a došlo k dočasnému presunu zamestnancov do týchto oddelení.
- Napriek tomu, že ChatGPT má viac než 800 miliónov aktívnych používateľov týždenne, OpenAI stále nedosahuje zisk. Podľa vlastných prognóz by firma musela dosiahnuť tržby na úrovni 200 miliárd USD ročne, aby sa do roku 2030 dostala do čiernych čísel.
- S nákladnými investíciami do infraštruktúry a rastúcou konkurenciou je udržanie kvality a vývoja ChatGPT pre OpenAI existenčne dôležité.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
-
MiBi
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3515
- Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 1651 times
Re: OpenAI - ChatGPT - AI umelá inteligencia
Komentar S.Panisa: Google komplex versus OpenAI komplex
- Od začiatku novembra vidieť roztvárajúce sa nožnice medzi vývojom kurzov akcií Alphabetu a jeho okolia, kde patrí s Broadcom, Celestica, Lumentum či TTM Technologies, ktoré rastú a komplexu okolo OpenAI, kam patria jeho dodávatelia a investori na čele s čipovou jednotkou Nvidia, Microsoftom, Oraclom, Softbanku, AMD či CoreWeave, ktoré klesajú.
- Alphabetu sa darí, keď predstavil vylepšenú verziu modelu umelej inteligencie Gemini 3, ktoré dostalo vynikajúce hodnotenie, keď prekonal aj parametre modelu ChatGPT od OpenAI. Internetový gigant vyvinul aj vlastné čipy TPU pre svoje datacentrá, čo mu pomáha obísť špičkové riešenia od Nvidie.
- Čipový gigant Nvidia sa napriek zverejneniu vynikajúcich hospodárskych výsledkoch za tretí kvartál a pozitívnom výhľade, keď nestíha pokrývať dopyt, dostáva pod predajný tlak. A spolu s ním všetky firmy s veľkou expozíciou voči OpenAI, ktorý bude v dohľadnej dobe neustále stratový so spaľovaním hotovosti v rozsahu ako žiadny iný startup v histórii pri očakávanej kumulovanej prevádzkovej strate okolo 150 miliárd dolárov do roku 2029.
- To ukazuje na fakt, že atmosféra okolo umelej inteligencie sa začína meniť a obchodníci prestávajú byť bezhlavo nadšení zo spoločností, ktoré dokážu dynamicky investovať. Začínajú byť viac selektívni, pozerajú sa aj na to, odkiaľ bude rast financovaný, akú protihodnotu zaň firmy dostávajú a kedy dokážu veľké jazykové modely generovať podstatne viac príjmov.
- Hoci sú fundamenty okolo Big Tech firiem stále robustné (napriek tomu, že priamu na umelej inteligencii príliš nezarábajú), trh to menej oceňuje, valuácie sú bohaté, investičné pozície „preľudnené“ a momentum zabrzdené. To vyzerá nebezpečne!
-
MiBi
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3515
- Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 1651 times
-
mapper
- Silver Member *
- Príspevky: 219
- Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
- Has thanked: 155 times
- Been thanked: 29 times
Re: OpenAI - AI umelá inteligencia
Druhy vyzera jasne - ake percento nevybavenych objednavok je voci firmam zdruzenym okolo OpenAI. Dobre vidiet preco by mal Oracle velky problem ak by sa OpenAI ukazalo ako problematicke (rusenie objednavok, problemy s platbami).
Prvy podla mna zobrazuje pomer volnych penazi (lava os) voci buducim capitalovym vydavkom krytym dlhom (spodna os). Problem je ze nemame kontext v akych jednotkach su osi. Ak by to boli percenta, tak Apple, Microsoft aj Nvidia nekupuju hyperscaleri na dlh, ale z volneho cashflowu pokym Tesla aj Amazon kupuju vyslovene na dlh. Alphabet aj Meta maju nizku mieru dlhu voci vyske cashflow. Oracle vyzera ako keby ani nenakupoval lebo nema ziadne vydaje do Capexu na dlh a zaroven ziadny cash flow. K tomuto by bolo fayn keby das link na clanok a vyjadri sa niekto to tie firmy detailne sleduje ci je toto spravna interpretacia...
