Komoditní bublina?

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Komoditní bublina?

Príspevok od používateľa Honzajs »

Následující prezentaci si prostuduji podrobně, protože tvrdí opak toho, co si myslím já.

https://www.paulvaneeden.com/MediaLib// ... tation.pdf
ricmund
Gold Member **
Príspevky: 363
Dátum registrácie: Št 12 07, 2007 2:24 pm

Príspevok od používateľa ricmund »

Už několik let sleduju měď (cooper) vůbec jsem nedokázal odhadnout ten prudký nárůst. Už jsem si říkal, že to nemůže jít nahoru a pořád to letělo. Na jaře propad (tak jsem si říkal, ok jde to zpět a ouha už to zase letí). Nevim jak moc věříš komoditám, ale měď je téměř jediná komodita kterou sleduju (okrajově ropu) a musím říct, že je pokud máš ucelené informace (což věřím, že zrovna Ty by jsi mohl mít) tak můžeš opravdu hooodně vydělat. Jde o to, že musím sledovat poptávku a případně ohlášení různých stávek v dolech a pak to funguje :wink:
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Mně přinde v současné době (pozdní růstová fáze hospodářskýho cyklu) investovat do průmyslových kovů už trochu passé. Alespoň do long pozice.
Už teď, ještě stále v růstové fázi cyklu, už kovy nejdou zdaleka jen nahoru.
ricmund
Gold Member **
Príspevky: 363
Dátum registrácie: Št 12 07, 2007 2:24 pm

Príspevok od používateľa ricmund »

nevim jestli někdo "jede" komodity long, ale obávám se, že je to neuměrný hazard. U komodit výrazně zvyšuje nebo snižuje zisk různá očekávání (stávky, změna systému, počasí atd.) Obávám se, že i taková komodita jako je zlato je long velmi riskantní. Mám pocit, že několik posledních let jenom klesela nebo rostla velmi mírně, samozřejmě nemyslím tyto cca 2-3 roky kdy jede.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Já myslím, že dlouhodobých investorů do komodit, potažmo průmyslových kovů je dost. Zlato má mezi nima trochu zvláštní postavení, málokdo na něm asi chce "zbohatnout", je to spíš takovej zajišťovatel hodnoty a) při poklesu akcií a b) proti poklesu dolaru. A tak funguje velmi dobře. Jinak v posledních letech si určitě long investor přišel na svý. I když je určitě obezřetnější investovat do koše kovů, např. prostřednictvím některýho certifikátu. Já teď sázím spíš na zemědělský komodity, ropu a zlato, kovy sem vyhodil, lépe řečeno ani do nich nešel, i když jsem o nich uvažoval. Přemýšlím ale ještě o uranu. Lépe řečeno uran ano, ale ještě nevím, estli přes akcie nebo "přímo" uran.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Zlato, stříbro řeším částečně přes warranty
Zbytek zlata, stříbra + uran + průmyslové kovy řeším přes malé akcie na tyto komodity zaměřené.
Vladimír Potůček
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 6:23 pm

Príspevok od používateľa Vladimír Potůček »

Honzajs napísal:Zlato, stříbro řeším částečně přes warranty
Zbytek zlata, stříbra + uran + průmyslové kovy řeším přes malé akcie na tyto komodity zaměřené.
Honzajsi, jak vybíráte warranty?
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Komoditní bublina?

Príspevok od používateľa Honzajs »

Tohle je na hodně dlouhé povídání, vyřešíme to po mailu, ať tady nezahlcujeme diskusi.
Používateľov profilový obrázok
kadu
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 10:06 pm
Bydlisko: Prague
Kontaktovať používateľa:

Re: Komoditní bublina?

Príspevok od používateľa kadu »

Honzajs napísal:Tohle je na hodně dlouhé povídání, vyřešíme to po mailu, ať tady nezahlcujeme diskusi.
:idea: Bylo by rozumejsi zalozit vlastni TOPIC a probrat to v nem, aby i ostatni pripadne priucili novym kouskum... Pokud se nejdna vylozene o PRIVATE veci :wink:
Jsem aktivni prevazne na nasem webu v sekci - forum pro-investory.cz
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Komoditní bublina?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ak momentáne problémy s hypotékami vyústia do globálnej recesie, aký dopad to bude mať na komodity?

Menšia spotreba, malý hospodársky rast = menší dopyt po komoditách. To by znamenalo pokles ceny komodít.
Či by to bol trvalý pokles, zmena cyklu v komoditách, by záležalo na tom, či ša otočí pomer ponuky a dopytu. Znížený dopyt nemusí znamenať pokles až pod túto hranicu.

takže sa nedá jednoznačne povedať, že komodity sú predražené a pôjdu dole. Chce to každú jednu samostatne roznanalyzovať, prípadne si nájsť nejaké analýzy.
rambajs

Re: Komoditní bublina?

