Adaptrade Builder

Odkazy na články, weby, portály o investovaní
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
kezo
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ut 11 09, 2012 8:55 am

Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa kezo »

Obrázok

AdaptradeBuilder 1.2 - nejrychlejší dostupný návrhář strategií současnosti

http://www.adaptrade.com/Builder/index.htm

http://www.adaptrade.com/Builder/Builderscreenshots.htm

Minulý týden jsem se pokusil vysvětlit, co jsou to genetické algoritmy a jak s jejich využitím můžeme velmi rychle stavět automatické obchodní strategie. V dnešním článku se k tomuto tématu ještě jednou vrátím, abych představil doposud nejrychlejší a celkově velmi zajímavý nástroj, který je v tomto ohledu běžným traderům k dispozici.

Ve skutečnosti se nebude jednat o žádnou novinku - program AdaptradeBuilder jsme totiž před rokem již zde představovali. I když jsem v té době začal s programem také experimentovat a pracovat, přiznám se, že jsem z něho až tak nadšený nebyl - převážně díky velmi nízké rychlosti. Programu jsem tedy věnoval ve svém workflow spíše okrajovou pozornost. To vše se ale drasticky změnilo s novou verzí programu - AdaptradeBuilder 1.2. Abych se přiznal, převážně rychlost nové verze je natolik drastickým zlepšením, že program dostal zcela nový rozměr a stal se v podstatě úplně novým nástrojem. Proto jsem se rozhodnul i pro aktualizovanou recenzi.

Rychlost

Takže, jaká je rychlost nové verze AdaptradeBuilder 1.2? V případě použití vícejádrových procesorů je jedním slovem neuvěřitelná. Přiznám se, že před existencí programu AdaptradeBuilder 1.2 jsem se vybavil kombinací prakticky nejrychlejších programů, které může aktuálně drobný trader zakoupit (nehovořím zde o extrémně drahých řešení pro banky a velké fondy). Své řešení jsem považoval za mimořádně rychlé, což se ale změnilo s příchodem AB 1.2. Mohu s čistým svědomím říci, že co se rychlosti týče, doposud jsem nikdy nic tak rychlého v oblasti stavby strategií s pomocí GA neviděl - a to ani na moment nepřeháním. Výrazné rychlosti dosahuji jak na svém novějším stroji založeném na i7-980x, tak na starším a dnes již poměrně levném stroji založeném na i7-860 (nutno říci, že používám také nízkokapacitní SSD disky, které vše ještě více zrychlují). A rychlost je opravdu strhující - stavba intradenních strategií dostává zcela nový rozměr a program AdaptradeBuilder se tak dostává vysoko do čela mého celkového procesu stavby a testování mechanických obchodních strategií.

Takže, pro představu. Pokud na starším zmíněném stroji spustím AdaptradeBuilder 1.2 na 10ti leté historii trhu e-mini Russell 2000 (timeframe 15 minut - což je za 10 let opravdu moho dat), s tím, že chci po programu navrhnout 500 intradenních strategií a ty pak dále 3x nechat "vylepšit" genetických vývojem (celkem tak program postaví a otestuje 2000 strategií - 500 na začátku a následně 3x500 během dalších 3 generací), plus všechny strategie zároveň otestovat na in-sample i out-of-sample datech (tj. ověřit jejich funkčnost na datech, které program při stavbě strategií neviděl), pak se konečného výsledku dočkám už za neuvěřitelné 2 minuty a 10 vteřin:

Obrázok

Jenom si představte, jak dlouho byste něco takového dělali "klasickou" cestou. Tj. vymyslet a navrhnout 2000 strategií, naprogramovat je, otestovat a následně ověřit na out-of-sample datech. Reálně takový proces může trvat týdny, možná i měsíce. S trochou moderní technologie můžete stejného výsledku docílit prakticky okamžitě. Samozřejmě, drtivá většina strategií nebude použitelných a zřejmě budete muset nechat program stavět ještě mnohem více strategií, abyste přišli na něco zajímavého a robustního. To by vás ale zřejmě čekalo i při "klasické" cestě, takže časová výhoda je zde stále nesrovnatelné. Zde je například ukázka strategie, která vznikla během 2 minut, které jsem využil k pořízení screenshotu výše:

Obrázok

Strategie je nesmírně jednoduchá, má 4 vstupní parametry, funguje se stejnými parametry (symetrie) na stranu long i short, plus funguje i na 30% out-of-sample datech (tj. ověření "budoucnosti") - viz. zeleně označená část equity křivky a funguje i na jiných timeframe (k tomu viz. dále). Po pravdě řečeno, strategie mě tak zaujala, že jí momentálně podrobuji dalším testům robustnosti (zatím s překvapivě silnými výsledky) - proto nezveřejňuji kód.

Tolik tedy k rychlosti. A jak to vypadá, ještě stále není všem dnům konec. Během tohoto měsíce (červenec 2011) se totiž chystá nový upgrade, s plnou podporou 64-bitových Windows (tj. mimo jiné i využítím RAM více jak 4 GB). Očekávám tedy další zrychlení, hlavní díky 12 GB RAM, které mám ve svém počítači. Další výhodou bude možnost využít výrazně většího poštu populací a generací.

Ověření robustnosti

Jednou z častých (a oprávněných) obav mechanických strategií je jejich robustnost. Ověření na "neviděných" out-of-sample datech je samozřejmě jedna věc, celkově ale stále ještě ne zcela dostatečná. Existují další způsoby ověření robustnosti - a jedním z nejsilnějších stále zůstává ověření strategie na zcela jiném trhu, nebo timeframe, než na kterém byla strategie vytvářena.

V praxi to znamená to, že si otevřete graf s novým trhem nebo timeframe, aplikujete na takový graf strategii a necháte počítač vytvořit backtestový report. Není to sice až tak pracné, pokud byste však měli něco takového dělat u 2000 strategií, zcela jistě s tím strávíte mnoho hodin, spíše několik dnů. A jak takový proces může vypadat s programem AdaptradeBuilder? Naprosto ideálně: Vaše strategie (většinou v praxi jen ty zajímavé a předvybrané), můžete v programu otestovat na zcela jiných datech během doslova několika málo vteřin. Vše co k tomu potřebujete, je udělat dva kroky:

1) Přepnout se v programu na jiný trh nebo timeframe (obrázek ukazuje, jak se jediným kliknutím přepnete z 15 minutového grafu na 5 minutový graf).

Obrázok

2) Stisknout tlačítko F5 nebo F6, aby došlo k ověření strategií na novém trhu nebo timeframe.

Obrázok

Pokud stisknete tlačítko F5, dojde k ověření pouze jediné strategie - té, kterou vyberete (výsledek dostanete prakticky okamžitě). Pokud stisknete tlačítko F6, program ověří na nových datech všechny strategie v editoru (standardně se ukládá do editoru 100 nejlepších strategií). Rychlost: Několik málo vteřin.

Tato funkce sice existovala již ve starší verzi, ale teprve s drastickým zrychlením programu začala dávat opravdu smysl. Nyní tuto funkci využívám naprosto pravidelně - něco, co bylo dříve časově velmi náročné!

Co dalšího nového je ve verzi 1.2

Rychlost je již samo o sobě zlepšení, které posouvá AdaptradeBuilder do naprosto nové dimenze. V nové verzi však přibylo ještě jedno značné vylepšení a tím je značné zlepšení hledání výstupních logik navrhovaných systémů. Doposud program pracoval pouze s "jednoduchými" výstupními logikami, jako je stop-loss, profit-target, nebo trailing stop-loss. Nová verze už dokáže vytvářet i velmi sofistikované výstupní strategie, založené na nástrojích (indikátorech), které využíváme k celkové stavbě strategie. Program pak tedy hledá například výstupy postavené na RSI, klouzavých průměrech, atd. Samozřejmě stinnou stránkou je fakt, že se tak může výrazně zvyšovat komplexnost systémů. Určitě je ale zajímavé sledovat, co za zajímavé výstupní metody dokáže program navrhnout.

Drobných vylepšení je pak více, tato dvě však stojí nejvíce za zmínku.

Krátký rozhovor s autorem programu

Nakonec přináším krátký rozhovor s Mikem Bryantem, autorem programu.

Jak jste dostal nápad vytvořit AdaptradeBuilder?

Ke genetickým algoritmům jsem přišel do styku už v době, kdy jsem studoval počítačové vědy. K praktické realizaci jsem se dostal, až když jsem se dočetl ve Futures magazínu, jak genetické programování použít v tradingu. V ten moment jsem uviděl obrovský potenciál, který se zde nabízí.
Po té jsem začal jednoduchou praktickou studií, kdy jsem napsal jednoduchý kód pro TradeStation, který podobně jako genetické algoritmy náhodně stavěl a testoval strategie a v závěru produkoval celé již hotové kódy. Byly to sice jen primitivní strategie, ale potvrdilo mně to sílu celkové ideji. V té době jsem se rozhodnul postavit silný nástroj pro tvorbu strategií založený na genetických algoritmech – a tak začal vznikat Adaptrade Builder.

