Investovanie priamo do fondov bez poplatkov

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Investovanie priamo do fondov bez poplatkov

Príspevok od používateľa huslista »

Kto rozmysla, investuje priamo do fondu bez brokera. Ak niekto potrebuje brokera na investiciu do fondu, patri skutocne do tej pomocnej investorskej skoly.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3256
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ty si neuveritelny mudrlant. Vobec nepochybujem, ze jedine do coho si ty kedy investoval je keramicke prasiatko. Vacsina asset managementov sa s tebou do urcitej sumy ani len nebude bavit. A niektori sa s tebou nebudu bavit pri hoc akej sume a rovno ta poslu za svojim najvacsim distributorom, ktory ti rovnako moze dat nulovy poplatok. Preco ? lebo asset managementy casto nemaju vybudovany vlastny proces distribucie. Nemaju napriklad ani len ucet kde by si im ty ako fyzicka osoba mohol poslat peniaze bez toho, aby si im neurobil bordel v evidencii /uctovnictve. A to uz ani nehovorim o tom, ze nevies ani len aky je rozdiel medzi brokerom a distributorom.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Kto rozmysla, investuje priamo do fondu bez brokera. Ak niekto potrebuje brokera na investiciu do fondu, patri skutocne do tej pomocnej investorskej skoly.
vidím, že by ti tá pomocná škola naozaj pomohla. Takže malé zhrnutie:

1. broker nepredáva fondy, ale sprostredkúva nákup cenných papierov na burze
2. klasický fond (podielový) brokeri nepredávajú
3. ak som spomínal v tejto téme a v tomto článku brokera, tak v súvislosti s nákupom ETF. A pri investovaní do ETF naozaj brokera potrebuješ.

Neviem prečo musíš stále oponovať a reagovať na všetko. Aj na to, čomu nerozumieš a kde nemáš skúsenosť ani znalosti. Mám taký dojem, že väčšinou nevieš o čom presne píšeš.
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa huslista »

Na svete je plno fondov,ktore su ochotne prijat investiciu priamo. Ta ponuka pokryje drvivu vacsinu poziadaviek slovenskeho klienta. V pripade ked ide o nedostatocnu sumu, treba sporit, kym sa suma dostatocna na vstup do vytuzeneho fondu dosiahne. Je to lacnejsie ako platit sprostredkovatelovi poplatky.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3256
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

demokracia a sloboda prejavu je sice pekna vec, ale pre dobro ludstva a uroven diskusie sa je niekedy potrebne uchylit k despotizmu. Filip, na tvojom mieste by som vyuzil tvoju moc osvieteneho absolutistu a huslistu by som bez milosti zmazal. Vsak to citaju ludia, ktori ho mozu brat vazne.
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa sufo »

Huslista, fakt mi uz neda nereagovat. To je uz trapne ako zaplnas skoro kazdu jednu temu nicnehovoriacimi prispevkami. Bud pis k veci a konkretne, alebo kasli na to.
Ked si taky macher a dokazes napisat, ze na svete je plno fondov do ktorych sa da investovat, tak napis aspon tri realne priklady aj rovno s odkazmi. Potom sa budu dat realne porovnat naklady a uvidi sa ci ti to nieco usetri ked budes pol zivota setrit, aby si vobec mohol do fondu vstupit, alebo sa oplati s mensou ciastkou ist cez brokera.

A takisto je to aj v ostatnych temach, ved ty len mlatis slamu naprazdno. Nema to ziadny prinos pre citajucich.
Ja dokazem tiez vygenerovat aj tri strany textu, kde nepoviem zhola nic a budem sa moct pochvalit, ze reagujem na vsetko co sa na tomto fore napise ale naco by som to robil, ved to nema uroven.
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa huslista »

Sufo, ak jazdis na dialnici tak riesis dva problemy. Prvy problem je ako sa najrychlejsie dostat do ciela. Druhy problem je ako sa pri tom nezabit. Mna pridaj k tym co sa na tomto fore zaujimaju o to ako sa financne nezabit. Naivnych nadsencov, ktori neustale slapaju na plyn je tu plno. Snad toto forum a Ty osobne prezijes ak niekto pripomenie nezabudnut obcas sliapnut na brzdu.
Co sa tyka poplatkov pre fondy vygugli si "No load funds". Nerobim skrytu reklamu pre konkretnu firmu. Na kupovanie akcii priamo od firmy skus "Direct Purchase Plan'. To samozrejme nie je vhodne pre aktivnych traderov. Pre tych doporucujem vyhybat sa futuritam.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Co sa tyka poplatkov pre fondy vygugli si "No load funds". Nerobim skrytu reklamu pre konkretnu firmu. Na kupovanie akcii priamo od firmy skus "Direct Purchase Plan'.
o tom sme sa už bavili a môžem ti len znova zopakovať, že je to pre väčšinu investícií v praxi nereálne. Konkrétne Bokyo hľadal sporiacu schému pre sumu okolo 15-30 EUR/mesačne.
Ja viem, ty nemáš rád tých brokerov a ani poradcov. Tak im predsa nedáš 1 USD poplatok za nákup ETF, a Cmorejovi nedáš 3% za nákup akciového fondu (3% z 30 EUR).
Radšej si v USA dohodneš pravidelnú investíciu 30 EUR/mesiac, budeš im to tam posielať a na poplatok za prevod do USA zaplatíš 20 EUR z každého sporenia.
Detto nakupovanie akcií priamo od spoločnosti - je ti ľúto dať 1-8 USD poplatok brokerovi, tak si vybavíš Direct Purchase Plan.

