Opcie na futures/ETF

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa qwerty »

Priznám sa, že neviem veľa o opciách, ale chcem si ich naštudovať. A ako som tak už niečo prečítal, tak ma napadlo, že existujú opcie aj na futures (asi áno, ale pre istotu sa pýtam) ? Napr. teraz by som chcel kúpiť call na zlato - kde nájdem to, či sú nejaké vypísané opcie na zlato ?

Ešte jedna otázka - existujú opcie na všetky ETFká ? Existujú opcie aj na GLD ? Ak áno, opäť sa pýtam, že kde nájdem pohromade, že aké všetky možné opcie sú momentálne vypísané ? Ďakujem vám.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa jogo »

qwerty napísal: Existujú opcie aj na GLD ? Ak áno, opäť sa pýtam, že kde nájdem pohromade, že aké všetky možné opcie sú momentálne vypísané ? Ďakujem vám.
Napriklad tu:http://finance.yahoo.com/q/op?s=GLD+Options
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Airmike »

http://www.cboe.com/" onclick="window.open(this.href);return false; - tu mas opcie na ETFka

asi nerozumiem co to znamena momentalne vypisane. vypisovat znamena v opcnej terminologii predavat. takze si to asi len spatne specifikoval co chces hladat.

opciam na futures sa radsej oblukom vyhni. to je derivat na derivat a asi nieje uplne najvhodnejsie zacinat niecim tak zlozitym
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa qwerty »

Mika napísal:http://www.cboe.com/ - tu mas opcie na ETFka

asi nerozumiem co to znamena momentalne vypisane. vypisovat znamena v opcnej terminologii predavat. takze si to asi len spatne specifikoval co chces hladat.

opciam na futures sa radsej oblukom vyhni. to je derivat na derivat a asi nieje uplne najvhodnejsie zacinat niecim tak zlozitym

Ďakujem vám obom.

Mika - však pokiaľ niekto nevypíše opciu, tak ako keby neexistovala. Pokial nevznikne akciová spoločnosť, tak neexistujú ani jej akcie. Alebo tomu zle chápem, že najprv sa opcia musí vypísať, aby ju mohol niekto kúpiť ?

A vieš prečo chcem práve opciu na futures ? Lebo je to podla mna rozumnejší nástroj ako špekulovať na rast napr. ceny kukurice, ako obchodovať priamo futures. Pretože pri opcií máš ako keby dopredu dané, koľko maximálne môžeš stratiť, kdežto pri futures to môže byť hocikoľko. Je tak ?
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa MartinUS »

Zdravim,

to qwerty: nemusi byt vypsana (hned prodana), aby nekdo opci koupil...market makeri (tvurci trhu) kotuji objednavky k nakupu a prodeji (bid a ask). Ten kdo pote prodal, ten vypsal. Kdyz se kupuje opce je limitovane riziko dane premii (cenou) opce, ten kdo prodal ma neomezene riziko u call opci (cena muze jit teoreticky nekonecne nahoru) a velke riziko od striku opce po nulu (rozdil x hodnotove vyjadreni bodu) u prodanych put opci. Opce na akcie maji podlkladovych obvykle 100 kusu akcii. Na futures neni podkladovych x pocet kontraktu, proto to neni derivat na derivat, ale hodnotove vyjadreni bodu je stejne jako u futures (ktere nejlepe vyjadruji ceny podkladovych komodit). Problem je, ze u opci je tak zvana delta, gama, vega apod. a zavisi na striku opce, casu do expirace a volatilite z nejvetsi casti, jak se opce hybe v zavislosti na vyvoji ceny komodity. Proto jsou opce znacne komplexnejsi a je treba vice rozumet jejich pohybu v zavislosti na striku opce, volatilite, casu do expirace. Tj. oproti futures ten pohyb nemusi byt a linearni v zavislosti na pohybu kukurice, medi, indexu, zlata, atd.

