Kúpa zlata a daň zo zisku

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
nicolas
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 20 06, 2011 8:54 am

Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa nicolas »

Zdravím všetkých, mal by som záujem o kúpu investičného zlata, ale potreboval by som objasniť pár detailov.
Je možné nakúpiť niekde zlato anonymne? Ak áno, tak kde?
Pri predaji zlata je treba priznať prípadný zisk zo zlata na daňovom priznaní a následne ho zdaniť?
Ak treba príjem zdaňovať, existuje nejaká časová hranica, po ktorej zisk zo zlata už zdaniť netreba?

Díky moc za všetky odpovede.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa filip glasa »

zisk treba zdaniť a žiadna časová hranica neexistuje.
nicolas
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 20 06, 2011 8:54 am

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa nicolas »

A co sa tyka anonymnej kupy investicneho zlata? Da sa niekde zohnat, okrem "zlatomatov" v Dubaji? Su nejake zlatomaty uz napriklad aj v Rakusku, alebo v Cechach? Velmi nerad by som totiz kupoval investicne zlato s tym, ze niekto si o mne zbiera osobne udaje, vratane toho, kolko som uz zlata nakupil a v pripade potreby tieto informacie posunie tretej strane, alebo v pripade napr. vojny si po to zlato ku mne pridu statni uradnici, ze ho potrebuju v zaujme statu a podobne. Alebo pridu z danoveho snorit, kde mam to zlato, co som kupil pred piatimi rokmi, co som s nim spravil a podobne uradnicke nezmysly. Je to predsa vyhradne moja vec, co som s nim spravil.

Este co sa tyka toho zdanovania zisku z investicneho zlata, nie je to nahodou v Rakusku napriklad tak, ze po roku zisk zo zlata nepodlieha zdanovaniu?

Ako som napriklad nasiel na tejto stranke http://www.svetpoziciek.sk/investicne-zlato/" onclick="window.open(this.href);return false; :
Keďže ide o investičné zlato vysokej čistoty, nevzťahuje sa naň daň z pridanej hodnoty. Nedoriešená zatiaľ ostáva na Slovensku otázka či je investičné zlato predmetom dane z príjmu – v susedných krajinách je od nej oslobodené.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa filip glasa »

keď si ho kúpiš osobne za prepážkou v menších množstvách, tak tvoju identitu nikto neskúma. Napr. v rakúskych bankách a rakúskej mincovni s nízkou prirážkou, osobne a pri menších sumách anonymne.
nicolas
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 20 06, 2011 8:54 am

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa nicolas »

A do akeho mnozstva nikto moju identitu skumat nebude? A kde presne odporucas nakupit odliatky z investicneho zlata?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa filip glasa »

V Rakúsku do 15 000 EUR. Keďže to aj tak budeš nakupovať po častiach, tak to nie je problém. V Rakúsku sú rovnaké ceny v každej banke v pohraničí - majú prirážku asi najnižšiu tu v okolí. Prípadne priamo rakúska mincovňa vo Viedni.
Amos
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 21 12, 2010 9:57 pm

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa Amos »

na tejto stranke by si mal najst tie najlepsie ponuky (a mozes si navolit krajinu, v ktorej by si to chcel kupovat):

http://bullionpage.com//besterpreis.php" onclick="window.open(this.href);return false;

moj oblubeny predajca je vo Viedni - firma "pro aurum" : http://www.proaurum.at/edelmetallshop/gold.html" onclick="window.open(this.href);return false;
(mimochodom, ich ceny sa casto objavuju u zlatych minci na horeuvedenej stranke - ako jedny z najlepsich)

a ako pisal Filip - pri jednorazovom odbere do 15tis. E nikoho nezaujima tvoja identita (nelegitimujes sa). Na fakture je (nicnehovoriaco) napisane: Privatkunde (cize nieco ako "sukromny zakaznik" - t.j. ziadne tvoje meno ani adresa ani cislo OP,pasu a pod.)

pozri si moj prispevok: "Kupil som fyzicke striebro"
"Neverte všetkému, čo sa vám k vereniu predkladá" - Jan Amos Komenský
nicolas
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 20 06, 2011 8:54 am

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa nicolas »

Diky moc a ako je to potom so zdanovanim zisku zo zlata, v pripade, ze ho mam kupene anonymne a v Rakusku?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa filip glasa »

úplne rovnako - ak ho neskôr predáš, tak si to dáš do daňového priznania. Ak si to nedáš do DP, tak je to daňový únik.
nicolas
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 20 06, 2011 8:54 am

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa nicolas »

To sa týka iba predaja na slovensku, alebo predaja hocikde na svete? Ak by som ho napríklad predával v rakúsku, tiež by som to musel zdaniť na slovensku?
Nie je investičné zlato v Rakúsku oslobodené od dane z príjmu?

