Ako ďalej so stavebným sporením

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Ako ďalej so stavebným sporením

Príspevok od používateľa jpeg »

Dobrý,

Chcel by som sa na Vás obrátiť s prosbou o radu pre svojích rodičov.

Dňa 30.12.2013 uplynie 6 rokov od vzniku zmluvy, čo znamená, že klient môže vybrať všetky peniaze, ktoré si za šesť rokov nasporil, vrátane úrokov a prémii bez toho aby preukazoval účel ich použitia.. Musí však zmluvu vypovedať do určitého termínu, aby to bolo bez poplatkov. Keď tak neurobí, zaplatí poplatok za vedenie účtu aj za ďalší rok.
Klienti však chcú zo svojich príjmov aj naďalej sporiť formou pravidelných mesačných splátok a stavebné sporenie sa javí ako vhodné. Pritom do budúcnosti neuvažujú s možnosťou využitia úveru ani preukazovaním účelu použitia nasporených peňazí.
Obidvaja sú dôchodcovia a zvažujú tieto možnosti:
 zmeniť terajšie stavebné sporenie na sporenie SENIOR EXTRA,
 zmeniť výšku mesačnej splátky – Miloš na 66,00 EUR mesačne za účelom získania maximálnej štátnej prémie a Eva na 100,00 EUR mesačne (štátna prémia sa nezmení, ale úrok je prijateľný,
 doba vyplácania renty Miloš3 roky a Eva 6 rokov
 frekvencia vyplácania renty polročne

Očakávame, že po uplynutí 3 rokov (Miloš ), resp. 6 rokov (Eva ) budú klientom formou renty vyplatené všetky doteraz aj v budúcnosti nasporené prostriedky vrátane úrokov a prémii bez potreby preukazovať účel ich použitia.

Sú tieto úvahy správne? Existujú iné pre klienta stavebnej sporiteľne iné výhodnejšie postupy.

Ďakujem za vaše rady
Pavel Oravec
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Pi 04 10, 2013 1:18 pm
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako ďalej so stavebným sporením

Príspevok od používateľa Pavel Oravec »

A klient majú aj nejaký cieľ sporenia? Alebo cieľom je sporiť? Základná vec čo nás na finančnej matike učili je, že nemá zmysel sporiť na dôchodok keď som na dôchodku. Na čo sporiť na to aby mi vyplácali rentu, ak už teraz rentu dostávam?

Nech si tie peniaze konečne užijú.
janula
Silver Member *
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 12:22 pm

Re: Ako ďalej so stavebným sporením

Príspevok od používateľa janula »

ja by som neriesila nic, pokracovala by som vsetreni bez zmeny tarify....ak im konci 6 rokov, tak mozno maju 3 percenta pokial viem, na tarife nie su lepsie podmienky.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Ako ďalej so stavebným sporením

Príspevok od používateľa slimak »

Ja tiez nevidim zmysel sporenia - oni su uz zabezpeceny - zdravotne vykony,deti? Ak nie treba to minat ci to ale vedia rozumne?
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Ako ďalej so stavebným sporením

Príspevok od používateľa gangstro »

Ahoj
1.Nerušte tie zmluvy- majú veľkú hodnotu pre celú vašu rodinu!!
Máte viac možností:
1.pokračovať v sporení - a získavať ďalšiu prémiu-kým to ide
2.rozdeliť tie zmluvy v pomere - a dať na ďalších členov rodiny - tí budú mať tak 6 ročné zmluvy, z ktorých sa dá vyberať kedykoľvek bez poplatku - a štátnu prémiu získa viac členov rodiny(Napr.moja 2 ročná dcéra má 12 ročné stav.sporenie:)
3.môžu tú zmluvu niekomu previesť ak potrebuje úver bez dokladovania príjmu - super vec!
a dalo by sa pokračovať ďalej
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: Ako ďalej so stavebným sporením

Príspevok od používateľa jpeg »

Ďakujem pekne za rady gangstro.

