fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa jafr »

ahojte,
chcel by som sa vas spytat ci je jednoduchsie investovat ako fyzicka alebo pravnicka osoba.
Nateraz som zistil ze mi mozno usla platba odvodu z dividend, tak sa sam seba pytam ci nezalozit sro.
Peniaze z vynosu nepotrebujem - chcem ich opatovne investovat, ale nechcem riskovat problemy zo sledovanim danovych a inych zmien.
dakujem
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Biosko »

Pokial ta "SROcka" nebude registrovana v danovom raji tak potom ako fyzicka osoba.
petok
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: So 06 08, 2011 11:52 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa petok »

Zalezi od viacerych faktorov (napriklad objem financii, frekvencia obchodovania).
Buduci rok ocakavam novelizaciu zakona, ze odvody do socialnej poistovne sa budu platit zo vsetkych prijmov.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jafr napísal:
Nateraz som zistil ze mi mozno usla platba odvodu z dividend, tak sa sam seba pytam ci nezalozit sro.
Zakladat s.r.o. kvoli tradingu - to asi nie. Nemôžeš mať taký predmet podnikania, na to treba licenciu NBS. Na druhej strane fungujúca s.r. o. podnikajúca v niečom inom - takto môžeš mať účet u brokera. Mať účet u celkovo stratovej s.r.o v inom predmete podnikania - to tiež stojí za úvahu.

Výhodou s.r.o bola možnosť vyplatenia podielov na zisku, ktoré nie sú predmetom zdanenia.
Už sa k tomu však pridali zdravotné odvody a nejaká daň sa ide zavádzať ak sa vyplatia podiely súkromnej osobe. Tuším 5%.

http://www.pp.sk/1543/Podiely-na-zisku- ... 42120.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa jafr »

ahojte,
dakujem za odpovede,
snad by som to doplnil svoje otazky,
- zaciatok investicie 50 000
- vyska doplnujucich vkladov by mala byt 1000 mesacne
- co si mozem odpocitat ako naklad na ziskanie prijmu?
-- v malom- internet, pocitac, ......
-- vo velkom - uroky splatok hypoteky ? ak som peniaze investoval z pozicanych penazi/ hypoteky, tak tieto splatky urokov je moj naklad?
vdaka
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Takto to nejde. Firma sa zakladá za účelom výroby, alebo poskytovania služieb. Musíš mať schválený predmet podnikania. Náklady musia súvisieť s predmetom podnikania. Nemôžeš len tak trejdiť a všetko odpisovať. Firma musí v niečom podnikať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Biosko »

Nechcem robit reklamu ale pokial chces iste vyhody a chces ich brat cez nejaku firmu pouvazuj o niecom na styl http://companysolutions.sk/" onclick="window.open(this.href);return false; nemyslim zrovna v tejto spolocnosti ale v kazdom pripade ak si tu stranku preklikas mozno najdes celkom zaujimave informacie ktore potom mozes hodit trebars do googlu.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa rasto800 »

Ahojte,
riesim aktualne podobny problem (aj ked mozno este specifickejsi kedze aktualne nie som danovym rezidentom v SR). Aktualne v krajine kde som danovy rezident je dan na kapitalove zisky zhruba 30%. A co je vela to je vela.

Tiez som nasiel nejake stranky firiem, ktore ponukaju zalozenie offshore firmy za ucelom znizenia danoveho zatazenia. Ale nejako mi nie je jasne ako to vlastne funguje.
Priklad:
Ja ako fyzicka osoba si necham zalozit takuto offshore firmu v nejakej krajine kde je dan z kapitalovych vynosov velmi nizka alebo dokonca nulova. Vybavim si ucet u brokera pre tuto firmu a zacnem obchodovat na tuto firmu. Na konci roka mam poriadny zisk.
A co dalej? Tento zisk nemusim zdanit v krajine kde som danovy rezident? A ked si vytiahnem peniaze z tejto firmy (trebars rovno si to poslem na svoj regularny ucet v banke) tak to nedanim dodatocne? Vie ma niekto osvietit? Samozrejme chcem by bolo vsetko legalne.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Biosko »

