dochodok do konca zivota

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa jonatanus »

nevite jak sa vola to ze dam prachy poistovni a oni mi potom vyplacaju naku sumu dokonca zivota, bezohladu na to ci este budem zit 5rokov alebo 100rokov?

chcel by som videt jak to maju nastavene/jake cisla ponukaju.. a neviem co mam da do googlu.. :lol:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: dochodok

Príspevok od používateľa filip glasa »

Volá sa to anuita - doživotný dôchodok
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa jonatanus »

dik. tak zatial asi neni moc co googlovat
http://www.docstoc.com/docs/20238601/An ... -incognita" onclick="window.open(this.href);return false;

leda nieco v zahranici..



inac super ze si vsetci sporia ale nikto este poriadne nevie kolko vlastne bude na ten dochodok treba...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak zase toho by som sa nebál. Cena bude úplne presne takáto: poistná matematika + marža + poplatky :lol:

ale vzhľadom na to, že to bude čiastočne povinné, tak to budú určite "veľmi výhodné" čísla.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:tak zase toho by som sa nebál. Cena bude úplne presne takáto: poistná matematika + marža + poplatky :lol:
ved hej, ale 1. jak to bude vychadzat na priemerny vek 2. kolko pocitaju zhodnotenie (=kde te peniaze budu investovane) ale to asi viac jak inflaciu sa nebude dat ratat...

no ale mas v podstate 2 veci na vyber:
1. zit z urokov a ratat stym ze sa dozijes 150 rokov
2. kupit si anuitu sice s debilnymi podmienkami, ale malo (mohlo) by to byt celkovo podstatne lepsie jak bod 1.
3. mozno najlepsia moznost: stanovit si datum umrtia :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak dáš si nejaký odhad aj s rezervou, že sa dožiješ 115 rokov a tie dividendy/úroky si nastavíš na tento vek. Síce s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nejaké peniaze po tebe zostanú, lebo sa dožiješ len 69 rokov, ale to je už nevýhoda počítania s rezervou :D
janula
Silver Member *
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 12:22 pm

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa janula »

vzhladom k tomu, ze uz aj v sucasnosti poistovne pocitaju s cca o 5 rokov dozitia viac ako su umrtne tabulky, tak je to fakt jedno. Tych 115 rokov sa mi paci, to by mohlo pokryt marzu a poplatky poistovne:-))
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa jonatanus »

http://www.google.com/publicdata?ds=wb- ... l=sk&dl=sk" onclick="window.open(this.href);return false;

ked ides v 60 do dochodku a ratas so 115 miesto 80, potrebujes ~3krat tolko...
janula
Silver Member *
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 12:22 pm

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa janula »

no, ano, nie je to sranda, ak mas anuitu na 20 rokov, tak z 1 mil. dostanes mesacne cca 5000, (pri cca 2% zhodnoteni), 25 rokov 4200, 55 rokov 2500.Co je polovica. Problem je, ze ci tych zvysnych x percent nepohlti marza a poplatky a nebudes tam, kde si. V pripade predlzovania priemerneho veku treba aj toto brat do uvahy. Anuitu si budes aj tak kupovat az pred odchodom do dochodku, tak mozno do tych cias konkurencia este stlaci marze a poplatky, predsa len z 2. piliera si bude musiet kazdy zobrat dochodok aspon ten minimalny dozivotny.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa filip glasa »

ked ides v 60 do dochodku a ratas so 115 miesto 80, potrebujes ~3krat tolko...
hej, ale keď sa bojíš, že sa dožiješ dlhšie ako priemer, tak si proste musíš našetriť viac ako priemerný človek
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:hej, ale keď sa bojíš, že sa dožiješ dlhšie ako priemer, tak si proste musíš našetriť viac ako priemerný človek
prave nato by mala byt ta anuita.. aby sme si vsetci zbytocne nesporili na 115 rokov ale na 80..

co treba na zalozenie lowcostovej poistovne? sak to snad nemoze byt az taky problem...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa filip glasa »

no praveze to uz dnes nie je jednoduche. Lepsie je kupit malu poistovnu aj s licenciami.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa filip glasa »

