zlty melon

Garantované fondy, zaistené vklady, investičné certifikáty, dlhopisy a obligácie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa Rado »

Čítal som recenziu, ktorá je aká je lebo celý projekt trvá len krátko. Ako potenciálny investor musím povedať, že je to čistý shit. Mám požičať peniaze niekomu na ktorého scoring robil niekto iný a ani nepoznám kritériá? 250€ hranica je tam kvôli potenciálnemu nesplácaniu lebo s vymáhaním a tým ako sa to správa v praxi nemajú skúsenosti. Stačil by jeden sofistikovaný podvod a majú problém. Je super počítať výnosy do doby pokiaľ sa nenájde jeden a nesplatí istinu. Ja by som si počkal na vyriešenie prvých pohľadávok po splatnosti.
Čo mi chýba v recenzii je spôsob zabezpečenia úveru. Ako investora by ma zaujímalo ako sú ošetrené moje peniaze. Radšej by som v takom prípade volil nákup podielov v spoločnosti, ktorá poskytuje pôžičky, videl ich výkazy a spôsob fungovania. Dvanásť rokov robím v tomto biznise a musím povedať, že to nie je také ružové ako to na prvý pohľad vyzerá. Treba brať do úvahy aj vymožiteľnosť práva na Slovensku a v neposlednom rade aj slovenskú vynaliezavosť. V zahraničí často o všetkých možnostiach podvodov ani netušia lebo ich to vôbec nenapadne. :) Ak už by sa niekto chcel do toho pustiť a financovať niekomu jeho potreby, tak by som sa orientoval na financovanie predmetov ku ktorým bude mať žiadateľ vzťah a dobre to zabezpečil.

Nepochopil som však úverovú zmluvu. Jeden investor požičia 250€ a žiadateľ podpisuje zmluvu o pôžičke s každým samostatne? To mi tam chýba tiež.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa kiikino »

no to mi ani nenapadlo ale zas na druhej strane je kopec vymahacských firiem co sa tym zivia a zda sa mi ze pohladavky okolo 100 eur uz beru, nedavno od kamosa vymahala nejaka takato firma okolo 150 eur dlh do soc. poistovne preto si to myslim lebo ine skusenosti s tym nemam
predsa len by to bolo jednoduchsie predat ako sa tahat po sudoch a exekutoroch a dufat ze si to po roku alebo desiatich nejako vymozem
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa filip glasa »

Rado, je to len prvá časť recenzie. Čo sa týka ostatných otázok, tak tie boli zodpovedané v rozhovore:
http://ako-investovat.sk/clanok/231/zlt ... vat-bankam" onclick="window.open(this.href);return false;
Čo sa stane ak ti jeden úver zo 14 zlyhá? Investovaná suma ti padne o jednu štrnástinu, ale zase pripočítaj splátky čo ti už dlžník zaplatil. Už som písal viac krát, že zlyhania, neplatenia atď. nie je ani náhodou to čo sa mi na tomto nepáči. S tým sa dá rátať a vieš si to zakalkulovať.

Problém vidím v tom, že nikdy nedosiahneš výnos ´, ktorý je uvádzaný ako priemerný výnos investície. V našom prípade 12,5%. Pretože ak si z portfólia vyšleníš dajme tomu 5000 eur na takéto účely, tak ich nikdy nebudeš mať plne zainvestované. Sumu rozdelíš na 20 pôžičiek. Ale kým sa ti nazbierajú, tak ostatné peniaze ti ležia ľadom. Niektoré pôžičky skončia a ty budeš musieť znova hľadať a snažiť sa zainvestovať tie malé sumy. A bude to nejakú dobu trvať. Vo finále máme teraz zainvestovaných 50 eur z 350 EUR. Na tých 50 eurách máme výnos 12% pred poplatkami. Na 300 eurách máme výnos nula. Kým sa všetky peniaze uplatnia, tak prejdú minimálne týždne, ale skôr mesiace. A keď pôžičky skončia, tak to bude zase podobne.
Z tohoto dôvodu si myslím, že to nie je až taká zaujímavá investícia ako sa podľa toho čísla 12% zdá.

