Ropa

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Preto asi nelicuje cena fut na konci mesiaca so spotom. Tj ak chces cenu spotu na dnes musis od spotu odpocitat nejake swapove body z T+2 na T+0, aby si dostal cenu s delivery dnes. Predpokladam, ze 2 dnove swapove nody na konci mesiaca su rozdielom medzi spotom a fut. Ale iba spekulujem, nemam s tym realne skusenosti
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ropu nepoznam, na plyne je HH akysi benchmark, v reale sa obchoduje v koncových bodoch http://online.wsj.com/mdc/public/page/2 ... nav_2_3002" onclick="window.open(this.href);return false; tu su napríklad uvedene spotove ceny , davam do pozornosti oblast Marcellus tam je plynovy pes zakopany.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Ropa

Príspevok od používateľa Aurelio »

Dakujem este raz vsetkym za odpovede :) Velmi mi pomohli.
Power of Knowledge
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Spot Price:The price for a one-time open market transaction for immediate delivery of a specific quantity of product at a specific location where the commodity is purchased "on the spot" at current market rates.

..čiže cena na otvorenom trhu v daný deň, danej lokalite, danom množstve a okamžitej dodávke.

Spotové ceny za každý deň: http://www.eia.gov/dnav/pet/pet_pri_spt_s1_d.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

vcerajsi report EIA bol zaujimavy na rope medzimesacny pokles vyroby z 103 tis bar/den na 68tis bar/den a plyn z 0,613bcf/d na 0,503bcf/d dolezite je ze cena zacina fungovat
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Ropa

Príspevok od používateľa Istiach »

Minule ste sa bavili o tych tankeroch. Tu to mate: http://proinvestory.cz/baltic-dry-index ... bankrotuji" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
RogueTrader
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Ut 22 04, 2014 3:55 pm

Re: Ropa

Príspevok od používateľa RogueTrader »

Baltic Dry Index (BDI) se týká přesunu "raw materials".

Přesun ropy je zahrnuty v Baltic Dirty Tanker Index (BDTI).
Ropné produkty jsou v indexu Baltic Clean Tanker Index (BCTI)

Jak je videt z grafu, tak poptavka po ropnych tankerech dolu nejde, cena se relativne drzi nahore.
2015-02-12_154254.png
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa jogo »

jaroslav80 napísal:Ja som okrem ropa-long isiel aj do zlato short.
Gold-Oil ratio je teraz velmi vysoko, tak to nikdy nebyva dlhodobo, ale iba par mesacny pik.

Dufam ze zlato padne aspon na 1100 USD za uncu.

http://www.macrotrends.net/1380/gold-to ... ical-chart" onclick="window.open(this.href);return false;
No vidis Jaro. Perfektne tipy, uz len dat ku nim spravny MM a zacnes byt ziskovy trader. Ono to vzdy par rokov trva, kym sa clovek nieco nauci. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Je este len februar, ja mam nakupene opcie na jun-december. Niektore som ale radsej uz predal z predcasnym ziskom.

Tieto tipy nahodou vysli, no dalsie by nemuseli, tak som s tradingom zase na chvilu radsej skoncil. Hlavne s forexom. Mal som sice posledne mesiace ziskove, ale netusim ako som k ziskom prisiel.

Ak posilnuje dolar, cena zlata v dolaroch by mala klesat, lebo stale sa jedna o rovnako nepotrebne zlate tehly. Z toho som vychadzal pri tipe ze zlato by malo klesat. Lenze dolar nemusel pokracovat v posilnovani a bolo by vsetko inak.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal:
Nebudeme dalej presviedcat jeden druheho o svojom nazore, na rope mame contango, tak urobime pokus-simulaciu takehoto obchodu a uvidime, ako to dopadne o mesiac-dva.

Nakup marcoveho kontraktu americkej ropy na vcerajsej close cene.Az budes chciet rolovat do apriloveho kontraktu, napis mi a prerolujem to.

