zdanenie dividend pri ETF

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa mapper »

Ahojte,

myslim ze nebudem jediny koho zaujima tato tema tak poprosim o radu:

Vlastnim rozne ETF (vedene NYSE alebo NASDAQ) ktore vyplacaju dividendy (aj mesacne). Degiro.ie mi strhava 15% dan pre kazdu dividendu a ETF mienim vlastnit viac ako rok. Co sa ma z danoveho hladiska tyka ako fyzickej osoby ktora je beznym zamestnancom?

Este doplnim ze ETF boli nakupene v Q4 / 2016 (dividendy pripisane v 2016) a aj v januari 2017.

Dakujem velmi pekne
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

mapper napísal:Ahojte,

myslim ze nebudem jediny koho zaujima tato tema tak poprosim o radu:

Vlastnim rozne ETF (vedene NYSE alebo NASDAQ) ktore vyplacaju dividendy (aj mesacne). Degiro.ie mi strhava 15% dan pre kazdu dividendu a ETF mienim vlastnit viac ako rok. Co sa ma z danoveho hladiska tyka ako fyzickej osoby ktora je beznym zamestnancom?

Este doplnim ze ETF boli nakupene v Q4 / 2016 (dividendy pripisane v 2016) a aj v januari 2017.

Dakujem velmi pekne
po roku prijmy z ETF su oslobodené do výšky 100%
a buduci rok do DP typ B urobiš oznamovaciu povinnosť že si dostal priklad dividenda brutto 100 EUr a dan dividend bola 15 EUR
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa Dana »

Z dividend za rok 2016 sa ešte platia odvody a treba ich nahlásiť zdravotnej poisťovni do konca mája.
Januárové nehlásiš, tie pôjdu na budúci rok do DP.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Dana napísal:Z dividend za rok 2016 sa ešte platia odvody a treba ich nahlásiť zdravotnej poisťovni do konca mája.
Januárové nehlásiš, tie pôjdu na budúci rok do DP.
Zdravotne sa neplatia za 2016 Dana tie boli vynate z odvodov. ono to platilo 3 mesiace a od 1.7.2016 boli opat vynate som to tu raz pisal
Otazka ohladne platenia ZP Dana pozeral ,že je tam
d)dosahovanie príjmu z ostatných príjmov podľa osobitného predpisu
pod ostatné prijmy patria aj prijmy z derivatových operácii . Znamená že ak by som obchodval derivaty(futures) a mal by som z toho prijem tak by som platil vlastne aj z toho okrem dane 19% aj zdravotne odvody 14%?
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa Dana »

Ahoj Alo,
pravedepodobne si už aj odpoveď našiel. Pamätám si, ako si to tu dával a ak si pozrel, už to stiahli. Zase asi zverejnili nejaký návrh, ktorý zrejme neprešiel.

Odvody okrem tých oslobodených CP sa platia naďalej, takže musíš. Tam ti asi nehrozí, aby si ich držal viac ako rok a mal dostatok peňazí na účte ako je hodnota indexových futures.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
otoX
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Po 04 12, 2017 11:05 am

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa otoX »

[/quote]
po roku prijmy z ETF su oslobodené do výšky 100%
a buduci rok do DP typ B urobiš oznamovaciu povinnosť že si dostal priklad dividenda brutto 100 EUr a dan dividend bola 15 EUR[/quote]

Mam otazku: ked mam dajme tomu dividendy 100Eur kde bola zaplatena dan 15 Eur a dalsich 100Eur kde nebola dan strhnuta. Je mozne to povazovat akoze mam dividendy 200 Eur a zaplatena dan 15 Eur (teda viac ako 7%) a nemusim nic dodanovat?
A na to nadväzujuca ohladne oznamovacej povinnosti: ked mi robi rocne zuctovanie zamestnavatel,staci podat osobitne DP typu B iba s uvedenim týchto dividend, alebo si musim podat sam kompletne DP aj s prijmami od zamestnavatela?
Dik.
Oto
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

