Opcie a opčné stratégie

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

A posledný prípad je, že nekúpiš AAPL. Predáš call opciu ako v prípade 2., ale nekúpiš akcie. Namiesto toho kúpiš call opciu na striku 117 a s expiráciou 31 dní. Maximálna strata 684$, čo je potrebný kapitál. Maximálny zisk 143$. Ochrana pred poklesom na 17 dní 2%, čo je B.E. v čase expirácie predávanej call opcie. Aby si dosiahol hneď aktuálnu stratu ako pri čistom nákupe, tak by AAPL musel padnúť o cca 3%. Zisk dosiahneš, či akcia klesne, stúpne alebo sa nepohne. Prípady som tu dal len ako úvahu a iný pohľad na obchodovanie.
Prílohy
Calendár_spread.jpg
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Otvoril som Iron Butterfly RUT Aug 7 (1230,1270,1270,1300) za 24$. 1ks.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: Prípady som tu dal len ako úvahu a iný pohľad na obchodovanie.
Neviem to dokazat, resp. sa mi nechce pustat do tazkej diskusie ohladom opcii, ale podla mna obchodovanim opcii vykonnost podkladu sa dlhodobo neprekona, resp. prekona pouzitim spreadov podobne ako ked na podklad pouzijem paku.
Ale fakt to neviem dokazat, je to len moja intuicia. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Jogo, ja neviem čo riešiš. Ja som neporovnával výnosnosť podkladu k obchodovaniu opcii. Dával som tu alternatívu k obchodovaniu akcií.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

Nic neriesim :)
Chcel som tym len povedat, ze niekto si dlhodobo z indexu berie svojich 8% rocne dlhodobym drzanim, iny si svojich 8% rocne berie pozicnym tradingom, dalsi si 8% rocne berie berie swing tradingom, dalsi si 8% rocne berie daytradingom, dalsi si 8% rocne ich berie vypisovanim opcii, dalsi si berie 8% rocne vyberom akcii z indexu atd.....

Kazdy to robi po svojom, ale zhodnotenia asi v dlhodobom meradle bude velmi podobne,ak sa obchoduje ten isty index, len pracnost bude rozdielna.

p.s: Juggler robi viac ako index, ale on robi poker-trading. :)

p.p.s: S pakou sa da brat viac ako index, ale aj strata je vacsia ako index. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jogo. Nezabudni si tých dlhodobo vysedených 8% p.a. vybrať, lebo sa môže stať, že ďalších 12 rokov zisk nebude :wink: .

Som prekvapený, že si za tie dlhé roky nedospel k tomu, aký obrovský je rozdiel medzi tým, čo pasívne dáva trh (buy and hold ), čo môže z trhu dostať inteligentný investor (aktívny investing, alebo pozičný trading) a čo vedia z trhu dostať full time traderi.

Pripomínam, že tých vysnívaných 8% p.a. je len štatistická výkonnosť 20 storočia. Storočia povojnového boomu amerického kapitalizmu. 21 storočie pravdepodobne bude mať úplne inú štatistiku. Môže byť aj storočím stagnácie, alebo úpadku. Alebo storočím finančných kolapsov a hyperinflácie... Ktovie. Nespoliehal by som na trhy.

Je lepšie mať svoj osud vo vlastných rukách, nesnívať o 8% p.a., ale tvrdo makať na tom, aby to bolo 8% mesačne.

Graf 1: Updatovaná nominálna výkonnosť amerických indexov.
Graf 2: Updatovaná reálna výkonnosť očistená o infláciu - pretože chudáci dlhodobí investori si zisky môžu užívať až ked ich vyberú. Aby sa potom nedivili, kolko statkov si za nich kúpia... :wink:
Prílohy
SPX-Dow-Nasdaq-since-2000-nominal.gif
SPX-Dow-Nasdaq-since-2000-real (1).gif
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Jogo. Nezabudni si tých dlhodobo vysedených 8% p.a. vybrať, lebo sa môže stať, že ďalších 12 rokov zisk nebude :wink: .

