Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Je páka v obchodovaní nebezpečná?

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

Ahojte,

dlhsie citam toto forum a zvedavost ma dohnala k tomu aby som napisal tento prvy prispevok.

Admin:
Velmi sa mi paci progres ktory tento portal od zaciatku urobil. Sledujem ho od plienok. Drzim palce nech to aj nadalej pokracuje.

Mika:
Este si zabudol na jeden velmi dolezity e-mini index: Russell 2000 (TF). Predtym obchodovany ako ER2 v CBOT, dnes uz v NY.

Juggler (ale prosim zareagujte aj ostatni skusenejsi):
Mam taky pocit ze sa uzko specializujes na jeden typ obchodovania a ostatne typy obchodovania vedome alebo podvedome odsudzujes.
Casto sa s tym stretavam na CZ/SK ale aj na zahranicnych forach. Casto sa medzi sebou natahuju pozicni obchodnici s daytradermi, casto forexovi obchodnici s ludmi co obchoduju akcie a pod. Asi je to jedna z nasich prirodzenych ludskych vlastnosti. Ja tu v ziadnom pripade nemam zaujem zacinat nieco podobne, ale rad by som pochopil Tvoju logiku rozmyslania. Osobne si nemyslim ze je najvhodnejsie odsudit nejaky instrument a poskytnut to ako radu zaciatocnikom. Kazdy si predsa najde na burze to co mu vyhovuje. Mozno niekomu sedi najviac forex, niekomu inemu indexovy derivat.

Takze este raz. Nemam zaujem sa hadat. O trhoch nieco viem a aj preto nerozumiem niektorym z Vasich nazorov. Rad sa nieco nove dozviem alebo naucim

O co mi ide?
1. Viaceri odsudzujete napr. obchodovanie komodit, lebo je to cesta kde podla napr. podla Jugglera vyssie 99% zacinajucich pohori. To percento je subjektivny odhad - nikto nepozna presne cislo, ale suhlasim ze drviva vacsina (85 - 95%) obchodny ucet vymaze. Ale myslim si ze to plati vseobecne pre akykolvek druh obchodovania na burze. Ci uz ide o komodity, akcie, forex alebo opcie. Percento neuspesnych bude +/- rovnake. Takto funguje cely tento biznis.
2. V com su komodity a derivaty akciovych indexov rizikovejsie ako opcie, forex, akcie, ETF? Tomuto fakt nerozumiem a je to hlavny dovod preco pisem. Podla mojho nazoru jedina cesta ako vies v tomto biznise uspiet je naucit sa kontrolovat riziko. To je to jedine co pri obchodovani vies manazovat. A je uplne jedno v akom trhu si. Vzdy musis najst sposob ako obmedzit svoje riziko. Akonahle vies toto urobit tak je jedno aky trh alebo instrument obchodujes.
3. Dalsia vec ktora sa tu donekonecna spomina je paka. Znovu nechapem preco vobec paku riesite. Dokonca sa tu spaja vyssia paka s vyssim rizikom - co je podla mna uplny blud. Teoria pre zaciatocnikov: Paka umoznuje obchodnikovi s relativne malou ZALOHOU ovladat velky objem penazi. Napr. v komoditach ked zadavate prikaz, tak nekupujete/nepredavate komoditu, ale vlastne predkupne pravo na dodavku danej komodity (preto sa komoditam tiez hovori FUTURES). A za predkupne pravo zaplatite nejaku zalohu podobne ako napr. stavebnej firme predtym ako vam zacne stavat dom. Tato zaloha je logicky mensia ako je hodnota celeho objemu komodity. A takto vznika paka.
Priklad:
Hodnoty su uplne vymyslene. 1 kontrakt kukurice predstavuje predkupne pravo na 1 000kg kukurice, ktora ma aktualne hodnotu 100 USD. To co obchodujete na trhu ked obchodujete "kukuricu" je predkupne pravo na nakup 1 000kg kukurice. Za predkupne pravo nezaplatite 100 USD ale iba 10 USD. T.j. s 10 USD ovladate komoditu v hodnote 100 USD. Paka je teda 100/10 = 10/1. Koniec teorie. Prax: Ti co ste si vysvetlene neprecitali, tak ste o nic neprisli lebo to v zivote pri obchodovani komodit nebudete nikdy potrebovat. Preco? Lebo nie ste vyrobcovia cerealii ale spekulanti. Budete vzdy obchodovat iba s predkupnym pravom. Teoreticky by vas paka mohla ohrozit ked obchodujete pozicne a presvihnete LTD (last trading day) tohto konraktu. Vtedy by vam cisto teoreticky hrozilo ze by ste museli nakupeny kontrakt fyzicky prevziat a zaplatit. Ked ste ale aspon trochu pri zmysloch tak sa to nemoze stat.

Druha oblast kde vas paka moze TEORETICKY ovplyvnit je margin. Jedna sa o druh zalohy ktory zablokuje vas broker ked obchodujete akukolvek komoditu. Tato zaloha nie je z vasho uctu vymazana. Broker iba "zablokuje" cast vasho ucstu v tejto vyske. Akonahle uzatvorite otvorenu poziciu je tato ciastka znovu odblokovana. Margin sluzi pre pokrytie pripadnej stratovej pozicie. T.j. ak sa vyska vasej straty pri obchodovani komodity priblizi vyske marginu, broker poziciu sam uzatvori a stratu pokryje z tohto marginu. Vyska zalohy sa odvija AJ od paky ako aj od volatility trhu, sposobu obchodovania (daytrading = mensi margin, pozicia cez noc = vyssi margin). Vysku marginu stanovuje kazdy broker zvlast. Napr. ja obchodujem cez Mirus Futures. Na TF maju margin 500 usd na kontrakt. Interactive Brokers maju na rovnaku komoditu margin 1500 usd. Ale znovu by vas toto malo obmedzit iba teoreticky, lebo ak obchodujete tak ze ste obmedzovani marginom, tak velmi rychlo skoncite lebo to znamena ze nemate ani ponatie o money managemente, lebo vas ucet je na trhu predisponovany.

Pre nazornost znovu uvediem priklad:
Zaciatocny ucet 10 000 usd, trh TF, margin 500 usd/kontrakt. Na to aby ma margin obmedzil by som musel chciet obchodovat 21 kontraktov. T.j. broker ma pusti obchodovat iba maximalne 20. Povedzme ze na zaklade backtestu mi vysiel ako optimalny stop loss vo vyske 100 usd (na trhu TF je to 10 tickov). Tj svoj ucet pri kazdom obchode s takto preexponovanym poctom kontraktov vystavujem riziku:
20 (pocet kontraktov) x 100 usd = 2000 usd na jeden obchod. To znamena ze ked je obchod stratovy tak stratim 1/5 uctu. A takto sa vymazavaju ucty. Ak si ale precitam nieco o MM, tak si stanovim max. pripustnu mieru rizika povedzme 2%. T.j. 0,02 x 10 000 = 200. T.j. viem ze mozem riskovat 200 usd na jeden obchod co mi dava moznost pri SL 100 usd obchodovat max. 2 kontrakty. Vyska marginu ma teda znovu absolutne nemusi zaujimat.

