Daňové priznanie - rýchla pomoc

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
petern
Príspevky: 23
Dátum registrácie: So 24 10, 2009 11:54 am

Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa petern »

Chcem sa vás opýtať, ako by som mal postupovať pri daňovom priznaní, keď som na obchodovaní na akciách, opciach a forexe zarobil za minulý rok cca 1000 EUR? Spomenul som si, že by som mal do konca marca zdaniť aj toto :D Daňové priznanie ale už za mňa podal môj zamestnávateľ, kde sú ale uvedené len moje príjmy zo zamestnania...
Je možné podať aj druhé daňové priznanie? Zdaním to tak, že zaplatím 19% z 1000 EUR? čiže 190? alebo sa platia aj nejaké iné dane alebo odvody?

Vie mi niekto rýchlo popísať ako by som mal postupovať? Veľmi pekne ďakujem za pomoc
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa slimak »

petern napísal:Chcem sa vás opýtať, ako by som mal postupovať pri daňovom priznaní, keď som na obchodovaní na akciách, opciach a forexe zarobil za minulý rok cca 1000 EUR? Spomenul som si, že by som mal do konca marca zdaniť aj toto :D Daňové priznanie ale už za mňa podal môj zamestnávateľ, kde sú ale uvedené len moje príjmy zo zamestnania...
Je možné podať aj druhé daňové priznanie? Zdaním to tak, že zaplatím 19% z 1000 EUR? čiže 190? alebo sa platia aj nejaké iné dane alebo odvody?

Vie mi niekto rýchlo popísať ako by som mal postupovať? Veľmi pekne ďakujem za pomoc
Oparvne danove priznanie do 2.4.2013 ide dat vzdy - teda na to predchadzajuce sa neprihliada.

Chces si podat svoje, zamestnavatela si poziadal o rocne zuctovanie - v tomto sa nevyznam. Ale normalne si poziadas o potvrdenie o prijme zamestnavatela - da ti tlacivo - kolko si zarobil minuly rok a do buduceho utorku podaj danove priznenie. Normalne B FO,ale kde sa to dava nepoznam. Sa porozpravaj so mzdovou uctovnickou u svojho zamestnavatela.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa Dana »

Tak ako písal slimák bude ti treba potvrdenie o príjmoch od zamestnávateľa a údaje z tohto potvrdenia budeš prepisovať do DP FO B.
Na 1. strane vyplníš r.01 „Druh daňového priznania“ zaškrtneš krížikom „daňové priznanie“ za rok 2012. Ročné zúčtovanie sa za DP nepovažuje a kedže si ešte žiadne DP nepodal, nemôžeš zaškrtnúť, že ide o opravné DP. Zamestnávateľ ti sice ročné zúčtovanie spravil, ale ešte nič nevysporiadal, takže kľudne podať riadne DP.
Potom ešte na 1. strane vyplníš r. 04 – 13 paličkovým písmom /tel./fax je nepovinný/
Na každej strane hore bude treba vypisovať rodné číslo.
V. odd. budeš prepisovať sumy, ktoré máš na potvrdení o príjmoch od zamestnávateľa
V DP r. 34 opisuješ sumy ktoré máš na potvrdení v r. 01,
r.35 prepisuješ sumy z potvrdenia na r. 03
r.36 mala by ti výjsť suma, ktorá je v potvrdení na r. 04
Čísla sa nezapisujú zľava, tak ako text, ale zprava /odzadu/ si odpočítať počet okienok podľa toho z koľkých číslic sa bude číslo skladať a tak začať písať / č.údaj zarovnávaný vpravo/

