Stavebný úver po spojení zmlúv v PSS

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Stavebný úver po spojení zmlúv v PSS

Príspevok od používateľa calculator »

Chcem sa hypoteticky opýtať, ak majú obaja manželia aj dieťa stavebné sporenie v PSS, za ideálnych podmienok, že všetci už majú splnené podmienky na stavebný úver, aj hodnotiace číslo, ako je to keď sa zmluvy spoja, lebo som čítal o nejak podmienke, že stavebný úver sa neposkytne 12 mesiacov (od spojenia zmluvy) , jedine s výnimkou v prípade, že jednotlivé zmluvy boli uzavreté najmenej 21 mesiacov medzi sebou.
Mýlim sa???

A druhý hypotetická otázka, ako veľmi ovplyvňuje spájanie zmlúv HČ. Čisto teoreticky ak majú dvaja sporitelia HČ 64, a spoja sa tie zmluvy, tým pádom sa zvýši cieľová suma, klesne HČ?? (aj keď predtým, už boli na oboch zmluvách splnené podmienky).
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavebný úver po spojení zmlúv v PSS

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Na toto Vám úplne presne odpovie niekto, kto má Qériu a teda prístup do softvéru PSSky. Ideálne, ak sa obrátite na svojho poradcu v PSS a spýtate sa ho. Na základe rodného čísla Vám presne povie ,,čo a ako,,.
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Stavebný úver po spojení zmlúv v PSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Martin ma v podstate pravdu, je to najistejsie, ale podla vseobecnych pravidiel:
ot.1 : ano, po spojeni zmluv je blokacia pridelenia stavebneho uveru. Pocet mesiacov si presne nepamatam.
ot.2: zavisi od toho aka bude tarifa vyslednej zmluvy. Ak sa spajaju zmluvy s roznymi tarifami a na niektorej bolo vyssie urocenie vkladov ako na tarife, ktoru bude mat nova zmluva, tak nastane prepocitanie urokov (strhne sa povodny "nadvynos") a to negativne ovplyvni HC.

ale fakt by to bolo dobre namodelovat v Querii, tam presne vidno co by sa stalo keby ...
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: Stavebný úver po spojení zmlúv v PSS

Príspevok od používateľa calculator »

ja konkrétne nemám účet v PSS, preto som sa pýtal len hypoteticky. Skúmal som celkovo stavebné sporenie aj stavebný úver v PSSke.
A stavebné sporenie mi neprišlo výhodnejšie ani pri sporení so sumou na dosiahnutie št. prémie. Pri vkladoch 55eur mesačne je síce zisk po 6 rokoch 606 eur, ale poplatky za CS a vedenie účtu zhltnú 219 eur, čiže zisk za 6 rokov sporenia je 387 €. A ak som potom pokusne rátal, že by som sumu čo každoročne vložím do PSS, čiže 660eur dával na termínovaný, (prvý rok na 3.roky viazanosti, druhý rok na 2.roky, tretí rok na 1.rok, štvrtý na 3.roky plus predchádzajúce roky, ktorým skončila viazanosť, piaty rok na 2.roky, šiesty na rok), po 6 ročnom období mi zisk vyšiel ešte o euro viac :D, vychádzal som pritom s úrokových sadzieb Poštovej banky (úroky sú už moc klesnúť nemôžu, naopak sa môžu mierne zvýšiť v budúcnosti myslím si), a aj keby som to dával, každý rok iba na 1.rok terminák, aj tak by ten zisk v porovnaní zo stavebkom bol iba o niečo menší. Keďže je všeobecne známe že stavebné sporenie je najvýnosnejšie práve pri ročnom vklade na dosiahnutie ŠP, pri vyšších mesačných vkladoch je stavebné ešte menej výhodné. Takže Stavebné sporenie nepovažujem za vhodnú investíciu, už len s toho dôvodu, že pokiaľ by som ho chcel v priebehu 6.rokoch zrušiť a nie na stavebné učely ,ešte prídem aj o prémiu, kdežto v banke mi maximalne dajú niekoľko dní neúročných keď zruším termiňák.

Druhou časťou je teda stavebný úver, ktorý sa považuje za výhodný kvôli úroku. Ponúkajú úroky 4,7% a 2,9%. V súčasnosti banky ponúkajú niečo okolo reálne 5-5,5%, je pravda, že sa môže po pár rokoch výrazne zmeniť, avšak samotné splácanie stavebného úveru trvá niečo vyše 7, resp. 10 rokov, čiže nebol by problém v banke si dať 5ročný fix s trocha vyššou sazdbou. A áno preplatí sa úver, ale pri tých nízkych sumách stavebného úveru, sa dá preplatenie pri hypotékach znížiť skrátením splatnosti úveru. A ten úrok 2,9% je samozrejme výborný, avšak znova ak sa k nemu musím dopracovať musím oželieť peniaze ktoré dávam na stavebné sporenie, pretože sa neúročia vklady, a poplatky zhltnú skoro celú ŠP. Aj tak je výhodný ten 2,9%, avšak ale reálne pri sporení možno vyjde úver 10000eur, a čo keď niekto potrebuje napr. 30000, tak či tak si musí zobrať hypotéku. A teraz, čo je pre neho únosnejšie - splácať 10000 úver roztiahnutých na 7rokov v PSS a ktomu ďalších 20000 v banke na 30rokov. Alebo radšej viac preplatí a bude splácať 30000 úver na 30rokov celkovo v nižších splátkach. A už nehovoriac o tom, ak si niekto berie štátom dotovanú hypotéku, kde nieje momentálne problém byť pod 3% päť rokov, ak sa nič samozrejme nezmení, a má 5rokov ešte nižšiu sadzdu ako v PSS a tie zvyšné dva roky síce preplatí,ktoré by ešte platil v PSS, ale zase mal vyššie výnosy zo sporenia, keďže nesporil v PSS ale v banke.

