ako von z IZP

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

ako von z IZP

Príspevok od používateľa demorez »

Ahojte,

pred 3 rokmi som spravil asi zivotnu chybu a naletel som " skusenemu poradcovi" a uzatvoril IZP, do konca v niekolkych poistovniach. Bolo to v obdobi ked som pracoval v zahranici moje prijmy niekolkonasobne presiahli vydavky a naletel som na prisluby 10% ziskov. Neslo mi vobec o poistne krytie, nakolko som bol bez zavazkov, ale o zhodnotenie peniazi...az teraz som zistil ako som prehlipol...
Medzitym sa zmenila moja zivotna situacia, vratil som sa na slovensko, moje prijmy poklesli, stiahol som objem peniazi vkladanych do IZP, no az nedavno som sa dozvedel ako zle rozhodnutie som spravil.

Fondy kde su IZP spravene sice vykazuju 3-6% narasty za posledne tri roky, no podla toho co som sa o IZP docital, tie peniaze uz asi nikdy neuvidim. Aktualna odkupna hodnota IZP sa pohybuje na 25-30% aktualnej hodnoty, a aktualna hodnota je asi 10% pod tym co som vlozil.

Takze ako dalej? Mam zobrat tu aktualnu hodnotu a odpisat vlozene peniaze, alebo znizit mesacne poistne na co najnizsie mozne minimum a cakat kedy sa k tym peniazom mozem dostat?

Dakujem za kazdu radu
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: ako von z IZP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

aby sa dalo vyjadrit, tak najprv napis co su to za zmluvy (nazvy), ci tam mas aj nejake poistenia a ak si tam nejako menil platenu sumu, tak aj kolko si platil, kedy si menil a kolko platis teraz
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: ako von z IZP

Príspevok od používateľa demorez »

Vsetky IZP sa zacali 1.9. alebo 1.10. 2009, mesacna platba bola vsade 140 eur na poistku. Poistenie pre pripad smrti je okolo 2000 eur resp. aktualna hodnota uctu, nakolko som to uzatvaral s investicnym zamerom a nie poistovacim. "Poradca" mi to prezentoval ako vyhodnejsiu formu oproti priamym investovanim do fondov kvoli danovym ulavam.

Ide o nasledove poistky - pisem k nimu aktualne platene mesacne poistne a odkedy platim znizenu sumu:

Allianz Invest Plus - 115 eur/mes od oktobra 2011 - koniec poistenia Sep 2049
Amslico Global Invest - 81 eur/mes od novembra 2011- koniec poistenia rok 2084 :(((
Uniqa GPS - 35 eur/mes od Nov 2011 - koniec poistenia 2029
CSOB Investia Life - 35 eur/mes od Jul 2012 - koniec poistenia 2029
Generali Komfort Invest Plus - 77 eur od Okt 2012 - koniec poistenia 2029

Este dodavam tolko ze som tesne pred 30-kou. Nepotrebujem pocuvat veci typu ze som bol idiot, to viem aj od seba, pocas tych 3 rokov som sledoval vykonnosti fondov a zdalo sa mi celkom v pohode, az kym mi nedavno nedosiel vypis od Amslica s aktualnou hodnotou uctu a nezistil som ze 2 roky som platil v podstate iba poplatky (pritom prave Amslico mi poistovak prezentoval ako najtransparentnejsi, nakolko sa tam mesacne platil poplatok 1 euro, a tvrdil ze cely zvysok peniazi sa investuje)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: ako von z IZP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Smutne. Ak mate tvrdenia poradcu pisomne, podal by som na neho trestne oznamenie pre podvod. Mozno by som ho podal aj bez toho. Ak by ste nasli viacero podvedenych tym istym poradcom, uspeli by ste zrejme aj pri vymahani skody sudnou cestou.

Alianz, Amslico aj Generali su na zrusenie. Priebezne poplatky tych zmluv su vyssie ako poplatky, ktore by ste mali ak by ste teraz zacali sporit odznova v sporiacom programe priamo do podielovych fondov.

