JUGGLER - mesačník 7-8/09 (júl/august)

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

JUGGLER - mesačník 7-8/09 (júl/august)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

V poslednom mesačníku som napísal:

,, Musím skonštatovať, že v mojích vyhliadkách som ešte väčší optimista.
Cieľ SPX 1000 by sme mohli dosiahnúť už koncom leta a na koniec roka posúvam target SPX do pásma 1100-1200,,


Dnes konštatujem, že americké trhy sú na deväťmesačných maximách:
SPX 1003, Nasdaq 1993 a Dow 9281

Cieľ môjho letného optimizmu sme dosiahli predčasne a preto som sa rozhodol vybrať zisk z investície do SPX a vyčkať, čo sa bude diať ďalej.

Zhodnotenie indexu dosiahlo +19,5% a to mi vďaka páke zhodnotilo investičný účet o takmer 50%.

Drawdowny boli minimálne, takže pri lepšom využití marginu to mohlo byť aj 200-300%.
Keby sa mi podaril druhý nákup nad 600 ako som plánoval (minimum bolo 666), tak zisk by bol ešte väčší...
Také a podobné myšlienky mi teraz víria v hlave, ale nakoniec som rád, že som to uhral aspoň takto.

A teraz môj pohľad na trhy a prečo som sa rozhodol vybrať zisk.


Fundamentálne je podľa mňa nová výsledková sezóna plne v cenách.
Odhadujem, že úhrný zisk korporácii bude v Amerike približne o 25% nižší ako minulého roku. Analytici nastavili očakávania na viac ako 30%, takže to je to, čo sa nám práve vstrebalo do cien.
Čo pokladám za najdôležitejšie – finančný sektor ukázal, že sa ozdravuje.
Banky ohlásili prvé zisky a abstrahujúc od ,,toxických aktív,, a kreditných strát sa im vcelku darí.
Kreditný trh nie je dobrý, ale zhoršuje sa menej intenzívnejšie ako sa očakávalo.

Technicky sú trhy veľmi vyšponované.
Rast bol príliš rýchly a intenzívny.
Akcie sú prekúpené, potrebujú konsolidovať.
Všetko je na rezistenciách a ďalšie impulzy na nákupy nevidím.

Nálada sa momentálne nesie v znamení optimizmu.
Každý kričí, hurá – je po kríze.
Nákupy gradujú, ale do nich sa mieša už výber zisku a špekulácie na pokles.
Chamtivosť a strach cítiť viac ako obyčajne.

Vôbec si nemyslím, že je po kríze.
Každý prehnaný optimizmus ma robí opatrným.
Makrodáta nie sú zlé, ale pozor na trh práce – ten je najväčšou hrozbou.
Teraz v piatok budú reportované kľúčové dáta: payrolls a nezamestnanosť.
Nemám dojem, že budú lepšie.
Očakávam, že ak sa nezamestnanosť dostane nad 10%, znova zavládne pesimizmus.
Ďalej očakávam, že môže prísť ďalšia vlna bankrotov.
Banky nefinancujú, sú podvyživené a opatrné.
Korporácie získavajú kapitál cez offeringy (nové akcie na trh).
To nie je dobré.
Spätné odkupy ( buybacky ) sú čoraz zriedkavejšie a takisto viaznu akvizície a expanzia firiem.
Tržby sú slabé, našťastie ich dvíha slabý dolár.

Skrátka – do konca leta už neočakávam katalyzátory na ďalší rast cien akcií.
Druhý kvartál je už v cenách a tretí sa začne reportovať v polovici októbra.
Ak všetko pôjde podľa plánu, tak ďalší kvartál bude vďaka slabému doláru znova dobrý.
To by mohlo dostať SPX o ďalších 10-20% hore.
Ale nekričím hop, kým nepreskočíme. Dovtedy budem opatrný.
Budem všetko pozorne sledovať.