DP VIII. odd.
Ak máš akcie/opcie kúpené po r. 2011 vieš už využiť len oslobodenie 500 € v úhrne, ak by si mal nadobudnuté pred r. 2011 je oslobodenie trochu vyššie /925,95 €/ Musíš sa sám rozhodnúť ,kde oslobodenie využiješ, príp. si môžeš rozdeliť , že časť využiješ pri opciách, zvyšnú časť potom pri akciách, ale nesmieš prekročiť úhrn /pravdepodobne len tých 500 €/
Dole pod VIII. odd v DP ti píšu ako sa r. 4, 5 vyplňujú . /asi posledná veta/ Ak uplatňuješ oslobodenie robíš príjem – výdaj – oslobodenie, teda od zisku odrátaš oslobodenie a výslednú sumu píšeš na príslušný riadok /opcie na r. 4, akcie na r. 5/ do stlpca 1. Do stlpca 2 sa nepíše nič.
Ak už nemôžeš oslobodenie uplatniť, lebo si ho vyčerpal ,zapisuješ na príslušný riadok zvlášť príjem v stlpci 1 a v stlpci 2 výdaj.
Príjmy z forexu idú v VIII. odd. na r. 10, neplatí tu žiadne oslobodenie, takže vyplňuješ klasicky v prepočte na našu menu uvedieš príjmy v stlpci 1, v stlpci 2 uviesť výdaje.
Vyčísliť r. 14, potom r. 56,57
na 7. strane r. 58, 67,71,72,74 /tlačivo ťa navádza ako ich vyplniť/
X. odd. r. 76, na r. 77 suma 3 644,74 r. 78/ak by sa ťa mohol týkať/ r. 79,80,81,82, sumu z r. 82 uviesť aj na r. 85,91,95, ak je nárok na DB vyplniť r. 96,97,98 /potvrdenie o príjmoch r. 08/ r.99 príp. ak treba aj dalšie riadky
r. 105 suma z potvrdenia o príjmoch na r. 05 potom podľa návodu vyplniť r.110
V XIII.od. krížikom zaškrtnúť, či budeš /nebudeš darovať 2-3% z dane podpis
K DP treba priložiť potvrdenie o príjmoch od zamestnávateľa príp. ročné zúčtovanie /už z čoho sa vychádzalo/ na 11. strane hore vyplniť počet príloh, dátum, podpis a tiež vyplniť ten biely papier, ktorý je vložený v DP, to bude potvrdenie pre teba o podaní DP.

Okrem zaplatenej dane, budú aj 14 %-né odvody zo základu dane, ktorý vyčísliš v VIII.odd. Do pol roka by si mal potom od poisťovne obdržať list s vyčísleným nedoplatku. /zdr. poisťovňa si to už urobí z DP ktoré podáš/
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
petern
Príspevky: 23
Dátum registrácie: So 24 10, 2009 11:54 am

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa petern »

Ďakujem veľmi pekne za rady.

Ešte by som to chcel ilustrovať na príklade, či to dobre chápem:

Mám napríklad zisk z akcii 400 eur (príjmy 10000, výdavky 9600) a zisk z opcii 600 eur (príjmy 10000, výdavky 9400).

Oslobodenie 500 eur chcem vyuzit napriklad na opcie.

Takze v oddieli VIII vypisem:
do 4 riadku v 1.stplci 9500 (lebo 10tisic minus oslobodenych 500) a do druheho stlpca 9400
alebo sem vypisem v 1.stlpci 100 (lebo zisk 600 minus oslobodenych 500) a do druheho stlpca nic?
alebo nejako inak?
do 5 riadku by som postupoval podobne, iba by som uz neuvazoval o oslobodenych 500 eur.

Ako prilohu mozem k danovemu priznaniu dat vypis ziskov a strat od brokera - cize tam, kde je vidie kolko bol zisk, na ktorej akcii/opcii? Alebo nejaky iny vypis, kde bude vidiet aj kolko som zaplatil za akciu/opciu, ked som ju kupil a ked som ju predal?
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa slimak »

Ja ti poradit neviem, nikdy som sa tym nezaoberal, ziaden moj klient nemal tieto problemy. Inak by som vedel, prilohy by som nedaval ziadne. Napisal cisla a koniec. Prilohy su potvrdenia, rodne listy, vykazy - tlaciva -ktore su dane aj ako maju vyzerat statom - ich tlaciva, su aj potvrdenia o nasteve skoly - tie su od skoly,ale nejake tlaciva od brokera? Inak vyjadrujem sa len k priloham a mozno zle. Ale podla mna to sa tam nedava. Ja by som to tam nedaval. Ale nevyznam sa.