Som prekvapený, že si za tie dlhé roky nedospel k tomu, aký obrovský je rozdiel medzi tým, čo pasívne dáva trh (buy and hold ), čo môže z trhu dostať inteligentný investor (aktívny investing, alebo pozičný trading) a čo vedia z trhu dostať full time traderi.
Jugg: SP500 vzrastol od vrcholu roku 2000 len o asi 500 bodov za 15 rokov. To sa ti zda nejaky sialeny narast, zeby sme mali zas cakat stagnaciu resp. krizu? A ak pride ta vysnena inflacia, tak ta nakoniec indexy pozenie hore.

Ja som zase prekvapeny, ze mi tolko rokov trvalo pochopit, ze z trhu aj aktivny investor resp. trader bez pouzitia paky dlhodobo berie zhruba vykonnost indexu.
Ale je to len moj nazor, pretoze dlhodobi burziani nechcu nic zverejnit, jedine ze zarobia aspon 30% rocne. Potom sa tym chvalia. :wink:
Dlho mi trvalo pochopit, preco ty mas vyssiu vykonnost ako index, ale uz som asi na to prisiel.
Ty si vymenil pokerove karty za akcie. A tam hlavne v premarkete a aftermarkete, ked je tam vacsinou zopar amaterskych burzianov, hras s nimi "akciovy poker", v ktorom si si vyhodu dostal na svoju stranu (rychle platene data, dlhorocne skusenosti, pokerove rozhodovanie, kedy vies odhadnut spravanie svojich protihracov atd.)
Myslim, ze to je dovod tvoho nadvynosu nad indexom.Pocas burzovych hodin a hlavne na likvidnych indexoch by si asi nadvynos nedosiahol.

p.s: Co asi vraveli traderi roku 1982 Buffettovi, ked sme vtedy mali asi 16 rokov stagnaciu SP500?(podobne ako teraz? :)
Ano viem, prisla era technologickych firiem a mali ame tu 18 rokov rast. Co ak teraz pride era obnovitelnych technologii
a zacne sa celosvetovo budovat energeticka siet(ako som pisal v prispevku v plynovom vlakne) a hufne prechadzat na elektromobily a elektricke vykurovanie pripadne na vodik?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Close calendar 1ks za 8.45$. Trh sa na chvíľu zastavil v raste, tak zatváram časť pozície.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Otvoril som calendar SPX strike 2130 (Jul 23, Aug 7) za 8.80$, aby som rožšíril priestor pre pohyb ceny podkladu.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Pocas burzovych hodin a hlavne na likvidnych indexoch by si asi nadvynos nedosiahol.
Asi nie. Máš pravdu. Po 15 rokoch ešte nemôžem vedieť to, čo ty vieš už po ôsmich.. :wink: Stále snívam :roll:

Sranda, že zrovna včera som ukončil komentovanie okolo témy ako sa dá zarobiť na raste indexu z 2055 na 2117 za 2-3 týždne...a dnes vidím, že to bolo hádzanie hrachu na stenu. :?

Veď sa to dá iba za šesť a pol mesiaca...toľko predsa dal trh od začiatku roka... Logika nepustí :wink:

Pekný víkend.
Prílohy
ES 2015.JPG
ES 2015.JPG (25.05 KiB) 8609 zobrazenia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Chris »

Rado: pozeram na to, ale stale mi pride vstupovanie do obchodu cez vypisovanie naked put ako lepsi deal a vystupovanie cez covered call. S tym, ze by si ten index podrzal zopar tyzdnov (vypisoval, kym by nedobehlo do zelanej ceny ) :)

Jogo: navazal si sa do Rada, ze nezverejni zhodnotenia za poslednych 5 rokov, preco ich nezverejnis aj ty ? :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

Chris napísal: Jogo: navazal si sa do Rada, ze nezverejni zhodnotenia za poslednych 5 rokov, preco ich nezverejnis aj ty ? :)
Od roku 2008 som kazdy rok zverejnoval percentualne vysledky. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Sranda, že zrovna včera som ukončil komentovanie okolo témy ako sa dá zarobiť na raste indexu z 2055 na 2117 za 2-3 týždne...a dnes vidím, že to bolo hádzanie hrachu na stenu. :?