T.j. moj nazor je takyto: Je mi uplne jedno aka paka je v trhu ktory obchodujem. Dokonca mi je jedno aka je skutocna hodnota kontraktu ktory obchodujem (ale zas treba povedat ze som technicky obchodnik a neobchodujem akcie, rozumiem strategiam kde sa obchoduje napr. value akcii a neodsudzujem ich). Jedine co ma skutocne zaujima je ci viem obmedzit riziko v trhu ktory obchodujem a ci si mozem dovolit na zaklade vysky rizika vyplyvajuceho zo SL, dovolit tento trh obchodovat. Ak mi nieco unika tak si to necham kludne vysvetlit. Vopred dik za reakcie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: e-mini

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

problem s pakou vidim v tom, ze vacsina zaciatocnikov si neuvedomuje aky pohyb trhu staci na to, aby im to zmazalo ucet. Pamatam si na chalana, ktory prisiel na jeden z nasich vikendovych vyjazdov a povedal nam, ze na privatnom bankovnictve v jeho banke mu ponukli obchodovanie EUR/USD a ako sa mu pekne dari a ako zaraba. Potom mu chalani z tych jeho cisel zratali aky pohyb by stacil na zmazanie jeho niekolko desattisicoveho uctu. Skoro mu zabehlo.

Komodity .. resp. "vhodne a nevhodne" trhy. Problem vidim skor v tom, ze niektore trhy su menej citatelne ako ine .. resp. faktory, ktore dany trh ovplyvnuju su roznorode a tazko predikovatelne.
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

peter.cmorej napísal:problem s pakou vidim v tom, ze vacsina zaciatocnikov si neuvedomuje aky pohyb trhu staci na to, aby im to zmazalo ucet.
toto nema absolutne nic spolocne s pakou. To co popisujes sa vola volatilita trhu. Suhlasim ze prave tento faktor by mal vyrazne ovplyvnovat vyber trhu na obchodovanie, ale este raz: Nema nic spolocne s pakou!
Problem vidim skor v tom, ze niektore trhy su menej citatelne ako ine .. resp. faktory, ktore dany trh ovplyvnuju su roznorode a tazko predikovatelne.
Ad. 1: Daj mi priklad jedneho lahko predvidatelneho trhu a idem ho hned obchodovat. Resp. ak by taky existoval nikto neobchoduje nic ine. Vlastne by neexistoval trading, lebo by vsetci "predvidali" :D
Ad. 2: Mozno budes sokovany ale trh nemusis vediet absolutne predvidat a stale na nom mozes zarobit peniaze.
Ad. 3: Velmi casto si najma fundamentalni obchodnici radi myslia ze obchoduju na zaklade sprav a vzajomnych suvislosti. Oni ale obchoduju iba vlastnu predstavu o tom ako bude trh reagovat na vyvoj fundamentov. Trh ako taky vytvaraju miliony obchodnikov, ktori kupuju a predavaju alebo sa drzia mimo trhu. Ak hovoris ze vies predikovat trh tak hovoris ze vies citat nielen myslienky milionov ludi ale dokonca vies predpovedat ako budu na zaklade svojich myslienok konat v najblizsich minutach. A stale treba mat na pamati ze 85 - 95% ludi na trhoch preraba, t.j. sa dlhodobo nerozhoduju spravne. Dobre, co :?:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: e-mini

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

myslis, ze si mi napisal nieco nove ? :)
Pepe2000 napísal:toto nema absolutne nic spolocne s pakou.
Ale ma. Ked sa trh pohne o 10 % pri obchodovani za cash stratis/ziskas 10 %. Pri pake 1:5 stratis/ziskas 50 %. Pri pake 1:100 si bud zdesatnasobil ucet alebo si ho polozil a ak ta svina trh gapol cez tvoj SL alebo ti broker nenasiel protistranu na uzatvorenie pozicie, tak si este po usi v "s..." a dlhujes peniaze brokerovi. .. volatilita v kazdom pripade rovnaka, vysledok diametralne odlisny .. samozrejme, ze paka hra rolu
Ad. 1: Daj mi priklad jedneho lahko predvidatelneho trhu a idem ho hned obchodovat. Resp. ak by taky existoval nikto neobchoduje nic ine. Vlastne by neexistoval trading, lebo by vsetci "predvidali"
Tak inak. Budme konkretny. Je podla teba rovnako lahko obchodovatelnym ("predikovatelnym") instrumentom Ropa ako napriklad ..dajme jednu z mojich oblubenych akcii .. RAI ?
http://www.finviz.com/quote.ashx?t=rai&ty=c&ta=1&p=d" onclick="window.open(this.href);return false;
shc
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Po 05 09, 2011 6:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: e-mini

Príspevok od používateľa shc »

100% suhlas s Petrom.
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

peter.cmorej napísal: Ale ma. Ked sa trh pohne o 10 % pri obchodovani za cash stratis/ziskas 10 %. Pri pake 1:5 stratis/ziskas 50 %. Pri pake 1:100 si bud zdesatnasobil ucet alebo si ho polozil
Ach jaj. Chapem ze neobchodujes komodity ale preco pises taketo nezmysly, ked tomu nerozumies? :roll:
Este raz: PAKA pre riziko obchodovania nehra absolutne ziadnu rolu. Je to jeden z nezmyslov ktore sa pisu v kazdej druhej literature. Pisu to ludia, ktori s obchodovanim s komoditami nemaju absolutne ziadne skusenosti. Uplna hlupost. Nasledne si to ludia ktori tomu nerozumeju precitaju a opakuju to ako papagaje dokolecka: "Neobchodujte komodity, lebo je tam vysoka paka a preto je to extremne rizikove." Mozno som sa nechal uniest, ale trochu ma vytaca ze ludia dokazu ako opice opakovat to iste dokolecka bez toho aby sa o tom dozvedeli trochu viac. O co vacsia strata je ked prerobis 100 usd pri poklese ceny akcie a ked prerobis 100 usd pri obchodovani komodity?

Este raz paka na tvoju stratu nema absolutne ziadny vplyv. Konkretny priklad
Obrázok

Uploaded with ImageShack.us

Na obr. vcerajsi trh TF, 1min timeframe, imaginarny obchod so vstupom o 20:33 nasho casu a vysupom o 20:48. Vstup na hodnote 761,5, vystup 762,9 a SL umiestneny na 761,0. Trh TF ma hodnotu 1 bodu 100 us, 1bod je 10 tickov. Imaginarny obchod dosiahol zisk 140 usd. Risk v pripade tohto obchodu bol 50usd (761,5 - 761,0). Ziadna paka ani nic podobne. Obchodujes rozdiel v cene, nie paku. Uz zacinas rozumiet? Ked nie kludne sa pytaj dalej, skusim vysvetlit len prosim ta nepis bludy.