V konečnom dôsledku, keď zlato kúpim anonymne, nikto nevie, že ho mám, takže ani nemám čo zdaňovať. Alebo pri spätnom predaji sa už musím preukazovať nejakým dokladom?

A čo napríklad ak by som ho neskôr daroval niekomu? A ak by ho potom ten obdarovaný predal? On by mal potom platiť daň z celkovej predajnej sumy?
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa Ferin007 »

1) Je přece úplně jedno, kde prodáš a kde nakoupíš. Daňovej domicil máš (podle všeho) na Slovensku.
2) Je přece úplně jedno, jestli nakupuješ anonymně, nebo na OP a jestli máš, nebo nemáš doklad. Tvoje povinnosti jsou pořád stejný a na podstatě daňovýho úniku to nic nemění. Jestli to za to stojí a jestli reálně hrozí, že se na to příde, to si musí každej posoudit sám.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ferin007 napísal:1) Je přece úplně jedno, kde prodáš a kde nakoupíš. Daňovej domicil máš (podle všeho) na Slovensku.
2) Je přece úplně jedno, jestli nakupuješ anonymně, nebo na OP a jestli máš, nebo nemáš doklad. Tvoje povinnosti jsou pořád stejný a na podstatě daňovýho úniku to nic nemění. Jestli to za to stojí a jestli reálně hrozí, že se na to příde, to si musí každej posoudit sám.
Nemyslím si, že je to tak.
Pokiaľ to kúpi a predá u stejnej inštitúcie ( napr. v elektronickej podobe ), tak bez debaty, vzniká daňová povinnosť.
Pokiaľ to však kúpi do svojej fyzickej držby a po rokoch to rozpredá drahšie, tak si nemyslím, že ide o daňový únik. Ak nie je podnikateľ, tak nemá povinnosť mať papiere o tom, kde to kúpil a za koľko to kúpil, ani to viesť vo svojom majetku.
Ešte som nevidel bežného človeka, čo napr. kúpi obraz a po rokoch ho predá za vyššiu cenu, aby to zahŕňal do daňového priznania. Veď ceny aj tak z roka na rok stúpajú, tak je ťažko hovoriť o zisku. Na to, aby ho niekto mohol obviniť, musela by tam byť povinná evidencia nákupu a predaja.
Najväčší ,,daňový únik,, som videl na vlastné oči v kasíne, kde pred zrakom dvoch daňovákov chlapík vyhral na rulete vyššiu sumu a spokojne odkráčal domov. Vôbec ich nezaujímal. Podľa zákona by sa mal sám zdaniť, ale to by bol vlastne idiot, lebo on vyhral len časť svojích strát. Ak by malo kasíno povinnosť evidovať, že celkove išlo o výhru, tak OK - tá povinnosť by mu vznikla. Tak je to napríklad v USA - vyhráte jackpot a nevyplatia vám ho, kým si nezapíšu vaše údaje a daňové registračné číslo. Pri väčších výhrach napríklad v Lotte je to zrejme aj u nás tak. To by som však nepochopil, prečo bývalý minister Kanis mohol povedať, že peniaze na svoj luxusný dom vyhral v stávkach v stávkoých kanceláriách a nikto nepreveroval, či zaplatil daň z príjmu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa Ferin007 »

JUGGLER napísal: Ešte som nevidel bežného človeka, čo napr. kúpi obraz a po rokoch ho predá za vyššiu cenu, aby to zahŕňal do daňového priznania. Veď ceny aj tak z roka na rok stúpajú, tak je ťažko hovoriť o zisku.
To, jestli to zahrne, nebo nezahrne, nic nevypovídá o tom, jestli ta povinnost existuje, nebo ne. :wink:
Navíc u těchto "příležitostných" výdělků se většinou uplatňuje různě vysoký limity (ať už příjmu nebo zisku), do výše kterých daňová povinnost nevzniká. Navíc každej stát si to upravuje individuálně.
Například při prodeji nemovitosti, v níž měl prodávající bydliště, se rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou v některých zemích nedaní, někde se daní částečně (nad určitou hodnotu), někde celý, někde je povolený do toho rozdílu promítnout inflaci, někde ne.
To, jestli nákup a prodej proběhne se stejnou protistranou, nebo ne, v tom nemůže hrát žádnou roli.
JUGGLER napísal: Najväčší ,,daňový únik,, som videl na vlastné oči v kasíne, kde pred zrakom dvoch daňovákov chlapík vyhral na rulete vyššiu sumu a spokojne odkráčal domov. Vôbec ich nezaujímal.
Nevím jak na Slovensku, ale v ČR jsou výhry vyplácený "čistý", tzn. že žádná daňová povinnost ze strany výherce u nich neexistuje.
Ostatně, už vidím cikána, co vyhraje na automatech, jak hned běží na berňák. :lol:
Ale ta úprava se taky liší zemi od země.

