kto je to investor

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
beginner
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 05 05, 2007 1:24 pm

kto je to investor

Príspevok od používateľa beginner »

zvlastne....

podla mojho doterajsieho nazoru:
INVESTOR = hnusny, slizky, nafukany, hrabivy a lakomy clovek co nieco kupy a o 300per drahsie preda a snazi sa zo vsetkeho vytrieskat maximum penazi.

ale ked som si presurfoval toto forum zistil som ze INVESTOROM moze byt aj obycajny clovek, ktoremu nie je jedno co sa deje s jeho tazko zarobenymi peniazmi a snazi sa ich - samozrejme vramci moznosti zhodnotit - alebo uchranit pred inflaciou :-)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Bežne si ľudia ušetrené peniaze z ich príjmov uložia v banke do bezpečných vkladov. Sú to skôr sporitelia.

Investor rovnako ako sporiteľ sporí peniažky z príjmov, ale snaží sa ich zhodnotiť viac než v banke. Samozrejme s väčším rizikom a venuje tomu aj viac času.

To čo si ty opísal je skôr lakomý obchodník. A obchodníci nie sú vždy lakomí a hrabiví.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Ešte doplním:
Investor je človek, ktorý vie, prečo peniaze vznikli, na čo sú, ako pracujú a čo všetko sa s nimi dá urobiť. Investor ovláda peniaze a nedovolí, aby peniaze ovládali jeho.

Investor dáva peniaze ľudom, ktorí ich nepotrebujú a tým sa mu vracajú späť a s úrokmi. Potom môže dávať peniaze aj tým, čo ich potrebujú, ale za to nič nechce. Robí to pre svoj dobrý pocit, čisté svedomie a veľkorysosť.

Investor je človek, ktorý sporí, keď ostatní rozhadzujú a zadlžujú sa a ktorý si peniaze užíva, keď ich ostatní už minuli, alebo o ne prišli, alebo stratili príjem.

Teší ma, čo napísal beginner a k jeho slovám iba dodám ..a takto sa rodí nový investor.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

hnusny, slizky, nafukany, hrabivy a lakomy clovek co nieco kupy a o 300per drahsie preda a snazi sa zo vsetkeho vytrieskat maximum penazi.

1. toto se vztahuje na vsechny ceske , slovenske a ruske miliardare a navic : nekteri z nich zorganizovali i vrazdy.
2. a toto se vztahuje taky na private equity spolecnosti , ktere koupi (asi na burze) velky dil akcii firmy , pak firmu vysaji a nekdy i rozdeli na kusy a polovina zamestnancu ztrati praci a pak firmu s profitem zas prodaji.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Ladis napísal:
1. toto jsou vsichni cesti , slovensti a russti miliardari a nekteri z nich zorganizovali i vrazdy.
2. toto jsou private equity spolecnosti
Ladis, přišels někdy osobně do styky s Private Equity nebo je znáš jenom z filmů :?:

Já ano (je to akcionář firmy kde pracuji) a nemám pocit, že by akcionář odpovídal výše uvedenému popisu. :roll:
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

"" hnusny, slizky "" toto samozrejme nemusí platit pro vsechny , mohou to býti taky mladí atraktivní krasavci.
Naposledy upravil/-a Ladis v Št 10 05, 2007 1:35 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Jenomže oni firmu ani nerozprodávají, nedělají masové propouštění ani nevysávají...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Sky Europe vznikla na základe podnikateľského plánu západniara žijúceho na Slovensku a rizikového kapitálu. Dnes je tuším na viedenskej burze kde si jej akcie môžu kúpiť aj malí investori a pôvodný investor si prišiel na svoje.
My máme už nejakú dobu konečne na čom lietať.
beginner
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 05 05, 2007 1:24 pm

Príspevok od používateľa beginner »

nuz neviem ako je to na tomto fore so zivymi linkami, ale naozaj pre mna urobil dojem tento topic

http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?t=218

tak aj ja som si zalozil excelovske tabulky a dufam, ze sa mi podari lepsie organizovat osobne financie :-)

aj ked sa este nevyznam v drtivej vacsine odbornych pojmov, nastartoval som si simulator virtualneho investovania.. a pomaly sa zacinam ucit...