Veď sa to dá iba za šesť a pol mesiaca...toľko predsa dal trh od začiatku roka... Logika nepustí :wink:
:)
Ved som tu daval realtime DAX na zaciatku roka od 10200 po 12400 a urobil 20%. Ale posledne dva mesiace som prisiel o vacsiu polovicu zisku a v nominalnej hodnote som prisiel o polovicu auta=najvacsi drawdown v nominalnej hodnote, aky som kedy zazil.
A cely ten narast nebol moj trading, ale nadelil mi ho trh. Ja som len tusil, ze QE nastartuje euro-indexy.
A cely ten cas hrozilo Grecko. To by som velmi skoro uzavrel pozicie, ak by som sa bal Grecka.
Ale trhy znova otocili hore a drawdown uz je z polovice zmazany. Uvidime o rok, ja to budem stale drzat(ak mi nevyrazi SL). Som zvedavy, kedy ty znova nastupis do rastu, ak bude pokracovat.
Peace :)

p.s: Nikde som nenapisal, ze pomocou swing-tradingu, opcii atd nedosiahnete vykonnost indexu. Len mne sa zda, ze strategia buy and SL je najmenej pracna.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Chris napísal:Rado: pozeram na to, ale stale mi pride vstupovanie do obchodu cez vypisovanie naked put ako lepsi deal a vystupovanie cez covered call. S tym, ze by si ten index podrzal zopar tyzdnov (vypisoval, kym by nedobehlo do zelanej ceny ) :)
Chris, je to ťažko povedať. Všetko záleží na tom ako to zobchoduješ. Pripravil som dva príklady na NPW a výpis a predaj call.
Všetko máš v obrázkoch. Príklady som spravil tak, aby bol potrebný cca rovnaký kapitál. Index SPX. NPW ti nedovolí zvoliť si stratégiu zisk 10% strata 15%. Max. zisk je definovaný predajom opcie a k investovanému kapitálu dosiahne výnos 1%. Na druhej strane pravdepodobnosť úspechu 96,1% je super. Maximálne riziko vo výške 196 k$ však vyzerá hrozivo aj keď šance sú malé.
Pri výpise call a kúpe ochrannej call opcie je možnosť si uriadiť pozíciu tak, že zisk zoberieš pri 10% a stratu utneš na 15%. Nárast volatility je pre tvoju pozíciu prospešný keďže si long vega. Rastie ti možnosť maximálneho zisku a posúva sa ti B.E. na stále lepšie hodnoty. Investovaný kapitál je tvoj maximálny risk v obchode. Pravdepodobnosť je však horšia ako pri NPW "iba" 65,6% v čase otvorenia obchodu. Ak sa trh nepohne, tak target 10% dosiahneš za 7 dní. Ak volatilita narastie o 6, tak zisk vyberieš o 4 dni. Pri jej poklese o 6 budeš musieť v obchode ostať 9 dní. U indexov najčastejšie volatilita klesá s rastom trhov a naopak.

Môžeš posúdiť sám, čo je lepšie. Pre a proti sú v každej stratégii.
Prílohy
1.jpg
2.jpg
4.jpg
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Ešte jedna pravdepodobnosť.
Celé som to ešte pozrel v čase. Oba obchody by skončili v zisku. Pripájam obrázky.
Prílohy
3.jpg
1.jpg
2.jpg
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
adec01
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 19 07, 2015 3:39 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa adec01 »

"Rado"

Čo ma na tomto obchode baví je pomer theta/vega. Pri weeklys sa pohybujem v pomere 3:1. To ma čiastočne chráni.