Inak k tym prijmom. Kolegyna napisala viac,lebo viac aj vie.
http://www.szk.sk/files/legislativa/200 ... 120930.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Paragraf 8
d) príjmy z prevodu opcií,

oslobodenie od dane je§9
i) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7
nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a
úhrnom výdavkov presiahne 500 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú
sumu; ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), uplatní sa
oslobodenie od dane podľa písmena g) a podľa tohto písmena, najviac v úhrnnej výške 500 eur
Naposledy upravil/-a slimak v Ut 26 03, 2013 10:51 pm, upravené celkom 1 krát.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa Dana »

Ak chceš uplatniť oslobodenie pri opciách napísal by si do r. 4 stlpec 1 100 , stlpec 2 nič,
na r. 5 /akcie/ stlpec 1 10 000 stlpec 2 9 600
Ako prílohu dávaš len potvrdenie o príjmoch zo zamestnania, výpis od brokera si odložíš a ten daniarom ukážeš až ked by sa ti ohlásili na kontrolu
Kľudne čo je nejasné sa pýtaj.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
petern
Príspevky: 23
Dátum registrácie: So 24 10, 2009 11:54 am

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa petern »

Ďakujem veľmi za pomoc.

Ešte otázka, prečo by som v riadku 4 uviedol 1100 eur? Keď si chcem uplatniť oslobodenie 500,-EUR, nemalo by tam byť 100 EUR (čiže 600-500?) a v stĺpci 2 nič?

A ešte 1 otázka:) Ak som dobre pochopil, rátajú sa iba uzavreté pozície v roku 2012,že? Čiže kúpim akciu v 2011 a predám v 2012 - rátam. Kúpim v 2012 a predám v 2013 - vôbec sa neráta, áno?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa Dana »

Áno r.4 100, tá jednotka mala patriť k slovu stlpec /trochu nešťastne napísané/
Áno počítaš iba to, čo si mal predané v r. 2012. Ak predáš v r. 2013 zahrnieš do DP za rok 2013.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
petern
Príspevky: 23
Dátum registrácie: So 24 10, 2009 11:54 am

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa petern »

Ďakujem, už to tuším budem vedieť aj vyplniť:)

A ešte snáď posledná otázka: Ako prílohu mám k tomu dať "Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti za rok 2012" ? Toto som dostal od zamestnávateľa. Je to ono? Či to má byť niečo iné?
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa kiikino »

ano kopiu toho rocneho zuctovania, original si nechas
petern
Príspevky: 23
Dátum registrácie: So 24 10, 2009 11:54 am

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa petern »

este jedna otazka, ak som mal z akcii v usa vyplatene aj dividendy, mam ich uviest do danoveho priznania, aj ked mi bola z nich uz v usa strhnute zrazkova dan? Uvadza sa to do VII.oddielu - uroky a ostatne vynosy z cennych papierov? alebo niekde inde? plati aj na toto nejake oslobodenie alebo obmedzenie?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa Dana »

Dividendy neuvádzaš v DP, kedže od r. 2004 nie sú predmetom dane.
Ak by si mal dividendy vyššie ako 339 € treba ich výšku nahlásiť do konca mája zdravotnej poisťovni kvôli zdr. odvodom. Ak ich však vyššie nemáš nemusíš hlásiť nič.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
petern
Príspevky: 23
Dátum registrácie: So 24 10, 2009 11:54 am

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa petern »

Sorry, že sa stále niečo pýtam, ale na aké číslo účtu mám potom zaplatiť daň, ktorú som si vypočítal v daňovom priznaní? a aký mám dať variabilný symbol, prípadne konštantný symbol? nikdy som si daňové priznanie predtým nepodával, takže nemám pridelené žiadne číslo ani nič také...
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa slimak »

http://drsr.sk/wps/portal" onclick="window.open(this.href);return false;

hned kliknita na to najprvsie-
OÚD - Osobný účet daňovníka
Zadaj tam DIC,asi nemas, tak rodne cislo.