Pro tradery v České a Slovenské republice je využívání genetických algoritmů ke stavbě automatických obchodních strategií velmi nová věc. Můžete v jednoduchosti říci, jak začít AdaptradeBulider používat tak, abychom co nejdříve dokázali z tohoto nástroje získat co nejvíce?

Začít používat AdaptradeBuilder je maximálně jednoduché – jediné, co potřebujete, je textový soubor s daty trhu, na kterých chcete začít stavět strategii. Klíč k úspěchu je pak nastavení parametrů vašich stavebních cílů (build goals). Tyto parametry určují, jakým způsobem bude probíhat proces vývoje strategií.

Parametry vašich stavebních cílů (build goals) mohou dávat různé výsledky s různými trhy. Proto doporučuji začít zkoumáním jednotlivých cílových parametrů (build goals), kterých je k dispozici aktuálně 20 a blíže prozkoumat, co jednotlivé parametry znamenají a jaký mají vliv na celkový proces. Důležité je také brát v potaz strategie s negativními výsledky, abyste zjistili, jaké stavební cíle generují nejslabší výsledky.

Další možnost, jak poměrně rychle zjistit, jaké stavební kameny (strategy option => build set) by pro váš trh mohly fungovat nejlépe, je začít s obrovskou populací (například 1000) s nastavením počtu generací (Number of generations) na nulu. Tímto nastavením dojde k náhodnému vygenerování 1000 různých strategií, které mužete projít jednu po druhé ručně a blíže tak odhalit, jaké stavební kameny mají největší potenciál. Následně již necháte genetické algoritmy pracovat jen na těchto stavebních kamenech.

S poslední verzí programu jste drasticky zvýšil rychlost programu. Plánujete další rozvoj a upgrade programu? Na co se můžeme těšit?

AdaptradeBuilder prochází kontinuálními vylepšeními – na evoluci programu pracuji prakticky denně. Aktuálně mám dlouhý seznam nových funkcí a nástrojů, které plánuji do programu přidat. Mezi nimi možnost vkládat do programu AdaptradeBuilder vlastní indikátory, vytváření detailnějších reportů, práci s více časovými rámci a trhy (pozn. překlad – za účelem možnosti vytvářet strategie postavené na intermarket analýze), generování strategií pro další programy, jako je například NinjaTrader, různé další analýzy robustnosti, atd.

Budou k těmto novým a vylepšeným verzím mít přístup i ti, kdo si zakoupí program nyní?

Ano, přechod na budoucí verze (upgrade) plánuji jako bezplatné.

POZNAMKA: zdroj clanku http://www.financnik.cz/komodity/zkusen ... tegie.html
AdaptradeBuilderUG.pdf
(951.7 KiB) 621 stiahnutia
Builder-BonusStrategies.pdf
(297.14 KiB) 533 stiahnutia
AS_Adaptrade.pdf
(626.09 KiB) 2438 stiahnutia
"Have you taken a loss? Forget it quick. If you have taken a profit, forget it quicker. Don’t let ego and greed inhibit clear thinking and hard work. It is profitable to study your mistakes. "
Používateľov profilový obrázok
kezo
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ut 11 09, 2012 8:55 am

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa kezo »

Adaptrade Builder - jak může vypadat genetické generování obchodních systémů?

Důvod, proč jsem se programem začal zabývat je jeho autor - Michael R. Bryant. Michael, se kterým jsme mj. dělali rozhovor do naší poslední knihy Kompletní průvodce úspěšného finančníka, je velmi zkušený obchodník, které své znalosti směřuje především do oblasti money-managementu a budování AOS. Michael je autorem programu Market System Analyzer, který v mém tradingu představuje jeden z nejdůležitějších software hned po Excelu. Své zkušenosti Michael občas publikuje ve svém bezplatném newsletteru, který si vždy rád přečtu – obsahuje totiž hodně tipů z oblasti řízení pozic, money-managementu a poslední dobou i velmi neortodoxní myšlenky pro automatické vstupy. Bylo zřejmé, že Michael se postupně ubírá směrem, který je pro mě naprosto neznámý – trading pomocí genetických algoritmů. Výsledkem jeho práce je software Adaptrade Builder, který generuje strategie pro platformu TradeStation. A jelikož TradeStation sám používám, neodolal jsem možnosti program vyzkoušet.

V tento okamžik bych rád všechny čtenáře upozornil, že dnešní článek je myšlen jako nahození „tématu“, které je možné na Finančníkovi hlouběji diskutovat, ale rozhodně ne popis nového vlastního směru tradingu. S Tomášem jsme diskréční obchodníci a rozhodně ne odborníci přes genetické programování. Jednoduše řečeno – trading nabízí neskutečné množství oblastí, jak k obchodování přistupovat a pokud je příležitost se alespoň trochu ponořit do práce někoho zkušeného, osobně ji vítám. Neznamená to ale, že bych se oboru musel věnovat nějak dále a hlouběji.

Co je genetické programování? Pokud shrnu informace z veřejných zdrojů (především wiki), tak jde o metodu programování podobnou biologické evoluci. Systém vytváří celou řadu počítačových programů (tzv. jedinců) a průběžně testuje jejich zdatnost (angl. fitness) – tj. schopnost řešit původně zadanou úlohu (v našem případě vydělávat peníze). Čím vyšší zdatnost, tím pochopitelně lépe. Jedince vytváří v různých „kolech“, v terminologii genetického programování populacích. V rámci jednotlivých generací program vybere nejzdatnější jedince („rodiče“) a z těch generuje další jedince metodami jako je křížení nebo mutace. Místo genů se z od rodičů na potomky předávají pravidla obchodního systému a logika konkrétní strategie.
U nových jedinců (potomků) program opět zjišťuje zdatnost a celý proces pokračuje stále dále a dále. Zjednodušeně řečeno tak software vyvíjí stále lepší a lepší jedince. Další informace naleznete např. na stránkách wikipedie.

Genetickým programováním se dnes zabývá celá řada traderů a existuje i několik specializovaných programů, Adaptrade Builder patří nyní mezi ně.

Práce s programem je poměrně velmi jednoduchá. Builder je přizpůsoben spolupráci s programem TradeStation, ze které čerpá data a pro který vytváří strategie. Jako vstup tak stačí do programu načíst historická data v určitém timeframe a nastavit základní vlastnosti generování. Některá nastavení ovlivňují kvalitu (a délku generování) výsledné strategie – mezi ty patří především velikost populace a počet generací. Dále lze v programu přiřadit váhy různým parametrům, které ovlivňují výslednou podobu strategie – lze např. ovlivnit frekvenci obchodů, max. drawdown, celkovou profitabilitu, komplexnost strategie a další.

Obrázok

Adaptrade Builder staví strategie s použitím několika základních indikátorů pro práci s trendem (simple moving average, exponential moving average), sílou trendu (ADX, rate of change), oscilátorů (SlowD stochastic, RSI), indikátorů volatility (true range, average true range), výběrů podle dnu v týdnu, hodiny a cenových patternů (highest(price, N), Lowest(price, N), Price[N]). Součástí strategií jsou pochopitelně i výstupy – podle dokumentace má ve své první verzi Builder k dispozici pět typů vstupů a šest různých typů výstupů. Těchto několik prvků Adaptrade Builder kombinuje dohromady právě s pomocí algoritmu genetického programování.

Raději zopakuji, že pro mne samotného bylo zkoumání programu Adaptrade Builder první příležitost s praktickým seznamováním s genetickým programováním. Sám obchoduji cestou diskréčního obchodování a k „automatům“ jsem spíš skeptický, dokud mě jejich výsledky sami nepřesvědčí o opaku. První otázka, kterou jsem si tak ve spojení s Adaptrade Builderem kladl, bylo – do jaké míry může program nalézt obchodovatelná pravidla, aniž by jeho výsledkem nebyl jen nepoužitelný, přeoptimalizovaný kód?

Na otázku pochopitelně nemám odpověď, ale je zajímavé přemýšlet o tom, že program v podstatě dělá to, co mnoho obchodníků hledající AOS – zkoumá trhy a snaží se najít kombinace, které fungují. Program to však dělá sám (úspora času), bez chyb (bere skutečně všechny signály atd.), bez předsudků (obchodník může vynechat některé nápady proto, že mu přijdou „nepravděpodobné“) a se zapojením statistických metod pro ověření robustnosti, nezávislosti atd. Díky algoritmu genetického programování nejde navíc o to nalézt „jednu rovnici“, která vystihne historický průběh daného podkladového aktiva. Pochopitelně, že výsledkem žádného programu nebude „svatý grál“ – vzorec, který by fungoval na věky a vždy. Nicméně pokud jsou výsledkem výpočtu strategie s určitou statistickou relevancí, je více než pravděpodobné, že jejich použitelnost bude podstatně vyšší, než většina „plně automatizovaných“ řešení, které nacházejí obchodníci po měsících zkoumání trhů.

