Investovať cez IŽP?

Finanční poradcovia, poradenské spoločnosti, spolupráca, zamestnanie, sprostredkovanie finančných služieb.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Sandra.Bagalova
Príspevky: 2
Dátum registrácie: So 20 11, 2010 8:38 pm

Investovať cez IŽP?

Príspevok od používateľa Sandra.Bagalova »

Ja pracujem tiež v oblasti financí už niekoľko rokov, hoci pre inú známejšiu finančno-poradenskú spoločnosť ale to je vedľajšie. A podľa toho čo tu čítam tak sa ani tak nejedná o znehodnotenie mena nejakej maklérskej spoločnosti ale celkovo sa tu jedná administrátorovi o odhováranie klientov od IŽP. Neviem či mám len ja taký pocit alebo som sa trafila do čierneho ale vysvetlite mi aký spôsobom by mali z dlhodobého hľadiska investovať bežný ľudia? ľudia ktorí sa investovaniu nerozumejú. Ľudia, ktorí sa nerozumejú burze akciám, cenným papierom. Keby bolo IŽP zlá možnosť tak ich NBS nepustí na trh. a skúste teda napísať niečo konštruktívne namiesto ohovárania jednotlivých poisťovní na tomto fóre.
IŽP je predovšetkým produkt kde sa jedná o to aby bol klient dobre poistený a v druhom rade môže miesto kapitálových trhov sporiť peniaze "dlhodobo" do fondov. Stále sa tu hovorí o výhodnejšom a ziskovejšom investovaní pre klienta. ale čítam od hora dole a nikde to tu konkrétne uvedené nie je. Ja viem že IŽP je celkovo najnevýhodnejšia investícia pre klienta ale najbezpečnejšia pre pasívneho investora, ktorý na svoju investíciu nedohliada. Pretože čím výššia šanca na výnos tým vyššia šanca na stratu. a pre ľudí čo chodia do roboty domov do roboty domov nič lepšie nevymyslíte. Nemôže každý sedieť za forexom alebo čumieť na vývoj akcí ked sa tomu nerozumie. je jasné že pri takomto investovaní zhodnotí za pár dní to čo v IŽP za roky. Ale ked prerobí?...IŽP je vecou ako našetriť peniaze na jeseň života. Nič viac nič menej. Preto poprosím páni pokiaľ znevažujete jednotlivé produtky poisťovní povedzte tu diskutujúcim aj lepšie riešenia....lebo len kritika kritika a kritika...ale riešenie to je to čo klienti potrebujú...kritizovať to vie každý...hoci pracujem pre konkurenciu, stretla som sa s managerom T-Universe ktorý ma lákal aby som k ním prestúpila, tiež sa musím tejto firmi zastať. Počas mojej praxe vo financiách som sa stretla s mnohými spoločnosťami kde bol prvoradý cieľ zisk. Iba zisk...ale zo zmerania tejto spoločnosti vyplýva pro-klientská služba... bežné účty pre ľudí zadarmo, lacné PZP, klasické IŽP, poistenie domácnosti, úvery, hypotéky a klasické fianačné služby. Nevidím na ich činnosti nič zlé. Zlé veci vidím na tomto fore....opakujem kritika, kritika, a zasa kritika....páni administrátory neurazte sa ale forum sa nazýva ako investovať...ale premenujte ho na forum ako NE-investovať...lebo človek sa tu nič o tom ako investovať nedozvie...iba kritiku a kritiku a zasa kritiku.

Ostávam s pozdravom Sandra
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Our Group s.r.o.

