INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

jogo napísal:
Tiez mam pocit, ze Kikinovi treba vycistit nervove kanaliky v tom zube...
cely ten cirkus okolo toho zuba bol pred dvoma rokmi, po tom bol viac-menej v poriadku az do poslednych tyzdnov
dnes som so zubom nemal ziadny problem takze zas som nejak v pomykove z toho a ako som uz pisal je dost mozne ze nie je problem v zube ale v dasne
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

kiikino napísal:cely ten cirkus okolo toho zuba bol pred dvoma rokmi, po tom bol viac-menej v poriadku az do poslednych tyzdnov
dnes som so zubom nemal ziadny problem takze zas som nejak v pomykove z toho a ako som uz pisal je dost mozne ze nie je problem v zube ale v dasne
Ak je problem v dasne tak nabehni na system, ktory tu popisal Juggler- lakalut, listerine a hlavne medzizubna kefka.
Odkedy ju pouzivam, tak uz nemavam problemy s hnisom v dasne. Proste s normalnou zubnou kefkou nemas sancu vycistit medzizubne priestory, aj ked budes zuby cistit pol hodiny.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

Dana napísal:Čo spôsobuje glutamat a ako ho výrobcovia skrývajú

http://stream.cz/adost/10000618-dobre-utajene-glutamaty" onclick="window.open(this.href);return false;
Neide mi ten odkaz :? , ale jedla v cinskej restauracii su udajne preto take chutne, lebo obsahuju vela glutamanu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Keď sa ti zub predsa len zlomí, dá sa pokračovať tak, že si dáš spraviť implantát ( celý zub ) alebo ja som si dal jeden spraviť tak, že sa koreň nechal a do neho sa zavrtala šruba s takým plieškom a na ten pliešok sa nalepila korunka ( zabudol som ako sa to volá ).
Tiez uvazujem, ze ked sa mi zlomi predny zub, tak si ho dam nasrubovat do korena. Dufam, ze to nedopadne tak,ako u jedneho chlapika, ktory bol dlhe roky slepy a ked mu vytrhli predne zuby, tak zacal vidiet.
Problem bol v tom, ze neboli na nich korunky z rovnakych kovov (tusim striebro a zlato) a vznikol medzi nimi galvanicky clanok, ktoreho prud sa uzavrel cez ocne nervy. Ale mozno to je len novinarska kacica... :?
Naposledy upravil/-a jogo v St 27 11, 2013 4:55 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Dana »

jogo napísal:
Neide mi ten odkaz :? , ale jedla v cinskej restauracii su udajne preto take chutne, lebo obsahuju vela glutamanu.

Tu je výňatok o čom tam hovorili s prof. Annou Struneckou

http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/te ... -pouzivaji" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.priznaky-projevy.cz/nezaraze ... y-symptomy" onclick="window.open(this.href);return false;

niečo o očkovacích vakcínach

http://www.slobodavockovani.sk/news/ako ... vyrobkoch/" onclick="window.open(this.href);return false;
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

Ja som vyrastal na pirohach, dzadkoch, haluskach, zocorkach, kapuste, mlieku,zemiakoch a podobnych domacich jedlach. Maso len v nedelu.Nehrozila tam ziadna chemia ani nic podobne...ale
-Kto ti bude ochotny dnes take jedla varit a jest ich s tebou, pretoze ich priprava je pracnejsia ako osmazit kus masa alebo pouzit nejaky polotovar na veceru
-Ako tu chemiu ustrazis v restauraciach a zavodnych kuchyniach, kde napr.polievky vacsinou varia z bujonov a jedla z polotovarov
Naposledy upravil/-a jogo v St 27 11, 2013 5:12 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Díky Danka. Lebo ani mne sa nepodarilo vidieť to video.
Len tak mimochodom, v poslednom čase všetky zaujímavé videá o škodlivosti potravím nejako podozrivo miznú z webu.
Skús si prehrať napr. Radšej vidličky ako nože ( Forks over knives ): http://www.strava.sk/showdoc.do?docid=7326" onclick="window.open(this.href);return false;
alebo Na jedle záleží (Food matters) ...všetko zmizlo...ja som si stiahol to prvé z ulozto.sk a držím u seba..
Na webe funguje len čiastočná uputávka: http://www.youtube.com/watch?v=sIVj5SkWyjA" onclick="window.open(this.href);return false;

Práve som čítal, že Al Gore sa tiež vzdal živočíšnej stravy. Pred ním to urobil Bill Clinton, ktorý bol známym žráčom a dodrbal si zdravie. Bill Clinton potvrdil, že predtým hazardoval so svojím zdravím. A povedal, že teraz sa cíti lepšie a že má viac energie:

Gore's recent decision to forgo animal products surfaced as an offhand reference in a Forbes magazine piece about Hampton Creek Foods, an upscale vegan product line carried in Whole Foods. Ryan Mac's article, which posted Saturday, chronicled how wealthy investors including Bill Gates, Tom Steyer and Vinod Khosla have poured money into the company, which hopes to take down the U.S. egg industry with offerings such as a plant-base mayonnaise.
"Newly turned vegan Al Gore is also circling," Mac writes.
An individual familiar with Gore's decision, who asked not to be identified because it involved a personal matter, confirmed that Gore opted a couple of months ago to become vegan. Gore's office did not immediately respond to a request for comment.
It is unclear why Gore, one of the nation's most visible climate activists, has given up dairy, poultry and meat products. People usually become vegan for environmental, health or ethical reasons, or a combination of these three factors.
Bill Clinton explained in a 2011 interview with CNN’s Sanjay Gupta that he adopted a vegan diet primarily for health considerations. Known for consuming a high-fat cuisine while in office, Clinton -- who was 65 at the time -- said he realized he had “played Russian roulette” with his health for too long, and that since making the switch, “I feel good, and I also have, believe it or not, more energy.”The Humane Society of the United States food policy director Matthew Prescott noted in an e-mail that industrial farm operations are major sources of nutrient pollution, and contribute significantly to the nation's greenhouse gas emissions.
"Overconsumption and overproduction of meat has given rise to the factory farm, which has put huge threats on the planet and our health," Prescott wrote. "Whether it’s the whole Clinton/Gore ticket being vegan now, Oprah promoting meat-free eating, Bill Gates backing plant-based foods or the rise of Meatless Mondays, it’s clear that the way we farm and eat is shifting toward a better model."
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal:Ja som vyrastal na pirohach, dzadkoch, haluskach, zocorkach, kapuste, mlieku,zemiakoch a podobnych domacich jedlach. Maso len v nedelu.Nehrozila tam ziadna chemia ani nic podobne...ale
-Kto ti bude ochotny dnes take jedla varit a jest ich s tebou, pretoze ich priprava je pracnejsia ako osmazit kus masa alebo pouzit nejaky polotovar na veceru
-Ako tu chemiu ustrazis v restauraciach a zavodnych kuchyniach, kde napr.polievky vacsinou varia z bujonov a jedla z polotovarov
Fuha, pozeram, ze ten prispevok vyznel nejak utocne. :?
Sorry, nemyslel som to na teba, ale vyjadril som svoju bezmocnost, ze ako odolat dnesnej prechemizovanej strave a pritom sa neodstahovat niekde na samotu.