BUY CLH15 za 49.57$

Aprilovy kontrakt mal vcerajsiu close cenu CLJ15 = 50.45$, cize mame contango 0.88$.

Udaje mam odtial http://www.barchart.com/commodityfuture ... Futures/CL" onclick="window.open(this.href);return false;
Marcovy kontrakt ropy sa prestal obchodovat, tak ho na poslednej close cene 20.2.2015 odrolujem.

SELL CLH15 za 50.34$
BUY CLJ15 za 50.81$


Contango je 0.47$.

Marcovy kontrakt som kupil za 49.57$, predal za 50.34, zarobil som 770$, hoci ak by nebolo contango, tak by som mal zarobit 50.81-49.57 =1240$.
Zaujimave je si pozriet spread CLH15-CLJ15, ako posledne dni znizili contango na 0.47$.Naopak spread CLJ15-CLK15, v tom case zvysil contango na 1.5$.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:
SELL CLH15 za 50.34$
BUY CLJ15 za 50.81$


Contango je 0.47$.

Marcovy kontrakt som kupil za 49.57$, predal za 50.34, zarobil som 770$, hoci ak by nebolo contango, tak by som mal zarobit 50.81-49.57 =1240$.
Zaujimave je si pozriet spread CLH15-CLJ15, ako posledne dni znizili contango na 0.47$.Naopak spread CLJ15-CLK15, v tom case zvysil contango na 1.5$.
Prečo by si mal zarobiť 50,81 - 49,57? Kúpil si za 49,57 a predal po 50,34. Tých 50,34 by mal byť spot ( v okamihu expirácie cena futures obyčajne splynie so spotom ). A teraz ideš no nového obchodu po 50,81 čo je síce za cenu vyššiu ako je teraz spot, ale je to už iný kontrakt s dodávkou o mesiac ( v tom že je drahší o 0,47 máš tie náklady na uskladnenie a riziko...). To či tých 0,47 skutočne stratíš budeš vedieť až o mesiac. Stratíš ich len ak sa cena spotu nebude hýbať, alebo pôjde dolu. To nič nemení na fakte, že inú možnosť ako obchodovať ropu NEMÁŠ a robiť to tak je zároveň najlacnejšie. To rolovanie s kontraktu A do kontraktu B ťa stálo predaj A = 2,50 USD a nákup B =2,50. Spolu teda 5 USD. Ale ten rozdiel v cene 0,47 čo je v skutočnosti 470 USD to nie je tvoja fyzická strata. Je to len tvoja potenciálna strata..o toľko viac prerobíš ak sa cena spotu nebude hýbať.

P.S: CLJ15 a pod....môžeš prosím napísať jan015 aby bolo jasné, čo to je?. Tie sračkové názvy ktoré má každý broker iné sú pre mňa zmetočné.

