ETF sporiace programy v zahranici - skusenosti, dane

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
metalheart
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 10 09, 2011 10:44 am

ETF sporiace programy v zahranici - skusenosti, dane

Príspevok od používateľa metalheart »

Zdravim. Chcem sa opytat, ci ma niekto skusenost s investovanim do ETF v europskom zahranici, podobne ako je to popisane tu: http://ako-investovat.sk/index.php/fond ... vestovanie" onclick="window.open(this.href);return false;

Kontaktoval som niektorych z uvedenych brokerov, ti ktori umoznuju otvorit ucet nasim obcanom, pozaduju preukazanie identity overene notarom, resp. nemeckou postou, a dodatocne preukazanie danoveho identifikacneho cisla. Zaujima ma nasledovne:

1. Ma niekto skusenost s overenim identity pomocou notara? Ti, ktorych som kontaktoval, sa este s takymto postupom nestretli (jedna sa o formular v nemeckom jazyku) a neboli velmi napomocni...

2. Ako sa da zdokladovat danovy identifikator fyzickej osoby? Mam prijem iba zo zamestnania, cize ziadne DIC, predpokladam ze ako identifikator sluzi v tomto pripade rodne cislo, aky dokument je vsak mozne pouzit, aby ho zahranicny broker akceptoval ako potvrdenie?

3. Ako sa zdanuju prijmy ziskane v inom state? Je potrebne podavat danove priznanie, alebo sa dan z dividend a prijmu z redemacie vybera zrazkovo? Existuju v ramci EU dohody ktore toto zjednodusuju?

Vopred vdaka.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF sporiace programy v zahranici - skusenosti, dane

Príspevok od používateľa filip glasa »

neviem v tomto poradiť. Ja keď som si v otváral účet v Interactive Brokers (nemecká pobočka), tak som posielal oskenované doklady: občiansky, vodičák, výpis z účtu a podobne. To im na overenie stačilo. Daňové číslo - skús im vysvetliť, že to tu pre súkromné osoby nemáme.
Myslím, že u niektorého nemeckého brokera(flatex.de ?) má otvorený účet Milan Hošek.

prípadne ak by ti stačil rakúsky, alebo český Brokerjet, tak rakúsky si otvoríš v Rakúsku relatívne blízko, a český poštou prípadne slovenským zastúpením.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: ETF sporiace programy v zahranici - skusenosti, dane

Príspevok od používateľa Rokosák »

Do sumy 100 Eur mesacne je najinteligentnejsim riesenim, to strcit do banky. Je to sice zastaraly, socializmom zavanajuci, totalne nevzrusujuci vyber, ale pri minimalnom riziku a minimalnych poplatkoch momentalne slusne vynasajuci. Az si nasporis 10,000 dalsie peniaze vkladaj do investicnych fondov. Az budes mat 50,000 vo fondoch skus samostatne akcie, alebo dlhopisy. Az budes mat milion skus komodity.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF sporiace programy v zahranici - skusenosti, dane

Príspevok od používateľa filip glasa »

Az si nasporis 10,000 dalsie peniaze vkladaj do investicnych fondov. Az budes mat 50,000 vo fondoch skus samostatne akcie, alebo dlhopisy. Az budes mat milion skus komodity.
Z akého dôvodu? Poplatkovo sa ti to oplatí kludne aj od tých 100€/mesačne. A to rozdelenie 10-50-milion už vôbec nedáva zmysel.