Základné imanie poisťovne na vykonávanie pois-
ťovacej činnosti musí byť
a) pre životné poistenie najmenej 4 000 000 eur,
http://www.slaspo.sk/tmp/asset_cache/li ... 202008.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa jonatanus »

no to je teda dost.. pritom sak by sa to dalo spravit cez obcianske zdruzenie :lol: sa tisic ludi dohodne a je...
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

inak podobna tema tu uz raz na fore bola
anuity by nemali vyplacat iba poistovne ale aj na to urcene "investicne spolocnosti", v podstate spravcovske spolocnosti .. po vzore USA. Pre pripad dlhovekosti svojich klientov sa potom spolocnost poisti v poistovni. Legislativa na to u nas samozrejme este neexistuje, ale snad casom .. potom nieco zalozime jonatanus ;)
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa Tibor »

peter.cmorej napísal: Legislativa na to u nas samozrejme este neexistuje, ale snad casom .. potom nieco zalozime jonatanus ;)
Založiť by ste mali už teraz, klub bezbrehých optimistov :mrgreen:
My realisti vieme, že sporenie 2.pilieri (resp. čokoľvek bez možnosti predčasne vybrať, resp. s povinnou kúpou doživotného dôchodku) sú vyhodené peniaze.
V dnešnej dobe mi poistenie príliš dlhého života príde ako jedno z najbizarnejších. Povedzme hneď po poistení zlyhania talianskych, nemeckých, či amerických dlhopisov.

Zoberme povedzme človeka vo veku 40 rokov.
Riziko, že sa dožije viac, ako 75 rokov je imho rádovo menšie, ako riziko, že finančné inštitúcie v našom geo priestore budú o 30 rokov schopné dostáť dnes uzavretným záväzkom v reálnej (nie nominálnej) hodnote.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa jonatanus »

a jak si teda sporis na dochodok? za secok cash nakupujes zlato? :D no ale aby si ztoho vyzil 60->115 to teda toho zlata budes potrebovat hoooodne
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa Tibor »

Ešte aby som neobol len negativistický.
Ja si poistenie pre prípad dožitia sa dlhého veku predstavujem nasledovne:
Za aktívneho života si budem sporiť tak, aby bolo v prípade nutnosti (neželaná životná situácia) možné si nasporené peniaze vybrať bez pokuty.
Ak sa dožijem dôchodkového veku (rozhodnem sa odísť na dôchodok a prestanem sporiť),
tak si stanovím vekovú hranicu, napr. 75 rokov.
V nejakej finančnej inštitúcii si zistím, koľko bude stáť doživotná renta pre 75 ročného o 15 rokov (povedzme, že do dôchodku odídem ako 60-ročný).
A potom si nastavím míňanie tak, aby mi v 75 rokoch zostala na účte taká suma, aby som si mohol kúpiť doživotnú rentu.

Samozrejme, takto nastavené dôchodkové sporenie nemá šancu, aby ho podporil akýkoľvek štát, či aby ho podporovali finančné inštitúcie.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa Tibor »

jonatanus napísal: to teda toho zlata budes potrebovat hoooodne
Nuž, to závisí od uhla pohľadu.
Zaujímavý myšlienkový experiment totiž hovorí, že toho zlata práve netreba extra veľa
http://finweb.hnonline.sk/c3-51756310-k ... entar-span

Ale inak odpoveď je v mojom predchádzajúcom príspevku, ktorý som písal simultánne s tvojou otázkou.
Proste ja si dôchodkové sporenie/anuitu predstavujem inak.
Na "klasickom" modely mi najviac vadí, že sa musím viazať veľmi skoro. Aj čo sa týka sporenia, aj čo sa týka kúpy dôchodkovej renty. T.j. v krátkodobom horizonte nemám až taký problém finančnému systému dôverovať.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa slimak »

http://profit.etrend.sk/moje-peniaze/ko ... hodok.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Podobny clanok som tu videl necely mesiac dozadu, ze kolko treba nasporit. Bolo to v ceskych korunach(cesky clanok), ze na 10 000 CZ dochodok treba odkladat nejakych 4000 korun , nasporite nejake 3 miliony korun.
Vypocty su to pekne, ale..
Hoci pravidlo hovorí, že dôchodok by mal byť 70-percentným dielom niekdajšej mzdy, realitou je dnes 361,5-eurová penzia (údaj je k 30. septembru 2011), čo je pri terajšej priemernej mzde 763 eur menej ako polovica. Iné pravidlo hovorí, že prijateľným dôchodkom je vždy približne dvojnásobok súčasného. Výška tohto „dôchodkového štandardu“ by mohla byť aspoň 650 eur.

