JUGGLER - Mesačník 12/09 ( December )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15829
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1404 times

JUGGLER - Mesačník 12/09 ( December )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pred mesiacom mali americké indexy nasledovné hodnoty:

SPX 1067
Nasdaq 2105
Dow 10006

Pondelok 6. decembra zavreli indexy takto:

SPX 1103 +3,3%
Nasdaq 2190 +4%
Dow 10390 +3,8%


Pozrime sa, čo som tipoval minule a ako to vyšlo:

1. INDEXY :
Tipoval som: do konca roka:,,neutrálne,,
Výsledok: zisk 3-4%

Komentár.

Minulý týždeň boli reportované výborné makrodáta z trhu práce.
Najlepšie payrolls za posledné 2 roky a po revíziách znížená nezamestnanosť ma veľmi potešili.
Na základe toho zvyšujem svoje vyhliadky na americké trhy.

Moja predpoveď do konca roka je ,,UP, prinajhoršom NEUTRÁL,, a nové ročné maximá.
Odhad cieľového pásma pre SPX posúvam na 1150-1200 (predtým 1100-1200).
Predpovedám rast pri malých objemoch a zníženú volatilitu.

Trh práce považujem za najdôležitejší ukazovateľ vyhliadok vývoja v USA.
Obavy, že Fed začne zvyšovať úroky považujem za neopodstatnené.


2. EURODOLÁR:

Tipoval som: ,, nad 1,50 by nemal ísť. ... každú rally eura by som shortoval.

Výsledok: 4x euro posilnilo nad hranicu 1,50 a 4x nasledoval pullback o sile minimálne 200 pipsov.

Komentár: posledné posilnenie dolára ma potešilo.
Tu už ide o pullback o sile cca 400 pipsov z maxím cca 1,5150 na 1,4750 (teraz 1,48).

Moja dôvera k doláru je silná.
Neuznávam teórie, ktoré odpisujú dolár a predpovedajú jeho pád.

Keď sa dívam na 5 ročný graf eurodolára – som spokojný:
Pred piatimi rokmi stav 1,35 ... minimum 1,17... maximum 1,60... to je plus/mínus 15% a celkové oslabenie dolára iba o 10%.
To je absolútna pohoda oproti tomu aké údery som dostával od koruny, kým Slovensko neprešlo na euro.

Posilnenie dolára po posledných makrodátach súvisi z vidinou vyššieho úročenia a nádejou, že Amerika sa vyhrabe z krízy oveľa rýchlejšie ako Európa.

3. ROPA.

,,Krátkodobo je nezaujímava, dlhodobo výborná na long (rast ceny).,,

Pred 2 mesiacmi som ju videl primerane ocenenú na 70, minule išla po 80 a teraz je 75.

Oslabenie má na svedomí dolár.
Aj výber ziskov z ropných a zlatých titulov tlačí na burzu, ale to by malo pominúť.


4. PLYN:

,, Pri plyne počítam s výhrou, ale nemusí to byť rýchla a ľahká výhra,,.

Pri plyne som v investičnej strate -30%.
Minule bolo UNG na cene 9,85...dnes je cena 9,18.

Ale minimum bolo 8,50!
Hrôza !!!

Plyn nedržím len investične, ale som ho aj obchodoval.
Keď som minulý týždeň uzavieral obchodnú stratu -17,5% na SL 8,69 uvedomil som si, že UNG je môj najväčší omyl roku 2009.

Straty z plynu mi ukrojili takmer polovicu zisku z SPX long – mojej najlepšej investície.
Uvedomil som si, že môžem prísť o celoročný zisk, takže chtiac-nechtiac budem musieť zadať stop loss aspoň na break-even.
A uvedomil som si, že ak by som plyn hral na páku – už by som nemal šancu.

5. ZLATO:

,, pri týchto hodnotách a pri mojom býčom postoji voči doláru nemôžem tipovať iné ako neutrál až pokles,,.

Tu musím spresniť, že vtedy išlo o cenu 1090.
Odvtedy zlato dosiahlo nové maximum na 1218 a až po posilnení dolára kleslo na súčasných 1164.
To je nárast +7 až +11% !

Takže so zlatom sa mýlim z mesiaca na mesiac.

Tento extrémny rast považujem za čisto psychologickú záležitosť, rovnako ako paniku okolo dolára. Zlato je kupované na báze špekulácií, nie na báze reálnej potreby a preto tento rast ceny považujem za bublinu, ktorá môže kedykoľvek prudko spľasnúť.


