Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Andy
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ne 08 04, 2007 12:28 am
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Príspevok od používateľa Andy »

Zdravím Vás, mám také filozofické otázky, možno niekto bude vedieť odpovedať.

Nie som zamestnanec, nie som SZČO, som len konateľ s.r.o. bez odmeny. Nikdy som nebol zamestnanec, iba na dohody, mám 23 rokov a nemám ušetrené väčšie peniaze pre prípad núdze.
Zdravotné odvody si platím tie minimálne, ale sociálne odvody neplatím, lebo nemusím. Nemám ani žiadne komerčné poistenia.

Ak mi niekto viete poradiť, zaujíma ma
a) dostal by som niečo od štátu, ak by som ochorel a nemohol by som napr. 3 mesiace pracovať?
b) dostával by som invalidný dôchodok, ak by som sa stal invalidom, napr. pri nejakej dopravnej nehode?
c) čo ak náhodou celý život budem takto sociálne nepoistený, dostanem nejaký starobný dôchodok? Ak nie, tak ako dlho a akú sumu musím platiť odvody, aby som vôbec nejaký dostával?

Najprv som si myslel, že by som v takých prípadoch nič nedostal, ale vraj štát nejaké minimum garantuje každému. Je to pravda? Ak áno, načo je potom dobré byť dobrovoľným platiteľom sociálneho poistného? Dostal by som nejak výrazne viac? Lebo som v situácii, kedy by som rád pochopil, či to môžem teraz s čistým svedomím nechať tak, alebo sa mám zamestnať na minimálnu mzdu, alebo sa mám poistiť dobrovoľne v sociálnej poisťovni, alebo mám využiť produkty komerčného poistenia a sporenia? Čím viac sa snažím zistiť najvýhodnejšiu možnosť, tým viac alternatív vidím, ale stále menej dokážem posúdiť, ktorá je tá správna. :-D
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

a) nie
b) tusim ano
c) ano, tusim zivotne minimum. Na zvysok odpovedat neviem, ale podstatne nie je ako je to upravene teraz, ale skor ako to bude upravene, ked pojdes do dochodku :wink:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ak si neplatiš odvody, tak si aspoň niečo málo odkladaj bokom na naozaj nedobytný účet - nie že si z neho za 2 roky kúpiš motorku :-)

Ak tvoje podnikanie vyžaduje tvoju stálu prítomnosť a ak si chorý nemáš príjmy, tak si urob aspoň základné komerčné poistenie PN.

Neplatiť odvody, ale zároveň si tú istú čiastku neodkladať na dôchodok - to nedáva význam. Na dôchodok si šetri samostatne.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15829
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1404 times

Re: Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Andy napísal:Zdravím Vás, mám také filozofické otázky, možno niekto bude vedieť odpovedať.

Nie som zamestnanec, nie som SZČO, som len konateľ s.r.o. bez odmeny. Nikdy som nebol zamestnanec, iba na dohody, mám 23 rokov a nemám ušetrené väčšie peniaze pre prípad núdze.
Zdravotné odvody si platím tie minimálne, ale sociálne odvody neplatím, lebo nemusím. Nemám ani žiadne komerčné poistenia.

Ak mi niekto viete poradiť, zaujíma ma
a) dostal by som niečo od štátu, ak by som ochorel a nemohol by som napr. 3 mesiace pracovať?
b) dostával by som invalidný dôchodok, ak by som sa stal invalidom, napr. pri nejakej dopravnej nehode?
c) čo ak náhodou celý život budem takto sociálne nepoistený, dostanem nejaký starobný dôchodok? Ak nie, tak ako dlho a akú sumu musím platiť odvody, aby som vôbec nejaký dostával?

Najprv som si myslel, že by som v takých prípadoch nič nedostal, ale vraj štát nejaké minimum garantuje každému. Je to pravda? Ak áno, načo je potom dobré byť dobrovoľným platiteľom sociálneho poistného? Dostal by som nejak výrazne viac? Lebo som v situácii, kedy by som rád pochopil, či to môžem teraz s čistým svedomím nechať tak, alebo sa mám zamestnať na minimálnu mzdu, alebo sa mám poistiť dobrovoľne v sociálnej poisťovni, alebo mám využiť produkty komerčného poistenia a sporenia? Čím viac sa snažím zistiť najvýhodnejšiu možnosť, tým viac alternatív vidím, ale stále menej dokážem posúdiť, ktorá je tá správna. :-D
a/ nič
b/ nič ( invalidný dôchodok sa platí z dôchodkového poistenia )
c/ spýtaj sa bezdomovcov na presnú sumu

Najhoršie z toho je, že keby sa ti fakt niečo stalo a nedokážeš riadiť firmu z postele, tak skončíš ako bezdomovec...

