Moj plan investicii v ek. krize

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
TonyRocky
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 29 05, 2009 1:07 pm

Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa TonyRocky »

Takze ako prvy mam v plane spravit si stavebne sporenie so statnou premiou. Konkretne ide o to, ze za rok musim nasporit 16 000, urok bude 2 % a statna premia 2000 korun. Po vypocitani mi vyslo rocne urocenie 14,75%, co je dost slusne, pritom nebudem mat ani vsetky poplatky, kedze rodicia to uz robili predomnou a prisla mi tato ponuka. Doba sporenia 6 rokov.
Dalej mam v plane spravit akciovy fond (mozno zmiesany) kde by som platil zvysne peniaze (z prveho 1350, z druheho 700), cim by som rozlozil riziko z pripadneho dalsieho znizovania akcii. Hadam sa o par rokov postasti a ked tam uz budem mat niake peniaze, akcie pojdu zase hore. Ide o to, ze som novacik a do fondov sa moc nevyznam. Vsade som tu cital do akych fondov neist, ale nikde som sa nedocital do ktorych ist. Konkretne myslim teraz spolocnosti, su na Slovensku niake vierohodne spavcovske spolocnosti, alebo by som mal radsej investovat v Cesku do ING, IKS KB, KBC atd.
TonyRocky
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 29 05, 2009 1:07 pm

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa TonyRocky »

takze po dokladnom prepocitany cize poplatkov a dani vychadza urok v stavebnom sporeni 10,07%, co na garantovany vklad nie je zle.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa filip glasa »

to počítaš jednoduchým,a lebo zloženým úročením na tých 6 rokov?
mf_sk
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Po 25 02, 2008 8:15 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa mf_sk »

TonyRocky napísal:Takze ako prvy mam v plane spravit si stavebne sporenie so statnou premiou. Konkretne ide o to, ze za rok musim nasporit 16 000, urok bude 2 % a statna premia 2000 korun. Po vypocitani mi vyslo rocne urocenie 14,75%, co je dost slusne, pritom nebudem mat ani vsetky poplatky, kedze rodicia to uz robili predomnou a prisla mi tato ponuka. Doba sporenia 6 rokov.
Dalej mam v plane spravit akciovy fond (mozno zmiesany) kde by som platil zvysne peniaze (z prveho 1350, z druheho 700), cim by som rozlozil riziko z pripadneho dalsieho znizovania akcii. Hadam sa o par rokov postasti a ked tam uz budem mat niake peniaze, akcie pojdu zase hore. Ide o to, ze som novacik a do fondov sa moc nevyznam. Vsade som tu cital do akych fondov neist, ale nikde som sa nedocital do ktorych ist. Konkretne myslim teraz spolocnosti, su na Slovensku niake vierohodne spavcovske spolocnosti, alebo by som mal radsej investovat v Cesku do ING, IKS KB, KBC atd.
[(16000*1,02 + 2000)*(1,02^5) - 16000] / 16000 * 100 = (20226 - 16000)/16000*100 = 26,4% za 6 rokov spolu
urok za jeden rok je [1,264^(1/6) - 1]*100 = 3,98 % p.a. cize nic moc zhodnotenie penazi z prveho roka vlozenych

zhodnotenie penazi vlozenych z druheho roka je:
[(16000*1,02 + 2000)*(1,02^4) - 16000] / 16000 * 100 = (19830 - 16000)/16000*100 = 23,93% za 5 rokov spolu, ale 4,38% p.a.

z tretieho roka:
19441 - ...
z stvrteho roka:
19060 - ...
z piateho roka:
18686 - ...
z siesteho roka:
(18320 - 16000)/16000*100 = 14,5% za 1 rok setrenia co je zaroven aj p.a.
_________
z tohoto treba odratat vsetky mozne poplatky co sa platia za vedenie uctu, uzavretie zmluvy a podobne

Celkovo mi to vychadza ako nic moc sporenie.
Martin52
Active Member
Príspevky: 116
Dátum registrácie: Ut 02 09, 2008 8:17 am

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa Martin52 »

Este to cele spocitaj dohromady. Priemerny urok za celych 6 rokov sa pohybuje okolo 5.5%. A to som tam uza ratal tie bonusy co teraz ponukaju sporitelne - 22% priatelskemu sporitelovi a tak podobne. Poplatky za vednie a zalozenie odcitaj a mas nieco okolo 4.5%.