Velice dobre je zkusit demo (mnoho spolecnosti nabizi realna data na demu vcetne opci) a tam v klidu pozorovat vyvoj, jak se vyviji objednavky (bid, ask), jak se meni cena v zavislosti na pohybu podkladu u jednotlivych striku, atd.

Martin, ekonom, Chicago, USA
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa qwerty »

Napadla ma ešte jedna otázka - keď vypíšem (predám) akúkoľvek opciu (či už put alebo call), dá sa potom nejako táto pozícia uzavrieť ak dôjde do "tuhého" ?

Lebo logicky to chápem takto - predám opciu s expiráciou do dvoch mesiacov. A teraz dva mesiace si môžem hrýzť nechty na rukách, aby trh nešiel proti mne a ak náhodou aj pôjde, tak ja nemôžem nič robiť, pretože všetko závisí od protistrany (ten, kto opciu kúpil). Jednoducho, ak predám opciu a trh ide proti mne a mne narastá strata, čo treba robiť ? Lebo ja neviem kto je moja protistrana a nemôžem mu povedať, že už zavri tú pozíciu, lebo krachujem...
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Airmike »

MartinUS napísal:
Opce na akcie maji podlkladovych obvykle 100 kusu akcii. Na futures neni podkladovych x pocet kontraktu, proto to neni derivat na derivat, ale hodnotove vyjadreni bodu je stejne jako u futures (ktere nejlepe vyjadruji ceny podkladovych komodit).
No niezeby to bola kriticky dolezita tema, ale opcia na futures contrakt rozhodne je derivat na derivat. pretoze podklad tej opcie je prave futures contrakt, ktory je derivatom podkladoveho aktiva. kriteriom derivatu urcite nieje mnozstvo, ale sposob vypoctu teoretickej ceny z podkladoveho aktiva a nacenenie. Prave podla tejto teoretickej ceny cenu kotuju prave ti spominani marketmakeri.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Airmike »

qwerty napísal:Napadla ma ešte jedna otázka - keď vypíšem (predám) akúkoľvek opciu (či už put alebo call), dá sa potom nejako táto pozícia uzavrieť ak dôjde do "tuhého" ?

Lebo logicky to chápem takto - predám opciu s expiráciou do dvoch mesiacov. A teraz dva mesiace si môžem hrýzť nechty na rukách, aby trh nešiel proti mne a ak náhodou aj pôjde, tak ja nemôžem nič robiť, pretože všetko závisí od protistrany (ten, kto opciu kúpil). Jednoducho, ak predám opciu a trh ide proti mne a mne narastá strata, čo treba robiť ? Lebo ja neviem kto je moja protistrana a nemôžem mu povedať, že už zavri tú pozíciu, lebo krachujem...
jednoducho vypisanu opciu kupis spat od hociktoreho ucastnika na trhu a uzavries poziciu. obchodujes na centralizovanom trhu, kde su kontrakty standardizovane, takze nezalezi, ze ten kto opciu kupil je tvojim jediným partnerom v deale. opciu mozes kedykolvek kupit od niekoho ineho a v podstate tak presunies riziko s tvojho obchodu na dalsieho ucastnika v trhu
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

MartinUS napísal:Problem je, ze u opci je tak zvana delta, gama, vega apod. a zavisi na striku opce, casu do expirace a volatilite z nejvetsi casti, jak se opce hybe v zavislosti na vyvoji ceny komodity. Proto jsou opce znacne komplexnejsi a je treba vice rozumet jejich pohybu v zavislosti na striku opce, volatilite, casu do expirace. Tj. oproti futures ten pohyb nemusi byt a linearni v zavislosti na pohybu kukurice, medi, indexu, zlata, atd.
Martin ti to napísal veľmi dobre. Ak kúpiš napr. akciu, tak máš šancu 50:50, či budeš v strate alebo v zisku. Akcie sú v jednej dimenzii. Pri opciách to tak nie je. Tam sa pohybuješ v 3D. Ak kúpiš opciu, tak potrebuješ odhadnúť smer trhu, jeho silu a tiež sa musíš trafiť do expirácie kontraktu najlepšie, ak to všetko bude hneď po tvojej kúpe. Šance na úspech máš tak 12,5%. Ten kto ti tú opciu predal si tak s opačnou pravdepodobnosťou tvoje zaplatené prémium ponechá.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa qwerty »