http://www.tam.sk

a este ma napadla jedna vec.... ked niekto zarobi, musi aj niekto prerobit - to je jasne jak facka to sa fakt pri investovani nebojite /som si prestudoval desatoro investora/ za skoncite s "prazdnymi vreckami" pod mostom?
Naposledy upravil/-a beginner v Ne 13 05, 2007 10:53 pm, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Kto sa boji, nech nechodi do lesa :D Alebo nech si necha peniaze na beznom ucte :)
Obrázok
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

beginner napísal: .. ked niekto zarobi, musi aj niekto prerobit - to je jasne jak facka to sa fakt pri investovani nebojite /som si prestudoval desatoro investora/ za skoncite s "prazdnymi vreckami" pod mostom?
Investovanie nie je hra o guličky, ale môže mať rôzne podoby. Záleží na tom, aké aktíva kupuješ. Ak však nie si gambler, ale investor a o tom sa tu bavíme, potom investuješ iba prostriedky, ktoré nebudeš nikdy potrebovať, pretože ich máš navyše. Mohol by si bez nich aj nadalej žiť skromne až do smrti. Ale kedže toto nechceš, investuješ tak, aby si mohol žiť neskromne až do smrti, a pritom aby to platil niekto iný. Ten niekto iný je ten, čo chce žiť teraz nadoraz a užívať si zarobené peniaze a míňať a zadlžovať sa. Z morálneho hľadiska je to v poriadku, pretože každý z nich dostane, čo chce. Popri investovaní však musíš aj trochu mínať, resp. odmeňovať sa za to, ako dobre si investoval, pretože inak by sa mohlo stať, že budeš investovať donekonečna a nedovolíš sám sebe nič minúť. Zomrieš v deravých gaťoch a pozostalí tvoje odopierané peniaze minú behom jednej generácie.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

beginner

na začiatok odkazu vlož

Kód: Vybrať všetko

[url]  na koniec odkazu zase [/url]
beginner
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 05 05, 2007 1:24 pm

Príspevok od používateľa beginner »

Bebe napísal: Investovanie nie je hra o guličky, ale môže mať rôzne podoby. Záleží na tom, aké aktíva kupuješ. Ak však nie si gambler, ale investor a o tom sa tu bavíme, potom investuješ iba prostriedky, ktoré nebudeš nikdy potrebovať, pretože ich máš navyše. Mohol by si bez nich aj nadalej žiť skromne až do smrti. Ale kedže toto nechceš, investuješ tak, aby si mohol žiť neskromne až do smrti, a pritom aby to platil niekto iný. Ten niekto iný je ten, čo chce žiť teraz nadoraz a užívať si zarobené peniaze a míňať a zadlžovať sa. Z morálneho hľadiska je to v poriadku, pretože každý z nich dostane, čo chce. Popri investovaní však musíš aj trochu mínať, resp. odmeňovať sa za to, ako dobre si investoval, pretože inak by sa mohlo stať, že budeš investovať donekonečna a nedovolíš sám sebe nič minúť. Zomrieš v deravých gaťoch a pozostalí tvoje odopierané peniaze minú behom jednej generácie.
fakt si to napisal dobre... skoda ze ti nie je karma mod, dal by som ti K+ :lol:
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Ladis napísal:
1. toto se vztahuje na vsechny ceske , slovenske a ruske miliardare a navic : nekteri z nich zorganizovali i vrazdy.
2. a toto se vztahuje taky na private equity spolecnosti , ktere koupi (asi na burze) velky dil akcii firmy , pak firmu vysaji a nekdy i rozdeli na kusy a polovina zamestnancu ztrati praci a pak firmu s profitem zas prodaji.
No vida, Chrysler koupila klasická firma Private Equity. :wink:
bloke
Príspevky: 71
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 5:44 pm
Bydlisko: európsky barón z Capital City *
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bloke »

beginner napísal: fakt si to napisal dobre... skoda ze ti nie je karma mod, dal by som ti K+ :lol:
Aj mne sa to páčilo, môžeme Bebeho odmeniť tým že mu pošleme každý na jeho účet korunu :P
Jozef - Josef - Joseph - José - Giuseppe * http://www.mesec.cz/aktuality/praha-a-b ... provincie/
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Dakujem veľmi pekne, slová chvály vždy potešia. Pre ostatných však nemajú veľkú hodnotu, preto sa cítim trochu nesvoj. Ak budete chcieť vyjadriť sympatie, prosím formou súkr.správy kllik na ikonu "ss" v spodnej časti príspevku. Nemusíme tým "obťažovať" ostatných čitateľov.
Dakujem za pochopenie a želám všetkým veľa úspechov.

PS: Pochvala nielen poteší, ale aj zaväzuje. Ostatne, ak je hodnota môjho príspevku 1Sk, musím na sebe ešte tvrdo pracovať. :D Zatiaľ sa vzdávam svojho honoráru a venujte tú korunu dobrému anjelovi, alebo teraz prebiehajúcej akcii unicef http://www.unicef.sk/ týždeň modrého gombíka, či bezdomovcovi pri tescu.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
bloke
Príspevky: 71
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 5:44 pm
Bydlisko: európsky barón z Capital City *
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bloke »