TRADING.

,,Posledné dva týždne som obchodoval od rána do večera a oplatilo sa.
Bola to najlepšia ,,dvojtýždňovka,, roku 2009 a pevne verím, že aj mesiac bude rekordný,,.


Na rozdiel od nešťastného plynu sa mi v tradingu extrémne darilo.
Môj ,,lucky strike,, trvá už šesť týždňov, priniesol mi rekordný mesiac a zrejme aj rekordný kvartál.
Za posledných šesť týždňov mi trading nadelil viac ako za posledných 5 mesiacov.

Celoročný plán už mám splnený, za 1-2 týždne uzavriem rok a dám si 2-3 týždne voľno.

Kým ešte v lete to vyzeralo tak, že úspešnejší budem v investingu, dnes viem, že za dobrý rok môžem ďakovať tradingu.

Šťastné a veselé!
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kubik
Gold Member **
Príspevky: 589
Dátum registrácie: Št 06 03, 2008 7:42 pm

Re: JUGGLER - Mesačník 12/09 ( December )

Príspevok od používateľa kubik »

4. PLYN:

,, Pri plyne počítam s výhrou, ale nemusí to byť rýchla a ľahká výhra,,.

Pri plyne som v investičnej strate -30%.
Minule bolo UNG na cene 9,85...dnes je cena 9,18.

Ale minimum bolo 8,50!
Hrôza !!!

Plyn nedržím len investične, ale som ho aj obchodoval.
Keď som minulý týždeň uzavieral obchodnú stratu -17,5% na SL 8,69 uvedomil som si, že UNG je môj najväčší omyl roku 2009.

Straty z plynu mi ukrojili takmer polovicu zisku z SPX long – mojej najlepšej investície.
Uvedomil som si, že môžem prísť o celoročný zisk, takže chtiac-nechtiac budem musieť zadať stop loss aspoň na break-even.
A uvedomil som si, že ak by som plyn hral na páku – už by som nemal šancu.
Tak s tím nesouhlasím,plyn půjde asi nahoru a je to dané fundamentem---přichází zima,a jak začne ze zásobníků ubývat plyn,tak cena nemůže jít jinam než nahoru,což se již děje,půlka ameru už je pod bodem mrazu,trochu se to spozdilo,ale o to může být větší mráz a délka zimy,podle TA mě také vychází futures k 7,800 a spotová cena k 6,800.
Tady jsou teploty v ameru.
http://www.zamg.ac.at/wetter/weltwetter/nordamerika/

V dalším se mě pořád jeví,že usd má nakročeno pořád dolů,hlavně k jpy a já předpokládám,že bude v následujících letech usa i japonsko hospodářky následovat,nevím,jestli to oslabování chtějí,ale tak mě to připadá,ted možná nějaký měsíc to může jít i opačně,ale dlouhodobě usd dolů,tot můj názor.
seven
Gold Member **
Príspevky: 307
Dátum registrácie: Št 26 07, 2007 2:51 pm
Been thanked: 4 times

Re: JUGGLER - Mesačník 12/09 ( December )

Príspevok od používateľa seven »

zaujimave, ze to spektrum nazorov je dnes velmi pestre. Polovica ma opacne nazory ako druha polovica. Neviem kubik voci comu si myslel to oslabovanie dolara.Osobne si myslim ze dolar k euru nebude uz moc oslabovat. Skor opacne. Logika hovori posilni dolar- oslabi zlato. Ale to by som tiez nebral ako jasné.

...vsetci sme zajatcami Bernankeho rozhodnutí:)))
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: JUGGLER - Mesačník 12/09 ( December )

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

ja zastávam opačný názor pohybu na akciách,ale to už tu bolo:

1. Čísla nezamestnanosti v USA stále nie sú povzbudivé. 10% nezamestnanosť je neakceptovateľné (neoficiálna okolo 17%)
2. Výber ziskov v decembri zo strany fondov.
3. Pri posilnení dolára a možnom zvýšení sadzieb (aj keď len psychologicke) može isť o výber špekulatívného kapitálu. Táto predikcia ale predpokladá, že v akciách sa tvorí bublina. V tomto ma podporuje absolutný vypredaj pri možnom defaulte Dubaja, ktorý bol veľmi rýchly a strmý.
4. Straty bánk, neverím, že už sú odpísané všetky straty z derivátov (CDO,CDS etc.)
5. Možné zníženie ratingov VB, Portugalsko( Standart and Poor uz znizil), Grecko atd.