Ahoj Rado,
často spomínaš pomer theta a vega. Naštudoval som si jednotlivé grécka písmena a prosím Ťa o vysvetlenie prečo sleduješ uvedený pomer a aký to má vplyv na obchodovanie?

THÉTA
Théta sa k analýze opcií využíva skôr nepriamo, no je dobré vedieť, čo vyjadruje a aké sú jej dopady. Théta meria rýchlosť rozpadu časovej hodnoty opcie v čase. Inými slovami teda znamená, o koľko sa zmení cena aktíva (resp. časová zložka opčnej prémie) s ďalším dňom držania opcie v portfóliu. Podstatné je predovšetkým to, že théta nie je lineárna, a teda že strácanie opcie na hodnote sa zrýchľuje s blížiacim sa časom expirácie. Tomuto fenoménu sa hovorí time decay alebo časový rozpad a je ilustratívne zobrazený na grafe nižšie. Chvíľu pred expiráciou teda opcie rýchlo strácajú svoju hodnotu, na čo je treba dávať pozor a počítať s tým pri money managemente.

VEGA
Vega je štvrtým ukazovateľom rizikovosti opcie, patrí však ku kľúčovým, pretože vyjadruje, aký vplyv má implikovaná volatilita na hodnotu opcie alebo opčnú prémiu. Implikovaná volatilita je totiž kľúčovým parametrom opcií, podľa ktorého sa dá vyvodiť množstvo užitočných informácií. Implikovaná volatilita sa počíta z trhových cien opcií na základe určitého typu opčného oceňovacieho modelu (najčastejšie Black-Scholes model). V podstate ide o volatilitu, ktorá ak nastane, tak vyústi v danú hodnotu opcie. Investori teda túto volatilitu očakávajú. Volatilita, ktorá je napríklad pre americké akcie vyjadrená indexom VIX, dokáže pomôcť orientovať sa v tom, kedy sú opcie drahé a kedy lacné. Vo chvíli, kedy je implikovaná volatilita vysoká, sú opcie drahšie a je teda lepšie sa vyvarovať kupovaniu opcií a naopak sa oplatí opcie vypisovať, pretože inkasujeme opčnú prémiu. Na druhej strane nízka volatilita má opačný efekt a ponúka sa teda vstupovanie do long pozícií.
Vega však nie je priamo ukazovateľom implikovanej volatility, čo je častý začiatočnícky omyl, avšak hovorí, o koľko sa zmení cena podkladového aktíva, pokiaľ sa zmení volatilita o jednotku. Dôležitým faktorom Vegy je to, že sa môže meniť aj v prípade, že sa nemení cena podkladového aktíva, pretože vyjadruje vplyv zmeny očakávanej volatility. Veľké pohyby Vegy sú zapríčinené väčšinou prudkými pohybmi v podkladovom aktíve, obzvlášť v prípadoch prudkých prepadov. S tým, ako sa opcia blíži k expirácii, sa Vega znižuje.
Prílohy
THETA.jpg
Denis
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Graf rozpadu ceny opcie, ktorý úvádzaš platí iba pre ATM opcie. Neplatí pre OTM. Pri OTM opciách sedíš posledný týždeň v podstate na nule a čakáš na expiráciu. (len pre upresnenie) Obrázok pripájam.
Kedže opcie predávam, tak som theta pozitív. Každý deň bez ohľadu na pohyb podkladu mnou predané opcie čosi stratia zo svojej hodnoty.
Príklad na vplyv thety:
1.8.2014 sa SPX obchodovalo cca za 1925$. Call opcia na August so strikom 1960$ sa obchodovala za 5$. Strike mal thetu 0.40$ a delta bola 20. Dva týždne do expirácie. Ak by sa nič na trhu nezmenilo a všetko by ostalo bez zmeny, tak na druhý deň by sa tá istá opcia obchodovala za 4,60$. Ak nebudem brať do úvahy volatilitu, tak ten, kto opciu kupoval potrebuje, aby sa SPX pohlo o 2$, aby tá istá opcia stála znova 5$. Ak sa totiž SPX pohne o 2$, tak opcia s deltou 20 vykryje rozpad prémia o 0,4. 2$x .20(delta) =0,40$. Na ďalší deň však théta narastie a delta klesne. Ten, kto opciu kúpil bude potrebovať väčší pohyb. Z tohto dôvodu mám rád income trading (pozitívna théta, ktorá hrá v môj prospech) Théta mimochodom funguje aj v sobotu a v nedeľu.
Čo sa týka pomeru théta a vega, tak, ak si otvoríš calendár na 10 dní je pomer theta/vega cca 1,5:1 (viď obrázok) pri otvorení na 24 dní je pomer 4,6:1. Pri calendároch som long vega, čo znamená, že nárast volatility mi pomáha a na druhej strane jej pokles je proti mne. Pomer mi hovorí koľko dní potrebuje théta na to, aby mi túto stratu vyrovnala. Pri weeklys je ten pomer oveľa lepší ako pri dlhšom období aj keď sú tam ďalšie úskalia.
Tiež je zaujímavý pomer T/D (theta/delta) na obrázku je hneď vedľa vegy. Keď jej hodnota klesne na 1 je načase niečo s pozíciou urobiť alebo ju zatvoriť, ak zarábaš na predaji časovej prémie.
Prílohy
OTM_30_35_PERCENT_TIME_DECAY.png
1.jpg
2.jpg
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
adec01
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 19 07, 2015 3:39 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa adec01 »