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

vsak na kazdom kroku tu davam odkaz na sporiace schemy. Ze si sa so sporiacou schemou este pocas svojho posobenia vo financom "poradenstve" nestretla, to je naozaj smutne.
Namatkovo jeden z mojich clankov, kde sa pise o IZP vs. sporiaca schema
http://cmorej.blog.sme.sk/c/181801/Inve ... Group.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Our Group s.r.o.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Sandra.Bagalova napísal:Ja pracujem tiež v oblasti financí už niekoľko rokov, hoci pre inú známejšiu finančno-poradenskú spoločnosť ale to je vedľajšie. A podľa toho čo tu čítam tak sa ani tak nejedná o znehodnotenie mena nejakej maklérskej spoločnosti ale celkovo sa tu jedná administrátorovi o odhováranie klientov od IŽP. Neviem či mám len ja taký pocit alebo som sa trafila do čierneho ale vysvetlite mi aký spôsobom by mali z dlhodobého hľadiska investovať bežný ľudia? ľudia ktorí sa investovaniu nerozumejú. Ľudia, ktorí sa nerozumejú burze akciám, cenným papierom. Keby bolo IŽP zlá možnosť tak ich NBS nepustí na trh. a skúste teda napísať niečo konštruktívne namiesto ohovárania jednotlivých poisťovní na tomto fóre.
IŽP je predovšetkým produkt kde sa jedná o to aby bol klient dobre poistený a v druhom rade môže miesto kapitálových trhov sporiť peniaze "dlhodobo" do fondov. Stále sa tu hovorí o výhodnejšom a ziskovejšom investovaní pre klienta. ale čítam od hora dole a nikde to tu konkrétne uvedené nie je. Ja viem že IŽP je celkovo najnevýhodnejšia investícia pre klienta ale najbezpečnejšia pre pasívneho investora, ktorý na svoju investíciu nedohliada. Pretože čím výššia šanca na výnos tým vyššia šanca na stratu. a pre ľudí čo chodia do roboty domov do roboty domov nič lepšie nevymyslíte. Nemôže každý sedieť za forexom alebo čumieť na vývoj akcí ked sa tomu nerozumie. je jasné že pri takomto investovaní zhodnotí za pár dní to čo v IŽP za roky. Ale ked prerobí?...IŽP je vecou ako našetriť peniaze na jeseň života. Nič viac nič menej. Preto poprosím páni pokiaľ znevažujete jednotlivé produtky poisťovní povedzte tu diskutujúcim aj lepšie riešenia....lebo len kritika kritika a kritika...ale riešenie to je to čo klienti potrebujú...kritizovať to vie každý...hoci pracujem pre konkurenciu, stretla som sa s managerom T-Universe ktorý ma lákal aby som k ním prestúpila, tiež sa musím tejto firmi zastať. Počas mojej praxe vo financiách som sa stretla s mnohými spoločnosťami kde bol prvoradý cieľ zisk. Iba zisk...ale zo zmerania tejto spoločnosti vyplýva pro-klientská služba... bežné účty pre ľudí zadarmo, lacné PZP, klasické IŽP, poistenie domácnosti, úvery, hypotéky a klasické fianačné služby. Nevidím na ich činnosti nič zlé. Zlé veci vidím na tomto fore....opakujem kritika, kritika, a zasa kritika....páni administrátory neurazte sa ale forum sa nazýva ako investovať...ale premenujte ho na forum ako NE-investovať...lebo človek sa tu nič o tom ako investovať nedozvie...iba kritiku a kritiku a zasa kritiku.

Ostávam s pozdravom Sandra
Sandra:
Naše názory nemajú s administrátorom nič spoločné.
Toto je slobodné fórum, kde každý vyjadruje svoj vlastný názor.
A keď si lepšie prečítaš príspevky, tak zistíš, že nepíšeme nič iné ako to, čo pokladáme za pravdu.
To, že je tu tolko kritiky okolo IŽP vzniklo z toho, že tu prišlo pár ľudí predávať produkty ako IŽP a prezentovali ich ako super investíciu, s ročným ziskom 10% a podobné nezmysly. V debatách okolo toho sme nakoniec produkty IŽP rozpitvali tak, že pravda vyšla najavo a tú pravdu prezentujeme.
Keď sa vyznáš vo financiách, tak mi určite dáš za pravdu, že bežný človek, ktorého tu prezentuješ by sa mal v poisťovni POISŤOVAŤ, vo fondoch INVESTOVAŤ a cez banku mať PLATOBNÝ STYK a bezpečne uložené peniaze.
My prezentujeme, že investovanie cez poisťovňu je nákladovo najdrahšie a preto pre bežného klienta najmenej výhodné.
Naše názory sú kritické, ale povedz, čo je lepšie? Opodstatnená kritika, alebo zatajovanie pravdy tisícov agentov v teréne, ktoré IŽP predávajú ako teplé párky?
Myslíš, že si tí bežní ľudia, ktorí by radi investovali nezaslúžia vedieť pravdu? Napríklad o tom, že prvé dva roky ide celé ich sporenie na províziu agentúre, ktorá im IŽP predala?
Alebo o tom, že môžu investovať sami rovno do fondov, alebo etf a nie cez druhú ruku , čiže poisťovňu, čo ich stojí nehorázne peniaze?
To ti nevadí, že v praxi je všetko okolo IŽP zahmlené, klient sa nemá ako dozvedieť pravdu o skutočných nákladoch produktu a ľudom sa servírujú polopravdy a lži?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Our Group s.r.o.