P.S. Zmysel celého experimentu vidím len v tom, že či sa oplatí rolovať najbližší kontrakt, alebo kúpiť rovno kontrakt s expiráciou o rok dopredu. Ja tvrdím, že výhodnejšie je rolovať mesačné a to tesne pred expiráciou. Zoberme si, že spot by sa teraz 1 rok nehýbal. Pri ročnom kontrakte o 10 USD drahšom by si na kontangu stratil tých 10 USD, čo je 10 000 USD. Pri rolovaní tesne pred expiráciou podla doterajšieho experimentu 12 x 0,47..čo je zhruba o polovicu menej! Opakujem, je to len potenciálna strata.. v prípade, že by sa cena spotu nehýbala. Keby to nebola potenciálna strata, ale istá strata, tak spreadové obchodovanie by bolo istým ziskom..holy grailom. To bohužial nie je.
Naposledy upravil/-a JUGGLER v Ut 24 02, 2015 5:38 pm, upravené celkom 1 krát.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:
P.S. Zmysel celého expirementu vidím len v tom, že či sa oplatí rolovať najbližší kontrakt, alebo kúpiť rovno kontrakt s expiráciou o rok dopredu. Ja tvrdím, že výhodnejšie je rolovať tesne pred expiráciou. Zoberme si, že spot by sa teraz 1 rok nehýbal. Pri ročnom kontrakte o 10 USD drahšom by si na kontangu stratil tých 10 USD, čo je 10 000 USD. Pri rolovaní tesne pred expiráciou podla doterajšieho experimentu 12 x 0,47..čo je zhruba o polovicu menej! Opakujem, to je len potenciálna strata v prípade, že by sa cena spotu nehýbala. Keby to nebola potenciálna, ale istá strata, tak spreadové obchodovanie by bola TUTOVKA. Bol by to istý zisk..holy grail. To bohužial nie je.
Zistil som minimalne jednu zaujimavu vec. Ked roluje moj CFD-broker, tak to neni v den expiracie ale asi tyzden skor.
Zhruba vtedy, ked volume nasledujuceho kontraktu prekona volume aktualneho. Je tam vzdy prudky narast objemov obchodov, asi vtedy roluju profici.
Co je vsak dolezite, vtedy bolo contango zhruba 1$ aj na realnej burze a az posledne dni pred expiraciou kleslo.
Preto bud:
-je velmi vyhodne byt malym spekulantom a odrolovat v posledny den minutu pred close ten svoj jeden kontrakt, lebo vtedy je minimalne contango
-alebo obchodovanie v posledny den tesne pred close vobec nemusi vyjst a kontrakt ti ostane(a pride ti cisterna ropy :D )

p.s: CLH15...marec 2015
CLJ15...april 2015
CLK15...maj 2015
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa Tilbur »

-je velmi vyhodne byt malym spekulantom a odrolovat v posledny den minutu pred close ten svoj jeden kontrakt, lebo vtedy je minimalne contango
Broker Ti to nikdy nedovoli.Ak nezavries ty, zavrie poziciu namiesto teba. A nie je to v posledny den pred expiraciou future kontraktu.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa jogo »

tilbur napísal:[
Broker Ti to nikdy nedovoli.Ak nezavries ty, zavrie poziciu namiesto teba. A nie je to v posledny den pred expiraciou future kontraktu.
A kedy mi ju zavrie? Mne sa to rolovanie v posledny den hned zdalo podozrive a velmi vyhodne, aby to bola pravda.
Resp. Ak mam farmu svin a chcem fyzicky kupit kukuricu na burze s dodanim napriklad na jesen tohto roku, to akoze cez brokera nemozem?
Tak ako nakupim fyzicky tu kukuricu na burze?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

takze patral som trosku po vztahu spot a future. Spot /cash/ je cena za ktoru sa da kupit komodita zajtra. Cena future je cena za ktoru sa fyzicky komodita doda v dany mesiac . Priklad , dnes sa na plyne obchoduje front kontrakt marec , expiruje zajtra 25.02.2015 17.15 EST /IB mi zavrelo futku v den expiracie asi o 8,00 est /14,00 nasho/ Zacne sa dodavat fyzicky od 1.03.2015. Takze futka sa snazi predikovat dopredu , aka bude cena v dany mesiac ked sa komodita fyzicky dodava. Niekedy sa jej to zadari a niekedy nie . Kedze teraz expiruje marec 25,02.2015 tak cash nesplynie s futkou a ked som si to pozeral dozadu nie je tam ziadny vztah , ze by futka mala spynut s cash. Je to iba nahoda ak sa priblizia. Dlho som tomu veril , ze tento vztah tam je ale nie je. Dufam , ze som to napisal zrozumitelne.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

chces plyn s dodavkou v marci, kup si marcovy kontrakt cez brokera ktory ma fyzicku dodavku, IB ju nema a budes dostavat plyn v marci za cenu za aku si plyn kupil dopredu vo februari.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa jogo »

Chodec, diky za vysvetlenie. Cize broker s fyzickou dodavkou.