Alebo naopak Jugller ma pravdu :)
Obrázok
seven
Gold Member **
Príspevky: 307
Dátum registrácie: Št 26 07, 2007 2:51 pm
Been thanked: 4 times

Re: JUGGLER - Mesačník 12/09 ( December )

Príspevok od používateľa seven »

Myslim, ze bod 5/ Grecko uz je aktualne...:)
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: JUGGLER - Mesačník 12/09 ( December )

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

seven napísal:Myslim, ze bod 5/ Grecko uz je aktualne...:)
ano máš pravdu, ja som od 00.00 na short ,včera sa už o tom šepkalo. Ale asi pred otvorením vyberiem zisky.Aj 9 bodov je dobrych :)
Obrázok
kubik
Gold Member **
Príspevky: 589
Dátum registrácie: Št 06 03, 2008 7:42 pm

Re: JUGGLER - Mesačník 12/09 ( December )

Príspevok od používateľa kubik »

Zemný plyn. Futures kontrakt zemného plynu Henry hub s termínom dodávky január 2010 (NGF0) uzatváral včerajšiu seansu na parkete burzy NYMEX so ziskom 8,40%, a to na úrovni 4,971 USD za milión britských termálnych jednotiek. Počas dňa sa s NGF0 obchodovalo dokonca aj nad úrovňou 5 USD a táto úroveň bola prekonaná aj dnes počas dopoludňajších hodín počas elektronického obchodovania. Pod rastom ceny zemného plynu sa podpisujú predovšetkým predpovede o chladnejšom počasí v stredozápade USA a na severovýchode. V týchto regiónoch je približne 72% domácností závislých na vykurovaní zemným plynom... Teplota v Chicagu by do 10. decembra mohla poklesnúť na -13 stupňov celzia, čo je podstatne nižšia teplota v porovnaní s priemernou úrovňou na toto obdobie v Chicagu. Aj Stephen Schork vo svojej správe uvádza, že severovýchod USA a Chicago budú čeliť brutálnej zime... CI komodity
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15829
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1404 times

Re: JUGGLER - Mesačník 12/09 ( December )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

kubik napísal:
Tak s tím nesouhlasím,plyn půjde asi nahoru a je to dané fundamentem---přichází zima,a jak začne ze zásobníků ubývat plyn,tak cena nemůže jít jinam než nahoru,což se již děje,půlka ameru už je pod bodem mrazu,trochu se to spozdilo,ale o to může být větší mráz a délka zimy,podle TA mě také vychází futures k 7,800 a spotová cena k 6,800.
Tady jsou teploty v ameru.
http://www.zamg.ac.at/wetter/weltwetter/nordamerika/

V dalším se mě pořád jeví,že usd má nakročeno pořád dolů,hlavně k jpy a já předpokládám,že bude v následujících letech usa i japonsko hospodářky následovat,nevím,jestli to oslabování chtějí,ale tak mě to připadá,ted možná nějaký měsíc to může jít i opačně,ale dlouhodobě usd dolů,tot můj názor.

Obchod, že plyn pôjde nahoru je SPRÁVNY!

A teším sa, že sa konečne včera odrazil.
Ale na to vôbec nezáleží!
Nesprávny je môj vstup do obchodu a riadenie rizika.

Do plynu som jednoducho nastúpil príliš skoro!
Bez dôslednej analýzy!

Z neskorších analýz som si uvedomil, že zbytočne riskujem.
Nič nie je v investingu a tradingu tak dôležité ako načasovanie vstupu a výstupu.

Ak dovolím, aby mi jedna strata ohrozila celoročný investičný zisk - tak to je veľmi zlé riadenie rizika.

Z tradingu UNG som už stratu vybral.
Akokolvek sa na to pozerám, nechal som to zájsť priďaleko.
Z longu 10,21 som mal vybrať malú stratu - napríklad na SL 9,97 a potom ho kludne trejdovať znova od 9,00 zo SL 8,77.

UNG investične stále držím a verím, že z neho vyberiem tučný zisk.
Ale veriť si nestačí.
Aj keď ten zisk vyberiem, zostane mi ponaučenie o veľkom riziku, ktoré som zbytočne podstúpil.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"