Som dnes daky nesvoj,lebo potrebujem papier od doktora ku novemu zamestnavatelovi, ze mozem pracovat v elektrotechnickom priemysle. A kedze som u doktora bol naposledy v 2009 roku, tak mi hned robi kompletnu prehliadku. Ja radsej ani horoskop necitam, aby som nic nevedel, co ma caka a oni mi idu robit komplet prehliadku, aby mi nasli nejake choroby a potom mi povedali, ze sa to neda vyliecit, iba utlmovat a budem dalsi "vdacny" zakaznik farmaceutickeho priemyslu. :?
Ale ked ma zas zacnu otravovat s tym cholesterolom,(ktory som mal v 2009 roku hranicny) tak im poviem, ze dam sa radsej na Smothies ako na ich tabletky a odkazem ich na Jugglera. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Ak je problem v dasne tak nabehni na system, ktory tu popisal Juggler- lakalut, listerine a hlavne medzizubna kefka.
Odkedy ju pouzivam, tak uz nemavam problemy s hnisom v dasne. Proste s normalnou zubnou kefkou nemas sancu vycistit medzizubne priestory, aj ked budes zuby cistit pol hodiny.
Najprv treba zistiť čo spôsobilo zápal. Trebalo by si vypýtať lístok na rontgen a následne to vyhodnotiť.
Ak ide zápal zvnútra zuba, alebo okostice, treba začať tam. Ak je zub OK, a ide o typickú parodontitídu, tak stačí odchlípiť ďasno, vyčistiť zubný kameň, všetko to prepláchnuť a používať Lacalut + Listerine. A dbať na dostatočný príjem Vitaminu C.
jogo napísal:Ale ked ma zas zacnu otravovat s tym cholesterolom,(ktory som mal v 2009 roku hranicny) tak im poviem, ze dam sa radsej na Smothies ako na ich tabletky a odkazem ich na Jugglera. :)
To si píš Jogo, že ťa smoothies dajú dokopy. Dnes som sa stretol s mamou. Včera absolvovala lekársku prehliadku a jej zdravotný stav sa velmi zlepšil. Hneď to idem napísať do vlákna o smoothies...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal:
Som dnes daky nesvoj,lebo potrebujem papier od doktora ku novemu zamestnavatelovi, ze mozem pracovat v elektrotechnickom priemysle. A kedze som u doktora bol naposledy v 2009 roku, tak mi hned robi kompletnu prehliadku.
No to bolo dnes na tej prehliadke ako v zlom sne. Najprv som zo seba nedostal ani kvapku mocu, lebo som rano musel davat do ampulky stolicu a pri tom som sa vymocil a napil sa pohar vody.Z vody sa mi asi moc netvori, tak som povedal sestricke, ze si musim dat pivo, aby som mal moc, ta len oci prevratila. :)
Potom mi zmerala tlak a bol hranicny(to uz som bol vystresovany z toho mocenia, ked cela cakaren sa smiala, ze idem nazad s prazdnym poharom :? ).
Na to mi urobila EKG a ani som sa radsej nepytal, ako to dopadlo, lebo tam mali len asi 19 stupnov a klepal som sa od zimy a nakoniec mi chcela zobrat krv a asi dve minuty ju tahala, kym naplnila striekacku. Tak vyhlasila, ze malo tekutin pijem. A ja jej na to, ze som v tazkom strese z nej a moje telo sa pripravuje na boj, tak zuzilo cievy, zahustilo krv a ktovie co sa stalo s cukrom a cholesterolom a ostatnymi vecami, co ich zaujimaju. :D
Zajtra sa tesim na vysledky.... :shock:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hawk napísal:oplati sa precitat, aspon ramcovy obraz ako to funguje:
http://zivot.azet.sk/clanok/13981/klams ... andze.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ďakujem Ti Hawk za podnetný článok a dovolím si tu urobiť rešerš toho, čo ma najviac zaujalo. Nech to tu máme čierne na bielom, keby linka zanikla:

Klamstvá o potravinách! Kŕmia nás hnusom, tvrdí človek z brandže
http://zivot.azet.sk/clanok/13981/klams ... andze.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Miroslav Spišiak drží v ruke slovenskú Fitness šunku, ktorá obsahuje 14 éčok a 56% mäsa.
Na tanieri je vpravo rakúska Vital šunka, so šiestimi éčkami, ale s 89 percentami mäsa.
Slovenskú radšej neje.

Čo hovorí informácia, že je v párkoch napríklad štrnásť éčok?
Že výrobca tam dal málo mäsa, nahradil ho sójou a éčka pridal preto, aby urobili farbu, chuť, konzistenciu a trvanlivosť.

Sú éčka nebezpečné?
Nie. Sú to v EÚ schválené potravinárske prísady. Ja radšej nejem potravinu, v ktorej je viac ako päť éčok. Nebezpečné síce nie sú, ale Európska únia nerieši, čo sa stane, keď ich organizmus dlhodobo prijíma v takom množstve. Osemnásť rokov som na manažérskom poste pracoval vo firme, ktorá dodávala pomocné suroviny a koreniny. Toľko rokov som aj musel jesť výrobky na koštovkách, lebo som ich predvádzal po celej východnej Európe. Lenže ku koncu sme už zvykli žrebovať, kto bude čo ochutnávať. Nikto to nechcel, lebo sme mávali po konzumácii „rýchle črevo“. A to som ešte robil v rakúskej firme, ktorá mala určitú kvalitatívnu hranicu, ktorú „nepodliezala“.

Priamo ste sa podieľali na zhoršovaní potravín, keď ste také pomocné suroviny predávali.
Spočiatku nie, lebo sme prinášali nové technológie. Neskôr som aj ja len ťažko odolával tlakom našich zákazníkov. Preto som preliezol na druhú stranu a o probléme začal hovoriť. Keď som skončil, mal som o dvadsať kíl viac ako teraz, vredy na žalúdku, dvanástniku a cukrovku.

Šéfovia veľkých potravinárskych firiem teda asi nejedia všetko, čo vyrábajú...
O tom nepochybujte. Neviete si ani predstaviť, čo niektorí požadujú od dodávateľov. Napríklad sa pýtali – koľko koniny môžem dať do výrobku namiesto hovädziny, aby to nebolo cítiť? Dostal odpoveď, že päť percent. Pýtali sa: Keď dám viac, máte niečo, čím sa to dá prekryť? Dostal odpoveď: Máme. Takto to naozaj funguje. Niekoľkokrát ročne príde do Hamburgu veľká loď naložená mrazeným konským mäsom z Kanady, Čile alebo Argentíny.

Nedávny škandál s pridávaním konského mäsa do hovädziny nie je nič nové?
Škandál áno, pridávanie nie. Keď som nastúpil do firmy v roku 1992, tak to výrobcovia už dobre poznali. Svinstvo nie je to, že pridávajú konské mäso, ale to, že informáciu na etikete neuvedú. Zavádzajú. Predávajú výrobok, akoby bol z hovädzieho mäsa, ale je v ňom aj lacnejšie konské.

Čiže koninu jeme v mäsových výrobkoch stále?
Neviem. Možno áno. Horšie svinstvo je podľa mňa hydinový separát. Po zabití kuraťa sa dajú dolu prsia, stehná, krídelká. Zvyšok vrátane kostry ide do separátora, vytlačia z neho bielkovinovú brečku. Dnes ju označujú ako MDM, znie to vznešenejšie. Na Slovensku, v Maďarsku a ďalších krajinách dostanete málo hydinových výrobkov, ktoré by skutočne boli vyrobené z hydinového mäsa. Väčšina je zo separátu. A občas ho pridávajú aj do iných výrobkov.

Môže sa stať, že rovnaký výrobok od rovnakého výrobcu má iné zloženie v napríklad Rakúsku a iný na Slovensku?
Viem si to predstaviť. Poznal som rakúskych aj nemeckých producentov, ktorí robili pre východné trhy iné mäsové výrobky.

Na tej istej linke zmení pomery a určí, že toto ide na Východ, toto na Západ?
Je to len otázka receptúry. Keď si povie, že napríklad tretia šarža bude taká a taká, dá do nej emulziu z koží, pridá niečo iné a hotovo. Je to legálne, nejde o podvod, všetko je „oštemplované“ Úniou. Práve to je hrozné, že veľa zlých vecí sa robí aj zákonným spôsobom a zabalia to do vety, že chcú vyhovieť iným zvyklostiam spotrebiteľov. Nehovorím, že paušálne všetky potraviny sú také, ale nájdu sa aj také.

Môže byť pravda, že kurencom dovážaným na Slovensko z Ázie podávali rastové hormóny a antibiotiká, aby rýchlejšie rástli?
Nielen tým, ale neviem to potvrdiť. Čo si mám však myslieť, ak za 38 dní vyrastie zo štvorgramového kuriatka dvojkilový kúsok. Mám veriť, že nedostávalo hormóny, ale vyrástlo prirodzene? Antibiotiká zasa jeme v rybách z chovu. Musíte dávať veľký pozor, či si kupujete napríklad lososa z chovu, alebo z lovu. Na etikete je to napísané. Kúpte si radšej z lovu, lebo ryby z chovu možno kŕmia aj malými sardinkami zmiešanými s antibiotikami.

Teraz je populárna ryba pangasius z Vietnamu, ale o nej sa už tiež kadečo popísalo. Je zlá?
Ja pangasia radšej nejem. Videl som film natočený Nemcami, ako sa chová pangasius. Neviem, nakoľko bol pravdivý, ale bolo mi zle aj pri obrazovke. Lenže v globálnom svete niet nikoho čistého.

Jedávame teda horšiu kvalitu ako napríklad susední Rakúšania?
Z môjho pohľadu na kvalitu áno. Ja si kupujem veľa v Rakúsku. Na Slovensku iba pivo a minerálku. Prečo? Lebo som robil osemnásť rokov v potravinárstve. Jedna zo spotrebiteľských organizácií robila testy zloženia značkových výrobkov a prišla na to, že napríklad istý populárny nápoj obsahuje v dvojlitrovej fľaške toľko cukru, akoby v nej bolo 84 kociek. Lenže Slovákom, Bulharom a ďalším nedoprajú ani ten cukor.

Čo dávajú namiesto cukru?
Značnú časť cukru nahradzujú izoglukózovým sirupom, ktorý má tú istú sladiacu schopnosť, len ho treba menej a o to viac môžu dať vody. Alebo káva pre niektoré východné štáty obsahuje až do päť percent obilnín.