http://www.barchart.com/quotes/futures/CLH15

Tak to vyzera, ze fyzicky bolo nakupenych 19846 kontraktov ropy na marec, ak si to spravne vysvetlujem. Dako malo nie? :?
Naposledy upravil/-a jogo v Ut 24 02, 2015 7:05 pm, upravené celkom 2 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ale splynie. Tak ako u opcií vyprchá časová prémia. Len u ropy všetko komplikuje fakt, že marcový kontrakt v skutočnosti expiruje vo februári. Ale to len hlúpy názov... proste februárový kontrakt sa u ropy volá marcový atd.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa jogo »

Nesplynie, pozri si tuna 20.2.2015 bol cash 50.84$ a marcovy kontrakt v ten den koncil na 50.34$.

http://www.barchart.com/detailedquote/futures/CLY00
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čo si tam mám pozrieť? Jednu cenu cashu za ten deň? Daj dáta marcového kontraktu za ten deň. Keď vtedy expiroval. To znamená open, close, high, low. Už z toho, čo píšeš je jasné, že kontango zmizlo. To, že futures zavrel nižšie to neriešim. To je len nejaká technická záležitosť...proste cash má jednu cenu za deň a cena kontraktu sa hýbe celý deň. Ak ten kontrakt zavrel nižšie ako cash za ten den, tak asi sa to dostalo do ceny cashu až na druhý deň. Tak ako banky a zmenárne stanovujú výmenne kurzy... Nemenia ich každú minútu...

Celý princíp je v tom, že vyššia cena kontraktu (čiže kontango) sa vyrovnala so spotom do dňa expirácie. V istom okamihu splynuli. Takisto sa to deje pri backwardation...len opačne. Nižšia cena stúpne k podkladu. Ja sa o týchto veciach nechcem hádať. Ja tieto veci roky sledujem na futures VIXu a ináč mi to ani nedáva logiku. Čudujem sa, že sme tu vôbec rozvinuli takú debatu. Myslel som, že to všetci vidíme rovnako a ked nie, tak nejakí experti hned povedia, čo je 100%ná pravda. Samozrejme VIX nie je ropa, ropa nie je plyn, index Vixu nie je akciový index...všetky majú medzi sebou nejaké rozdiely.. Ale princíp kontanga je podľa mňa len jeden.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Have a novice question for the board. Henry spot is trading at $3.19 today while March futures is at $2.90. With the forecast cold all week I assume cash markets will remain supported.

Curious how things could settle come Thursday. I thought futures and spot usually converge by the last trading day of the contract? Is that not correct? Is it possible for March to settle way lower than cash? TIA.

In the most simplistic way of explaining this very common misconception, (I had it too when I first started years ago); the spot or 'cash' price you see trade is for tomorrow's physical market only. The March futures contract is for physical flow for the entire 31 days. You can even see March 1st spot pricing trade large premium/discount to balance of the month swaps, depending on initial weather.

Bottom line; don't look for spot/cash pricing to converge with futures for the last day(s), if it does, it is pure coincidence.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: ...don't look for spot/cash pricing to converge with futures for the last day(s), if it does, it is pure coincidence.
Teraz si budeme citovať to, čo povedali kadejakí sráči? Ty po 7 rokoch na plyne nevieš o tom nič? Alebo tu nikto z nás nesleduje ako idú futures SP500 a samotný index? Ja som v živote nesledoval spot plynu. Neviem nič o tom ako pri plyne fungujú swapy, dodávky a predpoveď počasia. Viem, že futures pri plyne sú dosť labilné a nelikvidné. Ja mám svoje odsledované na indexoch a na VIXe.