Čo sa týka miery zlyhania úverov, tak si treba počkať, aby boli nejaké čísla. Ale môžem sa pozrieť na poľské projekty - ako to tam vyzerá. Tie by mohli mať podobné čísla ako budeme mať o pár rokov my.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa kiikino »

no vidis filip ja v tomto problem nevidim je to len pomalsi rozbeh ale po par tyzdnoch ked uz si zainvestovany tak uz len obcas prihodis nejaku dalsiu aukciu
inac by ma zaujimalo ci sa tie uvery daju predcasne splatit a aky to ma vplyv potom na vynosy
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa Rado »

Aj vymáhať môžeš iba tam, kde niečo je. Aj firma, ktorá sa tým živý si "preklepne" zákazníka a na základe toho stanoví cenu za pohľadávku. Oni nie sú hlúpi, inak by sa tým neživili. V prípade, že sa dá odobrať predmet, tak je to jednoduchšie. Nemusel by si nič predávať. Zákazník by peniaze našiel alebo ty predáš predmet. Neodporúčam však záložnú zmluvu pri hnuteľných veciach. Je tiež spôsob ako s tebou vydrbať. Veľa tiež záleží od súdu a sudcu, ktorý to dostane k rukám. Niektorí tvoje zabezpečenie akceptujú iní to zmietnu zo stola... sme len ľudia a každý sa nejak rozhoduje. U nás nefunguje precedens ako v Anglicku a Amerike odkiaľ si žltymelon zobral inšpiráciu.

Filip ja som skôr konzervatívny typ. Radšej sa budem snažiť ošetriť si istinu. Výnos potom príde a netreba zabúdať, že je často v poslednej splátke. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa filip glasa »

Rado - ja tam neivestujem a nevidim to nijak moc atraktivne ani u nas ani v USA ani v UK.
Ale to co tvrdis pre mna vobec nie je dovod. Ak mi zlyha jeden uver, tak som prisiel o 7% investicie. Avsak ak ten clovek platil aspon polovicu splatok, tak som prisiel o cca 3% z investicie.
Pricom na ostatnych pozickach mam vynos okolo 10% p.a. Vo finale som niekde na 7% v tomto pripade. Teda ak mi zlyha jeden uver a dostal som dovtedy dajme tomu polovicu splatok.
Velke riziko clovek na seba berie len vtedy ak nediverzifikuje. Ak drbne vsetky peniaze do jednej alebo 2-3 poziciek. Co vsak kvoli roznym obmedzeniam nie je mozne.

Lenze presne tieto obmedzenia sum a diverzifikacia ti robia aj problemy - ze nevies dosiahnut zaujimavy vynos na vyssich sumach a len sa babres s drobnymi.

Idealne by si potreboval tak 30-40 poziciek kvoli diverzifikacii. S tym by si uz mal tak vela roboty, a pritom by islo stale o nizke sumy (250 eur), ze sa ti to ani neoplati.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa Rado »

Filip rozumiem a úplne s tebou súhlasím. Je to nastavené skôr na retail. Dá sa na tom zarobiť, ale veľkú sumu neumiestniš. Sprostredkovateľ však zarobí pekne. Ten umiestňuje veľkú sumu. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa filip glasa »

Sprostredkovateľ však zarobí pekne.
Nemyslím si. Ak dnes robia 20 pôžičiek za mesiac v objeme zhruba 30 000 eur, tak majú na poplatkoch asi 1600 EUR za mesiac. To su tak naklady na jedneho cloveka (plat, odvody, kancel, zariadenie). Pritom potrebuju na vedenie systemu zhruba dvoch ludi (treba riesit vsetku tu postu, overovanie, ale aj web a administraciu).
Musia robit dajme tomu 5x vyssie objemy aby sa to oplatilo dlhodobo prevadzkovat. Ale museli by robit 10x vyssie objemy, aby to bolo naozaj zaujimave pre zakladatelov. Sak uvidime, mozno sa to rozbehne.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ak o spotrebný úver vo výške 3000 eur žiada 36­-ročný muž s hrubým príjmom 900 eur
Úrok v bankách:
UniCredit: 12,99 %
ČSOB: 13,90 %
Tatra banka: 15,90 %
VÚB: 19,90 %
Slovenská sporiteľňa: 18,40 %
Poštová banka: 21 %
Úrok v iných firmách:
Cetelem: 13,39 %
Home Credit: 23,32 %
Provident Financial: 22,38 % (pri úvere 620 eur)
Slovenská požičovňa: 27 %