Ďakujem za odpoveď.

Ak to správne chápen, čisto teoreticky jednoduchý model spočíva vypísaním opcie pred víkendom, a v prípade ak sa nič počas víkendu nestane, tak sa za 2 voľné dni dostávaš do "mierneho" profitu nakoľko ti pomáha nárast théty a pokles delty :)
Denis
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Lepšie je povedať, že opcie stratia počas víkendu časť svojej hodnoty, ale netreba zabúdať na ďalšie grécke písmená. Tie môžu tvoje očakávania poriadne zmeniť.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Zavrel som Iron Butterfly za 21.85$.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Otvoril som kondora na SPX s exp. '30 15 (2060,2070,2150,2160) za 1,4$. 2ks.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Rado napísal:Otvoril som calendar SPX strike 2130 (Jul 23, Aug 7) za 8.80$, aby som rožšíril priestor pre pohyb ceny podkladu.
Zatvoril som komplet celý double calendar. Úplne na prd trade, ale mal som aj trochu šťastie lebo tesne po zatvorení tradu som sa nevedel dostať na server IB. Mal by som väčšiu stratu. Takže štastie popri tej smole.
Calendar 2130 zatvorený za 3.40$
Calendar 2110 zatvorený za 9.55$
Celkovo som na obchode stratil 21%, trošku som prešvihol plánovaných 15%, ale nie je to také hrozné.
Condora zatiaľ nechávam tak.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Condor na RUT s expiráciou Jul '30 (1200,1210,1260,1270) za 1,65$. 2ks.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
adec01
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 19 07, 2015 3:39 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa adec01 »

Ahoj Rado.

RUT neuvažoval som rozšíriť IC pásmo na 1200/1210/1270/1280 ? Dôvodom je horná SR úroveň.
Prílohy
RUT 24_07_15_IC.JPG
Denis
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Ja som otváral condora, ktorý má aspoň 70% šancu na úspech. Expirácia je o 7 dní. Radšej som chcel inkasovať väčšie prémium ako mať širšieho kondora, ktorý bude mať 74% pravdepodobnosť, že expiruje bezcenný.
Môj target nie je držať ho až do expirácie. Ak vygeneruje 10% zisk, tak ho hneď zavriem. Aj to bol dôvod mať vypísané opcie bližšie ATM. Ich rozpad prémia je rýchlejší ako tých OTM. Weeklys sú viac o tradingu oproti mesačným opciám, ktoré mi viac pripomínajú investovanie a stratégiu buy and hold.

