Slovenské štátne dlhopisy

Garantované fondy, zaistené vklady, investičné certifikáty, dlhopisy a obligácie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
pešiak
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ne 26 05, 2013 10:02 am

Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa pešiak »

No ako vieme, Slovensko nedávno emitovalo nové dlhopisy a ako som trošku štuudoval stránku ARDALu, tak ma aj napadla nejaká otázka.

Čítal som súbor "výsledky aukcie", kde sa píšu najzákladnejšie a najhlavnejšie info o jednotlivých aukciách. No a tam je údaj "celkový dopyt" a údaj "akceptovaný dopyt". Pri ŠD 219H je celkový dopyt 235 mil. EUR a akceptovaný dopyt 101 mil. EUR, teda ak tomu správne rozumiem, štát si požiačal pri tejto emisí 101 mil. EUR. Ale prečo si nevzal celých 235 mil. EUR ? Pri celkovom dopyte je priemerná sadzba 1,1885 % a pri akceptovanom 1,1240%, tak prečo si štát nevzal celých 235 mil. EUR ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa filip glasa »

lebo chcel len 101 a ostatne teoreticky mohol zobrat, ale asi tolko nepotrebovali.
pešiak
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ne 26 05, 2013 10:02 am

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa pešiak »

filip glasa napísal:lebo chcel len 101 a ostatne teoreticky mohol zobrat, ale asi tolko nepotrebovali.
no ja neviem. Však predsa emisia dlhopisov je hlavne o tom, že emitent sa podiela na určovaní úroku a že si požičiava od viacerých investorov a tak si teoreticky môže požičať kolko chce. A ešte k tomu za takúto nízku sadzbu si nepožičáš viac ako len 101 mil. EUR ?
GratianHarris
Príspevky: 1
Dátum registrácie: So 12 10, 2013 11:03 am

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa GratianHarris »

Na Slovensku sa o emisii štátnych dlhopisov pre verejnosť hovorilo viackrát, no nápad sa nikdy neujal.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 244 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa MiBi »

Slovensko prostredníctvom Agentúry na riadenie dlhu a likvidity ide robiť emisiu dlhopisov.
Otvorené sú v roku 2023 rôzne emisie, ale požadovaný viac ako 4% výnos nemá žiadna. Vydavajú sa teda s diskontom. Menej sa platí na úroku, viac na konci pri splatnosti. Veľká finta ako "nemať vysoké úrokové náklady", ale len vykázať veľký nárast dlhu.
Už sme si v roku 2023 požičali 9,4 miliardy EUR, aj keď plán bol len 8 miliárd eur.
Už dnes má v "špajzi" nová vláda napožičiavaných a k dispozícii viac ako 10 miliárd eur. Tie postupne minie na:
- splátku dlhopisov v novembri 2023: 1,5 miliardy eur
- úhradu výdavkov nad rámec príjmov do konca roka: 3 miliardy eur
- potom na úhradu splatných dlhopisov v roku 2024
- na úhradu výdavkov nad úroveň príjmov v roku 2024
Nová vláda bude vo veľmi komfortnej situácii a bude mať "z čoho míňať". A tak aj urobí, pričom si zbytok dopožičia postupne do júna 2024 a pôjde na doraz.
Predpokladáme, že to bude za cenu vysokého deficitu v roku 2023 a aj v roku 2024 už od začiatku roka s vysokým rastom deficitu. Napriek tomu to vláda ustojí a problém začne byť reálne až v strede budúceho roka.
Downgrade o 1 stupeň už je v požadovaných výnosoch slovenských dlhopisov zapracovaný a nacenený. Dnes je požadovaný výnos viac ako 1% nad požadovaný výnos nemeckých dlhopisov.
Pred rokom a pol to bolo len štvrť percenta, ale zhoršili sme sa. Je to daň za zlý výhľad vývoja verejných financií.
Požičali by ste si dnes na 10 rokov za viac ako 4%?
Lebo Slovensko to urobiť ide. A vo veľkom: miliardy.