otoX napísal: Mam otazku: ked mam dajme tomu dividendy 100Eur kde bola zaplatena dan 15 Eur a dalsich 100Eur kde nebola dan strhnuta. Je mozne to povazovat akoze mam dividendy 200 Eur a zaplatena dan 15 Eur (teda viac ako 7%) a nemusim nic dodanovat?
A na to nadväzujuca ohladne oznamovacej povinnosti: ked mi robi rocne zuctovanie zamestnavatel,staci podat osobitne DP typu B iba s uvedenim týchto dividend, alebo si musim podat sam kompletne DP aj s prijmami od zamestnavatela?
Dik.
Oto
Nie nebudeš nič dodanovať, a budeš musieť podať DP typ B kde uvedieš aj príjmy od zamestnavateľa.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa andre »

otoX napísal:Mam otazku: ked mam dajme tomu dividendy 100Eur kde bola zaplatena dan 15 Eur a dalsich 100Eur kde nebola dan strhnuta. Je mozne to povazovat akoze mam dividendy 200 Eur a zaplatena dan 15 Eur (teda viac ako 7%) a nemusim nic dodanovat?
A na to nadväzujuca ohladne oznamovacej povinnosti: ked mi robi rocne zuctovanie zamestnavatel,staci podat osobitne DP typu B iba s uvedenim týchto dividend, alebo si musim podat sam kompletne DP aj s prijmami od zamestnavatela?
Dik.
Oto
Kam na tie napady chodite? Miesas hrusky s jablkami.

Pokial mas dividendy napr. z UK, IE.. kde nie je dan z dividend, tak ich samozrejme musis na slovensku zdanit sadzbou 7%.

Je to takto:
Podla zakona o dani z prijmu mas platit dan so vsetkych dividend. S niektorymi krajinami ma Slovensko uzavretu zmuvu o zamedzeni dvojiteho zdanania. V takejto zmluve sa zvycajne uvadza, ze pokial boli dividendy zdanene v 2. krajine na Slovensku dividendu uz nemusis zdanit. Samozrejme sa to tyka kazdej dividendy samostatne, nie kumulativne za rozne krajiny...

To, ze mas nejake ine dividendy z ktorych ti v inom state strhli dan je irelevantne.

A ako pisal Alo podas 1 DP so vsetkymi tvojimi prijmami. Cize od zamestnavatela si mas vyziadat potvrdenie o prijmoch a tie uvies v DP spolu s ostatnymi prijami.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Andre ,ale v DP TYP B maš casť pre dividendá z krajín s ktorými ma SR zmluvu a druha časť pre dividends krajím s ktorými SR memá zmluvu. Povedzme ,že dostal 100 EUR brutto z USA a ,že 100 EUR brutto z Irska v USA mu strhli dan 15% a v Irsku nie,ale obe krajiny spadaju pod kolonku dividenda z krajím, s ktorými ma SR zmluvu o zamedzení dvojiteho zdanenia čiže suhrn uvedie 200 EUR, zaplatil dan z krajím s ktorými ma SR zmluvu 15 EUR čo je 7,5% , tam nie su separtne kolkonky na každu krajinu uvada súhrn dividend zo zazmluvnených krajím alebo v spodnej casti nezazmluvnených krajín. Ja mam uviesť suhrn všetkých dividend prijatých z krajín ,kde existuje zmluva a dividendá ,kde nie je zmluva sa uvadzaju do druhej časti
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa andre »

asi pozeras stare tlacivo..

Pre rok 2017 som ho este nevyplnal. Len som videl, ze tam su 2 strany pre rozne kategorie dividend. Kedze, realne su 2 sadzby 7% a 35% (so statou s ktorym nemame zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia), dalsie kolonky pre dividendy so zapoctom zaplatenej dane v zahranici ..
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

andre napísal:asi pozeras stare tlacivo..