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

Ja viem že IŽP je celkovo najnevýhodnejšia investícia pre klienta ale najbezpečnejšia pre pasívneho investora, ktorý na svoju investíciu nedohliada
Sandra nehnevaj sa, ale toto je presne naopak. IŽP je jedna z tých rizikovejších investícií pre klienta. Dôvod ? Klient sporí do fondov (čiže znáša celé riziko investovania do fondov, ale je zatažený neprimeranými poplatkami a väčšinou sporí do jedného fondu, žiadne portfólio a diverzifikácia rizika sa nekoná).
Ak chceš pre klienta riešenie miesto IŽP a ešte si ho tu nenašla, tak skús pozrieť pozornejšie.
Pre konzervatívnych klientov je lepšie sporiť napr. cez stavebné sporenie a pre tých dynamickejších napr. priamo cez podielové fondy. Bez toho, aby ich klient nakupoval cez poisťovňu a platil duplicitné poplatky. Bohužiaľ, provízia za takéto produkty je cca 10 krát nižšia ako za IŽP. Hádaj prečo. :wink:

P.S. skús nám teda vzsvetliť, na základe čoho predpokladáš, že IŽP je tá pravá a najbezpečnejšia investícia pre pasívneho investora, ktorý na svoju investíciu nedohliada.
Sandra.Bagalova
Príspevky: 2
Dátum registrácie: So 20 11, 2010 8:38 pm

Re: Our Group s.r.o.

Príspevok od používateľa Sandra.Bagalova »

Páni môžme tu o tom polemizovať aj na ďalších 10 strán, životné poistenie do klientovho portfolia produktov určite patrí! a aké ked nie Investičné? Kapitálové poistenie je už proste dinosaurus. IŽP je zaujímavé predovšetkým flexibilitou. V tom že diverzifikácia rizika a dôkladné rozloženie investície je veľmi dôležité plne súhlasím. Ale kto iný ako finančný poradca má klientovi "Ferkovi z dediny ktorý sa investovaniu rozumie ako ako ten čo účinkuje vo farmár hladá ženu" správne poradiť ako túto stratégiu nastaviť? Ale nerozumiem prečo tomu dávate taký dôraz ved z celkových fiančných prostriedkov by malo ísť na investíciu do fondov cez IŽP možno 10-20% finančných prostriedkov klienta z mesačného príjmu, a sú to naozaj finančné prostriedky na jeseň života, tým pádom tu nevidím dôvod prečo treba tieto produkty dehonestovať. a poprosím tu diskutujúceho pána aby si lepšie naštudoval lepšie poistné podmienky spoločnosti AEGON. Podotýkam že ak hovoríme konkrétne o produkte Penzia Plus, tento produkt má väčšina maklérskych spoločností upravený a o správcovskom poplatku aký ste sem napísali a že klient Timo6 stratí 9000EUR tak to je vyslovená sprostosť. Keby len vyslovená, ona je aj napísaná! Mám tu pred sebou zmluvu tohto IŽP a v poistných podmienkach je to presne napísané čierne na bielom 0,145% a nie 1,74% ako tu tu píšete. A to mám otvorenú zmluvu internej siete. Spoločnsti ako PartnersGroup, SalveFinance a určite aj T-Universe majú tieto poplatky ešte skresané. a to čo ste tu písali o úrazovom poistení tak isto nie je pravda. asi by som sem mala oskenovať poistné podmienky z ktorých to u AEGON-u nebude problém naštudovať keďže je to poisťovňa ktorá má všetko zverejnené.
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Our Group s.r.o.