Preto som sa aj pýtal, ohľadne toho spájania, keďže stavebný úver považujem za ideálny vtedy keď človeku stačí požičať tak 10000 eur na ktoré si sporí, avšak ak potrebuje viac a napríklad manžel/ka, má ďalších 10000eur CS, a dieťa 5000CS, spoja si sumy a dostanú úver? Asi ťažko. Keďže nemusia súčasne splnať podmienky. Drahý medziúver riešenie nieje, a čakať niekedy rok na pridelenie úveru, dosť že ste museli čakať 6rokov pri sporení. Hypotéka tiež nie je idyla, avšak človek si ju môže zobrať kedykoľvek chce (ak má postačujúci príjem), na akékoľvek obdobie(na dlhu dobu - nižšie splátky, alebo naopak krátku dobu -menšia preplatiteľnosť) a hlavne vo výške v ktorej potrebuje. Ak si niekto dopredu 6rokov sporí na rekonštrukciu domu a potom mu stačí 7000eur úveru za nižší úrok, v poriadku. Ale tiež je riešenie tých 7000 splatiť za 5rokov cez banku a úver preplatíte ako v PSS. Česť výnimkám, ktorý majú cieľovú sumu napr. 60000eur. Pre nich je stavebný úver výhodný, pokiaľ samozrejme vlázdu tých cca 30000 splatiť za 7rokov.

No ale som sa rozpísal :D Neviem, či to vôbec niekto čítal, ale tak toto je môj pohľad na stavebné sporenie.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Stavebný úver po spojení zmlúv v PSS

Príspevok od používateľa slimak »

stavebny uver je vyhodny pre mna. nemam prijem co by zaujimal banku. Urok 4,7 tiez nie za zahodenie pre mna a to spajanie sa podla mna da. mal som naplnenych 7 tisic spojil som znovo uzavretych zo zeninich 8000 a este spojim 5 000 ak to budem potrebovat. Ci aj s detmi. Ma to zmysel na male sumy. Za to co som pisal kludne kupim 3 izbovy byt u nas. Samozrejme to velky vyznam nema v Bratislave. Ale podla mna je to dobra vec,keby este znizili poplatky na polovicu.

Proste mensie sumy klienti su schopni nasporit, ci zafinancovat cez uver za byt.
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: Stavebný úver po spojení zmlúv v PSS

Príspevok od používateľa calculator »

ano netvrdím, že stavebný úver je zlý pri nižších sumách, pokiaľ sa nikto nenáhli s kúpou, ale ak sa niekomu naskytne príležitosť niečo kúpiť výhodnejšie, resp. to čo mal dlhšie vyhliadnuté, tak ten predávajúci nemusí na neho čakať, a to práve neviem ako je to pri tom spájaní zmlúv, lebo napr. ak niekomu chýba tých 20000eur, tak pojde do banky a takúto sumu mu dá banka pri 30rokoch, aj pri nízkom plate (samozrejme ze sa vela preplatí pri tak dlhej dobe, jedine ze by si to eliminoval znizenim doby, alebo neskor mimoriadnou splátkou, takých 20% vie urobiť dosť na zníženie preplatenia). A úver má do 2,3,4 týždnov. Ale ak by človek mal čakať v PSS kým sa zmení majitel, spoja zmluvy, a ak tam nebodaj nieje ten rok na čakanie, tak ten vyhliadnuty byt čakať nebude. Ale samozrejme ak niekto si sporí s tým vedomím, že si kúpi byt o 6-7rokov a obetuje to, že by sa mu naskytlo niečo vyhodnejšie skor, resp. potreba kúpiť nehnuteľnosť skôr, tak v poriadku, je stavebné sporenie v tom prípade dobrá vec.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Stavebný úver po spojení zmlúv v PSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

o stavebnom sporeni je tu uz toho celkom dost. Vacsinou odomna. Ak chcete zo stavebka dostat nejaku poriadnu sumu, tak do toho musite vkladat strasne vela penazi, ktore sa daju investovat aj rozumnejsie. Navyse, neviete ake budu za tych 6-7 rokov urokove sadzby na uveroch. A medziuver je extremne nevyhodny.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavebný úver po spojení zmlúv v PSS

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Super Peter, jednoduché, stručné, pravdivé a presné zhrnutie...
Obrázok
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Stavebný úver po spojení zmlúv v PSS

Príspevok od používateľa slimak »

Navyse, neviete ake budu za tych 6-7 rokov urokove sadzby na uveroch.
Toto ma zaujalo. Mozu menit urokovu sadzbu? Teda ked mam zmluvu, ze by uver mal byt 4,7%? Mozu ho zmenit? Priklad, keby bola vysia inflacia zvysit? Aj keby som este nemal uver,resp. uz aj mal?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Stavebný úver po spojení zmlúv v PSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

to bolo myslene na klasicke hypoteky. Ale ked sa pytas, v obchodnych podmienkach maju taku nejaku vetu, ze v pripade neocakavanej trhovej situacie mozu urokovu sadzbu upravit. Ale este sa to pokial viem nestalo.
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"