Je důležité zdůraznit, že ani proces genetického hledání algoritmů není nějak extrémně snadný. Trader musí proniknout do problematiky a pochopit alespoň v základu jednotlivé prvky, se kterými se algoritmy v programu tvoří a především rozumět tomu, jak testovat robustnost strategií. Navíc výpočet může být časově náročný, zejména pokud se snažíme analyzovat větší historii intradenních dat. Tím chci říci, že prací s podobným programem se úsilí tradera jen posouvá do jiné oblasti – místo práci na „mikroúrovni“ jde spíš o plánování a přípravu portfolia strategií, které mají sami o sobě všechny předpoklady k fungování a vydělávat peníze budou především jako celek.

Michael přikládá k Builderu několik hotových strategií, na kterých ukazuje, jak zhruba systém nastavit, aby byly výsledky zajímavé a obchodovatelné. Pochopitelně, že součástí každého podobného přístupu je out-of-data testing (tzn. testování finální strategie na datech, které jsme nepoužili k budování strategie). S ukázkami se můžete seznámit na webu výrobce. Já jsem si rád vyzkoušel program v praxi a vytvořil několik velmi jednoduchých algoritmů. Vycházel jsem ze šablon připravených Michaelem a tak samotná příprava Builderu včetně generování dat z TradeStation byla otázkou přibližně 5 minut, generování jednotlivých strategiích byla na mém notebook záležitost maximálně 30ti minut. Do Builderu jsem nahrál vždy jen data do roku 2009, abych si posléze v TradeStation mohl rychle nechat zanalyzovat, jak by si strategie vedla od roku 2009 do dneška – tedy tzv. out of sample testing s daty, které Builder neměl k dispozici při přípravě strategie. Nutno říct, že výsledky nejsou vůbec špatné.

Zde je například ukázka strategie na denních datech trhu NQ. Započítané jsou komise ve výši 25 USD/obchod. Strategie byla vytvořena s daty do konce roku 2009, zbytek je "out of sample test":

Obrázok

Obrázok


Na genetickém programování je zajímavé, že při nepatrné změně strategie dostaneme systém se zcela jinou strukturou zisků a ztrát. Zde je další ukázka systému na denním trhu NQ:

Obrázok

Obrázok


Musím přiznat, že výsledky dosahované při testování programu mě dost zaujaly. V tuto chvíli dokonce uvažuji, že bych si vytvořil zkušební malé automatizované akciové portfolio obchodované s pomocí geneticky vygenerovaných kódů.

Co se Adaptrade Builder samotného týče, program se velmi intuitivně ovládá a funguje tak, jak je popsáno na stránkách výrobce. Program není levný, aktuálně se prodává za zaváděcí cenu 1995 USD, ale mezi podobnými programy v dané třídě patří k těm nejlevnějším. Nepředpokládám, že by si program měl koupit někdo, kdo s tradingem začíná a doufat, že „genetika“ pro něj bude svatý grál. Tak to určitě nefunguje. Nicméně pokud se zabýváte vývojem AOS, může být tento směr něco, co stojí za prozkoumání. Začít můžete např. studiem Michaelových newsletterů, které obsahují spoustu myšlenek, které později začlenil právě do programu Adaptrade Builder. Pokračovat pak můžete instalací 14ti denní bezplatné demoverze, kterou si můžete nahrát na webu výrobce, a se kterou můžete mj. vygenerovat řadu zajímavých programových kódů pro podrobné studování.

The Breakout Bulletin Newsletter http://www.breakoutfutures.com/Newsletters/index.htm

POZNAMKA_zdroj textu: http://www.financnik.cz/komodity/recenz ... ilder.html
"Have you taken a loss? Forget it quick. If you have taken a profit, forget it quicker. Don’t let ego and greed inhibit clear thinking and hard work. It is profitable to study your mistakes. "
kolega
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: Ut 02 08, 2011 12:21 am

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa kolega »

Mna by zaujimalo kolko strategii fungovalo aj na OOS, treba si uvedomit ze ak nam z 2000 dobrych strategii vysli 1000 uspesnych aj na OOS tak dielom nahody..

.. alebo si predstavte ze mate 4 mince, vsetky hodime a na 2 padne hlava, sme radi, hadzeme znova tie dve a vyberieme tu na ktorej padla znovu hlava.. mame nieco ? no asi nie.

(len taka otazka/myslienka do plena)
Používateľov profilový obrázok
kezo
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ut 11 09, 2012 8:55 am

AdaptradeBuilder_Automatická stavba super robustních systémů

Príspevok od používateľa kezo »

"Skutečná výzva všech vývojářů systémů je robustnost. Mnoho mechanických systémů v budoucnu selže. Řekl bych, že v případě nezkušených developerů, kteří nemají ponětí o úskalích a podceňují extrémní testy robustnosti, selhává až 99 % veškerých pokusů.

Je velmi snadné vytvořit nádhernou, vyhlazenou equity křivku, je ale velmi náročné docílit toho, aby v takovém duchu pokračovala i po nasazení do živých trhů. Drtivá většina systémů po nasazení do živých trhů selže a začne ztrácet peníze. Nejčastější důvod je nedostatečné ověření robustnosti daného obchodního systému.

Existuje přitom celá řada způsobů, jak testovat robustnost systému. Pravdou ale zůstává, že jeden z nejzákladnějších testů vždy byl, je a bude ověření, zda systém bez změny parametrů (tj. proměnných, které jsme využívali v optimalizaci i stavbě strategie – kromě SL a PT, které se liší dle trhu) funguje i na dalších trzích . Hledat takové systémy je však velmi, velmi náročné.

Naštěstí se technologický vývoj výrazně posouvá vpřed a i pro nás "drobné" tradery se čím dál tím více objevují nová a nová řešení, která nám pomáhají podobné úkoly řešit mnohem efektivněji a hlavně rychleji.

Adaptrade Builder (program doposud nemá obdoby), který umí doslova za pár vteřin automaticky postavit a otestovat tisíce různých obchodních strategií. Pravdou ovšem zůstává, že i tak nadále pokračovala nutnost ověřování všech zajímavých strategií a parametrů na dalších a dalších trzích, což bylo vždy časově velmi náročné. Vše je však minulostí, díky nejnovější verzi Adaptrade Builder 1.4.

Tato verze je již opravdovým snem všech seriózních vývojářů, neboť nabízí téměř neskutečné: strategie automaticky generuje na libovolném množství trhů a následně vygeneruje jak spojenou equity pro všechny trhy, tak jednotlivé equity pro každý z trhů! Během jediné vteřiny tedy můžeme okamžitěvidět, zda vygenerovaný kód funguje na jediném trhu, a je tudíž naprosto nerobustní systém, nebo funguje na všech testovaných trzích – a jeho robustnost tedy radikálně roste vzhůru (záleží samozřejmě na tom, jaké další trhy použijeme, kolik jich použijeme atd.).

Jenom pro přirovnání: Dříve bylo nutné strategii zkopírovat do MultiCharts, ověřit, vložit do MCH Portfolio Analyzeru, vložit požadované množství trhů a spustit backtest. I při troše praxe mohlo vše zabrat dobrých 10 minut, což oproti jediné vteřině, která vám nyní stačí na pohled na všechny equity v Adaptrade Builderu, je zrychlení asi tak 600x:-) A to neberu v potaz, že podobných strategií po jediném běhu Adaptrade Builderu můžete chtít vidět i desítky nebo stovky.

V praxi je vše jednoduché. V podstatě pouze vložíte historická data všech trhů, které chcete backtestovat a poté zaškrtnete výběr trhů, na kterých chcete provést vytváření strategií. Já například buduji strategii současně na trzích TF, EMD, ES, YM a NQ. Poté program spustíte a při kliknutí na kterýkoliv z tisíců výsledků (každý představuje jednu strategii) získáte pohled na takovýto graf:

Obrázok



V příkladu výše tedy okamžitě vidíte, jak by vytvořený kód fungoval na trzích TF, ES, EMD – a při spojení všech těchto trhů dohromady. Samozřejmostí je, že vidíte jak výsledky In-Sample (tedy na datech, na kterých program strategii vyvíjel), tak Out-Of-Sample (tedy datech, které program při vývoji a testování strategie nepoužíval a "neviděl").

Nutno také připomenout, že samotná stavba strategií probíhá také extrémně rychle – s využitím všech dostupných jader procesoru. Stavba a testování strategií je drasticky rychlejší než na jinak velmi rychlém MultiCharts. O TradeStation, která doposud zcela archaicky umí optimalizovat pouze na jediném jádru procesoru, ani nemluvě. Během pár hodin tedy dokáže program postavit a otestovat tisíce a tisíce strategií, navíc nyní i na celé řadě různých trhů. Co více bychom si měli ještě přát?:-)

Při pohledu na to, jaké možnosti má dnes drobný trader, mě trochu děsí představa, co dnes mohou obrovské banky. Je zjevné, že na co my potřebujeme hodiny, jim stačí zlomky vteřin. Naší výhodou však naštěstí stále zůstává to, že nepotřebujeme do trhu umísťovat miliardy dolarů, a tudíž pro nás zůstávají jako velmi zajímavé i takové strategie, které velcí hráči nemohou jinak než díky obřímu množství peněz ignorovat (mnoho peněz není vždy výhodou). Nehovořím pak už vůbec o trzích jako EMD, kde velcí hráči díky nízké likviditě nemají vůbec šance, kdežto malý hráč si na tomto trhu může postavit a obchodovat velmi příjemnou strategii.