Pre rok 2017 som ho este nevyplnal. Len som videl, ze tam su 2 strany pre rozne kategorie dividend. Kedze, realne su 2 sadzby 7% a 35% (so statou s ktorym nemame zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia), dalsie kolonky pre dividendy so zapoctom zaplatenej dane v zahranici ..
Už nove som pozeral
Prílohy
Danove priznanie k dani z prijmov FO B__2017 (003).pdf
(465.45 KiB) 245 stiahnutia
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa andre »

Vyplnil som tam ten tvoj priklad a vyslo mi zaplatit dan 7E, cize 7% zo 100 ako som pisal,

pisem ako som to vyplnil po riadkoch od riadku c. 7:
200
7
14
-
-
-
100
15
50
7
7
7 - vysledok na riadku 18

Snad som sa niekde nesekol, lebo som to len tak z hlavy pocital..
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa Dana »

Andre ma predbehol, ale už to tu dám :)

Dividenda 200 USD prepočítaná na eura priem. ročným kurzom 1 ,13 by bola 177 €

Príloha 2 k DP
r. 01,06,07 177 €
r. 09 12,39
predpokladám dividendu z USA zápočet dane
r.13 100 usd sa opäť prepočíta na eura 88,50 €
r.14 13,27 (15 usd : 1,13)
r.15 50 %
r. 16,17 6,19
r. 18 6,20

+ príjmy zo zamestnania ( vyplniť V. a IX. odd).
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Dana, Andre dakujem za vysvetlenenie :)
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
otoX
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Po 04 12, 2017 11:05 am

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa otoX »

Aj ja dakujem :-)
Vediet to skor tak nekupujem nic co plati dividendy.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

ale teda je nutne to uviest do DP typu B aj ked su zdanene... akurat sa z nich uz nebude platit ani dan ani odvody, ano?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa andre »

rmaly napísal:ale teda je nutne to uviest do DP typu B aj ked su zdanene... akurat sa z nich uz nebude platit ani dan ani odvody, ano?

nenapisal si na co sa pytas? :)

Predpokladam, ze na dividendy, len neviem z akej krajiny.. V principe je to jedno, v DP uvadzas vsetky dividendy co si v danom roku dostal.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

andre napísal: nenapisal si na co sa pytas? :)

Predpokladam, ze na dividendy, len neviem z akej krajiny.. V principe je to jedno, v DP uvadzas vsetky dividendy co si v danom roku dostal.

ano, prepac... myslel som na zdanene dividendy z EU a US... Ze aj napriek tomu, ze boli zdanene, aj tak ich napisem do DP spolu s tymi zaplatenymi danami... ide o to, ze sa s tym musim babrat...
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa Dana »

Jo, musíš ich uviesť do DP, aj keď si ich mal zdanené. No čo nepáči sa Vám akou zábavnou formou sa Vám starajú o vyplňovanie voľného času? :lol:
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa Dana »

Dana napísal: Dividenda 200 USD prepočítaná na eura priem. ročným kurzom 1 ,13 by bola 177 €

Príloha 2 k DP
r. 01,06,07 177 €
r. 09 12,39
predpokladám dividendu z USA zápočet dane
r.13 100 usd sa opäť prepočíta na eura 88,50 €
r.14 13,27 (15 usd : 1,13)
r.15 50 %
r. 16,17 6,19
r. 18 6,20

+ príjmy zo zamestnania ( vyplniť V. a IX. odd).

Opravujem r. 18, má tam byť daň 6,19, nech im to zaokrúhlime správne na eurocenty nadol :)
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

Dana napísal:Jo, musíš ich uviesť do DP, aj keď si ich mal zdanené. No čo nepáči sa Vám akou zábavnou formou sa Vám starajú o vyplňovanie voľného času? :lol:
Kazimir vedie hotove centrum volneho casu od Januara do Marca :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

jaj a este jedna otazocka... ani neviem odkial to mam, ale mam zafixovane (a aj som to tak robil minule roky pri Bckovom DP), ze ako prilohy k online DP som mal v PDF a podpisal ZEPom tri prilohy:
1, Potvrdenie od zamestnavatela o vykonani rocneho zuctovania
2, RZZP z poistovne
3, Vypis transakcii zo Zlteho Melona (investovanie / uroky)

Mam dat dalsie prilohy od kazdeho brokera alebo staci iba priznat tie dividendy (vsetky zdanene, lebo su z nemecka, francuzska, ciech a USA)?

