kto je to investor

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Príspevok od používateľa jonatanus »

tak s tymto suhlasim, v tomto pripade je zase podstatne zacat cim skor. co ale moze byt problem, ked niekdo potrebuje byt, auto a kazdu korunu, ale tych 10% by zas nemal byt neriesitelny problem.


ale pokial sa zacneme bavit o net worth $1m a odchodku do dochodku skorej (napriklad v 40-tich rokoch), tam uz to bude tazsie..
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

jonatanus napísal:..ale pokial sa zacneme bavit o net worth $1m a odchodku do dochodku skorej (napriklad v 40-tich rokoch), tam uz to bude tazsie..
A to je dobre, pretože na to už treba byť aspon v niečom výnimočný, resp. dokázať túto výnimočnosť speňažiť. Ved na to, aby si svojou výnimočnosťou zbohatol, potrebuješ stovky a tisíce ľudí spokojných so svojou priemernosťou. Inak by náš peňažný systém nefungoval.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Príspevok od používateľa jonatanus »

Bebe napísal:Ved na to, aby si svojou výnimočnosťou zbohatol, potrebuješ stovky a tisíce ľudí spokojných so svojou priemernosťou. Inak by náš peňažný systém nefungoval.
to uz sme sice trocha mimo temu, ale.. mozno by si to mohol trocha rozviest, nesom si isty ci s tebou suhlasim. :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Nie každý chce/potrebuje auto a byt. Zober si napríklad Ladisa. Myslím, že on takmer nič nespotrebuje a len šetrí na ten španielsky dôchodok.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:Nie každý chce/potrebuje auto a byt. Zober si napríklad Ladisa. Myslím, že on takmer nič nespotrebuje a len šetrí na ten španielsky dôchodok.
hej len ladis myslim nema zenu ani deti a pisal ze v zime nekury a doma sedi v bunde. :lol:

ked to prezenieme do extremu, niekomu moze stacit podpora v nezamestnanosti a potom nejaky minimalny dochodok a nemusi investovat nic.

fisher v 3 questions spominal kolko penazi treba na dochodok - ten realny vynos vychadzal okolo 4% p.a., teda pri 10milionoch to je 33tisic mesacne - co je sice uricte viacej ako dnesny dochodcovia, ale tiez to nieje nejaky "svajciarsky" dochodok.

samozrejme kazdi ma iny (financny) ciel, ale pokial sa spomina slovicko "bohaty" a povedzme zivot, kde na beznu spotrebu nemusis ratat peniaze (tym nemyslim rozhadzovat, ale zit "v pohode") a neplanujes cely zivot skudlit, aby si mohol v 65 rokoch zacat "normalne" zit..

snad si rozumieme, rozhodne nekritizujem nikoho zato, ze planuje mat s priemernym platom, "priemerny" dochodok, ktory bude uplne niekde inde jak ludia, co ziju od vyplaty k vyplate a cakaju na ten zazrak od statu co dostanu "nase" generacie.. len zas nech nikdo necaka, ze si precita knizku od kyosakiho, kupi golfove palice a od zajtra nemusi nic robit.. k tomu je cesta "trocha" tazsia...
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

jonatanus napísal: to uz sme sice trocha mimo temu, ale.. mozno by si to mohol trocha rozviest, nesom si isty ci s tebou suhlasim. :)
No mňa ani moc nebaví, ak so mnou súhlasia. :D

