prosim o radu s investiciou do 300 000

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
not.much
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ut 08 06, 2010 10:04 pm

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa not.much »

Zdravim Vas,

neni som v tychto veciach moc zbehly, rad by som Vas poziadal o radu.
Mam nejake peniaze, povedzme 30.000 E, ktore by som rad investoval. Nepredpokladam ze tieto peniaze budem potrebovat v nasledujucich 5tich rokoch - pravdepodobne ani 10tich. Moj ciel su fondy. Som ochotny ist aj do rizika (docasneho poklesu). Z prijmu mozem mesacne investovat nejakych 500 E, ktore mi nebudu chybat, uvazujem o pravidelnych vkladoch na viacero fondov, aby som znizil riziko. V kazdom pripade by som tie peniaze nerad susil na nejakom ucte v banke (ako momentalne). Co by ste mi poradili?
P.S. dufam ze neiritujem prilis hlupymi otazkami :-)

dakujem,

Edo
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa Lobista »

Ahoj Edo,


otazkou je, ako velmi sa chces tomu venovat. Ak si si ochotny aspon nieco nastudovat, tak rozhodne odporucam pozriet si nieco o ETF -- su tam podstatne nizsie poplatky a dosahujes vynos trhu -- indexu na ktory je dane ETF viazane.

Ak sa tomu ale nechces venovat a preferujes to, ze sa nebudes musiet v buducnosti o nic starat, tak potom je lepsie ist do klasickych podielovych fondov, s ktorych vyberom ti moze pomoct niektory z tu prispievajucich financnych poradcov.
not.much
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ut 08 06, 2010 10:04 pm

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa not.much »

Ahoj Lobista,

no chcem to studovat a riadit si to sam - precital som kopec clankov a navodov (zatial mi z toho iba rastie hlava). Do kolkych fondov by som sa mal rozlozit? Co hovoris trebars na C-Quadrat?
ETF - este som o tom nepocul, pozriem na WEBe.

dik,

Edo
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa filip glasa »

500 EUR / mesiac - to na ETF, alebo akcie nie je zrovna najvhodnejsia suma. Leda tak cez naozaj lacného brokera.

Tu máš niečo o pravidelných investíciách:
http://www.finez.cz/odborne-clanky/deta ... investice/" onclick="window.open(this.href);return false;
A tu o výbere fondu:
http://finez.cz/odborne-clanky/detail/j ... ove-fondy/" onclick="window.open(this.href);return false;
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

co sa tyka pravidelneho sporenia, pozri si toto a prislusne odkazy:
http://www.mfc.sk/?investicne-sporenia" onclick="window.open(this.href);return false; (for all: konecne mame v MFC spraveny poriadny popis sporeni :D )

Co sa tyka jednorazovej investicie, portfolio mozes mat zlozene zo vsetkeho co je tu (cez 400 fondov), plus aj nejake navyse, ktore tam este nie su:
http://www.mfc.sk/?vsetky-fondy" onclick="window.open(this.href);return false;

Samozrejme odporucil by som ti konkretne portfolio = mix fondov. Ale dopredu ti poviem, ze moje odporucanie bude v tejto dobe take, ze 2/3 si dat na terminak a postupne podla situacie dokupovat.

Co sa tyka ETF, tie su urcite poplatkovo lepsie a ponukaju mnozstvo roznorodych moznosti, ale okrem toho co ti napisal Martin (budes sa tomu musiet trochu hlbsie povenovat), este spomeniem dve veci:
- budes si musiet zalozit ucet u brokera
- na emerging market fondy (BRIC, Latinska Amerika, Afrika, Azia..) su asi predsa len lepsie podielove fondy s aktivnou spravou = neinvestuju do celeho indexu danej burzy ale vyberaju konkretne spolocnosti, ktore by mali byt lepsie ako zvysok trhu
- "inteligentne fondy" ako je napr. C-Quadrat (co je mimochodom dobry fond) cez ETF tiez nekupis. A nejake "inteligentnejsie fondy" by som ti v portfoliu urcite odporucil.

Takze ideal by bol zrejme mix fondov a ETF. A to neviem ci sa ti s tym oplati parat.