Dalej k tvojej hypotetickej uvahe - ano ked sa vytvori gap, tak mi trh moze preskocit SL a mozem prist o daleko viac ako je SL. Teoreticky. Aka je prax?
Ad. 1: Ked chcem adrenalin, tak si idem skocit bungee a potom nemusim obchodovat trhy kde sa tvoria gapy. TF ma denne volume okolo 100 - 200k. T.j. 100 az 200 tisic sparovanych obchodov. V hlavnej obchodnej seanse od 15:30 - 22:00 nasho casu sa v priemernom obchodnom dni sparuje kazdu 1min niekolko sto obchodov. Myslis ze v takomto prostredi vznikaju gapy? To je aj odpoved na tvoju otazku ked broker nenajde protistranu. T.j. ak neobchodujes nocnu seansu a bank holliday dni tak sa gapu absolutne nemusis obavat. Ak si chces byt absolutne isty, tak neobchodujes ani premarket, iba hlavnu obchodnu seansu. Aby som bol spravodlivy, tak musim povedat ze je mozne ze chytis pri plneni slippage najma v obdobi ked sa extremne zvysi volume. Slippage 1 tick je uplne normalny, slippage 2 ticky (20usd) sa zadari sem-tam tiez ale ovela menej. Toto je ked sa bavime 1-3 kontrakty. Pri 10 kontraktoch to bude uz zrejme rozdiel (ale tam este nie som, takze sam neviem). So slipom sa neda nic robit, musis s nim ratat. Nieco spravi spojenie, moze ho ovplyvnit platforma ale aj zvysenie volume - vela prikazov naraz, tak si proste pockas kym sa sparuje tvoj.
Ad. 2: Povedzme ze chytis gap ako si pisal a trh preskoci tvoj SL. Stale mozes uzavriet obchod manualne za market prikaz.
Ad. 3: Ak ti uz aj preskoci SL, tak sa pozri do trhu aku mava trh v case ked obchodujes volatilitu. Specialne ked obchodujes intraday tak ked nie si preexponovany, tak je vysoko nepravdepodobne vymazat ucet aj seriou gapov. Stat sa moze hocico, ale zase nie sme pri pake ale pri niecom inom. Stat sa moze hocico. Pravdepodobnost ze trh TF spadne z hodnoty 763,5 na 700 v priebehu par minut je rovnaka ako ze akcie Microsoftu spadnu na 0 za den. Moze sa to stat? Moze. Je to pravdepodobne? Pravdepodobnost bliziaca sa nule.

Co sa tyka predikcie trhov a porovnania tvojho oblubeneho s komoditami: Este raz - nie je to o predikcii trhov. Odporucam ti precitat si knihy od Douglasa. Boli myslim aj tu v cestine (origos v AJ je lepsi). V trhoch sa moze v hociktory moment stat hocico. Ked si schopny akceptovat tento fakt, tak sa posunies dalej. Ked si myslis ze budes schopny predvidat spravanie hociktoreho trhu, tak budes sklamany. Nikto na svete to nevie.

Mne sa napr. lepsie pracuje s emini trhmi lebo ich sledujem dlhu dobu, tebe sa lepsie pracuje s tvojim trhom/akciou. Ale ani jeden nevieme tieto trhy predvidat. To by som ti pisal toto z vily na St.Martin :lol:
Naposledy upravil/-a Pepe2000 v St 11 01, 2012 4:40 pm, upravené celkom 2 krát.
shc
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Po 05 09, 2011 6:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: e-mini

Príspevok od používateľa shc »

No zda sa ze si sa predsalen prisiel hadat...
Skus si precitat este raz ten prvy post od Petra na ktory si zacal reagovat.
Ak sa nic nestane skus este raz.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Airmike »

pepe2000


rad by som ta trosicku pribrzdil este pred tym ako tu rosputas nejaku extremne vyflejmovanu debatu. vyhybaj sa urazaniu ludi prosim, pretoze v tom co pises su velke medzery. viem ze ty ich nevidis, ale ver mi ze sa to cita velmi spatne.

1)nie nezabudol som, len tfko nieje zakladny index, keby som mal vymenovavat e mini , tak skor spomeniem midcap a smallcap e-mini S&Pcka. pretoze TFko je oznacovane mini a nie e mini . ale to su detaily. kazdy si to oznacuje jako chce. ja som vymenoval len tie zakladne. ak by som mal vyhladavat vsetko, tak napisem aj e mini gasoline alebo heating oil, ale v podstate komodit je viac klasickych futures ako e mini kontraktov. dneska to uz aj tak nikto neriesi. kade tade je to pooznacovane inak. takze odbornu terminologiu by som ozaj nechalk radsej tak.
2) skutocne nikto tu nic neodsudzuje, chvilku to sledujem a chalani vobec nemaju predispoziciu nejake instrumenty uprednostovat.
3)co sa tyka tvojho hlavneho dovodu ktory pises. ci je rozdiel medzi rizikovostou derivatov a spotovych instrumentov, alebo roznymi derivatmi, triedami derivatov.
odpoved je ANO JE A OBROVSKY ROZDIEL. OOOBROVSKYYY . a to je bez ohladu na to co si o tom myslis. to ze si sa o tom zatial nedocital, alebo ti to na kurze nikto nevysvetlil je problem. a ver mi ze na to casom prides. ale je aj dost mozne ze, nie. musel by si sa totiz zacat riesit obchody napriec tymito rizikovymi aktivamia to je uplne ina liga s ktorou sa proste vacsina ludi nikdy nestretne.

napisal si prispevok o marginoch pake a moenymanazmente. a pritom si uplne odignoroval taku vyznamnu vec akou su rizikove kategorie derivatov :), pritom zakladnym ucelom odpovede bolo pomoct sa orientovat zaciatocnikovi v tom co je emini a co nie. dalej by som to vobec nerozpytvaval. zabijanie casu nad diskusiami ci sliepka alebo vajce je o nicom, nikam to nevedie.


co sa tyka predikovania nejakeho instrumentu a porovnania z inym. tak je odpoved jednoducha, daj si vedla seba graf indexu a jeho sektoroveho indexu, alebo trhu ktoreho ovplyvnuje viac fundamentalnych aspektov a trhu ktory ovplyvnuje menej. likvidneho - menej likvidneho , je toho strasna spusta co sa da porovnavat. nemusis byt genius aby si si vsimol rozdieli.
Naposledy upravil/-a Airmike v St 11 01, 2012 4:47 pm, upravené celkom 1 krát.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Airmike »

prosim nepis oi tom ze niekto pise hluposti, pokial si si neni uplne na beton isty ze to hluposti naozaj su. slusne spravanie je zakladom konstruktivnej diskusie. pokial sa budes prezentovat takym sposobom, tak nikto skusenejsi nebude mat snahu diskutovat, a ostanes stat na jednom mieste. nic nove sa nedozvies
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

Mika napísal:Ty asi celkom dobre nevies co to tie e-mini su , takze po poriadku. e-mini su 3 druhy mini kontraktov na americke indexy -YM, NQ a ES - to su e mini.
toto si sam napisal. E-mini a mini je to iste ide iba o neoficialne oznacenie z doby ked sa vacsina instrumentov obchodovala pitovo. Preto to e- aby bolo jasne ze sa obchoduje elektronicky.
Tie midcapy a ostatne beriem, ale skor sa mrkni ake maju ostatne indexy okrem tychto 4 hlavnych volume. Tie zvysne e-mini indexy su mrtve, alebo zivoria.