Dik
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa Dana »

Radšej im tie doklady o dividendach prilož. Neviem, či to bude povinná príloha, ale myslím, že skôr áno :)
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

Dana napísal:Radšej im tie doklady o dividendach prilož. Neviem, či to bude povinná príloha, ale myslím, že skôr áno :)
vdaka Danka, si poklad :)
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Prikladám vyjadrenie daňovej poradne cez eTrend:

Vychádzame pritom z predpokladu, že predmetný cenný papier je obchodovaný na burze a teda ako taký nezaniká redemáciou, ale obchoduje sa s ním na sekundárnom trhu obdobne ako s akciami. Rovnako rozumiemE, že sa nejedná o tzv. reinvestičný ETF, ale skôr o distribučný ETF. Tie spravidla vyplácajú svojím „akcionárom“ dividendy resp. kupónové platby.
Ak by sme vychádzali z vašej otázky a vy skutočne poberáte dividendy z ETF, tak otázkou na Slovensku zostáva, či je takto prijatú dividendu možné považovať za podiel na zisku vyplácaný zahraničnou osobou v súlade s §3 ods. 1 písm. e) Zákona o dani z príjmov (ďalej len „ZDP“) alebo nie. V praxi som sa stretol s názorom, že ETF nie je možné dať na úroveň „našich“ obchodných spoločností a akýkoľvek výnos, ktorý z nich plynie treba zdaniť v súlade s §7 ods. 1 písm. a) ZDP, teda ako ostatný výnos z cenných papierov. Je to konzervatívny prístup, ktorý má za následok zdanenie príjmu sadzbou 19%.
Ak sa daňovník „rozhodne“ považovať daný príjem za dividendu vyplatenú zahraničnou osobou, obdobnou našej obchodnej spoločnosti, na výšku jeho daňovo-odvodového zaťaženia bude mať vplyv účtovné obdobie, za ktoré sa dividenda vypláca. Ak by som vychádzal z predpokladu, že sa jedná o rok 2016, tak predmetný príjem by nepodliehal zdaneniu (pozn. roky 2004 až 2016 sú mimo predmetu dane), ale ani zdravotnému poisteniu, keďže by sa jednalo o akciu obchodovanú na zahraničnom regulovanom trhu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ako pracuje reinvestovanie dividend? Dividendy sa vacsinou (nie vzdy) urcuju a teda vyplacaju v hotovosti. V jednom pripade sa dividenda v podobe hotovosti vyplaca priamo majitelovi. Dalsia moznost je, ze spravca nakupi za hotovost akcie/podiely a tie venuje majitelovi akcie/fondu/ETF. Z hladiska majitela ide o rovnaku vysku prijmu.

Je to nieco podobne, ako keby sa majitelom budovy vyplacali dividendy nie v hotovosti, ale napriklad bytom. Cize namiesto dividendy dostanes byt s hodnotou povedzme 100 tisic. Ci sa takyto prijem zdanuje je ina otazka, ale prijem to je. Ten prijem je v case transakcie ten isty ako keby bol vyplacany v hotovosti.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa hokaido »

Dava mi to zmysel, co Rokosak pise. Ked zaplatis dan z dividend v cudzom state, musis podat DP, aj ked sa tie dividendy reinvestuju. Danovy urad zrejme nebude zaujimat, v akej forme sme dostali dividendy, ci cash, akcie, v zlate alebo v psenici.

Ako bolo super, ze ked nedostavam cash, tak nepodavam DP. Ale ak by som sa na to pozeral cisto z pohladu DS, tak by ma forma vyplaty nezaujimala :(

Vie to prosim niekto potvrdit ci je to pravda?
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa demorez »

prakticka otazka: vies nejako zistit kolko bolo tych reinvestovanych dividend ktore by si mal zdanovat? lebo broker na ucte to nevykazuje a hladat to to vyrocnych spravach ETF je vopruz, ak to vobec najdes
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

hokaido napísal:Dava mi to zmysel, co Rokosak pise. Ked zaplatis dan z dividend v cudzom state, musis podat DP, aj ked sa tie dividendy reinvestuju. Danovy urad zrejme nebude zaujimat, v akej forme sme dostali dividendy, ci cash, akcie, v zlate alebo v psenici.