No pokial je v tej krajine kde mas offshorku 0 dan tak neplatis nic, v niektorych danovych rajoch nie je nutnost ani viest uctovnictvo ani nic.
Peniaze si bud vyberies kreditkou z bankomatu napr. banka na seycheloch alebo inde ti kludne vyda aj master cartu takze nie je problem alebo ako bezurocnu pozicku si to zo svojej offshorky prevedies na svoj ucet.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa rasto800 »

Biosko napísal:No pokial je v tej krajine kde mas offshorku 0 dan tak neplatis nic, v niektorych danovych rajoch nie je nutnost ani viest uctovnictvo ani nic.
Peniaze si bud vyberies kreditkou z bankomatu napr. banka na seycheloch alebo inde ti kludne vyda aj master cartu takze nie je problem alebo ako bezurocnu pozicku si to zo svojej offshorky prevedies na svoj ucet.
No ale nie je tu prave problem, ze z pohladu slovenskeho danoveho uradu, je ta offshore firma zdanovana na slovensku lebo cinnost je vykonovana zo slovenska? Ak by som teda bol danovym rezidentom SR?
A teda ano ked si budem peniaze vyberat kreditkou tak vlastne len hram na to ze na slovensku si nikto nevsimne ze mam nejaku firmu v karibiku?
Ta pozicka to uz je ale asi ine lebo to uz asi nejde o ziadne utajenie a skratka pocitam s tym, ze zisky tej offshore firmy nie su danitelne na slovensku?
Ja som sa teda este s nikym kto ma takuto realnu skusenost nebavil, resp ani so ziadnym danovym poradcom(mate niekto tip kontakt na nejakeho schopneho v tejto problematike?) preto mozno aj tieto moje otazky/predstavy asi su take uplne zakladne hadam az naivne :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa filip glasa »

z offshoru si vyplatíš ako fyzická osoba dividendu na Slovensko. Tie zatiaľ zdanené nie sú. A keď budú, tak menej ako klasická daň z príjmu.
Len to podnikanie treba vymyslieť tak, aby bolo vykonávané v offshore.
Fungujú tak rôzne private equity fondy a fondy kvalifikovaných investorov. V ČR (RSJ) napríklad využívajú to, že kapitálový príjem je za určitých okolností nezdanený.
U nás bola doposiaľ nezdanená dividenda.

Tak sa s tým dá hrať. Len aby zase právny servis okolo nebol drahší ako úspora na dani.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa slimak »

Ahojte,
riesim aktualne podobny problem (aj ked mozno este specifickejsi kedze aktualne nie som danovym rezidentom v SR). Aktualne v krajine kde som danovy rezident je dan na kapitalove zisky zhruba 30%. A co je vela to je vela.
Moj laicky nazor ty so slovenskou danovou legislativou nemas nic spolocne, teda tu nemusis podavat danove priznanie a co plati tam kde zijes ti neporadim ani keby som vedel kde to je.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa rasto800 »

slimak napísal: Moj laicky nazor ty so slovenskou danovou legislativou nemas nic spolocne, teda tu nemusis podavat danove priznanie a co plati tam kde zijes ti neporadim ani keby som vedel kde to je.
Ano, tam kde teraz zijem(FR), je asi zakon pravdepodobne trochu iny ale je to asi velmi podobne a skor uz premyslam ked sa buduci rok pravdepodobne vratim zase zit do SR/CR. A pravdupovediac byt danovym rezidentom v CR alebo SR tak to hadam az take nutne riesit teraz nie je (15%, resp 19% dan a ma clovek pokoj). Ale kedze aktualny trend v celej EU je tieto dane zvysovat zvysovat a zvysovat (a napr. tu vo FR uz teraz je dan 34,50% !!) tak asi treba premyslat ako dalej.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa rasto800 »

filip glasa napísal:z offshoru si vyplatíš ako fyzická osoba dividendu na Slovensko. Tie zatiaľ zdanené nie sú. A keď budú, tak menej ako klasická daň z príjmu.
Len to podnikanie treba vymyslieť tak, aby bolo vykonávané v offshore.
Fungujú tak rôzne private equity fondy a fondy kvalifikovaných investorov. V ČR (RSJ) napríklad využívajú to, že kapitálový príjem je za určitých okolností nezdanený.
U nás bola doposiaľ nezdanená dividenda.

