Fondy s absolútnym výnosom

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Maatej
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ne 08 04, 2007 1:39 pm

Fondy s absolútnym výnosom

Príspevok od používateľa Maatej »

To Juggler: Su take fondy, ktore maju rok co rok zisk? Ale nejaky poriadny. Aspon nad 10%-20% a su dostupne investorom? Aby to nebolo dosahovane tym, ze investuju do kratkych dlhopisov... To by bolo velmi zaujimave ich preskumat..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15829
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1404 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Maatej napísal:To Juggler: Su take fondy, ktore maju rok co rok zisk? Ale nejaky poriadny. Aspon nad 10%-20% a su dostupne investorom? Aby to nebolo dosahovane tym, ze investuju do kratkych dlhopisov... To by bolo velmi zaujimave ich preskumat..
Sú také, ale predpokladám, že je tam taký nával, že peniaze od bárskoho nepotrebujú. Treba si uvedomiť, že hedge fondy nie sú pre verejnosť, ale bohatých súkromníkov.
Už vstup do obyčajného hedge býva podmienený minimom dajme tomu 100 000 USD a investor sa musí kvalifikovať.
Zisk rok, čo rok asi nenájdeš. Kríza to zredukovala. Takých, čo skončili v zisku v 2008 aj v 2009 je veľmi málo. Simons je stálica, ten mal 80% p.a v 2008 a 38% p.a. v 2009.
Tvojích 10-20% spĺňa na Slovensku aj tuto Trebula - ten píše, že má priemer +15%, včetne down drawnu -50% v kríze . To isté by som tipoval na Gladiša v Čechách.
Ale to sú krátke track rekordy a žiadna istota, že rok, čo rok držím krok.
Ja by som vyberal takého, čo má aspoň tri roky po sebe plus, teda 2008, 2009, 2010. Dôvodom je, že kríza sa môže kedykoľvek zopakovať a nemusí dopadnúť tak šťastne ako tá posledná.
Tých súkromných možností u nás pribúda, aj s celkom zaujímavým zhodnotením, ale väčšinou je tam krátka história. S posledných, čo ma zaujali, sú naši chlapci na Floride v managed futures: http://jki-futures.us/firm_overview" onclick="window.open(this.href);return false;
Majú tuším +85% za tri roky, ale tiež to nie je konzistentný zisk. Ten je v týchto časoch generovať takmer nemožné. Česť výnimkám ako Simons, of course.
Naposledy upravil/-a JUGGLER v Ut 28 06, 2011 10:26 pm, upravené celkom 1 krát.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa jonatanus »

JUGGLER napísal:Simons je stálica, ten mal 80% p.a v 2008 a 38% p.a. v 2009.
to mal ale v uzavretnom fonde kde ma prachy on a zamestnanci (medallion). tie dalsie velke fondy co ma pre verejnost RIEF a RIFF rozhodne niesu ziadna hitparada..

teda k niecomu velmi nadstandardnemu, co by bol velky fond a pristupny pre verejnost (keby uz aj len pre bohatych) v podstate clovek nema.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15829
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1404 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hej. Len ten medallion som pozeral. Resp. kto vôbec skončil v 2008/2009 v zisku.
Dúfam, že sa ty raz naštveš a naprogramuješ niečo ako Simons...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa filip glasa »

Su take fondy, ktore maju rok co rok zisk? Ale nejaky poriadny. Aspon nad 10%-20% a su dostupne investorom?
také čo sa snažia o absolútny výnos majú nevýhodu v tom, že im risk manažment poväčšine neumožňuje obchodovať v časoch keď je "krv na chodníkoch". Napr. Atwel Richarda Kozu má dobré výsledky, ale rok 2009 mal slabý (oproti trhom a iným fondom). A vo finále má podobný výnos ako Trebula v SHF, ktorý mal drawdown - 50%.
Podľa mňa ak orežeš drawdowny, tak čiastočne orežeš aj výnos. Potom máš nakoniec +- rovnaký výnos za 10-20 rokov ako volatilnejšie fondy.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Airmike »

Podľa mňa ak orežeš drawdowny, tak čiastočne orežeš aj výnos. Potom máš nakoniec +- rovnaký výnos za 10-20 rokov ako volatilnejšie fondy.
filip - toto plati len u hedge fondov, ktore participuju na dlhodobych poziciach prevazne nekrytych, alebo nedostatocne krytych aktiv. pri kratkodobych popripade kvantitativnych modeloch neexistuje priama umera medzi DD a vynosom, povedal by som ze je to skor naopak, cim nizsi DD, tym vyssi vynos. .
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa filip glasa »

a máš aj nejaké konkrétne príklady takých fondov?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Airmike »

konkretne priklady fondov ti nepoviem , ale mozem povedat priklady prop. trading firiem. spomeniem SMB capital alebo Pulsar capital. to su firmy ktore maju postavenu vykonnost prevazne na EndOfDay budovani equity. cital som par prikladov kedy prave hedge fond vlastnil podiel v takejto firme (ale fakt si nespominam kto to bol). hoci fond ako taky trading desk nemal. iste su take fondy aj v europe ale tuto oblast biznisu velmi nesledujem . mna zaujimaju len tie principy na ktore pouzivaju firmy zo sektoru.

vy sa v tych fondoch naokolo vyznate lepise, iste najdete aj taky ktory ma v portfoliu nejake trading desky.
Maatej
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ne 08 04, 2007 1:39 pm

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Maatej »

Vdaka Juggler za odpoved. Pozrem sa na tych spominanych panov. Rozhodne to ale vyzera tak, ze ich je ako safranu, je to ako hladat ihlu v kope sena. Pripadne je ich menej, akoby sa dalo cakat, keby vynosy trhov boli nahodne.

