Menove riziko – koruna rastie

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Menove riziko – koruna rastie

Príspevok od používateľa filip glasa »

Koruna rastie a existuje len malo moznosti, ako vyriesit menove riziko. Cesi, Madari, Poliaci maju svoj akciovy trh, a tak mozu pohodlne investovat ci uz do domacich akciovych fondov, alebo priamo do titulov. My sa mozeme spolahnut, ze vyvoj mien okolitych statov by mohol byt podobny ako vyvoj nasej koruny.
Ake su moznosti?
1. Fondy hedgovane/zabezpecene voci menovemu riziku v SKK, napr. Pioneer Funds – Core European Equity. Takych je ako safranu.

2. Hedging si zaplatit v banke ci inej financnej spolocnosti. Moj znamy v CR si zistoval tuto moznost v ceskej banke a chcelo to sumu niekde medzi pol a celym milionom na jednu menu, ak si dobre pamatam.

3. Zabezpecit si priamo warrantamy a futures na menu. Okrem vedemosti je to tiez obmedzene vyskou penazi.

4. Menovy uver, aky poskytuje FIO. Trosku draha zalezitost, ale aj na male sumy. Pokryje len investovanie na burzach, na ktore ma FIO pristup, cize akcie a ETF v USA a XETRA.

5. Investicne certifikaty so zabezpecenim menoveho rizika.

Mate ine napady, pripadne skusenosti?

Len pripominam, ze aj ked slovo hedging sa pouziva aj v zmysle zabezpecenie menoveho rizika, iny zauzivany nazov Hedge Fund (napr. LTCM, Quantum, Vltava) neznamena, ze je zabezpeceny voci menovemu riziku (aj ked moze byt), ale je to specificky druh menej regulovaneho fondu pre vacsich investorov (nie je to presna specifikacia, nech ma niekto nechyta za slovicka). Prispevky, ktore sa nebudu viazat priamo na menove riziko, ale na fondy, certifikaty a pod., uz umiestnite do prislusnej sekcie, resp. vytvorte v nej novu temu.
hedger

menovy hedging v sr

Príspevok od používateľa hedger »

re2. Hedging si zaplatit v banke ci inej financnej spolocnosti

na slovensku bez problemov, a myslim ze aj v CR .
na minimalny objem zabezpecenia 1 m skk a kolateral vo vyske 4-10pct, v zavislosti od banky, teda priamy cash outflow pri milione je od 40 do 100tis.
v pripade posilnovania skk samozrejme o kolateral neprides.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Vyhradzujem si právo pýtať sa ako somár :-)

Dohodnem sa v banke, že 30 000 USD si budem môcť kúpiť o 6 mesiacov za rovnaký kurz ako dnes. Nechám im 4-10% kolaterál (niečo ako záloha?). Tých svojich 30 000 USD mám investované v ETF naviazané napr. na index SP 500.
1.O 6 mesiacov kúpim 30 000 USD za pred tým dohodnutý kurz a kolaterál dostanem naspäť, s tým že banka si zoberie povedzme 3% z 30 000 USD za zabezpečenie?
2.Alebo banke zostáva kolaterál ako odmena za zabezpečenie?
3.Alebo celkom inak?

tu je síce všeobecne popisujúci komerčný článok, ale aspoň je tam spomenutý ten prípad s SPP:
http://www.fimex.sk/sluzby.asp?ID=Hedging

a pripájam ešte jeden:
http://www.tyzden.com/index.php?w=art&i ... &idiss=121
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Menový úver u FIOa funguje nejak takto:

Som rozhodnutý kúpiť 50% amerických a 50% európskych akcií.
Rozmýšľam, že EURo až tak výrazne neklesá a zachvíľu sme možno členmi menovej únie. Takže EURo zaisťovať nechcem.

USD klesá aj voči EURu. Takže sa rozhodujem zaistiť. FIO má tieto sadzby:
http://www.fio.sk/menovy_uver.itml

Čiže v prípade USD 2,75+2=4,75% p.a.

Myslím si, že koruna bude voči USD posilňovať viac aspoň o 4,75%. Potom by som bol v tomto úvere na nule.

Na obchodný účet si pošlem 30 000 Skk. Tie použijem na ručenie. Oproti týmto 30 000 si požičiam 1000 USD pri kurze 30 Skk za dolár. Za všetky doláre nakúpim akcie.