For all: Cim dlhsie to robim, stale viac si myslim, ze ked clovek nema investovanie aj ako hobby, neoplati sa mu zaoberat sa ETFkami.
Kym v podielovych fondov vycuravaju ludi s poplatkami, pri ETF s clovekom vycurava bud broker, nejaky HFT alebo contango ... alebo niekto ukaze snazivemu novacikovi co to je to "pakove obchodovanie" ...
not.much
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ut 08 06, 2010 10:04 pm

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa not.much »

Dakujem Vam za info,

MFC vyzera zaujimavo.
Ak mozem dalsie otazky - kde najdem dobreho brokera?
A ako sa dostanem k ETF alebo C-Quadrat?

dakujem,

Edo
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa Lobista »

Edo, pozri si napr. tento topic:

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=9&t=2319" onclick="window.open(this.href);return false;

Peter:

Ok, mas do urcitej miery pravdu, kedze aj UNG je ETF :P . Ale zase na druhu stranu, ak to robi niekto silno pasivne -- t.j. berie nepakove ETF kopirujuce urcity akciovy index, ktory nie je emerging markets /DAX, SP 500, EUROSTOXX, cokolvek/, tak myslim, ze na tom bude lepsie. Lebo mysliet si, ze ked nedokazem vybrat dobry ETF, tak dokazem vybrat dobry fond, je tiez dost naivne.

A tak ako broker pri ETF ho moze obtiahnut aj financny poradca alebo private banker pri fonde, ak sa teda necha :P
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa Lobista »

Inak, tym c-quadrat myslite ten C-QUADRAT ARTS Total Return Global-AMI?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ano, ten c-quadrat, iny nie je. not.much: C-quadrat je podielovy fond, takze mozes ho nakupit napriklad cez nas. Da sa do neho aj sporit - ked si si cital ten odkaz o sporeniach, C-quadrat tam je spomenuty ako sporenie do fondu absolutneho vynosu.

ETF si musis najst ake sa na ktorej burze obchoduje. A potom tvoj broker musi mat v ponuke danu burzu + musi aj listovat dane ETF. Moze sa stat, ze broker burzu ma, ale prave niektore ETF neumoznuje kupit/predat. Zoznam obchodovanych ETF na tej danej burze najdes na stranke danej burzy. Alebo existuju aj zoznamy ETF, napr:
http://www.etfzone.com/" onclick="window.open(this.href);return false; treba sa registrovat.

Tu je napr. prehladna mapa ETFiek obchodovanych v USA:
http://www.finviz.com/map.ashx?t=etf" onclick="window.open(this.href);return false;

Martin: ano, len pri vybere fondu mu moze poradit poradca (napriklad ja), ktory je za to aj zaplateny. Kym pri vybere ETF sa bude musiet spolahnut na seba a na vseobecne informacie z for a podobne. Konkretne jeho investicnemu profilu a jeho potrebam sa na fore nikto venovat nebude.

Silno pasivne - ano, ETF su jasna volba. Lenze, je silno pasivne portfolio dnes (!) spravna volba ? Podla mna nie je. Je spravne nemat v portfoliu emerging ? urcite nie.
Jan_Traxler
Active Member
Príspevky: 129
Dátum registrácie: Št 10 04, 2008 9:33 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa Jan_Traxler »

A mame tu zase nekonecnou debatu, zda podilove fondy, nebo ETF. :mrgreen:

Jelikoz nyni je rec o pravidelnem investovani, urcite bych uprednostnil podilove fondy. Ja bych je tedy uprednostnil i pro jednorazove investice, ale v pripade pravidelnych investic zcela urcite.

ETF, ackoliv maji sve vyhody (zejmena nizsi rocni nakladovost), maji dve velke nevyhody:

1) Jedna se o nakup celeho trhu... myslim, ze rozumnejsi je kupovat jen "vyber trhu" (bud si ho sam udelat a koupit si vybrane akcie, nebo nechat vyber na spravci fondu a koupit si AKTIVNE SPRAVOVANY podilovy fond s KONCENTROVANYM PORTFOLIEM).
K vyberu "dobrych" fondu viz http://www.finez.cz/odborne-clanky/deta ... ove-fondy/" onclick="window.open(this.href);return false;

2) Jakmile clovek zacne kupovat ETF, dela to zpravidla na burze pres brokera a uz je tlaceny k aktivite... nakupovat/prodavat... uz zacina casovat trh... "ted pockam, urcite to klesne, koupim pozdeji"...
... statistika je neuprosna a vsichni vime, ze vetsina lidi, kteri zacnou byt aktivni, tak ma horsi vysledky, nez kdyby byli pasivni
... specialne pro pravidelne investice je bod 2 dost dulezity, protoze jakmile se clovek zacne snazit casovat trh, prestane pro nej hrat efekt prumerovani nakupni ceny
K pravidelnemu investovani viz http://www.finez.cz/odborne-clanky/deta ... investice/" onclick="window.open(this.href);return false;
(Existuji i ruzne systemy pravidelneho investovani, kdy se meni vyse investice podle pohyblivych prumeru, ale nejsou dlouhodobe prilis uspesne.)