Osobně se těším na další budoucnost programu Adaptrade Builder. S výrobcem jsem v častém kontaktu a pravidelně mu posílám nápady na vylepšení, takže uvidíme, která z nich se dočkají realizace. Když si vezmu, jak "nemotorný" program to byl dva roky nazpět a jak pokročilé možnosti nabízí nyní, mohu hovořit jen v superlativech. Mezi další funkce patří například simulace a optimalizace position sizingu, řada nových indikátorů a nastavení atd. Navíc cena klesla z původních 2 000 USD na přijatelnějších 1 450 USD, pro naše čtenáře jsem pak domluvil slevu ještě o pár stovek dolarů nižší.

Závěr

I přes všechny nové možnosti však stále zůstává vývoj kvalitních a robustních mechanických systémů řemeslem, které je nejprve třeba trochu ovládnout. Rozhodně trvá nějaký čas naučit se Adaptrade Builder "správně" nastavit, je také třeba provést další testy robustnosti a i možnosti podoby kódů, které AB generuje, jsou zatím trochu omezené. Máme dnes možnost přijít mnohem rychleji na systém, který má potenciál být dobrý, stále potřebujeme ale zkušenosti a praxi, abychom z něho byli schopni udělat systém skvělý, a hlavně funkční v budoucnu."

POZNAMKA_zdroj textu: http://www.financnik.cz/komodity/fin_ho ... stemu.html
"Have you taken a loss? Forget it quick. If you have taken a profit, forget it quicker. Don’t let ego and greed inhibit clear thinking and hard work. It is profitable to study your mistakes. "
kolega
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: Ut 02 08, 2011 12:21 am

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa kolega »

robustnost viacerych trhov je urcite fajn vec no radsej by som prial robustnost strategii ktore su k tej hlavnej hodne pribuzne teda posunute argumenty a tak podobne inak dost drahe
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa jogo »

Profit faktor 19 u AOS... :mrgreen: ...ach ti financnici.cz.... :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa jogo »

Pre porovnanie Profit Faktor v dalsom PF

PF rulety s jednou nulou je 19/18 =1.055
PF rulety s dvoma nulami je 20/18=1.111
PF stavkovej kancelarie bez manipulacneho poplatku je 2/1.8=1.111
Tradingovy system s RRR 2:1 a 50% uspesnostou ma PF 2/1=2

Myslim, ze na porovnanie to staci.

Ak by sa niekto pokusal vyvijat AOS-ka, tak som cital, ze robusne AOS dosahuju PF okolo 1.3, ak urobite AOS s PF napriklad 3, s vysokou pravdepodobnostou ide o preoptimalizaciu parametrov a v reali nebudu fungovat.
Moje skusenosti s AOS-kami su podobne...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
kolega
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: Ut 02 08, 2011 12:21 am

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa kolega »

tiez som sa u svojich experimentovh nedostal nad PF 2 (stovky/tisicky obchodov), nuz musia sa nejak vediet predat (ale ten PF 19 nikde nevidim)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa jogo »

kolega napísal:(ale ten PF 19 nikde nevidim)
siedmy prispevok hore v tabulke Tradestation
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
kezo
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ut 11 09, 2012 8:55 am

Adaptrade Builder_MT vs. TradeStation: A Language Comparison

Príspevok od používateľa kezo »

MetaTrader vs. TradeStation: A Language Comparison
by Michael R. Bryant

"Anyone who actively trades forex has probably heard of MetaTrader. They claim to have more than half a million users for the mobile versions of their MT4 and MT5 trading platforms. In response to requests from MetaTrader users, I've been working on adding MetaTrader 4 (MT4) output to Adaptrade Builder. As I finish up the documentation for the new MT4 code output feature in Builder, I thought it would be a good time to discuss some of the ways in which the MT4 programming language, called MQL4, differs from TradeStation's programming language, called EasyLanguage.

If you're a systematic trader interested in trading forex and haven't yet chosen a trading platform, or you're thinking of switching from one platform to the other, there are some things you should know about the two scripting languages.

Why so Popular?
If you're just learning about MetaTrader,* you might wonder why it's such a popular platform. In my opinion, it's a result of several factors. First, the platform is free. You can download the software and get free forex data as part of the platform at no cost. The platform includes all major forex symbols, and, after you sign up for a free demo account, the data is updated in real time. Also, the MetaTrader 4 scripting language, MQL4, is integral to the platform. You can use MQL4 to write indicators, "scripts" (code to perform specific functions upon request), and "expert advisors (EAs)" (trading strategies).

The MQL4 language, as discussed below, is very versatile and makes MT4, like TradeStation, an extensible platform. There's an active community of MT4 users who contribute indicators and EAs to the MT4 forum. The MT4 platform, like the MQL4 language, is designed specifically for forex. I'll discuss more about how this impacts the MQL4 language below, but the point here is that forex is a big, growing, global market, and MetaTrader has specifically targeted that market. Lastly, unlike TradeStation, which mostly limits users to using its own brokerage services, MetaTrader is compatible with a wide variety of forex brokers.

Different Origins
As a long-time TradeStation user, I can recall when TradeStation was only for trading the futures markets. The EasyLanguage programming language was designed by futures traders for futures traders. Over the years, the language has been extended and adapted to work well in other markets, most notably stocks, options, and forex. However, some of its characteristics still reflect its origins in the futures markets.

MQL4 (short for MetaQuotes Language 4) was designed specifically for the forex markets. Oftentimes, instructional material for forex trading focuses on generic trading ideas and concepts, such as technical indicators and types of trading logic, and ignores the details of how the forex markets work and how that makes forex different from other markets, such as stocks and futures. The fact is that forex trading does work somewhat differently from other markets, as anyone transitioning from a different market knows. MQL4 tends to reflect those differences.

Key differences
Here are some of the key differences between EasyLanguage and MQL4. Unless otherwise noted, the discussion refers to writing trading strategies and back-testing them on historical data.

Code Execution
The premise of EasyLanguage code execution is that all code is executed on the close of each bar of the chart to which the strategy is applied. If the chart consists of daily bars, for example, the code will be executed on the close of each daily bar. If you want the code to execute more frequently, the chart has to be changed to have a smaller bar size. You can, however, force the code to execute certain elements more frequently using the "Look-inside-bar back-testing" feature. This uses price data at a higher resolution than shown on the chart in order to produce more accurate results.

MQL4 code uses a function called start() that executes on each tick. Typically, the main strategy code occurs within the start() function. If you don't want the code to execute on each tick, you have to program this logic into start(). For example, to have the code execute on the open of each bar, you can use the bar volume to detect the open using "Volume[0] <= 1". There's no practical way to detect the close of the bar, so strategies in MT4 typically execute on every tick or on the bar's open.

Because EasyLanguage code executes on the close of the bar, trade order statements are always for execution on the next bar; e.g., "Buy next bar at market". The closest equivalent statement in MQL4 would be to place the order for the current bar at the current bar's open. In this case, the trading logic is always evaluated on the prior bar in MQL4, whereas in EasyLanguage, the logic is evaluated on the current bar.

Unlike EasyLanguage, MQL4 doesn't restrict strategies to the data for the chart on which the strategy has been applied. You can reference any available data series in a MT4 strategy by referring to the symbol and bar size. Bar sizes are limited to 1, 5, 15, 30, 60, and 240 minutes as well as daily, weekly, and monthly. TradeStation has a greater variety of available bar sizes, including bar sizes of any integer number of minutes and tick bars of any number of ticks.

Order Execution
EasyLanguage does a commendable job of hiding the complexities of placing and executing trading orders. For example, if you have a short position, and you place a long entry order, if you don't specify the size, the long entry will automatically close out the short trade at the same time it places the long trade. Likewise, if you have multiple pending orders to exit, say, a long trade at market depending on different conditions, if multiple conditions are true at the same time, only one exit order will be placed; the others will be cancelled automatically. Also, trading orders in EasyLanguage persist for just one bar and are automatically cancelled if they're not filled at the close of the next bar.

MQL4 leaves order handling largely up to the programmer. If you have multiple competing orders, you need to manage them yourself, cancelling the ones that don't get executed and making sure that multiple orders don't get executed unintentionally. For example, in MQL4, if you want an entry to reverse an open position, you have to either specify the number of lots to give the desired net result (e.g., sell 2 lots short with 1 lot open long to end up 1 lot short) or track the open position and close it as soon as the new entry is detected.

Shares vs. Lots
In EasyLanguage, the size of a trading position is specified in either contracts (e.g., futures) or shares. For forex trading, a standard position size in TradeStation would be 10,000 or 100,000 shares, corresponding to a small or full-size lot. In keeping with its forex orientation, in MetaTrader the trade size is specified in lots, which can be fractional. A full size lot would be a lot size of 1. A mini lot would be a lot size of 0.1.

