obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa rasto800 »

ahojte,
postupne sa posuvam k rieseniu obchodovania aj cez sro (samozrejme nie pre klientov ale len vlastne peniaze sro).
Bol som zatial len za jednou uctovnickou, ze nech mi o tom nieco povie. A celkom ma zaujalo, ze ona by v uctovnictve viedla kazdy obchod samostatne, tj. nie nejaky suhrn za den, mesiac, rok alebo podobne ale, ze vsetko by bolo vedene samostatne. A teda kazdy obchod (tj. jeden round-trip a v mojom pripade vsetko intraday) by bola samostatna uctovna polozka. Samozrejme kazda polozka je xx centov uctovnicke (co by som prezil) ale pride mi to zbytocne. Ale tak ja som uplny laik co sa tyka uctovnictva v sro.
No kazdopadne moja otazka je, ze ci ma pravdu a treba to tak robit?

A este jedna vec. Vravela, ze ja, teda ta moja sro s hlavnym predmetom podnikania "pocitacove sluzby", by sa kvoli velkemu obratu hned musela registrovat na DPH (hadam aj jeden obchod s futures by stacil na hranicu, nie? ak berem ze 1 kontrakt CL pri sucasnej cene cca 30k USD ;)).
Pozeram na nejaka zakladne vysvetlenie tu https://podpora.financnasprava.sk/43019 ... nie-obratu" onclick="window.open(this.href);return false; ale moc jasne mi to nie je.

Vie niekto poradit/potvrdit/vyvratit? :D
Diky!
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ahoj Rasto,myslim, ze registracia DPH by ti len pomohla, kupoval by si napr. benzin a vsetok spotrebny material firmy bez DPH , teda 20% lacnejsie. Treba si uvedomit, ze na to co chces v s.r.o robit musis mat opravnenie, teda zivnostensky list. Mne nie je jasne ake opravnenie by si mal na trading.Snad by obstalo pred danovakmi, ze volne peniaze S.R.O sa snazis zhodnocovat, no neviem. Kazdopadne ty s predmetom podnikania pocitacove sluzby by si sa tvaril, ze to je tvoj hlavny biznis. Preco Ti nestaci raz rocne vykazat celkovy zisk z tradingu v jednej sume k 31.12 a zdanit to? Preco chces uctovat po obchodoch?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Choď za druhou účtovníčkou. Táto sa nevyzná, chce mať veľa práce a veľa Ti účtovať.. :wink:

Okrem toho ti celkový ročný zisk aj tak musí sedieť s ročným ziskom vykázaným v ročnej uzávierke u brokera.
Broker ten zisk hlási na IRS (daňový úrad ).

Výhoda tradingu na sro je v tom, že zo zisku neplatíš 14% zdravotný odvod a v tom, že vo firme máš náklady.
Ďalej sa spýtaj účtovníčky, či v prípade straty môže byť tá strata zarátaná, ked trading nemáš v predmete podnikania. Niektorí si do predmetu podnikania dajú ,,obchodovanie na vlastný účet,, ale treba vedieť, či je to lege artis.
Nevýhoda je v tom, že broker berie firmu ako inštitúciu a to znamená, že dáta stoja cca 200 mesačne. Ak si len investor tak ti stačí taká náhrada dát, kde vidíš len akože ,,last sale,, (podobne ako na Yahoo)..to stojí možno 20 mesačne. Navyše real dáta sú komplikované aj v tom, že NYSE ti bude dáta fakturovať (musíš platiť prevodom do Ameriky) a ostatné sťahuje broker. Tie dáta sa dajú obísť aj inou cestou, o tej tu nebudem písať, ale každopádne je s tým viac problémov ako s bežným účtom.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa rasto800 »

osamely chodec napísal:ahoj Rasto,myslim, ze registracia DPH by ti len pomohla, kupoval by si napr. benzin a vsetok spotrebny material firmy bez DPH , teda 20% lacnejsie. Treba si uvedomit, ze na to co chces v s.r.o robit musis mat opravnenie, teda zivnostensky list. Mne nie je jasne ake opravnenie by si mal na trading.Snad by obstalo pred danovakmi, ze volne peniaze S.R.O sa snazis zhodnocovat, no neviem. Kazdopadne ty s predmetom podnikania pocitacove sluzby by si sa tvaril, ze to je tvoj hlavny biznis. Preco Ti nestaci raz rocne vykazat celkovy zisk z tradingu v jednej sume k 31.12 a zdanit to? Preco chces uctovat po obchodoch?
No predmet podnikania som dal zatial jeden a ked zistim viac co tam dat tak to mozem zmenit/pridat. Dajme tomu ze cinnost velmi vseobecne povedana bude naozaj taka, ze napriklad vyvoj obchodnych strategii (od programovania cez testovanie atd). A to kludne mozes skumat vyvyjat a neviem co robit x rokov bez nejakeho finalneho predaju. Aspon tak si to predstavujem. A samozrejme ich realne testovat na realnom ucte.
No ale myslim ze toto problem nebude. Skor mi nejde do hlavy ze by tato cinnost mala ist do obratu ked to nie je nieco co je predmetom podnikania tejto sro. Predmetom je vyvoj nejakeho softveru.