jednoducho vypisanu opciu kupis spat od hociktoreho ucastnika na trhu a uzavries poziciu. obchodujes na centralizovanom trhu, kde su kontrakty standardizovane, takze nezalezi, ze ten kto opciu kupil je tvojim jediným partnerom v deale. opciu mozes kedykolvek kupit od niekoho ineho a v podstate tak presunies riziko s tvojho obchodu na dalsieho ucastnika v trhu
Takže, ak ja vypíšem call opciu a trh rastie a expirácia bude až o mesiac (napr.), nemôže sa nikdy niečo také stať, že moja protistrana si uplatní svoje právo a ja mu budem musieť predať podkladové aktívum za strike ?

Lebo ja som bol v tom, že ak vypíšem opciu, tak mám konkrétnu protistranu - konkrétneho obchodníka, ktorý si kedykoľvek môže uplatiť právo a ja s tým nič nemôžem urobiť...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:Ak kúpiš opciu, tak potrebuješ odhadnúť smer trhu, jeho silu a tiež sa musíš trafiť do expirácie kontraktu najlepšie, ak to všetko bude hneď po tvojej kúpe. Šance na úspech máš tak 12,5%. Ten kto ti tú opciu predal si tak s opačnou pravdepodobnosťou tvoje zaplatené prémium ponechá.
Lenze velmi dobre vies, ze ty pri predaji PUT opcie na SPY ziskas napr.100$ pri nizkej volatilite a mozes stratit napr. 1000$, ak sa trh prudko prepadne. Cize ta vysoka 87.5% pravdepodobnost, ze zarobis je zaplatena vysokou stratou, ak pride k velkym prepadom.
Naposledy upravil/-a jogo v St 25 12, 2013 5:18 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Odpoveď nie je taká jednoduchá. Neviem ako fungujú opcie na futures, ale napíšem ti ako je to pri akciách.
Väčšina opcií na akcie a tiež napríklad na SPY je amerického typu. Tieto opcie si môže vlastník uplatniť kedykoľvek v čase trvania opcie až do jej expirácie.
Opcie na indexy RUT, SPX, MNX, NDX a pod. sú európskeho typu. Tieto opcie si môže vlastník uplatniť iba v čase expirácie a nie počas jej trvania. Cena tak môže ísť aj cez tvoj strike a nič sa ti počas obdobia do expirácie nestane.

Toto je teória. V skutočnosti si však vlastník opcie počas doby do expirácie nič neuplatňuje. Prišiel by tak o zisk. Prémium sa totiž skladá z vnútornej hodnoty opcie (rozdiel medzi strike a aktuálnou cenou podkladu napr. call opcie strike 100$ pri cene 110$ má VH 10$) a časovou hodnotou, ktorá záleží od doby do expirácie a aký silný je momentálne trend trhu. Ak by som mal call opciu ako v prípade a do expirácie by boli napr. tri týždne, tak cena call opcie by bola možno 18$. Ak by som si ju uplatnil, tak si nechám pripísať 100ks akcií v cene 100$ a hneď ich na trhu predám za 110$ so ziskom 1000$. Lepšie je však opciu predať a inkasovať 1800$. Preto sa opcie uplatňujú až v čase expirácie. Vlastník (amerického typu) však to právo má a môže si ju uplatniť napríklad z neznalosti alebo iného dôvodu. Všetko je postavené na tom, že predávajúci má neodvolateľný záväzok plniť, ale kupujúci má možnosť si svoje právo uplatniť.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