Obrázok
Zdroj: https://www.facebook.com/databezpatosu/ ... ToqH1ZfKVl
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 244 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa MiBi »

Slovensko si v prvej aukcii dlhopisov po voľbách požičalo 431 miliónov eur. Pri desaťročných dlhopisoch zaplatí investorom viac než pred voľbami v septembri, výnosy cenných papierov s kratšou splatnosťou zas klesli.
Desaťročným dlhopisom podľa dát Agentúry pre riadenie dlhu a likviditu stúpli výnosy zo septembrových 3,87 percenta na 4,03 percenta. Pôžičkám na dlhopisoch s kratšou splatnosťou v júni 2027 zas klesli z 3,62 na 3,54 percenta.

Záujem investorov bol naďalej vyšší než dopyt štátu.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa marxx »

MiBi napísal: Po 16 10, 2023 12:51 pm Slovensko si v prvej aukcii dlhopisov po voľbách požičalo 431 miliónov eur. Pri desaťročných dlhopisoch zaplatí investorom viac než pred voľbami v septembri, výnosy cenných papierov s kratšou splatnosťou zas klesli.
Desaťročným dlhopisom podľa dát Agentúry pre riadenie dlhu a likviditu stúpli výnosy zo septembrových 3,87 percenta na 4,03 percenta. Pôžičkám na dlhopisoch s kratšou splatnosťou v júni 2027 zas klesli z 3,62 na 3,54 percenta.

Záujem investorov bol naďalej vyšší než dopyt štátu.
A práve na takéto dlhopisy sú naviazané úroky na hypotékach. Takže Fico môže pomáhať dlžníkom ako chce, ak nebude konsolidovať, pôjdu ešte vyššie a on bude musieť pomáhať ešte viac.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 164 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Glogol »

marxx napísal: Ut 24 10, 2023 3:12 pm
MiBi napísal: Po 16 10, 2023 12:51 pm Slovensko si v prvej aukcii dlhopisov po voľbách požičalo 431 miliónov eur. Pri desaťročných dlhopisoch zaplatí investorom viac než pred voľbami v septembri, výnosy cenných papierov s kratšou splatnosťou zas klesli.
Desaťročným dlhopisom podľa dát Agentúry pre riadenie dlhu a likviditu stúpli výnosy zo septembrových 3,87 percenta na 4,03 percenta. Pôžičkám na dlhopisoch s kratšou splatnosťou v júni 2027 zas klesli z 3,62 na 3,54 percenta.

Záujem investorov bol naďalej vyšší než dopyt štátu.
A práve na takéto dlhopisy sú naviazané úroky na hypotékach. Takže Fico môže pomáhať dlžníkom ako chce, ak nebude konsolidovať, pôjdu ešte vyššie a on bude musieť pomáhať ešte viac.
To nie Fico ale my vsetci ….Fico by pomahal keby daval zo svojich
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 244 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa MiBi »

SLOVENSKÉ desatročné štátne dlhopisy už majú vyšší vynos ako GRÉCKE.
1704395589077.jpg
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Ak na niekto zaujem, tak sa daju kupit aj na Trade Republic 😀
Prílohy
IMG_4261.png
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 243
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 76 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

niktoalebokadekto napísal: Pi 05 01, 2024 9:41 am Ak na niekto zaujem, tak sa daju kupit aj na Trade Republic 😀
Dajú sa kúpiť aj maďarské denominované v HUF?
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 164 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Glogol »

