Zdaňovanie investícií

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Dana »

Zdaňovanie výnosov v podielových fondoch /odd. VII/

Slovenské podielové fondy sú od 1.4.2007 zdaňované zrážkovou daňou. Kto ich však predával v čase od 1.1.2007 – 31.3.2007 a mal investíciu vloženú po 1.1.2004, zdaňuje si celý výnos 19%-nou daňou sám, tým, že podá daň. priznanie. Kto ich predával tiež v tomto čase a mal investíciu vloženú do 31.12.2003 nemusí daň. priznanie podávať vôbec, keďže tieto investície sú od dane oslobodené.
Po 1.4.2007 však v týchto fondoch zrážka dane bude urobená vždy, keď sa dosiahne nejaký výnos.. Pre tých, ktorí investovali po 1.1.2004 je o starosť menej, keďže si nemusia sami podávať daň. priznanie. Horšie je to však pre tých, ktorí investovali skôr /do 31.12.2003/ a nemuseli by platiť žiadnu daň, no napriek tomu ju správcovská spoločnosť strhne. Späť si ju môžu vypýtať len podaním daň. priznania. Podobná situácia nastáva aj pre tých, ktorí by v inom fonde dosiahli stratu a chcú si strhnutú daň vypýtať späť. Musia podať DP, kde uvedú súčet všetkých svojich príjmov a súčet výdajov, zrazenú daň /preddavok podľa § 43/ a až potom dostanú strhnutú daň späť. / na druhý rok v máji/
Kto investuje v zahraničných podielových fondoch, tie nemajú povinnosť robiť zrážku dane, takže ju ani nerobia. Kto má investíciu vloženú do 31.12.2003 nemusí daň. priznanie podávať vôbec /oslobodenie od dane/, kto vložil investíciu po 1.1.2004 zdaní si celý výnos 19 %-nou daňou a priznanie podáva sám. Zisky a straty je možné medzi sebou kompenzovať, keďže sa porovnáva súčet všetkých príjmov so súčtom všetkých výdajov.


Zdaňovanie akcií, ETF, certifikátov .. / odd. VIII/

Na tieto CP zostávajú v platnosti staré pravidlá podľa § 8. Odpoč. položka vo výške 5-násob. živ. minima je pre tento rok je 24 900 Sk. Kto nedosiahne vyšší výnos, nemusí podávať daň. priznanie. Nemusia ho podávať ani tí, ktorí majú investíciu vloženú do 31.12.2003. Zdaňujú sa až investície vložené po 1.1.2004.
Povinnosť podávať daň. priznanie vzniká, ak zdaniteľné príjmy presiahnu sumu 47 808 Sk. Zdaniteľným príjmom je to, čo je v daň. priznaní zapísané v kolónkach príjmu.
Naposledy upravil/-a Dana v Po 28 05, 2007 11:50 am, upravené celkom 4 krát.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

vďaka Danka

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ak bude tá zrážková daň na podielové fondy platiť, bude to o dôvod viac na prechod k ETF :-)
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

No veď práve - pekne pomaly sa vzdelávať. A kto chce mať naďalej odpočet na dani, musí začať rozmýšľať aj o inom. Na druhý rok začne ísť do"tuhého". Veľmi príjemne mi pritom nebude.....
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
(!)

Príspevok od používateľa (!) »

rozdiel vsak bude medzi bankovym vkladom a podielovym fondom:
- pri bankovom vklade sa dan zraza pri pripisani uroku
- pri fonde pri realizovani zisku, teda pre redemacii podielu so ziskom
inglmat
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 04 12, 2006 11:42 am

a co dochodcovia?

Príspevok od používateľa inglmat »

Dalo sa este doteraz odpocitat rozdiel medzi sumou dochodku sa rok a
19,5 x ziv.min. Co bude dalej?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

No tak pre tento rok by to ešte platiť malo /budeš si to uplatňovať v budúcom roku/ a čo bude ďalej na to je ešte dosť času.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
8x

Zdanovanie ziskov z akcii

Príspevok od používateľa 8x »

A ako je to so zdanovanim konkretne americkych akcii, nakupenych online cez brokera?