Ale to by som tu riesit asi nechcel. Podobne tiez to, ci je vyhodnejsie FO vs PO atd. Ja chcem/potrebujem teraz cast obchodovanie riesit cez sro a hotovo! Dovody preco to robit, trochu nacrtol Juggler v odpovedi ale to by som tu nechcel v tomto vlakne riesit.

Otazka bola na uctovanie(a mozno schopnu uctovnicku) a dph.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa rasto800 »

JUGGLER napísal:Choď za druhou účtovníčkou. Táto sa nevyzná, chce mať veľa práce a veľa Ti účtovať.. :wink:

Okrem toho ti celkový ročný zisk aj tak musí sedieť s ročným ziskom vykázaným v ročnej uzávierke u brokera.
Broker ten zisk hlási na IRS (daňový úrad ).

Výhoda tradingu na sro je v tom, že zo zisku neplatíš 14% zdravotný odvod a v tom, že vo firme máš náklady.
Ďalej sa spýtaj účtovníčky, či v prípade straty môže byť tá strata zarátaná, ked trading nemáš v predmete podnikania. Niektorí si do predmetu podnikania dajú ,,obchodovanie na vlastný účet,, ale treba vedieť, či je to lege artis.
Nevýhoda je v tom, že broker berie firmu ako inštitúciu a to znamená, že dáta stoja cca 200 mesačne. Ak si len investor tak ti stačí taká náhrada dát, kde vidíš len akože ,,last sale,, (podobne ako na Yahoo)..to stojí možno 20 mesačne. Navyše real dáta sú komplikované aj v tom, že NYSE ti bude dáta fakturovať (musíš platiť prevodom do Ameriky) a ostatné sťahuje broker. Tie dáta sa dajú obísť aj inou cestou, o tej tu nebudem písať, ale každopádne je s tým viac problémov ako s bežným účtom.
No teda Juggler, dobre, ze spominas tie data! To ma vobec nenapadlo, ze to bude drahsie takto :) Mam co dalsie zistovat.
A hej aj to ze zo zisku nebudem platit 14% je jeden z dovodov preco sro.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

no problem je, ze legalne to cez s.r.o. nejde teda podla mna , ale na zivnostenskom by ta usmernili ak maju s tym skusenosti. A 14% budes platit ked si budes vyberat dividendy z firmy a tiez zaplatis vysoku licenciu /podla obratu/.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa rasto800 »

osamely chodec napísal:no problem je, ze legalne to cez s.r.o. nejde teda podla mna , ale na zivnostenskom by ta usmernili ak maju s tym skusenosti. A 14% budes platit ked si budes vyberat dividendy z firmy a tiez zaplatis vysoku licenciu /podla obratu/.
No ja si myslim (a par dalsich ludi tiez) ze to legalne ide. Tj. obchodovat s peniazmi firmy a nemat to ako predmet podnikania. Ale ak to tak nebude, tak sa potom ozvem ked narazim :)

14% zaplatis samozrejme ale len do isteho limitu a len ked si tie dividendy budes vyberat. To je tiez dolezite povedat.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa Istiach »

Daju sa do nakladov dat aj komisie za obchod?
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa rasto800 »

Istiach napísal:Daju sa do nakladov dat aj komisie za obchod?
samozrejme. ale to je jedno ci si sro alebo FO. pod pojmom komisie teda myslis poplatky brokerovi, burze a podobne, ze?
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa Istiach »

Hej presne to.

Som nevedel ze sa to da aj pri FO.

Uctovnictvu sa vobec nerozumiem.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa rasto800 »

Inak teda neviete niekto o uctovnicke, ktora s tymto ma skusenost? Najlepsie s BA a okolia alebo TN. Kludne mi poslite cez ss kontakt.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa rasto800 »

No pozeram tie pravidla na "Registračná povinnosť pre DPH". A teda uz vobec nechapem ako mi ta moja mozno buduca uctovnicka mohla povedat, ze vynosy z obchodovania pojdu do obratu.