Tak sa s tým dá hrať. Len aby zase právny servis okolo nebol drahší ako úspora na dani.
Tym kde vravis, ze: "Len to podnikanie treba vymyslieť tak, aby bolo vykonávané v offshore." tak to narazas na to, ze ked tam aj offshore firmu mas ale cely cas sedis na slovensku a obchodujes z panelaku v petrzke alebo z vily na Slavine (tj. nie si fyzicky na Cypre alebo niekde v karibiku), tak podla slovenskych danovych zakonov to musis zdanit tu lebo sa ta firma povazuje za firmu podnikajucu na slovensku?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa filip glasa »

ked to podnikanie vykonavas tu, tak je to problem. Nejako to tie fondy riesia, ze maju management tu, ale neviem presne ako.
shc
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Po 05 09, 2011 6:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa shc »

Da sa pri online tradovani povedat kde to "vykonavas"? Ty v podstate len zadas order, to mi pride ako keby si niekomu zavolal do us aby nieco spravil..
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa jogo »

rasto800 napísal:Ano, tam kde teraz zijem(FR), je asi zakon pravdepodobne trochu iny ale je to asi velmi podobne a skor uz premyslam ked sa buduci rok pravdepodobne vratim zase zit do SR/CR. A pravdupovediac byt danovym rezidentom v CR alebo SR tak to hadam az take nutne riesit teraz nie je (15%, resp 19% dan a ma clovek pokoj). Ale kedze aktualny trend v celej EU je tieto dane zvysovat zvysovat a zvysovat (a napr. tu vo FR uz teraz je dan 34,50% !!) tak asi treba premyslat ako dalej.
Pokoj ako pokoj. U nas zaplatis 19% dan zo zisku z obchodovania s cennymi papiermi a navyse este 14% odvod na zdravotne poistenie.Cize dokopy 33%.
Zatial mi este zdravotna poistovna neposlala platobny prikaz za minuly rok. Bol som sa pytat, ze co a ako, a povedali mi, ze sa nemam starat, ze do konca roka mi to spocitaju a poslu. Tak cakam...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Biosko »

shc napísal:Da sa pri online tradovani povedat kde to "vykonavas"? Ty v podstate len zadas order, to mi pride ako keby si niekomu zavolal do us aby nieco spravil..
Podla mna neda. A neda sa to ani nijako dokazat. Napokon ty si zadal order ale tiez si ho nevykonal, vykonal ho brooker v tej krajine kde je situovany.
Ale ak sa niekto rozumie pravu alebo vie o niecom, kludne by mohol do tohto topicu napisat, no pochybujem ze v nasej legislative sa vobec nieco take spomina, uvadza.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa rasto800 »

jogo napísal: Pokoj ako pokoj. U nas zaplatis 19% dan zo zisku z obchodovania s cennymi papiermi a navyse este 14% odvod na zdravotne poistenie.Cize dokopy 33%.
Zatial mi este zdravotna poistovna neposlala platobny prikaz za minuly rok. Bol som sa pytat, ze co a ako, a povedali mi, ze sa nemam starat, ze do konca roka mi to spocitaju a poslu. Tak cakam...
Pockaj, to sa teraz plati ten odvod na zdravotne poistenie aj ked to priznavas ako FO? Ci to vravis ked to mas na firmu?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Rado »

Odvod platíš ako FO. Nie ako firma.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa rasto800 »

Rado napísal:Odvod platíš ako FO. Nie ako firma.
No zjavne to je davno co som robil naposledy danove priznanie na slovensku :D Nacase si to prestudovat trochu aby som nezil v tom ze zaplatim len dan 19%. Predpokladam ako bonus, ze na ten odvod nie je ziaden strop, ze?
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa rasto800 »