2) mne sa zda pravy opak. Precitaj si par clankov (napr. zhave komodity - o preklade knihy Jima Rogersa - mi teraz napada, viac sa mi nechce hladat ale je tu toho dost). Reagoval som najma na Jugglera, ktory pise: Kto nevie základy, nemal by sa do derivátov a forexu vôbec púšťať.
Je to nákaza, pri ktorej je úmrtnosť až 99% !


alebo to co ty pises: akze ziadnena pakovane e mini , ziadne napakovane komoditne drivaty, a ziadny napakovany forex
toto mi prosim ta vysvetli co ma paka spolocne s rizikom a preco je derivat akcioveho indexu obchodovany ako futures rizikovejsi ako obchodovanie akcii? Ak sa da nie nejake poucky z knizky ale nejaky uchopitelny argument. Rad sa nieco nove naucim.

3) ok pises ze slusne, tak slusne argumentuj. Nie veci typu: to ze ti to este nikto nevysvetlil... a pod. Prave naopak mne sa zda, ze tomu chlapi velmi nerozumiete. Ja sa ale rad necham poucit, len napis nieco konkretne o com mozeme diskutovat.

A prave kvoli tym co zacinaju to pisem. Lebo tu dostavaju rady typu: "Neobchoduj komodity, lebo tam je velka paka a su uplne rizikove."

A k tym predikciam uz asi radsej ani nebudem nic pisat, lebo to bude asi zbytocne. Iba dam vyzvu hocikomu tu, alebo aj na celom svete. Nakreslite mi predikciu lubovolneho trhu, akcie, akcioveho indexu, forexoveho paru alebo ineho volne obchodovatelneho instrumentu s volume min. 100 000 obchodov denne na 1 tyzden dopredu. Uplne staci denny graf s open, close, high, low. Kto dokaze urobit tomu garantujem 1 000 000 usd na investovanie. Kto to nedokaze, nedokaze predikovat trh. Dokaze ODHADNUT s urcitou pravdepodobnostou vyvoj trhu... a bude sa pri tom casto mylit.
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

Mika napísal:prosim nepis oi tom ze niekto pise hluposti, pokial si si neni uplne na beton isty ze to hluposti naozaj su. slusne spravanie je zakladom konstruktivnej diskusie. pokial sa budes prezentovat takym sposobom, tak nikto skusenejsi nebude mat snahu diskutovat, a ostanes stat na jednom mieste. nic nove sa nedozvies
Ok beriem. Vsetkym koho som nejakym sposobom urazil sa tymto ospravedlnujem. Nebol to zamer ani umysel. To co ste napisali v suvislosti s pakou a zvysenym rizikom pri obchodovani komodit je vsak nezmysel. Ak to beriete osobne tak za to uz nemozem. A ano som si tym isty na beton.
shc
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Po 05 09, 2011 6:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: e-mini

Príspevok od používateľa shc »

Co sa tyka tej debaty o pake je to debata o jablkach a hruskach. Hovorilo sa tu o uplnych zaciatocnikoch ktori tie derivaty proste nepoznaju. Takyto clovek moze prist o cele svoje konto v priebehu par minut pokial nakupi zapakovane produkty. A myslim ze toto je ten risk o ktorom vsetci pisu, nie risk v risk managemente.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Airmike »

Pepe 2000

nieje to ziadny nezmysel, je to fakt , ale chce to proste cas :)

o tych rizikach som uz pisal 100x a mam dojem ze konkretne aj tebe. aj ked nie na tomto fore. to co sa tyka toho ci tomu rozumieme alebo nerozumieme, budem hovorit za seba. okolo derivatov sa tocim uz par rokov, ako risk analytik aj trader. nieco malo o tom viem ale nemam zaujiem ta nejak extra presviedcat. mne to moze byt v podstate jedno ci tomu rozumies alebo nie.


BTW: s tou nakazou co hovori Juggler absolutne suhlasim.
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

Takyto clovek pride v priebehu par minut o peniaze hocikde. Zapakovane alebo nezapakovane. Komodity alebo akcie. A prave preto ze tu ludia pisu o tomto risku a nie o risku v money managemenete je jasne ze tomu nerozumeju. Ja to nemam vycitane z knizky, ja komodity obchodujem par rokov. V knizkach sa prave docitas taketo hluposti ako je tu pisane, ze paka zvysuje riziko a pod. Neviem preco sa ludia nevyjadruju iba k tomu comu rozumeju...
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

to mika: na to si nepamatam, ale kludne hod odkaz. Ked sa tu nemoze odkazovat na ine fora, tak mi to hod do SS.

A bez urazky, bud daj jeden rozumny argument, alebo si nechaj "mudre" reci, ze to chce cas. Nie som velmi ohureny ked pocujem slovo analytik. To ze tradujes - to je podstatnejsie.
Prave naopak ja tomu rozumiem a davam vsetkym cely cas sancu ma nieco nove "naucit", ale zatial som dostal rady typu "to chce cas a pochopis" od ludi co v zivote neurobili jeden live obchod a
poznaju teoriu z knizky, ze paka prinasa zvysene riziko. Diky moc, taketo debaty nemusim ani ja.
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Casey »

Takyto clovek pride v priebehu par minut o peniaze hocikde.No ved a nejde tu prave o to ze o kolko tych penazi za par minut pridu?. Zapakovane alebo nezapakovane. Komodity alebo akcie. A prave preto ze tu ludia pisu o tomto risku a nie o risku v money managemenete je jasne ze tomu nerozumeju. Ja to nemam vycitane z knizky, ja komodity obchodujem par rokov. V knizkach sa prave docitas taketo hluposti ako je tu pisane, ze paka zvysuje riziko a pod. Neviem preco sa ludia nevyjadruju iba k tomu comu rozumeju...
p.s.Pevne verim,ze len sa na to kukas z nejakeho tvojho specialneho pohladu,inak fakt nerozumiem ako si dospel na to,ze paka nema vplyv na tvoje obchodovanie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: e-mini

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pepe, co sa tyka tvojho stylu komunikacie, to ma uz predbehol Mika, inak by som ti napisal nieco velmi podobne. Ja osobne prispevky napisane tvojim stylom prestavam citat po prvych dvoch vetach.