niktoalebokadekto napísal: Pi 05 01, 2024 9:41 am Ak na niekto zaujem, tak sa daju kupit aj na Trade Republic 😀
[/quote
ale nomimal >= 100k ? a frakcie sa nedaju, ci ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Baba Jaga napísal: Pi 05 01, 2024 10:03 am
niktoalebokadekto napísal: Pi 05 01, 2024 9:41 am Ak na niekto zaujem, tak sa daju kupit aj na Trade Republic 😀
Dajú sa kúpiť aj maďarské denominované v HUF?
vyzera, ze len euro
Prílohy
IMG_4262.png
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Glogol napísal: Pi 05 01, 2024 10:25 am
niktoalebokadekto napísal: Pi 05 01, 2024 9:41 am Ak na niekto zaujem, tak sa daju kupit aj na Trade Republic 😀
[/quote
ale nomimal >= 100k ? a frakcie sa nedaju, ci ?
vsetky dlhopisy by mali ist od 1 eura
Prílohy
IMG_4263.jpeg
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 45 times
Been thanked: 53 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Glogol napísal: Pi 05 01, 2024 10:25 am
niktoalebokadekto napísal: Pi 05 01, 2024 9:41 am Ak na niekto zaujem, tak sa daju kupit aj na Trade Republic 😀
[/quote
ale nomimal >= 100k ? a frakcie sa nedaju, ci ?
Aj frakcie.
Pri nákupe zadávaš požadovanú sumu, akceptovalo to aj 10 EUR. Poplatok za obchod je 1 EUR.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 164 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Glogol »

Diki - asi som sa prave rozhodol pre dalsieho brokera-idem pozriet vlakno o nom, Snad ta frakcia nebude CFD alebo daco ine na co sa nebude dat uplatnit rocny test. Lebo presne nad tym som dlhsie uvazoval. Rozsekat si financnu rezervu na cca 5 mensich casti , drzat v dlhych statnych dlhopisoch (alebo aj dlhopisoch velkych korporatov ) a v pripade potreby cast pouzit a mat moznost to po roku predat bez dane. Tie terminaky s tym uvazovanim kedy budem potrebovat mi nevyhovuju, jedine fio sporiaci ale tam 3% - dan. Dlhopisovym ETF-kam tiez nejako neviem prist na chut - nejako su moc diverzifikovane. Tazke toto mi vyhovuje,
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Tu este nejake info k tomu

Pri to slovensk dlhopise bol tento isin SK4000022539
Prílohy
IMG_4264.png
IMG_4265.png
IMG_4266.png
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 164 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Glogol »

niktoalebokadekto napísal: Pi 05 01, 2024 11:58 am Tu este nejake info k tomu

Pri to slovensk dlhopise bol tento isin SK4000022539
hmm tak teraz som z toho jelen. Na bsse.sk pisu ze nominal je 1e a na xetra su ako keby 2 nominaly - 10k a 200k

https://www.bsse.sk/bcpb/detail-cp/?isi ... %7C1197%23
https://www.boerse-frankfurt.de/anleihe ... 3-75-23-35
upps beriem spat - nasiel som ma xetre Minimum investment amount 1,000

Idem poziadat o permissions svojho brokera - som zvedavy. Bol by som dost na seba nastvany keby nominal nebol problem - cely cas som myslel ze pod 100k SK statny dlhopis nekupim.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 243
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 76 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Glogol napísal: Pi 05 01, 2024 1:00 pm
niktoalebokadekto napísal: Pi 05 01, 2024 11:58 am Tu este nejake info k tomu

Pri to slovensk dlhopise bol tento isin SK4000022539
hmm tak teraz som z toho jelen. Na bsse.sk pisu ze nominal je 1e a na xetra su ako keby 2 nominaly - 10k a 200k

https://www.bsse.sk/bcpb/detail-cp/?isi ... %7C1197%23
https://www.boerse-frankfurt.de/anleihe ... 3-75-23-35
upps beriem spat - nasiel som ma xetre Minimum investment amount 1,000