Tie po 12 mesiacoch stúpnu o 17% v USD po odpočítaní poplatkov. Dolár už stojí len 26 korún. Takže v Skk je výnos len niečo vyše percenta.
Keďže som využil úver a USD nekupoval, iba splatím 1000 + úrok USD z ručenia. 1000 + 4,75% je cca 1050 USD, ale už len 27300 korún.

Potom môj výnos v Skk je cez 10%.

Úrok za úver sa mení podľa sadzieb FEDu v USA.

V EURách je úrok menší tak možno vyplatí uvažovať aj o tom.

Otázka je, čo keď na americkej burze kúpim akcie rakúskej OMV, alebo na nemeckej ETF na čínsky index.

Správne by som mal pri OMV zaisťovať EURá, lebo aj keď kupujem za USD, je to len prepočet ceny na Viedenskej Burze v Eurách (ceny sa môžu nevýrazne líšiť, ale OMV hospodáry v EURách a v Rakúsku).

Pri čínskom indexe asi nedokážem zaistiť juan, takže aj keď ho kúpim v EURách nezaisťujem sa voči poklesu EURa.
Ak by som to urobil, bola by to skôr špekulácia na pokles EURa než zaistenie (možno krátka pozícia na EURo).

Ak sa neviem (pri exotických menách), alebo nechcem zaisťovať môžem aspoň rozložiť portfólio na Euro, Dolár, Libru (prípadne švajčiarsky Frank a japonský Jen) pre rozvinuté trhy. Na emerging markets dúfam, že tieto trhy spolu s ich menou budú rasť rýchlejšie ako koruna.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Čítam si to teraz ešte raz, ale s tou Čínou som to akosi vôbec nepochopila, či v EUR to treba zaisťovať voči niečomu alebo nie, aby to teda nebola špekulácia
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3776
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Pravdepodobne vyrovnava rust koruny oproti euro , libre , dolaru uz dividenda 3% rocne.
Nektere akcie USA , EU a GB rostou nekolikrat vice , nez roste koruna , tedy vetsinou vzdy neco z toho rustu investice do akcii USA , EU a GB zbyde.
Vyjimka je akcie Ford. Jestli Ford ceka ztraty az do roku 2009 , pak ta akcie asi do roku 2009 neporoste.
Ale jestli zvysuji podniky zisk purmerne 10% nebo 20% rocne , asi podobne poroste i ta akcie a tedy poroste asi 3x vice , nez roste koruna proti dolaru , libre a euro.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Práveže koruna voči USD rástla viac ako 10% ročne. Tento rok aj viac.

Danka:
Ak zaisťujem je to zaistenie voči poklesu, ak len vsadím na rast koruny voči EURu, je to špekulácia.
Teda ak investujem do čínskych CP, tie sa zhodnocujú voči EURu aj rastom čínskeho juanu. To že daný CP je vedený v EURách je len praktická vec. Asi by sa nedal predať na nemeckej burze v Juanoch. Je to v jednoduchosti len prepočet kurzov medzi juanom a eurom. Teda ak by si chcela zaistiť menové riziko, musela by si zaisťiť korunu voči juanu. Nie korunu voči euru.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

A euro voči niečomu treba zaisťovať?
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

S eurom je to ťažšia voľba ako s dolárom. Tam ten rast koruny voči nemu nie je taký vysoký ako voči doláru (dolár klesá aj voči euru). K tomu možno budeme mať niekedy v budúcnosti euro.
Na druhú stranu aj úrok na ten menový úver( keďže vychádza z nejakej "národnej" sadzby + 2% pre fio) je nižší ako u dolára. Jediné, čo sa dá, je pozrieť históriu, či sa to v minulých rokoch oplatilo. Teda či koruna stúpala voči euru viac ako stálo zabezpečenie ( v tom našom prípade úrok od FIOa na euro). Potom treba zvážiť kde sa koruna pohybuje v rámci flukuačného pásma erm II ( ak som to srpávne popísal). A v poslednom rade každý rok prehodnocovať vývoj aj výšku úroku úveru, keďže sa mení.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tak som si prezrel weby viacero bánk a aj napísal nejaké dotazy. V tomto príspevku zosumarizujem, čo som ohľadom hedgingu na Slovensku zistil.
V odstate pri sumách okolo 1 mil. na jednu menu je možné v bankách využiť menový forward termínovaný a netermínovaný v ktorom si zafixujem dohodnutý kurz za určitú cenu.