Jinak, jak je na Slovensku daňově ošetřený zlato, samozřejmě nevím, já jen vycházel z toho, co uvedl Filip a spol. a napsal, že na tom místo nákupu nebo prodeje vůbec nic nemění. Stejně jako to, jestli se legitimuješ, nebo ne. Z právního/daňovýho hlediska.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa filip glasa »

presne ako píše Ferin. Je jedno či je to podnikateľ, alebo nie je. Ak mu pri predaji bytu, zlata, obrazu vznikne zisk, tak by to mal uviesť v DP. Iná vec je, že to pri hotovostných operáciích nikto nerieši. Ale je to švarc tak či tak. Inak by ani autor témy nerišil, že či je to anonymné a či je to v hotovosti.
petok
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: So 06 08, 2011 11:52 pm

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa petok »

Staviam dom, kupim stavebny material (napr. tehly) a nespotrebovany material predam so ziskom. Mam z toho platit dan? Nie.
Manzelka si kupi zlate nausnice, ktore o rok preda (so ziskom). Ma z toho platit dan? Nie.
Co na to hovori zakon? zakon o dani z prijmov nehovori nic o dani z predaja tehiel alebo o fyzickom zlate.

§ 9 Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

Ked sa Vas danovy urad opyta, preco kupujete fyzicke zlato, odpoved je jednoducha. Chcem sa ochranit pred inflaciou. A preco po roku od nakupu predavate fyzicke zlato? Potrebujem peniaze na nakup auta/bytu, rodina potrebuje pozicat peniaze na zateplenie/rekonstrukciu domu.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa Ferin007 »

petok napísal: Ked sa Vas danovy urad opyta, preco kupujete fyzicke zlato, odpoved je jednoducha. Chcem sa ochranit pred inflaciou. A preco po roku od nakupu predavate fyzicke zlato? Potrebujem peniaze na nakup auta/bytu, rodina potrebuje pozicat peniaze na zateplenie/rekonstrukciu domu.
Myslím, že účel nákupu a prodeje vůbec nikoho nezajímá a hlavně nemá na nic vliv.
To, že je zlato movitý majetek, asi fakt FÚ nenabulíkuješ. (Ledaže bys mu názorně převedl, že zlatý cihly využíváš jako stavební materiál. A bankovkama pak tapetuješ.) :wink:
Možná tak ve formě šperků, ale ty jsou (prvotně) jako investice nevhodný.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa filip glasa »

ide samozrejme o to, že to nemá daňový úrad ako zisťovať. Ale formálne by sa to malo uviesť do DP, čo samozrejme takmer nikto neurobí.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

hlavne je, ze to funguje tak, ze danovy urad rozhodne, ze si spravil danovy unik, dodani ta, da ti pokutu (eventuelne poda trestne oznamenie za kratenie dani) a ty ked nesuhlasis, tak sa mozes branit (sud). Ziadna prezumpcia neviny :)
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Tak "technicky vzato", v daňovým právu žádná vina a nevina neexistuje. To není trestní právo.
V daňovým právu se hodnotí objektivní stav, nikoliv subjektivní pohnutky.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ano, ale samozrejme mozes mat rozdielny nazor ci si priestupok spachal alebo nie. Objektivny stav je sice pekna pomenovanie, ale pri nejednoznacnosti niektorych danovych pravidiel a neexistencii zavazneho vykladu predmetneho predpisu je "objektivny" stav niekedy cista utopia.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Tak objektivní stav moc často zpochybnitelnej nebývá. Problematickým předmětem výkladu bývá spíš to, jestli ten objektivní stav nastal v souladu s (daňovým) právem, nebo v rozporu s ním. A ten názor bývá někdy bohužel dost odlišnej. ;-)
Poslední instance je tady dycky soud.
Ale v případě vydávání zlata za stavební materiál asi není co rozsuzovat. :-)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ferin007 napísal:Ale v případě vydávání zlata za stavební materiál asi není co rozsuzovat. :-)
Tehla ako tehla... takto vyzerá ,,zlatý,, múr. :lol:
Prílohy
a wall of gold.jpg
a wall of gold.jpg (34.7 KiB) 8836 zobrazenia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kúpa zlata a daň zo zisku

Príspevok od používateľa filip glasa »

listáreň:
Ahoj ty si admin? Prosim ta porad mi kde si mozme kupit fyzicke zlato,uz sa s tym trapim cely tyzden a neviem kde kupim tak aby ma neoklmali,nasla som velke mnozstvo stranok aj priamo vo svajciarsku,no neviem si poradit. Radsej sa pytam niekoho kto mi neponuka zlato s cielom zarobit ,dakujem pekne.
najlepšie v rakúskych bankách hneď za hranicou. Bezpečné a lacné.
Napísať odpoveď

Návrat na "Komodity, komoditné akcie"