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

a poprosím tu diskutujúceho pána aby si lepšie naštudoval lepšie poistné podmienky spoločnosti AEGON. Podotýkam že ak hovoríme konkrétne o produkte Penzia Plus, tento produkt má väčšina maklérskych spoločností upravený a o správcovskom poplatku aký ste sem napísali a že klient Timo6 stratí 9000EUR tak to je vyslovená sprostosť. Keby len vyslovená, ona je aj napísaná! Mám tu pred sebou zmluvu tohto IŽP a v poistných podmienkach je to presne napísané čierne na bielom 0,145% a nie 1,74% ako tu tu píšete.
Vo svojom príspevku píšem 1,74% ročne z hodnoty konta. Ak si pozrieš sadzobník lepšie uvidíš, že je tam napísané 0,145% mesačne z aktuálnej hodnoty osobného konta. Hádaj, koľko je to ročne :wink:
To, že klient stratí na existencii správcovského poplatku 9 000 EUR som nikde nepísal. Písal som, že všetky poplatky, vyskytujúce sa v produkte, ho pripravia o 9 475 EUR. Z toho správcovský na strane poisťovne, ak by Ťa to zaujímalo, tvorí 6 244 EUR. Napíšem ešte raz, že uvedené platí pre klienta, ktorý do AEGONu sporí 30 EUR mesačne na dobu 30 rokov a predpokladáme, že výnosnosť fondov bude na úrovni 6% p.a. Ale možno máš iné prepočty, tak ich sem skús hodiť aj s postupom, ako si to vypočítala :wink:
a to čo ste tu písali o úrazovom poistení tak isto nie je pravda. asi by som sem mala oskenovať poistné podmienky z ktorých to u AEGON-u nebude problém naštudovať keďže je to poisťovňa ktorá má všetko zverejnené.
Sandra, nemusíš sa obťažovať. Urobil som to za Teba. Skús si pozrieť bod 3.1 (definícia úrazu s trvalým následkom podľa AEGONu) a následne si pozri Tabuľku náhrad pre pripoistenie trvalých následkov úrazu.

Prosím, ak tu chceš ešte písať, že uvedené sú hlúposti a podobne, skús to aj niečím podložiť.
Prílohy
AEGON - trvalé následky úrazu 2.jpg
AEGON - trvalé následky úrazu 2.jpg (614.41 KiB) 11953 zobrazenia
AEGON - trvalé následky úrazu 1.jpg
AEGON - trvalé následky úrazu 1.jpg (673.17 KiB) 11951 zobrazenia
AEGON - sadzobník poplatkov pre produkt Benefit Plus.jpg
AEGON - sadzobník poplatkov pre produkt Benefit Plus.jpg (450.11 KiB) 11953 zobrazenia
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Our Group s.r.o.

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

sandra, ak si rozumna, caka ta prudke vytriezvenie z dojmu o dokonalosti tvojej poradenskej firmy.
V pondelok uverejnim clanok, na ktorom mozno pochopis, aky je rozdiel medzi "poradenstvom" a poradenstvom. Co sa tyka IZP vseobecne, nerozlisujes velmi podstatnu vec a to potrebu poistenia a potrebu investovania (budovania si aktiv na jesen zivota). Na poistenie su IZP cka vhodne, nikto nenapisal ze nie, sami ich pouzivame. (len sa snazime davat klientom tie najlacnejsie, nie Aegon). Na investovanie su vsak absolutne nevhodne. Preto sa na investovanie pouzivaju v slusnych poradenskych formach sporiace schemy. IZP na poistenie je vacsinou nastavene tak, ze IZP na konci poistnej doby "samozanikne" = poplatky za krytie rizika zlikviduju fondovy ucet. Tym padom sluzilo IZP iba na to, na co je urcene = na poistenie.

Necudoval by som sa vsak, keby si mala gulas aj v tom ako sa v reale spravaju pocas doby poistenia poplatky za krytie rizika. Tvoji kolegovia v tom gulas casto mavaju. Takze ak si nepochopila co som vyssie napisal, studuj.