Povedzme, ze k 29.12.2006 (posl. obchodovatelny den v r. 2006 na US burzach) moj cisty realizovany zisk z nakupov a predajov akcii bude napr. 1000 USD (co je viac ako 5-nasobok zivotneho minima), budem podavat danove priznanie v r. 2007, aj ked som ale tie peniaze nepreviedol na SKK na moj osobny ucet v SR, ale opat zainvestoval?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Mal by si 1000USD zdaniť okrem dividend, ktoré ti už zdanili pri vyplatení v USA.
ender100
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 04 12, 2006 10:00 am
Bydlisko: Kosice

Príspevok od používateľa ender100 »

Ahojte! A co je v takom pripade ked clovek hoci ma zisk 1000USD, ale koli USD/SKK je v strate?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ten zisk prepočítaš na koruny apodľa toho zdaníš.
Učeň
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ne 10 12, 2006 10:14 am

Príspevok od používateľa Učeň »

Filip, táto rada o zdanení zisku sa mi zdá odstrelená od pása. Expert je zrejme Dana tak počkajme. Môj názor je, že výpočet zisku robím v korunách, t.j. vstup a aj výstup. V zákone sú asi dve, alebo tri možnosti stanovenia kurzu NBS pre prepočet na Sk. Potom nasleduje zdanenie. Nie zisk v USD a ten prepočítať. Prepočítaný zisk kurzom vždy zostane ziskom. Prepočítané cez Sk na vstup a výstup bude strata.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Preboha učeň, ja som s cudzími menami nikdy nerobila a mám z nich dodnes hrôzu. Ale píšeš im to dobre. Vždy sa musí porovnať vstup - výstup alebo inak povedané príjem a výdaj /dám tu ten postup neskôr, teraz sa mi to akosi nechce/. Ak urobím nákup a mením Sk napr. na USD použijem skutočný kurz, ktorý by mal mať každý v papieroch. Ak premenu nerobím, používa sa na prepočet PRIEMERNÝ kurz NBS z daného mesiaca. Tou treťou možnosťou, ktorú by tiež mali uznať je použiť kurz stred vyhlásený NBS z daného dňa, keď bol urobený nákup. Podobne postupovať pri predaji.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Aj ja som to tak myslel, len sa to asi dalo vysvetliť všelijako.
Ale neviem prečo by som použil kurz NBS, keď som reálne kupoval USD za kurz napr. CSOB atď. Prípadne použil menový úver. Asi bude treba použiť výpis z obchodného účtu aby boli vidieť všetky poplatky, náklady, kurzy meny aj akcií a dátumy.
Učeň
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ne 10 12, 2006 10:14 am

Príspevok od používateľa Učeň »

Nie som síce účtovník, ale náklady a poplatky v Sk sú v Sk. Náklady a poplatky v cudzej mene sa prepočítavajú vždy na Sk a to kurzom NBS a nie reálnym nákupom, alebo predajom v komerčnej banke, alebo inom
oficionálnom zmenárenskom mieste. Je tam samozrejme rozdiel, ale je taký termín, kurzová strata, resp. zisk ako fyziké osoby máme , myslim si v tomto smolu.
Vzhľadom na vývoj kurzu Sk bude pre tento rok múdrejšie používať denný kurz NBS. Nie som si istý, či aj v tomto prípade je možné používať
priemerný ročný kurz.
Samozrejme treba si vytiahnuť kurzy ku konkrétnym dňom a potom sa rozhodnúť. Ale hlavne, do marca času dosť.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

To je jasné, že sa náklady prepočítajú na koruny.
Myslel som niečo iné. Ja si u o.c.p. urobím pri kúpe akcií vlastne 2 obchody. Kúpim USD a potom kúpim akcie. Na každom z nich máš stratu či zisk. USD kupujem za kurz daný FIOom (CSOB) a mám dolárovú pozíciu ako keď kúpiš USD na forexe. Za každý jeden nákup a predaj máš jasný kurz, či je to mena, alebo akcia. Na USD som stratový na akcii som v pluse. Neviem prečo by som do toho mal montovať kurz NBS. Možno ak by som si menil tie devízy niekde inde. Ale takto je to vlastne ako by si investoval do dolára.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Blag, /ja ťa už budem tak volať/ ak ti Skk na USD mení ČSOB prepočítava sa to SKUTOČNÝM kurzom, ktorý musíš mať v papieroch. Priemerný mesačný kurz NBS sa používa vtedy, ak peniaze nezameňuješ napr. pri tom menovom úvere /aspoň si to tak myslím/. Ten priemerný mesačný kurz NBS je vraj tá správnejšia možnosť, ktorá by sa mala používať. Neviem, ako je to v zákone, lebo ho doma nemám, ale podľa mňa by to mohlo ísť aj tým denným kurzom NBS, ale trebalo by to overiť. A tiež neviem, ako teraz dodatočne bude niekto zisťovať priemerný mesačný kurz napr. z januára.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Učeň, priemerný MESAČNÝ kurz
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Učeň
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ne 10 12, 2006 10:14 am