Rado napísal:Odvod platíš ako FO. Nie ako firma.
Este k tym odvodom. Pozeram na nete aj tu na fore a zda sa mi, ze existuje nejaky strop - (36-násobok priemernej mesačnej mzdy). Tj. zaplatim 14% z tejto sumy a viac uz odo mna stat nedostane, ze?
A vraj sa chystaju aj nejake dalsie, socialne odvody zaviest? Ja viem, asi to vyzera, ze som len objavil ameriku 100 rokov po ostatnich ale tak dlhodobo mimo SK a slovenskeho danoveho priznania zanechali stopy :)

http://www.sevis.sk/blog/kapitalove-vyn ... ne-odvody/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 6&start=10" onclick="window.open(this.href);return false;
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa rasto800 »

filip glasa napísal:ked to podnikanie vykonavas tu, tak je to problem. Nejako to tie fondy riesia, ze maju management tu, ale neviem presne ako.
Myslim, ze do offshore lokacie sa stahovat nebudem, takze tu mam problem ;) Ako to riesit?
Co tak nieco taketo:

Moja ofshore firma (ovladana a riadena zo slovenska) za rok nazhromazdi zisk 100. Ja si z tohto zisku tejto mojej firmy vyplatim len 50% (vynecham teraz moznost, ze si to poslem ako pozicku). Tj. poslem si napriklad ako dividendu len 50% z tohto zisku a zbytok ostane vo firme. Musim zdanit iba tento vyplateny zisk? Tj. zdanit zdanim ale iba tolko kolko aktualne uznam ze potrebujem a ze si chcem poslat?
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Biosko »

rasto, silou mocou chces danit? :D
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa radvan »

jogo: ten odvod si si isty ? to sa mi zda ako blbost - odvod z kapitalovych ziskov ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa jogo »

radvan napísal:jogo: ten odvod si si isty ? to sa mi zda ako blbost - odvod z kapitalovych ziskov ...
Zial je to tak. Odvody nie su len z prijmov, kde sa vybera zrazkova dan podla par 43 danoveho zakona.Ide napriklad o uroky na vkladnej knizke alebo sporiacom ucte.

http://www.health.gov.sk/?clanok-2" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rasto800 napísal: Moja ofshore firma (ovladana a riadena zo slovenska) za rok nazhromazdi zisk 100. Ja si z tohto zisku tejto mojej firmy vyplatim len 50% (vynecham teraz moznost, ze si to poslem ako pozicku). Tj. poslem si napriklad ako dividendu len 50% z tohto zisku a zbytok ostane vo firme. Musim zdanit iba tento vyplateny zisk? Tj. zdanit zdanim ale iba tolko kolko aktualne uznam ze potrebujem a ze si chcem poslat?
Teoreticky nemusíš nič daniť, lebo podiely na zisku vo firme kde máš majetkovú účasť nepodliehajú zdaneniu. To platí rovnako - pre naše i pre zahraničné firmy ( zisky sa zdaňujú len raz, podľa daňových zákonov krajiny kde je firma registrovaná ).
Z podielov na zisku je však po novom daňovník povinný zaplatiť odvody ( zdravotné poistenie ). Z podielov na zisku sa plánuje zaviesť daň. Bude pravdepodobne 5-10%.

Prakticky môžeš mať z offshore firmou problémy. Každý prevod peňazí z offshore destinácie je pre naše úrady otázkou, na ktorú ty musíš mať odpoveď. A odpoveď musí byť kvalifikovaná, aby bolo jasné, že neide o nezdanený príjem, alebo pranie špinavých peňazí.
Naše úrady nemôžu kontrolovať tvoju zahraničnú firmu, ale môžu kontrolovať peniaze, ktoré prevedieš na seba.

Offshore sa teda oplatí, keď ide o väčšie peniaze. A oplatí sa v štýle v akom sa optimalizujú veľké firmy. V opačnom prípade si ľudia zakladajú firmy tak, že majitelmi a riaditeľmi sú nastrčené osoby a banka je v zahraničí. Otázka je, či sa to kvôli 19% oplatí. Aj Slovensko je totiž v podstate daňový raj. 19% daň z príjmu a dividendy s nulovou sadzbou nemá hocikto. Tie odvody sa dajú riešiť tak, že sa podiely vyplatia len raz za niekolko rokov a jednorazovo sa zaplatí maximálny odvod. Alebo sa peniaze míňajú rovno cez firmu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa slimak »