jogo napísal: Lenze velmi dobre vies, ze ty pri predaji PUT opcie na SPY ziskas napr.100$ pri nizkej volatilite a mozes stratit napr. 1000$, ak sa trh prudko prepadne. Cize ta vysoka 87.5% pravdepodobnost, ze zarobis je zaplatena vysokou stratou, ak pride k velkym prepadom.
Ja som to písal ako reakciu na kupovanie opcií za účelom zarobiť na šikovnosti a odhade smerovania trhu. Ak odrádzam od jedného, tak to neznamená, že druhé odporúčam. :D BTW vypisovať Naked put som vždy odporúčal iba na akcie, ktoré chcem skutočne vlastniť. V takom prípade budem na tom v prípade prepadu trhu lepšie ako niekto, kto zároveň so mnou nakúpil podklad za aktuálnu cenu. Budem o strike a inkasované prémium na tom lepšie.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:Ja som to písal ako reakciu na kupovanie opcií za účelom zarobiť na šikovnosti a odhade smerovania trhu. Ak odrádzam od jedného, tak to neznamená, že druhé odporúčam. :D
Aby sme chudaka qwertyho nedomotali. :D
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa qwerty »

No nerozumiem vám presne. Ešte raz - jednoduduchá situácia - vypíšem call na GLD. Trh ide hore, môj strike je prekonaný a ja začínam evidovať stratu. Som v strate zatiaľ 200 USD. Do expirácie máme ešte 1 mesiac. Čo ja teraz môžem robiť ?

Môžem moju vypísanú opciu kúpiť späť ? To by znamenalo, že by som vzal stratu 200 USD... Ale ako to je presne ? Dá sa vypísaná akcia mnou kúpiť ? Alebo je potrebné kúpiť at the money call opciu ? Ale by to potom znamenalo, že moja strata je tých 200 USD + prémium tej ATM opcie. Ja sa pýtam kvázi technickú vec. Nakupovanie opcií je uplne jasné, ale nerozumiem presne ako eliminovať stratu ak vypíšem call alebo put.
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa MartinUS »

Zdravim,

to Mika: ano, samozrejme ciste teoreticky se jedna opci na futures, tj. derivat na derivat. Ve smyslu, kde bylo vami uvedeno vyse, ze pakovy efekt je tak mozna 2x vyssi apod., tak neni pravda, jelikoz podkladem neni nasobny pocet futures kontraktu, ale hodnotove vyjadreni u opce je stejne jako u futures, tj. 1 bod na futures u kukurice 50 USD, to same u opce 1 cent = 50 USD.

to qwerty: u opci obchodovanych na burze neni prima protistrana, ktera, kdyz se rozhodne uplatnit opci (exercise), tak musi byt dodano podkladove aktivum za strike, ale eistuje tak zvany clearing, kteri tvori protistranu pro nakupujici a prodavajici. Riziko, ze dojde k uplatneni i u typu americke opce (da se nakupujicim uplatnit kdykoliv pred expiraci) u toho kdo prodal (vypsal) je naprosto minimalni az do okamziku expirace, tam pokud drzeno do toho kritickeho data bez uzavreni dojde k uplatneni clearingem jak pokud skonci mimo penize (out of the money OTM) opci, tak opci, ktere skonci s urcitym minimem v penezich (in the money ITM).

U vypisu (prodeji) naked (bez nakoupene jine, ci bez podkladoveho aktiva v portfoliu) pozor. Tyto strategie maji to, cemu se ve statistice rika negativni sikmost rozlozeni vynosu. Tj. dochazi casto k malym ziskum, ale take nahodne k obrovskym ztratam. Tj. lze porovnat ke sbirani centu pred parnim valcem. Obvykle tyto programy maji nadhernou vykonnost v obdobi nizke volatility a jakmile se zvysi, je konec. Proto je to pouze pro velmi sofistikovane vypisovat opce, kteri rozumi trhu, atd. a co se muze stat v obdobi zvysene volatility...