Tej druhe možnosti som celkom nerozumel.
Ak by som si chcel založiť novu zmluvu ale bez poplatku napr pre mňa a aj pre môjho syna, tak by sa tie zmluvy dali nejako rozdeliť aby som si nemusel zakladať nové zmluvy a už by boli 6ročné?
A mohol by som na nich sporiť dalej s tým, že by som získaval štatnu prémiu a podobne (2%zhodnotenie) alebo ako to je mohol by si byť prosím trochu konkretnejší.

Veľmi by ma to zaujímalo.

Ďakujem.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Ako ďalej so stavebným sporením

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

gangstro, ja som to len tak preletel, ale nikde nevidim, ze by pisal cielovu sumu a kolko je tam nasporene. Ak sa nasporena suma blizi cielovej, tak nic z toho co pises sa neda. Ak si zdvihne cielovu sumu, tak mu automaticky zmenia tarifu na 2% (aj ked v zadani nepise aku ma teraz tarifu .. mozno aj teraz uz maju 2%) a prepocitaju mu zaciatok zmluvy, ci nie?
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Ako ďalej so stavebným sporením

Príspevok od používateľa gangstro »

Píše, že zmluva má 6 rokov - a v roku 2006 už myslím 3% zmluvy neboli. A ako poznáme praktiky obchodníkov - tak 99% sporiteľov sa k CS ani nepriblíži:) Pri zvýšení CS sa už nič neprepočítava - takže dátum ostáva.
Pri zmene tarify z 3% na 2% by však prišiel o 1% úrokov - ale myslím, že len pri delení - navyšovať sa dá.

Pre jpeg:
Zmluvy stav.sporenia sa dajú rozdeľovať, spájať a presúvať po celej rodine. Tvoj otec dokáže rozdeliť svoju zmluvu na ďalšie menšie zmluvy s tým, že sa zachová dátum ich vzniku a potom ich presunie na členov vašej rodiny.
Napr. Jeho zmluva(CS:10.000 eur) sa rozdelí na 5 rovnakých zmlúv(CS:2000 eur x 5).Jednu zmluvu si nechá, druhú dá na teba, tretiu na tvoju manželku, štvrtú na tvojho syna a piatu na jeho manželku. Každý z vás bude mať zmluvu starú 6 rokov a každý môže získavať štátnu prémiu a mať peniaze hneď k dispozícii.
6 a viac ročné zmluvy sa dajú vypovedať kedykoľvek bez poplatku a bez dokladovania použitia.
A potom môžeš využívať najlepšie zhodnotenie svojho života. Napr. Vložíš 20 decembra 578 eur na svoju zmluvu a tie peniaze si môžeš v januári vybrať a ešte dostaneš 66,4 eura (nezdanené). Tvoje mesačné zhodnotenie bude: cca 12% - v ročnom vyjadrení by to bolo 144% p.a. Tento posledný odstavec ber s nadhľadom - sú tam určité obmedzenia.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Ako ďalej so stavebným sporením

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

gangstro napísal:Napr. Jeho zmluva(CS:10.000 eur) sa rozdelí na 5 rovnakých zmlúv(CS:2000 eur x 5).Jednu zmluvu si nechá, druhú dá na teba, tretiu na tvoju manželku, štvrtú na tvojho syna a piatu na jeho manželku. Každý z vás bude mať zmluvu starú 6 rokov a každý môže získavať štátnu prémiu a mať peniaze hneď k dispozícii.
V tomto konkretnom priklade, aj keby mali pociatocny stav na kazdej zmluve po rozdeleni menej ako 100 Eur, tak im to sporenie vydrzi presne 2 roky. V tretom uz presiahnu CS, tz. dosporili.
gangstro napísal:A potom môžeš využívať najlepšie zhodnotenie svojho života. Napr. Vložíš 20 decembra 578 eur na svoju zmluvu a tie peniaze si môžeš v januári vybrať a ešte dostaneš 66,4 eura (nezdanené). Tvoje mesačné zhodnotenie bude: cca 12% - v ročnom vyjadrení by to bolo 144% p.a. Tento posledný odstavec ber s nadhľadom - sú tam určité obmedzenia.
:?: :?: a nie je to nahodou uz hodnu chvilku tak, ze ziskavas iba alikvotnu statnu premiu v pomere k casu, ktory su peniaze na ucte stavebneho sporenia? Tz. plnu statnu premiu za dany rok dostanes iba vtedy ak vlozis vsetky peniaze 1.januara? nechce sa mi kvoli tomu otvarat manual a stavebko som uz neurobil velmi velmi dlho, takze preto to pisem ako otazku :)
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Ako ďalej so stavebným sporením

