Osobný finančný plán všeobecne

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Príspevok od používateľa Bebe »

polovnik napísal:..pri kupe auta kolko je optimum investovat do auta ked ho pozuivate len na sukr. ucely ?
dakujem
Z ekonomického hľadiska pri spotrebnom tovare nie je dôležité, koľko ťa to stojí pri nákupe, ale aké výdavky ti prinesie. Pri aute za €15.000 najazdení 1.000km/mesačne a životnosti auta 10rokov, 1km vyjde €0,125. Poistka+servis približne €0,03-0,05. Palivo €0,07-0,09/km. Mesačná prevádzka potom vychádza na €225-265 t.j. 6778-7983Sk.

Ak jazdíte veľa a často, oplatí sa nové, prípadne aj drahšie auto, ak iba raz týždenne na chatu vzdialenú 15km či do supermarketu, potom skôr staršie, lacnejšie.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Príspevok od používateľa Pette »

Ak potrebujes niekam ist, velakrat staci taxik.
Ak nie (nakup, chata atd atd), pozicanie auta na vikend nie je vobec drahe. (1-2 vikendy do mesiaca).
Navyse starsie auta su teraz naozaj lacne, naklady na prevadzku pri malom pocte km sa cca rovnaju benzinu. (poistka na rok cca 100-150 eur).
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Príspevok od používateľa filip glasa »

vždy by som v tomto prípade počítal netto príjem. Ja osobne mám starú káru za cca 6 mesačných platov ( teda bývalých, keď som ešte robil : -)

Ak si spočítaš náklady na taxík a požičovňu, tak to vyjde o dosť lacnejšie ako kupovať a prevádzkovať auto - presne ako píše Pette. A je to bez starostí a k tomu dosť luxusné :-)

Byt - závisí od lokality. Ale vždy sa to rieši tak, že si kúpia maličký, ale svoj, ako bývať u rodičov donekonečna. Neviem či sa v Blave dá kúpiť niečo za 1,5 mil. Myslím že aj áno, a to je cca 9000 - 10 000 hypotéka. Pri plate 30 000 netto by to šlo, ale polovicu platu na hypotéku je už o držku.
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Príspevok od používateľa polovnik »

Dakujem za odpovede mam dalsie otazky : 8)
Ako delite svoj prijem resp dajme tomu ze mam prijem 21 000 netto nejakych 10 000 miniem na (najom ,listok na bus, jedlo , zabava obcas sport ) a ostane mi cca 11 niekedy aj menej .
ide mi o to ako to nejak rozdelit nieco z toho davam na stavebko (mam dve ) planujem kupit byt ale neskor , dalej nieco odlozit na horsie casy taku nejaku zlatu rezervu (o).
resp hodil by sa nejaky vesobecny vzorec mam prijem X
rezijne naklady su napr X/2
setrenie na byt ..... % z X (kolko)
setrenie na starobu .. mozno sa smejete ze je to na skoro ale ked pridu deti tak sotva odlozim ..

dakujem za postrehy inak Bebe dobre navyky skusam ich praktizovat :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Príspevok od používateľa filip glasa »

na to musíš vedieť koľko chceš nasporiť za ako dlho - k to mu potom napasuješ jednotlivé mesačné sumy. Potom zistíš, že niečo ti nevychádza a porozmýšľaš čo z tých položiek je viacej/menej prioritné :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"