Co sa tyka tej paky, ty si na zaciatok napisal nieco v zmysle paka vs. zaciatocnici. A na to som aj odpovedal. Zaciatocnici, o ktorych je rec, obchoduju zvacsa "pozicne" cez nejakeho "super" brokera s obchodnikom na telefon a poplatkami 50 USD za pohyb .. to je obraz bezneho zaciatocnika. Ziadne kratke SL. Obchodnik na telefon, ktory mu za dva dni zavola nieco v zmysle "stratili sme uz polku uctu, odporucam zavriet a obratit to na short". Inak je to co pises pravda .. ano, obchodujeme rozdiel v cene. Len si trosku zle napisal .. resp. nenapisal .. o co ti vlastne ide .. co to vlastne kritizujes .. co ti vadi. Ty o voze, ja o koze. Kukam, ze to iste ti uz napisal aj shc.

Ten tvoj prispevok s gapmi som len preletel, ale myslim, ze by to malo byt k veci: daj si kratke timeframy, trebars od 15m do 1h napr pre bezne soft komodity alebo tu ropu. Vsak to po vacsine nie je ani suvisli graf. Predstav si, ze by si to chcel obchodovat intraday na paku s kratkym SL. Ako by si asi dopadol ?
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Casey »

Peter,
to mas uplne jedno ci je niekto zaciatocnik alebo profik,jedno ci pozicne ci scalping,paka bude mat vzdy vplyv na moj trade.Ma vplyv na moj risk manazment a rovnako trade manazment.U mna rozhodne hej,je mozne,ale ,ze je sorta traderov,co sa nezamyslaju nad pakov.Moj pohlad z vlastnych skusenosti s live tradingom,cize nic vycitane z kniziek.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Airmike »

vidis, jednou vetou chces radu , a druhou cloveka urazis. to ze to chce cas nieje nic neprirodzene, je to proste realita. mna tiez nebavi vysvetlovat stale tie iste veci. co ja s toho budem mat ked to pochopis, a ja zabijem cas na dalsi a dalsi prispevok v ktorom to budem vysvetlovat. robim to stale a potom co to dotycny pochopi nepovie ani dik.

upozornujem ze toto je ten uplne najprimitivnejsi priklad derivatoveho obchodu , a existuje este xy dalsich prikladov, na roznych kategoriach derivatov.

platforma ninja trader ma defultne nastavenu stopku na prikaz stop limit. stop limit je prikaz pri ktorom vezme stratu presne na urovni xx tickov alebo lepsiu, mozes si v nej nastavit odchylku pre pripadny slip.
pri obchodovani futures derivatov sa nezriedka stava ze pri vyznamnej sprave sa stava ze likvidity provideri stahuju likviditu a zacnu kotovat neskor po gape cize tvoj stop limit sa nema s cim sparovat a teda ostane v trhu vysiet ako zmrazeny order, a tvoja strata moze nekontrolovane narastat . vsetky reci o 2-3-5% riskoch sa razom stanu prazdnyzmi frazami akonahle ti ostane vysiet v trhu tvoj zmrazeny order a trh je uz zakotovany na inej cene ktora je od predoslej ceny vzdialena viac ako je tvoj stop prikaz + limit.
toto je priklad ktory je velmi jednoduchy a da sa pochopit aj pre ludi , ktori obchoduju nekryte pozicie na outright futures.

ak drzis podklad. tak ti margincall nehrozi, pretoze mas cash poziciu

tych prikladov je ovela viac a zalezi aky druh derivatu by sme rozoberali. ale to tu nemienim riesit. nebavi ma tu rozpravat o veciach ktore si mozes nastudovat aj sam.

btw: musel by si vediet co to risk analytik znamena, aby si bol objektivny. rozhodne nemam zaujem nikoho ohurovat. :) ja tieto socialne karmi a pr aktivity z vysoka kaslem. ja proste nemam rad ked sa ludia bavia ako stangasti v krcme
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

Najprv napises toto,
peter.cmorej napísal: Ale ma. Ked sa trh pohne o 10 % pri obchodovani za cash stratis/ziskas 10 %. Pri pake 1:5 stratis/ziskas 50 %. Pri pake 1:100 si bud zdesatnasobil ucet alebo si ho polozil a ak ta svina trh gapol cez tvoj SL alebo ti broker nenasiel protistranu na uzatvorenie pozicie, tak si este po usi v "s..." a dlhujes peniaze brokerovi. .. volatilita v kazdom pripade rovnaka, vysledok diametralne odlisny .. samozrejme, ze paka hra rolu
potom toto:
Co sa tyka tej paky, ty si na zaciatok napisal nieco v zmysle paka vs. zaciatocnici. A na to som aj odpovedal. Zaciatocnici, o ktorych je rec, obchoduju zvacsa "pozicne" cez nejakeho "super" brokera s obchodnikom na telefon a poplatkami 50 USD za pohyb .. to je obraz bezneho zaciatocnika. Ziadne kratke SL. Obchodnik na telefon, ktory mu za dva dni zavola nieco v zmysle "stratili sme uz polku uctu, odporucam zavriet a obratit to na short".

tak nezacinaj prekrucovat. Rovnaka situacia ktoru si napisal vyssie moze nastat aj pri nakupe akcii u toho isteho brokera - zase s tym nema nic paka a o tej tu od zaciatku pisete.

S gapmi zase neprekrucaj. Nebudem nasilu obchodovat nelikvidne trhy len aby som chytil gap. To je uplny nezmysel. Preco by som to preboha robil? Vyberiem si predsa likvidny trh ktory sa da realne obchodovat.

to casey: tiez neprekrucaj. Nema vplyv na zvysovanie rizika. Ak si myslis nieco ine, tak som nenormalne netrpezlivy precitat si prvy rozumny argument.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Airmike »

no a sme pri kameni urazu.
debata je o tom preco su pakove derivaty z inehj kategorie rizikovosti oproti nepakovym cash produktov

a prehodili sme sa na vyhybku , ved predsa nebudem obchodovan malo likvidne derivaty

a takto mozeme pokracovat az do bodu kedy prideme na to ze nehovorime o derivatoch ale hovorime o 2-3 indexovych futures :) no tak to panboh zaplat za taku sofistikovanu debatu
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: e-mini

Príspevok od používateľa filip glasa »

Rovnaka situacia ktoru si napisal vyssie moze nastat aj pri nakupe akcii u toho isteho brokera
môže, ale ak niekto začiatočníka nahovorí na deriváty, tak im zväčša vôbec nerozumie a hneď od začiatku ide na páku, nevie nič o rolovaní, expiráciách a podobne.
Ak ide začiatočník do fondu, alebo akcií, tak zväčša investuje za cash bez páky a nemá problém so sledovaním expirácie, rolovania a spol. Jenoducho akcie a fondy sú na burze jednoduchšie na pochopenie, tak je pri nich aj nižšie riziko chyby.
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Casey »