Ak je nejaký dôvod na to, že by mal človek nechať peniaze v banke, tak je to neskúsenosť a nedostatok finančných vedomostí. Určite tie dôvody nie sú vo výške peňazí.
To akože ak mám milion eur, tak ich už môžem rozflákať na komoditách, ale keď mám len 100/mesačne tak nie?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15829
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1404 times

Re: ETF sporiace programy v zahranici - skusenosti, dane

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Daňové číslo pre občana nepodnikateľa je jeho rodné číslo. Ako doklad k identifikácii by mal stačiť OP kde sa jasne píše, že ide o Identification card. Keď to brokerovi vo vnútri EU nestačí, ako to môže stačiť colníkovi na letisku? Skrátka kašli na takého brokera, čo ťa chce buzerovať cez notára. Spravidla sa vyžaduje na identifikáciu ešte jeden doklad ( vodičák, alebo pas ) a na dôkaz adresy ešte môžu chcieť nejaký utility bill ( účet elektrina, plyn, telefón, inkaso) alebo mesačný výpis z bankového účtu ( alebo výpis z kreditky).
Z celosvetových príjmov sa zdaňuješ u nás - sám. Väčšina štátov ti ale zrážkovo automaticky zdaní dividendy ( väčšinou 15%) o čom niektoré štáty ( podla dohody) posielajú naším daňovákom výpis. Rátaj s tým, že sa budeš musieť poradiť s účtovníčkou, alebo daňovým poradcom, dať im ročný výpis od brokera, vysvetliť, čo je tvoj zisk a čo je príjem z dividend ( dividendy sa u nás už nezdaňujú) a oni ti to dajú do daňového priznania ( daň je 19% a zdravotné odvody tuším dalších 10%, ale iba od určitej sumy).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: ETF sporiace programy v zahranici - skusenosti, dane

Príspevok od používateľa Ferin007 »

JUGGLER napísal:Väčšina štátov ti ale zrážkovo automaticky zdaní dividendy ( väčšinou 15%) o čom niektoré štáty ( podla dohody) posielajú naším daňovákom výpis.
To, domnívám se, u některých brokerů neplatí. Například BJ, pokud se nepletu, eviduje nakoupený CP na sebe a klientům je rozepisuje až v rámci podúčtů. Takže vyplácející společnost vidí jako akcionáře BJ, nikoliv Pepu Nováka. Takže pokud pak daňové správě něco dojde, Pepa novák v tom figurovat nebude.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15829
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1404 times

Re: ETF sporiace programy v zahranici - skusenosti, dane

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ferin007 napísal: To, domnívám se, u některých brokerů neplatí. Například BJ, pokud se nepletu, eviduje nakoupený CP na sebe a klientům je rozepisuje až v rámci podúčtů. Takže vyplácející společnost vidí jako akcionáře BJ, nikoliv Pepu Nováka. Takže pokud pak daňové správě něco dojde, Pepa novák v tom figurovat nebude.
Neviem Ti povedať za Čechy, ale BJ, pokial má licenciu ČNB poskytovať brokerské služby, tak by mal mať v ČR aj určité nahlasovacie povinnosti. A mali by to byť tvoje kapitálové príjmy a koľko dividend Ti bolo vyplatených.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: ETF sporiace programy v zahranici - skusenosti, dane

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Juggler: BJ na svých stránkách výslovně uvádí, že nic nikam nenahlašuje. To samozřejmě nijak nevylučuje plnění povinností týkajících se spolupráce s FÚ apod. na základě konkrétního podnětu/žádosti.
janula
Silver Member *
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 12:22 pm

Re: ETF sporiace programy v zahranici - skusenosti, dane

Príspevok od používateľa janula »

Mne BJ pri zakladani uctu poslali papier o prehlaseni ako danoveho rezidenta, z ktoreho vyplyva, ze dane su moj problem a oni ho neriesia (aspon som to tak pochopila), zaujima ma, ked zrusia dane z dividend, ci bude brokerjet pripisovat dividendy bez dane ako doteraz alebo s danou (vzhladom k moznosti doziadat si dan u danoveho uradu emitenta)
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: ETF sporiace programy v zahranici - skusenosti, dane

Príspevok od používateľa Ferin007 »

janula: Kde když zruší daň z dividend?
BJ bude dividendy připisovat stejně jako doposud. Tzn. zdaněný u dividend vyplácených ze států, kde se daní, a nezdaněný u dividend vyplácených ze států, kde se nedaní.
To, že např. v ČR zruší daň, nemusí třeba americký firmy vůbec zajímat.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"