Taktez nakupovat opce neni uplne to same jako cisty futures, akcii, apod., ten vztah nemusi byt linearni (zavisi na delte, game, veze, atd. prislusneho konkretniho kontraktu opce. U akcii se pak jedna o uplne samozstatnou oblast, kdy dochazi ke splitum a jak se upravuje ve vztahu k tomuto definovani opce, spi-off transakcim spolecnosti, napr. Citigroup spin off Travelers Ins. a ztrata na opci, aniz by se zmenila cena akcii podkladu, apod. Je nutne dokonale a presne studovat memoranda, apod.

Martin, ekonom, Chicago, USA
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

qwerty napísal:No nerozumiem vám presne. Ešte raz - jednoduduchá situácia - vypíšem call na GLD. Trh ide hore, môj strike je prekonaný a ja začínam evidovať stratu. Som v strate zatiaľ 200 USD. Do expirácie máme ešte 1 mesiac. Čo ja teraz môžem robiť ?

Môžem moju vypísanú opciu kúpiť späť ? To by znamenalo, že by som vzal stratu 200 USD... Ale ako to je presne ?
Opciu kúpiš späť a máš stratu, ktorá sa rovná 200-cena za ktorú si opciu na začiatku predal.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Airmike »

MartinUS napísal:Zdravim,

to Mika: ano, samozrejme ciste teoreticky se jedna opci na futures, tj. derivat na derivat. Ve smyslu, kde bylo vami uvedeno vyse, ze pakovy efekt je tak mozna 2x vyssi apod., tak neni pravda
to bude asi nejaky omyl.ja som nikde nepisal ze pakovy efekt je mozna 2x vetsi. Ja som len napisal ze nieje idealne riesenie zacinat s opciami na futures. pretoze je to kmplikovanejsia tema.

hlavne spociatku ked sa querty pyta na zaklady je pre neho lepsie zacat uplne od zaciatku.
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa MartinUS »

to Mika: ano, pak vse v poradku...jedna se skutecne u opci o vice komplikovanejsi instrument, daji se samozrejme delat debitni spready s opcema jako bull call ci bear put a tam se mnoho rizik s nima da redukovat, ale to je na samostatnou kapitolu potom :)

Hezke svatky vsichni!

Martin, ekonom, Chicago, USA
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa qwerty »

Mohli by ste mi ešte, prosím, napísať ako reálne prebieha obchod s opciou ?

V knihách (na ktoré ma odporúčate) sa píše, že opcia je právo, ktoré si môžem uplatniť (v prípade nákupu). Takže ja zadám brokerovi príkaz long call SPY 190 JUN14. Broker mi z účtu strhne opčnú prémiu. Týždne ubiehajú, máme tu marec a SPY sa obchoduje za 195 a ja som sa rozhodol, že si moje právo uplatním. Ale čo teraz ?

Ja mám iba právo kúpiť podkladové aktívum za 190 USD a následne predať za 195 USD. To ale hádam neznamená, že ja musím brokerovi opät zaplatiť poplatok jednak za nákup SPY a jednak na následný predaj SPY, alebo áno ?

Alebo to u brokera funguje nejako tak, že kliknem na nejaké tlačitko že "uplatniť opciu" a na môj účet sa pekne pripíše 500 USD (195-190) a ja už neplatím žiadne poplatky za nejaký obchod s podkladovým aktívom. Áno ?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Brokerovi zadáš príkaz na uplatnenie opcie. Z účtu ti odíde 19000$ a pripíše sa ti 100ks SPY v cene 190$/ks. S tým si už potom robíš čo chceš.
Európsky typ opcie sa vysporiadava cash tzn., že tam po uplatnení opcie by to prebehlo tak ako si napísal. Príkaz na uplatnenie zadávaš ty.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa qwerty »

Brokerovi zadáš príkaz na uplatnenie opcie. Z účtu ti odíde 19000$ a pripíše sa ti 100ks SPY v cene 190$/ks. S tým si už potom robíš čo chceš.
To naozaj takto funguje ? To potom s účtom 5000 USD môžem zabudnúť na obchodovanie opcií :D