Ako bolo super, ze ked nedostavam cash, tak nepodavam DP. Ale ak by som sa na to pozeral cisto z pohladu DS, tak by ma forma vyplaty nezaujimala :(

Vie to prosim niekto potvrdit ci je to pravda?
Pokiaľ ide o ETF ,ktore je ACC(akumulacne) čiže mne ako investorovi nič neda ( žiadnu cash dividenda alebo nové akcie cez DRIPS) tak ja nemám čo uvádzať do DP spravca fondu mi nič nevyplatil peniaze sú vo fonde čo tam chceš hokaido uvádzať do DP.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa hokaido »

Hej, ak to broker neponuka vo vypise, tak nemas to ako vydokladovat pred danovym uradom. Ja osobne nic take nedrzim, tak som sa na to pozeral cisto teoreticky.
Podla vasich postrehov a browsovania po clankoch to chapem tak, ze informacia o vyske "accumulating" nie je zverejnena a teda nie je co priznat. Pozeral som aj konkretne ETF a proste to tam chyba.
samo
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 05 11, 2015 7:58 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa samo »

Ahojte, vedeli by ste mi prosim poradit?
Niektore ETF/akcie, ktore mam, mi vyplatili dividendy za rok 2017, boli z US a DE, predpokladajme tieto sumy, uz v €:
US 100€, odvedena dan 15% = 15€
DE 200€, odvedena dan 25% = 50€
Kedze obe krajiny su krajiny, s ktorymi ma SR uzavretu zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia, je treba ich nejako oddelit, kedze maju odlisnu dan? Ja som taku moznost v DP nenasiel.
Zatial som si to vyplnil takto v prilohe c.2:
1: 300
6: 300
7: 300
8: 7
9: 21
11: 300
12: 21
13: 300
14: 65
15: 100
16: 21
17: 21
18: 0

Je to takto spravne, ze som dal spolu aj US aj DE dividendy?
Co v pripade, ze by niektora krajina danila dividendy 3% a ina 10%, bral by sa taktiez sucet zrazenej dane v tychto krajinach a pripadne chybajuci zvysok do nasich 7% by sa doplatil alebo by bolo treba dodanit este tie 4% pre dividendy z prvej krajiny (toto asi nie, kedze taku moznost v DP nevidim)?

Vopred dakujem za odpoved
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Ano sspolu pretože ide o dividenda z krajín,s ktorými ma SR zmluvu o zamedzení .Na dividenda maš 2 časti jedna je pre dividenda z krajín, s ktorými ma SR zmluvu o zamedzení dvojiteho zdaeniea a druha je pre dividenda z krajín ,s ktorými SR nemá zmluvu.
No pokiaľ ti v jednej krajine strhnu zo 100- 3% a v druhej zo 100- 10% priemer 6,5% tak doplatíš 0,5% dan z dividend našmu DU.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa mm1809 »

capitalcapital dal Uto 02 27, 2018 9:55 info, zrejme z tohto webu

https://accace.sk/zdanovanie-prijmov-z- ... -v-etrend/" onclick="window.open(this.href);return false;

ale akosi sa tu prehliadlo podstatne:

Ostatný výnos z cenných papierov

V praxi sme sa stretli s prístupom, že ETF nie je možné dať na úroveň „našich“ obchodných spoločností a akýkoľvek výnos, ktorý z nich plynie treba zdaniť v súlade s §7 ods. 1 písm. a) ZDP, teda ako ostatný výnos z cenných papierov. Je to konzervatívny prístup, ktorý má za následok zdanenie príjmu sadzbou 19%.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To sa naozaj zdanuju dividendy z ETF, ktore nas superstat, ako uvadza Peter.Pasek@accace.com z praxe, za dividendy nepovazuje, 19% a tym padom aj 14% do zdravotnej, alebo je pan Pasek mimo? :shock:

Aky vyznam ma potom drzat distribucne ETF ked pri akumulacnom ETF neplati clovek nic a pri distribucnom 33% z dividend?
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Predsa správca (Ishares) inkasuje v mene akcionarov daného ETF dividenda od spoločností ktoré su v portfoliu a nasledne ich vyplatí akcionárom ETF. U mna je to Dividenda vyplatená zahraničnou osobou. Ani sa tým nezaoberaj. Je to štandartná dividenda a žiaden ostatný výnos.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
otoX
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Po 04 12, 2017 11:05 am

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa otoX »

Zdravim,
vedel by mi niekto vysvetlit, ako rozdelit dividendy v DP podla krajiny povodu?
Mam dividendy z krajin: US,JP,ZA,IE DE, BM. Okrem posledneho statu su vsetko staty so zmluvou o dvojitom zdaneni.
(Z IE a BM je witholding tax 0)

https://www.finance.gov.sk/sk/dane-cla- ... -zdanenia/" onclick="window.open(this.href);return false;

BM (Bermudy) nema zmluvu o dvojitom zdaneni ale ma podpisanu zmluvu podla § 2 písm. x)

https://www.finance.gov.sk/sk/dane-cla- ... predpisov/" onclick="window.open(this.href);return false;

Do DP priloha.2 v riadku 01 uvediem podla popisu vsetky dividendy.
Ak som to spravne pochopil, kedze Bermudy maju zmluvu podla podla § 2 písm. x), teda nie su nezmluvny stat podla tohto paragrafu, zdanuju sa tiez 7% a nedavam ich do riadku 19.(tam by som dal dividendy z krajiny ktora nie je ani v jednom z horeuvedenych zoznamov, ak taka existuje)

Coho sa tyka vynatie dividend (z akeho dovodu a vzhladom na co) : znamena to ze mam vynat dividendy ktore su z krajin kde nie je zmluva o dvojitom zdaneni, alebo naopak? alebo mam vynat dividendy kde nebola zaplatena dan (napr IE) ?
Tyka sa to riadkov 10-14.
Nejak celkom nechapem logike a reci toho kmena:-)
otoX
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Po 04 12, 2017 11:05 am

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa otoX »

Alo Bunda napísal:Ano sspolu pretože ide o dividenda z krajín,s ktorými ma SR zmluvu o zamedzení .Na dividenda maš 2 časti jedna je pre dividenda z krajín, s ktorými ma SR zmluvu o zamedzení dvojiteho zdaeniea a druha je pre dividenda z krajín ,s ktorými SR nemá zmluvu.
No pokiaľ ti v jednej krajine strhnu zo 100- 3% a v druhej zo 100- 10% priemer 6,5% tak doplatíš 0,5% dan z dividend našmu DU.
Ale pre ten riadok 19 kde by sa to mali priznavat dividendy z nezmluvnych statov, je uvedene, ze sa to tyka iba nezmluvnych statov podla § 2 písm. x) zákona č. 595/2003 Z. z. (vid odkaz prispevok vyssie) a tam su v kolonke typ zmluvy asi 3 druhy zmluv, takze aj staty ktore nemaju podpisanu zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia ale maju podpisanu nejaku inu zmluvu alebo dohovor a nachadzaju sa v tom zozname, nie su nezmluvne staty podla tohoto paragrafu a podla logiky sa tam nemaju uvadzat, ale zahrnat do riadku 1 so sadzbou dane 7% co potvrdzuje aj logika pokynov v DP. Podla toho 35% by sa mali zdanovat iba dividendy statov s ktorymi nemame ziadnu zmluvu a nie su v tom zozname § 2 písm. x) zákona č. 595/2003 Z. z.