Sorry, ale po prvé ti ani jedno ani druhé ako Slovákovi neotvoria. A po druhé transakčné náklady a vybavovanie by bolo drahšie ako poplatok Cmorejovi prípadne Brokerovi.

O investíciách od 50 000 EUR vyššie sa baviť nemusíme, lebo pri nich si nulové poplatky vybavíš aj na Slovensku.

Tu sa nebavíš s niekým kto videl fond prvý krát posledné Vianoce a prečítal si jeden článok o fondoch na WSJ. Ak sa tým niekto zaoberá na Slovensku 10 rokov, tak má dosť slušný prehľad o tom čo je výhodné, čo sa dá a čo sa nedá.

Keď budeš mať zainvestované do fondu alebo do akcií prvé peniaze, tak potom poučuj.
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa huslista »

Na 15-30 Eur mesacne je najlepsie sporit v banke. Aj strkat pod matrac je vyhodnejsie ako niektore ponukane moznosti.
Preco si myslis, ze ja brokerov a poradcov nenavidim. Vari Ty nenavidis nasho kolegu Bokya?
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa sufo »

Ospravedlnujem sa za off-topic prispevok do tejto temy (uz sem dalsi nenapisem).
OK huslista, nepoznam ta a neviem ake mas skusenosti ale ked si uz pouzil ako prirovnanie dialnicu, tak ti poviem len jedno.
Radsej budem pocuvat vodica so skusenostami ako teoretika a urcite nebudem pocuvat niekoho kto mi bude tvrdit, ze vie ako jazdit na motorke, osobnom aute, kamione, autobuse, motokare a formuli a prave takto posobis na mna ty (vsetko vie vsade bol a na vsetko ma riesenie).
Ludia co tu prispievaju sa snazia davat realne pouzitelne rady a nejako ich podlozit a bud maju vlastne skusenosti, alebo su v danej teme odbornici a to je ten rozdiel na ktory ja poukazujem.

A k vstupnemu poplatku: ked si mam cez google vyhladat pre mna priamy vstup do fondu, potom si to vsetko s nimi vykomunikovat a uspesne ukoncit celu transakciu a este je tam sanca pre bezneho cloveka, ze bud nevie dobre po anglicky, spravi niekde nejaku chybu a neviem co, tak ked si ocenim cas, ktory nad tym zabijem, tak si radsej zaplatim poplatok niekomu kto vie ako to chodi a pojdem cez neho.
Takisto ako ked som hladny mozem ist do restauracie a zaplatim si viac, alebo mozem zabit cas cestou do obchodu, nakupom, statim pri pokladni, cestou domov, varenim (potom sa konecne najem) a upratanim po sebe a umytim riadu. Ak som lavy, tak aj tak mi ostava len ta restauracia a teda si priplatim.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ja osobne ľuďom veľmi rád poradím ako nájsť reálne možnosti investovania s minimálnymi poplatkami. Na každú sumu a každého investora rozdielne a praktické pre neho.
Ty tu dokola píšeš o veciach o ktorých nemáš najmenší prehľad. O Sorosovom fonde ktorý je roky rokúce zatvorený a aj keď bol prístupný novým investorom, tak od sumy 100 000 USD a vyššie. O No load fundoch, ktoré sú už aj v USA za zenitom (nahradili ich ETF), do ktorých Slovák nemôže investovať (a bolo by to do USA aj tak nákladnejšie ako 2-3% vstupný poplatok na Slovensku). O investovaní do akcií priamo od spoločnosti, ktoré ponúka len pár firiem a zase budeš mať problém ak si Slovák a ešte to bude vo finále drahšie ako 1-8 USD poplatok brokerovi.
Nehovoriac o tom, že som už X krát písal, že aj na Slovensku nájdeš fondy bez vstupných poplatkov (buď pri vysokých sumách to dojednáš, alebo hľadáš bezpoplatkovú "akciu"). Tak neviem prečo by si mal Slovák vybavovať sporiaci program v USA, kde by ho len zahraničný prevod stál cca 10-20 EUR za každú platbu. Len pre zaujímavosť 90% bánk a brokerov ti ako Slovákovi v USA neotvorí účet (je jedno s akou sumou). Ako by asi dopadla požiadavka na sporiaci program do fondu?

Videl som tu od teba snáď 1-2 príspevky k veci. Kľudne píš aj od veci. To je v pohode. Ale ak oponuješ, tak použi argument a nie hlúpe poznámky o štrkáčoch.
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: Investovanie priamo do fondov bez poplatkov

Príspevok od používateľa huslista »

1.Soros ma aj ine fondy, ale ani Quantum ani iny som nedoporucoval. Iba som porovnaval vysku sorosovych poplatkov s niektorymi ponukami na Slovensku.
2. O co je zlozitejsie otvorit si ucet u americkeho brokera (co zrejme viaceri prispievatelia urobili) ako u priamo fondu?
3. Co je zle a nevyhodne na sporeni si v malych sumach v banke?
4. Som rad, ze si ocenil 1-2 z mojich prispevkov. Skus este ocenit moj pristup k investiciam, ktory vychadza z ineho pohladu. Nie zo snahy o maximalizaciu vynosu bez ohladu na mieru rizika, ale o udrzanie casto tazko nadobudnutych uspor a vyhybaniu sa zbytocneho rizika.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"