Vsetky cifry su na priemerny plat su pekne ale asi nerealne.
Najprv sa pytam naco je dochodcovi 70% zo mzdy? Z cistej, hrubej? pr. tych 650 eur z citatu. Ved tolko nemal nikdy za obdobia sporenia, ked si potreboval sporit na dochodok, zivit deti, zaobstarat byvanie a pod.
Pokiaľ do penzie chcete byť pánom svojich výdavkov, potrebujete na štandard zhruba dvojnásobok, teda zhruba 136-tisíc eur (4,1 milióna niekdajších slovenských korún). K tejto sume by ste si od tridsiatich rokov potrebovali mesačne odkladať 359 eur počas 32 rokov.
Mas v hrubom 750, v cistom 650, mas si na dochodok odlozit ci uz 150(nebodaj360), deti stoja 100 eur, byvanie(hypoteka na 30 rokov) 15%-25% z platu 100(200) eur.
Ved cely zivot pokial pracuje ma clovek nejakych 300 eur z coho zaplati najom 150(druhy da tolko na ostatne vydavky,potraviny,oblecenia) a zostane mu 150 eur. Bral som tie nizsie cisla(pred zatvorkami), lebo dajme tomu v rodine ste dvaja(pracujuci).
A dochodca 650(v cistom) zaplati najom 150 eur(druhy tie ostatne vydavky) a zostane mu 500? Na co? Cely zivot mu stacilo 150 a na dochodok potrebuje 500? Na lieky?

Primerny clovek nenaspori ziadnych 100 000 eur. Podla mna to nieje ani potrebne ani mozne. Naco su podobne clanky?

Co som videl statistiky kolko majetku maju "na zapade", bolo to v cistom(ocistene od dlhou),len malo krajin sa priblizovalo k tym cifram. Mozno svajciari. Boli to rozne statistiky a priemer, teda nie ludia vo veku kratko pred odchodom do dochodku(oni maju isto viac).

Chcel by som vidiet podobny clanok ako to je pr. v Nemecku ci USA. To tam potrebuju 500 000 eur? resp. maju?

Ak nebude priebezny system funkcny - nepomoze ani milion nasporit.

Teda kolko podla vas staci Vam keby ste mali priemerny prijem. Ja by som sa celkom uspokojil aj s 350 eurami a teda podla mna staci nasporit dajme tomu 50 000. Ak bude funkcny aj priebezny system, staci polovica.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak napríklad v Rakúsku majú cca 70% dôchodok oproti príjmu. A to nie je ani zďaleka najbohatšia krajina na svete. A ver tomu, že aj tam sa dôchodcovia sťažujú, že majú malé dôchodky :D
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa slimak »

http://www.statistik.at/web_en/statisti ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Tak v Rakusku maju dochodky v cistom cez 80% a v hrubom cez 90% k prijmu. Isto sa niekto stazuje(mal si viac sporit :D ). Ide o dochodky zrejme z I.piliera, mozno aj z nejakeho ineho piliera.
Myslim si,ze celkovo sa nemaju naco stazovat. Lebo peniaze co davaju slovenskym opatrovatelkam im dava stat mimo toho dochodku.

Ale dobre maju medianovy dochodok 1300 eur, u nas nech je 300 eur. Demograficka kriza bude u nich skor a vacsia ako u nas. To ich tiez "strasia" ze si musia nasporit 500 000 eur aby si zachovali zivotny standart?
1300/300*100 000(to potrebujeme na Slovensku a v Cechach)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa filip glasa »

asi to bude štátny dôchodok + nejaký súkromný našetrený. Ale chcel som povedať, že bežne stretávam rakúskych dôchodcov, čo sa sťažujú na nízke dôchodky. Ono je jedno koľko dostávaš - vždy ti to bude málo.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa slimak »

Vzdy ti(niekomu) bude malo. Isto. Preto som sa pytal na vas sukromny nazor, kolko je dost a kolko ste ochotny obetovat dnes pre ten buduci dochodok(aby to bolo porovnatelne, aby ste si to prepocitali, ze mate priemerny prijem na Slovensku)? Krmia nas,"strasia ", nabadaju kolko mame sporit 200 - 400 eur mesacne aby sme mali 670eurovy dochodok, ze mame nasporit 130 000 eur(cim skor a dlhsie - tym lepsie). Myslim, ze ten cesky clanok,kolko potrebuju cesi si tu niekde zavesil ty Filip.

