hypotéka prepočet

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
vajda65
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 10 05, 2011 8:08 pm

hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa vajda65 »

Ahojte je tu niekto kto by mi dokázal prepočítať výhodnosť skrátenia hypotéky zo splatnosti 20 rokov na 10 rokov?

hypoteka so splatnostou 20 rokov, pričom kazdych 6 mesiacov predcasne splatim 5000€.
Suma je 55000, urok 2,04 pre prvych 5 rokov a 5,04 pre 15 rokov.

hypoteka so splatnostou 10 rokov, pričom kazdych 6 mesiacov predcasne splatim 3500€.
Suma je 55000, urok 2,04 pre prvych 5 rokov a 5,04 pre 5 rokov.


Ide mi hlavne o sumu o aku preplatim na úrokoch, a teda či je vyhodnejšie mat skratenu lehotu priamo hypotéky, alebo si ju iba skracovat predcasnymi splátkami.

Velká vdaka
duku
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 08 10, 2010 11:10 am

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa duku »

tu je pekna kalkulacka, kde si nastavis co len chces a tak uvidis svoje prepocty aj graficky: http://www.drcalculator.com/mortgage/ie/" onclick="window.open(this.href);return false;
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa calculator »

mňa by len zaujímalo, v akej banke, sa dá každého pol roka vkladať 5000 € ako mimoriadna splátka, pričom z toho čo píšeš vyplýva, že ide o štátom dotovanú hypotéku, a tam je tuším rozostup mimoriadnych splátok minimálne 12mesiacov medzi vkladmi. A už nehovoriac o tom, že ak splatíš skoro všetko tak neviem ako je to s dotáciou či sa nevracia.
V každom prípade si šťastný človek, ak by si utiahol splácanie hypotéky na 10 rokov, kde by bola mesačná splátka cez 500 eur a ešte k tomu nasporiť za 6 mesiacov 3500 € a zároveň nemať až taký veľký príjem, aby si spĺňal nárok na štátom dotovanú hypotéku. :)
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa slimak »

zároveň nemať až taký veľký príjem, aby si spĺňal nárok na štátom dotovanú hypotéku.
To je ako u Harabina,jemu hrozi,ze na rok mu zoberu 70% z platu.
vajda65
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 10 05, 2011 8:08 pm

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa vajda65 »

no je to vo vubke kde mi povedali ze mimoriadnych splatok moze byt lubovolne mnozstvo do roka pričom nesmie byt uver splateny skôr ako za 4 roky
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

vo VUB mozes bez poplatku splatit max 20 % rocne a ak sa nemylim, je to 20 % z aktualneho zostatku uveru, nie z povodnej vysky
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa filip glasa »

vo VÚB štvrtinu z úveru bez pokuty každý rok. Ale ak to chceš splatiť do 5 rokov, tak je ti v podstate jedno či budeš mať úver na 10, alebo na 20 rokov. Lebo mimoriadne splátky budú vyššie ako riadne splátky. Rozdiel tam budeš mať minimálny.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal:vo VÚB štvrtinu z úveru bez pokuty každý rok.
co to zmenili ? nepozeram reklamy :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa filip glasa »

neviem či to zmenili, ale keď vajdovi povedali že za 4 roky, tak mi z toho logicky vyplýva, že to bude 25%.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

no ale 4 roky su podla zakona o bankach keby to bola normalna hypoteka s vydanym HZL. Vajda sa asi pytal "vseobecne" a teta mu "vseobecne" odpovedala.
vajda65
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 10 05, 2011 8:08 pm

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa vajda65 »

pytal som sa konkretne a konkretne som dostal tuto odpoved:

Ano ak je hypo so SPM mozete dat MS viackrat za rok, v roznych sumach, len ak by ste splatili uver skor ako 4 roky, musi sa SPM vratit, to viete :-)
vajda65
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 10 05, 2011 8:08 pm