To Pepe,
No jo nezvysuje riziko,ci ten trade bude uspesny alebo neuspesny ako to myslis takto a s tym ked ten trader je ako robot.
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

To asi nemyslite vazne toto. Zacnete s tym ze trhy s pakou su rizikovejsie - t.j. asi to pisete preto ze tam ide o tu paku, nie o vyfabulovane veci ze: "vies ono s derivatmi vacsinou nevedia sledovat kontraktne mesiace a expiraciu a pod. a pri akciach to vsetko nie je problem". Ked chcete takto pokracovat tak na taketo slovickarenie ja fakt nemam chut. Bud si stojite za tym co pisete alebo sa nebavme tu vobec.
a prehodili sme sa na vyhybku , ved predsa nebudem obchodovan malo likvidne derivaty
isteze nie. Ty mi tu hodis jeden priklad ropy na 15min grafe kde sa tvoria gapy a beries to ako mernu mincu. Na trhoch kde nie je ziadny volume a teda ani likvidita neobchoduje skoro ziadny spekulant. Tam uz realne nakupuju iba fakt ti co musia. Tak to tu nehadz ako mernu mincu a netvar sa ze ja odvadzam pozornost. Sorry ale od tradera som cakal trochu viac ako taketo lacne triky. Ked naozaj tradujes ako si pisal vyssie tak by ta trh s gapmi ani nenapadlo obchodovat.

A co pises o tom preskoceni SL. Znovu dokolecka to iste co tu uz pisal Peter, ale ked nechces pochopit, tak jeden priklad z praxe.
Mrkni sa nizsie. Je to screenshot uplne najextremnejsej situacie na trhu indexovych derivatov za poslednych 20 rokov. T.j. fakt extrem o ktorom sa spekuluje dodnes, ze co alebo kto ho sposobil a ci to bolo naschval alebo to bola chyba ATM vo velkych bankach a pod. Situacia bola naozaj mimoriadna. Bolo to 6.5.2010. Na trhu e-mini Russell 2000 urobil trh pohyb do shortu o 60 plnych bodov, ale aj na to potreboval viac ako 2,5 hodiny.

Obrázok

Uploaded with ImageShack.us

... a uplne najdolezitejsie. Na tom trhu som bol. Je pravda ze mi trochu preplo a "mierne" som to prehnal so vstupmi. Moje PT mi vyplnalo tak rychlo ze som ich nestacil na grafe posuvat. V ten den som skoncil so ziskom 1572 usd. A teraz zbystri svoju pozornost: moj najhorsi slip bol 6 tickov - t.j. 60 USD na kontrakt v najextremnejsej situacii na aku si spomenu aj velmi skuseni traderi.

Tak tu uz prosim ta nepis tie nezmysly o preskocenych SL a vymazanych uctoch. Vediet teoriu z knizky je fajn ale prax je o niecom inom.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: e-mini

Príspevok od používateľa jogo »

Pepe2000: Sledujem tvoje dnesne pocinanie na tomto fore, sedim si na prstoch a usmievam sa. :)
Ved na nemenovanom fore si s Mikom velmi dobre rozumiete a tu sa pomaly s nim hadas :wink:
Ludia by asi mali chodit s rovnakym Nickom na vsetky fora, aby sa vedelo, ze who is who :roll: .
Ale Mika ma asi na to dovod, ze si tuna zmenil Nicka.
Naposledy upravil/-a jogo v St 11 01, 2012 9:26 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: e-mini

Príspevok od používateľa filip glasa »

Bud si stojite za tym co pisete alebo sa nebavme tu vobec.
Akože za čím si mám stáť? Ja som sem dal jeden jediný príspevok, tak naozaj neviem na čo a na koho reaguješ. Čo si nás v tomto vlákne predstavuješ ako štvorjedinú svätú štvoricu, štyria v jednej osobnosti a preto nás aj súhrnne oslovuješ množným číslom? :D
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: e-mini

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Pepe2000 napísal: S gapmi zase neprekrucaj. Nebudem nasilu obchodovat nelikvidne trhy len aby som chytil gap. To je uplny nezmysel. Preco by som to preboha robil? Vyberiem si predsa likvidny trh ktory sa da realne obchodovat.
To bola reakcia na to, ze obchodovat komodity je uplne to iste ako ine trhy. Mozes mi prosim ta vymenovat komodity, na ktorych sa v intraday grafoch netvoria bezne gapy? Pokial viem, vela ich nie je.

K tomu ostatnemu len tolko, za ak som ta teda spravne pochopil, tak ano, ked dodrziavas momoney management a nenastane nejaky extrem, tak ano, paka neovplyvnuje tvoju ziskovost. Mozno uz aj Casey teraz pochopil o com tocis. Ale zaciatocnik a money management to nejako nejde dokopy. A ty si zacal pisat o zaciatocnikoch. Tak uz vyfuc a zacni sa spravat slusne.
shc
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Po 05 09, 2011 6:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: e-mini

Príspevok od používateľa shc »

Kaslite uz na to ved si len robi srandu, toto nemoze byt naozaj..
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Airmike »

jogo

ano dovod bol ten ze som sa povodne vobec nechcel bavit o tradingu, chcel som sa bavit o veciach ktore ma zaujimaju ale nevenoval som sa im.

ano mozno by bolo lepsie keby som sen napisal ten stary nick, ale je to uhol pohladu. pre koho by to bolo lepsie. :) pre mna asi nie. lebo by som mal schranku z otazkami od zaciatocnikov. ja uz som sa napisal dost.
a to je presne dovod preco sa drzim diskusii bokom. proste ma to uz nebavi. pretoze z diskusii sa uplne vytratila ta stara skola. ludia co robili vo fondoch a firmach a o biznise nieco vedia. profici. proste zdochol pes. nase fora niesu ani forexfactory ani elittrader a trade2win. kde sa objavi obcas typek ktory rozprava ako stary profik a je registrovany 2 hodky. ja som taku situaciu zazil 1x. u nas proste nebudu diskutovat profici z amatermi z dvoch dovodou. 1)je ich tak malo ze by si ich zratal na prstoch 1 ruky. 2) nebudu sa bavit o veciach a riskovat maler v robote.

mna tento trend mrzi, ale fakt je ten ze sa neda zastavit .vysvetlovat jednu a tu istu vec stale dokola je proste zabity cas. a preto som aj tu kolegovi napisal ze na pochopenie niektorych veci treba proste cas, nie preto ze by som ho chcel zhodit , ale preto ze to proste tak je . ja sledujem cele fora docela dlho a viem posudit kto sa v akej faze nachadza. su ludia ktori proste taketo somariny ako sa tu bavime dnes proste riesit nemusia lebo velmi dobre vedia co aky papier skryva za rizika, ale su aj taki co to riesit proste musia.