Najdem aj tu statistiku, kolko maju obyvatelia uspor v europe, tiez je asi len mesiac stara od allianzu, ze kolko maju ludia v likvidnych aktivach. Na Slovensku to bolo tusim 7000 eur, v cechach 13 000 a myslim ak sa nemylim rakusania tam mali 36 000 (mozno 56 000), nemci nejaku 100vku a svajciari cez 200 000. Myslim to bolo na celu populaciu.

Nesledujem "nemecke" weby ani inakojazycne. Ani som nezaznamenal nejaky link na podobnu temu. Preto ma zaujima ci ste sa s niecim podobnym stretli, kde by Rakusanov nabadali, ze potrebuju odkladat 1000 eur mesacne na dochodok aby nasporili 500 000, za ktory budu mat dochodok zabezpecujuci aspon ich dnesny stav dochodkovy.

PS. nepoznam anglicky dochodkovy system. Ale tam od statu maju asi len nejaky minimalny dochodok. Vacsinu si potom musia sami usporit, ze kolko toho potrebuju?
Naposledy upravil/-a slimak v Št 10 11, 2011 12:49 pm, upravené celkom 1 krát.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

slimak napísal:Najdem aj tu statistiku, kolko maju obyvatelia uspor v europe, tiez je asi len mesiac stara od allianzu,
postni link, ja mam tiez od Allianzu, ale staru cca rok
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa slimak »

http://www.glob.sk/cas/748939/pravda-o- ... ych-7-578-" onclick="window.open(this.href);return false;

Ta sprava je z 23/9/2011. je vela clankov ked si hodis do googlu tu nasu sumu. Ale myslim, ze som videl ucelenejsiu tabulku ako je tu, mozno tam nemci neboli a som si to len vymyslel(zamenil).
Tie aktiva v USA sa mi nezdaju. Lebo som videl ine statistiky, co som lepil aj tu - tie boli za rodinu, podla farby pleti. Bola to statistika kolko maju rodiny v priemere majetku po odpocitani dlhu(tam boli aj nehnutelnosti, neviem ci aj auta). belosi mali 115 000 dolarov, cernosi a hispanci do 10 000 dolarov. Nechce sa mi verit(ze ich dlhy su vacsie ako hodnoty nehnutelnosti). U jednotlivca kludne ale nie u celej populacii. A este by sa to malo vydelit 3mi a kurzom.

http://www.allianzsp.sk/110864" onclick="window.open(this.href);return false;
Toto je sprava z allianzu.
janula
Silver Member *
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 12:22 pm

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa janula »

350 eur (alebo kolko) by ti nestacilo, to si pis....ak ti zomrie partner, tak ostanu na teba naklady na byvanie a to mas min. cca 150 eur, budes chory, takze pocitaj 50 eur na ne, neviem ci by si vyzil za 150 eur mesacne s tym, ze z toho si mas platit aj vsetky nie bezne vydavkt, pretoze ziadne odmeny, ziadna brigada, v podstate budes platit (bud udrzbarom, pomocnikom alebo v tom lepsom pripade aspon ako darceky ako podakovanie vnukom). Stary clovek je z definicie menej vykonny, ale spotrebu ma mensiu ako normalne mozno o 1/3 (ak som to neprehnala)
Používateľov profilový obrázok
Tequicka
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2011 9:15 am

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa Tequicka »

Absolutne suhlasim ze, tabulky a vypocty ci uz na internete alebo v exceli su uzasne samozrejeme, ja osobne mam najradsej tie vypocty kde na internetovej stranke je uvedene
" Kolko chcete nasetrit- cielova suma a ako dlho Vam to bude trvat"
1.Vklad mesacne
2.Urok %
3.Pocet mesiacov
4. Nasetrena suma vyskoci

To sa samozrejme tyka aj dochodkov, no najkrasie z tejto vypoctovej "hovadiny" prepacte za vyraz sú tie % to je paráda, jasne clovek si tam da hned vacsie % aby suma pekne narastla otazka je na akom produkte tie % ale mozem dostat napriklad 5-10% aby to za nieco stalo a smozrejme kde by som mohla vkladat od 50-200 eur mesacne kde poplatky nezozeru 10 eur z 50. Ak taky produkt niekto pozna sem s nim. Pretoze prichadzam k pocitu, ze mnoho clankov z internetu ktore pisu ze ludia si musia este sporit z vlastnych zdrojov ze piliere nebudu stacit nabudam obavy ze, piliere riadi nasa socialna poistovna ako BMG Invest vyplaca sucasnych dochodcov z vkladov z naseho socialneho ktore odvazdame zo zisku/mzdy. pretoze pochybujem ja osobne ze tam nejaky pilier ostane aj pre mna ked mam teraz 33r a porodnost na Slovensku vyrazne klesa rovnako tak vysoka miera nezamestnanosti a mam pocit neprijemny ze nie je dostatok ludi ktory by prispievali do socialky pretoze velke % ich tu socialku potrebuje teraz.