Idem poziadat o permissions svojho brokera - som zvedavy. Bol by som dost na seba nastvany keby nominal nebol problem - cely cas som myslel ze pod 100k SK statny dlhopis nekupim.
pozeral som na IBKR tam som našiel 25 SK dlhopisov 24 bez BID-ASK cien a jeden so splatnosťou 2047 je iba s ASK cenou 68,97
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Rokosák »

pešiak napísal: Ut 18 06, 2013 9:57 pm celkový dopyt 235 mil. EUR a akceptovaný dopyt 101 mil. EUR, teda ak tomu správne rozumiem, štát si požiačal pri tejto emisí 101 mil. EUR. Ale prečo si nevzal celých 235 mil. EUR ?
Aukcia znamena, ze kazdy velky hrac dava ponuky. Mali investori dostavaju priemernu cenu. Tie co stat neakceptoval boli vysoke ponuky.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa JanH »

Slovensko si včera pripísalo dôležité prvenstvo.
Stalo sa najmenej dôveryhodným dlžníkom v eurozóne, keď výnosy jeho desaťročných dlhopisov prevýšili úrok, ktorý za pôžičky platí Taliansko – krajina s dvojnásobným dlhom v pomere k výkonu ekonomiky a výrazne horším ratingom.

Minister financií Ladislav Kamenický sa už nemôže vyhovárať na externé faktory ako vojna na Ukrajine, ktorá spôsobila rast slovenských rizikových prirážok v roku 2022. Dôvod ich ďalšieho zhoršovania je už čisto domáci. Investori vláde neveria, že zúfalý stav verejných financií vôbec berie vážne.

(Kto veri Slovensku, teraz sa oplati nakupovat). :D
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 164 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Glogol »

JanH napísal: St 13 03, 2024 8:20 am Slovensko si včera pripísalo dôležité prvenstvo.
(Kto veri Slovensku, teraz sa oplati nakupovat). :D
Volici koalicie a clenovia vlady by mali povinne nakupovat - ziadnu NVDIU ale slovenske dlhopisy
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
hifron
Silver Member *
Príspevky: 284
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa hifron »

štát má príjem aj z firiem a živnostníkov. no a predstavte si, že sa urobí štatistika a zrazu sa zistí, že 80% živnostníkov je na švarc systéme a odvody a náklady stúpajú do nebies aj keď živnostník nemá zakázky(čo by nebol problém, pretože môže riešiť ako byť lepší a mať dovednosti ktoré môže alebo nemusí využiť podľa situácie a to síce sú tiež náklady, ale môžu sa splatiť, prípadne nie :) no a firmy to majú trocha len účtovníckejšie povedané, takže si povedať, že niektoré oblasti a tamojšie firmy hľadajú do čoho pichnúť, dostaneme z toho dlhopisový ementál :idea:, štátnym dlhopisom trocha vzdialený :D
xerces
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa xerces »

Glogol napísal: St 13 03, 2024 12:31 pm
JanH napísal: St 13 03, 2024 8:20 am Slovensko si včera pripísalo dôležité prvenstvo.
(Kto veri Slovensku, teraz sa oplati nakupovat). :D
Volici koalicie a clenovia vlady by mali povinne nakupovat - ziadnu NVDIU ale slovenske dlhopisy
Priznam sa ze ja by som si rad kupil SK dlhopisy ale zatial neviem ako. Idealne aby som nemusel platit nejake vysoke poplatky a dan z prijmu po rocnom casovom teste tak ako pri ETF. Skoda ze toto Slovensko nema lepsie zorganizovany, aby si obcan mohol lacno kupit dlhopisy svojej krajiny. Ved preco maju ist nase dane niekomu na zapade, ked mozu ist nam?
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 243
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 76 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