Ak mas cislo tak si ho najdes,Ak nie tak v danovom priznani skrtas nebolo mi pridelene...(priznam neviem co sa robi v takom pripade). nestretol som sa. Ale pravdepodobne to je. Lebo nedoplatok moze mat hocikto - aj ja a ja cislo uctu nemam mat preco. Skusil som nemam.
Mozno sa mylim,ale predcisle je 500208 - to tvoje 10 miestne cislo/8180
Variabilny symbol 1700992012
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa jogo »

Dana napísal:DP VIII. odd.
Ak máš akcie/opcie kúpené po r. 2011 vieš už využiť len oslobodenie 500 € v úhrne, ak by si mal nadobudnuté pred r. 2011 je oslobodenie trochu vyššie /925,95 €/ Musíš sa sám rozhodnúť ,kde oslobodenie využiješ, príp. si môžeš rozdeliť , že časť využiješ pri opciách, zvyšnú časť potom pri akciách, ale nesmieš prekročiť úhrn /pravdepodobne len tých 500 €/
Dana, chcem sa poradit.
Za tento rok som uz predal v zisku SPY, ktore som nadobudol minuly rok a nezdanitelne minimum 500 Eur mam tym padom vycerpane.
Dostali sa mi vsak do zisku akcie kupene v roku 2008 a zaciatkom roka 2009 na ktore by som mohol uplatnit nezdanitelne minimum 925 Euro.
Ak ich predam tohto roku, budem moct uplatnit 925 Euro na tieto akcie z roku 2008 a 500 Eur na SPY ?
Alebo mozem uplanit 500 Eur na SPY a 425 Eur na akcie z roku 2008?
Ak nie, tak ich predam na buduci rok a vyuzijem 925 Euro na akcie z roku 2008.
Ako to bude zo zdravotnymi odvodmi z predaja akcii kupenych roku 2008?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa Dana »

Môžeš využiť 500 € na SPY a 425 € na tie staršie akcie, ak predáš všetko v tomto roku.
Ak máš zisk vyšší ako oslobodenie budeš platiť zdr. odvody aj z tých starších akcii. To platí len pre dividendy, že odvody sa nemusia platiť zo zisku, ktorý bol vytvorený pred r. 2011.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa gogo956 »

By ma velmi zaujimalo, ako by danovy urad mohol prist na to,ze niekto mal minuly rok nezdanene prijmy z akcii/dividend ktore neuviedol v DP za predpokladu ze je iba zamestnanec a brokera ma zahranicneho. Silno pochybujem ze zahranicni brokeri by mali povinnost automaticky posielat nasim uradom kazdorocne nejake prehlady o pohyboch na uctoch svojich klientov. Jedine ako by na to vedela financna policia prist je,ze by si vsimla ze zo zahranicia boli pripisane na bu vysoke sumy,lenze aj toto riziko sa da podla mna du urcitej miery "diverzifikovat".
Aky je vas nazor?
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa kiikino »

davnejsie som na nejakom fore cital ze jeden cech mal nejake kanadske akcie a a kanadania ho bonzli danovakom ze mal z nich dividendy ale ako to bolo dalej to neviem
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa jogo »