Druha vec je vyska dochodku, samozrejme by ma velmi potesilo aby som ho mala taky velky ako teraz mzdu a to z dovodu az budem v dome dochodcov aby som mala cim zaplatit dievcinu ktora mi utrie zadok. pri dnesnych cenach je to uz 250-550 eur mesacne, samozrejme urcita "vyhoda" starsieho veku je asi ta ze ludia nepotrebujuju Ipad,htc,tv full hd,hd ready,play station,dovolenku na kanaroch a ine "hovadiny" jednak sme prilis zavisli na tychto hi tech somarinach, tuzime po 3D,4S, otazka je na co?
Chapem ak je niecij biznis obchodovanie na internete, tak samozrejme nepotrebuje k tomu 2m plazmu ale 2 monitory 26"

Asi my sami, aj ked nase EGO je obrovske "ved si zasluzim ten najlepsi mobil, ten najvecsi televizor, to najlepsie auto" nas privadzaju na prah spotrebnych uverov, splatok na leasing, pausal za mobil ktory stoji 300 v hotovosti a 32 mesacne. Radsej myslime na nasu buducnost aby sme dozili zivot na urovni a v cistote a zdravi, odlozme preto nakupy tychto "hovadin" a investujme peniaze do dalsej etapy naseho zivota ked uz nebudeme cinni, alebo jednoducho aby sme mohli ist na dochodkovy vek aj v skorsom veku a uzit si to obdobie v odpocinku a dostatku.

Kupujeme si veci ktore nepotrebujeme, za peniaze ktore nemame, aby sme ohurili ludi ktorych nepozname
Investujem cez FIO, pouzivam FINVIZ.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa Ladis »

Důchod i po konci života furt dál a každý rok vyšší, pro vdovu a pro děti, to je ten vynález a nejen důchod až do konce života a pak už ne. Musí se zajistit příjem bez práce i pozůstalým a nikdy neztrácet peníze na životní pojištění.
Nejvýhodnější důchodové pojištění světa jsou akcie bank Barclays, HSBC, Banco Santander, Banco Bilbao, Bank of America, Wells Fargo a akcie koncernů BP, Royal Dutch Shell, Sanofi Aventis, Pfizer, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Iberdrola, Telefonica, AT&T, General Electric, United Technologies, BHP Billiton, Vale do Rio Doce a akcie obchodu Tesco. Ty se by mohly držet stále jen pro dividendy, třeba 30 let i 50 let nonstop celý život. A příjem z těch dividend bude pro nás i pro potomky růst průměrně 5% až 10% ročně, takže se každých 10 let zdvojnásobí. V letech 1990 až 2007 se zdvojnásobily tyto dividendy už každých 7 let.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa slimak »

350 eur (alebo kolko) by ti nestacilo, to si pis....ak ti zomrie partner, tak ostanu na teba naklady na byvanie a to mas min. cca 150 eur
Ver tomu aj ked mam vacsi dnes prijem, viac ako 350 asi nemam(a to uz mam byvanie splatene). Moji rodicia maju maju trosku vyssi dochodok a su vpohode(maju viac ako my styria),keby mali menej 100 by som kludne pustil,ani nezistil ze ju nemam(a to moji rodicia aj svokrovci maju po tri deti, aj jedny aj druhy maju deti co pustia mozno viac a jedny mozno menej).
Ved to je priemerny dochodok. 60% dochodcov zije z menej. je to malo. Ale z priemerneho prijmu sa neda nasetrit na viac.
Ja som pocital ak ti zomrie skor partner tak jeho peniaze zdedis, tak si to treba zariadit. Samozrejme to su len cash peniaze, ja pocitam k svojmu dochodku este nehnutelnosti a deti. Je to o vychove deti. Ak sa nepodaria a mozno to nebude moja, nasa vina - nebudu dedit nic. Je to adresne.

NIe ako dnes. vacsie vydavky a hadze sa to na buduce pokolonia. Na nejakeho Adama Sokola s ktorym nemam nic spolocne.

Tequicka pise co pisem ja. CO ma netesi. Ja som myslel, ze ma tu niekto vyvedie z miery. Mne by stacil ten link na nemecky, ci rakusky clanok, ze setrite 1000 euro mesacne na dochodok. Kolko tam setria?