Prvy podla mna zobrazuje pomer volnych penazi (lava os) voci buducim capitalovym vydavkom krytym dlhom (spodna os). Problem je ze nemame kontext v akych jednotkach su osi. Ak by to boli percenta, tak Apple, Microsoft aj Nvidia nekupuju hyperscaleri na dlh, ale z volneho cashflowu pokym Tesla aj Amazon kupuju vyslovene na dlh. Alphabet aj Meta maju nizku mieru dlhu voci vyske cashflow. Oracle vyzera ako keby ani nenakupoval lebo nema ziadne vydaje do Capexu na dlh a zaroven ziadny cash flow. K tomuto by bolo fayn keby das link na clanok a vyjadri sa niekto to tie firmy detailne sleduje ci je toto spravna interpretacia...
-
mapper
- Silver Member *
- Príspevky: 219
- Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
- Has thanked: 155 times
- Been thanked: 29 times
-
MiBi
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3515
- Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 1651 times
Re: OpenAI - AI umelá inteligencia
Text k tomu bol:
Na financovanie investícií do umelej inteligencie hyperscaleri využili voľný peňažný tok alebo vydali dlhopisy. Pre porovnanie sme zahrnuli spoločnosť Oracle, ktorá bola nedávno spájaná s obavami o dlh. Trhy očakávajú návratnosť investícií v roku 2026 a náklady na ďalšie pôžičky... schopnosť pokračovať rovnakým tempom bude v roku 2026 spojená s nákladmi na kapitál a zisk.
Pomer ceny a zisku spoločnosti Magnificent 7, ex-Tesla, sa blíži k 30, čo je výrazne nad úrovňou pohodlia investorov. Ak by sa marže znížili alebo by sa náklady na pôžičky zvýšili, boom investícií do umelej inteligencie sa nevyhnutne spomalí. To zasiahne HDP USA a môže vyvolať reakcie vlády alebo Federálneho rezervného systému. Načasovanie spätnej väzby bude rozhodujúce pre to, ako sa akcie obchodujú. Menová politika na rok 2026 sa už teraz považuje za podporujúcu nižšie sadzby, ale v určitom okamihu sa prejavia aj ďalšie faktory – ako sú termínované prémie, vládne deficity vytláčajúce súkromný sektor a budúce daňové riziká. Obavy z bubliny umelej inteligencie sa týkajú toho, či je možné investície udržať, kým výnosy neodôvodnia výdavky.
https://x.com/neilksethi/status/1997690061626728697
Na financovanie investícií do umelej inteligencie hyperscaleri využili voľný peňažný tok alebo vydali dlhopisy. Pre porovnanie sme zahrnuli spoločnosť Oracle, ktorá bola nedávno spájaná s obavami o dlh. Trhy očakávajú návratnosť investícií v roku 2026 a náklady na ďalšie pôžičky... schopnosť pokračovať rovnakým tempom bude v roku 2026 spojená s nákladmi na kapitál a zisk.
Pomer ceny a zisku spoločnosti Magnificent 7, ex-Tesla, sa blíži k 30, čo je výrazne nad úrovňou pohodlia investorov. Ak by sa marže znížili alebo by sa náklady na pôžičky zvýšili, boom investícií do umelej inteligencie sa nevyhnutne spomalí. To zasiahne HDP USA a môže vyvolať reakcie vlády alebo Federálneho rezervného systému. Načasovanie spätnej väzby bude rozhodujúce pre to, ako sa akcie obchodujú. Menová politika na rok 2026 sa už teraz považuje za podporujúcu nižšie sadzby, ale v určitom okamihu sa prejavia aj ďalšie faktory – ako sú termínované prémie, vládne deficity vytláčajúce súkromný sektor a budúce daňové riziká. Obavy z bubliny umelej inteligencie sa týkajú toho, či je možné investície udržať, kým výnosy neodôvodnia výdavky.