Mozno velavravny je aj fakt, ze zrejme kazdy vo svojom okoli pozna viac ludi, ktori sa zivia podnikanim ako tych, ktori sa zivia tradingom. Zda sa, ze aj z maleho kapitalu clovek skor vybuduje prosperujucu firmu ako zarobi tradovanim. Este snad aj brokerske domy sa skor zivia podnikanim - poskytovanim svojich sluzieb - ako ziskami z vlastneho tradingu... Moj nazor..
Maatej
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ne 08 04, 2007 1:39 pm

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Maatej »

Mozno to nie celkom patri do tohto vlakna, no v suvislosti s investovanim a vynosmi som narazil na zaujimavu informaciu. Studia v rezii The Hamilton Project prisla s vysledkom, ze vysokoskolske vzdelanie prinasa rocne zhodnotenie 15% po zaratani inflacie ( vynos napr z nakladov vynalozenych v USA na skolne).

Viac info tu: http://www.nytimes.com/2011/06/26/sunda ... .html?_r=2" onclick="window.open(this.href);return false;

Okrem toho je z inych studii tiez zrejme, ze vzdelanie zvysuje kvalitu zivota - pocit stastia je vacsi, dlzka zivota vacsia... Pre drvivu vacsinu podla mna plati, ze investovanie do seba je vyhodnejsie ako aktivne investovanie na financnych trhoch. Tym myslim aj casovu investiciu...

Tie moje odporucania na zaver prezentacie o pasivnom investovani maju tusim aj podporu v akademickej obci:).
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15829
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1404 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Maatej: mohol by si tú svoju prezentáciu spracovať ako ucelený článok, čo de facto už máš na http://indexfunds.sk/" onclick="window.open(this.href);return false; a dať to do magazínu ako-investovať.sk. To je vlastne hlavná stránka portálu, kde sú vzdelávacie články ( pod nimi je potom linka na diskusiu).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Maatej
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ne 08 04, 2007 1:39 pm

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Maatej »

Preco nie:). Ak s tym Filip suhlasi... Co povies Filip? Nejaky clanok o pasivnom investovani na ako-investovat.sk?:)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa filip glasa »

ak tam das tie pekne obrazky z prezentacie, tak to beriem :D

ja budem rad - kludne mi to posli emailom, alebo zaloz novu temu a tam daj text a obrazky zvlast. Ja to prepisem do joomly.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Lobista »

Brali v tych papers do uvahy aj opportunity cost v zmysle straty prijmu za tie 3, resp. 5 rokov, co studujes?
Maatej
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ne 08 04, 2007 1:39 pm

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Maatej »

Samozrejme, ze je dost pripadov ludi, ktori dosiahnu vyssie prijimy ako vysokoskolsky vzdelani ludia, no autorom slo o to ukazat, ze vo vseobecnosti, vo vacsine pripadov je vysokoskolske vzdelanie prinosom. Islo o specificky americku studiu, kedze tam v mnohych spolocenstvach zrejme prevlada presvedcenie, ze univerzita a vyssie vzdelanie ako take su zbytocne..

Ukazali, ze diplom pomaha aj v zamestnaniach, kde ho v podstate netreba. Cize v porovnani s vysokoskolsky vzdelanymi ludmi vysli ti bez diplomu v priemere horsie, a tak sa teda zohladnila aj tvoja otazka, Martin. Navyse, pracovat mozu aj popri skole a tak svoj naskok este zvysit..

Ako by si navrhoval zakomponovat oportunitne naklady do vyskumu ty?
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Lobista »

Zobral by som priemerny rocny plat stredoskolsky vzdelaneho cloveka a dal ho do toho vypoctu s negativnym znamienkom 5 krat po sebe /predpokladam, ze pouzivali vzorec IRR, NPV alebo nieco podobne na ten vypocet -- cize hodnota tychto penazi je vyssia, kedze su na zaciatku meraneho obdobia/... toto je podla mna dost vyrazny cost. A nemyslim si, ze popri skole sa da v US full-time robit -- ak hej, tak ta skola musi byt slaba...
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa incognito »

V USA popri skole je mozne robit, aj full time, a skola je dobra... to full time je take trosku ine :D
Prakticky je to robenie niecoho s praxou (my by sme tomu povedali robit poskoka :D), alebo je to makacka ako o zavod... nieco tak ako vo filme 21 (u nas myslim "Oko berie").
Studoval som v USA, mam osobnu skusenost :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Fondy s absolútnym výnosom

Príspevok od používateľa filip glasa »

rozhovor s Trebulom v Profite:
http://profit.etrend.sk/biznis-pribehy/ ... tta-2.html" onclick="window.open(this.href);return false;
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Fondy s absolútnym výnosom

Príspevok od používateľa radvan »

toto je fond manazer !

http://dealbreaker.com/2011/10/stripper ... mpetition/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"