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6669886/neban ... z2IDYwqhWz" onclick="window.open(this.href);return false;
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa marco »

Tie uroky na spotrebak v danom pripade su strasne vysoke .. uz len vzhladom na sadzby terminakov "stabilnych a konzervativnych" bank

Nestihol som este prestudovat vsetky materialy k zltemu melonu, ale ak sa to trochu rozbehne, par sto eur by som do toho mozno dal - vyskladat si portfolio atd. Mne by nevadilo sa "hrat" aj s mensimi sumami
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa filip glasa »

zober si ze na kazdej aukcii ta stale vyradia a musis vzdy davat novu lepsiu ponuku. A kazda aukcia konci v inom case. Bude s tym kopec roboty a pritom investujes max. 250 eur na jednu aukciu.
Pozrem tie zahranicne ako to tam funguje, ci sa tam daju uplatnit aj ine sumy. Ale toto sa mi na tom systeme najviac nepaci - babrat sa stym kvoli vynosu 25 eur za rok.
erinaceous
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 12 11, 2012 8:29 am

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa erinaceous »

Prajem Vam pekny den,

ak sa nemylim, v dakom rozhovore (pravdpodobne v tom Filipovom) bol uz naznaceny plan isteho "autopilota", ktory by ukony suvisiace s aukciami prevzal za investora - napr. si clovek nastavi, ze pre Bckoveho dlznika poskytne najviac XY eur na XY mesiacov za XY% urok.

Taktiez istym riesenim penazi, ktore lezia ladom je bidding len na aukciach, ktore koncia povedzme o den - clovek sa nemusi tri tyzdne natahovat s ostatnymi a sledovat to. Samozrejme, je tam riziko, ze aukciu dakto uzavrie skor (lebo bude potrebovat peniaze), ale myslim si, ze vacsina ludi bude chciet pockat na dobry urok.

Pisem to ako nestranny pozorovatel, tento projekt ma celkom zaujal, ako kvazi poloamatera, ktory ma zaujem o vyssie uroky ako na terminaku a aktualne, zial, nema cas sa vzdelavat.

Samozrejme, je tam riziko defaultu dlznika, zalezi nakolko "thorough" su ich kontroly ziadatelov. Cize rozmyslam, ze budem zltymelon sledovat a pripadne by som do toho siel...
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa Biosko »

Potom daj vediet ako sa ti dari.
Martin52
Active Member
Príspevky: 116
Dátum registrácie: Ut 02 09, 2008 8:17 am

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa Martin52 »

Skúsil som urobiť taký výpočet na čisté úroky banka vs žltý melón

V banke je to jednoduché, z úrokov mi zrazia daň 19% a čistý úrok dostnem na účet.
K dnešnému dňu sa najlepšie úroky na ročnom termiňáku pohybujú okolo 3%, mínus daň mi vychádza čistý úrok 2,43%.

Trochu zložitejšie je to pri nebankovej pôžičke, ale ak som to správne pochopil, tak nasledovne:
Z úrokov sa strhne daň 19% a k tomu musím zaplatiť zdravotné poistenie 14%. Pri úrokoch si nemôžem uplatniť žiadny daňový výdavok, teda ani to zdravotné poistenie. Obe % teda platím z celej sumy. Dohromady zaplatím 33% štátu.

Ďalej tu mám poplatky pre žltý melón. Ak zanedbáme neštandardné poplatky, tak nám zostáva 1% poplatok z inkasovaných splátok. Spátka sa skladá z istitny a úroku, takže tento poplatok sa nedá vyjadriť iba ako % z úroku. Musím si zvoliť kokrétnu hodnotu úroku aby som to bol schopný vypočítať.