gogo956 napísal:By ma velmi zaujimalo, ako by danovy urad mohol prist na to,ze niekto mal minuly rok nezdanene prijmy z akcii/dividend ktore neuviedol v DP za predpokladu ze je iba zamestnanec a brokera ma zahranicneho. Silno pochybujem ze zahranicni brokeri by mali povinnost automaticky posielat nasim uradom kazdorocne nejake prehlady o pohyboch na uctoch svojich klientov. Jedine ako by na to vedela financna policia prist je,ze by si vsimla ze zo zahranicia boli pripisane na bu vysoke sumy,lenze aj toto riziko sa da podla mna du urcitej miery "diverzifikovat".
Aky je vas nazor?
Az by si siel nahodou na danovu kontrolu, tak tam musis priniest vypis od brokera. A tam budu uvedene aj dividendy. Ak ti zistia, ze si ich nezdanil, tak ti urobia hlbkovu kontrolu za cele obdobie niekolkych rokov a kedze vsetky vypisy sa archivuju aj u brokera, nic neschovas.
Cize ako vravi kamarat: Do danoveho priznania mozes napisat co chces...az do najblizsej danovej kontroly.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa gogo956 »

jogo

mna skor zaujimalo,ako danovy urad vobec pride na to, ze je clovek drzitelom nejakych akcii ?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa jogo »

Napriklad tak, ako pisal Kikino. Ten pribeh toho chlapika som kdesi cital aj ja.
Dalsia vec.
Peniaze brokerovi a hlavne od brokera ti prichadzaju na tvoj ucet v banke, cize je to zaevidovane. Dalej je to uz len nahoda, ci ti na to pride, ze mas ucet u brokera a nepoziada ta o vypisy z obchodovania napriklad pri kontrole tvojich prijmov z podnikania.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa demorez »

ozivujem tuto tem s jednou otazkou:
v roku 2014 som mal prijmy z urokov cca. 5 eur (vysledok investicneho "testu"). teoreticky aky postih mi hrozi ak tieto prijmy nepriznam a necham zamestnavatela by mi spravil danove priznanie? ide mi o to ci naklade spojene s tym ze si spravim danove priznanie sam nejsu vyssie ako samotna pokuta. este doplnim ze tieto urokove prijmy su len v systeme investovania, nikdy neboli preposlane na moj osobny ucet alebo nieco podobme.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čo to je ,,systém investovania,,?
Bežné úroky v banke netreba zdaňovať, lebo sú zdaňované automaticky zrážkovou daňou vo výške 19%.
To znamená, že banka klientovi vypočítané úroky zdaní a až následne pripíše na účet.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa demorez »

nie je to v banke. je to cez zlty melon a "v systeme investovania" znamena ze prijmy su v systeme zlteho melona a nepreposial som si ich na moj osobny ucet.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa Dana »

Zamestnávateľ robí ročné zúčtovanie, to sa nepovažuje za daňové priznanie.
Ak by ti na to prišli, najhorším nákladom by bola pokuta za nepodanie daňového priznania, čo môže byť od 30 do 16 000 €.
Ak si budeš chcieť DP podať sám, musíš od zamestnávateľa pýtať potvrdenie o príjmoch.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa Marcos »

vopred sa ospravedlnujem za naivnu otazku ale viete mi v skratke povedat ake prilohy k danovemu priznaniu musim podavat a ako si vypocitat dan a tym padom aku evidenciu potrebujem viest - napr. ak by som robil trading len od roku 2015, mal by som niekolko ziskovych a niekolko stratovych obchodov? Zaujma ma hlavne ci sa zdanuje zisk z kazdeho obchodu jednotlivo alebo len sumarne za cely ucet? (Ak jednotlivo, su straty odpocitatelnou polozkou?) Ako sa prejavuju obchody ktore by som napriklad drzal cez rok - daju sa pouzit na danovu optimalizaciu? (Cize hypoteticky - oplati sa napr. obchod u ktoreho som presvedceny ze bude stratovy ukoncit v r. 2015 aby mi znizil danovy zaklad alebo naopak potiahnut ho do roku 2016 aby mi znizil zaklad dane v tom roku? Dtto. len opacne plati o ziskovych obchodoch).
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa jogo »