Príspevok od používateľa Učeň »

Kurzy NBS nájdeš na http://www.nbs.sk/KL/ aj mesačné.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Učeň, toto sa mi akosi otvoriť nedarí, ale už som sa na tú stránku NBS pozrela, šikovné, že to tam už majú aj vypočítané, nikto sa na nič vyhovárať nemôže.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Učeň
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ne 10 12, 2006 10:14 am

Príspevok od používateľa Učeň »

Dana ( nemohla si si dať nic Danka, ľahšie by sa nám to písalo)
Ospravedlňujem sa, ale som v tom nevinne. Kopíroval som tú adresu a nejakým zázrakom je na konci čiarka, ktorá tam nemá byť. Trošku som nahliadol do daňových zákonov a mal som pravdu. Tvoje príspevky sú presné a preto som ťa správne označil za experta. Ročný priemerný kurz NBS sa môže využívať pri prepočtoch príjmov v zahraničí. Mesačný v prípade, že nie som účtovná jednotka u kapitálových príjmov.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Učeň, ak ti poviem, že si pravdu nemal ??? Náhodou, som to čítala dávnejšie v trende a zapamätala si to. To je celé moje "expertovanie". Vidím, že ty budeš asi múdrejší, keďže máš doma aj zákon. No a volať ma môžeš tak, ako sa Ti to lepšie píše.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
pav_12000
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Po 01 01, 2007 1:36 pm

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa pav_12000 »

"V budúcom roku sa s veľkou pravdepodobnosťou od 1.4.2007 zavádza zrážková daň pri výnosoch z podielových fondov. Kto dosiahne vo fonde výnos, z neho mu bude automaticky zrazená daň, tak ako sa to robí pri úrokoch.
Kto dosiahne vo fondoch za kalendárny rok zisk a zároveň aj stratu, môže si zrazenú daň vypýtať späť, ak podá daňové priznanie."

Ahoj Danka,
kde sa môžem dočítať viacej? Odkiaľ pochádza táto informácia?
Za odpoveď ďakujem.
pav_12000
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Môžeš si to pozrieť tu http://financie.etrend.sk/85267/moje-in ... kurz-uroky
Neviem, či nechodíš na stránku http://openiazoch.zoznam.sk/produkty/OF ... =OFESPASEE
tam ak si pozrieš našu diskusiu pár dní dozadu, tak sa dozvieš ešte viac, dokonca aj stránku kde je uverejnený zákon. Otázna ostáva stále otázka, či zahraničné podielové fondy budú naozaj vo výhode alebo nie. /aký bude výklad právnikov/. Uvidíme, čo prinesú najbližšie dni.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
pav_12000
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Po 01 01, 2007 1:36 pm

Príspevok od používateľa pav_12000 »

Ďakujem za odpoveď. :D Dozvedel som sa vsetko, čo som potreboval.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Bylo zjištěno , že lidé nemusí platit vůbec žádné daně z práce , ani z výdělku z akcií a z bezdańových dividend z Británie , jestliže nejsou lidi v žádné zemi 183 dní roku.
A bylo zjištěno , že veliké a slavné firmy z celého světa , jako americká drogerie Johnson & Johnson maji ve Švýcarsku jen poštovní schránku , aby mohli platit nízké švýcarské daně.
Tedy jsou vlády celého světa pěkně hloupé , když nenutí všechny firmy i lidi platit daně v zemích , kde vydělali peníze , ale podle jejich pobytu , nebo podle poštovní schránky.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Ladis napísal:Tedy jsou vlády celého světa pěkně hloupé...
Múdre vlády zistili, že zdaňovať príjem z investícií poškodzuje finančný systém. Ak sú výnosy reinvestované, je hlúposť ich zdaňovať, pretože prospievajú ekonomike ako takej. Ak sú výnosy minuté, (spotreba) sú tu ďaľšie dane: spotrebné, Dph atď.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

dividendy

Príspevok od používateľa Dana »