Stavebne sa oplati, ked sa po 2 rokoch zrusi, to dostanes 2x2000 Sk premiu a ked vlozis tu sumu vzdy az na konci roka, tak vlastne mas za cca rok 4000/32000 Sk = 12.5% minus poplatky. Samozrejme teba blocky. Uroky 2% neratam, to robi pri tejto scheme +1%. Lenze zas patis poplato za zrusenie, myslim ze rovnako ako za zalozenie, % z cielovej sumy. Takze treba tu sumu nastavit na zaciatku rozumne, aby boli minimalne.
TonyRocky
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 29 05, 2009 1:07 pm

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa TonyRocky »

mf_sk do toho si uz ratal aj inflaciu? Lebo tu som neratal, Ja som to ratal normalne, (16000 + 2000 + 360)x 4 od zisku som odpocital dph a poplatky a z toho som urobil kolko % je zisk.
TonyRocky
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 29 05, 2009 1:07 pm

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa TonyRocky »

Martin52 napísal:Este to cele spocitaj dohromady. Priemerny urok za celych 6 rokov sa pohybuje okolo 5.5%. A to som tam uza ratal tie bonusy co teraz ponukaju sporitelne - 22% priatelskemu sporitelovi a tak podobne. Poplatky za vednie a zalozenie odcitaj a mas nieco okolo 4.5%.

Stavebne sa oplati, ked sa po 2 rokoch zrusi, to dostanes 2x2000 Sk premiu a ked vlozis tu sumu vzdy az na konci roka, tak vlastne mas za cca rok 4000/32000 Sk = 12.5% minus poplatky. Samozrejme teba blocky. Uroky 2% neratam, to robi pri tejto scheme +1%. Lenze zas patis poplato za zrusenie, myslim ze rovnako ako za zalozenie, % z cielovej sumy. Takze treba tu sumu nastavit na zaciatku rozumne, aby boli minimalne.

no poplatky sa platia ze vraj iba za vedenie uctu 300 korun rocne, rodicia tam uz sporia 8 rok tak dali akciu ze ziadne poplatky za zalozenie a tak, plus ta dan 19 % zo zisku,
inac tie vzorce su mi niake divne, chodil som na obchodnu akademiu, teraz studujem ekonomiku ale nikdy som nic take nevidel iba tie jednoduche :cry:
Jan_Traxler
Active Member
Príspevky: 129
Dátum registrácie: Št 10 04, 2008 9:33 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa Jan_Traxler »

TonyRocky napísal:Dalej mam v plane spravit akciovy fond (mozno zmiesany) kde by som platil zvysne peniaze (z prveho 1350, z druheho 700), cim by som rozlozil riziko z pripadneho dalsieho znizovania akcii. Hadam sa o par rokov postasti a ked tam uz budem mat niake peniaze, akcie pojdu zase hore. Ide o to, ze som novacik a do fondov sa moc nevyznam. Vsade som tu cital do akych fondov neist, ale nikde som sa nedocital do ktorych ist. Konkretne myslim teraz spolocnosti, su na Slovensku niake vierohodne spavcovske spolocnosti, alebo by som mal radsej investovat v Cesku do ING, IKS KB, KBC atd.
Ohledne zkreslenych cisel vynosu u SS uz reagovali jini.
Pokud jde o investice do podilovych fondu, primarne je hlavne dulezite, do ceho chcete investovat... pak reste vyber konkretnich fondu.
Snad Vam pomohou me dva clanky:
Jak investovat v dobe krize - pravidelne investice
Jak investovat v dobe krize - aktivni sprava portfolia
Jan Traxler
FINEZ Investment Management
www.finez.cz
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa JUGGLER »

http://www.finez.cz/data/file/download/ ... n-2009.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

To je dobrý obsah na publikáciu v indexe.