tu sme však v oddieli "off topic", tu sa môže taľafatkovať aj len tak mimo eses :) Koruna je normálne na niektorých serveroch zaužitá (české som videl určite - čitatelia odmenia autora akože virtuálnou sumou každý tuším po 1 CZK alebo max. 2-3-4-5) ale hlavne malo ísť o variáciu známeho fóru - keď má príjemca "bežný" bežný účet a platí za pohyb položiek, tak aj mu X (500) dohodnutých zlomyselných jedincov pošle po korune, tak mu môžu strhnúť nejakých 1500 - 2500 Sk takže by bol namiesto +500 Sk v mínuse.
Keď už sme tu v tom offtopicu, tiež ma to napadlo že či sa z človeka -drobného investora- nestane nejaký ukážkový škót a nebude všetko preratúvať na percentá (kolko by som takto zhodnotil investovaním, keď si nekúpim drahú alebo žiadnu vec bežnej potreby alebo radostnej nepotreby); určite sa niektorým môže podobné prihodiť, a potom by sme sem mohli do samostatného vlákna uvádzať kde majú aj najlacnejšie gate, ktoré vydržia bez dier aj 5 rokov , alebo výhodné štipce na bielizeň :D
Jozef - Josef - Joseph - José - Giuseppe * http://www.mesec.cz/aktuality/praha-a-b ... provincie/
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Nezvyknem taľafatkovať, preto mi ani rubrika off-topic nepríde na to určená. Takže súhlasím, že ak je aj pochvala myslená ironicky, či sarkasticky, môže byť verejná. Mne to však pripadalo úprimné..

Aby som to tiež trochu odľahčil, Tvoja druhá poznámka sa mi celkom pozdáva. Potom sa napríklad investori ľahšie poznajú na ulici, lebo všetci budú vo fialových manchestrákoch.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
bloke
Príspevky: 71
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 5:44 pm
Bydlisko: európsky barón z Capital City *
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bloke »

tak to už dopadne keď sa vysvetluje fór, ja som to s pochvalou tiež myslel upřimně :D
Ešte k investovaniu - si myslím že keď investuje bežný polochudobný slovenský človek (= normálne zamestnanie,
- dajme tomu priemerný plat 20-25000 kde aj ten priemer nedosahuje cca 65-70% vzorky,
- na byt v hlavnom meste nemá; kde sa 1-i novostavby štandardného typu dnes vyskytujú už za 3 milióny - zdroj aktuálny tlačený katalóg Centra bývania Tatrabanky, str. 14. http://tatrareality.sk/file/casopis/TB_ ... 069096.pdf ),
tak aj tak si velmi nepovyskakuje či už zamladi, alebo zastari. Bude mať pri uskromňovaní časom pár sto tisíc ktoré možno bude len zhodnocovať jednociferne nad hranicami inflácie a možno si občas kúpi niečo typu dovolenka, nové auto raz za 100 rokov , alebo bude vidieť že mu normálny slušný štandard akosi uniká, a tak bude naň chcieť škudliť ešte viac aj na úkor dovolenky, večere/spoločenského stretávania, posilovne, maséra, jazykového kurzu, či značkových gatí. Ale len si občas niečo kúpiť (rádio, udica, nederavé topánky) a investovať a v podstate žiť ako skromný traktorista, to tiež nie je nejaké terno.
Čiže beginner trafil klinec po hlavičke, investorom môžu byť aj bežní ľudia - a spoznáme ich možno podľa fialových sák či menžestrákov - buď neotrhaných, alebo deravých :!:
Jozef - Josef - Joseph - José - Giuseppe * http://www.mesec.cz/aktuality/praha-a-b ... provincie/
kleeo
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 07 12, 2006 3:59 pm

Príspevok od používateľa kleeo »

je naozaj zvlastne, ze som nedavno dostala podobnu otazku typu: ale ked si teraz sporis, tak ti vlastne tento zivot unika medzi prstami a nedovolis si to, co ostatni ludia...(vid blake-ov prispevok predo mnou) a moja odpoved?
ja neinvsetujem vsetky volne peniaze. mam urcene peniaze, ktore mozem minut mesacne a je tam zaratana aj zabava. len namietsto vikendu s priatelmi v kaviarni, idem v sobotu na prechadzku alebo nieco podobne.a v nedelu mozem ist s priatelmi na kapucino. ja si myslim, ze nielenze som minimalizovala svoje vydavky, ale moj zivot sa stal plnohodnotnejsim. ale to je asi aj vec pohladu na svet. v tom spociva caro investicneho planovania. vediet si urcit priority a priradit im potrebnu sumu.....
:)
Lepšie neskoro, ako nikdy :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

hlavne neviem čo ako si predstavujú napríklad svoju starobu tí čo nechcú aby im dnes inikal život medzi prstami.
Potom budú možno nadávať ako z dôchodku nemôžu vižiť a nemôžu si dovoliť opatrovateľku ak náhodou nebudú mať vzorné deti. Dovolenky ako japonský dôchodci v Prahe a Bratislave už vôbec nie.
bloke
Príspevky: 71
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 5:44 pm
Bydlisko: európsky barón z Capital City *
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bloke »