Alebo som v tej zaplave ciastocne si protieciacich pokynov prehliadol nieco co explicitne hovori ze 35% sa zdanuju dividendy vsetkych statov s ktorymi nemame Ymluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia a ten protireciaci dovetok o paragrafe 2 sa neberie do uvahy?
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa west »

Skusil by som si dat nakprv do poriadku co ide zapoctom a co vynatim pri dividendach od statov so zmluvou o zamedzeni dvojitoho zdania podla
http://www.financnasprava.sk//_img/pfse ... dy_zdz.pdf
Ale dividendy vacsinou zapoctom podla toho ako to je uvedene...
A krajiny ktore nemaju zmluvu najskor 35%...
otoX
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Po 04 12, 2017 11:05 am

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa otoX »

Ale co to znamena "nemaju zmluvu"? Asi sa to netyka Zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia, lebo v pokynoch pre vyplnenie tabulky 2 riadok 1 (teda dividendy s danou 7%) je vyslovene napisane "...od pravnickej osoby, ktora je danovnikom statu s ktorym ma Slovenska republika podpisanu zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia a od pravnickej osoby, ktora je danovnikom statu s ktorym nema SR podpisanu zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia, pricom nejde o danovnika nezmluvneho statu podla § 2 písm. x) zakona".
Teda do riadku 19 (s danou 35 %) sa vyplnaju len staty ktore nemaju uzatvorenu ziadnu zmluvu podla § 2 písm. x) zakona.

Teda z toho mi jasne vychadza ze konkretne Bermudy (medzinarodna zmluva -dohovor o vymene danovych informacii, nieje zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia) davam do riadku 1.

Sice neviem vyhladat ci vynatim ci zapoctom (aj tak som si nie isty ci chapem co to presne znamena*), takze pre istotu davam zapoctom

* vynatie znamena ze je to vynate zo zakladu dane? teda ked dostanem nezdanenu dividendu z takehoto statu tak ju nedanim ani u nas?
otoX
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Po 04 12, 2017 11:05 am

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa otoX »

Uz je po, ale dam to tu pre buducnost na potvrdenie alebo vyvratenie.

1. Co je to zmluvny stat:
Vsade sa uvazuje "zmluvny stat" ako synonymum statu so zmluvou o dvojitom zdaneni-aj danovi poradcovia to tak uvadzaju, ale podla vsetkeho to tak nie je - definicia zo stranky financnej spravy:

Zoznam zmluvných štátov - tvoria ho štáty, s ktorými má SR uzatvorenú medzinárodnú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, medzinárodnú zmluvu o výmene informácií týkajúcich sa daní a štáty, ktoré sú zmluvnými štátmi medzinárodnej zmluvy obsahujúcej ustanovenia o výmene informácií na daňové účely v obdobnom rozsahu, ktorou sú tieto štáty a SR viazané. Zoznam zmluvných štátov [nové okno] vydalo a na svojej webovej stránke uverejnilo Ministerstvo financií Slovenskej republiky.

Podla toho zoznamu prakticky vsetky "investovatelne"staty zkadial moze clovek realne dostat dividendu su zmluvne staty a teda spadaju pod sadzbu 7%

2. Dan na zapocet:
Co sa tyka vynati a zapoctov stale mi nie je ta danovacka hantyrka uplne jasna co to znamena a coho sa to tyka, do riadku 13 pre vypocet dane uznanej na zapocet som dal podla navodov hore sumu dividend z ktorych bola strhnuta nejaka dan (zo zvysnych dividend kde nebolo strhnute nic treba doplatit 7%).
Ale tiez to nema ziadnu logiku-priklad mam dividendu 100euro z ktorej mi strhli 15 a dividendu 100 z ktorej nestrhli nic, tak dodanujem 7 euro. Keby mi strhli z tych druhych 100 euro aspon 1 cent tak nedodanujem nic.

Podla logiky a definicii co som nasiel treba asi najskor skontrolovat podla tabulky z odkazu od Westa v prispevku vyssie ci maju staty zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia a pre kazdy stat zaratat zaplatenu dan do vysky urcenej v zmluve (pre stat bez zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia sa asi neda zaratat nic ak bola nejaka dan strhnuta, ale zdanuje sa este 7% - vid bod 1). Vysledny sucet takto zaplatenej dane dat do riadku 14 a do riadku 13 asi celu sumu obdrzanych dividend.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

a to este na dovazok na peniazesucaf aj finax sa tvaria, ze vpodstate ETF podla slovenskeho prava by si mal danit poriadne a znova, lebo je to nieco "extra"...
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"