Trošku o dividendách :
http://financie.etrend.sk/94616/moje-da ... kych-akcii

Divdendy, ktoré sú vyplatené za roky 2004 a vyššie nepodliehajú zdaneniu, to zn., že nie je potrebné ich nikde uvádzať. Prii dividendách, ktoré boli vyplatené za roky 2003 a predtým je potrebné podľa toho z ktorého štátu príjem pochádza robiť zápočet alebo vyňatie podľa zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia. Príjem zo zahraničia je potrebné prepočítať do Skk priemerným mesačným kurzom z mesiaca kedy bol príjem a uviesť ho v VIII.odd. r. 12 Kto bude potrebovať vedieť viac, ozve sa..
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
rudo
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št 07 06, 2007 12:23 pm

Znovu tie kurzy...

Príspevok od používateľa rudo »

Dana, Učeň,

ďakujem za cenné informácie z Vašich príspevkov ohľadom menových kurzov pre účely zdanenia investícií v cudzích menách. Len sa chcem uistiť, či som to správne pochopil:

1. Pre daňové účely môžem používať kurz NBS z dňa vysporiadania transakcií alebo priemerný mesačný kurz NBS? Môžem si vybrať čo mi viac vyhovuje, a potom takýto spôsob používať jednotne pre všetky transakcie (denný/mesačný)?

Pre nákupy by bol ale výhodnejší skutočný kurz (ak som zamieňal SKK na USD/EUR), ale ten nemusí byť vždy k dispozícii (cudziu menu som mohol aj priamo zarobiť, nie vymieňať z SKK).

Rovnako pri predaji, ak takto získané USD/EUR nezamením za SKK ale opäť investujem, musím použiť denný alebo mesačný kurz NBS (to je jasné).

2. Môžem v takomto prípade miešať skutočný kurz pri nákupe (ak ho poznám, teda vymieňal som z SKK a tento kurz je aj na výpise od obchodníka s cennými papiermi) a kurz NBS pri predaji pre výpočet zisku z investície? Nemusím použiť jednotný spôsob pre nákup aj predaj (jediný možný je kurz NBS či už denný alebo mesačný - teda ignorovať skutočný komerčný nákupný kurz)?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Ja by som to povedala tak, že ak sa peniaze v banke zamieňajú používať denný skutočný kurz. Ak sa zámena peňazí v banke nerobí používa sa priemerný mesačný kurz. Miešaš to podľa toho, či si zámenu v banke robil alebo nie.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

:( Jak je to v Německu a bude jednou i v Č.R. a S.R. : :(
Ministri dostavaji hnedle 10.000 euro mesicne mzdu.
K tomu dostavaji hnedle 10.000 euro mesicne diety , aby si mohli koupit neco k jidlu , nebo kalhoty , na to jim asi mzda nestaci.
Kdejaky ministr ma jeste dalsi mzdy jako clen dozorci rady v nekolika podnicich.
Ministr ma pravo na duchod treba uz ve 40 letech a sice hnedle 5.000 euro mesicne.
Kdyz jde ministr az v 65 do duchodu , ma hnedle 10.000 euro duchod.
Mozna , ze ze mzdy ministru nejsou strhavany duchodove pojisteni ani pojisteni proti nezamestanoti , snad ani dane.
Kdo vydela nekolik milionu za rok , nemusi platit zadne dane , nekolika fintami se tomu muze vyhnout.
Kdo vydela jen 1000 nebo 2000 euro mesicne brutto , ten ma vydaje ze mzdy vice nez 50% = 3 povinna pojisteni ( duchod , nezamestanost , zdravotni ) a dan a pak plati dane kdykoliv si neco koupi v obchode nebo u pumpy , nebo dan z auta nebo z vlastniho bytu.
Nabadaji lidi , aby si vydelali na cim dal tim nizsi duchod s akciemi a fondy , ale zavedou 2009 dane z celeho vydelku z akcii a fondu a vsech dividend 25% , i kdyz se drzely akcie a fondy leta.
Tedy kdyz neplati milionari dane a ministri si berou 20.000 euro mesicne , chudi lide s akciemi a fondy by je nemeli podporovat , kdyz mohu miti konto v zemi s bankovnim tajemstvim a kdekoliv ve svete si z jakehokoliv automatu vytahnout penize kreditni kartou.
Existuje alespon jedna kreditni karta , s kterou se vybiraji penize z bankovnich automatu cizich bank po cele Evrope BEZ POPLATKU , ale zas ta karta ma poplatek 40 euro rocne. :)
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »


? Jak vysoká brutto mzda je v Čechách a na Slovensku bez daně ?
? Jak vysoký důchod je v Čechách a na Slovensku bez daně ?
? Tato stejná hranice by měla platit i pro toho , kdo nedostává mzdu , ani důchod a dostává jen dividendy , pravda ?