xerces napísal: Pi 12 04, 2024 11:16 am
Glogol napísal: St 13 03, 2024 12:31 pm
JanH napísal: St 13 03, 2024 8:20 am Slovensko si včera pripísalo dôležité prvenstvo.
(Kto veri Slovensku, teraz sa oplati nakupovat). :D
Volici koalicie a clenovia vlady by mali povinne nakupovat - ziadnu NVDIU ale slovenske dlhopisy
Priznam sa ze ja by som si rad kupil SK dlhopisy ale zatial neviem ako. Idealne aby som nemusel platit nejake vysoke poplatky a dan z prijmu po rocnom casovom teste tak ako pri ETF. Skoda ze toto Slovensko nema lepsie zorganizovany, aby si obcan mohol lacno kupit dlhopisy svojej krajiny. Ved preco maju ist nase dane niekomu na zapade, ked mozu ist nam?
Belgicko ponúka retail goverment bonds. Dokonca aby boli zaujímavejšie ako sporiace alebo termináky v banke, kde je výnos zdanený vo výške 30% tak znížili zrážkovú daň pri výplate kupónov z 30% na 15%.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Rozne krajiny poskytuju moznost priamo kupit svoje statne dlhopisy, bez poplatkov. A to nielen bohate krajiny ako Belgicko.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
xerces
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa xerces »

Celkom nerozumiem, lebo sa v tomto este nevyznam. Musim si to nastudovat. V zasade by som ale rad kupil dlhopisy a to kludne aj SK. Potrebujem miesto kde ulozit peniaze konzervativne s nizkym rizikom, ked zacnu klesat terminaky. Vynos by mal ale byt nad inflaciu.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 244 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa MiBi »

XTB chce coskoro ponuknut aj statne dlhopisy - neviem ci aj slovenske:

Onedlho uvedieme dlhopisy ako ďalšiu triedu aktív, s ktorou budú môcť naši klienti investovať. Budú to tak štátne, ako aj vybrané kvalitné korporátne dlhopisy a pochopiteľne tu bude možnosť zakomponovať dlhopisy do Investičných plánov. Samozrejmosťou bude možnosť nakupovať alebo predávať dlhopisy po menších jednotkách ako je jeden celý dlhopis, teda nejaké portfóliové riadenie bude dostupné aj pre menších investorov.

https://akcie.sk/xtb-meni-hru-dlhopisy- ... estovanie/
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
hifron
Silver Member *
Príspevky: 284
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa hifron »

To viete, štát si požičal 8 mld eur keď iné krajiny to dali v tejto dobe na 3 a utekajú Slovensku a aj niečo aj robia, takže Matovič môže posielať účet do každej rodiny ale mohol by aj povedať, že čo by robil(a ako dosiahnuť 20-30% zadlženosť štátu ako majú pravicové vlády vo veľa vyspelých krajinách :-) a ukázať holé rite :-), takže bude dane platiť viac ľudí ak budú niečo robiť(to je nemecký model, že dane sa platia veľa ale nie až tak veľmi)... Kedysi bola cenastatu.sme.sk a bol zoznam projektov, ktoré platí štát(viac detailne sa už ísť nemá), takže bolo možné povedať že tu by to možno šlo aj takto, preverte to ale nedá sa povedať, či daná firma čo to robí to robí lacno alebo draho, pretože príliš veľa vecí nepoznáme...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Stat nedokaze dostatocne vyberat na daniach, tak si musi pozicat. Inak "cenabezstatu" by pre bezneho obcana vysla podstatne vyssie.

Bohatnutie Slovenskeho statu a obyvatelstva je tema, ktora vyzaduje mnohe, ale casto jednoduche riesenia, kde hladanie vinnika (sudiac podla pozorovania uspesnych) krajin je zbytocne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 243
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 76 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

