Daňové a odvodové zaťaženie v OECD

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Daňové a odvodové zaťaženie v OECD

Príspevok od používateľa experience »

Po zhliadnutí daňového a odvodového zaťaženia u nás a v iných štátoch EÚ, resp. OECD prestávam rozumieť, čo nám neustále naši politici omieľajú o tom, že práve cez nízke dane stimulujeme podnikateľské prostredie...

Zdanenie dividend je u nás 19%, všade inde s výnimkou Estónska (21%) je podstatne vyššie.

Odvody platené zamestnávateľom sú tiež vo väčšine krajín vyššie.

Daň z príjmu zamestnanca je v iných štátoch tiež vyššia.

Napr. Švédsko (ale aj iné štáty Škandinávie) - podstatne vyššie priame zdanenie, nehovoriac o nepriamych daniach. Nemám pocit, že by tam podnikateľské prostredie živorilo, nehovoriac o vysokej úrovni poskytovaných služieb vereným sektorom. Ale beriem fakt, že Škandinávia má svoje historické špecifiká, prečo je to u nich takto.

Samozrejme príkladov je viac, mimo Európy napr. Nový Zéland.

Ďalšia štatistika zverejnená Eurostatom hovorí, že u nás je spolu s Rumunskom najnižšie daňové zaťaženie, podiel vybraných daní k HDP je pod 30%. Priemer EÚ je o 10 percentuálnych bodov vyššie. Ale zase v USA a Japonsko je daňové zaťaženie ešte menšie, ako u nás a tiež je tam lepšie ako u nás, len ide o zrejme najzadlženejšie krajiny k ich HDP...

Teda nízke dane bez iných správne nastavených nástrojov (napr. súdnictvo) je opäť len populizmus a podstatnou prekážkou podnikania sú úplne iné veci? Taktiež mi vyznieva komicky tvrdenie o znížení daní (v čase konjunktúry) na 16% (DPH, priame dane). Otázka na diskusiu - je náš daňovo-odvodový systém nastavený správne? Resp. problém sú nominálne nízke zárobky, z ktorých sa dane a odvody počítajú?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Daňové a odvodové zaťaženie v OECD

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

daj odkaz na tu statistiku, z ktorej vychadzas. By ma zaujimalo, kde si na to prisiel:
experience napísal: Zdanenie dividend je u nás 19%, všade inde s výnimkou Estónska (21%) je podstatne vyššie.

Samozrejme príkladov je viac, mimo Európy napr. Nový Zéland.
Dividendy sa spravidla nezdanuju, lebo ide o dvojite zdanenie .. vyplacaju sa uz zo zdaneneho zisku firmy.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Daňové a odvodové zaťaženie v OECD

Príspevok od používateľa experience »

peter.cmorej napísal:daj odkaz na tu statistiku, z ktorej vychadzas. By ma zaujimalo, kde si na to prisiel:

Dividendy sa spravidla nezdanuju, lebo ide o dvojite zdanenie .. vyplacaju sa uz zo zdaneneho zisku firmy.
Jasné, ide o nedorozumenie, nemyslel som zdanenie dividend, ale zdanenie zisku, z ktorého sa vyplácajú dividendy. :oops:

Argument dvojitého zdanenia beriem, ale potom sa teda treba baviť skôr o zdanení právnických osôb, ktoré je v iných štátoch vyššie.

Odkazy:
1. http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/pe ... ?id=710478
2. http://www.euractiv.sk/danova-politika/ ... zenie-v-eu
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Daňové a odvodové zaťaženie v OECD

Príspevok od používateľa rogue_trader »

V danom clanku na aktualne.centrum.cz su uvedene nepravdive informacie. Na Slovensku plati zamestnavatel odvody vo vyske 35,2% a nie 13,8% ako je uvedene v clanku.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Daňové a odvodové zaťaženie v OECD

Príspevok od používateľa experience »

rogue_trader napísal:V danom clanku na aktualne.centrum.cz su uvedene nepravdive informacie. Na Slovensku plati zamestnavatel odvody vo vyske 35,2% a nie 13,8% ako je uvedene v clanku.
A tým pádom to aj dramaticky mení postavenie SR v tej tabuľke.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Daňové a odvodové zaťaženie v OECD

Príspevok od používateľa Rokosák »

Experience, co tak vybrat si jednoduchsiu temu. Napriklad, ako porozumiet zenam.

Porovnavanie ciastkovych danovych mier je zavadzajuce. Treba porovnat cele danove systemy. To je vsak nad ludske sily.

Priklad, maximalne zdanenie dividend na Slovensku je 19%. Otazkou je, ake percento dividend je zdanene 19% a ake percento povedzme nulovymi danami.

Porovnanie dani z prijmu je zavadzajuce, pretoze v niektorych danovych systemoch sa spolieha viac na dan z prijmov, v inych systemoch sa stedro doplnaju napriklad DPH (u nas vysoke niekde vobec neexistuju ), spotrebnymi danami ci danami z nehnutelnosti ( u nas nizke).
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Daňové a odvodové zaťaženie v OECD

Príspevok od používateľa Glogol »

Vecer som mal debatu s clovekom pracujucim v Dansku ze vraj danove a odvodove zatazenie v Dansku je vacsie ako na Slovensku. Velmi sa mi nechcelo s nim debatovat lebo chlapik nepoznal pojem Cena prace ( stale len Hruba mzda) ale sam pre seba by som si chcel konecne ujasnit CELKOVE danove a odvodove zatazenie v krajinach EU. Len opakujem ze mi ide o porovnanie pomeru Cista_mzda/Cena_prace ( Cena prace = mzdove naklady zamestnavatela na zamestnanca). To znamena v ktorej krajine ma clovek s priemernou hrubou mzdou najlepsi pomer medzi cistou mzdou a mzdovymi nakladmi zamestnavatela ( cena prace). Dik
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Daňové a odvodové zaťaženie v OECD

Príspevok od používateľa glengoolie »

a) nemozes porovnavat dane mediz krjainami lebo kazda ma UPLNE INE ekonomicke prostredie. to jak keby si povedal ze nemecka 20% dph je to iste co slovenska 20% DPH pricom slovak priemerne zarobi 4x menej nez nemec. proste bez kontextu je to irelevantna diskusia.

b). ZIADNA firma neplati dane. kazda firma le nvybera tieto dane(co uz z prijmu alebo dph) pre stat ako prostrednik. Takze vobec debatovat of daniach ak ide o PO je uplne zcestne.
for the best of times
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Daňové a odvodové zaťaženie v OECD

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ja som zatazeny cenou keksikov. Nemohli by byt lacnejsie, zdravsie ci kvalitnejsie? Asi sa potrebujem stazovat v Lidli.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"