no a kolega mal tu smolu, ze narazil na forum a zacal rozoberat nieco co bolo prave na jeho domovskom fore vysvetlene 100x ale asi to proste necital alebo nepochopil.tak sa stal takyto trapas :)
ale to nieje dovod sa nejak hnevat na seba, sme ludia take veci sa stavaju
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: e-mini

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kto vysvetlí človeku, čo sa z účtom 10 000 vrhá do swing tradingu ES, že to z veľkou pravdepodobnosťou nezvládne z hľadiska riadenia rizika a psychiky? Že to je aj na 1 kontrakt málo. A mám tomu človeku povedať, aby daytrejdoval?
Položme si otázku, kde najviac trejderov zlyháva a skrachuje?
Nie náhodou v daytradingu forexu a futures?
Čo je príčinou? Páka sama o sebe možno nie, ale s tým súvisí riadenie rizika, dopad na psychiku, disciplínu atď. A bias, alebo edge? Akú výhodu má forexový daytrader na trhu, ktorý stúpa a klesá a nikto nevie podľa čoho? Aké zbrane má proti ostatným účastníkom trhu ako sú banky, automaty, inštitucionálni profíci?
Nie náhodou len čistú TA a disciplínu? A nie je to náhodou len pištol, ktorá stojí proti tisícom ďalších pištolí vo vojne, kde hlavné slovo majú samopaly a granáty?
Skrátka, chcem povedať a neustále to opakujem, že na týchto trhoch obstoja len tí najlepší. Dám krk na to, že keď v akciách prežije 5%, tak na forexe, alebo futures menej ako 1%.
OK. Možno je len náhoda, že som za desať rokov ešte nestretol živého forexového profíka. Ale poznám a stretol som pár trejderov akcií, ktorí sa obchodovaním dokážu uživiť.
A každému amatérovi z radosťou potvrdím, že keď má čas a peniaze, tak z veľkou pravdepodobnosťou sa môže stať aspoň úspešným investorom.

P.S. Trejderi, ktorých položí do truhly jeden-jediný overnight, alebo víkendový gap majú svoj malý cintorín. Je ich podľa mňa dosť.
Nemusí to byť smrť na jednu ranu. Stačí vykrvácať poriadne a psychika sa zrúti. Nie každý sa dokáže vyhojiť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

peter.cmorej napísal:Mozes mi prosim ta vymenovat komodity, na ktorych sa v intraday grafoch netvoria bezne gapy? Pokial viem, vela ich nie je.
Ked mas vazne zaujem o tu info, tak najdes x takychto komodit napr. na stranke http://www.theice.com" onclick="window.open(this.href);return false;. Nechaj si zverejnit volume reporty historiu a vsetko co ma volume nad 100k tak splna tvoju poziadavku. Z tych ktore obchodujem ja su to napr. z US indexov uz spominane: TF, NQ, YM, ES. Z europskych napr. nemecky FDAX, FGBL, FESX. V bezny pracovny den bez akychkolvek gapov.
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

JUGGLER napísal: Položme si otázku, kde najviac trejderov zlyháva a skrachuje?
Nie náhodou v daytradingu forexu a futures?
Čo je príčinou? Páka sama o sebe možno nie, ale s tým súvisí riadenie rizika, dopad na psychiku, disciplínu atď.
Ano a presne toto od zaciatku pisem, ze tu nejde o ziadnu paku. A oponuju mi tu ludia, ktori zjavne neurobili jeden live obchod pouckami z "mudrych" kniziek a tym ze to pochopim casom bez toho aby uviedli jeden rozumny argument.

Co sa tyka tvojej otazky a statistiky. Priznam sa ze neviem, kde najviac ludi zlyhava a odkial su tieto statistiky. Moze byt pravda ze najviac v tradingu a forexe. Moze to byt aj kvoli tomu ze tu hovorime aj o ovela kratsom casovom useku ako pri investovani do akcii. Moze to byt v tom ze trading laka viac ludi ktori si myslia ze rychlo zarobia svoj prvy milion este v prvom roku. Dalsia vec je co kto poklada za zlyhanie. Je napr. nakup akcie X ktora stagnuje alebo strati 50% hodnoty po dobu 10 rokov s vyhliadkou ze raz stupne zlyhanie, alebo nie? Pre niekoho kto vie otocit peniaze rychlejsie (nielen tradingom, ale aj napr. podnikanim) su to zablokovane peniaze, ktorymi nemoze zarobit ine peniaze. Pre ineho kto nevie s peniazmi urobit nic ine a spori na dochodok to moze byt ok.

Investovania do akcii je fajn a prave preto som zacal navstevovat tento portal lebo vidim ze par ludi tu investovaniu rozumie. Sam o tom neviem nic a preto o tom nejdem radit novacikom.

Mika: este raz. Citam kopec for v cz/sk aj zahranici. Neviem ktore si klasifikoval ako moje domovske, ale ked je niekde vysvetlene nieco tak nie je najjednoduchsie poslat link? Hoci aj do ss. Zase su to taketo talafatky typu jedna pani povedala, 100x vysvetlene a bla bla. Ked tu nedas nic konkretne tak tu toto nemusis pisat.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: e-mini

Príspevok od používateľa jogo »

Pepe2000: Tvoje domovske forum je predsa financnik.cz. :wink:
Teba som si zapametal, lebo ked som hladal prispevky Pepeho, co je chlapik zo starej gardy na tom fore, tak mi medzi nich vyhadzovalo aj tvoje prispevky.
Mna tiez hnevaju odkazy, ze vsetko uz je v diskusii napisane a vyhladaj si to.Ale hladat tam tie dobre prispevky je ako hladat ihlu v kope sena.Lebo ak ma tam aj rozumny autor 4000 prispevkov, velmi tazko sa v nich hlada to dolezite. Hlavne, ked rokmi menil strategie a co obchodoval v roku 2006 uz zavrhuje v roku 2011.
Ale rozumiem Mikovi, ze sa mu nechce stale dookola pisat to iste.

P.S: Zvykni si, ze tuna na tomto fore neni cenzura a mozes tu dat odkaz kde chces. Maximalne, ked predavas nejaky podvodny produkt tak tvoje vlakno presunu do kategorie potencionalne podvody.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Airmike »

Ak si myslis ze budem koli tebe prehladavat fora , tak sa mylis. vec okolo ktorej sa tocis je tak primitivne jednoducha ze na nu mozes prist aj sam. chcel si nam v tvojom prvom prispevku odprednasat nejaku ultra teoriu a vystrelilo to proste blbo, tak to akceptuj , zamysli sa a uz sa na to vykasli. pakove papiere su rizikove . prave peto ze na kontrakt ktorym ovladas 125 tisic usd nepotrebujes 125 tisic. je uplne jedno aky styl a ake prikazy v trhu pouzijes, na to ti kazdy z vysoka kasle. tu ide o triedu rizikovosti .

polovica kontraktov ktore si vymenoval a ohanal sa likviditou sa menia na nelikvidne xkrat do roka.

niekedy si proste treba povedat ze uz stacilo.
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

Mika napísal:pakove papiere su rizikove . prave peto ze na kontrakt ktorym ovladas 125 tisic usd nepotrebujes 125 tisic.
tak k tomuto uz fakt nemam co dodat. zaver si urobi kazdy sam.