Príspevok od používateľa gangstro »

Však v PSS sa za zvýšenie CS platí 10 eur - raz zvýšim a už len každý rok delím zmluvu.
Rozdelenie 10 eur + vedenie účtu 12 eur - ročne. Pri ŠP 66 eur - keby aj zisk bol len 40 eur za to, že požičiam PSS na dva mesiace peniaze - nie je zlé - podľa mňa


Odpoveď na 2. otázku - to boli len také návrhy myslím Mikloša - ale potom sa vzdali vlády a nič sa nemenilo:)
peter24
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 20 07, 2014 6:10 pm

Re: Ako ďalej so stavebným sporením

Príspevok od používateľa peter24 »

Ahoj,
ja riesim podobnu dilemu: mam zmluvu, zalozenu september 2004, zvyhodnena od 2007. Cielova suma 66000, urok 3%, zostatok cca 33000. Co s nou? Drzat a inkasovat 3% + premia, alebo, podla toho, co som sa docital, tak rozdelit a inkasovat premiu? Peniaze akutne nepotrebujeme...
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Ako ďalej so stavebným sporením

Príspevok od používateľa gangstro »

Rýchlo rozdeliť - lebo neviem či po 31.7. sa budú 3% zmluvy ešte dať deliť. Deliť sa budú dať - ale zmenia sa na 2% a prídeš o 1% úrokov.Rozdeľ si to v pomere cieľových súm - a budeš spokojný.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Ako ďalej so stavebným sporením

Príspevok od používateľa slimak »

Gangstro- ako to je?

minuly rok som rozdelil svoj ucet(na poly - teda na polovici stale sporim)- cez 55% bola moja nasporena suma aj s urokmi a statnou premiou. A za polovicu som si kupil auto a zobral uver - uver je uz na 80-90% splateny - keby nebola dovolenka predomnou a moj problem(blockovy - uz som to nechal len navyske minimalnych splatok do toho tragickeho roka kedy mam dodat blocky) - tak je uz pre..
Uver aj premie su od stavebnej(PSS). A po mne chcu tie blocky(po roku mi napisali list - inak ja som nedostal 20% uveru - co mi nechyba - to ozeliem). Ako ja chapem malo to byt na iny ucel. Ale co mi mozu spravit? Zoberu mi stavebnu premiu? inak ten ucet je aj hrozne stary. Teda co mi mozu spravit? Zobrat premiu cca 400-700 eur(celu ved sporim dalej)? ci zrusit uver - ja ho zajtra(myslim september) ak chcem zrusim - vyplatenim sam.

Mne moja spolupracovnicka v PSS(aj ked vcelku sikovna) na to nevedela odpovedat - ze vraj sa jej to nikdy nestalo. Aby nedodali blocky - aj vymyslene. Mne sa vymyslat nechce. A kupovat byt kvoli tomu sa mi nechce - neviem kvoli comu a realne pripada rekonstrukcia bytu - ale ani do tej sa mi nechce. Lebo to neviem.To radsej kupim novy.