tú dilemu vidím práve u skupiny ktorú som zmienil - priemerný zárobok (ktorý dosahuje len menšina, ale stále je to málo aj na základný štandard akým je napr. zobranie si hypotéky - zároveň sa vyjadrujem za hlavné mesto kde je asi najťažšie si na byt zarobiť z priemerného oblastného platu).
Tu sa pohybujeme len pri pár tisícoch mesačne, ktoré si možno pri určitom uskromnení odložiť, alebo ich rozdeliť aj na nejaký život (na vyskakovanie to nebude nikdy) a na sporenie. A to je pomerne málo peňazí na zbohatnutie, či na dosiahnutie toho bývania aj pri nejakom šťastnom záťahu +20% p.a. - keď cena už 1-i bytu dokáže za 2 roky stúpnuť v jednej (zhoršujúcej sa a dávno nie atraktívnej) oblasti o 1 mil. sk (čistých zdanených vyplatených na drevo - v prípade hypotéky je navýšenie ceny vyššie než spomínaný 1 mil.). Nehovoriac už o tom, že v koncovke (náš termín míňania investícií) tie peniaze nemusia byť nijako valné, či niekedy môžu skončiť aj pod infláciou. Bohužial sa za túto spomínanú +- príjmovú skupinu rozpisujem stále len v rovine úvah /t.j. nemám záverečný recept s poučkou/, lebo na prežieranie všetkého nie som schopný, zároveň sa nechcem dostať na úroveň skupáňa a investovaním asi tiež velkú dieru do zmeny svojej životnej úrovne nespravím. Hovorí sa že treba mať zameraný cieľ načo investujeme, len mne práve tento nie je jasný (dom v Devíne, 2-3i byt, či nový automobil strednej triedy každých 6 rokov by bol síce pekný cieľ, ale...). Možno si pri dožití naozaj poviem až na dôchodku že aspoň na to zrno pre papagája a teplú vodu mi ostalo :)

Takže asi taký polozáver - investovanie je najviac vhodné pre bohatých (7 a viac ciferné sumy), ktorý ním môžu aj výraznejšie napredovať, u ostatných ide asi o takú občiansku záujmovú zábavku (hobby) .
Jozef - Josef - Joseph - José - Giuseppe * http://www.mesec.cz/aktuality/praha-a-b ... provincie/
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Tak teda počítajme:
Priemerný plat 21000 hrubého = 16500 čistého.
Mal by si dokázať ušetiť 20%. Teda odkladáš 3000Sk, žiješ z 13500Sk.
Nastúpuješ do práce, máš 25rokov. Pri priemernom zhodnotení 10%ročne, čo ako investor musíš zvládnuť, máš v 50-tke (pri nezmenenom plate) asi 4mil.Sk čo je 170tis.EUR. Ročne máš k dispozícii 500tis Sk z výnosov, teda mesačne po zdanení 33tis.Sk. To je 2,5-násobok priemerného zárobku. Môžeš ísť na dôchodok a do 70-tky si ešte užívať života, čo je 20rokov, teda také druhé detstvo. Naučil si sa žiť z priemerného platu, preto Ti väčšina peňazí aj tak zostáva. Bud popustíš uzdu svojej fantázii a niečo vymyslíš, alebo zanecháš majetok príbuzným či charite. Ak by si si odkladal iba 10% zo svojho príjmu, stále budeš na tom slušne a je dokázané, že je nepoznateľný rozdiel, v životnej úrovni ak žiješ s 90, alebo 100% akéhokoľvek príjmu. Je to preto, že ak sa pozrieš na svoje výdavky, okolo 15% z nich sú to zbytočnosti. O tom sa tu už písalo.

Ak chceš pošlem Ti jednoduchú tabuľku kde si zadáš vek a niekoľko parametrov a vypočítaš si, ako budeš na tom o pár rokov. Dôležitejšie však je čomu veríš. Ak neveríš, že budeš na tom v budúcnosti dobre, tak sa Ti to vyplní. Zbav sa najskôr syndromu neveriaceho Tomáša, lebo Ti vždy bude brániť plniť sny.

Dík za opravu honzajs, 10% zo 4mil. je samozrejme 400tis. Takže to mesačne vychádza na dvojnásobok, nie 2,5násobok.
Naposledy upravil/-a Bebe v Pi 18 05, 2007 1:27 pm, upravené celkom 1 krát.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Bebe,

nemůžeš porovnávat měsíční BUDOUCÍ příjem za 25 let s DNEŠNÍM průměrným platem.

Pokud by platy rostly dejme tomu o 5% ročně (3% inflace + 2% navíc), bude budoucí plat za 25 let cca 3,4x vyšší nežli stávající průměrný (při 4% růstu by to bylo 2,7x).

Navíc, ty počítáš za 25 let s výnosy 12,5%? (500 tis ze 4 mil).