Pre bežných investorov so sumou na jednu menu nižšou zostáve len ten spomínaný menový úver u FIO o.c.p.

popis možného spôsobu zabezpečenia u SLSP:
http://www.slsp.sk/index.cfm?module=Act ... ro_dev_ter

Minimálna suma obchodu je 1mil.
zabezpeka/kolateral 5-20%

Tatrabanka:
Na webe treba kliknúť na veľké firmy/treasury a investičné bankovníctvo/menové obchody
Minimálna suma obchodu je 1mil.
kolateral 5%

OTP:
http://www.otpbanka.sk/index.php?sid=193&mid=166&lang=1
http://www.otpbanka.sk/index.php?sid=197&mid=170
Minimalny objem predstavuje ekvivalent 1 000 000 SKK.
Pri obchodoch bez fyzickej dodavky 300 000 EUR.

Istrobanka:
http://www.istrobanka.sk/produkty_a_slu ... nytrh.html
Min. 1 mil.
Menová opcia min. 10 mil.

Ľudová Banka:
http://www.luba.sk/servlet/content?MT=/ ... &pg_nr=124

minimálna suma 1mil.

ČSOB:
http://www.csob.sk/sme/sg-produkt.asp?p ... mepftpmasp

Minimálna suma 20 000 Eur.

Takže zatiaľ najnižšia možná minimálna suma na zabezpečenie je u ČSOB. Časom doplním aj ďaľšie informácie ak sa k nim dopátram.

Najzaujímavejšou možnosťou pre investora je asi obchod bez fyzického vysporiadania, ale preň sú špeciálne podmienky viď. Ľudová Banka.

Fungovalo by to následovne:
V banke sa dohodnem, že chcem za 1 rok kúpiť 1 mil SKK za dnešný kurz za USD. Oni k tomu dnešnému kurzu pripočítajú aktuálne úroky na dolár/korunu plus niečo pre seba. Zložím zápezbeku povedzme 10%. Tú si nechajú ak obchod nakoniec neuskutočním. Ak si za rok kúpim za tento dohodnutý kurz ten 1 mil. korún, tak som sa zabezpečil voči poklesu a stálo ma to toľko, o koľko bol dohodnutý kurz vyšší ako riadny devízový v deň dojednania. Úplene hrubo odhadnuté pri poklese USD 5% a viac sa to vyplatí. Ak by ma zabezpečenie stálo 5% (čo už je asi premrštené) a dolár by klesol o 10%, tak 5% som ušetril.
Samozrejme vývoj SKK voči USD môže ísť aj proti mne, čiže dolár môže aj stúpať. Dnes sa to však zdá nepravdepodobné.

Euro má nižšie úrokové sadzby tak aj zabezpečenie by malo byť lacnejšie. Čiže aj keď až neklesá až tak ako dolár môže sa to vyplatiť.
Naposledy upravil/-a filip glasa v Št 04 01, 2007 8:18 pm, upravené celkom 3 krát.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Pokračovanie a doplnenie info do predchádzajúceho príspevku z emialov.
Takže celkom nové:

Privatbanka z emailu:
"Minimálna suma je v zásade 100.000 EUR alebo 100.000 USD, ale v rámci individuálneho prístupu sa snažíme vychádzať klientom v ústrety a robili sme už aj objemy

20.000 EUR alebo 20.000 USD.

Poplatky nie sú žiadne, klient dostáva kurz (spotový alebo forwardový), ktorý už zahŕňa maržu banky. Marža je tým nižšia, čím je vyšší objem transakcie.

Výška kolaterálu závisí od daného menového páru a valuty forwardu (čím dlhší forward, tým vyšší kolaterál), kolaterál je spravidla 10 percent objemu transakcie.

Kolaterál je termínované depozitum, ktoré je úročené príslušnou sadzbou (závislou od dĺžky trvania a objemu).

Ako banka orientujúca sa na privátne bankovníctvo sa snažíme vyjsť našim klientom v ústrety a podmienky obchodov sú dohadované individuálne."


Takže niečo by sa dalo dohodnúť v Privatbanke. Ak má niekto u nich napr. investičné certifikáty a väčšinou na euro, tak by nebolo problém túto investíciu zabezpečiť proti menovému riziku približne pri sume 20 000 EUR.