Napriek tomu je ten nápoj v Rakúsku možno rovnako drahý ako na Slovensku...
Nie, v Rakúsku je lacnejší. Rakúski obchodníci nie sú až takí nenažraní. Majú nižšie obchodné marže. Rovnaké supermarkety si tam dovoľujú menej ako na Slovensku. Lebo u nás im to dovolíme. My všetci. Sme benevolentní.

Často sa však hovorí, že potraviny u nás sú lacné, lebo sme chudobní.
Chiméra. Pozrime sa na oficiálne čísla z rovnakej siete supermarketov – 250-gramové maslo stálo včera na Slovensku 1,78 eura, v Rakúsku 1,39 eura a v Nemecku 0,85 eura. Keby v Nemecku predávali v supermarkete toto maslo za 1,78 eura, tak by ich zákazníci vysmiali. Filozofia, že máme lacné potraviny, lebo sme chudobní, jednoducho nesedí, Nemci by potom boli o polovicu chudobnejší. Zvykli sme si prijímať filozofiu obchodníkov a hovoríme o nej ako o pravde. V médiách sa objaví informácia, že je neúroda niektorej plodiny a supermarkety hneď jačia, že sa budú zvyšovať ceny. Ich výhovorku sme si osvojili namiesto toho, aby sme hľadali iné zdroje.

Zákazník však veľa šancí nemá. Kde si zoženie iné zdroje?
Ja napríklad mám dvoch dodávateľov mäsa, ktorí sú príliš malí na to, aby dodávali do supermarketov, zeleninu mám v sezóne od susedov. Diverzifikácia nákupov potravín začína byť populárna aj na Západe.

Problém lacnejších potravín na Západe je možno aj v tom, že tam majú poľnohospodárstvo viac dotované.
Je viac dotované, ale nie tak, aby boli také rozdiely v cenách. Problémy s potravinami nastali začiatkom dvadsiateho storočia, keď sa z výroby potravín stal priemysel. Ekonomické ukazovatele dostali prednosť pred zásadami výživy. Dospeli sme do štádia, že na európskych pultoch dnes leží 170-tisíc druhov potravín, a stále sa špekuluje, ako a kde ich ešte inovovať. Výroba potravín je globalizovaná, musia sa vyrábať inak, ako keby ich robili doma. Upravovať, konzervovať, pridávať látky, aby to nejako vyzeralo po celý čas spotreby, aby to prežilo transport. Lenže prvotné suroviny sa tým ničia.

Čoraz populárnejšie, ale aj drahšie sú biopotraviny. Sú dobré?
Geniálna idea, ale často podvod. Čím sú biopotraviny, keď je oficiálne povolené používať v nich 50 druhov éčok? Aj tie éčka sú vyrobené biotechnológiou? Tak sa stalo, že dnes existuje už 56-tisíc druhov potravín s pečaťou bio, čo sa už blíži k tretine všetkých potravín na trhu. V Nemecku vybuchol škandál s vajcami, keď sa zistilo, že farmár dodával na trh milióny vajec deklarovaných ako bio, no mnohé boli z klietkového chovu. Predstavte si, že ak má dodávať vajcia v biokvalite do veľkej siete supermarketov, veľmi ťažko by dokázal zvládnuť množstvá, ak by len zbieral vajíčka, ktoré postrácali jeho sliepočky po farme.

Zástancovia biopotravín však hovoria, že prísna kontrola vajcia odhalila, čiže trvať na biokvalite má význam...
Viete, ako tá „prísna“ kontrola odhalila škandál? Že im to nabonzoval bývalý zamestnanec farmy, ktorého vykopli. Pil som biovodku aj biovíno. Nech mi niekto vysvetlí, ako dokážu skontrolovať vodku, že je bio. Pri výrobe vodky sú stovky krokov. Alebo v Nemecku je veľkopekáreň, ktorá vyrába biochlieb. Kvasenie cesta však „podporuje“ enzýmami. Zistilo sa tiež, že surovinu jej dovážajú. Firma chlieb iba dopeká a chváli sa, že rozváža biochlieb po celom Nemecku aj na sever Talianska. Ako to môže byť bio, keď cesto predmiešajú, stabilizujú a týždeň s ním manipulujú.

Pred časom ste preložili knižku nemeckého autora Thila Bodeho Falšovatelia jedla. Jeho údajne potravinári nenávidia.
Práve tento biochlieb je z jeho knižky. On napríklad opisuje, ako s posvätením Európskej únie výrobcovia začínajú znižovať gramáž potravín s tým, že cenu nechajú rovnakú. Thilo Bode založil a vedie spotrebiteľskú organizáciu Foodwatch a je fakt, že mnohí potravinári ho nenávidia. Často vystupuje v televíziách, pendluje po krajine a teraz vedie aj kopu súdnych sporov. Na príkladoch píše, ako nás výrobcovia nachytajú obalmi s nápismi wellness, bio a podobne. Pripomína, že výrobca istého jogurtového nápoja, ktorý je známy aj u nás, musel v Amerike zaplatiť 35 miliónov eur ako mimosúdne vyrovnanie, lebo sľuboval po vypití nápoja všetko možné.

Patrí dnes potravinárstvo medzi najväčší biznis?
Áno, veď v Nemecku už ide viac na reklamu potravín ako na reklamu áut, hoci Nemecko je typická automobilová veľmoc. Je to ohromný biznis, každý potrebuje jesť.

Bude to takto pokračovať?
Verím, že ľudia začnú rozmýšľať nad tým, čo jedia. Potom sa spamätajú aj firmy, lebo ony sú veľmi citlivé na svoj obrat. Dôležité je tiež zvoliť si politikov, ktorí niečo zmenia. Roky sa hovorí o pascách na deti pri pokladniach – vystavené cukrovinky. Tam sa začína návyk. Keď budeme mať politikov, ktorých neriadia koncerny, mohli by tento problém zlikvidovať. Začať výchovou tých najmenších k spotrebiteľstvu. Samozrejme, nehovoríme len o Slovensku, ide o globálny problém.

Slovenský minister pôdohospodárstva Jahnátek začal po svojom nástupe dosť ostro menovať všetky nedostatky v supermarketoch, na ktoré prichádzajú kontrolóri...
Bol som šokovaný, ako ostro po nich išiel, ale vtedy som uzavrel stávku s jedným kolegom, že taký tvrdý bol poslednýkrát. Stávku som vyhral. Až teraz po dlhom čase spomenul nejaký supermarket, ale tam žrali potkany balené kurence a to už musel povedať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Miroslav Spišiak drží v ruke slovenskú Fitness šunku, ktorá obsahuje 14 éčok a 56% mäsa.
Na tanieri je vpravo rakúska Vital šunka, so šiestimi éčkami, ale s 89 percentami mäsa.
Slovenskú radšej neje.
Nuz ja preferujem varene maso priamo z polievky, este ked je horuce.
Ziadne ecka a 100% masa...teda je tam aj tuk a nejake vazivo pri kostiach, ale pre mna je to maso, na rozdiel od nasej mladeze, ktora kazdy tuk z masa dava na okraj taniera.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kikino: Čau. Tu je čítaníčko - kritika PALEO od Bukovského, špeciálne pre Teba (a pre všetkých, ktorí to preháňajú s bielkovinami ):

http://www.akv.sk/index.php?option=com_ ... ew&id=1015" onclick="window.open(this.href);return false;


„Paleo diéta“ v akejkoľvek doteraz známej podobe je podľa môjho názoru:

1.oprášená, prebalená a sofistikovane sa tváriaca verzia iných hyperproteínových diét: Brillat-Savarinova (1825!), Bantingova (1863), Atkinsova (1972), Voegtlinova (1975), manželov Eadesovcov (1995), Dukanova (2000), South Beach diéta dr. Agatstona (2003), Meat Lover, Proteinopia, a tak ďalej a tak dookola

2.založená na chybných a nepotvrdených predpokladoch

3.v niektorých dôležitých bodoch argumentačne invalidná

4.finančne extrémne náročná, elitárska, neekologická, nerealistická, farizejská a

5.zo zdravotného hľadiska riziková prinajmenšom z týchto dôvodov:

•môže vyvolať ketoacidózu
•môže spôsobiť atrofiu kostrového svalstva
•môže vyvolať deficit veľmi dôležitých zložiek stravy (vláknina, sacharidy, vitamíny, vápnik, stopové prvky, antioxidanty a pod.)
•nadmerný príjem hémového železa (základnou potravinou diéty paleo je totiž červené mäso a vnútornosti zvierat) podporuje vznik cukrovky 2. typu, ischemickej choroby srdca, niektorých foriem rakoviny (hrubé črevo, pankreas), reumatoidnej artritídy a iných ochorení, pri ktorých hrá významnú úlohu chronický zápal a zvýšený oxidačný stres
•nadmerná a častá konzumácia červeného mäsa zvyšuje celkovú úmrtnosť ako aj úmrtnosť na ochorenia kardiovaskulárneho systému a niektoré formy nádorových ochorení
•nadmerný príjem bielkovín živočíšneho pôvodu preťažuje obličky a zvyšuje riziko ich zlyhania a pravdepodobne podporuje aj odvápňovanie kostí
•nadmerný príjem bielkovín a tukov živočíšneho pôvodu nepriaznivo ovplyvňuje črevnú mikroflóru: podporuje množenie najmä proteolytických (= hnilobných) a anaeróbnych baktérií so všetkými negatívnymi dôsledkami na tráviaci systém,
nervové a kognitívne funkcie, imunitu, chronický zápal a pod.
•paleo diéta môže byť, podobne ako mnohé iné diéty, spúšťačom poruchy príjmu potravy (= anorexia/bulímia a pod.)