Ale vypisovať opcie by som mohol, že ?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Skôr by si mohol kupovať lebo tam ťa to stojí iba prémium, ale väčšie šance budeš mať pri vypisovaní. Ak zoberiem do úvahy, že pri vypisovaní napr. spredov si musíš nechať na účte rezervu, tak by si mohol z tvojich 5000 použiť max. 3 na margin. Žiadne terno.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa qwerty »

Rado napísal:Skôr by si mohol kupovať lebo tam ťa to stojí iba prémium, ale väčšie šance budeš mať pri vypisovaní. Ak zoberiem do úvahy, že pri vypisovaní napr. spredov si musíš nechať na účte rezervu, tak by si mohol z tvojich 5000 použiť max. 3 na margin. Žiadne terno.
Rado, teraz som už z toho naozaj somár. Pred chvílou si písal, že ak uplatňujem opciu, tak mi broker strhne 19 000 USD a pripíše mi 100 x SPY (v prípade SPY). A potom následne píšeš, že pri účte 3 000 USD by som skôr mohol kupovať opcie ?

Ja opciu síce kúpim, ale načo, keď nemám peniaze nato, aby som si ju uplatnil ? Alebo si to myslel tak, že by som opcie kupoval iba na akcie s malými hodnotami (10-20 USD) ?

...inak som sklamaný, lebo som si myslel, že to všetko funguje tak, že ja ked si uplatním opciu, tak nemusím reálne kúpiť kúpiť podkladové aktívum a hneď ho predať. Myslel som si, že to nejakým spôsobom broker automaticky spraví za nejaký poplatok a mne bude iba pripísaný zisk.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Pýtal si sa čo sa stane keď si opciu uplatníš. A to som ti napísal. (Platí pre americký typ) Ak by si chcel predávať opcie, tak cez spready by ťa broker do toho pustil. Z hľadiska bezpečnosti by si však na margin mohol použiť iba 3000$.
Na druhej strane, ak si kúpiš 5 call opcií na SPY jan 184$ za 1,48 tak ťa to bude stáť 740$ a to s účtom 5000 zvládneš v pohode. Ak cena vyskočí na 2$, tak nemusíš čakať do expirácie, ale opcie predáš, vezmeš zisk 260$ a je po všetkom. Cena 2$ nemusí byť pri cene SPY 186$ a tak nemusíš čakať do expirácie na svoj zisk.

Aby si však mohol takto zarobiť s kupovaním opcií, tak musíš poraziť štatistiku, ktorá je v tvoj neprospech. Podobne si v reálnom živote kupujeme poistky lebo to je obdoba opcií a len málo z nás má "zisk" z poistnej udalosti a dostane viac ako zaplatil na poistnom. Preto viac zarobia vypisovatelia opcií aj keď v podstate zbierajú drobné a čelia väčšej strate ako keby opcie kupovali. Veď si zober ten pomer. Predáš 6 spreadov broker ti blokuje 3000$ a zarobíš max. 360. Kúpiš 5 kusov opcií, kde v mojom prípade zarobíš 260 a riskuješ 740. Všetko má však svoje pre aj proti.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Podla mna kupovat opcie by mal trader, investor, ktory dokladne pozna podklad na ktory kupuje opciu a teda vie s vysokou pravdepodobnostou, ako sa bude vyvijat cena podkladu. Potom kupou vzdialenejsej OTM opcie s nizkou deltou dosiahne vysoky vynos - pakovy efekt.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Podľa mňa by mal nakupovať len put opcie ako poistku pred stratou zisku alebo svojej investície. Call na druhej strane, aby mal istotu, že cena, ktorú platí je skutočne minimálna za dobu trvania opcie ako poistky.
Kupovať za účelom špekulácie by som neodporúčal.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa MartinUS »

Zdravim,

daji se nakoupit i s relativne malym uctem a udrzet se ve swing/ trendove pozici (stop loss vradu par stovek USD)u toho zlata nabo kukurice, apod...micro gold (1/10 regulerniho kontraktu) nebo mini corn (1/5) regulerniho futures kontraktu.