Sledujem Jugglerove vlakno s jeho prispevkami ktore maju hlavu a patu, t.j. tipujem ze rozumie tomu co robi. Aj on uznal ze s pakou rizikovost nema nic spolocne. Nie je to moja teoria, je to fakt ktory som dokazal x krat ti vysvetlit odborne, po lopate a aj na nazornom priklade. Vsetko co vies ty je sem davat poucky z knih a vety typu "uz to bolo vysvetlene x krat". Dik, fakt stacilo.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: e-mini

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Pepe2000 napísal:Ked mas vazne zaujem o tu info, tak najdes x takychto komodit napr. na stranke http://www.theice.com" onclick="window.open(this.href);return false;. Nechaj si zverejnit volume reporty historiu a vsetko co ma volume nad 100k tak splna tvoju poziadavku. Z tych ktore obchodujem ja su to napr. z US indexov uz spominane: TF, NQ, YM, ES. Z europskych napr. nemecky FDAX, FGBL, FESX. V bezny pracovny den bez akychkolvek gapov.
Tak este raz .. na zaciatku si napisal, ze obchodovat komodity je uplne to iste ako ine trhy. Preto som sa tu otazku pytal konkretne teba. Nechce sa mi nic vyhladavat.
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: e-mini

Príspevok od používateľa sufo »

Pepe2000 tvoj styl komunikacie len uraza a napada ludi a pritom bezdovodne. Ja mozem povedat, ze obchodujem roky a urobil som stovky zivych obchodov ale nevyhlasujem sa za skuseneho a toboz nie uspesneho obchodnika. Nepochopim ako mozes tvrdit tak stopercentne isto, ze z prispevkov vidis ci niekto zivo obchodoval alebo nie.

Teraz k tomu riziku. Kazdy ho chape trochu inak a ked chces viest rozumnu diskusiu, tak najprv zadefinuj ako vnimas riziko ty. Ja mam napriklad za to, ze ked obchodujem komoditu a mam na ucte realne tolko prostriedkov kolko stoji jeden kontrakt a obchodujem 1 kontrakt, tak sa vystavujem mensiemu riziku ako ked som napakovany 1/100 a na ucte nemam dost prostriedkov ale broker mi velmi rad aj napriek tomu otvori poziciu.

A preto je pohlad na riziko iny u zaciatocnika, u profika, u cloveka ktory perfektne zvlada money management a svoju psychiku a uplne iny je u institucii.

Napriklad si protirecis aj ty sam, ked najprv zacnes pisat, ze paka vobec neovplyvnuje riziko a ked ti ludia daju priklad trhov s gapmi kde paka to riziko aj podla mna zvacsuje zacnes argumentovat tym, ze ty hovoris o inych trhoch.

Takze ak chces riesit riziko daj najprv vstupne predpoklady, aky ucet, aky trh, ake typy obchodov. Inac sa tu len miesaju hrusky s jablkami. Alebo sa ta opytam ja. Podla teba je v ktorom priklade vacsia miera rizika a preco?

Profik s uctom 100 000$ ma kupeny jeden kontrakt kukurice a SL ma nastaveny na 500$, planuje podrzat aj niekolko dni.
Zaciatocnik s uctom 10 000$ ma kupeny jeden kontrakt kukurice na paku 1/100 a SL ma 100$, planuje zavriet v ten isty den.

Osobnym napadanim si tu veru vela ludi nenaklonis. Ja si napriklad vzdy velmi rad precitam prispevky od Miku a hlavne preto, lebo casto ma uplne iny pohlad na vec ako ja a to ma donuti popremyslat. Casto tu kopec ludi vysvetluje mnoho roznych veci a viem kolko casu zaberie napisat rozumny prispevok, takze byt tebou skludnim emocie a pokusim sa diskutovat konstruktivne.
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

peter: To som nenapisal. Napisal som ze mas rovnaku rizikovost ci obchodujes komodity, alebo akcie. A mas tam v citacii 7 indexov, v ktorych sa gapy cez obchdonu seansu vobec nerobia. Znovu ked berieme standartne obchodne situacie. T.j. nie ze si zoberiem ako priklad v tomto obdobi junovy kontrakt na TF, ale kontrakt ktory sa prave obchoduje t.j. marec.

To co pisal Mika, neber velmi vazne. Tvrdi ze X krat do roka sa v polovici tychto trhov tvoria gapy ale ked ho necham nech hodi jeden screenshot, tak sa mu asi nebude chciet hladat :)
Pepe2000
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 01, 2012 6:35 am

Re: e-mini

Príspevok od používateľa Pepe2000 »

to sufo: nepotrebujem si tu ani nikde inde nikoho naklanat. Nic nepredavam ani neponukam. Dovod preco som zacal debatu bol, ze niekto tu radi zaciatocnikom vo veciach, ktorym sam nerozumie. Ked som zacinal sam, tak som tiez dostal podobne rady a stalo ma par mesiacov studia navyse aby som si uvedomil ze su to bludy.

Ja som osobne nechcel nikoho urazit, ale ked niekto napise blud a ja napisem preco je to blud a dotycny nevie pouzit rozumny argument, tak logicky napisem ze su to hluposti. Ked to niekto berie potom osobne, tak to ja uz ovplyvnit neviem.

Ad tvoj priklad:
Profesional riskuje 500 USD, alebo 0,5% svojho uctu. Paka je 1/100.
Amater riskuje 100 USD, alebo 1% svojho uctu. Paka je 1/100.

Paka v oboch pripadoch rovnaka riziko je uplne odlisne. Co ti z toho vyplyva?

Iny priklad:
Obchodnik A obchoduje trh X ktory ma paku 1/1000. Jeden tick na trhu je 100 USD. SL je 10 tickov. Trh sa pohne 20 tickov proti vstupnemu prikazu a obchodnik prerobi 1000 USD.
Obchodnik B obchoduje trh Y ktory ma paku 1/50. Jeden tick na trhu je 100 USD. SL je 10 tickov. Trh sa pohne 20 tickov proti vstupnemu prikazu a obchodnik prerobi 1000 USD.

Uplne odlisna paka a uplne rovnaky risk. Uz fakt to neviem napisat jasnejsie aby ste to pochopili. Jedine riziko obchodnika je vzdy to ktore zvoli ako svoj SL + maximalne nejaky slippage.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: e-mini

Príspevok od používateľa filip glasa »

a jak sa volá táto nová téma o páke? :D
lebo už to neni o e-mini :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"