Filip: mohol by si prosim Sandru a nase odpovede oddelit do samostatneho vlakna ? Mozes to nazvat "battle financnych poradcov" :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovať cez IŽP?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tie prílohy si pred uploadom prosím zmenšite. Takto široké sa do nedá čítať. Čul som to upravil v programe Malování asi za 5 min. (zmena velikosti obrazku, širka cca 1000 pixelov).
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Our Group s.r.o.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

peter.cmorej napísal:sandra, ak si rozumna, caka ta prudke vytriezvenie z dojmu o dokonalosti tvojej poradenskej firmy.
V pondelok uverejnim clanok, na ktorom mozno pochopis, aky je rozdiel medzi "poradenstvom" a poradenstvom.
Linka pre Sandru , aby neminula študijný materiál:

http://cmorej.blog.sme.sk/c/248381/Kont ... renie.html" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Investovať cez IŽP?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

JUGGLER napísal:Linka pre Sandru , aby neminula študijný materiál:
:D
finrad.info
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 28 01, 2011 10:18 am

Re: Investovať cez IŽP?

Príspevok od používateľa finrad.info »

Tak k tomuto si dovolím poznamenať niečo aj ja. Chápem, čo chcela Sandra povedať, len to asi nepodala dostatočne zrozumiteľne a úderne. Existujú totižto 2 pohľady hodnotenia zodpovedného správania sa členov spoločnosti. Jeden je matematicko-exaktný a druhý psychologicko-ľudský. Z pohľadu matematického je celý produkt IŽP blud a nezmysel. Pretože poistiť dokážete každého jedného klienta na tie isté riziká lacnejšie samostatnými poistnými produktami. Takisto sporiť dokážete klientovi efektívnejšie cez rôzne sporivé schémy. IŽP spája tieto 2 sféry do jedného produktu. Ono keď to trebárs aplikujeme na kávovinový produkt 2 v 1, aj kávu dokážeme zvlášť zabezpečiť efektívnejšie, aj smotanu. A predsa sa ten produkt predáva. Pretože sa nám napríklad nemôže stať, že nám niekedy dôjde iba káva alebo iba smotana. Ďalšia pridaná hodnota je to, že máme produkt už nadávkovaný atď. atď. .

V prípade IŽP sa nemôžeme pozerať na sporivú časť len optikou percentuálnej výnosnosti , ale práve tu je potrebné nasadiť psychologicko-ľudský rozmer. Skúmať zvyky klienta, jeho potreby, názory, preferencie a pod. Keďže nikto krištáľovú guľu nemá, nedá sa s istotu tvrdiť, či by klient pristupoval k sporeniu dostatočne zodpovedne mimo sporivej casti IŽP. Ako chcete zabezpečovať jeho pravidelnosť sporenia? Trvalým príkazom? A čo ak nemá alebo stratí pravidelný píjem? Inkasom? Kto zaplatí inkasné a servisné poplatky? Tým, že je investičná časť napojená na poistnú v jednom produkte, núti klienta neprerušovať pravidelné sporenie v prípade skomplikovania jeho situácie. Každý človek má tendenciu časom spohodlnieť a dobrý poradca by mal vedieť odhadnúť, aké riziko hrozí v tomto ohľade klientovi v budúcnosti. Koľkí z nás si už dali v živote predsavzatie, že budú každý deň sporiť 5 korún do prasiatka a ako tie predsavzatia po krátkom čase končili? V drvivej väčšine určite nie podľa pôvodných zámerov.

IŽP je zmluva, ktorá sa podpisuje na pol života a nie na pár mesiacov. Preto by mal sprostredkovateľ (poradca) poznať aj tie neexaktné črty a charakter klienta. Lebo ak neviete o tom, že trebárs klient je alergický na červenú farbu a kúpi si modré tričko po 15 eur, ak totožné v červenej farbe stálo 12, môžete presviedčať aj celý svet, že sa správa neefektívne a neprirodzene. Matematická objektivita v tomto prípade musí ísť stranou.
Preto som ja osobne zástancom štýlu práce, keď sa 1-2 sedenia s klientom odhrávajú skôr vo filozofickej rovine a diskutuje sa o nesmrteľnosti chrústa. Až následne treba pristúpiť k presným analýzam tak, aby neboli v rozpore s návykmi, letorou a životnými postojmi klienta. Jedine takýmto štýlom sa dá dosahovať minimalizácia stornovanosti zmlúv a zvyšovanie kreditu finančného poradenstva.