Zaujalo ma, že autor neodporúča kupovať celý trh, ale profesionálmi vybrané tituly, ktoré by mali prekonať trh.
Pôsobí to na mňa ako propagácia.
Keďže firma vyzerá seriózne, analýzy sú dobré a to renomé švajčiarskej banky je ambiciózny cieľ, chýba mi už len zverejnie výsledkov aktívnej správy.
Dobrá vec sa chváli sama.
Lebo 9 z 10 manažérov fondov nedokáže prekonať trh, ale klienti platia za aktívnu správu.
Uznám , že fondy sú ťažkopádne a oklieštené...a preto ma zaujíma, čoho sú schopné súkromné firmy.
Som len jednoducho zvedavý...podiel na zisku ako u priemerného hedge fondu ....flexibilta by mala byť špičková, keďže neide o miliardy... tak som len zvedavý, či niekto aj profituje z toho čo si myslí a publikuje, alebo sú to len názory aké som čítal u Gladiša, ale skutek-utek - jeho klienti vyhoreli.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mf_sk
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Po 25 02, 2008 8:15 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa mf_sk »

TonyRocky napísal:mf_sk do toho si uz ratal aj inflaciu? Lebo tu som neratal, Ja som to ratal normalne, (16000 + 2000 + 360)x 4 od zisku som odpocital dph a poplatky a z toho som urobil kolko % je zisk.
Bez inflacie. Urok sa pocita bez inflacie a musis uvazovat, kolko ti to rocne(cize p.a.) prinesie. Ak vloziz prvy rok 16000, tak dostanes premiu 2000 a rocny urok 2%. Lenze dalsich 5 rokov musis susit tieto peniaze na 2% urok a premiu dostavas na novopridane peniaze. Cize musis ratat aj uroky z urokov a potom ti vyjde tych vyse 20% urok, ale to je urok za 6 rokov. Aby si mal priemerny urok, tak sa vychadza zo vzorca:
nasporena suma = zaciatocna suma * urok^(pocet rokov). Ak je urok 2 percenta, tak do vzorca dosadis za urok 1 + (2/100). Po upraveni ti vyjde spominany vzorec p.a. Tie uroky na koniec co dostanes este treba zdanit 19%, ale to som tam neuvazoval.
TonyRocky
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 29 05, 2009 1:07 pm

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa TonyRocky »

hej vcera vecer mi to doslo ze som zabudol spocitat uroky z urokov, ja som to vlastne spravil takym sedliackym rozumom :oops: lebo som sa o tom bavil s tatkom niak som to ratal jeho sposobom, ( 110000-96000 a z toho % vynos). Aj ked boh vie co sa teraz najviac oplati. Cital som ze takmer vsetky fondy boli v minuse, niektore aj - 50%, iba par dokazalo byt v pluse a aj to len par %.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa filip glasa »

no veď tých 5,5% p.a. nie je zlých - máš tam akú takú istotu. Pokiaľ sa nezmenia podmienky štátnej prémie, poplatky a podobne.

Všade kde môžeš mať vyšší výnos máš aj vyššie riziko. Viacej ako 5%. p.a. s rizikom ako pri stavebku asi nikde nevytrieskaš.
Jan_Traxler
Active Member
Príspevky: 129
Dátum registrácie: Št 10 04, 2008 9:33 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa Jan_Traxler »

JUGGLER napísal:http://www.finez.cz/data/file/download/ ... n-2009.pdf

To je dobrý obsah na publikáciu v indexe.