https://x.com/neilksethi/status/1997690061626728697
-
MiBi
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3515
- Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 1651 times
Re: OpenAI - AI umelá inteligencia
Dealmaking v segmente dátových centier v roku 2025 dosiahol nové maximum, keď podľa spoločnosti S&P Global do odvetvia pritieklo viac než 61 miliárd dolárov, mierne nad minuloročnými 60,8 miliardy. Hlavným motorom bola „stavebná horúčka“ okolo infraštruktúry potrebnej na energeticky náročné výpočty umelej inteligencie, hoci časť investorov začala byť opatrnejšia pre nafúknuté valuácie v sektore umelej inteligencie. K rekordným objemom pomohol aj výrazný nárast dlhového financovania, keď „hyperscalers“ čoraz viac siahali po private equity a externom kapitáli namiesto toho, aby projekty plne financovali samy.
Napätie na trhu ilustroval prípad Oracle, ktorého akcie klesli po správe, že Blue Owl Capital sa stiahol z financovania dátového centra v Michigane v hodnote 10 miliárd dolárov, v reakcii na čo oslabili aj viaceré čipové tituly. S&P Global zároveň uvádza, že len za prvých 11 mesiacov roka prebehlo viac než 100 transakcií a ich hodnota už prekonala celý objem obchodov za rok 2024, pričom najviac „dealov“ bolo v USA. Zaujímavý je aj skok v emisiách dlhu, keď objem vydaného dlhu sa takmer zdvojnásobil na 182 miliárd dolárov z 92 miliárd dolárov vlani, pričom medzi aktívnymi emitentmi boli aj Meta a Google, Meta od roku 2022 „nazbierala“ približne 62 miliárd dolárov dlhu (takmer polovicu práve v roku 2025).
Napätie na trhu ilustroval prípad Oracle, ktorého akcie klesli po správe, že Blue Owl Capital sa stiahol z financovania dátového centra v Michigane v hodnote 10 miliárd dolárov, v reakcii na čo oslabili aj viaceré čipové tituly. S&P Global zároveň uvádza, že len za prvých 11 mesiacov roka prebehlo viac než 100 transakcií a ich hodnota už prekonala celý objem obchodov za rok 2024, pričom najviac „dealov“ bolo v USA. Zaujímavý je aj skok v emisiách dlhu, keď objem vydaného dlhu sa takmer zdvojnásobil na 182 miliárd dolárov z 92 miliárd dolárov vlani, pričom medzi aktívnymi emitentmi boli aj Meta a Google, Meta od roku 2022 „nazbierala“ približne 62 miliárd dolárov dlhu (takmer polovicu práve v roku 2025).
-
MiBi
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3515
- Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 1651 times
Re: OpenAI - AI umelá inteligencia
Zaujimavy text o tom ako Európa môže v budúcnosti potenciál umelej inteligencie nielen dohnať, ale v niektorých oblastiach aj prekonať USA a ČínuNajväčšie výhody z prelomových inovácií si totiž často odnášajú takzvaní smart second movers.
https://www.siliconcontinent.com/p/the- ... cond-mover
Spojené štáty a Čína investujú stovky miliárd dolárov, aby získali náskok v oblasti umelej inteligencie. Prirodzenou reakciou je chcieť sa do tohto preteku zapojiť – vybudovať „suverénnu“ AI, ktorá by im konkurovala.
To by však bola drahá chyba. Po prvé, nie je jasné, kto si nakoniec privlastní hodnotu, ktorú AI vytvorí. Investície do výpočtového výkonu alebo základných modelov sú stávkou len na jeden z možných scenárov budúcnosti. Hodnota môže namiesto toho vzniknúť v hardvéri (NVIDIA, TSMC, ASML) alebo – ako rozvádzame – v aplikačnej vrstve, teda v tom, ako sa AI používa v praxi.
