Dane z podielovych fondov

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Gordon Gekko
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ut 29 03, 2016 2:48 pm

Dane z podielovych fondov

Príspevok od používateľa Gordon Gekko »

Chcem sa spytat, ci je dnes SK legislativa nastavena tak, ze ak drzim majetok v podielovych fondoch viac ako 15 rokov, tak pri predaji je moj prijem oslobodeny od dane, ci platenia zdravotnych odvodov ?

Ako by to bolo, ked sa dividenda automaticky reinvestuje v podielovom fonde, ale ja vsetko vyberiem az po 15+ rokoch a
terajsia legislativa by sa nezmenila.


Keby to niekto vedel najst v zakone a a postol by mi sem ten paragraf bolo by fajn. Ja tomu z danovej stranky velmi nerozumiem

Greed is Good :D
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane z podielovych fondov

Príspevok od používateľa Dana »

Ak by si kúpil PL pred 15 rokmi, tak by si ich mal oslobodené od dane aj od zdr. odvodov. Ak ich kúpiš teraz a budeš držať 15 rokov, oslobodenie sa ťa netýka. Musel by si držať ETF-ka, aby si ich mal oslobodené od dane. /aspoň zatiaľ to platí/

Dividenda by sa ti preniesla bud do vyššej ceny PL a zdaňoval by si pri predaji alebo ak by ti pripísali miesto dividendy pár ks PL, tak z tých by si mal zaplatiť odvody.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Gordon Gekko
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ut 29 03, 2016 2:48 pm

Re: Dane z podielovych fondov

Príspevok od používateľa Gordon Gekko »

Dakujem za odpoved, vedela by si mi aj sem skopirovat ten text zakona, pripadne link na presny clanok, paragraf zakona v ktorom je toto co tvrdis uvedene ?

Myslel som to tak, ze zacnem teraz dlhodobo investoat, a ci by som po 15+rokoch bol oslobodeny. Takze ak je to tak ako pises, tak potom, by som pri predaji dajme tomu v roku 2032 pri vynose 10000 Euro, musel podla dnesnej legislativy ak sa teda dovtedy nezmeni, zaplatit dan 19% + odvody 14%.

Chapem to spravne ?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane z podielovych fondov

Príspevok od používateľa Dana »

Ak to bude dlhodobé investičné sporenie, tak to je oslobodené od dane, pozri tento link http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =15&t=5332" onclick="window.open(this.href);return false; Ale pri etf-kach, čo sú tiež fondy, len kupuješ si ich cez brokera na burze, máš oslobodenie od daní a odvodov už po 1 roku držania. To je novinka, ktorá platí od toho roku.

Ak by si len jednorázovo kúpil podielové listy cez banku a držal ich 15 rokov, tak je zbytočné tu kopírovať, aké podmienky zdaňovania budú platiť pri predaji o 15 rokov, lebo dovtedy sa ešte toho zmení....
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Gordon Gekko
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ut 29 03, 2016 2:48 pm

Re: Dane z podielovych fondov

Príspevok od používateľa Gordon Gekko »

Ano mas pravdu, v principe chcem porovnat odvodove a danove zatazenie v nasledujucom priklade.

od 05/2016 do 05/32 budem pravidelne sporit, investovat do podielovych fondov napr. ten pioneer. Ak to teda vyberiem v 05/2032 s vynosom 10 000 eur, koko z toho bude dan, kolko odvody.


Ked to iste spravim a dam pravidelne investovanie cez brookera na do ETF fondu ako pises, kolko bude z toho dan a kolko odvody ?

Ak teda predpokladame, ze sa dnes platna legislativa nezmeni do 05/2032.

Jednorazovo investoat urcite nechcem.

Budem v oboch pripadoch oslobodeny od dane aj odvodov a dostanem na ucet 10 000 Evricok zisku ?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane z podielovych fondov

Príspevok od používateľa Dana »

V oboch prípadoch by si bol oslobodený od daní aj odvodov. Len u DIS musíš podmienky dodržať. Výplata nesmie byť skôr ako 15 rokoch a maximálna suma za rok 3 000 €.
U ETF-iek tieto podmienky nemáš, stačí len rok držať. Ale môžu to zase kedykoľvek zmeniť. Treba si prepočítať aj ako poplatkovo by to vyšlo a čo je lacnejšie.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Gordon Gekko
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ut 29 03, 2016 2:48 pm

Re: Dane z podielovych fondov

Príspevok od používateľa Gordon Gekko »

Zda sa, sa ze sa blizime k cielu :)

Teda v ETF by som dostal naozaj cely zisk 10k. to je super.

Pri tom DIS, ta max. suma 3000E rok, zanamena, ze za rok mozem byt v zisku maximalne 3000 eur ?
Teda, ze mozem zarobit za 15 rokov 3000*15= 45000E a toto nebude podliehat dani a odvodom ? Co bude nad to uz ano ?

Alebo coho sa to maximum tych 3000 E za rok tyka ?

Diki za objasnenie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane z podielovych fondov

Príspevok od používateľa Dana »

V rámci DIS môžeš za rok maximálne investovať 3000 €.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Gordon Gekko
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ut 29 03, 2016 2:48 pm

Re: Dane z podielovych fondov

Príspevok od používateľa Gordon Gekko »

Tak to potom vychada, ze mozem investovat max 250E za mesiac co je 3000 za rok v tom DIS a to by bolo oslobodene od dani odvodov.

Vsetko co by som investoval nad sumu 3000/rok, uz podieha dani, odvodom ? aj keby som dodorzal tych 15+ rokov ?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane z podielovych fondov

Príspevok od používateľa Dana »

Podmienky by si mal dodržať presne za rok 3 000 €. To, čo chceš vložiť nad rámec, už potom musíš riešiť inou formou, aby ti nemohli povedať, že si nedodržal podmienky, lebo potom nemusíš mať oslobodené nič.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"