Ďalej ešte budem zisťovať možnosti zaistenia sa nákupom menových nástrojov priamo cez FX brokerov čo by mohlo byť na nižšie sumy a skúsim zistiť ako je to vo fondoch. Je veľa fondov investujúcich v zahraničí s referenčnou menou SKK, ale je otázka či hedgujú/zaisťujú.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Podielové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Fondy predávané s referenčnou menou SKK:

v ČSOB dva fondy:
ČSOB akciový korunový o.p.f.
ČSOB Property o.p.f.
Oba majú v predajnom prospekte uvedené:
Menové riziko - je riziko, kde pri zmene kurzu meny, v ktorej sú denominovné aktíva fondu, dochádza ku zmene hodnoty aktív fondu vyjadrených v SKK. Nakoľko cieľom fondu je zhodnotenie v SKK, správcovská spoločnosť používa v rozsahu dostupných informácií menové deriváty na obmedzenie alebo zabezpečenie menového rizika. Menové riziko je nízke.

Pioneer investments:
Pioneer Funds - Core European Equity
je zaistený viď.:
http://www.pioneerinvestments.sk/Fond/T ... &class=SKK
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

K tej Privatbanke. Ja tým odborným slovám vôbec nerozumiem /na Jílkove knihy zatiaľ nedošlo a asi tak skoro ani nedôjde, pokiaľ to tam vysvetľuje/, ako mám chápať to zaistenie Skk voči EUR, či EUR voči niečomu inému, nech tam nevyzerám ako blbec. Ale až takú sumu som tam nemienila nechávať, no ale ak by sa to oplatilo, čo už s nimi /aspoň že sú ochotní aj pri "nižšom" objeme. ˇDakujem, že si to zistil. ty aspoň tomu rozumieš. Mne keby také vysvetlenie podali, tak z toho naozaj veľa pochopím...
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ja to tiež až tak presne nepoznám. Jíleka som tiež nečítal. Len tú všeobecnú poslednú knižku.
Ale zhruba ide o to, že si v banke dohodneš, že za určitú dobu (pri termínovanom menovom forwarde) si kúpiš menu za sopred dohodnutý kurz. Ten kurz bude dnešný + niečo pre banku podľa vzorca z odkazu napr. na OTP Banku vyššie. Povedzme, že to bude o 3% viac. Potom sa ti zabezpečenie vyplatilo ak koruna stúpla viac ako 3% za dohodnutú dobu.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Tak ja som to teda pochopila tak, že peniaze musíš vložiť na účet a nechať ich tam nejaký čas a nie že to môžeš použiť na nákup certifikátov.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Pri dohodnutí obchodu im zložíš iba zábezpeku/kolateral. Tú ti vrátia ak obchod prebehne. Ak si to rozmyslíš, tak si ju nechajú.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

No a teraz už nerozumiem vôbec. Nejak polopate sa to nedá vysvetliť?
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Snažím sa. Proste prídeš do banky dohodneš si kurz a to, že za polroka za taký kurz kúpiš stanovený objem korún. Necháš im tam zábezpeku povedme 5%. Je to taká záloha pre banku aby zarobila aj keď od obchodu odstúpiš.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

To je už lepšie vysvetlenie, akurát, že ten menový úver u Fia vyzerá lepšie. A ak by pýtali 5% príp. viac, tak je to tiež dosť.
Ak to chápem dobre, tak za premenu peňazí by sa platiť nemalo /bude asi len ten úrok/. A beriem späť za taký istý kurz, za aký mi to teraz zamenia. Čo je lepšie dohodnúť si dlhšie obdobie alebo kratšie /potom to stále obnovovať/ A čo ak uplynie obdobie a ja práve vtedy nechcem certifikáty predať, potom sa to ako premení späť? /nikdy neviem ako dlho budem nejaký certifikát držať, tak či s tým teraz nebude kôli tomu problém, ak by úrok bol nejaký normálny/ Dík za odpoveď.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

5% nie je poplatok/náklad na forward, ale len výška zábezpeky. Tú ti nakoniec celú vrátia. Forward by mal byť lacnejší, ale menový úver u fia je praktickejší. Môžeš ho čerpať aj splatiť podla potreby.

Forward môže byť termínovaný aj netermínovaný. Ak písal pán z Privatbanky aj opcia, čiže možnosť nie nutnosť uskutočniť nákup. Potom existuje aj aj varianta bez fyzického vysporiadania. To by asi malo byť bez samotného obchodu a klient zoberie na konci len rozdiel kurzov. Ale neviem to iste.
Ale takmer vždy ak je to výhodnejšie oproti temínovanému forwardu s fyzickým vysporiadaním, tak chú väčší objem na jednu transakciu.