Sledoval som chvíľu aukcie na ich stránke + použil informácie z recenzie na tomto portále. V recenzi sa podarilo získať úroky okolo 12%, avšak na dlhšiu dobu ako 1 rok. V aktívnych aukciach som videl rôzne sumy, s blížiacim sa koncom aukcie tieto klesali aj pri horších ratingoch (B,C) pod 10%, niekedy až k 7%. Asi je v tejto chvíli pretlak investorov. Odporučené úrokové sumy od žltého melóna pre dané ratingy sa pohybovali okolo 10 - 11 %. Aukcií je však veľmi málo, ťažko to zovšeobecniť.
Pre jednoduchosť zoberiem úrokovú sadzbu 10%.

Ďaľší problém je ten, že úver sa nespláca ako termiňák, ale postupne. Podľa úverovej kalkulačky napríklad pri 10% úroku a mesačnom splácaní ročného úveru 1000 EUR bude celková suma splátok 1055 EUR, čiže len 5,5%. Predpokladajme však, že postupne splácané peniaze obratom investujeme a v priemere za dané obdobie naozaj získame 10% úrok, teda celkovú splátku 1100 EUR.

Z tejto splátky teda zaplatíme príslušné 1% žltému melonu, t.j. 11 EUR, či činí 1,1% z investovanej sumy alebo tiež 11% zo získaného úroku.
Spolu s daňou a zdravotným poistením to bude 44% zo získaného úroku. Čím nižší úrok, tým viac sa prejavuje dotyčné 1% z istiny zaplatené žltému melónu.
Z 10% teda mám čistý úrok 6.6%.

Ešte ma napadlo vypočítať, pri akom úroku sa žltý melón vyrovná spomínanej ponuke od banky (zanedbávam riziko, ide čito o teoretický výnos):

Vyšlo mi to takto: 2.43% (čistý úrok v banke) / (1 - (33%+1% poplatky z úroku)) = 3.68% plus ešte musíme získať nazada 1% poplatok z istiny
čiže pri úroku na 4.68% na melóne sme na tom nominálne rovnako ako v banke.

Ale: peniaze musíme točiť, inak nám budú ležať ladom. Ani peniaze z aktívnej pôžičky nesmieme nechať ležať a čakať až celá dobehne, v opačnom prípade z nej získame iba cca polovičný úrok (viď o 3 odstavce vyššie - iba 5.5% vs 10% vyhraných v aukci). Znamená to viac práce, zozbieranie splatených peňazí a ich investovanie každý mesiac do nejakej novej pôžičky. Aj keby sa nám to vždy podarilo, budú nám peniaze cca 1 mesiac ležať ľadom, žo by znamenalo zníženie hrubého úroky o 1/12 (8.3%), takže miesto 10% len niečo nad 9%. Tento moment dvíha porovnateľnú úrokovú sadzbu s bankou na 5,1%, resp. znižuje náš ukážkový čistý úrok na 6,1%.

A to som nepočítal s delikvenciami. Ale pri čistom úroku okolo 6% ste v strate, keď vám úplne zlyhá čo len 1 z 16 zmlúv. Resp. žltý melón uvádza delikvenciu okolo 1 až 2%, keby sa o toto znížil čistý úrok, tak sme niekde na 4,5%.

Teraz sa ešte pozriem na objemy. V jednej pôžičke môžem mať 250 E. Po zohľadnení vyššie uvedených skutočností teda dosiahnem úrok 4,5% = 11 E. V súčasnosti je na melóne asi 10 pôžičiek mesačne. Z nich časť skončí na príliš nízky úrok, niektoré mi možno nevyhovujú ... Ak každý mesiac otvorím povedzme 2 pôžičky, môžem takto investovať 6000 E a získať ročne 264E. V banke by som mal bez akejkoľvek roboty 146 E. Takže to celé kvôli asi 120 EUR ročne, t.j. 10 EUR mesačne.