Ladis. Ake su dnes dividendy tych spolocnosti? V % k hodnote akcii? Nevravim ze to nemoze byt zaujimave, ale overme to. Dnesna hodnota a %. Ostatne je spekulacia.
Dajme priemer za 10 rokov vzad.
Používateľov profilový obrázok
Tequicka
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2011 9:15 am

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa Tequicka »

Ladis:Absolutne s tebou suhlasim vcera som si spisala zoznam co tu bola na fore do coho investovat a kolko to stoji. Uplne suhlasim ze dividendove akcie rozhodne tym smerom budem postupovat, aj ked prichadza caste kolisanie, napriklad ako havaria vrtu ohladne BP tam prepad bol vyrazny, alebo CITIBANK jednu dobu stalo 3 dolare. Su rozne krizove situacie, avsak aj ked budeme postupne investovat, je nutna ta disciplina aby sme ju mali v sebe, ze neprekrocim jednoducho vyber penazi z uctu ale kazdy mesiac rovnaku sumu aj ked mensiu.
Pre mna je vysledok prijatelny
1. Dividendove akcie
2. Nakup zlata na horsie casy - predsa len oslobodene od DPH, inych poplatkov-ale to by som predala len v krize.
3. Setriaci ucet zatial ma nic take neohurilo
Teraz som si vytvorila pred 1/2r na FIO zvlast ucet na dochodok je to setriaci takze 1% nic zavratne a mesacne tam davam 50 eur. No uprimne ked som si hodila do excelu mala by som setrit 30r na dochodok po 200 eru mesacne mala by som 72 000 aby to stacilo na 15r dochodkoveho veku po 400 eur mesacne. Jedinu pravdivu odpoved mi dal excel.

Slimak: je uplne jedno predsa kolko odkladaju v nemecku, rakusku na dochodok. Osobne si myslim ze su tam spravcovske spolocnosti pod vacsou kontrolou a samozrejme ak mas v CHF mzdu 7.000 frankov tak dochodok 1.500 dosiahnes skor, jednak na premakany bankovy system a za druhe swajciari svojich maju radi. Rovnako tak v Norsku je porodne 10.000 eur sesternica tam teraz isla tehotna a aj ked si cudzinec. Takze ked je take porodne, samozrejme aj dochodok je iny.
Na Slovensku ked mas nizku mzdu mas nizky dochodok a co a ako je v zahranici na to sa mozes vykaslat, jedine ze by si siel na 15r do zahranicia aby si ten dochodok mal prijatelny potrebam- tato varianta je asi najepsia.
Investujem cez FIO, pouzivam FINVIZ.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa jogo »

Tequicka: Si tu nova a vidim rozumne uvazovanie o investovani, tak ta musim trochu upozornovat, co sa moze stat, ak "vyhodne" zainvestujes podla rad z internetu.(Uz nepisem Ladisovych, aby som sa neopakoval)
Dividendove akcie: E-on bol aj pred dvomi rokmi dividendova akcia a pozri sa, co sa deje s jeho cenou. http://www.onvista.de/aktien/snapshot.h ... OD=6#chart
Vsetky telekom akcie, pokial viem, vyplacaju vacsie dividendy, ako maju zisky pred zdanenim. Myslis, ze to dlho vydrzia? DT je mozno z nich najlepsie na tom a pozri si jeho fundamenty.http://www.onvista.de/aktien/kennzahlen ... OSI=181029
O europskych bankach len tolko: Ak skrachuje Taliansko alebo Spanielsko, vznikne na nich podobny rachot ako na USA a Anglickych bankach.
A komoditne akcie zatial tazia z rastu cien komodit.Otazka je, co ak udrie znova kriza a komodity padnu.
Mne to znova vychadza, ze strategiou kup a drz niekolko rokov sa asi da teraz tazko uspiet.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Tequicka
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2011 9:15 am

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa Tequicka »

Dnes ma vsetko vyhody aj nevyhody, kto sa boji nech nechodi do lesa v kazdej oblasti.
Dlhodobo drzat akcie dnes asi vydrzi malo ludi panika rychlo sa siriaca je horsia ako hripka, to by sa dalo keby clovek nakupil a zrazu stratil pristup k internetu aby nemohol v strachu rusit pozicie.
Tak ani ja by som dlho nedrzala akcie, myslim 5r a viac ale aspon rok na profit plus na dividendu.
Ale na niecom treba zarobit extra peniaze, myslis ze trading je lepsie ako akcie?
Investujem cez FIO, pouzivam FINVIZ.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa Ladis »