Ak vás zaujíma, prečo si toto všetko myslím, môžeme ísť na to. Bude to trochu dlhšie čítanie, ale som si istý, že sa dočítate zaujímavé aj prekvapivé veci. A na záver aj veľké tajomstvo AKV. Ak vás to nezaujíma, majte pekný deň.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

Kikino: Čau. Tu je čítaníčko - kritika PALEO od Bukovského, špeciálne pre Teba (a pre všetkých, ktorí to preháňajú s bielkovinami ):
http://www.akv.sk/index.php?option=com_" onclick="window.open(this.href);return false; ... ew&id=1015
ten bukovsky si mysli ze paleo znamena jest len cervene maso tak je dost na omyle a tym padom podstatna cast clanku je naprd pretoze paleo znamena jest hlavne vajcia, zeleninu, maso a orechy + nejake ovocie hlavne bobule, alternativci mozu pridat mliecne vyrobky s nizkym obsahom laktozy, v malom mnozstve skroboviny bez lepku a zopar dlasich

„Paleo diéta“ v akejkoľvek doteraz známej podobe je podľa môjho názoru:

1.oprášená, prebalená a sofistikovane sa tváriaca verzia iných hyperproteínových diét: Brillat-Savarinova (1825!), Bantingova (1863), Atkinsova (1972), Voegtlinova (1975), manželov Eadesovcov (1995), Dukanova (2000), South Beach diéta dr. Agatstona (2003), Meat Lover, Proteinopia, a tak ďalej a tak dookola
je to naozaj tak, ked ale zajdeme hlbsie paleo neurcuje ci energia ma byt prijata v podobe bielkovin alebo tuku, tym ze clovek sa skor zamera na tuk a bielkoviny obmedzi na nutne minimum pripadne dvojnasook minima max 200 g na den odpada vacsina veci ktore bukovsky spomina v clanku dalej

2.založená na chybných a nepotvrdených predpokladoch
to je len vec pohladu
3.v niektorých dôležitých bodoch argumentačne invalidná
v clanku spominal ubytok 2kg ako ubytok glykogenu a vody zo svalov - ano tento ubytok je naozaj pravdivy dochadza k nemu do 48 hod po zacati vacsiny druhov diet, nie len paleo, a nazyvat to svalovou atrofiou je uz iny nonsens lebo svalova atrofia je choroba ktora s tymto nema nic spolocne

4.finančne extrémne náročná, elitárska, neekologická, nerealistická, farizejská a
financne narocna nie je kedze nejde iba o drahe maso z diviny ci hovadzie, elitarska mozno, neekologicka urcite je
5.zo zdravotného hľadiska riziková prinajmenšom z týchto dôvodov:

•môže vyvolať ketoacidózu
v clanku pisal najprv o ketoze ako ostresovom obdobi cloveka, kedy sa uvolnuju do tela steroidy ... neviem ci je to pravda, avsak ma pravdu ze ketony su nevhodne ako vyziva mozgu ak aj niektory paleofanatk tvrdi opak tak klame alebo nechape avsak paleo neznamena byt permanentne v ketoze
ketony ale mozu fungovat ako palivo pre mozog ale chvilu trva kym si na ne mozog zvykne - uvadza sa vacsinou hranica 6 tyzdnov, chcem vsak napisat ze kedze mozog ma nedostatok glukozy a teda musi spalovat ketony (takto to funguje aj pri hladovani), je spomaleny - teda tych prvych sest tyzdnov- ale vela vyskumov zistilo ze pocas tohto obdobia mozog v podstate vyborne oddychuje a ovela lahsie regenruje, znizuje sa potreba spanku napriklad ale z vlastnej skusenosti musim napisat ze naozaj je mozog mierne spomaleny - k napisanemu len dodam ze ketogenna dieta sa pouziva uz skoro 70 rokov na liecbu epilepsie s vybornymi vysledkami, len sa cudujem ze je tak malo propagovana v tomto smere
co je vsak najvacsia blbost je to ze autor spomina v clanku ketoacidozu, tato vznika pri cukrovke 1. typu ked nieje podany inzulin, je to stav podobny ketoze ale s podstatne premrstenymi hodnotami krvneho cukru ale aj ketonov, ludia v ketoze mavaju naopak znizenu hladinu cukru a teda ketoacidoza nehrozi

•môže spôsobiť atrofiu kostrového svalstva
pozri co som pisal v bode 3
•môže vyvolať deficit veľmi dôležitých zložiek stravy (vláknina, sacharidy, vitamíny, vápnik, stopové prvky, antioxidanty a pod.)ak vychadzame z toho ze podla bukovskeho je paleo jest iba cervene maso tak ma pravdu, v pripade ze ale jeme aj zeelninu k danym deficitom urcite nedochadza, okrem thoho sacharidy urcie nie su dolezitou zlozkou stravy
•nadmerný príjem hémového železa (základnou potravinou diéty paleo je totiž červené mäso a vnútornosti zvierat) podporuje vznik cukrovky 2. typu, ischemickej choroby srdca, niektorých foriem rakoviny (hrubé črevo, pankreas), reumatoidnej artritídy a iných ochorení, pri ktorých hrá významnú úlohu chronický zápal a zvýšený oxidačný stres
toto znova neplati kedze paleo neznamena jest iba cervene maso, cukrovka 2. typu sa len tazko moze rozsirovat ked clovek prijima menje sacharidov, ISCH tiez, rakovina hrubeho creva skor suvisi s prijmom vlakniny, ked pri paleo diete clovek dodava dostatok zeleniny, s vlakninou problem nebude, to iste plati pre oxidacny stres, antioxidantov je v zelenine viac nez dost, pri vlaknine len poviem ze paleo uznava hlavne rozspustnu vlakninu v zelenine a nie nerozpustnu v obilninach
•nadmerná a častá konzumácia červeného mäsa zvyšuje celkovú úmrtnosť ako aj úmrtnosť na ochorenia kardiovaskulárneho systému a niektoré formy nádorových ochorení
ono to vychadza statisticky ale treba si uvedomit ze na svete len malo ludi je cervene maso a nic k tomu, ked si das k tomu prepecene hranolky na rastlinnom oleji alebo 10 kilo chleba je to uplne nieco ine ako keby si k tomu das peknu porciu zeleniny pripadne nejake male mnozstvo skroboveho sacharidu
•nadmerný príjem bielkovín živočíšneho pôvodu preťažuje obličky a zvyšuje riziko ich zlyhania a pravdepodobne podporuje aj odvápňovanie kostí
bielkoviny zatazuju oblicky a je uplne jedno ci zivocisne alebo rastlinne, tu uz je len otazka ci je to 200 g na den alebo rovno 500g, v paleo si kazdy moze kontrolovat prijem bielkovin a nahradit stratenu energiu tukom, okrem toho vacsina chorob obliciek su vrodene alebo ziskane vonkajsim vplybom a nie stravou, skor skodia oblickam nadmerne mnozstvo mineralov ako zvysena kys. mocova, okrem toho su oblicky vyrazne predimenzovane, clovek prezije aj s jednou, pri paleo diete nedochadza k nizkemu prijmu vapnika a uz vobec nie fosforu a vitaminu D takze bavit sa o odvapneni kosti je blbost
•nadmerný príjem bielkovín a tukov živočíšneho pôvodu nepriaznivo ovplyvňuje črevnú mikroflóru: podporuje množenie najmä proteolytických (= hnilobných) a anaeróbnych baktérií so všetkými negatívnymi dôsledkami na tráviaci systém,
nervové a kognitívne funkcie, imunitu, chronický zápal a pod.
pri paleodiete dochadza vzdy k znizeniu celkoveho zapalu v organizme a aj tych chronickych - najlepsie je to vidiet pri akne ale plati to aj pre skryte zapaly v tele, treba vsak povedat ze podobne ucinky maju vsetky nizko kaloricke diety, co je vsak vyhoda paleo ze pri nom dochadza k znizenemu kalorickemu prijmu spontanne - podobne je to u vitarianov napriklad
co sa tyka hnilobnych baklterii, tie mame v creve vsetci, su prirozenou sucastou, ich mnozstvo sa da znizit najlahsie antibiotikami co neodporucam ale aj delenou stravou, paleo je vlastne jedna strana delenej stravy takze len asi tazko sa tieto bakerie premnozia

