poľnohospodárske/zemedelské komodity

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

poľnohospodárske/zemedelské komodity

Príspevok od používateľa filip glasa »

taký všeobecný článok o polnohospodárskych komoditách akých je momentálne veľa ( po náraste cien potrvín : -)

http://www.investujeme.cz/clanky/zemede ... o-lidstvo/
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: poľnohospodárske/zemedelské komodity

Príspevok od používateľa Honzajs »

Akorát že je zaměřen na propagaci X-Trade Brokers a derivátových obchodů.
Ani zmínka o tom, že na zemědělské komodity lze i přes ETFka, certifikáty...

http://honzajs.porcus.cz/komodity/zemedelske_plodiny/
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: poľnohospodárske/zemedelské komodity

Príspevok od používateľa filip glasa »

No je to taký PR článok, ale hlavne mi išlo o to, že tam boli zhrnuté tie všeobecné infošky.

ETF a certifikáty si myslím každý nájde ( minimálne u honzajsa).
cez klasické fondy na Slovensku napr.:
http://www.pioneerinvestments.sk/Fond/Z ... ommodities
Len tam nemajú vypísané presnejšie portfólio.
Rancho
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 25 02, 2013 11:59 am

Re: poľnohospodárske/zemedelské komodity

Príspevok od používateľa Rancho »

Zdravím vospolok,
mohol by prosím Vás niekto objasniť začiatočníkovi čo za množstvo kukurice sa skrýva za -napr. aktuálne 693 USD- , vo futures kontrakte tejto plodiny?
Je to cena za 5000 US bushels? Asi strácam v jednotkách ale conventer unit v mojom telefone ukazuje, že 5000bu. = 176,2m3= cca. 141t (ak beriem 800kg/m3) = cca.4,9 USD/t ..nie je to nejako málo? veď to je cena piesku..

Kde robím chybu? Ako je to? ..Ďakujem
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: poľnohospodárske/zemedelské komodity

Príspevok od používateľa Biosko »

to bude cena za 1 bushel imho.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: poľnohospodárske/zemedelské komodity

Príspevok od používateľa kiikino »

http://www.cmegroup.com/trading/agricul ... tions.html
ak si to dobre prestudujes tak zistis
1 kontrakt je 5000 buselov
cena je udavana v centoch za 1 busel nie USD
cena ZCH3 je momentalne 688,25 udavana v centoch za busel - teda jeden busel(25kg) stoji 6,88
cely kontrakt ma cenu 34 400
Rancho
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 25 02, 2013 11:59 am

Re: poľnohospodárske/zemedelské komodity

Príspevok od používateľa Rancho »

Mám tu posťahované špecifikácie kontraktov z rôznych zdrojov ale bez tejto info. Mrknúť priamo na cme ma nenapadlo :roll: Díky, zas som múdrejší :D
peter25
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ne 09 10, 2011 12:26 pm

Re: poľnohospodárske/zemedelské komodity

Príspevok od používateľa peter25 »

Mám takú otázku, ktorá sa vám možno bude zdať hlúpa, ale aj napriek tomu by som bol rád, ak by ste mi na ňu odpovedali a objasnili mi to, čo mi nie je jasné.
Takže mňa zaujíma, že prečo vlastne sú agrárne komodity kótované na burzách. Prečo musí byť cena pšnice (alebo inej komodity) kótovaná niekde na burze ? Však predsa pšenica/kukurica je len obyčajný výrobok (polnohos. produkt), ktorý má svojho producenta, ktorý môže svoje produkty hocikde a hocikomu predať. Prečo by ho mala zaujímať nejaká cena na burze v Chicagu ? To akože bez burzy si nenájdem odberateľov alebo čo ?
Možno mi niečo uniká, a práve nechápem podstatu komoditnej burzy. Budem rád, ak mi niekto pomôže objasniť moju nevedomosť. Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: poľnohospodárske/zemedelské komodity

Príspevok od používateľa filip glasa »

Su komodity, ktore su obchodovane na burze a potom komodity, ktore na budrze obchodovane nie su. Predat mozes jedny aj druhe.
Futures kontrakt na psenicu je kontrakt o buducej dodavke psenice za vopred stanovenu cenu. Takyto kontrakt moze producent urobit aj sukromne - bez burzy. A vacsina predajov komodit sa aj zrealizuje bez burzy.
Rovnako ako v pripade akcii - vacsina upisov spolocnosti, alebo predajov podielov v spolocnosti sa zrealizuje bez burzy.
Alebo vacsina uverov sa realizuje bez burzy (bez dlhopisov).

Burza je len tak nadstavba nad klasicke obchody.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: poľnohospodárske/zemedelské komodity

Príspevok od používateľa Rokosák »

filip glasa napísal:vacsina predajov komodit sa aj zrealizuje bez burzy.
To plati pre predaj fyzickych teda realnych komodit. Ale nominalny objem futurit na komoditnej burze daleko presahuje urodu komodity na ktorej sa kontrakt futurity zaklada, pretoze sa viacnasobne kupuje a predava a znova kupuje a predava, atd. .
Pre ludi, ktori maju zaujem o obchodovanie s komoditnymi futuritami si dovolim poradit nasledovne:
Rada cislo 1 az 9999: Vyhybaj sa spekulacii s futuritami obrovskym oblukom.
Rada cislo 10,000: Kazdy obchod rob v prvom rade z pohladu minimalizacie strat. Pri futuritach mozes stratit viac ako svoj vklad. Pri shortoch dokonca strata moze byt teoreticky nekonecna.
Rada cislo 10001: Uzavri obchod v dostatocnej dobe pred vyprsanim terminu futurity. Nechces mat za nakladak kukurice v spalni.
Rada cislo 10002 az nekonecno: Vid radu cislo 1 az 9999.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: poľnohospodárske/zemedelské komodity

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ale nominalny objem futurit na komoditnej burze daleko presahuje urodu komodity na ktorej sa kontrakt futurity zaklada
No len okrem tych co su na burze je ovela vacsie mnozstvo komodit, ktore na burze nie su (uhlie, zemiaky, mlieko, ...). Drviva vacsina kontraktov cohokolvek na svete sa deje mimo burzy.
peter25
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ne 09 10, 2011 12:26 pm

Re: poľnohospodárske/zemedelské komodity

Príspevok od používateľa peter25 »

A prečo sa vlastne neobchoduje aj uhlie, zemiaky, mlieko atd., ale obchoduje sa iba sója, pšeinica, kukurica... ??

Prvú otázku som preto položil, lebo práve to sa mi nepozdáva, že načo pôjde nejaký velký producent na burzu, ked kontrakt vie predať aj mimo burzy ? Prečo, načo ? A kto sú dnes najväčšie "ryby" na trhu agrárnych komodít ? Kto vystupuje na strane na ponuky kontraktov ?

Jak je možné, že hodnota kontraktov vysoko prevyšuje reálnu ponuku ? ako môže byť na burze viac kontraktov ako je produkcia (odhadovaná). Keďže špekulanti svoje kontrakty musia ppred expiráciou predať, tak kto ich kúpi ??? Ten, kto ich všetky kúpy potom musí byť ten, kto reálne fyzicky prevezme všetkých tých XY mil. ton pšenice, kukurice, sóje, kakaa, atď..

Alebo je burza komodít iba hra medzi hedgovými fondami, bankami a drobnými špekulantmi ?
Napísať odpoveď

Návrat na "Komodity, komoditné akcie"