Čiastočné zdanenie príjmu z ETF

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Čiastočné zdanenie príjmu z ETF

Príspevok od používateľa GonGon »

Napadlo ma, ako sa dá niečo takéto zdaniť? Chcem si totiž od budúceho roka (možno už aj tohto) nakupovať štvrťročne ETFká ako dlhšiu investíciu. Problém je, že nechcem všetky na tú istú dobu, povedzme že za 8 rokov si zoberiem z toho 5000€, za 20 rokov zase nejaké € a podobne. Ako mám v tomto prípade zdaniť zisk? Ak by som to vybral celé, je mi to jasné - zrátam si čo som tam vložil, vyrátam zisk a z toho odvediem daň.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Čiastočné zdanenie príjmu z ETF

Príspevok od používateľa Dana »

Zdaníš podľa počtu ks ktoré si predal.
Počet ks x predajná cena = príjem
Ten istý počet ks ktoré si predal x nákupná cena + poplatky za nákup/predaj /príp. len alikvotna časť poplatku ak si nakupoval viac ks/ = výdaj

Príjem – výdaj – oslobodenie výslednú sumu by si zapísal do DP /ak to bude po toľkých rokoch ešte takto platiť/
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Čiastočné zdanenie príjmu z ETF

Príspevok od používateľa GonGon »

No lenže ak to budem nakupovať štvrťročne, to mám za 10 rokov 40 nákupov, vždy tam bude iná cena a ja sa rozhodnem ich teraz odpredať, aby som mal povedzme 20.000€... ako budem vedieť ktorú nákupnú cenu mám do toho zarátať? Si môžem vždy hodiť tú najvyššiu, aby som platil nižšie dane... sorry, tomto sa nerozumiem :D.
A pokiaľ viem, poplatky za predaj / nákup sa do toho zarátať nemôžu... alebo nejak tak som to čítal v xyz článkoch.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Čiastočné zdanenie príjmu z ETF

Príspevok od používateľa Dana »

Môžeš si poplatky zarátať. Je jedno čo píšu v článkoch, podstatné je, ako je to v zákone. Stačí si pozrieť § 8 čo je výdavkom.
Môžeš si vybrať nákup ktorý chceš, ale samozrejme každý môžeš použiť iba raz.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Čiastočné zdanenie príjmu z ETF

Príspevok od používateľa GonGon »

A je niečo aj oslobodené od platenia dane? Super by bolo ako v ČR, ak to držím viac ako polroka, tak oslobodené je všetko :D.. ale sme na Slovensku :(.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Čiastočné zdanenie príjmu z ETF

Príspevok od používateľa Dana »

Oslobodený je „zisk“ resp. príjem- výdaj ktorý nepresiahne 500 €, pokial by si toto oslobodenie nevyužil pri inom príjme, kde sa tiež dá využiť. Je jedno ako dlho niečo držíš,
využiť ho môžeš každý rok /ak by si niečo predával/, pokial ho nezrušia.
Už aj v ČR majú výhody obmedzené. Musia držať 3 roky a maximálne je oslobodený príjem do výšky 100 000 CZK.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"