Možno to o niečo lepšie vychádza pri dlhších splatnostiach alebo skúšať brať len vyššie úroky - 12% - 17 %, ... ale aj tak kopa roboty, veľké riziko, malý absolútny zisk.
Zabil som tu s výpočtami asi 2 hodiny, ale aspoň sám pre seba som to uzavrel.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa Biosko »

Tiez som vravel ze je tam tolko poziciek ze by som to vsetko zatiahol aj sam. Proste ja tomu nechavam cas nech sa to rozbehne no neviem ci to na slovensku ma zmysel, ci budu mat taky dopyt po pozickach cez net ako v zahranici.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa filip glasa »

co sa tyka vynosu, tak mi to na konci serialu recenzii spocitame tak, ze na zaciatku sme dali 350 EUR - na konci vyberame X. Z toho spocitame vynos v % p.a.
V tom budu zapocitane reinvesticie, poplatky, zlyhania, ale hlavne to, ze peniaze dlhu dobu lezia ladom.
Tiez si myslim, ze budeme radi, ak dosiahneme aspon 6%.
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa peter977 »

Biosko dopyt bude, otázne je aké cieľová skupina to bude dopytovať...

Tí čo majú dobrú bonitu idú radšej do banky...
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Martin52
Active Member
Príspevky: 116
Dátum registrácie: Ut 02 09, 2008 8:17 am

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa Martin52 »

Na tomto systeme sa mi zda dost nestastne hlavne to, ze dane a odvody sa platia z celych inkasovanych urokov. Teda clovek si nemoze odpocitat nielen poplatky, ktore s tym suvisia, ale ani straty (zlyhane uvery). V konecnom dosledku sa moze stat, ze bude platit dane, aj ked bude v minuse. A nebude ich platit jednoducho zo sumy, ktoru si na konci investicie vyberu, ale z ovela vyssej sumy. Ti co sa do toho pustili, budu asi v marci 2014 dost nastvani, hlavne ak "vyhrali" urok okolo 6 - 7 %, co je ale na prvy pohlad dvojnasobok toho, co by dostali v banke.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa rmaly »

peter977 napísal:Biosko dopyt bude, otázne je aké cieľová skupina to bude dopytovať...

Tí čo majú dobrú bonitu idú radšej do banky...
No, mozno to tak na prvy pohlad vyzera, ale zatial co to sledujem (asi 2-3 tyzdne), tak sa tam tie uroky pekne znizuju. Ak nebude naozaj velmi vela (malo bonitnych) ziadatelov, tak skor bude hrozit (pre investorov), ze to nebude zujimave. Uroky sa tam kludne prepadnu aj na 7%...
Lewis
Príspevky: 5
Dátum registrácie: So 14 12, 2013 3:22 am

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa Lewis »

Ahojte ja som sa do Zlteho melona zapojil /ZM/. Som sice novucicky novy investujem tam len mesiac, ale napr mne sa tam podarilo umiestnit skoro 1000 eur a to by som dokazal aj podstatne viac, ak by som mal aj vacsie aktiva :))) A samozrejme chcem sa vyhnut pripadnym problemovym dlznikom. Aktualne moj ocakavany vynos sa ukazuje niekde okolo 16 %p.a. Ak by som bol tvrdas, tak je vpoho aj vyssi, dokonca mam momentalne pocit,ze spoluinvestori akosi peniaze minaju na vianoce. Je to skor pre investorov, ktori este len zacinaju a maju niekolko 100 eur mesacne prebytok, ale kludne umiestnit sa da mesacne aj 3-5 tisíc avsak to by som videl skor na tvorcu trhu, ktory by nesledoval maximalny vynosovy potencial ak na ZM nechce travit zbytocne vela casu. Staci aj niekolko 10 minut za tyzden. Aktualne 4-5 000 pozicky si davaju s plnenim na cas. Po nedavnych zmenach su 2 druhy aukcii standardna aukcia trva 6 dni ak sa stihne naplnit na 100% skor, tak potom uz zostava len 24 hodin na pripadne vstupenie do aukcie a vyhodenie prave najvysej ponuky pripadne jej casti. ZM vystupuje ako vas zastupca pri podpise zmluvy rovnako tak aj za iných spoluinvestorov. Dokaze tam byt aj tyzden ticho a zaroven nasledujuci tyzden vam tam naskocia 3-6 aukcii. Aktualne je max pozicka 10 000 (min. 500eur) este o nu nik nepoziadal, netusim ci by sme ju dokazali naplnit. :))) A ci ju niekto bude chciet, pretoze doba splacania je zatial do 3 rokov. Žiadatelia su rozny, ale casto su tam ludia ktory potrebuju prefinancovat pozicky z nebankoviek. https://www.zltymelon.sk/aukcie/ukoncene si mozete pozriet, ze casi menej ako 10 % su prec. Sem tam este posledna lastovicka, alebo 1000 - 2500 aukcia kde sa investori vytlacaju, ale vyssie ved si pozrite sami....v uvedenom linku. Ja to vidim ze miesta pre novych spoluinvestorov je tak dost a hlavne pre tych co maju terminovane vklady a nie su s vynosom spokojny a zaroven chcu sa zucastnovat pri rozhodovani do coho ist. Moja prva investicia bola do kamionistu co chce kupit kotol na tuhe palivo, lebo dreva ma dost, druha do pani co ma hobby matematiku a rozhodla sa ze vyda knihu matematiky 7 rokov aktivne doucuje ZS a SS ziakov :))) A rozne ine pribehy :))) Kolko z nich je klamstiev....netusim, ale verim ze peniaze so ziskom pridu spat....napriek tomu co treba z urokov platit statu....
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa Pette »