Trading Costs and Fill Prices
Because TradeStation and EasyLanguage were originally oriented towards futures trading, they follow the convention of using slippage to account for the fact that trades are not usually filled at the market price. Slippage is the dollar cost added to the trade to account for this. Typically, you would also enter the commission costs per contract/share or per trade to account for the fees the brokerage charges to execute the trade. All of these costs are treated the same way: they deduct a dollar amount from a profitable trade or add the same amount to a losing trade. The same costs are deducted from all trades, both long and short. At the same time, the trade is assumed to have been filled at the specified price, either the current price for a market order or the specified stop or limit price.

MQL4 uses a somewhat more sophisticated approach to trading costs and fill prices. In MetaTrader, it's important to understand that each price is actually two prices, the bid and the ask. The bid is the lower price, whereas the ask is the higher price. The difference between the bid and the ask is called the bid/ask spread. Buy orders are always filled at the ask, and sell orders are always filled at the ask. A price chart displays the bid price only. This means market buy orders will be filled above the apparent market price (based on the chart), whereas market sell orders will be filled at the price seen on the chart. The bid/ask spread is part of the cost of the trade. This is consistent with the common practice in forex trading of paying for the trade through the spread rather than paying the broker a fixed commission.

MQL4 also uses the bid/ask spread to determine if a pending order is filled. For example, a buy stop order is only filled if the ask price, which is above the chart price (bid), touches the stop price. If, for example, the price bar on the chart just touches the stop price, it may appear that the order should be filled, but MT4 won't show the historical trade as filled unless the ask price reached the buy stop price. Similarly, a buy limit order will not be recorded as filled unless the ask price reaches down to the buy limit price. Sell stops and limits are filled at the bid, so, unlike buy orders, their fill prices directly correspond to the chart prices.

The bid/ask spread is not the only price spread that affects trading orders in MT4/MQL4. If a pending order (stop or limit) is too close to the market at the time it's placed, the order will be rejected. This is based on the idea that there won't be sufficient time to place the order before the market moves through the order price. This minimum distance can be retrieved using the MarketInfo(..) function in MQL4. Similarly, a pending order cannot be modified in MQL4 if the current price for the order is within the so-called "freeze" level. In other words, if the order is so close to the market that it might be filled at any moment, you're not allowed to modify it.

Because of the more sophisticated approach MT4/MQL4 uses to represent order filling, fill prices in MT4 for historical simulations (i.e., back-testing) are likely to be more accurate than in TradeStation.

Language Syntax
Both EasyLanguage and MQL4 are C-like languages. That is, they both have similarities to the C programming language, which is a general purpose, procedural programming language developed in the late 1970s. MQL4 is much closer in syntax to C than EasyLanguage. However, while MQL4 looks almost identical to C, there are a few differences, and MQL4 does not implement all of C's language features. The help files in MT4 note the differences.

Indicator Differences
For anyone contemplating converting an EasyLanguage strategy to MQL4 or vice-versa, be aware that not all indicators that are available in both platforms are calculated the same way in each platform. In particular, the following indicators give substantially different values in each platform for the same price data: Momentum, FastD stochastic (main mode of the stochastic indicator in MT4), SlowD stochastic (signal line of the stochastic indicator in MT4), DI-/DI+ (directional movement), ADX, and accumulation/distribution.

It should also be noted that TradeStation includes more built-in indicators than MT4. Through the online forum for MT4, however, it's possible to find a wide variety of indicators that have been provided by other members for free.

Conclusions
Both EasyLanguage and MQL4 are general purpose scripting languages designed for trading the markets. With either language it's possible to develop highly complex and sophisticated trading strategies. In general, my experience, which seems to be supported by others, is that MQL4 is a more challenging language to master than EasyLanguage, though most TradeStation users would probably agree that the name 'EasyLanguage' is a bit of a misnomer.

Much of the complexity of MQL4 comes from the requirements it places on the programmer to manage trading orders, something EasyLanguage handles behind-the-scenes for the most part. However, the extra burden comes with greater control and greater accuracy in estimating fill prices in historical testing. Overall, it's not surprising that MT4 is a popular trading platform for forex and that MQL4 has been high on my list of requests from customers of my Adaptrade Builder software for strategy building.

* There are two current version of MetaTrader: MetaTrader 4 and MetaTrader 5. Both platforms are actively supported but use different scripting languages. MT4 is by far the more popular platform. As a result, this article will focus exclusively on MT4 and its associated scripting language, MQL4.
______________________
This article appeared in the December 2012 issue of the Adaptrade Software newsletter."

ZDROJ: http://www.adaptrade.com/Newsletter/NL-MT4vsTS.htm
"Have you taken a loss? Forget it quick. If you have taken a profit, forget it quicker. Don’t let ego and greed inhibit clear thinking and hard work. It is profitable to study your mistakes. "
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa Chris »

@Keso: mas aj nejake realne skusenosti? podarilo sa ti nieco odladit? alebo nejake vysledky? alebo len pastujes info z webu ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
kezo
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ut 11 09, 2012 8:55 am

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa kezo »

Servus Chris,
ano mam realne skusenosti so systemom a podarilo sa mi "nieco odladit".
Otazka stoji inak: Adaptive Trading Strategies vs Fixed Rules Strategies? Mas konkretnu strategiu, model krtoy by sme mohli rozobrat?
"Have you taken a loss? Forget it quick. If you have taken a profit, forget it quicker. Don’t let ego and greed inhibit clear thinking and hard work. It is profitable to study your mistakes. "
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa Chris »

Adapt builder môže byt fajn tým, že usetris kopec času, ale ak to zoberes z tej stránky že tam zadas indikatory, rozsah podmienok a nechas srotovat kým ti nájde kratkodobu nahodu. Tak je to hľadanie niečoho čo sa stalo, nevieš čo sa stalo a dufas že sa presne to iste zopakuje, ale ono sa k tomu len priblíži.

A čo sa týka adaptabilnych ea, tak je uz pár knižnic s controlsetmi pre backtester v mt4, čiže si samootimalizuje parametre avšak potom je otázka , netrpi systém preoptimalizaciou? Má nejaký Edge ak sa hodnota parametrov stále mení ?

Mt4 má výhodu, že ho využíva najviac brokerov, ale tam to aj konci.

Na vývoj ea bude určite lepší ninjatrader (c#) or jforex ( Java) , kde neni si obmedzovany jazykom ako mql4/5.
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa Biosko »

Ja nechapem jednu vec a to ze ci je tak potrebne vediet ako sa spraval instrument pred 20 rokmi? Ja co si robim analyzi tak pomaly ze data stare rok su uz useless a vyhadzujem ich lebo nemaju ziaden vplyv, najnizsiu prioritu. Trh sa dynamicky meni a to co bolo pred rokmi ti nepomoze. Potrebujes sa prisposobovat kazdu chvilu ale nie na zaklade toho co bolo ale na zaklade toho co sa stane.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa Chris »

To pretože vyuzivas krátkodobu sériu nahodnosti , ak by si mal robustny systém, teda pre každú situáciu by sa vedel rozhodnúť a mal Edge tak by si bol ziskovy aj na 20 ročných datach
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa Biosko »

podla mna blbost, je to takisto nahoda a este stara nahoda, absolutne uz tak nemusi byt ako bolo.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa Chris »

Praveze trhy fungovali a fungujú rovnakým princípom a budu fungovať, menia sa len okolnosti a okolie preto sa ti zda že sa trhy menia, lenže princíp je stále rovnaký . Ak najdes systém čo vie využiť princíp tak ti je jedno či to otestujes na 2 mesačnej alebo 20rocnej sample, budes rovnako ziskovy
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa Biosko »

Aha tak hodte nejaky najdeny system cez ten program do live testu a dajte live vysledky na forum :).
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa Chris »

Biosko napísal:Aha tak hodte nejaky najdeny system cez ten program do live testu a dajte live vysledky na forum :).
Fesaci na českom financniku na tom pár mesiacov "ficia" a vraj "live" a "úspešne"
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa Biosko »

Heh no ked vraj :) a mesiace nestacia, mesiace moze byt aj luck, treba roky.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa jogo »

http://docs.mql4.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Mam problem.
Program v mql4 mi bezi na hodinovych baroch, ale potrebujem do neho dostat parametre dnovych barov - open,high,low,close predosleho (predoslych) dni.
Je na to nejaky prikaz v tom jazyku, alebo si to musim pracne naprogramovat?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa Biosko »

Riesenie:

Print("D1:", " OPEN ",iOpen(NULL,PERIOD_D1,0),
", CLOSE ",iClose(NULL,PERIOD_D1,0),
", HIGH ",iHigh(NULL,PERIOD_D1,0),
", LOW ", iLow(NULL,PERIOD_D1,0));

Vysvetlenie:
double iOpen/Close/High/Low(string symbol, int timeframe, int shift)

iOpen, iClose, iHigh, iLow su hotove funkcie v MT4.
prvy parameter je nazov paru symbol - Symbol on that data need to calculate indicator. NULL means current symbol.
druht parameter je hodnota timeframu http://docs.mql4.com/constants/timeframes" onclick="window.open(this.href);return false;
treti je shift - Index of the value taken from the indicator buffer (shift relative to the current bar the given amount of periods ago).