Zaujalo ma, že autor neodporúča kupovať celý trh, ale profesionálmi vybrané tituly, ktoré by mali prekonať trh.
Pôsobí to na mňa ako propagácia.
Keďže firma vyzerá seriózne, analýzy sú dobré a to renomé švajčiarskej banky je ambiciózny cieľ, chýba mi už len zverejnie výsledkov aktívnej správy.
Dobrá vec sa chváli sama.
Lebo 9 z 10 manažérov fondov nedokáže prekonať trh, ale klienti platia za aktívnu správu.
Uznám , že fondy sú ťažkopádne a oklieštené...a preto ma zaujíma, čoho sú schopné súkromné firmy.
Som len jednoducho zvedavý...podiel na zisku ako u priemerného hedge fondu ....flexibilta by mala byť špičková, keďže neide o miliardy... tak som len zvedavý, či niekto aj profituje z toho čo si myslí a publikuje, alebo sú to len názory aké som čítal u Gladiša, ale skutek-utek - jeho klienti vyhoreli.
To uz se dostavame mimo tema. Odpovedel jsem Vam v jinem vlakne:
Jan Traxler - FINEZ Investment Management
V odkazovanem vlakne muzeme diskutovat k FINEZ.
Jan Traxler
FINEZ Investment Management
www.finez.cz
TonyRocky
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 29 05, 2009 1:07 pm

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa TonyRocky »

filip glasa napísal:no veď tých 5,5% p.a. nie je zlých - máš tam akú takú istotu. Pokiaľ sa nezmenia podmienky štátnej prémie, poplatky a podobne.

Všade kde môžeš mať vyšší výnos máš aj vyššie riziko. Viacej ako 5%. p.a. s rizikom ako pri stavebku asi nikde nevytrieskaš.
No ved preto sa mi to zda zaujimave teraz v krize, asi neni dobry napad davat hotovost do fondov.
Dalej rozmyslam spravit si otvoreny akciovy(zmiesany) fond zameranych na europu - sluzby, food, alebo healhcare
TonyRocky
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 29 05, 2009 1:07 pm

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa TonyRocky »

*
na mesacne poplatky
BLINKY2
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Po 10 12, 2007 9:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa BLINKY2 »

Práve naopak, teraz je najlepšia doba investovať do fondov. Najhoršia doba bola tak asi rok a pól dozadu. Vtedy, keď si vložil, tak teraz máš -60%. Teraz keď vložíš, tak o rok nepredpokladám, že tam budeš mať ešte ďalších -60%. Ale zaručiť to nemôžem.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa filip glasa »

povedzme, že j elepšia doba na investovanie do akcií ako pre rokom-dvoma, ale žiadne záruky od toho čakať nemôžeš. Dak si trebárs stavebko + sporenie do akciových fondov.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

TonyRocky napísal:No ved preto sa mi to zda zaujimave teraz v krize, asi neni dobry napad davat hotovost do fondov
klasicka chyba. Blinky ma pravdu. Nikto ti sice nezaruci, ze budes za rok v pluse, dokonca ti nikto nezaruci, ze budes vobec niekedy v pluse, ale ten potencial, ze zhodnotenie moze byt z dlhodobeho hladiska velmi zaujimave je najvyssie ake tu kedy pocas nasho zivota bolo.
Ak chces investovat / sporit pravidelne, nemas co riesit. Na zmiesane fondy radsej zabudni. Ziadne dlhopisy nemaju v pravidelnom dlhodobom sporeni co hladat. To mozes tie peniaze rovno hodit do kanala. Alebo pozvi priatelku na dobru veceru.
TonyRocky
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 29 05, 2009 1:07 pm

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa TonyRocky »

zaujal ma tento investicny fond http://www.ing.sk/sk/produkty-a-sluzby/ ... 0121175821" onclick="window.open(this.href);return false;
aky mate nan nazor?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa filip glasa »

hm - ja by som išiel asi širšie ako iba do energií (ropa,plyn). Koncetrovať sa, má význam, ak máš daný sektor podrobne preštudovaný.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Moj plan investicii v ek. krize

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

mal by si mat nejake siroko zamerane fondy, napr. fond globalnych akcii + fond emerging markets, aby si mal pokrytu co najsirsiu cast trhu a az do toho by si mohol montovat nejake sektorovo zamerane fondy, ako je napr. tento. Ale ide o dost agresivny pristup.

Kedze chces inevestovat /sporit pravidelne, musis sa pozerat na fondy, ktore ti umoznia jednorazovu investiciu vo vyske, ktoru pozadujes. Nakoniec na 90 % skoncis pri nejakom sporiacom plane.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"