Pokud bude totiž někdo ctít dostávat pravidelnou rentu, bude muset stáhnout peníze z akcií a jít do dluhopisů. Výnos tak bude zhruba poloviční. (5-6%). Ročně si tak přijde na 200-250 tis, tedy v lepším případě cca 20 tis. měsíčně hrubého..
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Honzajs napísal:..nemůžeš porovnávat měsíční BUDOUCÍ příjem za 25 let s DNEŠNÍM průměrným platem.

Pokud by platy rostly dejme tomu o 5% ročně (3% inflace + 2% navíc), bude budoucí plat za 25 let cca 3,4x vyšší nežli stávající průměrný (při 4% růstu by to bylo 2,7x).
Ale môžem a to práve preto, čo si napísal (3% inflace + 2% navíc). Inak ak nebudem zohľadňovať stúpajúci plat a tým pádom aj stúpajúcu výšku odkladaných peňazí, môžem si dovoliť zanedbať infláciu, pretože tá by mala byť nižšia, než stúpajúce príjmy.
Pokud bude totiž někdo ctít dostávat pravidelnou rentu, bude muset stáhnout peníze z akcií a jít do dluhopisů. Výnos tak bude zhruba poloviční. (5-6%). Ročně si tak přijde na 200-250 tis, tedy v lepším případě cca 20 tis. měsíčně hrubého..
Mať 4mil. a nemať žiadne nehnuteľnosti z ktorých je pravidelný príjem, nie je moc rozumné. Do akcií by som investoval tak, aby som sa nemusel zbaviť celého portfolia.

V nahoršom prípade ak budem mať 4mil. a úročenie celej sumy bude 5%ročne hrubého/4%čistého a budem si chcieť vyplácať dnešných 16.500 čo bude po zohľadnení inflácie za 25rokov okolo 24.000/mesačne, vydržia mi peniaze práve 20rokov, kým sa mi minie istina. Sekol som sa ešte niekde? (aby to bolo jasnejšie: vyplácam si 24tis. mesačne, zostatok sa mi úročí 5% p.a. takže po 20rokoch mám istinu na nule.)

Nehovorím o tom, že to, čo tu počítame je minimum. Naše ciele by mali byť ambicioznejšie. Aj čo sa týka percentuálneho zhodnocovania, tak aj cieľových súm. Málokto z bežných ľudí bude pracovať iba do 50-tky. Väčšina to potiahne do 60-65 rokov, lebo bez práce sa normálny človek cíti byť neužitočný. A tí, ktorí plánujú zostať po 50-tke doma, mali by si naplánovať, čo budú robiť. Je možné, že ako rentieri si zarobia za pár týždňov či mesiacov viac, ako za celý rok v pôvodnej práci.
Naposledy upravil/-a Bebe v Pi 18 05, 2007 3:53 pm, upravené celkom 1 krát.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Bebe napísal:
V nahoršom prípade ak budem mať 4mil. a úročenie celej sumy bude 5%ročne hrubého/4%čistého a budem si chcieť vyplácať dnešných 16.500 čo bude po zohľadnení inflácie za 25rokov okolo 24.000/mesačne, vydržia mi peniaze práve 20rokov.
Kdybys chtěl žít jenom z úroků, tak 4% ze 4 mio je 160 tis ročmě, tedy 13 tis měsíčně v cenách za 25 let. To odpovídá dnešním cca 6,5 tis při 3% inflaci.


Dělal jsem si před časem podobný výpočet. Při jeho tvorbě jsem narazil na následující faktory, které je třeba podle mne zohlednit:

Musíš mít hotovy všechny nákladnější kapitálové investice (zejména dluhem nezatížené bydlení, auto)
Zajištění startu dětem do života (hlavně vzdělání), ideálně startovací bydlení


Cílem není se válet doma, ale dělat to, co mne baví a nemuset se starat o peníze. K zajištění těchto potřeb mi vyšla částka několikanásobně větší.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Ani by som sa nebavil o rente honzajsi, už v predošlom príspevku som rátal aj s istinou, ale asi som to nenapísal jasne. Ziť z výnosov sa nepodarí každému, to si treba priznať. Nie je to však cieľ nedosiahnuteľný.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Príspevok od používateľa jonatanus »

no len ked chces vyberat istinu, odkial vies ze ti to vide na cely zivot?
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Bebe napísal:Ani by som sa nebavil o rente honzajsi, už v predošlom príspevku som rátal aj s istinou, ale asi som to nenapísal jasne. Ziť z výnosov sa nepodarí každému, to si treba priznať. Nie je to však cieľ nedosiahnuteľný.
Když ale pracuješ s jistinou, po jak dlouhou dobu ji budeš vybírat?
Co potom, až jistina dojde?
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Ak sa chceš dožiť 100 rokov a užívať si aktívnu starobu od 50-ky do 100-vky, musíš dať dokopy aj príslušnú sumu. Preto tvrdím, že 25rokov pracovať a 50rokov z toho žiť, nie je jednoduché. Lepšie si naplánovať 25rokov pracovať a 20-25rokov si to užívať. A pak, jak říkají v čechách "třeba vem to ďas!"