Môžeme diskutovať o základnej téze, že ceny akcií zhruba kopírujú fundamenty. A potom to môžeme znegovať citátom nejakého sráča, že ceny idú podľa hviezd a neexistuje nijaká zákonitosť. Dokonca si môžeme uviesť príklad ked cena akcie pôjde hore a fundamenty dole..a potom môžeme na základe toho vyhlásiť, že stav, ked cena akcie zodpovedá fundamentom je iba čistá náhoda. :wink:

Ok. Guys. Nebudem online pár dní. Lyžovačka .Držte sa.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ja sa o týchto veciach nechcem hádať. Ja tieto veci roky sledujem na futures VIXu a ináč mi to ani nedáva logiku. Čudujem sa, že sme tu vôbec rozvinuli takú debatu. Myslel som, že to všetci vidíme rovnako a ked nie, tak nejakí experti hned povedia, čo je 100%ná pravda. Samozrejme VIX nie je ropa, ropa nie je plyn, index Vixu nie je akciový index...všetky majú medzi sebou nejaké rozdiely.. Ale princíp kontanga je podľa mňa len jeden.
Viem, ze si na lyzovacke, ale kedze urobim dnes nove rolovanie na zaklade Tilburovych a Chodcovych informacii, tak nechcem vyzerat, ako ze sa tu chcem s tebou "vypravdovat", ze kto ma pravdu.
Cize ja za seba pisem, ze sa snazim nehadat, snazim sa nedokazovat svoju pravdu, ale hladam, ako to v skutocnosti funguje a preto pocuvam hlavne ludi, ktori uz maju s obchodovanim kontraktov realne skusenosti.(Ty, Tilbur,Chodec)

Preco to hladam takto verejne?
Lebo ak by som si tuto simulaciu robil potajme doma v zosite, tak by mi napriklad nikto nepovedal, ze futures kontrakt v posledny trading day na close cene mi proste broker ani nahodou nedovoli odrolovat.

Preto teraz urobim nove rolovanie WTI ropy v stvrtok 19.2.2015 na close cene. Ak aj to je nerealne, tak mi dajte vediet. Budem Vam vdacny. :)


SELL mar15 za 51.16$
BUY apr15 za 51.83$

Contango je 0.67$.


Marcovy kontrakt som kupil za 49.57$, predal za 51.16 a zarobil som 1590$.

p.s: Prestanme sa, prosim, bavit o spote. Len nas rozdeluje a realne ho aj tak nikto z nas nevie zobchodovat. Realne vieme zobchodovat len futures kontrakty do close predposledneho dna.Tak sa bavme o nich.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja to nepisem pre Teba a uz vobec sa nechcem vypravdovavat, my si to mozeme povedat pri pive:) . Pisem to pre tych , co sa nieco chcu naucit a dufam to tu citaju. Dnes expiruje marcovy kontrakt na plyne, teraz ked to pisem je cena 2,9usd a vcerajsie cash bolo 3,12 usd , takze by mala futka vyexpirovat niekde pri 3,12 /zajtra budem vediet presne cash/, ale to sa nestane, zial... Keby sa stalo , som nalozeny v longu , tak paradne zarobim :).Chlieb sa bude lamat zajtra po zasobach.Moj target 3,2 usd. Prajem dobru lyzbu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

este k tej fyzickej dodavke, jogovi. Ani nie broker s fyzickou dodavkou, ale hlavne burza s takou moznostou. Viem, ze to ma Chicago, neviem kto iny. Co si pamatam, az okolo 99% futiek sa konci financnym vysporiadanim. Ak niekto najdete presne cislo, napiste.
Používateľov profilový obrázok
Peter Em
Silver Member *
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Po 15 12, 2014 6:15 pm

Re: Ropa

Príspevok od používateľa Peter Em »

Čaute. Nechcem zbytočne zakladať ďalšiu tému o rope, tak sa opýtam radšej tu:

Goldman Sachs včera vydala predikciu vývoja ceny ropy a predpovedá dno na 40 USD. (Nie je to len o tej prognóze, veď vieme, že GS treba brať s rezervou :) ) Hráte všetci ropu (tí, ktorí ju hráte) cez kontrakty? Ja osobne sa zaujímam len o akcie a preto by som tú ropu chcel hrať len nákupom nejakých akcií.