Ved predsa uz tej definicie obratu tam nevidim ako by to obchodovanie malo splnat:

Obrat je definovaný v § 4 ods. 7 zákona o DPH, podľa ktorého sa obratom rozumejú výnosy/príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb s miestom dodania v tuzemsku. Miesto dodania tovaru je upravené v § 13 a § 14 zákona o DPH a miesto dodania služieb v § 15 a § 16 zákona o DPH.

tovar sluzby...dodanie v tuzemsku. No ako toto moze splnat futures na WTI ropu, to netusim :)
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa Istiach »

No, mozno si myslela ze budes kupovat tu ropu, skladovat ju doma v garazi a potom predavat.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa Istiach »

Pocujte,

Tak som dnes rozmyslal nad flash crashom.

Zoberme si napr tento citat z wikipedie: This type of event occurred on 6 May 2010 when a $4.1 billion trade on the NYSE resulted in a loss to the Dow Jones Industrial Average of over 1000 points and then a rise to approximately previous value, all over about fifteen minutes.

Ja si na to nepamatam, lebo jedine co som o tradingu vtedy vedel bolo, ze musim sledovat kedy sa krizia MA aby som nasiel dobry vstup do obchodu :D

Ale niektori si to mozno pamatate. Ako sa to vtedy vlastne riesilo? Tie obchody sa stornovali? Alebo tie ucty co ten flash crash vymazal dostali margin call? U niektorych urcite museli skoncit ludia v minuse nie ich vinou.

Vyzera to tak, ze tieto eventy sa stavaju castejsie ako by sa mohlo zdat. Lehman Brothers, alebo uvolnenie pegu pre SNB su toho prikladom.

No a teraz preco to pisem sem.

V podstate keby sa nieco taketo stalo a trader sa dostane do minusu, ale traduje na s.r.o, tak by mal byt schopny sa tym dlhom vyhnut nie?

Aj keby bol trading na s.r.o komplikovanejsi a o trosku drahsi ako iba pre FO, stale je dobry byt takymto sposobom poisteny nie?

Co si o tom myslite?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa jogo »

Istiach napísal: Ale niektori si to mozno pamatate. Ako sa to vtedy vlastne riesilo? Tie obchody sa stornovali? Alebo tie ucty co ten flash crash vymazal dostali margin call? U niektorych urcite museli skoncit ludia v minuse nie ich vinou.
Ak si dobre pamatam, tak obchody, ktore prebehli po 40% poklese na jednotlivych akciach stornovali. Keby nieco podobne urobili aj po svajciarskom CAPE, bolo by ovela menej problemov.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa rasto800 »

Podla mna su to dve dost neporovnatelne akcie co sa tyka vymozitelnosti prava. Predsa len, to prve bolo na regulovanej burze a to druhe na forexe cez kadejakych pochybnych brokerov. Ak sa teda bavime, ze by sme boli v ulohe poskodeneho retailu a jeho sance nieco vymoct. Ale kludne ma opravte, mozem sa mylit.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa Istiach »

Pouzil som len priklady, islo mi o to, ze tradujes cez s.r.o, pride flash crash (alebo boh vie co) a tvoj ucet skonci na -20k euro. Ako FO by to od teba mohol broker vymahat. No cez s.r.o by si mal byt isteny nie? Jasne ze firma by musela zbankrotovat.

Ci?
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa Istiach »

Aby ste si nemysleli, nemam v plane prepakovat ucet a zatvarat firmy ako huby po dazdi :)

Ide mi cisto o technicku stranku veci.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: obchody v uctovnictve? obrat DPH?

Príspevok od používateľa rasto800 »

Istiach napísal:Pouzil som len priklady, islo mi o to, ze tradujes cez s.r.o, pride flash crash (alebo boh vie co) a tvoj ucet skonci na -20k euro. Ako FO by to od teba mohol broker vymahat. No cez s.r.o by si mal byt isteny nie? Jasne ze firma by musela zbankrotovat.

Ci?
Asi hej. Ale pravdu povediac toto ma vobec nenapadlo ked som rozmyslal, ze ci ist na to obchodovanie cez s.r.o.. Predsa len clovek riesi dane, obrat DPH a podobne ked mysli na sro.

Ja som neni expert na podnikanie ani na sro. Ale ked ma nieco rucenie obmedzene tak viac penazi z tej firmy nedostanu asi. Na druhu stranu ak pojdes cez brokera a ten si neustrazi a pusti ta do minusu, tak si asi zasluzi aby z teba ziadne dalsie peniaze nedostal. Ale tak to je ciste teoretizovanie. Ja som take nezazil, takze znalost z praxe mam nulovu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"