Implicitné záväzky prepočítané na hodnotu roku 2012 by dosiahli pri predpoklade nezmenených politík úroveň 342% HDP. Zrealizovanie všetkých navrhovaných opatrení by implicitný dlh znížilo na hodnotu 204% HDP. Najväčšou mierou sa na tomto pozitívnom vývoji podieľa zmena valorizácie dôchodkov.
Najst sposob ako vytiahnut z firmy peniaze aby si neplatil dan ci odvod aj do buducnosti. U mna to bola doteraz dohoda. Do buducna najom(znizis este o pausalne vydavky zaklad dane). Proste tych foriem bude stale dost.
petok
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: So 06 08, 2011 11:52 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa petok »

rasto800 napísal:Tym kde vravis, ze: "Len to podnikanie treba vymyslieť tak, aby bolo vykonávané v offshore." tak to narazas na to, ze ked tam aj offshore firmu mas ale cely cas sedis na slovensku a obchodujes z panelaku v petrzke alebo z vily na Slavine (tj. nie si fyzicky na Cypre alebo niekde v karibiku), tak podla slovenskych danovych zakonov to musis zdanit tu lebo sa ta firma povazuje za firmu podnikajucu na slovensku?
Je to otazka vykladu dane z prijmov z pohladu pracovnikov danoveho uradu a tiez konkretnej zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia. Podla mojho nazoru, ked s danou krajinou sidla spolocnosti nie je podpisana zmluva, pripadne zmluva neumoznuje vynatie prijmov, potom sa na Slovensku zdania aj prijmy plynuce zo zahranicia, bez ohladu na sidlo firmy.

§ 2, ods., pism. d)
daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou je
právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri,
§ 2, ods., pism. f)
predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí,
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Rado »

Prvdu by si mal, ak by si bol konateľom takej firmy. Takto sa to však nerobí, takže na Slovensku nemáš povinnosť platiť daň.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa osamely chodec »

c) kapitálové príjmy (zárobková činnosť podľa §10b ods. 1 písm. c) zákona) – príjmy zdaňované podľa § 7 zákona o dani z príjmov. Do týchto príjmov sa však zahrnú len príjmy zdaňované podľa § 7 ods. 1 písm. c) a f) zákona o dani z príjmov Patria tu napr.:

výnosy zo zmeniek okrem príjmov z ich predaja


jogo uroky z kniziek tam nejdu
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa jogo »

kocinavi napísal:
jogo uroky z kniziek tam nejdu
Samozrejme ze nejdu, ved som to tak napisal, ale asi som mal napisat "sa neplatia" namiesto "nie su", aby to bolo zrozumitelnejsie.
Vies, pri preklade z "goralciny(moj materinsky jazyk v ktorom rozmyslam) do slovenciny" mi vznikaju taketo slovne lapsusy. :D
Odvody nie su len z prijmov, kde sa vybera zrazkova dan podla par 43 danoveho zakona.Ide napriklad o uroky na vkladnej knizke alebo sporiacom ucte.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa rasto800 »

petok napísal:Je to otazka vykladu dane z prijmov z pohladu pracovnikov danoveho uradu a tiez konkretnej zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia. Podla mojho nazoru, ked s danou krajinou sidla spolocnosti nie je podpisana zmluva, pripadne zmluva neumoznuje vynatie prijmov, potom sa na Slovensku zdania aj prijmy plynuce zo zahranicia, bez ohladu na sidlo firmy.

§ 2, ods., pism. d)
daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou je právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri,
§ 2, ods., pism. f)
predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí,
Rado napísal:Pravdu by si mal, ak by si bol konateľom takej firmy. Takto sa to však nerobí, takže na Slovensku nemáš povinnosť platiť daň.
Mi to pride take velmi jednoduche (a malo obhajitelne), ked tam ako konatela(riaditela) das tie nastrcene osoby aby si sa vyhol prave tomu co vravi ten zakon. Tam sa hra na to, ze slovensky urad nevidi tu zmluvu medzi tebou a nastrcenym konatelom, ktora ti dava plnu moc nad vedenim tej offshore firmy?
Ale zase ja mam s tymto nulove skusenosti, takze ak to takto funguje tak potom to chapem. Inak ale nevidim moznost ako legalne ujst tomuto pravidlu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Rado »