•paleo diéta môže byť, podobne ako mnohé iné diéty, spúšťačom poruchy príjmu potravy (= anorexia/bulímia a pod.)
presne tak ale to uz zavisi od psychyky cloveka a presne toto mozu sposobit aj rozne diety a postupy pana bukovskeho

Ak vás zaujíma, prečo si toto všetko myslím, môžeme ísť na to. Bude to trochu dlhšie čítanie, ale som si istý, že sa dočítate zaujímavé aj prekvapivé veci. A na záver aj veľké tajomstvo AKV. Ak vás to nezaujíma, majte pekný deň.

v clanku dsot casto spomina nasytene tuky ako nieco zle a radi ich nahradit polynenasytenymi, ja si myslim presny opak, nasyteny tuk je najprirodzenejsie palivo pre svaly cloveka a kedze pri paleo dochadza k znizenemu prijmu sacharidov zvacsa pod 100 g na den, tieto spotrebuva mozog a svaly ktore maju prirodzenu inzulinovu rezistenciu musia pracovat prave na tento tuk (nie ze musia oni casto pracuju na tuk aj pri vyssich prijmoch sacharidov, len proste pri nizsom prijme musia ostat sacharidy pre mozog), v pripade este nizsieho prijmu sacharidov - pod 20 g na den do toho este vstupuju ketony ktore vyzivuju mozog ale aj ine tkaniva - takto to v tele funguje
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nemyslím si, že Bukovský je zrovna ten, čo si myslí, že Paleo je len červené mäso.
U Bukovského mám rád, že pozerá na veci z nadhľadom. Proste len reaguje na ošiaľ, fanatizmus, novú môdnu vlnu...
On sa neháda. Nepasuje sa za dedka-vševedka. Hľadá pravdu, ale netvrdí že ju má. Argumentuje, ale s pokorou priznáva, že mnoho vecí treba brať z rezervou...

Ja sa tiež snažím vidieť veci z nadhľadom. A zobrať si zo všetkého len to najlepšie. Z každého rožku trošku...

Z palea beriem kvalitné mäso a kvalitné tuky. Aj vajcia, maslo a pod. A súhlasím aj zo znižovaním uhľohydrátov.
Ale nesúhlasím s tým, že treba jesť čo najviac mäsa a tukov... To najpodstatnejšie je, že áno, ale nie veľa !
A cením si aj základnú myšlienku - návrat k tomu, čo nám dáva príroda ( nie potravinársky priemysel ).

Za najväčšie problémy súčasnosti považujem prežieranie sa nekvalitnými potravinami a nedostatok pohybu. Odtiaľ sa odvíja všetko ostatné (chorobnosť, psychické poruchy atď).

U naších predkov bolo v podstate jedno čo jedli, lebo aj tak jedli málo + len to, čo im matka príroda nadelila + veľa sa hýbali... Nám to však nemôže byť jedno, lebo do seba pcháme veci, ktoré človek nikdy nejedol ( syntetické tuky, cukry, chémiu atď...)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa davoo »

Robím si research o neurónoch a pri tomto videu som si na teba spomenul Juggler.

https://www.youtube.com/watch?v=XU8nSn5Ezd8" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík. Z toho ide hrôza: https://www.youtube.com/watch?v=z3bFBMzyKE8" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa davoo »

V tom videu bolo vymenované pomaly všetko čo sa dalo. :D To zas neviem do akej miery je pravda.

Ja dnes vidím veľký problém v žiarivkách čo každý kupuje odkedy EÚ zakázala predaj žiaroviek. Pochybujem, že bežný človek vie, že obsahuje ortuťové pary a keď sa rozbije je to veľmi veľký prúser. Elektrikár zrovna nie som, ale najlepšie je dnes asi používať LED. Halogén s brómom nie je žiadna výhra teda.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

Idem si dat urobit zubny mostik(2+2 zuby) a tak hladam na internete, ci tie kovy, z ktorych sa mostik robi nie su podozrive z toxicity ako amalgan a nasiel som tuto hruzu o amalgane: http://www.badatel.net/neuveritelnyprib ... ej-otravy/

p.s: Kedysi sme sa tu kdesi bavili o amalgane, aj ze ho uz mam davno vymeneny som pisal, tak pozeram, ze to mohlo byt ovela horsie so mnou. :roll:

p.p.s: Ak niekto viete o zdravotnych rizikach zubneho mostika, tak mi tu dajte nejake echo. Nutne ho nepotrebujem, lebo medzeru medzi zubami neni moc vidno, ale chcel by som mostik vyskusat, ako sa mam do buducna zariadit.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa davoo »

Jogo, ortuť si určite do úst dobrovoľne nedávaj. Teplomer tiež nepiješ. Tu som dával niekde to video čo robí ortuť s neurónmi.

Inak na tom bádateľovi som riadne sprostosti často krát čítal, tak by som tam zase každé slovo nehltal. To je tuším taká slovenská centrála pre alternatívnych fašistov, kde je pre nich najlepší liek na rakovinu šamanský tanec huga-čaka.(ten názov som si vymyslel)

Ja som sa pýtal mojej zubárky a oni amalgámy alebo hocičo s ortuťou defaultne nedávajú, len keď si to pacient vyslovene vyžiada. Možno, že u štátnych zubárov to je ešte in, keďže tieto veci sú pravdepodobne lacnejšie alebo viac skasírujú na tom, neviem...

edit: vlastne ty chceš vedieť o mostíku, zas som poriadne nečítal na čo odpovedám...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To čaká aj mňa :( . Mostíky by nemali obsahovať toxické komponenty. Materiály sú živice, kovokeramika (zvnútra kov, z povrchu keramika), alebo čistá keramika, nejak super tvrdená (vraj zirkónium..tie sú najdrahšie). Ten kov by mal byť nejaká zliatina...myslím, že zlato a platina...nič toxické..navyše je to len zvnútra. Na 2+2 ti asi navrhnú kovokeramiku. Počítaj s cenou 500 až 1000 €. Bez kovov máš len tie celokeramické - vraj najlepšie, ale najdrahšie...počítaj s cenou 1000 - 1500. Tie dve zuby ti obrúsia a na nich pôjdu korunky medzi ktorými bude most - akože dalšie dve zuby...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Nie , ze by som bol nejaky odbornik, ale... amalgamy sa pouzivaju cele desatrocia, nove vyplne podstatne kratsiu dobu. Ked som sa pytal na tento problem mojej zubarky / pri vymene plomby/ tak mi odpovedala, ze viac alergickych reakcii ma na nove vyplne , nez na amalgamy. Tiez je dolezite aky amalgam sa pouziva, po revolucii tu bol dovazany lacny amalgam z Ciny, co bol vraj hrozny. K serioznemu posudeniu by bolo potrebne urobit / mozno aj je urobeny/ vyskum na statisticky vyznamnej vzorke pacientov.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

Studujem, studujem tie mostiky a zacina sa to zamotavat. :(
Je vela stranok aj lekarskych(hlavne ceskych), kde sa priznava, ze kovova zliatina v mostiku sposoboju tieto problemy:
-alergicke reakcie
-galvanicke problemy a kovovu pachut v ustach
-nutnost viac obrusit zdrave zuby, aby sa dosiahol dostatocny efekt prekrytia kovu povrchovou vrstvou
-velka tepelna vodivost kovu a s nou suvisiaca citlivost obrusenych zubov pod mostikom na teple alebo studene napoje

Vsetky tieto problemy riesi celokeramicky mostik, ktory je vsak drahsi a neviem ci ho moj zubar robi.