Podla toho, ako to spocital Martin52 (a verim, ze spravne), tak je to nezaujimave.

Davas do toho hotove ciste peniaze a vysledok po roku, dvoch je vela nutnych platieb - dan, zdr. odvody a stale je tam riziko zlyhania napr 3 z 15 uverov, a si zrazu v absolutnom minuse.
Lewis
Príspevky: 5
Dátum registrácie: So 14 12, 2013 3:22 am

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa Lewis »

Riziko zlyhania je relativne, pretoze pri neplateni to neznamena, ze hasla fajka a nadobro sa k peniazom nedostanes. Avsak samozrejme nie je to zaujimave pre cloveka aktivne obchodujuceho na Forexe, alebo akcie a komodity. Moze to byt velmi zaujimave pre cloveka ktory ma nejake peniaze a /ziadne/minimalne skusenosti s investovanim a jeho doterajsia investicna aktivita je to, ze necha svoje peniazky na terminaku, alebo sporiacom ucte. Kde na ne nesiahne. S likviditou pozicie, ano tam pokial sa nesprevadzkuje burza portfolia tak je to tazke. Ak niekto natvrdo nesplaca viac ako 2 mesiace tak je vyzvany na okamzite splatenie aj prislusenstvom...ak napriek tomu situaciu neriesi caka ho sud a v najhorsom scenari exekucia...ale s tymto sa investor /ak nechce/nemusi zaoberat, pretoze portal to zastresi. No a teraz prichadzame k bodu kedy uz je to riziko.....ukaze sa ze nie je co exekuovat a dlznik by vyhlasil osobny bankrot ..... avsak to je tiez na dlhe lakte a dlznik strati niekolko rokov zivota len tym aby sa vyhol plateniu. Komodity a akcie ci forex ta dokazu obtiahnut ovela rychlejsie ale predtym ti daju nadej na vyhru :))))) Forex mi dlzi 6000 eur fical som si na dennom profite 200 eur avsak reinvestoval som ich, aby som mohol otvarat vacsie pozicie az som to prepiskol, proste neopatrnost isiel som moc na hranu len 1 raz len raz. :))))) Momentalne aj tymto sposobom sa snazim vybudovat dostatocne imanie na to aby som si min. tych 6K vzal s5 :)))))) Aspon to je plan :)))) Viem ze pani, ktory tu operuju s niekolko 10 000 az 100 000 eurami sa naramne bavia :) A necudujem sa im. Verim, ze niekedy v buducnosti sa budem smiat s nimi na podobnom prispevku niekoho ineho....a budem mu drzat palce :))) Pokial viem vsetky prijmy musis rovnako priznat ci uz obchodujes s akciami...atd okrem forexu ten si spocitas zisk odpocitas stratu a ak mas kladnu hodnotu az tu danis. Vsetko su to kapitalove prijmy.