Ja chapu, ze pro zdejsi osazenstvo jsou ETF prvni volbou. Ale nezapominejte, ze vy mate investovani zaroven jako hobby a chcete byt aktivni. Ja osobne take a take si spravuji vlastni portfolio slozene z jednotlivych akcii, certifikatu atd. Pro vetsinu lidi je vsak efektivnejsi byt pasivni (co se tyce casovani trhu... ovsem nutno vybirat aktivne spravovane fondy).
Jan Traxler
FINEZ Investment Management
www.finez.cz
Jan_Traxler
Active Member
Príspevky: 129
Dátum registrácie: Št 10 04, 2008 9:33 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa Jan_Traxler »

peter.cmorej napísal:na emerging market fondy (BRIC, Latinska Amerika, Afrika, Azia..) su asi predsa len lepsie podielove fondy s aktivnou spravou
Prave naopak. Neznam jediny obecny emerging markets fond ani jediny BRIC fond, ktery by prekonaval index MSCI emerging markets, resp. MSCI BRIC. Je to bohuzel tim, ze vsechny takto zamerene fondy maji prilis siroke (prediverzifikovane) portfolio. Viz
http://www.finez.cz/odborne-clanky/deta ... bric-fond/" onclick="window.open(this.href);return false;

Speciality typu EM small caps nebo Frontier Markets nyni neresim, tam bychom nasli fondy prekonavajici index.

Neco jineho jsou konkretni jednotlive EM trhy, tady treba u Indie, Ruska, Brazilie a spol. najdete fondy, ktere index prekonavaji (na druhou stranu maji zpravidla jen velmi kratkou historii). Takove fondy ale do portfolia nejsou potreba. Muzete si sice sestavit portfolio z 20 fondu, ale jednodussi je zvolit rovnou jeden EM fond. Nebo je varianta vybrat si jen nektere EM trhy, ja takto nekdy volim kombinaci Brazilie a Indie.

Daleko dulezitejsi je vyber fondu u rozvinutych trhu... USA, Evropa, Japonsko... tady jsou rozdily hodne velke. Fondy maji siroky vyber a kdyz jsou aktivne spravovane (tzn. spravce skutecne vybira akcie, nekopiruje nejvetsi pozice indexu) a maji koncentrovane portfolio, tak maji kolikrat vyrazne lepsi vysledky nez index.
... zduraznuji, ze to se tyka aktivne spravovanych fondu, coz je max. jeden z deseti.
Jan Traxler
FINEZ Investment Management
www.finez.cz
Jan_Traxler
Active Member
Príspevky: 129
Dátum registrácie: Št 10 04, 2008 9:33 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa Jan_Traxler »

peter.cmorej napísal:- "inteligentne fondy" ako je napr. C-Quadrat (co je mimochodom dobry fond) cez ETF tiez nekupis. A nejake "inteligentnejsie fondy" by som ti v portfoliu urcite odporucil.
Total return fondy se moc nehodi pro pravidelne investice, na ty bych radeji zvolil vice volatilni portfolio, ale s vetsim dlouhodobym potencialem.

Ja tedy obecne nemam rad fondy fondu a uz vubec ne vyuzivajici kvantitativni modely, takze ani C-Q si u me moc neskrtne. Clovek u nich uplne ztraci prehled o tom, do ceho vlastne investuje a jeste dupluje poplatky. Ale na druhou stranu musim uznat, ze ma zatim velmi dobre vysledky. Nicmene treba Z2 ma jeste lepsi vysledky. A take bych do nej nedal ani korunu, protoze to zavani ala Madoff. :mrgreen:

Mozna C-Q trochu krivdim. Ale proste jim moc neverim.