Takže...ako ti radí Filip, mal by si aspoň tolko, čo sa dáva na sociálku predsa len niekde platiť, alebo odkladať.
V tvojom veku sa oplatí aj životné poistenie a zdravotné pripoistenie.

Len sa opýtaj Petra Cmoreja, ktorá životka, alebo dôchodkové poistenie sa oplatí.
Lebo nie všetky sú výhodné.

Životné poistenie je dobré v tom, že pri invalidite preberá splátky na seba poisťovňa a tak šetríš ďalej.
Zdravotné pripoistenie ti zaistí aspoň nejaké odškodnenie pri úraze, chorobe, pracovnej neschopnosti a pod.

Či štátna sociálka, alebo súkromné poistenie - princíp je rovnaký.
Ale keď si neplatil nikde nič, tak bacha - v sociálke musíš byť poistený určitý počet rokov, aby si mal na niečo nárok.

Je pravda, že ako konateľ firmy to vieš uhrať tak, aby si nemusel platiť nič okrem zdravotného poistenia.
Lenže, zamysli sa nad tým, čo ďalej.

Ak zarábaš málo - môžeš to poistenie odložiť na pozdejšie a teraz ušetriť, alebo investovať.
Ale keď sa niečo stane, tak máš problém.

Ak zarábaš dosť, tak je škoda nemyslieť na budúcnosť.

Ak zarábaš strašne veľa, tak sa vykašli na štát i poisťovne.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

JUGGLER napísal:Len sa opýtaj Petra Cmoreja, ktorá životka, alebo dôchodkové poistenie sa oplatí.
Dakujem Juggler
jakub89
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi 11 06, 2010 1:45 am

Re: Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Príspevok od používateľa jakub89 »

Mam podobnu otazku, s tym rozdielom ze ide o ZP. Je to povinne,to viem, no co ak by som to neplatil (v pripade ze som dobrovolne nezamestnany)?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

tak to budu od teba po case vymahat aj s pokutou a urokmi
a nemal by si narok na ziadnu zdravotnu starostlivost okrem tej najzakladnejsej
jakub89
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi 11 06, 2010 1:45 am

Re: Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Príspevok od používateľa jakub89 »

Peter, vdaka za odpoved.
kupony
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 11 06, 2014 4:14 pm

Re: Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Príspevok od používateľa kupony »

Zdvihnem tuto starsiu temu - aby som nezakladal novu.

Mam sro, neplatim ziadne odvody do SP. Zatial tak robim len preto, ze vnutorne som presvedceny, ze platit (aj keby len) minimalne odvody - sa neoplati.

Ale rad by som nasiel niekde spracovanu tuto temu - priamo usitu na majitelov (moj specificky pripad je zatial jednoosobovej) srociek.

Aka je pointa SP?
1.) nahradza prijem pocas PN
2.) nahradza prijem pocas invalidity
3.) nahradza prijem v dochodku

Cize moje otazky by potom boli nasledovne:
1.) PN
ak platim minimalne odvody (cize z minimalneho vymeru 402.50 EUR) - kolko vlastne dostavam ak som na PN? (1-3.den 25%, 4+. den 55% denneho vymeriavacieho zakladu... cize to je nejakych 3.3 EUR/den prve tri dni a potom 7.27 EUR/den dalsie dni ak to spravne chapem). Z biedy to cloveka asi nevytrhne -- ale lepsie ako drotom do oka. Ak je clovek mesiac PN tak to je okolo 210 EUR. Pointa ale je, ze tie odvody si musel platit uz minimalne rok dozadu (predchadzajuci kalendarny rok).

Samozrejme - malokto z nas si bude planovat PN a vsetci dufame, ze budeme vzdy zdravi... Ale tych 210 EUR/mesiac ma nevytrhne z biedy, ak budem mesiac PN, budem bud musiet mat niekoho namiesto mna pracujuceho v sro alebo budem minusovat. Cize urcite tam je obrovska motivacia byt co najkratsie PN. Z minimalnych odvodov do SP tvori nemocenske priblizne sumu 212.50 EUR rocne, cize clovek by mal byt mesiac PN, aby sa mu vratilo to, co do toho systemu vlozil.