Prispevok som viackrat editoval :)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa Chris »

Tak ako píše kolega nado mnou, pripadne ak chces použiť hodnoty indikatora z iného TF tak pouzi iCustom.
Najlepšie všetky dat normalizedouble a nacitat do premennych , vyhnes sa neskôr kopec problémom ak budes s nimi potom pracovať .
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa jogo »

Diky za rady. Vyskusam to. Keby som mal s tym nejaky problem, tak sa ozvem.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa Biosko »

kludne pis keby daco
kolega
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: Ut 02 08, 2011 12:21 am

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa kolega »

Zaobera sa este niekto optimalizaciou strategii ? pracujem na niecom pre seba ale mozno by sa to dalo aj zverejnit. Snazil som sa vyriesit problem preoptimalizacie a problem malo relevantnych vysledkov. Riesil to uz mozno niekto ? alebo ak by aj nie aky bo bol vas navrh. Ja som to do istej miery vyriesil no chcel by som vediet ine nazory (skorej nez by som zverejnil moj nazor/riesenie) diky.
Používateľov profilový obrázok
kezo
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ut 11 09, 2012 8:55 am

Role of Backtesting in Trading System Development

Príspevok od používateľa kezo »

https://www.youtube.com/watch?v=a_cy5sUv0qI

System Building, Testing and Validatios
https://www.youtube.com/watch?v=oN10-9oIsDY

Dr. Bandy is the author of four recently published and best-selling books on technical analysis, including "Quantitative Trading Systems", "Mean Reversion Trading Systems", and "Modeling Trading System Performance." You can learn more about his activities, read free chapters of his books, and follow his blog, at http://www.BlueOwlPress.com. Dr. Bandy presenting a second webinar on August 8th and presenting at the IFTA 2013 Conference in October (http://www.ifta.org" onclick="window.open(this.href);return false;). This webinar was recorded July 11th by the organization hosting the IFTA 2013 Conference -- Technical Securities Analysts Association of San Francisco (http://www.tsaasf.org" onclick="window.open(this.href);return false;). (Raw video footage -- edited video will be uploaded soon at a new YouTube URL and this video will be removed).
"Have you taken a loss? Forget it quick. If you have taken a profit, forget it quicker. Don’t let ego and greed inhibit clear thinking and hard work. It is profitable to study your mistakes. "
Používateľov profilový obrázok
kezo
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ut 11 09, 2012 8:55 am

Systematic trading books

Príspevok od používateľa kezo »

Trading Systems: A New Approach to System Development and Portfolio Optimisation
http://www.amazon.com/Trading-Systems-D ... 1905641796

Trading Systems and Methods, + Website
http://www.amazon.com/Trading-Systems-M ... 1118043561

The Science of Algorithmic Trading and Portfolio Management
http://www.amazon.com/Science-Algorithm ... D8T87TQA5E

Analysis of Financial Time Series
http://www.amazon.com/Analysis-Financia ... VC76XTEWG0
"Have you taken a loss? Forget it quick. If you have taken a profit, forget it quicker. Don’t let ego and greed inhibit clear thinking and hard work. It is profitable to study your mistakes. "
kolega
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: Ut 02 08, 2011 12:21 am

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa kolega »

dik, prejdem si to
kolega
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: Ut 02 08, 2011 12:21 am

Re: Role of Backtesting in Trading System Development

Príspevok od používateľa kolega »

kezo napísal:...Dr. Bandy...
zaujimave, a zaujimave knihy na jeho stranke.

Prejdem ale k tomu co presnejsie riesim (2 veci).

Relevenatnost ci nenahodnost vysledkov. Skusim zacat jednoducho, predstavme si ze mame 20 rocne mesacne data na nejakom indexe. nech je priemerny vynos jedneho mesiaca trebars 0.5%. Jeden mesiac nech je to napriklad januar ma ale vynos v priemere 1%. Januar sme nasli tak ze sme urobili priemer kazdeho mesiaca a januar mal skratka najvyssi priemer. Otazka znie ci to nieco znamena, respektive kolko % by to malo byt aby sme aspon mohli povedat ze vysledok januara je nenahodny (vzhladom na to ze bol vybraty nie na zaklade nejakej uvahy ale historickych vysledkov)
(=> rozumej, jeden mesiac z 12 ma najvyssi priemer vzdy teda vysledok moze byt aj nahoda)
Moje riesenie je nasledovne, rozdelime 20 rocne mesacne data na 12 skupin nahodne, vyberieme skupinu s najvyssim priemerom a poznacime si ci je priemer vyssi alebo nizsi ako ten januara. Toto opakujeme 1000 krat (ako programator to mozem :P ). Zistim bud ze najlepsia skupina z nahodnych 12 zvycajne porazala alebo neporazala januar a tak rozhodnem...
Moze byt ? Mali by ste nikto ine lepsie riesenie ?
(to s tym mesiacom je len priklad podla toho by som teda neinvestoval)

druhy problem je komplexnost systemu, je jasne ze komplexnejsi system moze ponuknut lepsie vysledky no v nejakom momente je to uz tym ze neabstrahuje nejaku vlastnost dat ale presne informacie co je neziaduce. Moje riesenie je skratka penalizacia na komplexnost. Ak ma system 2 podmienky (predstavte si hocico, trebars znovu mesiac v roku) tak na to aby mal rovnaku fitnes ako system s 1 podmienkou musi mat o 50% lepsie vysledky (trebars priemerny profit). Podobne aby mal system s 3 podmienkami rovnaku fitnes ako system s 2 podmienkami musi mat o 33% lepsie vysledky ako ten system s 2 podmienkami... (medzi 1 a 3 podmienkami je to potom ((1.5 * 1.33) -1) = 100%). Je to teda celkom drasticka penalizacia udrzuje to strategie dost jednoduche aj ked mozno je prilis drasticka.
Riesil niekto uz nieco podobne alebo nejaky iny program atd ..?
Zvycajne ked o tom citam vidim ze ludia to nevedia konkretne pomenovat ze je to celkom alchymia co sa mi ale teda nepaci.

diky,
Kolega.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Mas zaujimave uvahy.

V druhom probleme ta tvoja penalizacia je naozaj dost drasticka. Ak by sa pridanim druhej podmienky ziskovost systemu zvysila o 50% a nie rovno o 100%, bol by to este stale pekny vysledok a hodné radsej mat system s dvoma podmienkami nez s jednou... nie?
Ak by si pridanim druhej podmienky zvysil ziskovost uz len o 10%, tak to by asi nestalo za komplikovanie si ho.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Role of Backtesting in Trading System Development

Príspevok od používateľa radvan »

kolega napísal: zaujimave, a zaujimave knihy na jeho stranke.

Prejdem ale k tomu co presnejsie riesim (2 veci).

Relevenatnost ci nenahodnost vysledkov. Skusim zacat jednoducho, predstavme si ze mame 20 rocne mesacne data na nejakom indexe. nech je priemerny vynos jedneho mesiaca trebars 0.5%. Jeden mesiac nech je to napriklad januar ma ale vynos v priemere 1%. Januar sme nasli tak ze sme urobili priemer kazdeho mesiaca a januar mal skratka najvyssi priemer. Otazka znie ci to nieco znamena, respektive kolko % by to malo byt aby sme aspon mohli povedat ze vysledok januara je nenahodny (vzhladom na to ze bol vybraty nie na zaklade nejakej uvahy ale historickych vysledkov)
(=> rozumej, jeden mesiac z 12 ma najvyssi priemer vzdy teda vysledok moze byt aj nahoda)
Moje riesenie je nasledovne, rozdelime 20 rocne mesacne data na 12 skupin nahodne, vyberieme skupinu s najvyssim priemerom a poznacime si ci je priemer vyssi alebo nizsi ako ten januara. Toto opakujeme 1000 krat (ako programator to mozem :P ). Zistim bud ze najlepsia skupina z nahodnych 12 zvycajne porazala alebo neporazala januar a tak rozhodnem...
Moze byt ? Mali by ste nikto ine lepsie riesenie ?
(to s tym mesiacom je len priklad podla toho by som teda neinvestoval)
pozri si hypothesis testing a zaklady statistiky ... na toto sa vacsinou pouzyva t-statistic parameter ... ak je t-statistic nad 2kou tak na 95% to neni nahoda ale najaky pattern ...

samozrejme testovanie hypotez v tradingu prinasa vlastne problemy ... a to ze ked dostatocne dlho mucis data, tak najdes statisticky vyznamne patterny aj nahodou ... takze trosku to pomoze pouzivat t-statistic, ale ako zo vsetkym, treba opatrne ...