Martin, ekonom, Chicago, USA
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa qwerty »

MartinUS napísal:Zdravim,

daji se nakoupit i s relativne malym uctem a udrzet se ve swing/ trendove pozici (stop loss vradu par stovek USD)u toho zlata nabo kukurice, apod...micro gold (1/10 regulerniho kontraktu) nebo mini corn (1/5) regulerniho futures kontraktu.

Martin, ekonom, Chicago, USA
Presne o tých mini options som sa na začiatku zmieňoval. Na cboe.com je uvedené, že to je novinka (marec 2013). Aj open interesty sú nízke.

Martin, viete k tomu niečo viac napísať ? Iba také pikošky, že čo môže byť problémom (ak nejaký je) a tak. Lebo mne sa zdajú veľmi super. Sú stvorené pre začiatočníkov. Alebo sa za tým skrývajú aj nejaké negatíva ?

...ja viem že na cboe je o tom určite dosť popísané, ale anglicky neviem skoro nič
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa MartinUS »

to qwerty: mini corn ani micro gold se neobchoduji na cboe, ale CME v globexu uz dlouho. Mini corn: http://www.cmegroup.com/trading/agricul ... tions.html" onclick="window.open(this.href);return false;

1 cent pohybu = 10 USD zisk/ ztrata
1 tick pohyb = 1,25 USD

Micro gold: http://www.cmegroup.com/trading/metals/ ... tions.html" onclick="window.open(this.href);return false;

1 USD pohybu = 10 USD zisk/ ztrata
1 tick pohyb = 1 USD

Enjoy,

Martin, ekonom, Chicago, USA
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa qwerty »

MartinUS napísal:to qwerty: mini corn ani micro gold se neobchoduji na cboe, ale CME v globexu uz dlouho. Mini corn: http://www.cmegroup.com/trading/agricul ... tions.html" onclick="window.open(this.href);return false;

1 cent pohybu = 10 USD zisk/ ztrata
1 tick pohyb = 1,25 USD

Micro gold: http://www.cmegroup.com/trading/metals/ ... tions.html" onclick="window.open(this.href);return false;

1 USD pohybu = 10 USD zisk/ ztrata
1 tick pohyb = 1 USD

Enjoy,

Martin, ekonom, Chicago, USA
vlastne ja som sa pomýlil... Ja som sa chcel spýtať, či viete niečo o mini options. Či majú nejaké nedostatky a tak. Viete k nim niečo napísať ?
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa MartinUS »

to qwerty: tam pozor, ty opce jsou mnohdy nelikvidni, zvlaste u nekterych striku. Mini opce na cboe pak predstavuji nejakych 1% objemu regulernich kontraktu...tj. kotace bid/ask nebude prizniva, tj v tuto chvili ztrata casu a vyhozene penize. Jak rikam, kdyz se obchoduje pro trend, je lepsi vyuzit linearni instrumenty, jak posano vyse. Opce jsou specificke ve svem nelinearnim prubehu a spise je vyuzivaji manazeri k rizeni rizika portfolia ve spojeni s linearnimi instrumenty.

Martin, ekonom, Chicago, USA
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa qwerty »

Môžete mi, prosím, skontrolovať, či som si správne vypočítal max. stratu a max. zisk pri tomto obchode:

1. Long call GLD 118 Jan14 0,99
2. Short put GLD 114 Jan14 1,09
3. Long put GLD 113 Jan14 0,86

Takže očakávam, že GLD pôjde hore. Preto som kúpil call. Avšak očakávam, že dolu už nepôjde a chcem aby som čo najmenej zaplatil na prémií, tak som ešte vypísal put-ku. Aby som si určil max. stratu, zároveň som aj put-ku kúpil za jeden strike nižšie ako vypísal. Takže na tomto obchode zaplatím 76 USD (bez komisií) namiesto 99 USD, ktoré by som platil, ak by som iba kúpil call.