xerces napísal: Po 15 04, 2024 1:50 am Celkom nerozumiem, lebo sa v tomto este nevyznam. Musim si to nastudovat. V zasade by som ale rad kupil dlhopisy a to kludne aj SK. Potrebujem miesto kde ulozit peniaze konzervativne s nizkym rizikom, ked zacnu klesat terminaky. Vynos by mal ale byt nad inflaciu.
Tak skús BOX spready v EUR cez akciový index (ESTX50). Ja to robím s voľnou hotovosťou. Fio mi platí 3%-19% daň=2,43 netto ,ale cez box spready viem dostať 4% a príjem v súhrne z akcií, opcií je oslobodených do 500 EUR a aj ,keď potom tie ostatné výnosy by som musel zdaniť tak je to stále viac ako u Fio po zdanení. Vieš ich nakúpiť (požičať) kúpou Boxu požičiavaš niekomu predajom si ty požičiavaš aj na 1-3 roky ale nie je problém požičať aj na mesiac.
xerces
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa xerces »

Baba Jaga napísal: Po 15 04, 2024 2:37 pm Tak skús BOX spready v EUR cez akciový index (ESTX50). Ja to robím s voľnou hotovosťou. Fio mi platí 3%-19% daň=2,43 netto ,ale cez box spready viem dostať 4% a príjem v súhrne z akcií, opcií je oslobodených do 500 EUR a aj ,keď potom tie ostatné výnosy by som musel zdaniť tak je to stále viac ako u Fio po zdanení. Vieš ich nakúpiť (požičať) kúpou Boxu požičiavaš niekomu predajom si ty požičiavaš aj na 1-3 roky ale nie je problém požičať aj na mesiac.
Hmm len vobec netusim o co ide, ako to funguje a ako take nieco spravit prip. akym nastrojom. Ako investor som skor opatrny a musim si veci "osahat" nez sa do toho pustim. Ked som zacinal s ETF tak som si robil studium asi pol roka aby som to ako tak pochopil (aj ked ano naucil som sa aj ine veci).
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Rokosák »

xerces napísal: Ut 16 04, 2024 8:55 am som si robil studium asi pol roka aby som to ako tak pochopil.
Trh sa chova casto iracionalne a skutocny dovod (okrem pomeru ponuky a dopytu) pre vyvoj ceny nepozname. Nestaci sledovat vyvoj ceny a reagovat vcasne bez ohladu na to co sme si originalne mysleli a "nastudovali"?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
xerces
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa xerces »

Rokosák napísal: Ut 16 04, 2024 2:02 pm
xerces napísal: Ut 16 04, 2024 8:55 am som si robil studium asi pol roka aby som to ako tak pochopil.
Trh sa chova casto iracionalne a skutocny dovod (okrem pomeru ponuky a dopytu) pre vyvoj ceny nepozname. Nestaci sledovat vyvoj ceny a reagovat vcasne bez ohladu na to co sme si originalne mysleli a "nastudovali"?
To studium som myslel skor to, ze ako funguje obchodovanie, broker, ake su rizika a vynosy ETF a pod. Som pasivny investor takze aktualne ceny ci trendy akcii velmi nesledujem a nemam na to ani cas, lebo sa tym nezivim.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4030
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: Slovenské štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Rokosák napísal: Ut 16 04, 2024 2:02 pm
xerces napísal: Ut 16 04, 2024 8:55 am som si robil studium asi pol roka aby som to ako tak pochopil.
Trh sa chova casto iracionalne a skutocny dovod (okrem pomeru ponuky a dopytu) pre vyvoj ceny nepozname. Nestaci sledovat vyvoj ceny a reagovat vcasne bez ohladu na to co sme si originalne mysleli a "nastudovali"?
Tento pristup sa pouzival pri obchodovanie FX a volal sa "price action". Obchodovanie ciro podla technickej analyzy - podla obrazcov, ktore vytvorila cena. Odovodnovalo sa to tym, ze tie cenove patterny mozno odrazaju psychologicke patterny obchodujuceho davu.
A nikdy nebolo jasne, ci je to empiricky podlozena teoria, alebo pseudoveda.
Napísať odpoveď

Návrat na "Garantované vklady, investičné certifikáty, dlhopisy"