Priemerný vek života mužov na Slovensku je 69,čosi rokov. 69 je pekné číslo a treba si ho patrične aj užiť :D pokiaľ sa dá..
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Príspevok od používateľa jonatanus »

a potom spachas samovrazdu alebo co?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ak počítaš aj s postupným výberom istiny tak si ju natiahneš vo výpočte trebars na 50 rokov. Dožiť sa 110 je už extrém.

Zároveň tému presúvam na vhodnejšie miesto.
bloke
Príspevky: 71
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 5:44 pm
Bydlisko: európsky barón z Capital City *
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bloke »

bebe, aj tak ide pri priemernoplatových o výpočet ideálneho prípadu. A hlavne tie čísla vyzerajú pekne ak sa uvažuje o dvadsiatnikovi (ktorý začne zhodnocovať o 10% p.a. -tiež zrejme po zdanení-).
Tiež ak modelový jedinec nemá byt sa situácia komplikuje (buď sa zaviaže na hypotéku-má šťastie ešte vyšších príjmov než priemerných- alebo cenu bytu ambiciózne naháňa investíciami - čo je takmer nemožné, prípadne býva v prenájme).
13500 sk/mes je primálo, ak má napr. automobil (náklady na prevádzku: poistenie, legislatívne poplatky, plánovaný/neplánovaný servis, predpoklad neustáleho šetrenia na nové auto vo výhľade n rokov pri strate hodnoty súčasného) , nehovoriac už o nákladoch ako je napr. kultúra, šport, služby, technika, hobby, výlety/dovolenka...
A pri deťoch (súčasných či ešte len budúcich) by sme okrem všetkého s nimi súvisiaceho mali uvažovať tiež napr. o nejakej výpomoci k ich štartu do života (náklady na štúdium, na byt-naši rodičia napr iste netušili koľko budú stáť nehnuteľnosti pre ich deti) = podobné faktory ako uviedol Honzajs.
Občas sa tiež stane že človek namiesto nonstop zamestnania od mladosti po dôchodok bez výpadku so šťastlivým priemerým platom (= nie je medzi 60-65%-tami zarábajúcimi menej než priemer) môže skúšať podnikanie ktoré ho môže zaviesť aj o 10 rokov nazad, alebo sa vyskytne na miestach v neskôr sa rozpadajúcich firmách/divíziách a vtedy sa nezvykne odkladať, ale aj ísť na čas aj nižšie.
Teda moja otázka je, či priemerný človek (buď ten s priemernou mzdou, či v prípade mediánu dokonca so mzdou ešte nižšou) má šancu si prilepšiť investovaním na ciele typu byt, automobil(y), dovolenky...
P.S. ak by mzdy rástli viac ako o infláciu, stále rastú ceny nehnuteľností viac ako je inflácia. A nie každá aj slušne zisková firma poskytne zamestnancom to potešenie mať neustále mzdu udržiavanú nad infláciou.
Jozef - Josef - Joseph - José - Giuseppe * http://www.mesec.cz/aktuality/praha-a-b ... provincie/
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Priemery

Príspevok od používateľa Andrej »

Ohladne priemerov - su dve cesty ako z toho von:
- bud sa stanem nadpriemerny,
- alebo sa presuniem do krajiny / regionu / firmy kde je ten priemer vyhovujucejsi.

Lebo priemerov je kopa, iny je v SR a iny napr. v Kanade, iny v bani a iny v banke. Ak mi vyhovuje priemer prijmov v telekomunikaciach - zacnem robit na tom, aby som sa zamestnal v telekomunikaciach. Ak sa mi pacia priemery v poistovnictve - zase viem comu sa treba venovat. :wink:

Najhorsie je vyckavat vo svojom aktualnom "priemere" a cakat kym sa zlepsi. Toto bude situacia az na dochodku - trpezlivo cakat ake zvysenie vlada schvali. A raz za 4 roky volit tych co to vedia slubit :cry:
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Congratulation! Andrej,
konečne niekto trafil kliniec po hlavičke. Ak je niekoho príjem blízky priemeru, či mediánu, naviac žije v Bratislave, či okolí a sníva o byte v centre BA, autách, či dovolenke, potom je to snílek a má problém. Ale je to jeho problém, nie problém peňazí. Andrejov prístup je teda riešením. V prvom rade si taký človek musí zabezpečiť príjmy. Potom môže uvažovať, čo si za to môže dovoliť. Ja si zas dovolím tvrdiť, že kto má aj priemerné, či podpriemerné príjmy a zároveň si odkladá min.10% z nich, zabezpečí si v pokročilom veku dôstojný životný štandard. Dospel som k tomu tak, že ak by si moji rodičia odkladali 10% z toho čo vo svojom živote zarobili, boli by na tom teraz výborne aj pri nižšom dôchodku. (A v priebehu posledných 45rokov bola niekoľkostonásobná inflácia). Oni síce majú slušný dôchodok, ale zničili si zdravie v práci a teraz to vyhadzujú za lieky. Teda pekne drahý dôchodok.
honzajs napísal:Co potom, až jistina dojde?
jonatanus napísal:a potom spachas samovrazdu alebo co?
Potom taký človek predá, alebo prenajme svoj byt, peniazmi si prilepší a za mizerný štátny dôchodok sa ubytuje v penzione pre seniorov, kde si dožije napr. do stovky. Na rohlík pre holubov sa vždy nejaká koruna nájde. Nie že by to bol môj sen :D , alebo príbeh investora, je to iba dôstojný dosiahnuteľný životný príbeh obyčajného priemerného človeka.