Je to tak ako pises, len nemozes miesat cenne papiere, opcie a derivaty dokopy. tzn. ze napr. stratu z derivatov nemozes odpocitat od zisku z cennych papierov.
Spocitas zisky za rok odpocitas straty za rok a vysledok zdanis. Ak ti vyjde strata, neda sa preniest do buduceho roka ani odpocitat od inej polozky(napr. strata z opcii od zisku z cennych papierov).
Zisky z CP, opcii a derivatov sa scitaju dokopy a vysledok je danovy zaklad podla par. 8 ostatne prijmy.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa Dana »

Čo sa týka obchodovania, k DP sa žiadne prílohy nedávajú. Výpisy by si ukazoval len v prípade daňovej kontroly. Ak by si bol zamestnaný, k DP treba priložiť potvrdenie o príjmoch, ktoré dá zamestnávateľ.
U CP úhrn príjmov – úhrn výdajov – 500 € , zisk nad 500 € je základ dane pre CP.
Príjem = počet ks x pred, cena CP , výdaje počet ks x kúpna cena CP + poplatky za nákup /predaj.
V podstate ten celkový zisk/stratu ti vypočíta aj IB, ak predáš len časť pozície aj s alikvotnou čiastkou z poplatku. Len či to aj delia podľa skupín CP, opcie, deriváty, to už neviem.
Ak by si obchodoval v inej mene ako €, tak potom ešte treba nejakým spôsobom urobiť prepočet do našej meny. A tam je už dosť možné, že prepočet by sa musel robiť na každý obchod jednotlivo ak by otvorenie a zavretie obchodu nebolo v rámci 1 roka. /zdaňovacieho obdobia/
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa Marcos »

Jogo, Dana, ktore reporty od interactive brokers pouzivate pre ucely vyplnenia danoveho priznania? Archivujete si ich? (Predpokladam ze to nie je potrebne, IB ich musi drzat, nie?)
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa Dana »

Nemám IB, tak neviem koľko tých výpisov tam majú. Mali by tam byť všetky obchody za rok.
Ak by držali tie výpisy aspoň 6 rokov, tak nemusel by si archivovať, pokial ti budú stále prístupné. Možno ti niekto odpovie, kto je tam dlhšie.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa jogo »

Ja mam IB iba od minuleho roka a danovy vypis som tam jaksi nenasiel, resp. mi neprisiel. Kedze islo len o par eur, tak som sa tym dalej nezaoberal.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
futurer
Silver Member *
Príspevky: 254
Dátum registrácie: Št 25 12, 2014 9:07 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa futurer »

Marcos napísal:Jogo, Dana, ktore reporty od interactive brokers pouzivate pre ucely vyplnenia danoveho priznania? Archivujete si ich? (Predpokladam ze to nie je potrebne, IB ich musi drzat, nie?)
Ahoj. U IB najdeš reporty do r. 2011 včetně.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa jaja »

Nevim jak na Slovensku, ale u nas se do DP dava suma nakupu a prodeju zvlast, ne jen suma zisku a ztrat. To, pokud vim, zadny report od IB nespocita, takze si report kopiruju do Excelu a tam to spocitam z jednotlivych obchodu.
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa Marcos »

podla toho co som ja cital v diskusii tak sa prijem - vydaj - 500 EUR vyplna do 1. stlpca, budem ale rad ak to Dana potvrdis alebo opravis :)
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa Dana »

U CP áno, vyplňa sa tak.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa Marcos »

super, dakujem za rychlu odpoved. a u CFD - derivatov je to tiez tak?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Daňové priznanie - rýchla pomoc

Príspevok od používateľa Dana »

u derivátov nie je žiadne oslobodenie - tam by si mal napísať zvlášť príjem a zvlášť výdaj, ak to tak vieš napísať. A ak nie napíš len do kolonky príjem svoj zisk a do výdajov už nepíš nič.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"