Myslim , že v Německu se neplatí letos daň ze mzdy nebo důchodu nebo dividend asi brutto 8200 ročně = asi brutto 683 euro měsíčně. Ale to odhaduju a nevim přesně.
Jisto je , v Rakousku se neplatí daně ze mzdy do brutto 10.000 euro ročně = brutto 833 euro měsíčně. Kdo vydělá víc , platí daň jen z těch peněz nad 10.000 euro ročně a sice 23% daň a jen z peněz nad 25.000 euro ročně platí 33,5% daň a jen z peněz nad 51.000 ročně platí 50% daň.
Ale nevim , jestli tyto samé hranice platí i pro ty , kdo dostávají v Rakousku jen důchod , nebo jen dividendy bez mzdy a bez důchodu.
A ve Španělsku je letos nová daň 18% jen z dividend nad 1.500 euro ročně a daň 18% z každého výdělku s akciemi - kde je zcela jedno , jak dlouho se ty akcie držely. Mne ale zajímá , kolik dividend je ve Španělsku ročně bez daně , když neni ani mzda , ani důchod , jen ty dividendy. Snad to bude několik tisíc euro za rok. I když mne to nemusí moc zajímat , když ty moje dividendy budou chodit na moje konto v Rakousku , odkud je pošlu do Německa a vyberu z automatu ve Španělsku.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Nezdaniteľné minimum na Slovensku v roku 2007 je 95.616 Sk, to je 7968Sk mesačne, čo je asi 240EUR. (Neplatí pre poberateľov štátneho dôchodku) Všetky príjmy nad touto sumou sa zdaňujú 19% daňou. Výnimkou je príjem z prenájmu kde platí oslobodenie do výšky 24.900SK/ročne. (Aj pre dôchodcu) Celkovo možno mať nezdanených okolo 300EUR/mesačne. Je teda dobré nebyť ešte dôchodca mať uvedené príjmy a neplatiť daň. Či sa dá z toho v pohode existovať, to je iná otázka, zvlášť pokiaľ si chceme platiť aj zdravotné a sociálne poistenie. Zatiaľ sa teda obyčajnému človeku v produktívnom veku na Slovensku moc neoplatí zbohatnúť. Jedným z riešení je mať firmičku ktorá zarobí na na zdr.a soc. poistenie, prípadne pokryje ešte iné náklady.

Ak sú nejaké údaje nepresné, prosím znalých o opravu. Ďakujem.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Dana »

Bebe napísal:Nezdaniteľné minimum na Slovensku v roku 2007 je 95.616 Sk, to je 7968Sk mesačne, čo je asi 240EUR. (Neplatí pre poberateľov štátneho dôchodku)

S tým nezdaniteľným minimom to je pravda, akurát, že nesmieš mať základ dane vyšší ako 498 000, potom sa to už znižuje. Takže ak si len zamestnanec a zarábal by si viac ako 41 500 Sk sice ti každý mesiac zdania mzdu nad 7968, na konci zdaňovacieho obdobia sa však spraví vyrovnávka. Ak ti vyjdu vyššie zdaniteľné príjmy, nezdaniteľné minimum sa znižuje a daň doplatíš. Ak máš popri zamestnaní aj iný príjem, čo asi máš, robíš si daňové priznanie sám /potom ti už stačí zarábať menej/. Podľa toho aký ti výjde základ dane, podľa toho bude nezdaniteľné minimum.
Dôchodkári /starobné, výsluhové dôchodky/ ak nemajú vysoké dôchodky, si môžu robiť rozdiel medzi NČ a výškou dôchodku, ale tiež platí, že veľkosť nezdaniteľnej časti sa určuje podľa toho, aký im výjde základ dane. Pre invalidných dôch. rozdiely medzi NČ a výškou dôchodku neplatia. Podobnú výhodu majú aj deti.
Oslobodenie 24 900 Sk neplatí len pri prenájme, ale aj pri príležitostných príjmoch a pri cenných papieroch okrem podiel. fondov.
Inak celkom dobrý príspevok. Obyčajný človek asi naozaj veľmi nezbohatne, hlavne, ak mu chýbajú dobré nápady.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Ladis »