Uniqa GPS malo viacero variant a CSOB Investia Life nepoznam, takze tam nemozem povedat rezultat nakolko neviem poplatky.

"Cakat kedy sa k tym peniazom mozem dostat" je nezmyselne, lebo k ziadnym inym peniazom ako by ste z tych zmluv mohli dostat teraz sa uz nedostanete. Peniaze za cca prve dva roky su uz jednoducho prec, na poplatkoch a odkupna hodnota poisteni sa bude zvysovat iba vdaka tomu co tam dalej vlozite.

Trochu inak je to pri Amslicu, kde je ak sa nemylim v prvych 10 rokoch pokuta za vypoved:
http://cmorej.blog.sme.sk/c/286329/Pois ... odpad.html" onclick="window.open(this.href);return false;
.. ale ako som to uz par krat ratal, zatial mi vzdy vyslo, ze to co clovek zaplati za tu dobu poistenia na poplatkoch poistovni je priblizne rovnaka suma ako je pokuta pri zruseni .. neviem ci som to napisal zrozumitelne .. jednoduchu je jedno kedy to zrusite, aj tak ste na tom stale rovnako zle.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ako von z IZP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

demorez napísal: "Poradca" mi to prezentoval ako vyhodnejsiu formu oproti priamym investovanim do fondov kvoli danovym ulavam...naletel som na prisluby 10% ziskov.

Allianz Invest Plus - 115 eur/mes od oktobra 2011 - koniec poistenia Sep 2049
Amslico Global Invest - 81 eur/mes od novembra 2011- koniec poistenia rok 2084 :(((
Uniqa GPS - 35 eur/mes od Nov 2011 - koniec poistenia 2029
CSOB Investia Life - 35 eur/mes od Jul 2012 - koniec poistenia 2029
Generali Komfort Invest Plus - 77 eur od Okt 2012 - koniec poistenia 2029
Hrôza.
Nielenže ťa oklamali, ale ešte stále kŕmiš a budeš kŕmiť sprostredkovateľa cez tzv. následné provízie.
Ja by som to všetko zrušil. Aj to, že sa to nazýva ,,poistenie,, je istý druh podvodu, lebo k plneniu dochádza len pri trvalej invalidite a smrti.

Vieš, že pri tých všetkých poistkách okolo 8000 € ( 2 roky platenia) zhrabne len sprostredkovateľ ( tretia osoba pre ktorú pracuje tvoj poradca )?

Je scestné, že banky musia pri pôžičkách uvádzať RPMN, ale poisťovne môžu zatajovať tie strašné sumy o ktoré oholia klienta.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: ako von z IZP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nasledne provizie pri zivotnych poisteniach velmi nie su .. to len tak poznamka na okraj
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ako von z IZP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

peter.cmorej napísal:nasledne provizie pri zivotnych poisteniach velmi nie su .. to len tak poznamka na okraj
Mám ŽP, ktoré som založil a nezrušil so sympatií k sprostredkovateľovi ( rodinný príslušník ). Pýtal som sa minule, či má ešte benefity z toho ŽP, lebo uvažujem o zrušení a dostal som odpoveď, že áno. Že sú benefity do 3 rokov, aby boli motivovaní starať sa o klientov...
Mne to je v podstate jedno, či mám, alebo nemám poistku..ale v poslednej dobe chytám takú averziu voči praktikám poisťovní, že už nechcem s nimi nič mať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: ako von z IZP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

skor to bude tak, ze do 3 rokov by musel vratit cast provizie
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: ako von z IZP

Príspevok od používateľa demorez »

a v akom horizone sa da vovec ocakavat ze odkupna hodnota sa aspon priblizi tej aktualnej? lebo ked beriem aktualnu hodnotu tak ta strata sa pohybuje radovo 15-20%, ale pri odkupnej 70-80%...
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: ako von z IZP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Precitaj si ten blog, tam je to vysvetlene
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"