2.) invalidny dochodok
ak opat platim minimalne odvody - cast, ktora ide na invalidny dochodok cini priblizne 290 EUR/rok. Otazne je, aky je minimalny invalidny dochodok? Mam nad 28r. cize jedna z kriterii na priznanie invalidneho dochodku, je platit si odvody minimalne 5 rokov. Cize z minimalnych odvodov za 5 rokov ide 1450 EUR na invalidne poistenie. Tu neviem odhadnut kolko by clovek "vyuzil" ten invalidny dochodok. Ale ak sa nahodou stane, ze pride taky uraz, ktory ma odstavi - tak urcite je v mojom zaujme sa voci niecomu takemuto poistit. Otazne je, ci je SP ta najoptimalnejsia poistovna na toto a tu si myslim, ze komercne poistovne mozno lepsie zastupia SP. Neviem, neskumal som to a ziadnu poistku nevlastnim (ale viem, ze by som mal a urcite planujem to napravit).

3.) normalny dochodok
ak opat platim minimalne odvody - cast, ktora ide na starobny dochodok je priblizne 870 EUR/rok. Opat - tu sa tazko pocita, lebo sa stracam v tych vsetkych vypoctoch, ale kdesi na Mihalovom blogu som nasiel koeficient na vypocet minimalneho dochodku a predpokladam, ze z toho sa da priblizne vychadzat. Dajme tomu, ze odvadzam minimum 30 rokov. Cize na starobny dam 26 100 EUR (870*30). A z toho dostanem vyratany dochodok 175.6 EUR/mesiac. Na dochodku sa musim teda dozit aspon 12.38 roka, aby sa mi len ta cast co som odvadzal vratila.

Lenze...
Okrem poistenia proti nezamestnaniu - je to minimalne poistne platene ako balicek... cize platim vsetko dokopy naraz. Co momentalne bez nezamestnaneckeho poistenia je 133.42/mesiac = 1 601.04 rok. Vo vsetkych vypoctoch neuvazujem nad tym, zeby sa tie platby nejako menili (aj ked sa samozrejme budu).

Ak budem platit 30 rokov * 1 601.04 - za 30 rokov zaplatim 48 031.2 EUR a to znamena, ze si toho minimalneho dochodku 175.6 EUR/mesiac musim uzivat minimalne 22.8 roka, aby sa mi to vratilo. A to uz je celkom rozdiel.

A dalsia vec:
Stat momentalne vyplati ludom v dochodkovom veku davku v hmotnej nudzi. Ak dostavate maly dochodok, dostanete len urcite percento tejto davky. No ak by ste nedostavali ziaden dochodok - dostanete celu tuto davku (tento rok tusim 180/mesiac).

Takze uplne hlavna otazka potom je - naco platit vobec minimalne odvody - ak tu davku v hmotnej nudzi dostanem aj tak?

Mam v tom troska gulas, urcite to cele zjednodusujem ale moja pointa je asi nasledovna:
1.) PN - zivnostnik/podnikatel sa bude vzdy vsemocne snazit minimalizovat PN, vhodnejsie je mozno si len odkladat nejaku mesacnu davku na nu.
2.) Invalidita - tu si myslim, ze asi viac zmyslu dava nejake komercne poistenie (nie som si isty ale)
3.) Starobny dochodok - ak ma vychadzat len z minimalnych odvodov, tak z biedy ma nevytrhne a budem sa musiet dozit 20+ rokov na dochodku, aby som si vobec vyuzil tie peniaze, ktore som do systemu dal...
4.) A nakoniec aj tak ak by som ten minimalny odvod neplatil, tak dostanem nejake minimum, ktore neni az tak daleko od toho minimalneho dochodku.
5.) Zakony, vypocty, hodnoty sa na Slovensku menia kazdy rok, podla toho aka garnitura nastupi ale nenaberam pocit, zeby sa to menilo k lepsiemu... takze spoliehat sa na to, ze o 30 rokov z toho budem moc benefitovat asi nie je najracionalnejsie.