Najprv som rozmýšľal o nejakom ETF (nepákovom) a na googli som v rýchlosti našiel USO, ale niekde som tu čítal, že na dlhšiu dobu sa komodity cez etf neoplatia. Nemusí to byť dlhá doba, ale môže sa to vyvinúť kadejako. Ako najlepšia voľba sa mi vidí klasický nákup akcií ropných spoločností. Buď to veľkých gigantov ako XOM, či BP, alebo menšie firmy ako napr. TPLM, ktorú nedávno obchodoval Juggler. Páči sa mi, že je dosť volatilná (už som z nej pár krát vybral zisk), no pri small cap firmách sa bojím, že nízku cenu ropy neprežijú a krachnú. Ďakujem za všetky názory.
“Vše závisí na jediném: Zda je víc papírú než hlupákú, nebo více hlupáku než papírú"
Riziko sa pripravuje z rovnakých dávok dvoch prísad - sú to pravdepodobnosť a následky.
In love with Wall Street...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Peter Em napísal: Buď to veľkých gigantov ako XOM, či BP, alebo menšie firmy ako napr. TPLM, ktorú nedávno obchodoval Juggler. Páči sa mi, že je dosť volatilná (už som z nej pár krát vybral zisk), no pri small cap firmách sa bojím, že nízku cenu ropy neprežijú a krachnú. Ďakujem za všetky názory.
Môžeš sa s tým pohrať a namixovať si malé aj veľké. Najlepšia cesta je dôkladná analýza...Nájdi také, čo ťažia lacno, majú dobré zásoby a nemajú velké dlhy. Potom to stačí checkovať vo Finvize, hlavne grafy a správy.

Ropa sa trochu vzchopila, ale stále je tu tlak nadmernej produkcie, stagnujúcej spotreby a silného dolára. Vyzerá to na beh na dlhú trať, ale vyhliadky sú dobré...lepšie ako hocikde inde. Cesta dole je limitovaná a cesta hore je len otázkou času. Ked rozmýšlam o tom kde sa teraz na burze oplatí pasívne zainvestovať, tak ma napadne len ropa...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa Tilbur »

Nejdem Vas presviedcat, ale ropa je podla mna stale na short. Pozrite na grafy. Vidite niekde dno?

btw: Som medvedi len po vysku mojich SL. Co bude zajtra netusim....
Prílohy
oil.jpg
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tilbur napísal:Nejdem Vas presviedcat, ale ropa je podla mna stale na short. Pozrite na grafy. Vidite niekde dno?
Môj pohľad na long ropy je dlhodobý. Píšem o pasívnej investícii. Podľa mňa už nie je múdre shortovať, ked sa tvorí potenciálne dno v pásme 45-50. Proste risk/reward už nie je dobrý. Keď shortovať, tak len krátkodobo...na malý zisk.
Teraz si treba spomenúť na November 2014, ked sme sa o rope bavili pri cene 80. Vtedy poniektorí zúfalo chytali na long a iní vraveli, že treba shortovať do downtrendu. V novembri bola terajšia cena nádherný target s potenciálnym ziskom +60%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa Tilbur »

OK, beriem. A vidim to tak isto. Ak short, tak kratkodoby a potom sa uvidi. Vsetko zalezi na timeframe obchodu, ktory robis. Ja ich mam velmi kratke. Na druhej strane, ak sa ropa udrzi v pasme 40-50 dost dlho, stale bude USO na short kvoli contangu.

Ak by som bol dlhodoby investor, tak by som mozno zacal nakupovat velmi opatrne XLE, nie individualne akcie.
Len dno sa najlepsie chyta pri kapitulacii longov a to sme tu zatial nemali.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa Airmike »

podla mna uz ziaden short nepripada do uvahy. keby hned mal potencial zletiet na 30. ten risk je proste neunosny. ropa moze ist na 200 ale pod 0 neklesne. predavat ropu pod tazobnymi nakladmi 50% producentov uz nie je myslitelne. takze ak tak cakat na nizsiu cenu ,ale ziadne kratkodobe shorty nemaju zmysel. moj nazor
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal:


SELL mar15 za 51.16$
BUY apr15 za 51.83$

Contango je 0.67$.