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa vajda65 »

este sa opytam ta kalkulačka z prispevku vyššie:

http://www.drcalculator.com/mortgage/ie/" onclick="window.open(this.href);return false;

ako tam zadam viac ako 6 mimoriadnych splatok
poxopil som že ked xcem dať splatka kazdeho pol roka tak start mont a end month dam 6,6 potom 12,12
lenže 6 mi ix nestači kedže ja xcem splacať mimoriadkami v podstate až do uplneho splatenia.
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa jan »

http://www.tatrabanka.sk/cms/page/sk/fy ... poteka-tab" onclick="window.open(this.href);return false;

Splácanie HypotékyTB si môžete urýchliť podľa toho, ako vám to vyhovuje:

* každý mesiac môžete ku bežnej splátke priložiť aj čosi navyše,
* až do výšky 3 - násobku mesačnej splátky vašej hypotéky,
* samozrejme platíte len v tom mesiaci, v ktorom vám to vyhovuje,
* z priloženej sumy neplatíte banke úroky.

Výsledkom je, že svoju hypotéku splatíte

* o niekoľko rokov skôr
* a ušetríte pri tom tisícky EUR.


Toto sa mi zda ako vynikajuci produkt na rychle splacanie hypoteky, v nasich zemepisnych sirkach doslova nevidany.

Takze nielenze si mozte zafixovat najvyhodnejsiu sadzbu pri uvere, aj dlhodobo, ale navyse mozte davat mesacne predcasne splatky v lubovolnej vyske. To znamena, ze usetrite tisice eur a predcasna mesacna splatka hypoteky je tym padom to najvyhodnejsie garantovane "sporenie" ake na trhu existuje. Pretoze iba malokedy vas banka necha sporit za rovnaky alebo vyssi urok ako je urokova sadzba pri hypoteke.

Vyzera to az prilis vyhodne pre klienta, neprehliadol som nejaky podstatny detail?
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Ak by som dostal hypoteku od banky, kde mam garantovanych 5 rokov urok 2.04% a zaroven som schopny nasetrit kazdy rok 7-10 tisic EUR - tak by som prvych 5 rokov nerobil mimoriadne splatky, ale usetrene peniaze vlozil na terminovanom vklade s urokom 3.6-4% p.a. a v piatom roku hypoteku jednorazovo splatil.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

toto je uplna novinka. Pri sporeni mas aj efekt uroku z uroku, pri splacani dlhu nie. Ale inak suhlas. Zadrhel som nenasiel.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa filip glasa »

Vyzera to az prilis vyhodne pre klienta, neprehliadol som nejaky podstatny detail?
jedine že by tam mali štandardný poplatok za predčasné splatenie :lol:
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa rmaly »

je tam "zadrhel" co tu nebol spomenuty - a to je, ze pocas aktivacie tejto "ficury" je urok vyssi o 0.3 %. To znamena, ze ked sa niekto rozhodne, ze odteraz bude splacat 3nasobok splatky (to je max mozne), az do konca, tak sa to oplati (naozaj usetri - tusim maju na stranke aj prepocet), ale neoplati sa to robit sporadicky (raz za rok a alebo tak).
Mne sa to paci z dovodu, ze sa neotvara zmluva a je to mozne nasit na stavajucu hypoteku. Proste ak sa niekomu nahle zvysil prijem a ma fixaciu, tak toto je podla mna super vec...
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa Pette »

Celkovo je to vyborny nastroj, ktory chybal. Otvaraju sa ovela lepsie moznosti hrat sa s arbitrazou na terminakoch/inych investiciach a splacanim hypoteky = velmi pozitivna vec.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: hypotéka prepočet

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pri porovnavani vyhodnosti predcasneho splacania proti sporeniu tej istej sumy treba brat do uvahy, ze sporenie rastie skor linearne (i ked existuje urok z uroku), ale amortizacia splacania istiny hypoteky je geometricka. Zalezi na tom v akom stadiu hypoteky sa nachadzas.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"