Zatiaľ sa mi však s weeklys veľmi nedarí. :(
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Na štandardnú augustovú expiráciu som otvoril condora (2030,2040,2150,2160) za 1,15$. 3ks Pooficiálnom zverejnení expiračných cien zverejním obchody a výsledky za júl. Tiež môj pohľad na weeklys a úpravu stratégie do budúcna.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Tak na fóre je veselo. Debata na môj vkus dosť nechutná, ale sľúbil som vyhodnotenie za mesiac júl, tak idem na to.

Prvé čo ma napadlo je, že som sa ešte toľko nenarobil ako tento mesiac a výsledok je na prd. Toľko času sledovaním trhov som nezabil ani nepamätám. Obdivujem všetkých, ktorí sa venujú daytrade. Toto fakt nemusím. Prežil som si situácie, ktoré boli hraničné, aj keď som vedel, čo by som v prípade prerazenia robil. Zo stratégií mi najviac z pohľadu venovaný čas a kontrola nad pozíciou vyhovovali spready. Iron Condor a Iron Butterfly. Butterfly pôjdem aj naďalej. Túto stratégiu som si vybral na krátke obchodovanie. (v pozícii 5 dní) Účet budem ďalej kombinovať so spreadmi, ktoré robím aj naďalej. Toto budú dlhšie pozície, ktoré by mali korigovať celkový výsledok pri prudkom pohybe trhov. Weeklys toho pohybu skutočne veľa nepoberú. August bude menšia výnimka, keďže čas pokročil a musel som do štandardu otvoriť celého kondora naraz.
Prílohy (zoznam obchodov a poplatky, hraničné pozície) pripájam nižšie.

Na záver ešte percento zhodnotenia za mesiac júl +4%.
Prílohy
Zoznam obchodov aj s poplatkami
Zoznam obchodov aj s poplatkami
Hraničná pozícia na SPX
Hraničná pozícia na SPX
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
adec01
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 19 07, 2015 3:39 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa adec01 »

Ahoj,

Ďík za zverejnenie výsledkov. Ja to považujem za dobrý "live" výsledok (nakoľko nerobíš historický backtest). :)

Koľko reálne času si sa tomu venoval? Neviem si celkom predstaviť čo za tým je, ale ak je to hodinka denne, tak by to nemal byť taký problém. Súhlasím, že 4% zhodnotenie (270 USD) asi pri toľkom čase nie je adekvátne :), ale osobne to vždy považujem za investíciu do budúcna.

Venujem sa komoditným spreadom a denne mi to zaberá cca 1 hodinu času (vyhodnotenie, zadanie príkazov, reporty). Cez víkend mi komoditné spready zaberú cca 2 hodina: stiahnutie dát, príprava reportu, vyhodnotenie, výber spreadov, poznámky.

Denis
Denis
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Keby to bola hodinka denne, tak by to bolo fajn. Ja nie som na niečo také zvyknutý. Aktuálne mám napríklad otvorenú pozíciu na SPXku (1980,1990,2160,2170) a (1995,2005,2160,2170). Tie skutočne stačí kontrolovať, tak raz, dvakrát za deň lebo vôbec. Aj keby trh spravil pohyb na úrovni cez 2 SD, tak to pozícia poberie bez problémov.
ROI na jednotlivých spreadoch je od 4,7 -9,2% a ak máš otvorených dosť pozícií, tak zhodnotia účet o 5-8% za mesiac. Pravdepodobnosť, že sa dostanem do problémov nie je veľká skôr naopak.