Marcovy kontrakt som kupil za 49.57$, predal za 51.16 a zarobil som 1590$.
Robim rolovanie WTI ropy 19.3.2015 na close cene:

SELL apr15 za 43.96$
BUY maj15 za 45.53$

Contango je 1.57$.


[/b]

Aprilovy kontrakt som kupil za 51.83$, predal za 43.96$ a prerobil som 7870$.

Od zaciatku tejto simulacie som v strate 1590$-7870$=-6280$

Na zaciatku simulacie som kupil ropu mar15 za 49.57$
Apr15 som predal za 43.96$
Mal by som byt vo "fiktivnej strate" -5610$ ale som v realnej strate -6280$. Rozdiel je -670$ a to presne zodpoveda contangu pri rolovani mar15-apr15.
Pri shortovani by to bolo presne naopak a contango by mi zvysovalo realny zisk.
Cize contango jednoznacne znevyhodnuje longy a zvyhodnuje shorty a u backwardation-u je to presne naopak.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Peter Em
Silver Member *
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Po 15 12, 2014 6:15 pm

Re: Ropa

Príspevok od používateľa Peter Em »

Čaute, minule som natrafil na UWTI. Pokiaľ viem, je to pákové ETF (3X) na ropu. Len ma zaujíma, či je to vhodné na prípadné dlhodobejšie držanie, alebo nie.
“Vše závisí na jediném: Zda je víc papírú než hlupákú, nebo více hlupáku než papírú"
Riziko sa pripravuje z rovnakých dávok dvoch prísad - sú to pravdepodobnosť a následky.
In love with Wall Street...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Peter Em napísal:Čaute, minule som natrafil na UWTI. Pokiaľ viem, je to pákové ETF (3X) na ropu. Len ma zaujíma, či je to vhodné na prípadné dlhodobejšie držanie, alebo nie.
V žiadnom prípade. Všetky pákové sú určené len na short term, najlepšie len JEDEN DEŇ !

Je ešte inverzné DWTI...pri ňom sa môžeš presvedčiť, že kým ropa klesla -1% a DWTI by logicky malo byť +3%...ale realita bola -45%...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Peter Em
Silver Member *
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Po 15 12, 2014 6:15 pm

Re: Ropa

Príspevok od používateľa Peter Em »

Prečo len tak krátko? Ako, chápem, že pri 3% poklese ropy to UWTI klesne o 9% a za pár dní môže klesnúť o veľmi veľké percentá. Len ma tak napadlo, že by možno stálo za to ropu hrať aj takto, že malú časť "ropného portfólia" by som mal aj v UWTi. Keby som to kúpil dosť nízko (A NIE ZA VEĽKÚ SUMU), trojnásobný rast oproti WTI by aj pri malej sume priniesol pekný zisk.

A čo sa týka toho DWTI, prečo to neoblo 3, ale -45 % ?
“Vše závisí na jediném: Zda je víc papírú než hlupákú, nebo více hlupáku než papírú"
Riziko sa pripravuje z rovnakých dávok dvoch prísad - sú to pravdepodobnosť a následky.
In love with Wall Street...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Už sme o tom viedli rozsiahlé debaty. Proste je to tak. Tým že to chodí hore-dole, vznikajú malé denné výchylky, ktoré sa potom nabalujú do veľkého odchýlenia. Matematicky proste 3x hore nie je to isté ako 3x dole..resp. ked stratíš 50% , tak už ti nestačí zarobiť 50%, ale musíš zarobiť 100%, aby si bol tam kde predtým...