V našom peňažnom systéme nemôžu byť bohatí všetci, lebo je založený na súťaži. Peniaze sa tvoria z dlhu, teda musí sa niekto zadlžiť, aby vznikli nové peniaze. Stále musia vznikať nové potreby spotrebiteľov, teda dopyt po výrobkoch a službách. Na základe súťaže a dopytu musíš mať schopnosť poskytnúť spotrebiteľom niečo, čo spôsobí, že k sebe sústredíš veľké bohatstvo. Alebo si šikovný a kúpiš akcie podniku, ktorý túto ťažkú prácu urobí za Teba. To je ale jedno, v konečnom dôsledku platiť to bude ten, čo chce uspokojiť potrebu. V dnešnom svete je teda relatívne jednoduché zbohatnúť. Stačí obmedziť spotrebu. Extrémne obmedzenie však nemá význam, pretože ak si zvykneš žiť príliš skromne až biedne, stane sa s toho zvyk. A zvyk je železná košeľa. Optimálne je, nájsť si svoj životný štandard na úrovni, ktorú vieš zvládnuť, teda dlhodobo si vieš zabezpečiť príjem na istej úrovni a pričom spotrebovávaš iba časť svojich príjmov až do chvíle, kedy Ti úspory dokážu zachovať Tvoj štandard aj za podmienok, že už nemusíš pracovať, alebo iba veľmi málo. To je zmyslom investovania bežného človeka - investora. Teoreticky, ak by obmedzili spotrebu všetci, systém by skolaboval. Stratil by sa dopyt. Našťastie človek je vo všeobecnosti tvor, ktrorý chce stále viac a viac a ked už má všetko, chce ešte. Priemernosťou som teda myslel to, že väčšina ľudí sa nevie ovládať natoľko, aby si odoprela časť svojej spotreby. Dokonca ani tých 10%, ktoré doporučujem a ktoré by ani nepocítili, nieto 20-30%. Preto míňajú ako šialení a dokonca sa zadlžujú na veci dlhodobej a častejšie aj krátkodobej spotreby a ani netušia, že sú vlastne naše štastie.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Bebe ak by ľudia obmedzili spotrebu tak zas len kvôli tomu, aby peniaze minuli neskôr a na iné veci.
Tieto peniaze by niekam investovali. Čiže by zas nakupovali ale iné produkty. Nezarábali by toľko výrobcovia áut, ale brokeri, eminenti, programátori aplikácií pre banky a podobné služby.
Podnikavci by zas išli po inom dopyte.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:Bebe ak by ľudia obmedzili spotrebu tak zas len kvôli tomu, aby peniaze minuli neskôr a na iné veci.
Tieto peniaze by niekam investovali.
v tomto ma bebe pravdu, porovnaj si usa (vsetci zadlzeni a rozhadzuje penaze - fantasticka ekonomika), oproti japonsku, kde maju dlhorocnu krizu, s ktorej sa nevedia dostat (snad teraz), aj koli tomu, ze japonci maju peniaze doma vo vankusi.. (a pritom urokovu mieru mali este donedavna 0%)
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Prílišné obmedzenie spotreby by zrejme spustilo dominový efekt. Zavreli by sa mnohé fabriky, stúpli by sociálne náklady, tie by nemal kto zaplatiť.. nebudem tu fantazírovať, pretože to aj tak pravdepodobne nenastane. Môžu sa ale stať iné veci. Ohľadom možných variantov budúcnosti v súvislosti s peniazmi sa venuje autor knihy Budoucnost peněz Bernard Lietaer, doporučujem. Recenzia:http://www.paradigma.sk/redakcny_system ... php?id=146 Dokonca navrhuje riešenia. Prečo ho však nikto nepočúva? Zubami nechtami sa bránime zmenám, bohužiaľ aj ked sú to zmeny k lepšiemu. Civilizácia by sa raz zas posunula o slepačí krôčik dopredu. Lenže, ked je to tak bolestivé!
Jonatanus uviedol dobrý príklad. Japonci vedia zarábať peniaze, ale nevedia ich mínať. V inom sú však zas o krok v predu pred USA, či EU. Napr. aj čo sa týka zavedenia alternatívnych mien v sociálnej oblasti. Možno, že nás to naučia práve Japonci, kto vie? Momentálne je v plnom prúde globalizácia v oblasti obchodu, priemyslu a informácií. Až sa dostane aj na globalizáciu v oblasti kultúrnych tradícií a sociálnych riešení, potom to bude možno raj na zemi, pretože ľudia začnú nielen súťažiť, čo je výdobytkom modernej civilizácie, ale aj spolupracovať a pomáhať tým, čo sú handicapovaní, či starí a nevládny. Potešiteľné je, že tieto nové myšlienky sa zrodili nie v chudobných oblastiach planéty, ale práve v tých najbohatších. Je to preto významné, že to potvrdzuje fakt, že ak je dostatok, je väčšia pravdepodobnosť, že človek príde na riešenia, ktoré sa vysporiadajú s negatívnymi javmi v spoločnosti a tých zdá sa akosi neubúda. Chudobný človek rozmýšla len o tom, ako by okradol, či obral bohatého, ale bohatý, ako by pomohol chudobnému, aby ešte viac zbohatol. Aby som sa ale vrátil k téme, byť chudobný, či žiť v chudobe je ľahké, nemusíte robiť nič. Byť bohatý, teda finančne nezávislý, dovoliť si to, čo potrebujem bez toho, aby som pracoval je ťažké, ale dosiahnuteľné pre každého, ale každý to nedokáže a málokto v skoršom veku. Byť finančne slobodný a môcť si dovoliť aj to, čo nepotrebujem a udržať si to, nedokáže každý a dosiahnu to iba najlepší. Toto forum by malo ukázať cestu ako dosiahnuť dosiahnuteľné. Všetko nad to, je individuálna záležitosť a univerzálny recept nie je, dokonca ani pre vysoko zarábajúcich. Preto je zbytočné riešiť to tu.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
bloke
Príspevky: 71
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 5:44 pm
Bydlisko: európsky barón z Capital City *
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bloke »