Summa summarum, ja osobne nesúhlasím s tým, že IŽP je brané automaticky ako zlá forma sporenia. Obecne to zväčša platí, ale pre istý okruh klientov môže byť táto forma tou najvhodnejšou.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovať cez IŽP?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Keďže nikto krištáľovú guľu nemá, nedá sa s istotu tvrdiť, či by klient pristupoval k sporeniu dostatočne zodpovedne mimo sporivej casti IŽP.
To je úplne jedno - aj keby nesporil vôbec, tak sa nič nedeje. Peniaze "investované" do IŽP sú ako vyhodené z okna. Keďže si tam poistenec nič nenasporí, tak nemá žiadny dôvod do toho dať ani cent. A kvôli extrémne vysokým poplatkom si tam naozaj nič nenasporí.

To že sa uzatvára na 30 rokov a preto je to vraj výhoda, tak to je tiež trochu mimo. Väčšina ľudí totiž s prekvapením zistí po 3-5 rokoch, že IŽP má úplne iné vlastnosti ako im sprostredkovateľ nakecal. A v tom momente tie poistky zrušia.

A ešte posledný argument: veľa sprostredkovateľských firiem sa chváli, že si vedia s poisťovňou vyrobiť produkty na mieru. Ak by bol naozaj problém len v nedisciplinovanosti poistencov (sporiteľov), tak by si nechali na mieru vyrobiť produkt s normálnymi poplatkami, slušnejšími podmienkami, ale zároveň aby bol viazaný na 30 rokov (povedzme poplatkami za predčasný výber).
Avšak jedinéo čo poisťovniam aj sprostredkovateľským firmám v prípade IŽP ide sú poplatky. Je to produkt do ktorého nie je vidieť, nie je dobre regulovaný (ako napr. podielové fondy) a preto si tam môžu nabaliť poplatky aké chcú. Dlhodobosť produktu je propagovaná len preto, aby sa poistenci po 2 rokoch nezhrozili, že do toho naliali 2000 EUR a nasporená suma je NULA. V takom prípade dostanú odpoveď typu - veď to máte na 30 rokov, atď.

Predstav si sporiaci účet, alebo podielový fond, so zmluvou na 30 rokov a sankciami pri predčasnom výbere. Prehľadné, transparentné a lacné. A tiež to chráni sporiteľa pred ním samým. Prečo si taký produkt OVB, Partners a spol. nedohodnú na mieru? Provízie by boli biedne a veľmi obmedzené transparentnou poplatkovou štruktúrou.
finrad.info
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 28 01, 2011 10:18 am

Re: Investovať cez IŽP?

Príspevok od používateľa finrad.info »

Filip, je to jednoduché ako facka. Ty máš pred sebou vo svojich očiach len zodpovedného klienta, ktorý by sporivú časť z IŽP v tej istej výške a s tou istou pravidelnosťou vkladal do podielových fondov. Lenže vieš ako by to v praxi s tou pravidelnosťou vyzeralo? Raz bude doležitejší nový kabát, raz bude treba doplatiť nejakú dovolenku, raz vyskočí nedoplatok za elektrinu alebo plyn a pod. A nakoniec zistíš, že tých výnimočných situácií bude toľko, že zo zámeru dlhodobého sporenia bude jedna nafukutá bublina. To, že ty si v tomto ohľade úplne iný človek, neznamená, že sú takí istí všetci.
Sporiť v IŽP je blbosť oproti priamemu sporeniu do fondov, ale oproti preslopaniu a prefajčeniu tých istých peňazí je to rozprávková investícia. Teória relativity v praxi ...
finrad.info
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 28 01, 2011 10:18 am

Re: Investovať cez IŽP?