Akcie E.ON a také Nokia byl počátkem roku 2011 tip od poradce s pojištěním Jana Traxlera z Brna, který nedbá na růst zisku podniku a myslí si, že když je akcie levná, může se koupit i když během roku klesne zisk podniku na polovinu.
Ale rozumní investoři jsou chytřejší než poradci s pojištěním a ví, že nejdůležitější pro růst akcie je růst zisku a tržby podniku a proto se nemohla akcie E.ON koupit v lednu 2011, ale může se koupit v lednu 2012, jestli zisk podniku E.ON 2012 desítky procent poroste.
A akcie Nokia se nemůže kupovat nikdy. Nebot' neni rozumné kupovat akcie firmy, které silně škodí konkurence.

Pro vývoj akcie roku 2012 nelze tu akcii zatracovat, protože celý rok 2011 padala. Ale je to přesně naopak. Která akcie 2011 nejvíce spadla, ta může 2012 nevíce růst, záleží jen na růstu zisku a tržby podniku.
Však existují také blázni, kteří kupují jen akcie s nejvyšší relativní sílou RS, to jsou akcie, které dosáhly dnes nového maxima za celý rok, nejvíce posledních 12 měsíců rostly a jejich kurzy jsou dnes nad průměrem z 200 dní - SMA 200.

:( Jogobela ( a Juggler taky ) povídá, že se nebude opakovat a opakuje furt dál každý týden to samé od roku 2009 do roku 2011 a bude to opakovat i 2012 a 2013, že mám akcie RBS koupeny za nejvyšší kurz roku 2007 a nikdy v životě nebudu v plus. :(
Jenže všechny spadlé akcie jsem od 2008 do 2011 vícekrát přikoupil a zlevnil jejich ceny, takže po růstu +100% mohou být už za měsíc v plus. Ony už rostly víc než +100% od března do května 2009.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa jogo »

Tequicka napísal:Ale na niecom treba zarobit extra peniaze, myslis ze trading je lepsie ako akcie?
Unikla ti najdolezitejsia veta. Kym sa pozicny trading trocha naucis, bude to trvat 5 rokov.

P.S: Prosim ta, uc sa od kohokolvek, len nie od Ladisa.Koniec-koncov on je moj prvy ucitel, ktory mi ozrejmil obchodovanie akcii na burze.Preto nerad proti nemu zasahujem a niekedy sa ho aj zastanem.On tie akcie vysvetluje polopatisticky, ale ten jeho system proste nefunguje a on si to furt nechce priznat.
Ja ho poznam od 2005 roku a videl som, ako zopar ludi prislo o velke peniaze na zaklade jeho rad.
Niektori tu este prispievaju a aj minuleho roku si vylepsovali danove priznania stratami z RBS.
Upozornil som ta, dalej musis ist sama.
Normalne Ladisa ignorujem, ale ked zacne blafovat nejakeho novacika na fore, tak zasahujem, hoci ma to vobec netesi tuna verejne vytahovat jeho chyby.
Je cas mlcat a je cas hovorit. Toto je cas, kedy som nemohol mlcat, ale musel som ta upozornit.Ved on si zas nejaku obet najde inde.Vsade byt nemozem.
Dufam, ze som nepisal zbytocne...

P.P.S: Este jedna rada.Kazdy mame na tomto fore(aj inych forach) nejake prispevky, ktore spetne nevieme zmenit. Tak si pozri, co sme pisali v 2007 roku na vrchole Euforie, v 2008 na dne krizy a v 2009, ked kriza skoncila a uvidis, kto ako asi tomu rozumie.
Ja osobne si ludi takto "lustrujem" na tychto mesiacoch jun 2007, januar 2008, oktober 2008, marec 2009 a maj 2010. A vidim, ci su stale medvedi alebo byci alebo pouzivaju svoj rozum.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ladis napísal: :( Jogobela ( a Juggler taky ) povídá, že se nebude opakovat a opakuje furt dál každý týden to samé od roku 2009 do roku 2011 a bude to opakovat i 2012 a 2013, že mám akcie RBS koupeny za nejvyšší kurz roku 2007 a nikdy v životě nebudu v plus. :(
Ja len vyhodnocujem tvoje úžasné portfólio, ktoré si v tom čase každému odporúčal. Samozrejme, že ti verím, že ak akcia stratí 95% hodnoty, tak ty na nej skončíš v zisku.
Veď ty si najlepší investor na svete.