Preto som vybral zisk a vyčkávam.
Krátkodobo som neutrálny – to znamená ani za rast, ani za pokles.
Strednodobo som za rast – ciel SPX do konca roka ponechávam na 1100-1200.
Dlhodobo som za rast, ale začínam byť čoraz viac presvedčený, že na budúci rok príde ďalšia vlna krízy, alebo problémy.
Nemám pocit, že svet sa z toho dostane len tak ľahko.
( A propo – keď sa dostane – tak vďaka Číne. )

Obchoduje sa mi teraz veľmi ťažko.
Reporty sú vynikajúce, ale technická analýza a psychológia mi robia problémy.
Tak ako som sa tešil na tento kvartál z hľadiska obchodného, tak som teraz sklamaný a unavený.
Pracujem neúmerne veľa na analýzach a daytradingu, ale na zisku to nevidno.

Doslova ma zachraňuje investičný účet, kde som sa vôbec nenarobil.
Je to sranda, ale ja – trejder musím konštatovať, že tento rok je bonanza pre investorov.
Príležitosť na extrémny zisk, aká sa v investingu vyskytuje raz za mnoho rokov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
robopol
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: Ut 20 01, 2009 11:59 am

Re: JUGGLER - mesačník 7-8/09 (júl/august)

Príspevok od používateľa robopol »

Dlhodobo som za rast, ale začínam byť čoraz viac presvedčený, že na budúci rok príde ďalšia vlna krízy, alebo problémy.
Nemám pocit, že svet sa z toho dostane len tak ľahko.
Tak veru na tento rast sa dlho čakalo. Kedže sme na silnej trampoline tak sa zdá všetko rýchlejšie. DVE fázy (aj tri), veru to je klasický scénar. Keď už si začne väčšina mysliet, že je po kríze tak príde ďalšia fáza, :)
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: JUGGLER - mesačník 7-8/09 (júl/august)

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

K tvojmu investičnému výkonu:

Aj napriek nie vždy súhlasným názorom k tvojim komentom, hlavne z fundamentálneho hľadiska treba uznať, že je to parádny výkon. Moje fundamentálne názory čerpám od jedného podľa mňa experta na psychológiu,fundament a investing a aj tak je tvoj výkon lepší. Je pravda, že jeho vedomosti sú hlbšie (alebo fundovanejšie znejú),ale to sa nepočíta. Počíta sa ako si ty čítal trh a čítal si ho veľmi dobre. Ak by si niekto myslel, že je jednoduché,to čo si dokázal zhodnotiť,tak si to treba skúsiť. 1. Nedá sa otvoriť na dne, to je vždy len náhoda, keď to trajder trafí,takže trajder musí byť schopný zniesť psychicky ďalší pokles. 2. Otvoriť vôbec pozíciu,keď všetcí analytici kričia kriza, sell sell,sell, je extrémne náročné,lebo väčšinou je trajder so svojimi myšlienkami v pozícii pri tak silnom protitrende sám.

S&P: Ja som dokúpil druhy short na 1005,ale istota už nie je tak silná. Očakávam konsolidáciu a skôr down ale to riziko množstva peňazí je cítiť a robí ma to nepokojným.

secular/cyclical Bear. Písal si,že momentálne je raj pre investorov. Máš pravdu. Nečerpám zo svojich myšlienok,ale tento časový úsek sa neopakuje často. Je skôr výnimkou. Viac k tomu ako vidia takúto fázu je si možno prečítať tu: http://www.zealllc.com/2009/bearcyc.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

To čo si písal o technike: Raz si tu písal, že traderi sa v podstate môžu deliť na dve skupiny v širšom ponímaní. Tí,ktorí breakuju a ti čo pullbackujú. Trajdujem aj intradenne a vždy som bol zástancom pullbacku, či už do korekcie alebo do trendu. Vždy som si myslel,že pullback je určite istejší ako break. Táto letná rally ma presvedčila, že nie je vždy správne jedno. Ak by som počas posledných 20 dní riešil breaky a nie pullbacky, väčšinou žiaľ do proti trendu, bolo by to určite lepšie. Je to ponaučenie, že treba trejdovať podla situácie na trhu, nie ako stroj.
Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"