Príspevok od používateľa finrad.info »

Filip, každý jeden môj klient vie, že po 2 rokoch platenia má nasporenú nulu a netlačím mu do hlavy báchorky o počiatočných podielových jednotkách. Každý jeden môj klient vie, že by si mimo IŽP nasporil viac a efektívnejšie. A napriek tomu si mnohí vyžiadajú aj sporivú zložku. A stačí im, ak budú mať po 30 rokoch nasporené len to, čo tam vložili. Akokeby si tie peniaze ukladali do pančuchy. A ty im môžeš kľudne do konca života vysvetľovať časovú hodnotu peňazí a aj keby ju pochopili, budú sa správať naďalej iracionálne.

Bežný človek si absolútne nedokáže predstaviť dôsledky inflácie za 20-30 rokov. Bežný človek nedokáže chápať obchodovanie s virtuálnymi produktami. Bežný človek potrebuje mať niečo hmotné v rukách , až tak tomu začne veriť. Bežný človek sa nespráva vždy a za každých okolností racionálne. A môžeme takto v poučkách pokračovať donekonečna ... Vždy to bude boj teória vs. prax.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Investovať cez IŽP?

Príspevok od používateľa Airmike »

finrad.info

je celkom pochopitelne co hovoris, clovek je iracionalny tvor, a na moje prekvapenie, ak by si hned vysvetlil kazdemu klientovy uplne najpolopatistickejsie, co je vyhodnejsie, vacsinou zvoli to co mu jeho mozok zaveli ako priechodne . lenze to nieje len problem tvojich klientov, ale ludi vseobecne. je to suhra toho ako problematike rozumeju a toho co maju vyskusane.

to ze sporit cez izp je blbost oproti sporeniu vo fondoch , lenze rovnako tak je sporenie do fondov blbost oproti inemu sporeniu a takto to ide donekonecna az sa sporiace formy vycerpaju a ostanu ludia. nepovedal by som preto ze ti ludia ktori zacinali na sporiacej scheme 1su hlupejsi ako ludia na poslednej sporiacej scheme, aj kedje fakt ze v globalnej statistickej vzorke by rozdiel zrejme bol. podla mojho nazoru je to kombinacia vzdelanosti v urcitej problematike zo skusenostami ktore uz dotycny klient, clovek ma, a kedze na zaklade tychto skusenosti nadobudne presvedcenie ze je to pre neho vhodne . tak je zbitocne pokusat sa zmenit jeho presvedcenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovať cez IŽP?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Lenže vieš ako by to v praxi s tou pravidelnosťou vyzeralo? Raz bude doležitejší nový kabát, raz bude treba doplatiť nejakú dovolenku, raz vyskočí nedoplatok za elektrinu alebo plyn a pod.
na to som už odpovedal:
Predstav si sporiaci účet, alebo podielový fond, so zmluvou na 30 rokov a sankciami pri predčasnom výbere. Prehľadné, transparentné a lacné. A tiež to chráni sporiteľa pred ním samým. Prečo si taký produkt OVB, Partners a spol. nedohodnú na mieru? Provízie by boli biedne a veľmi obmedzené transparentnou poplatkovou štruktúrou.
Kľudne to môže byť aj termiňák, ETF, čokoľvek. Dokonca to už aj existuje vo forme uzatvorených fondov (na burze aj mimo burzy). Čiže legislatíva, procesy aj vzor ako by to mohlo vypadať existuje. Len neexistuje niekto, kto by to chcel distribuovať.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Investovať cez IŽP?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

finrad.info napísal: Pretože poistiť dokážete každého jedného klienta na tie isté riziká lacnejšie samostatnými poistnými produktami.
nie je pravda

ta psychologia co popisujes, to je A. Toto je B:
http://cmorej.blog.sme.sk/c/250668/Prec ... tenie.html" onclick="window.open(this.href);return false;

u mna je vyber jasny
finrad.info
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 28 01, 2011 10:18 am

Re: Investovať cez IŽP?