Akurát v tej privatbanke by mohli byť ústretovejší.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Mňa porazí, veď som tam chcela zajtra ísť a zase nerozumiem. Forward bude ten úrok? A načo im je ešte zábezpeka. Nerozumiem vete "To by malo byť bez samotného obchodu a klient zoberie na konci len rozdiel kurzov" Aký rozdiel kurzov, keď to má byť aj na konci v tom istom kurze za aký mi to na začiatku zamieňali? Kedy to môže byť bez fyzického vysporiadania? /ako by to v praxi vyzeralo/ Ak budú chcieť ešte väčší objem.....
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

To bez fyzického vysporiadania som si nepreveroval, ale myslím že jednoducho dostaneš rozdiel aktuálneho a dohodnutého kurzu. Ale skús si to nechať vysvetliť. Keďže je to špecialita, tak väčšina bánk požaduje väčšie minimálne sumy. Tak je to na ich weboch.

Zábezpeka je len záloha pre prípad zlyhania z tvojej strany. Ono sa ten kurz môže hýbať proti tebe, presne naopak než si si myslela. Napr. dolár bude za roka vyšší. Ty tú transkaciu neurobíš a preto sa banka istí tou zábezpekou. V prípade, že obchod nezrealizuješ, tak si tú zábezpeku nechajú. Inak ti ju vrátia. Poplatky, alebo náklady na zabezpečenie, je len rozdiel kurzu aký je v deň dohodnutia forwardu a tým vypočítaným bankou. Čiže dnes je povedzme 26, ale banka ti vypočíta na 1 rok 26,2. A tých 20 halierov na dolár sú tvoje "poplatky".

Pozri sa na tie odkazy na banky hore. Sú tam príklady.

Teoreticky by sa dalo urobiť to, že v jeden deň dohodneš menový forward na 1 rok na Euro a zároveň kúpiš nejaký európsky certifikát. V deň konca forwardu (čiže o rok) certifikát predáš, kúpiš koruny za dohodnutý kurz. A hneď v ten deň kúpiš certifikát znovu a znovu dohodneš foward na rok. nevýhodou budú poplatky za nákup certifikátu aj malá strata pri výmene korún za eurá (certifikát musíš kúpiť za eurá).

Skús sa zajtra spýtať na netermínovaný forward, alebo nejakú inú možnosť. V banke to budú vedieť lepšie než ja.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Dík blag za všetko. Jasné, že si to nechám vysvetliť, len normálne ľutujem toho, kto to bude musieť robiť. Však tí tam budú zo mňa riadne nešťastní a ja z nich možno tiež. Aj so všetkými ich objemami. Načo vôbec také komplikovanosti vymýšľajú, stále byť len hlúpi a niečo nechápať. No nejak to snáď len dopadne.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Čím je to komplikovanejšie, tým viac na tom môžu zarobiť :wink:
Klient si potom nevie skontrolovať či sa mu to oplatí alebo nie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Už to asi začínam chápať. /ale mi to trvalo/. Vychádza mi to tak, že ak rozdiel kurzov bude nižší ako 1 SK, tak to výjde na menej ako 3%./čo by mohlo byť reálne./ Akurát, že ak si na zábezpeku nechávajú 10% ako píšu, tak je to nejak nehorázne veľa, toľko EUR blokovať. Čoskoro si overím, či som to teda pochopila dobre.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Doplnenie k CSOB akciovému korunovému o.p.f. z emailu:

Tento fond "zaisťuje kurz Slovenskej koruny voči ostatným menám menám (USD, EUR a JPY), v ktorých sa investuje. Menovo nie sú zaistené iba investície v CZK a PLN, teda meny v stredoeurópskom regióne s podobným vývojom ako má Slovenská koruna."