filip glasa napísal:Bloke ale veď každý si niečo šetrí. Je jedno či 500 alebo 5000 mesačne. A každý má šancu investovať a zhodnotiť aj tých 500 mesačne viac než len na termínovanom vklade.
A hlavne každý má iné priority. Niekto nemíňa peniaze na nič z toho čo si vypísal nech už zarába koľko chce.
To je fakt, asi mám "len" menšiu traumu z dnešných (a tiež zajtrajších) cien stoličných-metropolitných bytov, keď neviem akosi dosiahnuť na 2-4 izbáky (1 ks) podľa vlastného lokalitného výberu.
Bebe napísal: Zoberme si teda realitu. Vyštudovaný vysokoškolák nastúpi do práce za nástupný plat rovnajúci sa priemernému platu. Cistého 16500Sk. Začne si odkladať 10% čo je 19800Sk/ročne. Zanedbáme zvyšovanie platu a infláciu. Priemerné zhodnotenie uvažujme 10% p.a. Pri odchode do dôchodku v 65rokoch má takýto obyčajný človek na účte 10mil.Sk. čo je 600násobok jeho nástupného platu. Cloveka s majetkom v hodnote 600násobku platu by som v našich pomeroch považoval za bohatého, aj bez motivačnej omáčky. Ideálne by bolo 1000násobok, ale ak sa takýto pán priemerný trochu posnaží, nemusí to byť márne a určite to dosiahne v skoršom veku, ako som predpokladal.
ináč to je na prvý pohľad ozaj až prekvapujúce, že zo 792.000 Sk vložených za tých 40 rokov sa stane pri 10% p.a. cca 9.639.666 Sk, akurát menšia vada na kráse: vtedy by nastúpili pomerne poriadne dane (ak by mu vyplácali z nejakých fondov alebo podobne) : z rozdielu 8.847.666 sk by to pri 19% činilo 1.681.057 Sk nedobrovoľne mu odobratých zadarmo pre štát, penzistovi by ostalo 7.958.609 Sk. Akože z dnešného pohľadu stále slušné číslo. Akurát treba fakt čakať tak dlho na výraznejšie zhodnotenie, lebo po 15 rokoch pri tejto schéme by šlo len o 692.005 Sk z 297.000 zaplatených (616.954 po oškubaní). Pri 5000 Sk/mes. je po 15 rokoch "vyplatených" - zdanených už 1.869.557 Sk (za 40 r. 24 miliónov po dani). Akurát to chce železnú pravidelnosť, dlhodobé slušné ZHODNOCOVANIE a trebárs mať životný štandard počas aktívneho života. Pri 30 rokoch do dôchodku by napríklad človek mohol investovať 30 rokov po 4000 Sk mesačne - spolu takto odložených 1.440.000 SK (1,8 krát viac ako prvý prípad) a zhodnotené peniaze pri 10% pa by boli 8.685.284brutto /7.895.713 netto (menej ako prvý prípad). Každopádne, teoretické čísla sú zaujímavá veda.

P.S. : alebo sa tie dane počítajú inak ako zo zhodnotenia (=základ), z ktorého nám vyčíslia 19% dolu ?
Naposledy upravil/-a bloke v St 30 05, 2007 11:29 pm, upravené celkom 1 krát.
Jozef - Josef - Joseph - José - Giuseppe * http://www.mesec.cz/aktuality/praha-a-b ... provincie/
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Máš úplnú pravdu bloke, s číslami sa dá hrať. Pohral si sa celkom slušne. Nie som si istý, či to na niečo bolo, ale to musíš posúdiť ty. Prečo, si sa ale nepohral i s daňami? Rovnako sa môžeš hrať i s nimi, hlavne, ak ich nechceš platiť. Legálnych spôsobov, ako sa im vyhnúť je veľa. Je pravda aj to, že väčšie možnosti majú práve bohatí. Nuž, je to fakt a je to všeobecný jav. (Další dôvod stať sa bohatým.) Je dobré, ak si nájdeš diskrétneho daňového poradcu v momente, ked sa Ti bude zdať, že Tvoje dane už začínajú byť príliš vysoké. Pre začiatok si pozri tento článok: http://sulik.blog.hnonline.sk/195-10152 ... _detail-42 Sú aj mnohé dalšie možnosti a nemusíš sa ani sťahovať do daňového raja.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
bloke
Príspevky: 71
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 5:44 pm
Bydlisko: európsky barón z Capital City *
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bloke »