Po druhé, je nepravdepodobné, že by Európa dokázala dobehnúť lídrov. Existujú zásadné problémy: chýba silný technologický ekosystém, energie sú 2–3× drahšie než v USA a povoľovacie procesy takmer znemožňujú výstavbu. K tomu sa pridávajú vlastné chyby: regulácie, ktoré odrádzajú od práce s dátami a digitálneho podnikania, zámerne rozdrobená infraštruktúra a pracovné trhy, kde je neúspech veľmi drahý.
Slabosť Európy v budovaní modelov však skrýva silu. Európa je dnes v podobnej pozícii, v akej boli v 19. storočí USA alebo Nemecko voči Británii. Nemusí vynaliezať novú technológiu, ale má veľkosť a kapacitu na jej využitie: veľký čiastočne jednotný trh, vzdelanú pracovnú silu a silné odvetvia (strojárstvo, farmácia, automobilový priemysel), ktoré môžu z AI výrazne profitovať. Otázka teda nie je, ako dobehnúť v tvorbe modelov, ale ako premeniť veľkosť Európy na výhodu. Tu je kľúčová stratégia „múdreho druhého hráča“.
https://www.siliconcontinent.com/p/the- ... cond-mover
Spojené štáty a Čína investujú stovky miliárd dolárov, aby získali náskok v oblasti umelej inteligencie. Prirodzenou reakciou je chcieť sa do tohto preteku zapojiť – vybudovať „suverénnu“ AI, ktorá by im konkurovala.
To by však bola drahá chyba. Po prvé, nie je jasné, kto si nakoniec privlastní hodnotu, ktorú AI vytvorí. Investície do výpočtového výkonu alebo základných modelov sú stávkou len na jeden z možných scenárov budúcnosti. Hodnota môže namiesto toho vzniknúť v hardvéri (NVIDIA, TSMC, ASML) alebo – ako rozvádzame – v aplikačnej vrstve, teda v tom, ako sa AI používa v praxi.
Po druhé, je nepravdepodobné, že by Európa dokázala dobehnúť lídrov. Existujú zásadné problémy: chýba silný technologický ekosystém, energie sú 2–3× drahšie než v USA a povoľovacie procesy takmer znemožňujú výstavbu. K tomu sa pridávajú vlastné chyby: regulácie, ktoré odrádzajú od práce s dátami a digitálneho podnikania, zámerne rozdrobená infraštruktúra a pracovné trhy, kde je neúspech veľmi drahý.
Slabosť Európy v budovaní modelov však skrýva silu. Európa je dnes v podobnej pozícii, v akej boli v 19. storočí USA alebo Nemecko voči Británii. Nemusí vynaliezať novú technológiu, ale má veľkosť a kapacitu na jej využitie: veľký čiastočne jednotný trh, vzdelanú pracovnú silu a silné odvetvia (strojárstvo, farmácia, automobilový priemysel), ktoré môžu z AI výrazne profitovať. Otázka teda nie je, ako dobehnúť v tvorbe modelov, ale ako premeniť veľkosť Európy na výhodu. Tu je kľúčová stratégia „múdreho druhého hráča“.
- Trumpeta1978
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 6311
- Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
- Has thanked: 1036 times
- Been thanked: 550 times
Re: OpenAI - AI umelá inteligencia
Když umělá inteligence šéfuje automatu: Víno zdarma, herní konzole a chaos
https://www.techzpravy.cz/kdyz-umela-in ... =269182259
https://www.techzpravy.cz/kdyz-umela-in ... =269182259
-
MiBi
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3515
- Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
- Has thanked: 29 times
- Been thanked: 1651 times
Re: OpenAI - AI umelá inteligencia
Naklady na vypoctovy vykon AI kazdym dalsim novym modelom vyrazne klesaju. Za posledneho 2,5 roka klesli o viac ako 99 %.