Treba si zapametať , že je to tak. Môžeš si to naštudovať v oficiálnom varovaní:
http://www.sec.gov/investor/pubs/levera ... -alert.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

The following two real-life examples illustrate how returns on a leveraged or inverse ETF over longer periods can differ significantly from the performance (or inverse of the performance) of their underlying index or benchmark during the same period of time.

Between December 1, 2008, and April 30, 2009, a particular index gained 2 percent. However, a leveraged ETF seeking to deliver twice that index's daily return fell by 6 percent—and an inverse ETF seeking to deliver twice the inverse of the index's daily return fell by 25 percent.
During that same period, an ETF seeking to deliver three times the daily return of a different index fell 53 percent, while the underlying index actually gained around 8 percent. An ETF seeking to deliver three times the inverse of the index's daily return declined by 90 percent over the same period.


A ešte je tu jedna vec. Existuje tzv. NAV cena, ktorá sa denne veľmi často prepočítava podľa futures s ktorých sa tie pákové ETF skladajú. Nuž aj tá reálna cena sa môže oproti NAV cene odchýliť a to poriadne... Je to niečo podobné ako ked sa cena akcie pohybuje okolo svojej vnútornej hodnoty..proste raz je akcia podhodnotená, inokedy nadhodnotená. Toto už ale býva spôsobené trhom...proste väčší dopyt, alebo pretlak kupcov nafúkne cenu...a opačne. Tieto prípady sa však už dajú arbitrážne obchodovať na návrat ceny do NAV..to je úplne niečo iné.
Zažili sme tu real-time odklon asi 50% medzi UVXY a TVIX asi pred tromi-štyrmi rokmi. Vtedy sme to aj preberali a objavili sme aké nebezpečné je držať tieto pákové ETF-ka dlhšie než pár dní... Treba to brať tak, že si treba dávať pozor hlavne na tie kde cena chodí prudko hore-dolu ( volatilita,komodity ako plyn, ropa atd.)....z indexov napr. ETF na small caps (Russel) atd. Napríklad UPRO, čo je 3x SPX je vcelku v poriadku...to môžeš držať dlhšie, ja to trejdím aj na pár týždnov a hlavne vtedy, ked nejde o veľké výkyvy hore-dole, ale o relatívny trend.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Takze produkcia ropy v USA nam dnes po prvy krat po mesiacoch cakania konecne vyraznejsie poklesla. Takze skusim maly pokusny long USO.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ak bude zajtra cena pod 50, tak aj ja kupim nejake polrocne a rocne binarne opcie ze v case expiracie bude cena vyssie nez v case nakupu. Ak nahodou cena behom mesiaca padne na 42-43, tak este nejake dalsie prikupim.
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: Ropa

Príspevok od používateľa mgulka »

Sledujete tu niekto bližšie tú ropu? Doteraz som sa o ropu nejak viac vôbec nezaujímal, ale jej cena stále klesá. Dnes je to 44,35 $ za barel. Kam tá cena až môže klesnúť? Ak niekto predával pred rokom ropu za 100$ a zrazu ju teraz musí predávať za 44$, musí to s ním predsa niečo robiť. Musí to mať dopad na marže producentov a tí s tým niečo budú musieť spraviť. Ale toto som si mohol vravieť už pri cene 80$, či 70$, ale teraz je cena 44$. Málokto by pri cene 70$ za barel povedal, že tá cena pôjde ešte dolu a nie to, že tá cena pôjde až na 40$.

Ja hľadím na cenu a z relatívneho hľadiska je cena ropy veľmi nízka a z pohľadu risk managementu je toto dobrá príležitosť pre neutral, príp. mierne bullish obchody. Teda dobrou voľbou by mohli byť credit put spready. Čo vy nato?
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa MartinPillar »

je cena ropy veľmi nízka
Tak ja pamatam ropu aj za 10 USD.

Asi ten globálny rast nebude taký, ako sa všeobecne udáva, inak neviem prečo by ceny komodít takýmto spôsobom klesali. :shock:
Napísať odpoveď

Návrat na "Komodity, komoditné akcie"