kolega napísal:druhy problem je komplexnost systemu, je jasne ze komplexnejsi system moze ponuknut lepsie vysledky no v nejakom momente je to uz tym ze neabstrahuje nejaku vlastnost dat ale presne informacie co je neziaduce. Moje riesenie je skratka penalizacia na komplexnost. Ak ma system 2 podmienky (predstavte si hocico, trebars znovu mesiac v roku) tak na to aby mal rovnaku fitnes ako system s 1 podmienkou musi mat o 50% lepsie vysledky (trebars priemerny profit). Podobne aby mal system s 3 podmienkami rovnaku fitnes ako system s 2 podmienkami musi mat o 33% lepsie vysledky ako ten system s 2 podmienkami... (medzi 1 a 3 podmienkami je to potom ((1.5 * 1.33) -1) = 100%). Je to teda celkom drasticka penalizacia udrzuje to strategie dost jednoduche aj ked mozno je prilis drasticka.
Riesil niekto uz nieco podobne alebo nejaky iny program atd ..?
Zvycajne ked o tom citam vidim ze ludia to nevedia konkretne pomenovat ze je to celkom alchymia co sa mi ale teda nepaci.

diky,
Kolega.
ides dobrym smerom ... precitaj si nieco o "degrees of freedom" ... cim ma system viac parametrov, tym vyssia sanca je ze to je nahoda ... systemy s viac parametrami musia mat vyssiu t-statistic aby si mohol povedat, ze to neni nahoda ...

par liniek:
http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm? ... id=2474755" onclick="window.open(this.href);return false;
http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm? ... id=2460551" onclick="window.open(this.href);return false;
http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm? ... id=2465675" onclick="window.open(this.href);return false;

ale v principe v praxi s cim som sa stretol, tak sa pouzivaju co najjednoduchsie systemy s poctom parametrov tak 1 max 2 ... akonahle pridavas, tak ten backtest bias je horsi a horsi a horsi ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa radvan »

jaroslav80 napísal:Mas zaujimave uvahy.

V druhom probleme ta tvoja penalizacia je naozaj dost drasticka. Ak by sa pridanim druhej podmienky ziskovost systemu zvysila o 50% a nie rovno o 100%, bol by to este stale pekny vysledok a hodné radsej mat system s dvoma podmienkami nez s jednou... nie?
Ak by si pridanim druhej podmienky zvysil ziskovost uz len o 10%, tak to by asi nestalo za komplikovanie si ho.
vobec to neni drasticka penalizacia ... suhlasim, ze druha podmienka musi system zlepsit aspon o polovicu, inak to je curve fitting a z velkou pravdepodobnostou len nahoda a teda ta druha podmienka tam nema zmysel ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa Airmike »

cim viac parametrov pridavas , tym viac je system nachylny na preoptimalizaciu a v roznych casovych usekoch funguje inac.model hladania vyhody na statistickych datach (najdi najlepsi mesiac) je velmi casto pouzivany , (hlavne pri pisani paperov :)). zvyknu to honosne nazyvat kvantitativny pristup. ale podla mna je to skutocne len o tom ze nakupujem akcie Apple podla pohybu stada slonov v afrike. 20 rocne obdobie rozdelene po mesiacoch je v tomto pripade uplne zanedbatelna statisticka vzorka.

uvediem len priklad ako sa s takehoto jednoducheho navrhu moze stat nieco co skutocne stoji na validnej statistickej vyhode.

1- mame 20 rocne obdobie a hladame najvykonnejsi mesiac. vide januar. (ci je to priemer, distribucia ziskov alebo alebo absolutny return a podobne veci necham stranov). predpokladajme ze vzdy 1 januara teda nakupim podkladove aktivum.

2- mame to iste obdobie a ten isty mesiac. namiesto nakupu podkladoveho aktiva vypisem PUT opciu (strike teraz neberiem do uvahy, je to len teoreticky priklad) na toto podkladove aktivum. klasicky ako pri spotovom trhu zadam stoplose a profit target

co ziskam 2 pristupom.

- k pomyselnej statistickej vyhode ktora moze byt dielom nahody dostanem realny a validny edge. (rozpad casovej zlozky opcie)
- viem dopredu kvantifikovat moj risk na cene a v case, a podla predoslej statistickej vzorky ziskam nielen vysledne P&L ale mozem modelovat scenare.

podla mojho nazoru hra s datami v softoch ako Builder alebo MSA je super. pokial moja predstava o idealnom obchodnom modele nezahrna nepriestrelnu fundamentalnu vyhodu. hladanie niecoho co sa v trhu deje, bez vedomosti preco a kedy sa to deje je hra s datami. velmi zabavna a poucna , ale stale iba hra. chalani na akademickej pode maju cas a prostriedky sa hrat.preto je vela zaujimavych studii a paperov, ktore v praxi realizuje minimum ludi. velka vacsina quant traderov robi s vyhodami plynucimi zo struktury a fundamentu financnych produktov. pretoze je to financna matematika a vsetko sa da kvantifikovat.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa radvan »

Mika: nesuhlasim s niecim co pises ...

to ze namiesto spotu predas putku je len o tom, ze aky nastroj si zvolis ... mozes kupit future, ETF, predat putku, alebo namiesto indexu kupit 5 stockov s nizkym PE ... to ze pri putke ziskas dalsi "edge" je len o tom, ze mas statisticky otestovane, ze tam je edge pri rozpade opcneho premia ... rovnako mozes ziskat edge aj tym, ze kupis tie low PE stocky ... a stoji to na takej istej statistike/fundamente jak to, ze ti vyslo, ze januar je naj mesiac alebo ze putky si v priemere predrazene ... ide len o to, co je silnejsi edge a ktore z tych zobchodujes ... ci vsetky naraz (vypises putky na 5 low PE akcii v januari) alebo len jeden z nich (kupis ETF v januari) ...

vala tych "chalanov" co pise tie papers su PMs co maju vlastne quant firmy a fondy, takze to neni ze sa hraju ;) ... to ze pisu papers je pre nich promo toho co nasledne naozaj realne robia v svojich quant/hedge fund shopoch ... v praxi sa realizuje mrte s tych studii, co si citas a su za nimi triliardy $ ...

inak ked kupis ETF a mas postup ako zvysovat/znizovat expoziciu ten mesiac (stop lossy, profit targety), tak nemozes modelovat P/L abo co ? ...

ono ... to ze kuknem mesiace a kupim len v jednom mesiaci je hovadina samozrejme :) ... ale fakt to neni o tom, ze hladas v datach pohyb AAPL podla pohybu stada slonov :)

ty ked robis trading na currency alebo tie predpovede pre saxo, co ti tak vychadzaju, tak si nerobis statisitku ze jaky je priemerny pohyb, jaka je volatilita paru, ja reaguje tento currency par, ked sa tento pohne takto a podobne ? ... neni v tom ziadny rozdiel ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
kolega
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: Ut 02 08, 2011 12:21 am

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa kolega »

Hm vidim ze sa tu nieco rozprudilo ja pre seba vidim dalsie citanie :-D
...
ta penalizia by sa sice mohla zacat od tretej podmienky (2 by neboli penalizovane) ale myslim ze je to blbost, to by som skorej ubral z penalizacii trebars o polovicu vo vseobecnosti, to by slo ale uvidim ake budu vysledky.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa Airmike »

no ja si myslim ze je obrovsky rozdiel aky produkt vyberas

trvaly edge:

futures - (-)
Etf - (+/-)
opcie - predaj/nakup (+/-)
5 stocks z nizkym PE (+)

overit validitu Edgu pomocou statistickej vzorky na historickych datach nie je s principu mozne. pretoze edge je trvala statisticka vyhoda a trvala statisticka vyhoda sa neda urcit na orezanej vzorke dat (ak je nieco trvale potrebujes 100% dokaz). To o com pises ty a ti chalani co to testuju nieje trvaly jav. trvaly jav je napriklad urokovy diferencial, rozpad premia. dividenda. a podobne. rozdiel medzi cenou akcie a hodnotou sa tiez da povazovat za nepriestrelny fakt, aj ked trh nan moze reagovat aj nemusi. rozodne sa vsak za trvaly a nepriestrelny argument neda povazovat ze v sledovanom obdobi 20 rokov bolo 15 pozitivnycxh a 5 negativnych januarov a to je moja pointa.

k tym paperom. pokojne by som sa stavil ze prerozdelenie produkovanych paperov medzi akademickou sferou a profesionalnou je dramaticky v prospech akademickej. suvisi to s tym ako system vydavania tych paperov funguje a ich evaluacia. netvrdim, ze situacia je cierna alebo biela. len hovorim ze ked beries do uvahy mnozstvo vyprodukovanych paperov, tak vacsina je uplne na nic. mozno mam smolu na dobre materialy a som si skoro isty, ze si toho precital o dost viac ako ja, ale ak sa na to pozries trosku realisticky, som si isty, ze sa ti do ruk dostavaju papere ktore napisali nejaky studenti zo stanfordu pod hlavickou profesora , publikovalo sa , citovalo sa a aj tak to bol totalny shit. mne takych somarin preslo pred nosom za posledny rok asi 8 z 10 a to sa venujem len teme marketmakingu. takze moj pohlad je sice subjektivny, ale neverim tomu, ze to nieje globalny problem. takze rozhodne NEsuhlasim s tym ze VACSINA chalanov su PMs co maju quant firmy a fondy. pretoze tych firiem by museli byt desiatky tisic.