Príspevok od používateľa finrad.info »

Peter, parádny článok, ale ty v podstate iba exaktnejšie na príkladoch ukazuješ to, čo tvrdím aj ja. Matematicky je sporenie cez IŽP blbosť a napriek tomu si ho klient zvolí. Tým, že sa niekto rozhodne dobrovoľne neefektívne sporiť cez IŽP akokeby vytváral bič na seba, že tam sporiť každý mesiac "musí". Často klient nerozmýšľa tak, že by tie peniaze mohol sporiť efektívnejšie, ale žeby ich mohol aj preflákať ...
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Investovať cez IŽP?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

vacsina klientov si zvoli to co chces ty aby si zvolili :) psychologia funguje vo vsetkych smeroch.
duku
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 08 10, 2010 11:10 am

Re: Investovať cez IŽP?

Príspevok od používateľa duku »

http://finexpert.e15.cz/rubriky/jak-se- ... rat-o-deti" onclick="window.open(this.href);return false;

Pekny clanok o poisteni deti a sporeni pre ne.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Investovať cez IŽP?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

dobry clanok
duku
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 08 10, 2010 11:10 am

Re: Investovať cez IŽP?

Príspevok od používateľa duku »

este jeden clanok - taky praktickejsi a aj s kratkym navodom: http://finexpert.e15.cz/rubriky/chytre- ... -pojisteni" onclick="window.open(this.href);return false;
Tomáš
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ne 22 09, 2013 11:21 pm

Re: Investovať cez IŽP?

Príspevok od používateľa Tomáš »

Pani Bagálová máte veľmi chabé vedomosti vzhľadom na to, že pracujete vo finančnom sektore pár rokov. Potom sa čudujem, ako majú ľudia nastavené zmluvy, keď na trhu je takýto, s prepáčením odpad. Zvážte či Vám stojí za to, pracovať v spoločnosti, ktorá Vám zahmlieva množstvo informácií. Čo sa týka IŽP je to produkt zastaralý, už skoro ako kapitálovka. Na trhu je mnoho produktov, kde sa dá nastaviť akákoľvek smrť bez sporiacej zložky. Dokonca aj klesajúca smrť existuje. Každý skúsený poradca vie, že sporenie cez Ižp je tá najdrahšia forma investovania a kapitál, ktorý sa tam tvorí slúži v prvom rade na to, ak je poistná sumu vysoká a poistné nízke, tak z nasporeného kapitálu sa časom so stúpajúcim vekom klienta odkrajuje o zvyšujúce sa poistné. Samozrejme tento jav nemusí nastať ak je poistná suma nízka a klient to má nastavené ako nevýhodnú formu sporenia. Taktiež sa jedná o poplatky, prečo platiť poplatky dva x keď môžem investovať na priamo a zaplatiť len jeden poplatok a investovať do tých istých fondov, cez ktoré by investovala poisťovňa. Smutné je že mnoho ,,poradcov" predáva IŽP ako výhodnú formu sporenia, investovania na dôchodok a podobne. Ale nepovedia mu, že pri poistnom 20 euro mesačne mu nejde celá časť na sporenie ale len časť, pretože platí za to že je poistený na určitú sumu. IŽP je v prvom rade poistka. Sporenie určite nie. Jedine ak by chcel sporiť pre dieťa, pretože je tam možnosť oslobodenia od platenia v prospech dieťaťa v prípade smrti alebo invalidity rodiča. To by som ešte bral. Na sporenie tu máme milion iných produktov. Podielové fondy sú pre dynamických klientov??? Však na trhu je toľko podielových fondov a možnosti toľkých variácií pre tých najopatrnejších klientov aj pre tých, ktorý dokážu akceptovať vyššie riziko. Však podielový fond môžem zvoliť aj čisto dlhopisový. Príklad korporátne dlhopisy, ktoré mali minulý rok zhodnotenie 16%. Existujú fondy životných cyklov. Toľko možností. Je smutné koľko amatérov je na finančnom trhu. Pani Bagálová, ak chcete svojim klientom naozaj pomôcť dajte prosím radšej výpoveď a svojich klientov pošlite za mnou. Vo finančnom sektore som dva roky, zrejme oveľa kratšie ako Vy avšak vedomosti máte veľmi chabé.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Investovať cez IŽP?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

reagujes na diskusiu z 2010, kedy na trhu ziadne lacne rizikovky neboli
Napísať odpoveď

Návrat na "Finančné poradenstvo, poradcovia"