LADIS - stav portfólia v 2011 ( oproti cenám 2007/2008 - vtedy to boli najlepšie akcie na nákup )

Poznámka: vyhodnotenie robené pred pádom akcií v 2011

Barclays sa prepadla zo 700 na 228 -68%
HBOS sa prepadla z 1000 pod 100 -90%. V 2009 ju kúpil Lloyds, ináč by skrachovala
Royal Bank of Scotland je v strate -95%. Pred bankrotom ju zachránil štát
Siemens v strate zo 150 na 132 -12%
Daimler je stále ešte v strate zhruba -5%
Solon zo 70 na 2,55 ! -96,5%
Adidas zo 47 na 56 +19%
Vossloh je od 2007 zhruba na nule 0%
Reinmetall je v strate zo 70 na 64 -9%
Singulus v strate z 10 na 3,76 -63%

P.S: Prvé tri akcie ( banky) majú v portfóliu nadpolovičnú váhu, takže si každý môže vypočítať o aký ohromný prepadák ide - voči akomukoľvek benchmarku !!![/quote]
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Tequicka
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2011 9:15 am

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa Tequicka »

Je celkom mrzuté ako tu navážate do seba, znamená to pre mňa jediné že ste ho nasledovali a teraz keď neuspela jeho predpoveď dávate mu to za vinu. Ale on sám sa rozhodol investovať podľa seba a ak niekomu akcie doporučil dotyčný si ich vybrať mohol a nemusel. Je samozrejme že teraz naňho ukazujete prstom. Obchodovanie alebo trading je voľba každého. čítam tu rôzne články, kde ľudia chcú tu istotu tú konkrétnu odpoveď na ktorého koňa vsadiť v prvom dividendovom dostihu a keď to nevyšlo teraz mu to zazlievate. keby to vyšlo a tí čo ho teraz hania by boli potichu a spokojní z výnosov a pochybujem že by poďakovali za tip.
Každý je zodpovedný za svoje chyby sám pred sebou samým.
Ja som si včera filtrovala akcie podľa výšky dividend na FINVIZ- keď sa už bavíme o tom dôchodku, ale obávam sa z môjho amatérskeho pohľadu, že už akcie sa nebudí držať dlhú dobu kvôli častým prepadom kurzu. Pritom ma zarazilo že posledná akcia TGS má dividendu 47,79 % potom má význam takú akciu držať alebo ako to je ja to už nechápem.
Prílohy
Dividendove akcie.jpg
Investujem cez FIO, pouzivam FINVIZ.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa jogo »

Tak mi treba. :)
Furt si vravim, staraj sa len o seba a furt to porusim.
Dakujem za priucku. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Tequicka napísal:Je celkom mrzuté ako tu navážate do seba, znamená to pre mňa jediné že ste ho nasledovali a teraz keď neuspela jeho predpoveď dávate mu to za vinu.
Nie, nie. Chalani poukazuju na to, ze Ladis preukazatelne klame. A novacikov laka na tie svoje keci a knizku, ktoru si vydal. Ze mu nieco nevyslo, ze je v strate, na to by mu nikto nic nepovedal, kazdy tu ma svoje stratove obchody. Len Ladis tvrdi, ze jeho strategia je bez chyby, pritom vsetci vieme, ze to tak nie je. Prave naopak, ma masivne straty. A v tomto klamstve sa zial stratia aj tie dobre rady, ktore Ladis sem tam ma.

Jogobela, nevzdavaj to :!: :wink:
Tequicka napísal: TGS má dividendu 47,79 % potom má význam takú akciu držať alebo ako to je ja to už nechápem.
to musi byt chyba v datach. Stava sa to pomerne casto. Treba si to overit z inych zdrojov, najlepsie priamo z dokumentov danej firmy.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: dochodok do konca zivota

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tequicka napísal:Je celkom mrzuté ako tu navážate do seba, znamená to pre mňa jediné že ste ho nasledovali a teraz keď neuspela jeho predpoveď dávate mu to za vinu...
Za dobrotu na žobrotu...
Len sme Ti s Jogom chceli otvoriť oči, tekvička...
Obetoval som 5 minút, kým som našiel to portfólio.

Spi sladko a snívaj ďalej...
Prílohy
laurel-and-hardy-1.jpg
laurel-and-hardy-1.jpg (37.64 KiB) 12440 zobrazenia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"