A ako Martin52 pisal : tak ak das za 15% cca 10% cistych mas doma.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa rmaly »

inac na margo dani zo ZltehoMelonu. Ako to bude s danovym priznanim? Poslu oni nejaky sumar alebo sa to da nejak vytlacit (v style, vynos je tolkoto za tento rok - 2013 - a napiste do danoveho priznania do kolonky xy cislo zz)?
Dik
Lewis
Príspevky: 5
Dátum registrácie: So 14 12, 2013 3:22 am

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa Lewis »

Ano, pride ti, nazvime to rocny sumar, kde mas o.i. realne pripisane uroky v dany rok. A tuto ciastku uveddies v DP.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: zltymelon

Príspevok od používateľa rmaly »

Lewis napísal:Ano, pride ti, nazvime to rocny sumar, kde mas o.i. realne pripisane uroky v dany rok. A tuto ciastku uveddies v DP.
super, dik...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: zlty melon

Príspevok od používateľa filip glasa »

Porovnanie Zlteho Melona, Ise Pankur a Plan B:

http://ako-investovat.sk/clanok/659/zlt ... h-portalov" onclick="window.open(this.href);return false;

Je to pohlad z vonku na ich weby, podmienky atd. vacsie rozdiely sa najdu az pri realnom zainvestovani a odskusani.

kazdopadne poziciek je tak malo, ze to velmi ani nedava vyznam skusat.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: zlty melon

Príspevok od používateľa Airmike »

filip, mas prehlad o najvacsich portaloch ktore existuju dlhodobejsie?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: zlty melon

Príspevok od používateľa filip glasa »

V amerike:
https://www.lendingclub.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

V anglicku:
http://www.zopa.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
duku
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 08 10, 2010 11:10 am

Re: zlty melon

Príspevok od používateľa duku »

Tu je pravidelne aktualizovany prehlad asi vsetkych podobnych systemov na svete:
http://www.wiseclerk.com/group-news/
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: zlty melon

Príspevok od používateľa Airmike »

duku dakujem za link
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: zlty melon

Príspevok od používateľa filip glasa »

Infografika od melona:
Prílohy
infografika jan.2014[1][1][2].png
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: zlty melon

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ako vyzerá naše portfólio v Žltom melóne:

http://ako-investovat.sk/clanok/852/kol ... -pozickach" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: zlty melon

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ako sa investuje do poziciek v USA:

http://www.podnikanivusa.com/2014/07/25 ... 2p-pujcek/" onclick="window.open(this.href);return false;
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: zlty melon

Príspevok od používateľa marco »

Ahojte,

co vravite na toto ? Mozno by som tam nejake mensie peniaze dal.

https://www.zltymelon.sk/cash-free-byvanie" onclick="window.open(this.href);return false;
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: zlty melon

Príspevok od používateľa filip glasa »

Je to +- podobne ako klasicky HY dlhopis.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: zlty melon

Príspevok od používateľa rmaly »

musim povedat, ze sa mi zda, ze sa trosku zvysil pocet ziadatelov (co je dobre, lebo na zaciatku bol pretlak investorov)...
Ja mam zatial uvedeny vynos ci ako to volaju okolo 11.5% (co je pod priemer uvadzany pre cely ZltyMelon... ale mam to na hranie zatial
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: zlty melon

Príspevok od používateľa marco »

zda sa mi to byt celkom zaujimave, nakolko dotycny developer ma dobre projekty - riziko za tych 6% p.a. vidim OK

taktiez zvazim, ze si vyskladam s par peniazmi mensie portfolio na melone - je to hranie, ale nova skusenost a par E to snad hodi
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: zlty melon

Príspevok od používateľa Rokosák »

Marco, mas nezavisle informacie, alebo sa spoliehas na to co pisu sponzori o sebe?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: zlty melon

Príspevok od používateľa marco »

Viem o par projektoch, ktore realizovalo Cresco. Aktualne napr. dalsia vystavba projektu Slnecnice, ktora sa predava velmi dobre. Ak mas nejake ine info, kludne napis.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
oko
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Po 18 03, 2013 9:25 pm
Has thanked: 2 times

Re: zlty melon

Príspevok od používateľa oko »

Davam do pozornosti aj tuto stranku, je to nieco na styl zlteho melona ale lepsie zabehnute (viac penazi, viac krajin)
https://www.bondora.sk/sk/domov" onclick="window.open(this.href);return false;
je tam aj autopilot, teda odpada neustala nutnost "tocit"
Napísať odpoveď

Návrat na "Garantované vklady, investičné certifikáty, dlhopisy"