Pri weeklys však je to oveľa dynamickejšie. Mal som pocit, že som pri notebooku stále. Od opening bell až po close a že som prestal "žiť". Možno, že je to tým, že som skúšal viacero vecí a nie som v tom ešte doma. (dúfam) Poučil som sa a upravil prístup. Skúšam teraz kombináciu dlhšieho obdobia a weeklys. Pri týždenných opciách to budú obchody, kde budem v pozícii 1-2 dni. Uvidíme. Trochu som upravil (vyhladil) T+0 line, aby som dokázal pobrať za deň väčší pohyb indexu, či už up alebo down. To by mi malo zabezpečiť, že sa bude treba na trhy pozrieť, tak raz za hodinu, dve. (znova dúfam) :D Kombinácia týchto dvoch období by mi mala zabezpečiť vyšší výnos, tak uvidíme. Zvýši sa mi séria týždenných strát a ziskov, tak som tiež zvedavý ako to budem zvládať a kam neskôr posuniem pomer kapitálu medzi dlhším a kratším obdobím. Zatiaľ som na úrovni 60:40 a možno to skončí 100:0.

Radšej mať voľný čas ako peniaze navyše. :lol:
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:ROI na jednotlivých spreadoch je od 4,7 -9,2% a ak máš otvorených dosť pozícií, tak zhodnotia účet o 5-8% za mesiac. Pravdepodobnosť, že sa dostanem do problémov nie je veľká skôr naopak.
Zase nejake teoreticke vypocty.
Sam dobre vies, ze realne si take zhodnotenie dosiahol iba v roku 2012-60% rocne. V roku 2011 to bolo 25% rocne a v rokoch 2013, 2014 to bolo asi este menej, ale to uz nechces zverejnit.
Potom sa tu ludia divia, preco po tebe chcem realne zhodnotenia,ake si dosiahol od roku 2011 a obvinuju ma, ze sa do teba navazam. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

jogo napísal: Zase nejake teoreticke vypocty.
Nepíšem tu teóriu! Komentovať a hodnotiť budem iba to, čo tu nahlásim ako open a ako close pozície. Plus tu dám zoznam hlásených obchodov aj s poplatkami. Nevidím zmysel v tom, aby som tu dával graf výsledkov a zhodnotenie bez možnosti si to overiť. Môžem tu potom napísať čo chcem.

Ešte upravujem termín expirácie otvoreného kondora na august. Sekol som sa o týždeň a otvoril ho na weeklys Aug '14.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: Nevidím zmysel v tom, aby som tu dával graf výsledkov a zhodnotenie bez možnosti si to overiť. Môžem tu potom napísať čo chcem.
Mas pravdu, suhlasim. Na svoju obranu len poznamenam, ze tak biednu equity mi mozte uverit aj bez jej potvrdenia vypisami uctov. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Otvoril som Iron Butterfly Aug '7 (2075,2095,2095,2115) za 14,35$/k. Otváral som 2ks. K tomu som kúpil call opciu s expiráciou Aug'7 na strike 115 za 3,10$.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Nákup SPXW Call Aug'7 strike 2120 za 1.05$. 1 ks. Pripojím aj prečo som to spravil.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Takže vysvetlenie nákupu call opcie na záver obchodného dňa. Aktuálne som v tomto obchode v zisku, ale v prípade, že trh vystrelí hore, chem mať pokrytú možnú stratu z tohto pohybu. Nepredpokladám pohyb hore vzhľadom na to, kto zverejňuje svoje výsledky pred otvorením trhov. Tiež v rámci sveta nie sú zverejňované makro dáta, ktoré by mohli pohnúť trhom o viac ako 1.SD smerom hore. (Dnes boli silné zverejnenia makrodát a SPX vyletel o max 1.39 SD) Pre každý prípad som sa chcel poistiť. Na obrázkoch nižšie je vidno stav pred úpravou a po úprave. Najpodstatnejší je vplyv na pohyb trhov +1SD. Na pokrytie toho som sa vzdal časti zisku pri pohybe -1SD.
Čo sa týka pohybu dole, tak ten mi môže len pomôcť.
Aj keď som chcel dnes zavrieť tento obchod, tak vzhľadom na to čo som napísal, som sa rozhodol počkať do zajtra. To už je pre mňa death line. V prípade, že trh zajtra neurobí žiadny veľký pohyb, tak by som mal brať 20% zisku za 4 dni v obchode, čo by nebolo zlé. 8) Držím si palce. :lol:

Na obrázkoch je aj pozícia Condora, ale tam zatiaľ nie je o čom diskutovať. Pozícia by mala skončiť v zisku na 91%. Ak by mal niekto záujem vidieť ako vyzerá pozícia graficky dnes a ako by mala vyzerať zajtra, tak nech napíše. Zavesím to tiež.
Prílohy
Pred úpravou
Pred úpravou
Po úprave
Po úprave
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
adec01
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 19 07, 2015 3:39 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa adec01 »

Ahoj Rado,
mohol by si prosím aj zverejeniť graf. Priznám sa, že uvedenej tabuľke nerozumiem.
Ďík.
Denis
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Tak najskôr zhrnutie obchodu. Zatváral som pozície nasledovne. Sell Call Aug'7 strike 2120 za 0.15$. Sell Call Aug'7 strike 2115 za 0.35$. Sell Iron Butterfly (2075,2095,2095,2115) za 13$.
Negatívom je, že som skončil v strate. Investoval som do obchodu 1558$ a inkasoval stratu 124$. (7,95%)
Pozitívom je, že strata je viac ako prijateľná. Na Iron Butterfly idem s targetom zisk 15% a strata 20%. Pozícia ako taká sa veľmi dobre riadi. Bohužiaľ pre mňa trh dnes zletel dole viac ako som čakal. (-1,9 SD) Nárast volatility o 4 body mi tiež nepridal. Potom, čo bol obchod veľmi dobre rozohraný je to pre mňa sklamanie, ale udržal som viac ako prijateľnú stratu. O týždeň budem mať šancu znova. :wink:

Ešte pripojím grafy ako vyzerala pozícia v stredu, aby bolo jasné, čo je v tabuľke.
1. Obrázok je v čase, keď som kupoval call opciu so strikom 2120. V podstate od tej doby mohol trh rásť a ja som bol v zisku. B.E. bol na hodnote SPX 2089.80

2. Obrázok mal zobrazovať dnešný deň. Za predpokladu, že sa nepohne volatilita. B.E. 2081.30. Maximálny zisk 24% nad plánovaným targetom. Pomer theta, vega mi pobral nárast volatility, ale pri pohybe nad -1 SD je ro už problematické. Teší ma, že som to uhral do aj keď negatívneho, ale stále prijateľného výsledku.

Takže v tabuľke je aktuálny P/L a P/L o 1 deň, ak trh spraví pohyb na úrovni -1.SD a ak trh spraví pohyb + 1.SD. V podstate som hral na istotu. Ak by som bral aj menší profit, tak to bolo stále na začiatku obchodného dňa možné. V prípade, že takto moju pozíciu ovplyvní volatilita, tak to na budúce už urobím. Beriem to ako školné. :lol:
Prílohy
Calendar.jpg
Calendár_spread.jpg
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
adec01
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 19 07, 2015 3:39 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa adec01 »

Ahoj
už som to pochopil :).
Ty si si ochraňoval pohyb >+1SD, kde si mal riziko pred úpravou (-12,75%). Kúpou call 2120 by si pri long pohybe ak by bol > ako +1SD získal na náraste call opcie.
Denis
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Presne tak. Chybu som spravil v prvej štvrtine obchodného dňa. Mal som všetko zavrieť a zobrať cca 10% zisk. Volatilita sa už prejavila na začiatku obchodovania a tak nebolo možné zobrať viac.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Nový obchod na tento týždeň. Iron Butt SPX Aug '14 (2075,2100,2100,2125) inkaso 15.30$. Predal som 2ks. Kúpa call opcie SPX Aug '14 strike 2115 za 3.20$.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"