kazdopadne suhlasim s tym ze v praxy sa realizuje skutocne vela s tych studii. to s tymi slonmi a AAPL, to je len moja interpretacia. asi by bolo blbe, keby som ako clovek zaoberajuci sa kvantitativnou analyzou hovoril, ze je to cele uplna blbost. ja len chcem povedat, ze curve fitting a preoptimaliyacie su realny problem a vacsina tych studii nestoji na realnych zakladoch.

inac na odlahcenie. stale viac a viac si vsimam, ze sa dnes kazdy druhy typek z fondom (High marketing profile)
povazuje za quanta . pretoze sa to proste dobre predava bez rozdielu ci sedi v indii alebo amerike. su to proste take tanecky okolo biznisu a ja tomu ani trosku neverim.

staci si pozriet video z prezentacie jedneho ceskeho fondu. Nas Manazer - vystudoval jadrovu fyzyku, otazka: ake strategie obchodujete. fond je long short equity a na paku obchodujeme Value.

sorry, ale toto mi pride ako celkom dobry vtip. :) ale mozno sa na to len blbo pozeram. nechcem sa nikoho dotknut. mozno je to len tema ktorej nerozumiem tak jak si myslim ze rozumiem :)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa Airmike »

radvan napísal:Mika: nesuhlasim s niecim co pises ...
uz som sa lakol ze nesuhlasis s NIcim :)
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa radvan »

Mika napísal: overit validitu Edgu pomocou statistickej vzorky na historickych datach nie je s principu mozne. pretoze edge je trvala statisticka vyhoda a trvala statisticka vyhoda sa neda urcit na orezanej vzorke dat (ak je nieco trvale potrebujes 100% dokaz). To o com pises ty a ti chalani co to testuju nieje trvaly jav. trvaly jav je napriklad urokovy diferencial, rozpad premia. dividenda. a podobne. rozdiel medzi cenou akcie a hodnotou sa tiez da povazovat za nepriestrelny fakt, aj ked trh nan moze reagovat aj nemusi. rozodne sa vsak za trvaly a nepriestrelny argument neda povazovat ze v sledovanom obdobi 20 rokov bolo 15 pozitivnycxh a 5 negativnych januarov a to je moja pointa.
toto je akademicka debata, resp. debata o nazvoslovi ... to co si popisal podla mna neni v ziadnom pripade "trvaly edge", lebo to je casovo premenlive ... je to silny edge, ale neexistuje nieco ako trvaly edge ... urokovy diferencial moze byt lahko zaporny (a dlho), opcne premium sa sice rozpada a dlhodobo to je edge ale short term moze cena putky rast viac nez prudko (2008 to bol jaky edge?), dividenda tiez moze byt naprd, ak sucasne firmy upisuju nove akcie ... vsetko su to nejake dlhodobe edges, ktore maju nejaku oporu v ekonomickej teorii ... suhlasim, ze silnejsie ako najdenie toho ze v januari stocky rastu (ako priklad nejakeho statistickeho javu najdeneho len tak z dat) ... ale to ci je silnejsi edge rozpad opcneho premia, alebo value factor v equity, alebo momentum factor v comoditach podla mna nevies povedat ... rozpad opcneho premia bol tiez najdeny a potvrdeny z dat, rovnako ako value a momentum ... co je silnejsie ? ... pan boh vie, kazdy si obchoduje to comu ma pocit ze lepsie rozumie ...

inak tuto si fakt strasne protirecis:
Mika napísal: overit validitu Edgu pomocou statistickej vzorky na historickych datach nie je s principu mozne. pretoze edge je trvala statisticka vyhoda a trvala statisticka vyhoda sa neda urcit na orezanej vzorke dat (ak je nieco trvale potrebujes 100% dokaz). To o com pises ty a ti chalani co to testuju nieje trvaly jav.
ten rozpad premia je strasne zly priklad na to ze je trvaly jav podla tejto definicie :) ... si precitaj starsie studie, napr. 80te roky k opciam :) ... to ze cena opcie klesa s casom (rozpad opcneho premia) je super, ale bolo by ti to naprd, keby statisticky vacsina opcii expirovala v peniazoch ... vtedy by sice cena opcii vacsinu casu klesala, ale aj tak by sa ti oplatilo opcie kupovat, lebo tie tail pohyby by boli tak silne, ze by si bol dlhodobo v pluse ako buyer ... co neplati samozrejme :) ... ale to je tiez len z dat vycucane ... a teda to ze vypisovat opcie a hrat na tu casovu premiu je fajn je zistene odkial ? -> z dat ... cim je tych dat viac, tym sa to viac potvrdzuje ... ale neni to ziadny mega silny jav, potrebujes mage vela dat a dlhy cas aby si to vedel ukazat :) .. je to statisticky edge, to je secko ... rovnako ako value/momentum na equity ... carry na menach / urokovych sadzbach ... momentum na komoditach ... a podobne ... fajn ale nie neprestrielne ...

carry na menach je dalsi dobry priklad ... je parada, ze mas urokovy diferencial medzi high a low yielding currency ... ale keby platila UIP, jak sa pred 20 rokmi myslelo, tak by sa ti ten spread mal zavret pohybom kurzu (low yielding mala podla starej teorie posilnit) ... ze tomu tak neni ale je to presne naopak je odkial ? -> z dat ... z vela vela dat a muselo uplynut vela vela rokov ...
Mika napísal:k tym paperom. pokojne by som sa stavil ze prerozdelenie produkovanych paperov medzi akademickou sferou a profesionalnou je dramaticky v prospech akademickej. suvisi to s tym ako system vydavania tych paperov funguje a ich evaluacia. netvrdim, ze situacia je cierna alebo biela. len hovorim ze ked beries do uvahy mnozstvo vyprodukovanych paperov, tak vacsina je uplne na nic. mozno mam smolu na dobre materialy a som si skoro isty, ze si toho precital o dost viac ako ja, ale ak sa na to pozries trosku realisticky, som si isty, ze sa ti do ruk dostavaju papere ktore napisali nejaky studenti zo stanfordu pod hlavickou profesora , publikovalo sa , citovalo sa a aj tak to bol totalny shit. mne takych somarin preslo pred nosom za posledny rok asi 8 z 10 a to sa venujem len teme marketmakingu. takze moj pohlad je sice subjektivny, ale neverim tomu, ze to nieje globalny problem. takze rozhodne NEsuhlasim s tym ze VACSINA chalanov su PMs co maju quant firmy a fondy. pretoze tych firiem by museli byt desiatky tisic.

kazdopadne suhlasim s tym ze v praxy sa realizuje skutocne vela s tych studii. to s tymi slonmi a AAPL, to je len moja interpretacia. asi by bolo blbe, keby som ako clovek zaoberajuci sa kvantitativnou analyzou hovoril, ze je to cele uplna blbost. ja len chcem povedat, ze curve fitting a preoptimaliyacie su realny problem a vacsina tych studii nestoji na realnych zakladoch.
tu suhlasim uplne ... 95% toho co sa produkuje je totalny shit ...

to "vacsina" bol preklep, som to potom prepisal na "vela" :) ... lebo realne -> vela s chlapikov co pise tie top top clanky ma vlastne velke firmy a objem prostriedkov spravovanych "quant" strategiami je enormny (a je dost skewed k tym top chlapikom) ... mozme sa bavit co je a co neni quant strategia, ale systematicke strategie tvoria obrovsku masu fondov/hedge fondov/trading firiem ...
Mika napísal: inac na odlahcenie. stale viac a viac si vsimam, ze sa dnes kazdy druhy typek z fondom (High marketing profile)
povazuje za quanta . pretoze sa to proste dobre predava bez rozdielu ci sedi v indii alebo amerike. su to proste take tanecky okolo biznisu a ja tomu ani trosku neverim.

staci si pozriet video z prezentacie jedneho ceskeho fondu. Nas Manazer - vystudoval jadrovu fyzyku, otazka: ake strategie obchodujete. fond je long short equity a na paku obchodujeme Value.

sorry, ale toto mi pride ako celkom dobry vtip. :) ale mozno sa na to len blbo pozeram. nechcem sa nikoho dotknut. mozno je to len tema ktorej nerozumiem tak jak si myslim ze rozumiem :)
s tym, ze to je dobry sales pick uplne suhlasim ... co ma nalepku quant je teraz strasne sexy ... len realita je, ze je tazke poriadne definovat, ze co je quant trading a co neni ... to zavysi aku vysoku latku si das ... ak povazujes za quant len intraday HF trading, tak to zuzis dost ... ale co potom kadejake CTA a stat arb fondy a podobne, co obchoduju tiez systematicky ale na dlhsich time framoch ako intraday ? ... oni nie su quanti ? ... hranica bude vzdy dost siroka ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Adaptrade Builder

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Kolega - a co keby si vyriesil tu penalizaciu takto:
Ziskovost prvej premennej by bola X% a zaujimali by ta uz len take dalsie premenne, ktore by navysovali ziskovost aspon o 0,3*X%. Cize ak by si nasiel tri take premenne, vychadzal by ti trebars zisk X% + 0,61*X% + 0,36*X% + 0,33*X%. A take ze +0,22*X%, +0,07*X% by si ignoroval a nekomplikoval nimi system.
Napísať odpoveď

Návrat na "Odkazy na webe a investovanie"