Jinak C-Q fondu je vicero, akorat asi jen ten Global AMi ma povoleni k nabidce na Slovensku.
Jan Traxler
FINEZ Investment Management
www.finez.cz
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa Lobista »

1) Jedna se o nakup celeho trhu... myslim, ze rozumnejsi je kupovat jen "vyber trhu" (bud si ho sam udelat a koupit si vybrane akcie, nebo nechat vyber na spravci fondu a koupit si AKTIVNE SPRAVOVANY podilovy fond s KONCENTROVANYM PORTFOLIEM).
K vyberu "dobrych" fondu viz http://www.finez.cz/odborne-clanky/deta" onclick="window.open(this.href);return false; ... ove-fondy/
Vacsina aktivne spravovanych fondov v minulosti dosiahla po odpocitani poplatkov vynosy nizsie nez trh. Cize zase je to o tom, ci si niekto veri, ze tie overperforming fondy, ktorych je na trhu mensina, spravne vyberie. Podla mna je to pre zaciatocnika podstatne vacsi risk nez vyberat si z jednotlivych ETF -- co su pasivne fondy, ktore beru vynos trhu, dalo by sa povedat taky "vrabec v hrsti".
Samozrejme, ak natrafi na dobreho financneho poradcu /ktorych je tiez mensina :P / , tak ma tu pravdepodobnost ze vyberie dobre o nieco vyssiu, ale aj tak...
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa Lobista »

Ale samozrejme, na pravidelne investovanie su fondy asi lepsou volbou z hladiska poplatkov za obchodovanie /co mesiac to obchod/, ale tiez to zavisi od toho, aka je ta mesacna suma a akeho brokera mate.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Jan_Traxler napísal:Total return fondy se moc nehodi pro pravidelne investice, na ty bych radeji zvolil vice volatilni portfolio, ale s vetsim dlouhodobym potencialem.
ja som o c-quadrate hovoril ako o jednej z volieb pre jednorazovu investiciu, nie o sporeni.
Jan_Traxler napísal:Prave naopak. Neznam jediny obecny emerging markets fond ani jediny BRIC fond, ktery by prekonaval index MSCI emerging markets, resp. MSCI BRIC. Je to bohuzel tim, ze vsechny takto zamerene fondy maji prilis siroke (prediverzifikovane) portfolio.
hm.. no neviem ci je prave v tomto pripade dobre extrapolovat minule vysledky do buducna. Kriza je kriza a v emerging marketoch bude umrtnost firiem asi vyssia ako na rozvinutych trhoch. Predsa len sa do indexov dostanu aj mensie firmy a s transparentnostou to asi nebude vzdy uplne ok.

Aj Pavel Kohout davnejsie pisal, ze pri emerginoch by volil fond.
Jan_Traxler
Active Member
Príspevky: 129
Dátum registrácie: Št 10 04, 2008 9:33 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa Jan_Traxler »

peter.cmorej napísal:Aj Pavel Kohout davnejsie pisal, ze pri emerginoch by volil fond.
Ja take u drobnych investoru volim fondy, i u EM, ale ciste z praktickych duvodu (je to pro klienta jednodussi a pasivnejsi forma, coz v konecnem dusledku bude pro vetsinu lidi znamenat lesi vysledky, nez kdyby koupili ETF a zacali s nimi "aktivne pracovat" - coz skoro kazdy takovy investor postupem casu zacne).

Hrozne rad bych volil EM fondy take kvuli tomu, ze maji vyssi potencial nez index... ale to by nejdriv musel byt na trhu nejaky fond EM s koncentrovanym portfoliem a to bohuzel aktualne neni. Kdyz ma fond v portfoliu 200 akcii, tak je to stejne jako index, akorat s vyssimi poplatky.

U rozvinutych trhu takove fondy jsou. ;-)
Jan Traxler
FINEZ Investment Management
www.finez.cz
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa filip glasa »

nez kdyby koupili ETF a zacali s nimi "aktivne pracovat" - coz skoro kazdy takovy investor postupem casu zacne).
poznám borcov čo aktívne obchodujú aj s podielovými fondami :) Ani neprívetivé úžívateľské prostredie ich neodradilo :lol:
Jan_Traxler
Active Member
Príspevky: 129
Dátum registrácie: Št 10 04, 2008 9:33 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: prosim o radu s investiciou do 300 000

Príspevok od používateľa Jan_Traxler »

filip glasa napísal:poznám borcov čo aktívne obchodujú aj s podielovými fondami
Tak to uz je extremni ulet. :mrgreen:
Jan Traxler
FINEZ Investment Management
www.finez.cz
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"