To ma zas caka tazka debata so zubarom. Ja laik mu zacnem oponovat a vyvracat nim navrhnute riesenia. :?
Asi s tym mostikom este pockam, az na cas, ked to bude nevyhnutne. Aby som nakoniec z maleho problemu nemal velky problem :roll:

Jeden odkaz, kde su tie mostiky celkom dobre rozobrate. http://www.zuby.cz/korunky/iii-typy-korunek.html

to Chodec:
Ohladom amalganu a ortute v nom obsiahnutom ja pouzivam zdravy sedliacky rozum. Ak je ortut toxicka tak velmi, ze je zakazana aj v teplomeroch, kde je vakuovo uzavreta, tak si ju nedam do ust ani vo forme amalganu.
Tak isto, ako nebudem riskovat varenie v hlinikovych hrncoch, pouzivat medeny kotlik a na vodovod pouzivat olovene vodovodne rurky, tak isto by som neriskoval ortut v ustach, ked za amalgan uz mame v podstate plnohodnotne nahrady.
(V jednej stolicke mam bielu plombu uz 20 rokov a dodnes s nou nie su ziadne problemy - ostatne moje stolicky maju tiez biele vyplne a ziaden problem zo zubami neni-problem je v dasne)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Vsetky tieto problemy riesi celokeramicky mostik, ktory je vsak drahsi a neviem ci ho moj zubar robi.
Samotný mostík robí zubný technik. Ide o to z akými technikmi tvoj zubár spolupracuje. Ked má dobrého zubného technika, ktorý má super vybavené laboratórium, tak by to nemal byť problém. Dnes sa používajú kadejaké 3D softvéry, ktoré to presne vymodelujú a keramika sa potom asi vypaluje v peci. Takže ide o zariadenia a materiály.
Verím že zanedlho to budú robiť cez 3D tlačiarne.
jogo napísal: To ma zas caka tazka debata so zubarom. Ja laik mu zacnem oponovat a vyvracat nim navrhnute riesenia. :?

Podla mna nebude o čom debatovať. Spýta sa ťa, či chceš metalokeramický za 800 €, alebo celokeramický za 1300€ a podľa toho ti obrúsi zuby. Potom zoberie otlačky a odnesie to do labáku.
jogo napísal: Asi s tym mostikom este pockam, az na cas, ked to bude nevyhnutne. Aby som nakoniec z maleho problemu nemal velky problem :roll:
Práveže keď budeš dlho čakať môžeš z toho urobiť problém. Keď je totiž medzera medzi zubami, tak ju krajné zuby začnú pomaly vyplňovať - začnú sa k sebe nakláňať a približovať. Takisto zuby oproti medzere sa začnú akoby vysúvať, keďže nemajú prirodzený protiskus. A do tretice: miesto kde chýba zub je zraniteľné, takže automaticky začneš viac zaťažovať druhú stranu a trvalá jednostranná záťaž ti dodrbe zuby na druhej strane...
jogo napísal: Ohladom amalganu a ortute v nom obsiahnutom ja pouzivam zdravy sedliacky rozum.
To sme si už vyjasnili. Môj názor bol taký, že tam kde je plomba viditeľná - jednoznačne biely kompozit. Tam kde je zub extrémne zaťažovaný a diera komplikovaná - tam kludne moderný vysokokvalitný bezortuťový amalgán. U alergických ľudí - žiadny amalgán.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Práveže keď budeš dlho čakať môžeš z toho urobiť problém. Keď je totiž medzera medzi zubami, tak ju krajné zuby začnú pomaly vyplňovať - začnú sa k sebe nakláňať a približovať. Takisto zuby oproti medzere sa začnú akoby vysúvať, keďže nemajú prirodzený protiskus. A do tretice: miesto kde chýba zub je zraniteľné, takže automaticky začneš viac zaťažovať druhú stranu a trvalá jednostranná záťaž ti dodrbe zuby na druhej strane...
To mi je jasne, ze zo zubarskeho hladiska by som ten mostik mal dat co najskor.
Ale ja sa na to pozeram z pohladu celostnej mediciny, lebo uz by som nechcel, aby sa mi zas vratili problemy, ktorych som sa zbavil po vymene amalganu. Ono totiz neviem, ci mi sposobovala problem ortut alebo iny kov v tom amalgane.
A zase keramicky mostik, ked to tak perspektivne pocitam do buducna min 10 zubov hore, min 10 zubov dole, tj. 20x 330 eur= 6600Eur. Sak ja budem v hube nosit cenovo skoro "auto" a ked sa nosne zuby pokazia, tak tie zuby vyhodia na smetisko.
Mam pocit, ze ta keramika je nejaka predrazena, ved ked to prepocitam na vahu, tak je drahsia ako zlato.
Este sa pojdem popytat do Polska, tam som v minulosti kupoval veci aj 10x lacnejsie ako boli na predrazenom Slovensku a v tej istej kvalite. :roll:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
prajvi
Príspevky: 4
Dátum registrácie: So 06 02, 2016 10:32 pm

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa prajvi »

Zdravim,
Vela casu v praci travim za PC a zacinam mat problemy. Striedanie poloh (sedenie statie) by vraj mohlo pomoct.
Uvazujem nad kupou kancelarskeho stolu s elektricky nastavitelnou vyskou (nieco na sposob Motion ergo) a ergonomickej stolicky (na sposob Spinalis).
Mate niekto realne skusenosti ci to pomaha, alebo su to len zbytocne vysmarene peniaze?
Dikes
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

prajvi napísal:Zdravim,
Vela casu v praci travim za PC a zacinam mat problemy. Striedanie poloh (sedenie statie) by vraj mohlo pomoct.
Uvazujem nad kupou kancelarskeho stolu s elektricky nastavitelnou vyskou (nieco na sposob Motion ergo) a ergonomickej stolicky (na sposob Spinalis).
Mate niekto realne skusenosti ci to pomaha, alebo su to len zbytocne vysmarene peniaze?
Dikes
Ja som mal strašné problémy. Nemohol som ani sedieť, ani spať.
Dostala ma z toho stolička. Teda myslím si, že zo všetkých opatrení mi najviac pomohla. Kúp si Ergonomis, alebo Spinalis. Mne sa to oplatilo.

Okrem toho som 10 rokov chodil na masáže. Raz týždenne. To je dobre vtedy ak menej športuješ.

Kým si kúpiš stoličku, môžeš skúsiť sedieť na fitlopte. Nemusíš stále, stačí pol hodina raz za 2 hodiny.
Najviac pomáha šport. Beh je najlepší - bez debaty. Plávanie takisto (ale nie prsia s ponáraním hlavy ).
Ja nerád behám, ale milujem chôdzu do kopca s palicami (nordic walking). Vtedy sa 30% energie prenáša do horného tela a výborne to pôsobí na chrbticu. Dolu kopcom potom bežím.
No a čo je veľmi dôležité: nesadaj si za PC nerozcvičený ( s postele za PC).
Najlepšie je športovať pred robotou: rozcvičíš telo a máš jasnú myseľ. Ked nie, tak skús aspoň ráno rozcvičku. Hlavne naťahovacie cvičenia - od hlavy dole...cítiš ako chrbticu ,,vypukáš,,..všetky šlachy a fascie ponaťahuješ.

Hej. A ešte matrac. Je dobré ked spíš na ortopedickom matraci. To si treba naštudovať a kúpiť na svoju váhu a fyzické zaťaženie. V posteli stráviš tretinu života. Dôležitá vec.

Ked nezačneš robiť opatrenia včas, tak ťa čaká ortopéd, neurológ a fyzioterapeut. A v najhoršom prípade operácia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ked nezačneš robiť opatrenia včas, tak ťa čaká ortopéd, neurológ a fyzioterapeut. A v najhoršom prípade operácia.
Alebo zmenis povolanie a najdes si manualne zamestnanie ako ja. Predminuly rok som znova skusil sedave zamestnanie a zacali sa mi vracat niektore zdravotne problemy o ktorych som si myslel, ze som sa ich uz definitivne zbavil po 15 rokoch manualnej prace. Najhorsie na tom bolo, ze ma ta "sedava praca" zacala velmi bavit a bola aj dobre zaplatena. Ale zdravie ma clovek len jedno... :?
Tak teraz zase pracujem manualne za polovicny plat, ale zdravotne problemy ustupili. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jur0
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Pi 26 11, 2010 2:53 pm

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jur0 »

Ja som maval asi 10 rokov bolesti v krizoch. Bol som s tym pred 10 rokmi u doktora, ten povedal, ze to ma kazdy a neda sa s tym nic robit, takze som to velmi neriesil. Tie bolesti neboli take hrozne a trvalo to vzdy asi tyzden a potom som to aj par mesiacov necitil. Zacal som to s tym znova nieco robit az kym som mal bolesti pol roka vkuse. Chodil som k maserke, ktora mi dala nejake cviky na spevenie svalov okolo chrbtice. Trocha to pomohlo, ale po 2 mesiacoch cvicenia to stale nebolo ono. Isiel som preto na magneticku rezonanciu, kde zistili, ze mam vysunutu platnicku, skoro 1 cm! Neurolog mi dal hned injekciu do chrbtice a dostaval som 5 dni infuzie. Bolesti presli (asi na tyzden) a zaroven mi bolo povedane, ze s tym toho uz vela nenarobim - nemozem behat, lyzovat, cvicit len trocha a ked nieco zaboli, tak prestat a keby bolelo viacej tak si davat lieky od bolesti. No dost ma to nasralo... :evil:

Bol som znova za maserkou aj s vysledkami z MR a od neurologa. Po masazi (vola sa to Breussova masaz) hovorila, ze vacsina ludi, ktori maju problem s platnickou maju trocha vysunutu stehennu kost z panvy (bedrovy klb nie je na svojom mieste). Da sa to napravit Dornovou metodou, co mi hned pomohlo, zrazu vsetky bolesti presli! Zaroven mi maserka odporucila specialne cvicenia na chrbticu, vola sa to SM system. Velmi odporucam pozriet si tuto prednasku, hlavne tym, ktori maju problemy s chrbtom:

https://www.youtube.com/watch?v=-7VncZzciJs" onclick="window.open(this.href);return false;

Cvicim to uz asi 2 tyzdne a musim povedat, ze fakt to pomaha. Bolest na 95% presla a chystam sa o 4-5 mesiacov znova na MR zistit co je s platnickou. Keby sa riadim radami neurologa tak by som velmi zle dopadol...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pekný príspevok. :wink:

Jeden lekár povie, že to ma každý a nedá sa s tým nič robiť...Druhý pichne injekciu a potlačí bolesť...Katastrofálny prístup.
Ani mne nikto nevedel pomôcť. Chodil som od dverí ku dverám. Ortopéd sa pozrel na RTG snímok a povedal...človeče, vy máte chrbticu ako po havárii...a poslal ma k neurológovi. Ten mi veľmi nepomohol, ani rehabilitačný lekár. Len ma buzerovali procedúrami, ktoré vôbec nepomáhali. Mal som pocit, že len naháňajú výkony, ale nikto sa mi nevenoval komplexne.

Až raz som sa dostal k jednej starej súkromnej neurologičke. Tá ma ale privítala s tým, že s VSŽP zmluvu nemá, takže len za hotovosť. Vravím, že rád zaplatím, len potrebujem odborníka. Ona ma vyšetrovala niekoľko hodín, poslala na ďalšie vyšetrenia, potom to dala všetko dokopy a napokon ma vyliečila z bolestí. Ale povedala , že bolesti sa vrátia ak nebudem športovať, chodiť na masáže, správne sedieť a spať na správnom matraci. Odvtedy som chodil celé roky 1x týždenne na masáže, kúpil si stoličku, ráno cvičím a každý deň športujem. Keď idem niekde peši, tak pobehnem...ked mám ísť výťahom, tak vybehnem po schodoch.
Toho roku som prvýkrát po 10 rokoch vypustil masáže...tak som zvedavý, či sa bolesti nevrátia. Mám pocit, že sa už vracajú...Aj masérku som dlho hľadal...mám súkromnú. Tie čo robia v rehabilitačných centrách ako zamestnanci nestoja za nič (česť výnimkám, ale tie sú extrémne vyťažené..) Masáž musí byť intenzívna a odborná. Tá moja masíruje 50 minút a na konci ešte pridá cvičenie. Normálne mi dáva zabrať, ale má to efekt.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
prajvi
Príspevky: 4
Dátum registrácie: So 06 02, 2016 10:32 pm

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa prajvi »

Dakujem pani za postrehy, vidim ze to nieje sranda ked to clovek prezenie.
Radsej sa idem hned prejst a potom si zaplavat ;)
Momentalne menim pracu. Budem robit z domu , takze si mozem sem tam zacvicit a vklude sa ponatahovat a pod...
Skusim ergonom. stolicku a aj ten motion ergo stol (len si najskor nasimulujem take pracovisko "na stojaka" z nejakych kartonov a dosky).
Ortopedicky Matrac je super tip, casom prestudujem co je na trhu ale ak mate nejake overene tipy sem s nimi.

Juggler nasiel si na nete preco je lepsie plavat prsia bez ponarania hlavy? Mne sa nepodarilo najst.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:
Až raz som sa dostal k jednej starej súkromnej neurologičke. Tá ma ale privítala s tým, že s VSŽP zmluvu nemá, takže len za hotovosť. Vravím, že rád zaplatím, len potrebujem odborníka. Ona ma vyšetrovala niekoľko hodín, poslala na ďalšie vyšetrenia, potom to dala všetko dokopy a napokon ma vyliečila z bolestí. Ale povedala , že bolesti sa vrátia ak nebudem športovať, chodiť na masáže, správne sedieť a spať na správnom matraci. Odvtedy som chodil celé roky 1x týždenne na masáže, kúpil si stoličku, ráno cvičím a každý deň športujem. Keď idem niekde peši, tak pobehnem...ked mám ísť výťahom, tak vybehnem po schodoch.
Toho roku som prvýkrát po 10 rokoch vypustil masáže...tak som zvedavý, či sa bolesti nevrátia. Mám pocit, že sa už vracajú...Aj masérku som dlho hľadal...mám súkromnú. Tie čo robia v rehabilitačných centrách ako zamestnanci nestoja za nič (česť výnimkám, ale tie sú extrémne vyťažené..) Masáž musí byť intenzívna a odborná. Tá moja masíruje 50 minút a na konci ešte pridá cvičenie. Normálne mi dáva zabrať, ale má to efekt.
Podobny pribeh ako moj, dolezite je si uvedomit, ze aj ked clovek pojde na operaciu a nebude potom cvicit, bolesti sa vratia. Cize je lepsie zacat cvicit a neist na operaciu(ak to neni nevyhnutne)
Myslim si, ze ak by som pravidelne cvicil, tak som mohol to sedave zamestnanie robit, ale ja som sa na to vybodol, lebo som tam nechcel robit. Viac ako bolesti zaludka, ktore mi, ako som zistil sposoboval vnutrobrusny tlak, ked som sedel skrceny na stolicke a mal zapnuty remen v nohaviciach, vadili kadeake antipespiranty a deodoranty.
Kedze som pocas roka mal trikrat zapal priedusiek a v praci rano najprv som pol hodiny kaslal, kym som sa aklimatizoval na tie spreje, tak som odtial "dobrovolne " odisiel.
Na webe je kopec clankov o skodlivosti antipespirantov(hlinikove soli), ale je to ako s amalganom...nikto jednoznacne nedokazal suvislost medzi rakovinou prsnika a pouzivanim antipespirantov, tak ich veselo pouzivame dalej. :?
http://www.celostnimedicina.cz/pozor-na ... iranty.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.krasa.cz/magazin/antiperspir ... z-ostatni/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fitnet.cz/magazin/pro-trener ... erspiranty" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

prajvi napísal:Juggler nasiel si na nete preco je lepsie plavat prsia bez ponarania hlavy? Mne sa nepodarilo najst.
Najšetrnejším plaveckých štýlom je znak, ktorý môžete plávať, i keď vás trápia bolesti chrbtice.
Výborne poslúži aj na jej uvoľnenie po celodennom vysedávaní v práci. Pri ťažkostiach s hornou časťou chrbta si môžete zaplávať aj kraul, ktorý zaťažuje prevažne driekovú časť.

Neurológ MUDr. Ivan Buran, PhD., člen Slovenskej neurologickej spoločnosti, má k tomu jednu výhradu. „Plávať áno, ale nie prsia,“ tvrdí. V prípade plaveckého štýlu prsia totiž musí človek zakloniť hlavu a prehnúť sa v driekovej časti. Nie je to pohyb, ktorý by sme mohli nazvať stereotypným, čo sa o štýle kraul tvrdiť dá. „Plávanie štýlom prsia je dobrý šport na pľúca, srdce a bedrové kĺby, ale ak má pacient problémy s chrbticou, rozhodne by si mal zvoliť iný druh športu,“ hovorí Buran a radí: „Počúvajte svoje telo. Upozorní vás na to, kedy máte dosť.“

Bolesti zad
Plavci s oslabením páteře – poruchou statiky a dynamiky, např. při M. Scheuermann, jsou disponováni k bolestivým potížím se zády případech náročného tréninku způsobem motýlek. Dochází při něm k rychlým hyperextenzím a velkému zatížení napřimovače páteře, především v dolní hrudní a v bederní oblasti.


To sú výňatky. S prsiami mám takú osobnú skúsenosť, celý život som ich plával pomerne intenzívne a i tak som sa bolestiam chrbtice nevyhol. Pozdejšie som zistil, že po tréningoch cca 1 hodinu ked som vyslovene plával len prsia, tak som si privodil bolesti, hlavne v spánku.