Co mi mozu? nesplnil som podmienku dat blocky - ale sporim nadalej - ta premia sa ako deli? ide v podstate len o premiu. A kvoli 200-300 eurom asi nebudem robit nic. Mozno tu rekonstrukciu - ale to bude mozno s financneho pohladu nakladnejsie ako tych 200-300 eur(co myslim polovica SP - co mi dosial vyplatili).

teda ja neviem co sa mi moze stat ak im nedam blocky. A to ma zaujima. Co som si cital zmluvu - porusil som ju a zrusia mi uver -to ma netrapi.
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Ako ďalej so stavebným sporením

Príspevok od používateľa gangstro »

Ahoj
Funguje to takto - ak si bral úver - musíš dokladovať len to čo ti požičala PSS. Ak si bral medziúver - dokladuješ celú sumu.
Najprv ti dali 80% a zvyšných 20% ti dajú keď zdokladuješ. Keď nezdokladuješ - nedajú ti tých 20% a zoberú ti ŠP z tej zmluvy čo si bral úver. Plus je tam nejaký poplatok za nedočerpanie úveru.
Povedz svojej šikovnej pani z PSS, že nech ti zoženie ona bločky a že jej daš 1,5% z toho čo ti zdokladuje.
Napr. pri 10.000 by to bolo 150 eur - ty to budeš mať bez starosti a ešte ušetríš peniaze aj problémy
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Ako ďalej so stavebným sporením

Príspevok od používateľa slimak »

gangstro napísal:Ahoj

Najprv ti dali 80% a zvyšných 20% ti dajú keď zdokladuješ. Keď nezdokladuješ - nedajú ti tých 20% a zoberú ti ŠP z tej zmluvy čo si bral úver. Plus je tam nejaký poplatok za nedočerpanie úveru.
Povedz svojej šikovnej pani z PSS, že nech ti zoženie ona bločky a že jej daš 1,5% z toho čo ti zdokladuje.
Napr. pri 10.000 by to bolo 150 eur - ty to budeš mať bez starosti a ešte ušetríš peniaze aj problémy
Ja som bral uver - mal som jednu zmluvu na 22 400 co som rozdelil na poly a z tej polky mi vyplatili mojich nasporenych plus uroky a SP 5800 a 4200 bol uver - a teda tych 20% zostavajucich co ma nezaujima je asi 1200.

Na 11 200 dalej sporim.
zoberú ti ŠP z tej zmluvy čo si bral úver
A to je kolko? Ja som povodnu rozdelil. A ten poplatok je z coho a kolko? Ja potrebujem ako tvrdis ti ale aj ta pracovnicka tych 4 200. Zohnat v blockoch. vysku uveru. prerobenie bytu co by sa aj siklo by sa dalo aj hravo dat - ale mne sa do toho ani velmi nechce.
sablatura
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Ne 17 07, 2011 10:06 am
Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times

Re: Ako ďalej so stavebným sporením

Príspevok od používateľa sablatura »

Ahoj, mam zmluvu, zalozenu v oktobri 2013, cielova suma 10 000 eur, urok 3%. Chcel by som sa spytat, ci sa oplati koli tomu uroku tam prikladat, ci potom tam nie je nejaka zrazka pri prekroceni cielovej sumy. Uver ani medziuver brat nebudem. P.S: Nevyznam sa velmi v stavebnom sporeni, je to moja prva zmluva u nich a zalozil som ju prave koli tomu zvyhodnenemu uroku. Za pripadne vysvetlenia vopred dakujem.
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Ako ďalej so stavebným sporením

Príspevok od používateľa gangstro »

Slimák: Jednoduchšia cesta je zohnať bločky a vec bude ukončená. Ináč sa to bude len naťahovať - a to prináša problémy. Koľko by ti mali zobrať ŠP - by ti mala povedať pracovníčka PSS - ja som tvoju zmluvu nevidel.

Sablatura: Ak chceš - zvýš si CS aj na 100.000- myslím, že to stojí 10 eur - asi po 31.7 sa to už nebude dať(majú sa meniť podmienky na 3% zmluvách)
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"