Max. zisk - neobmedzený
Max. strata = (114-113 + 0,86) * 100 = 186 USD.

Je to správne ? Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa osamely chodec »

si zabudol este cenu za c+ 0,99 ak GLD pojde dole POD 113
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa MartinUS »

to qwerty: to mas bull put spread a long call, max. ztrata pokud pujde na 113 a nebo nize pri expiraci = (114-113) - 0.23 obdrzena premie + 0.99 vyexpirovana call = 1.76 x 100 = $176 a ted 3 opce s ruznym strikerm a druhem, tj. komise obvykle u akciovych opci 9 USD per side x 3 = $27 + pripadne pri zaveni nejake nebo exercise opce....

Ted ta call ma nejakou deltu a je potreba, aby do zisku, aby slo ale zatracene vyrazne nad 118.99 a to velmi rychle...jedna se o Jan opce, ktere brzo expiruji, kazdy den, pokud se rychle nezacne hybat nahoru bude ztracet cenu ty nakoupene opce...Kdyz ted pujde ze 115.39 na 118.99 tak 0.76 x 100=($76 + ty komise min. $27) ztrata a to je pres 3% pohyb nahoru na underlying...

Neni lepsi nakoupit mikro gold a dat $200 stop loss a zalatit 5 r/t ($2.5 per side) na poplatcich ? a staci 1 USD za unci na zlate a jsi v + :)

Enjoy,

Martin, ekonom, Chicago, USA
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa qwerty »

Ešte by som rád vedel akým spôsobom sa zadáva stop loss na opciách...

A k tomu micro gold - určite sa obchodujú opcie aj pre micro gold ? Pretože na cme.com som pre micro gold našiel iba futures...
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa MartinUS »

to qwerty: Zdravim stop loss se zadava naprosto stejne jako u futures, opce jsou na regulrni Gold (GGC), na micro gold, to uz by byl paradox.

Enjoy,

Martin, ekonom, Chicago, USA
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa qwerty »

Zdravím vás, chcel som vypísať bear spread na SPY s expiráciou marec14, avšak asi tak neučiním, lebo som si všimol, že 19.3. je zasadnutie FEDu. Čo si o tom myslíte ? Je to riziko vypisovať teraz opciu s expiráciou 21.3.2014, ak viem, že FED zasadá dva dni pred expiráciou opcie ? Obávam sa toho, že by správy vyvolali nejaký neracionálny pohyb a opcia by sa mi stala ATM, resp. spread by skončil so stratou...čo vy nato ?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Nenapísal si striky na ktoré chceš vypisovať. Prudký pohyb dva dni pred expiráciou ti už veľa škody nenarobí, ak si do tej doby bol OTM. FED momentálne pokračuje v znižovaní objemu za korý nakupuje dlhopisy, čo posiela trhy nižšie. Chceš otvárať call, tak neviem čoho sa bojíš. Dnes inkasuješ napr. 0,24$/spread, ten istý spread bude mať hodnotu 0,03$ tri dni pred expiráciou, ak pôjde trh do strany a ostaneš OTM. Nemusíš čakať do expirácie. Vyberieš 90% zisku ešte pred zasadnutím FEDu. (Ceny spreadov som si vymyslel ako príklad.)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa qwerty »

No výpis call asi na 185 a kúpa call na 186

A to s tým tvrdením, že obmedzovanie stimulov posiela trhy na dol, by som si dával pozor :D čo sa tohto týka, to sa nesnažím odhadnúť. Ja sa skôr snažím odhadnúť, že kam by trhy už nemuseli ísť. a až na 185 by do marca SP500 nemalo ísť. Možno klesne, ale možno pôjde na 181,182 (SPY). A práve preto vypisujem, pretože takto sa trh môže hýbať aj do strany, alebo ísť dolu a ja zarobím.

Čo si inak myslíš na môj čiastočný medvedí pohľad na trh ?
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"