Vo vode je najlepšie striedať všetky plavecké štýly a akýmkolvek spôsobom sa hýbať, alebo cvičiť. To nadľahčovanie tela a odpor vody pri pohyboch, to je cvičenie, masáž i relaxácia 3 v jednom.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

citat z konca roku 2013
jogo napísal:Ale ked ma zas zacnu otravovat s tym cholesterolom,(ktory som mal v 2009 roku hranicny) tak im poviem, ze dam sa radsej na Smothies ako na ich tabletky a odkazem ich na Jugglera. :)
JUGGLER napísal:To si píš Jogo, že ťa smoothies dajú dokopy. Dnes som sa stretol s mamou. Včera absolvovala lekársku prehliadku a jej zdravotný stav sa velmi zlepšil. Hneď to idem napísať do vlákna o smoothies...
Historia sa opakuje. :)
Potreboval som potvrdenie do prace od doktora. A doktorka mi ho dala len pod podmienkou, ze mi urobi pravidelnu lekarsku prehliadku. Tyzden po velkej noci, :( ked som cely tyzden denno-denne rano-obed-vecer jedol udeniny, klobasy a vsetko, co sa zvysilo zo sviatkov. :shock: Ja debil som im tu krv dal(mal som aspon mesiac pockat) a samozrejme cholesterol bol zvyseny. A uz doktorka uvazuje o tabletkach. :?
Presiel som si web, a neni to nic moc referencie na tie tabletky. Ale ani prirodne liecenie a diety na cholesterol nie su moc jednotne. Kazdy radi cosi ine.
Juggler, ake mas referencie s pouzivanim smothies a cholesterolom. Lebo ja to smothies sice pijem, ale skor prilezitostne,nie pravidelne.(nemal som motivaciu, ale mozno ma ten cholesterol namotivuje k pravidelnemu pitiu smothies :) )
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER píše:
To si píš Jogo, že ťa smoothies dajú dokopy. Dnes som sa stretol s mamou. Včera absolvovala lekársku prehliadku a jej zdravotný stav sa velmi zlepšil. Hneď to idem napísať do vlákna o smoothies...
nasiel som ten prispevok
JUGGLER napísal:Dnes som sa stretol s mamou. Včera absolvovala lekársku prehliadku ( má vážne problémy s obličkami a krvným tlakom ) a všetko sa výrazne zlepšilo. Cholesterol a pečeňové testy (hlavne kreatinín) vynikajúce, tlak krvi výrazne zlepšený. Činnosť obličky sa prudko zlepšila, čo lekár nečakal. Bol šokovaný, lebo cieľom bolo zastaviť degeneráciu a zabrániť aby sa stav ďalej zhoršoval. A ten stav sa zlepšil. Po lopate povedané - oblička ožíva.
Mama bola šťastná a videl som, že nakúpila plno listovej zeleniny... Na Vianoce chce odo mňa knižky ( Zelená pre život a 12 krokov k surovej strave ), pochvaľovala si mixér...

Uvidíme ďalej. Zatial to hodnotím tak, že čím je človek starší a zničenejší, tým lepší účinok smoothies prinášajú...

P.S. Pýtal som sa, čo ešte zmenila okrem toho, že pije smoothies . Povedala, že stratila chuť na varené a pečené mäso, takže ich takmer vylúčila zo stravy. Ale stále jej chutí bryndza, jogurty, maslo, chlieb a cestoviny. Ja osobne som napríklad nestratil chuť na mäso a strašne mi chutia syry. Ale stratil som úplne chuť na cestoviny, zemiaky, chlieb a prudko sa mi zvýšila chuť na čerstvú zeleninu a olivy.
Je rozhodnute: Smothies na plny plyn :D
Zaujimave, ze moja doktorka vedela, co je smothies, ked som jej povedal, ze zeleninu jem iba ako smothies. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vysvetli jej to, že to vec stravy... Najlepšie by bolo, keby ste si stanovili nový termín odberu a dokázal jej, že máš pravdu.
Ja neviem aké si mal čísla (takisto LDL a HDL)... ale je to vec dohody. S tými tabletkami ti nechce zle, ale najlepšia je systémová zmena. Smoothie samozrejme pomôže... zlepší trávenie, obsahuje kopu vlákniny a zdravých látok...Ale musíš znížiť aj príjem údenín, klobások, mäsa a pod. Najlepšie ich úplne vylúčiť...ale kto to dokáže ?! Škrni takisto majonézu, hamburgery, hotdogy, langoše..všetko pečené a vyprážané... Nesoľ ! Určite si držal pôst pred sviatkami, vtedy si mal ísť na odber. :wink:

P.S. Ja vodu kážem a víno pijem... :roll: Mám tie isté problémy. Po sviatkoch som rozožratý, pribral som 3 kg. Ale držím sa smoothie ako kliešť...pijem ho denne. Práve teraz využívam predaj medvedieho cesnaku v Lídli a robím si také doplnkové čistiace smoothie: medvedí cesnak( celá kytička), 2 jablká, zelená cibulka alebo pór, petržlenová vňať, šťava z polky citrónu, banán, voda.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

Kontrolny odber mam o 3 mesiace. Dovtedy mam drzat dietu v podstate taku istu, ako si popisal + pohar vody s citronom vypit rano nalacno.
Neni problem tu dietu dodrzat, mal som ovela tvrdsiu dietu(bez mliecnych a vajecnych prisad) a chodil som na tyzdnovky po montaziach a vydrzal som to...navyse po vojne som bol par rokov skoro vegetarianom, ktory jedol maso len prilezitostne(navstevy, hostiny ap.), takze nevidim problem tvrdo obmedzit, ale nie uplne vylucit maso, mlieko a vajcia, ak mozem jest sojove vyrobky. Lenze aj soja zacina byt podozriva(pises o nej v prvom prispevku v tomto vlakne) a to uz zacina byt narocne.Jest len ryzu, pohanku a proso...to uz by som nevydrzal. No nic, zacnem s tym smothie + na ranajky ovsene vlocky. Obmedzim salamy, sunky, klobasky,parky,pastety...mliecne vyrobky aj tak nejem a uvidime.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hej, sóju som prestal jesť, čo som si prečítal pár článkov. Nepotrebujem 100 percentné dôkazy...riadím sa poučkou, že ,,v pochybnostiach v prospech zdravia,,...teda radšej to vylúčim.

Pri ryži som urobil systémovú zmenu už dávno: konzumujem len celozrnú (wholegrain). Majú ju napr. v Tescu. Mne aj velmi chutí, nechcem už inú....ale niekto ju nemá rád (hlavne deti ).

Ono to nie je žiadna tragédia zmeniť stravu. Problém je v tom, že so stúpajúcim vekom klesá metabolizmus a strašne stúpa apetít. Teda je to presne naopak ako je zdravé. Mladí môžu jesť hocičo, stačí im športovať. Ale po 25 už všetci starneme. Po 40 príde úplná katastrofa. Ubudne hormónov, odbúrava sa svalová hmota, chuť do jedla prudko stúpne... Dostaví sa lenivosť k fyzickému pohybu a prejedanie - obžerstvo. Ty si kresťansky založený, môžeš sa motivovať tým, že páchaš hriechy... obžerstvo + lenivosť

Sedem hlavných hriechov podľa rímskokatolíckej tradície :
pýcha (lat. superbia)
lakomstvo (lat. avaritia)
závisť (lat. invidia)
hnev (lat. ira)
smilstvo (lat. luxuria)
obžerstvo (lat. gula)
lenivosť (lat. acedia) - duchovná znechutenosť

Ja presne viem, čo treba robiť...pekne ovládam teóriu - len ju nedokážem v potrebnej miere uviesť do praxe.
A tým zabíjam sám seba. :( To robí väčšina ľudí !

Stále plánujem napísať súbor jednoduchých pravidiel ako zmeniť stravovanie, udržať si ideálnu váhu a kondíciu....len si vravím, že je to ako v tradingu...Najprv by som to mal sám dokázať, až potom by som mal o tom mudrovať :roll:

Mimo mojích rodičov čo som písal vo vlákne o smoothie, mám teraz dalsí veľký vzor. Môj najlepší kamarát Rain Man zmenil stravu, začal behať a schudol neuveritelných 15 kíl. Dostal sa na rovnakú váhu, ako ked mal 18 rokov. Musel si dať prešiť obleky a kúpiť novú garderóbu...dobre sa cíti a zdravie a testy má na 100%. Takže čo sa týka športu (ked sa nám už nechce športovať tak intenzívne ako predtým) , tak BEH je asi najideálnejší ako si vylepšiť zdravie a kondičku.

P.S. Ja športujem denne, aj som zmenil stravu a tri roky pijem smoothie...ale je to stále málo. V strave musím ešte ubrať a v športe ešte pridať...proste je to nekonečný boj s pohodlnosťou a pôžitkami :lol:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Istiach »

Caute, prepacte za offtopic. Toto vlakno necitam, tak sa to tu mozno uz preberalo, kazdopadne som nemohol odolat ze sa s vami podelim o toto:

http://fici.sme.sk/c/20144121/tazky-tyz ... dlach.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ako link napoveda, toto smiesne video je o alternative v medicine.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa osamely chodec »

uz som sem daval odkaz na kamosovu stranku , vtedy este nefungovala, teraz uz hej... https://marva.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
p.s. vsetko co sa pise na stranke je ozaj pravda
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"