Detom by som zabezpečoval byt v prípade, ak mi ho zabezpečili moji rodičia. Určite treba deťom zabezpečiť vzdelanie. Preto by mali mať možnosť študovať i deti chudobných.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
bloke
Príspevky: 71
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 5:44 pm
Bydlisko: európsky barón z Capital City *
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bloke »

chlapci trocha ste odskočili od podstaty, ktorú som nadhodil a potvrdzujete tak zároveň moju teóriu ktorú som písal - investovanie má zmysel vo viditeľnom zlepšovaní finančnej situácie len pre vysokopríjmových. nado mnou tu netreba teoretizovať, nejdeme si porovnávať penisy kto má lepšie auto či väčší príjem a byt. Schválne tu nehovorím o sebe s odkrytými kartami, pretože otázka či má zmysel pre priemerne chudobného Slováka investovanie zmysel, sa týka minimálne 60% z nich. O priemernom plate aj tom bratislavskom sa dá uvažovať jednoducho: nemá ho 60-65 % ľudí, v BA je najviac firiem kde sa prelievajú eurofondy, najväčšia koncentrácia ex-tunelárov, politických figúriek a plno firiem s darmožráčmi (dosadení ludia skutočne neschopní so 7-cifernými ročnými príjmami). Takže toto nám aj ten 25 tisícový hrubý príjmový priemer oddaľuje od reality. Pre tých finančných neborákov ktorí ho nedosahujú, nie je investovanie žiadna výhra.
Inak keď si myslíme že ceny realít - novostavieb sú tu v poriadku trebárs i pri hrubom príjme 500.000/rok (dnes 3 mil pri 50 m2 v štandardnom -malom=štartovacom byte a samozrejme mimo centra a lukratívnej oblasti, zajtra 5 mil.), tak v poriadku :wink:
Jozef - Josef - Joseph - José - Giuseppe * http://www.mesec.cz/aktuality/praha-a-b ... provincie/
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Bloke ale veď každý si niečo šetrí. Je jedno či 500 alebo 5000 mesačne. A každý má šancu investovať a zhodnotiť aj tých 500 mesačne viac než len na termínovanom vklade.
A hlavne každý má iné priority. Niekto nemíňa peniaze na nič z toho čo si vypísal nech už zarába koľko chce.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

bloke napísal:..v BA je najviac firiem kde sa prelievajú eurofondy, najväčšia koncentrácia ex-tunelárov, politických figúriek a plno firiem s darmožráčmi (dosadení ludia skutočne neschopní so 7-cifernými ročnými príjmami).
Ešte stále je toto možno bohužiaľ skutočnosť, ale nezabúdaj, že to je dnešný stav. Zivot však zajtra nekončí a kto chce zbohatnúť, musí dnes niečo urobiť a je jedno, aký má dnes príjem. Investovanie a sústredovanie bohatstva je beh na dlhé trate. Dnešným zbohatlíkom raz peniaze dôjdu ak budú dnes sedieť na zadku. Z dnešných absolventov sa za dvadsať rokov stanú skvelí podnikatelia, či špičkový investori. Tu sa nebavme o dnešnom stave, ale o tom, kto má šancu na úspech v budúcnosti. V živote je to tak, že ten, čo má handycap na začiatku sa dostane častokrát dalej ako ten, čo má veľké predpoklady. Vari o pár rokov, ked nebude možné byť darmožráčom a budeme si môcť povedať, že naša spoločnosť sa uberá dobrým smerom, bude o príjmoch rozhodovať niečo iné ako dnes. Zatiaľ tak nemožno konštatovať a je to dva kroky dopredu a jeden späť.

Druhý moment je trochu tajomný a spočíva v tom, že chudobný človek si ani nevie predstaviť, že by bol bohatý. Ak by to vedel, určite by zbohatol. Stále si veľa ľudí neuvedomuje, že v dnešnom svete je možné dosiahnuť všetko, čo si želajú, ale že samotné želanie nestačí. Preto to nie je jednoduché. Ale dá sa k tomu dopracovať. Ak chudobný človek niečo usporí, už nie je chudobný. Zistí, že nemusí čakať na výplatu a to ho posunie v uvažovaní dalej. Nakoniec zistí, že mu nič nebráni, aby zbohatol a dokonca si to už vie i predstaviť. A to je iba krôčik k tomu, aby sa to stalo. Ak však neurobí prvý krok a neodloží svoju prvú korunu, či euro, pravdepodobne nikdy svoje sny nezažije.