:?:
Hádejte, jak je to :
Když se prodají jednoho roku akcie se ztrátou a současně jiné akcie s výdělkem, pro zdaňovaný výnos

1) lze odečíst od výdělku i tu ztrátu z akcií držených několik let, které se toho roku prodaji spolu s výdělečnými drženými jen necelých 6 měsíců :?:
2) lze odečíst od výdělku i tu ztrátu z akcií držených jen toho roku, které se toho roku prodaji spolu s výdělečnými drženými jen necelých 6 měsíců :?:
2) lze odečíst od výdělku jen tu ztrátu z akcií držených jen necelých 6 měsíců, které se toho roku prodaji spolu s výdělečnými drženými jen necelých 6 měsíců :?:
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Dana »

Ladis napísal::?:

Když se prodají jednoho roku akcie se ztrátou a současně jiné akcie s výdělkem, pro zdaňovaný výnos


lze odečíst od výdělku jen tu ztrátu z akcií držených jen necelých 6 měsíců, které se toho roku prodaji spolu s výdělečnými drženými jen necelých 6 měsíců


Dúfam, že tak to stačí.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Ladis »

:?:
Já tomu ale nevěřim.
Přece když někdo koupí akcie v lednu a prodá za 11 měsíců v prosinci se ztrátou, pak dělá daňové přiznání v lednu pro minulý rok a tam napíše, že prodal akcie s výdělkem držené třeba 5 měsíců a současně akcie se ztrátou držené jakkoliv dlouho. Pro akcie prodané se ztrátou by neměla platit lhůta 6 měsíců, protože ty se nezdaní stejně.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
malvig
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 25 03, 2007 3:13 pm

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa malvig »

Ladis, pokud žijete v Německu, tak vás 6-ti měsíční test trápit nemusí.

A propó, když tak věříte bankám, proč je teď "masivně" nenakupujete, když máte kurs hodně nízko?
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Ladis »

:!:
Neni pravda, ze nekupuju.
Já prece písu vsude, ze akcie bank dnes kupuju !
Dokonce jsem na to pretáhl i konto do mínus 700 euro.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Dana »

Ladis napísal::?:
Já tomu ale nevěřim.
Přece když někdo koupí akcie v lednu a prodá za 11 měsíců v prosinci se ztrátou, pak dělá daňové přiznání v lednu pro minulý rok a tam napíše, že prodal akcie s výdělkem držené třeba 5 měsíců a současně akcie se ztrátou držené jakkoliv dlouho. Pro akcie prodané se ztrátou by neměla platit lhůta 6 měsíců, protože ty se nezdaní stejně.


Ladis, nemôžeš zmiešavať spolu akcie do 6 mesiacov s akciami nad 6 mesiacov. Ak sú akcie nad 6 mesiacov oslobodené od dane, tak to znamená, že ak si u nich porovnáš príjmy a výdaje a príjmy ti výjdu vyššie, tak zisk nemusíš zdaniť. Ak ti výjdu výdaje vyššie na STRATU SA NEPRIHLIADA, t. zn. nemôžeš si ju preniesť na započítanie ak budeš porovnávať príjmy a výdaje pri akciách, ktoré sú držané kratšie.
V každom časovom období v ktorom platia rôzne pravidlá pre zdaňovanie sa musia príjmy a výdaje porovnávať zvlášť, inak by vznikol jeden chaos, z ktorého by sa nikto nevysomáril.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
milanb
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 27 07, 2007 11:37 am
Bydlisko: slovensko

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa milanb »

Chcem sa spytat, ak som kupil v slovenskej banke podielovy fond pred 4mesiacmi a teraz mam v nom stratu 5tisic a predam ho a zaroven predam aj podielovy fond kupeny cez zahranicnu banku drzany 3 mesiace a tam mam zisk 5tisic, tento zisk a strata sa mi vyrusia a nemusim nic zdanovat?

A este, vstupne poplatky si mozem odratat v danovom priznani v roku nakupu alebo az pri predaji fondu napr. nasledujuci rok?
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"