Čo ti príde málo obhájiteľné? Je raz konateľom cyperskej firmy občan Cypru? Je. Tak niet čo riešiť. To či sa ti to oplatí z pohľadu nákladov na takú firmu a toho, čo ušetríš na daniach je iná vec.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa rasto800 »

Rado napísal:Čo ti príde málo obhájiteľné? Je raz konateľom cyperskej firmy občan Cypru? Je. Tak niet čo riešiť. To či sa ti to oplatí z pohľadu nákladov na takú firmu a toho, čo ušetríš na daniach je iná vec.
Pride mi to prilis jednoduche ale pritom ako pises, tiez by som si to tak vylozil, resp. tak by som to obhajoval. Ale kedze nemam ziadne skusenosti s niecim podobnym a uz vobec nie s obhajovanim veci pred danovakmi + mensia paranoja v tychto veciach, tak clovek ma otazky.
Kazdopadne takto v pripade ak tato offshore firma je niekde v karibiku kde sa plati 0% dan, tak tie naklady sa ti vratia uz pri relativne malom zisku (ratam, ze na vedenie firmy padne odhadom 1000-2000usd/eur?). Ine to bude asi na spominanom Cypre, kde je ta dan 10% tusim a hadam aj to vedenie firmu bude drahsie, ale zase clovek si povie, ma to v EU, je to bezpecnejsie?
Samozrejme tu sa bavim len o dani zo zisku firmy. Este tie peniaze treba nejako dostat na moj sukromny ucet, resp. ich nejako vytiahnut. Tu mi boli ponuknute moznosti ako: dividendy (nezdanene a to este plati? resp. chysta sa tu zmena?), pozicka, kreditna karta ku firemnemu uctu. No moznosti asi bude viac.

Nj, len ked clovek by aj nejake dane rad zaplatil. Mali by dat moznost ludom, ze platit kolko uznaju za vhodne :lol:
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Biosko »

Dzurinda raz v televiznej diskusii vyslovil vetu o dobrovolnosti platenia, myslim ze to bolo nieco v zmysle ze pani redaktorka / redaktor, kolko si myslite ze by ludi prispelo keby bolo fungovanie NRSR na dobrovolnych prispevkoch. Skoda ze mu ten moderator neodpovedal nieco v zmysle ze dostal by tolko kolko si zasluzi.
Tiez by som bral dobrovolnost.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa filip glasa »

Finančné investovanie obchodných spoločností:
http://ako-investovat.sk/index.php/dane ... spolonosti" onclick="window.open(this.href);return false;
V diskusnom fóre sa často objavuje otázka, či je vhodnejšie investovať ako fyzická, alebo právnická osoba. Tí, ktorí si prečítali všetky uverejnené články o zdaňovaní finančných investícií, si určite uvedomili, že investovanie fyzickej osoby je administratívne podstatne jednoduchšie, ako investovanie právnickej osoby. Právnická osoba, alebo fyzická osoba – podnikateľ, ktorí sa rozhodnú investovať alebo zabezpečiť svoje voľné finančné prostriedky, si musia zvoliť vhodný spôsob investovania alebo zabezpečenia, musia si (mali by si) overiť daňové dôsledky zamýšľaného obchodu a musia urobiť aj rôzne administratívne úkony na zabezpečenie daňovej uznateľnosti súvisiacich nákladov (napr. pri zabezpečovacích derivátoch).
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa filip glasa »

Príklady zdanenia firmy a nepodnikateľa pri investíciách:
http://ako-investovat.sk/index.php/dane ... y-investor" onclick="window.open(this.href);return false;
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Dana »

K príkladu č. 1

Nákup CP v r. 2009 - predaj r.2012
Myslím, že by sa mohlo využiť oslobodenie vo výške 925,95 € /prech. ustanovenia/

(2) Oslobodenie príjmu podľa § 9 ods. 1 písm. a), i) a j) predpisu účinného do 31. decembra 2010 sa použije na príjmy z predaja takéhoto majetku nadobudnutého do 31. decembra 2010
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
vcmorejova
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 08 10, 2012 10:13 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa vcmorejova »

Dakujem za upozornenie, mate pravdu. Pri vymyslani prikladu som si neuvedomila, ze sa v danych rokoch menila legislativa. Uz som poprosila administratora, aby datum nakupu CP zmenil.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"