Ak sa spýtaš ľudí, či by chceli zbohatnúť pomaly, alebo rýchlo, čo Ti odpovedia? Nájdu sa vôbec taký, čo by chceli pomaly? Ale je kvalitatívny rozdiel, či zbohatneš rýchlo, alebo pomaly. Je to ako dostať sa na Lomnický štít peši, alebo lanovkou. Väčšina ľudí si vyberie lanovku. Z hľadiska cieľa tam bude skôr ten na lanovke, ale nikdy nezažije a nevychutná si tú cestu. Takisto sa takýto človek nikdy neodváži na kopec, kde nie je lanovky a ten čo si to prejde peši, môže ísť kamkoľvek sa mu zachce.
bloke napísal:Takže toto nám aj ten 25 tisícový hrubý príjmový priemer oddaľuje od reality. Pre tých finančných neborákov ktorí ho nedosahujú, nie je investovanie žiadna výhra.
Nesúhlasím, ten kto dnes dokáže nielen sporiť, ale aj investovať, teda nechať pracovať peniaze neobmedzene dlho, vyhral sám nad sebou a istotne je so sebou a svojím životom spokojnejší, ako ten, čo tak nerobí.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Príspevok od používateľa jonatanus »

nesuhlasim s tebou celkom bebe..

take motivacne omacky su sice fajn, ale zoberme si realitu.
clovek co skonci skolu, ma dve moznosti: bud sa niekde zamestna alebo zacne pondnikat. (investovat nema co).

zbohatnut ako zamestnanec je myslim dost zlozite, ked sa bavime o vyplate aspon 100tisic (v cistom samozrejme menej), to sa podla statistik tyka tusim 2% zamestnancov (+/-, proste male cislo). a pokial niesi top menezer, IT alebo finance, je ta sanca zrejme uplne minimalna. (pokial nejdes do zahranicia samozrejme).

takze pre vacsinu ludi ostava sanca ako zbohatnut akorat podnikanie (alebo odchod).

neviem ci podnikas, ale zrejme vies, ze vacsina konci krachom (v usa konci kazdi tyzden 300 firiem), neni to len o tvojej sikovnosti, ale do velkej miery aj o stasti a kontaktoch/ludi ktorych stretnes.. atd.

cesta k bohatstvu rozhodne nieje taka jednoducha.. a mimochodom, co si prectavujes pod slovom "bohaty"? vacsinou sa pod tym mysli net worth $1m.

a aby sme sa vratili k investovaniu. pokial niekdo chodi do prace a ma nasetreny napriklad milion - urcite by som investoval racej do podnikania (samozrejme pokial mam nejake realne moznosti), jak cakat, ze sa cez 10% p.a. stanem super bohacom... (alebo tych p.a. treba trocha viacej)
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

jonatanus napísal: take motivacne omacky su sice fajn, ale zoberme si realitu.
Zoberme si teda realitu. Vyštudovaný vysokoškolák nastúpi do práce za nástupný plat rovnajúci sa priemernému platu. Cistého 16500Sk. Začne si odkladať 10% čo je 19800Sk/ročne. Zanedbáme zvyšovanie platu a infláciu. Priemerné zhodnotenie uvažujme 10% p.a. Pri odchode do dôchodku v 65rokoch má takýto obyčajný človek na účte 10mil.Sk. čo je 600násobok jeho nástupného platu. Cloveka s majetkom v hodnote 600násobku platu by som v našich pomeroch považoval za bohatého, aj bez motivačnej omáčky. Ideálne by bolo 1000násobok, ale ak sa takýto pán priemerný trochu posnaží, nemusí to byť márne a určite to dosiahne v skoršom veku, ako som predpokladal.
jonatanus napísal:zbohatnut ako zamestnanec je myslim dost zlozite..

..takze pre vacsinu ludi ostava sanca ako zbohatnut akorat podnikanie (alebo odchod)..

..a aby sme sa vratili k investovaniu. pokial niekdo chodi do prace a ma nasetreny napriklad milion - urcite by som investoval racej do podnikania (samozrejme pokial mam nejake realne moznosti), jak cakat, ze sa cez 10% p.a. stanem super bohacom... (alebo tych p.a. treba trocha viacej)
Ako zamestnanec by som sa do veľkého podnikania nehrnul z dôvodov, ktoré si popísal a nebudeme sa baviť ani o super boháčoch, to si necháme na inokedy.
Naposledy upravil/-a Bebe v Št 24 05, 2007 5:41 pm, upravené celkom 1 krát.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"