Príspevok od používateľa rambajs »

Komodity jako takove,by mely mit primou vazbu,na hospodarsky rust (svetovy)...Pominu-li zkostnatelou EU,a momentalne paralyzovanou USA,ktere jsou obe v mych ocich nyni v posledni kreci,pokud se neudelaji ZASADNI ZMENY,nevidim k potencialu rozvojovych zemi,v cele s Cinou,nic moc,kam by mely komodity zatim padat...
Urcity cas mohou prevladat panicke-ci nucene (hedge) vyprodeje,ale pokud neprijde potycka o dolar,nemaji komodity kam padat...
Konglomeraty,nam vsem reknou,za kolik jsou ochotny vytezenou surovinu pustit dal,a stejne jako OPEC,muze rici,ze proste ropu uz nikdy neproda za mene jako 55-60 dolaru,muze to rici stejne tak i treba podelany Vietnam s prvenstvim produkce kavy robusta...Prikladu je mnoho...
Donutit prodavat na nizke ceny,muze vsechny,jen krach financniho trhu,srovnani a vycisleni dluhu,zpetna vazba,a nasledne ozdraveni trzni ekonomiky,ktera jiz nebude plavat jen na dluhu-nerealnych socialnich programech,parazitovani na slabsich zemich,ale rekneme na realite,s vedlejsim privlastkem dluhu...Jinak se nestane nic-zadny krach...Sam jsem zvedavy,jak toto palcive tema nyni bankeri potichu za oponou vyresi ve spolupraci s centralnimi bankami a vladami,bez hulakani,kolika miliardami podporuji antikrach...
Jestli to zase bude system tiskni,brzdi a zastav,necham v trhu penize jeste max. rok-a mene,pak definitivne odchazim ze vzducholodi na zem,nakoupim za vse pevne hodnoty,a material s kterym pracuje ma firma,v urcitem pomeru-napr 3:1,nebo naopak 1:3,a budu cekat menovy pad,a celkovou restrukturalizaci svetovych trhu jako celku...Nedela mi problem pracovat,a solidne zit,nez si lhat,a verit lzim,tak,jak to chce par centralnich bank a vlad...
Jak asi ty vlady,na radu bankeru vyresi,a vzdy resily totalni prusery?...
Dve slova jen jako priklad,ktery se jinymi slovy da prelozit jako vykradeni statem predstirane-do vcerejska garantovane kupni sily obyvatel,zcela za "bileho dne" zni: revalvace-devalvace...Pak uz ani zlato nepomuze...Jen zlata se nenajite,a jen s pytlem zlata v lese zmrznete....Kralem kes (cash) bude uplne neco jineho,a vy to musite mit prave v te dobe totalni paniky...Neco jako Kostolanyho nemecke dluhopisy (v uvozovkach) + veci denni spotreby,kterymi vladnete v oboru,a kterym plne selsky rozumite,to co se nekazi,jako banany na slunci,a zbrzdi vase ztraty na minimum...To mame ale kazdy individualne jinak...Vzpomene li si nekdo u toho,jak jisty clovek kupoval horici domy,mozna si udela uz ten katastrofisky scenar sam podle sebe...Ja v zive pameti mam,jak ma prababicka vypravela pribehy ,kdy se topilo bankovkami v kamnech:-D...Zni to jako sranda,ale oddluzit tak ekonomiku,na ucet obyvatel,je takto nebyvale jednoduchy krok...Urcite mam mnoho oponentu,ale ja to vnimam ze zkusenosti generaci...Nepocitejte nikdy s tim,ze velci s vami ponesou pruser rovnym dilem!
At se dari...
ricmund
Gold Member **
Príspevky: 363
Dátum registrácie: Št 12 07, 2007 2:24 pm

Re: Komoditní bublina?

Príspevok od používateľa ricmund »

No na kindera jsi se do toho pustil :lol: :lol: . A teď k věci. Určitě to co popisuješ je vážný problém, který realně hrozný (stačí se podívat na gigantické zadlužení US). Nadruhou stranu bych to tak černě nevyděl. Dnešní FED případně parodie na FED naše ECB by si s tímto problém "poradili". Vždycky mají nějakou možnost jak ten průser zalepit (dluhopisy, daně, devalvace atpod.) to, že by se prachama topilo asi nehrozí :)
rambajs

Re: Komoditní bublina?

Príspevok od používateľa rambajs »

Napsal jsem to obrazne,jako katastroficky scenar,ovsem slysel jsem to na vlastni usi:-))
Vse se odviji od vyse majetku kazdeho z nas...
Podle toho se musi kazdy zaridit,a kazdy zvazit...
Nejtezssi je vzdy majetek udrzet,a eventuelne pak rozumne mnozit...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Komoditní bublina?

Príspevok od používateľa filip glasa »

zmeny cien komodít za rok dole v tabuľke aj v SKK:
http://firmy.etrend.sk/125845/burzy-a-t ... ne-suchoty
Napísať odpoveď

Návrat na "Komodity, komoditné akcie"