Zaujimalo by ma, ako ste sa k tomu postavili vy? Vyplacate si aspon minimalnu mzdu a platite minimalne odvody?
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Príspevok od používateľa qwerty »

Kupony, pekne si to rozpísal, ale môžeš mne neznalému trochu ozrejmiť nejaké detaily ? Ide o toto:

1. ja ako konateľ s.r.o. ako môžem neplatiť odvody do SP ?? Tak, že som iba konateľ a nič iné ? Teda žiadny zamestnanec ?

2. ak som konateľ, tak z čoho žijem ? Akože iba dividend ? Vyplatím si dividendy, zaplatím ztoho zdravotné odvody a hotovo ?

3. čo sa týka toho životného minima: je to naozaj tak, že keď nemám nárok na dôchodok (lebo som neplatil odvody do SP), tak dostanem životné minimum ? Lebo podľa mňa to tak jednoduché nie je. Ono ty musíš preukázať, že nič nemáš a predsa nie si taký somár, že by si v čase nástupu do dôchodku nedisponoval žiadnym majetkom. Ak máš auto, bankový účet so 100 tis. EUR a neviem čo ešte, tak životné minimum ti nedajú, alebo sa mýlim ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ak si majiteľ/konateľ v s.r.o. a chceš riadne vybabrať so systémom sociálneho poistenia, tak použiješ takúto fintu:

1. zamestnáš sa vo svojej s.r.o. za minimálnu mzdu cca 330 eur/mesiac
2. dáš si čiastočný úväzok na 1 hodinu denne
3. mesačne teda zarobíš cca 42 eur
4. zo 42 eur výplaty zaplatíš odvody okolo okolo 15 eur vrátane zdravotnej poisťovne

A za 15 eur mesačne sa tá sociálna aj zdravotná starostlivosť oplatí. Na druhú stranu je to parazitovanie na systéme.

Tak si plaťte aspoň tú minimálnu mzdu na plný úväzok :D
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Príspevok od používateľa qwerty »

ale však keď sa zamestnám na za minimálnu mzdu, tak musím dostať minimálne tých 330 EUR nie ? Či ako to myslíš ? Zamestnanie na dohodu ?

Ak budem platiť odvody zo 42 EUR, tak vybabrem so zdravotnou poisťovňou, ale nebudem mať nárok na žiadne plnenie zo sociálnej poisťovne, že ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Budeš mať minimálnu mzdu na trvalý pracovný pomer, ale čiastočný úväzok, teda mesačnú výplatu okolo 40 eur.

Odvody budeš platiť z tej sumy 42 eur aj do zdravotnej aj do sociálnej poisťovne. Teda plnenie bude z oboch, lebo si riadne poistený u oboch.
kupony
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 11 06, 2014 4:14 pm

Re: Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Príspevok od používateľa kupony »

Tak toto som ani ja nevedel. Tym padom potom uz neplatim ani tych 56 eur mesacne co platim teraz do zdravotnej ako minimum? Toto mi veru moja uctovnicka vobec nenavrhla (ale ja mam uz dlhsiu dobu pocit, ze je dost neskusena a veru budem musiet inu najst). Ja som za akekolvek parazitovanie na systeme - bez nejakeho pocitu viny - stat tiez dost parazituje na nas. Budem sa na to musiet popytat.

edit: potencialny problem vidim v tom, ze pride kontrola z ministerstva prace a bude chciet skumat pracovne zmluvy... uz som ju raz mal - a kedze som konatel tak tym to skoncilo - cele to trvalo asi 2 minuty. No ked uz budem mat pracovnu zmluvu, tak v tom sa asi budu viac piplat.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Urobis si normalnu pracovnu zmluvu na TPP ale na ciastocny uvazok 1 hodinu denne. Ziadny problem.
Toto mi veru moja uctovnicka vobec nenavrhla
Uctovnicka nie je danovy poradca. Ona to moze vediet, ale nie je to jej odbor a specializacia. Ona uctuje. Poradca radi a hlada klucky v zakonoch.

Toto konretne mam od Mihala - byvaleho mzdoveho skolitela a neskor ministra :lol:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

je to tak. Len neviem ci si sa trochu nesekol v tych zdravotnych. Nie je tam nahodou minimum 56? Tz. ze tam je minimalny vymeriavaci zaklad
kupony
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 11 06, 2014 4:14 pm

Re: Čo ak neplatím žiadne odvody do SP?

Príspevok od používateľa kupony »

http://ekonomika.sme.sk/c/7288042/ludi- ... ibuda.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"