ESPA fondy predávané v Slovenskej Sporiteľni:
"Je mozne, ze niektore espa fondy su ciastocne zaistenene voci menovemu riziku.
Nie, na Slovensku nie su espa fondy dodatocne zaistoavne voci menovemu riziku, nakolko my sme len distributorom espa fondov, nie spravcovskou spolocnostou, ktora ich spravuje. V erste sparinvest vytvorili aj skk emisiu, ktora je preratana do korun, ale opat sme len distributorom fondu, nie spravcom."
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Z mailu Privatbanky vyberám:
Forward urobíme s maximálnou splatnosťou 1 rok, indikatívny fwd 1Y (1 rok): kurz na predaj 34,020 EUR/ SKK, poplatky NIE SÚ, pri takomto type obchodu je vždy nutné určiť termín splatnosti
Certifikát je príliš volatilný na kolaterál, preto ho nie je možné ako kolaterál použiť ani čiastočne. Tzn. pri jednom roku by ste museli ako kolaterál zložiť ako termínovaný vklad 10% z objemu forward –u, ktorý sa ale úročí podľa trhových podmienok. Pri kratšom časovom úseku stačí menej, od 5%.

Kurz by bol celkom dobrý, akurát že zase akosi nechápem aj teraz mi za taký vymenia aj pri vysporiadaní bude taký istý?

Ale tých 10% je nehoráznych, to im tam veľmi nemienim zložiť, takže možno z toho nič nebude a skončím len pri klasickej výmene. /a dostávam sa na začiatok/.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Jasné že ten kurz bude platiť za rok. Veď o tom je tá transakcia. Banka zarobí na tom, že ten kurz je o niečo vyšší ako dnešný kurz.

Čo sa týka kolaterálu spýtaj sa, či mysleli že to bude certifikát v hodnote 10% z transakcie. Lebo ty si asi mienila dať ako zábezpeku certifikát do ktorého investuješ práve celú sumu. Čiže pri dojednaní forwardu by mal cenu 100% forwardovej transakcie, a riziko že klesne na 10% je dosť nízke.

Tých 10% kolaterálu by bolo úročených asi ako termiňák, čiže to môžeš brať ako konzervatívnu zložku portfólia. Ako by si mala 10% portfólia v peňažnom fonde.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Len do jedného certifikátu by som celú sumu nedala, ale jasne píšu, že certifikát ako zábezpeku použiť nemožno. Ale keď mi tých 10% budú úročiť nakoniec nejakým 0,75%-ným úrokom, tak sa asi veľmi poteším. Asi 4 %-ný úrok nedajú a keď ešte z toho strhnú daň, tak aj tak figa ostane. Skúsim sa ich ešte spýtať na ten úrok, ale keď bude príliš nízky, tak neviem, či to stojí za to.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Neviem presne do čoho chceš investovať, ale samozrejme treba porozmýlať či vôbec nejakú menu zabezpečovať.

Písala si o eure, ale ak cheš investovať do trhov kde euro nie je, tak aj keď denominačná mena certifikátu je euro, tak je to zbytočné. Investuješ totiž na iných než euro trhoch.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Chcem investovať v rámci Europy aj mimo, kde to Euro nie je. O eure píšem, lebo keď to budem nakupovať na xetre príp. certifikát v Stuttgarte, tak je to v eurách. A úver na eurá je lacnejší ako na USD. A niekedy si písal napr. pri Číne, že je jedno, či to kúpim na americkej burze za USD alebo na xetre, kde sa to prepočíta do EUR. /ak som si to dobre zapamätala, nechce sa mi to hľadať/ A keby som to kúpila na americkej burze za USD automaticky to zaisťujem voči SKK /aj keď je to drahšie./ Ak to kúpim na xetre, tak sa mi už Skk voči euru neoplatí zaisťovať/ked sa spraví ten prepočet juanu do Eur/ euro ešte ďalej prepočítavam do Skk. /aspoň zatiaľ(/ A podobne s certifikátom, hoci na ten Vietnam. /však to má nenormálny rast, už by to mohlo začať klesať, tí čo kúpili v decembri dobre zarobili/
U fia by som ten úver zobrala, ale na tú banku sa asi vykašlem a skúsim to hoci klasicky zameniť. Snáď to nedopadne otrasne, však keď som to doteraz ani vo fondoch neriešila.... /ale to bola aspoň Európa/
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zaistiť euro má zmysel len keď investuješ v EMU. Ak je certifikát predávaný za eurá, ale inak investuje v Rusku alebo Číne nemá zmysel zaisťovať euro. Potrebovala by si zaistiť ruble a juany, čo ai nie je možné.
Rovnako je to s dolárom. Ak je certifikát/fond predávaný v USD, ale investuje mimo USA, tak nemá zmysel zaisťovať voči doláru. POtrebovala by si zaistiť voči mene krajiny kde daný nástroj investuje.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Forwardové a spotové kurzy vybraných bánk:

http://financnik.sk/financie.php?did=54 ... &dt=&text=
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Celkom by ma potešilo, ak by sme nakoniec dospeli k tomu, že žiadny úver netreba, ale nejak nie som si tým istá. /alebo to nechápem/.
Ak kúpim na xetre Čínu za eurá, euro neviem zaistiť voči juanu, tam je to vydané napospas osudu, ale ak dostanem za tu Čínu vyplatené eurá, aký bude rozdiel medzi eurom, ktoré je vyplatené za Čínu a medzi eurom, ktoré je vyplatené napr. za Rumunsko. Však budú úplne rovnaké. Prečo to z EMU mám zaisťovať voči Skk a to, čo nie je z EMU už voči Skk netreba? Toto nejak nechápem.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Musíš sa zaistiť ak si myslíš, že investované peniaze v krajine inej ako Slovensko môže znehodnotiť menové riziko, čiže pokles danej meny voči korune.

Na euro, dolár aj libru je asi dostupný menový forward alebo aj iný nástroj. Preto takúto investíciu môžeš zaistiť.

Na rumunský peniaz asi v tvojom objeme (nie sú v EMU) vhodný nástroj nezoženieš. Na čínsky juan asi tiež nie. Naviac ich meny rastú z rovnakých dôvodov voči euru aj doláru. Preto to možno nemá až tak veľký význam.

To že ten čínsky index, alebo rumunskú akciu kúpiš za eurá je jedno. V konečnom dôsledku si investovala v Rumunsku a Číne. Preto sa ti investícia bude vyvýjať podľa týchto mien a nie poddľa eura do ktorého sa len prepočítajú údaje v miestnej mene z rumunskej a čínskej burzy.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Pokud to dobře chápu, při kurzu 32.69 SKK / EUR bude muset NBS povinně intervenovat proti posílení kurzu slovenské koruny. Při aktuálním kurzu 34.7 SKK / EUR je vaše riziko cca 2 SKK na euro. Tedy pokud nebudou spekulanti silnější než NBS. :roll:

Zkoušeli jste se podívat po certifikátech SKK/EUR, případně SKK/USD? Ty by vám mohly poskytnout požadovanou ochranu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Hovorí sa aj o možnosti posunutia spodného pásma

Myslím že existujú warranty na CZK, HUF ale nie SKK. Na Slovensku takmer nie je akciový trh, tak ani tieto nástroje nikto z vonka veľmi nepotrebuje.

Menové certifikáty nepoznám.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Blag ďakujem, už je to jasné.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3776
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Euro , to jsou O.K. šlupky

Príspevok od používateľa Ladis »

Rada EU pry uz rozhodla , ze ceska koruna bude 2012 vymenena za euro 1:25 , tedy asi uz maji taky i datum a kurz na výmenu slovenske koruny za euro a zrusení slovenské koruny a je-li to odchylka od dnesniho kurzu 8% , uz je mozno hned dnes investovat do akcii za západu bez jakehokoliv zabezpeceni ztraty kurzu. Jestli od 2007 do 2012 euro z dnesnich 27 ceskych korun spadne na 25 korun, je to 8% odchylka. Ale normální akcie vynese od 2007 do 2010 +40% az +100% a normální index jako DAX nebo Dow Jones a Eurostoxx50 vynese 2007-2010 +40% az +70%.
Tedy , kdyz je jasné , ze euro nespadne 2007-2012 z 27 na 13 korun , ale jen na 25 korun , uz je mozno mit ihned dnes 100% portfolia v akciich zapadni Evropy , nebo delit akcie portfolia uz dnes EU:US:GB:CR = 1:1:1:1 a nejsou-li v portfoliu zadne akcie chciplotiny jako Ford , GM , DaimlerChrysler , DeutscheTelekom , pak ta ztrata eura proti slovenske nebo ceske korune 8% bude nekolikanasobne vracena s akciemi západní Evropy za euro. Z burzy Frankfurt i akcie USA , nemá význam konto v dolaru na akcie USA , ty beru za euro z Franfurtu.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
sanka_bebe
Active Member
Príspevky: 101
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 10:01 pm

EUR

Príspevok od používateľa sanka_bebe »

ten posledny post s eurom v cesku je donebavolajuca blbost
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"