Bebe napísal:Máš úplnú pravdu bloke, s číslami sa dá hrať. Pohral si sa celkom slušne. Nie som si istý, či to na niečo bolo, ale to musíš posúdiť ty. Prečo, si sa ale nepohral i s daňami? Rovnako sa môžeš hrať i s nimi, hlavne, ak ich nechceš platiť. Legálnych spôsobov, ako sa im vyhnúť je veľa. Je pravda aj to, že väčšie možnosti majú práve bohatí. Nuž, je to fakt a je to všeobecný jav. (Další dôvod stať sa bohatým.) Je dobré, ak si nájdeš diskrétneho daňového poradcu v momente, ked sa Ti bude zdať, že Tvoje dane už začínajú byť príliš vysoké. Pre začiatok si pozri tento článok: http://sulik.blog.hnonline.sk/195-10152 ... _detail-42 Sú aj mnohé dalšie možnosti a nemusíš sa ani sťahovať do daňového raja.
najprv som si včera po čase pozrel diskusiu a pôvodne si myslel že si sa pomýlil - len 1650 sk mesačne 40 rokov a na konci skoro 10 miliónov - od pohľadu mi bolo jasné že vložený vklad je asi okolo milióna. Tak som si pozrel tabulku P.Syrového v knihe a reku že sa tam pomýlil on pri hodnote 10% p.a. a 40 rokoch a ty si asi čerpal odtiaľ :) no tak som ešte večer narýchlo spravil kontrolnú tabuľku a pomerne som bol prekvapený. Akurát aj tých 10% pa je nonstop slušný zázrak dosiahnuť počas 40 rokov. Bolo mi to práve na kontrolu a zistenie že môžeš odkladať 2x vyššie sumy (2,4x) 3/4 času, bude ťa to stáť viac a pri rovnakom zhodnocovaní máš menej ako pri nižších sumách a neskutočne dlhom čase /výhodné pre 22-25 ročných/. Akurát zdaňovanie ten čistý výnos asi trocha dorovná (vyššie zhodnotenie nižších vkladov zdaní viac). O polnoci sa mi už nechelo ďalej špekulovať. Ten článok som už niekedy čítal, no momentálne mám predstavu že kým človek nemá sro a nie je platca DPH, tak veľmi s nekresťanskými daňami nenašpekuluje.
Jozef - Josef - Joseph - José - Giuseppe * http://www.mesec.cz/aktuality/praha-a-b ... provincie/
bloke
Príspevky: 71
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 5:44 pm
Bydlisko: európsky barón z Capital City *
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bloke »

ladis, nehladaj zbytočne po iných komnatách odpovede na tvoje zámorské otázky o P/E tvojich konkrétnych akcií s odkazom sem. Potom ani ja nebudem zvažovať či si paní od automatu s jahodovými ľadovými nealko nápojmi. Táto téma bola založená a zaradená do offtopic, komunikuje sa tu o inej téme než http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?t=380 alebo aké trendy letného makeupu sú predurčené pre dámy v tejto sezóne :lol: Konštruktéri WRC či F1 tiež nebudú vyhladávať odpovede na svoje otázky vo fórach o povolenej rýchlosti v mestách. Je to bezcenné :P
Jozef - Josef - Joseph - José - Giuseppe * http://www.mesec.cz/aktuality/praha-a-b ... provincie/
BLINKY2
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Po 10 12, 2007 9:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kto je to investor

Príspevok od používateľa BLINKY2 »

Tak teda počítajme:
Chcem len zareagovať na ten Bebeho starý výpočet. Bebe 3000 je síce pekná suma, ale podstata je v tom, že keď chceš viac musíš urobiť viac. Teda, keď si mladý budeš makať aj po večeroch a cez víkendy, a budeš odkladať 10000 mesačne prvých povedzme 10 rokov. Tu sa už dostávame do úplne iných čísel. Tak si to skús prepočítať. :wink:
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: kto je to investor

Príspevok od používateľa Bebe »

BLINKY2 napísal: ..keď si mladý budeš makať aj po večeroch a cez víkendy, a budeš odkladať 10000 mesačne prvých povedzme 10 rokov.
nemyslím, že je dobré v mladosti iba makať po večeroch a cez víkendy a nemať si kedy všimnúť život okolo seba a plnou parou napredovať a sledovať len jeden jediný cieľ. Všetkého moc škodí a keď sa naučíš makať ako fretka, prinajlepšom Ti to zostane do smrti, pri najhoršom Ťa to zabije. A v tomto prípade pomaly dalej zájdeš, lebo život nemá rád náhle zmeny, aj keď sú to zmeny k lepšiemu. Na všetko sa musíš dostatočne pripraviť.
BLINKY2 napísal:Tak si to skús prepočítať. .
ja si už asi nič prepočítavať nebudem, lebo na mladého sa už môžem iba hrať :) , no keby som bol ešte raz mladý, tak by som postupoval rovnako, ako som postupoval doteraz a to je celkom príjemný pocit.. :D
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"