Strana 40 z 57
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Po 16 01, 2023 2:32 pm
od používateľa jogo
Aby sme boli v obraze, tak som to prepočítal na aktualnej cene
1Mmbtu natural gas je 293kwh a stojí 3.60USD tzn 0.012USD/KWh tj. 12USD/MWh tj. 10.35€
1MWh natural gas na TTF stojí 58€
https://tradingeconomics.com/commodity/eu-natural-gas
https://tradingeconomics.com/commodity/natural-gas
Kto chce, nech si pozrie grafy, lebo každý záver bude mať nejaké skreslenie, nakoľko grafy kolíšu.
Cenu USA- gas treba násobiť x3.41 a prepočítať na €, aby tie grafy boli porovnateľné.
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Po 16 01, 2023 3:10 pm
od používateľa jaroslav80
jogo napísal: ↑Po 16 01, 2023 2:32 pm
1Mmbtu natural gas je 293kwh a stojí 3.60USD tzn 0.012USD/KWh tj. 12USD/MWh tj. 10.35€
1MWh natural gas na TTF stojí 58€
Chapem to spravne, ze USA na ich domacom trhu ich zemny plyn predavaju za 12 USD/MWh a v EU ho predavaju za 58 EUR/MWh?
Tento graf je velmi pekne vyrecny. Mnozstvo plynu v utrobach zeme je poslednych 10 rokov v podstate rovnake, mnozstvo tazobnych kapacit sa zmenilo mozno o 10-20% do niektoreho smeru - a posledne 2 roky cena vyletela chvilami az 20-30 nasobne oproti dlhodobemu priemeru. Naozaj burzovna cena ma vela spolocneho s realitou a s volnym trhom...
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Po 16 01, 2023 3:56 pm
od používateľa jogo
Jaroslav, ja som tie grafy dal, aby sme videli, že v USA bola cena plynu nižšia ako v EU aj pred vojnou na UA.
Teraz cena plynu v EU urobila extrém, ale ani sa nedivím, keď všetci predpovedali na zimu apokalypsu. Teraz sa apokalypsa nekoná a cena utešene klesá. Počkajme, kde sa zastaví.
Chapem to spravne, ze USA na ich domacom trhu ich zemny plyn predavaju za 12 USD/MWh a v EU ho predavaju za 58 EUR/MWh?
Zle si sa vyjadril. Nie USA predávajú za 58€ ale EU kupuje za 58€ a nie len LNG z USA, ale aj LNG z Kataru, ale aj plyn z Norska, Alžírska a pred časom aj z Ruska. Ale znova nevieme o ake objemy ide a či gro obchodov neide mimo burzy za predom dohodnuté ceny.
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Po 16 01, 2023 4:23 pm
od používateľa osamely chodec
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Po 16 01, 2023 5:52 pm
od používateľa jogo
To ma nenapadlo, že vlastne pri preprave LNG nie su straty odparením, lebo sa odparený plyn použije na pohon tankera
Odparený plyn je skvapalnený plyn, ktorý sa počas skladovania v lodných nádržiach vyparuje a tankery ho používajú na generovanie pohonnej energie. Zemný plyn nadobúda kvapalnú formu pri teplote mínus 163 stupňov Celzia. Skvapalnený plyn sa nakladá do špeciálne izolovaných tankerov na LNG termináloch. Počas plavby LNG tankera sa plyn obsiahnutý v nádržiach zohrieva - napríklad vplyvom slnečného žiarenia - a malá časť nákladu sa vyparuje. Aby sa v nádržiach udržal konštantný tlak, odparený plyn sa vypúšťa a prepravuje do strojovne, kde sa používa ako palivo v lodnom motore.
https://fakty.afp.com/doc.afp.com.329Q8G3
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Ut 17 01, 2023 9:24 am
od používateľa jaroslav80
jogo napísal: ↑Po 16 01, 2023 5:52 pm
To ma nenapadlo, že vlastne pri preprave LNG nie su straty odparením, lebo sa odparený plyn použije na pohon tankera
Cize to, ze mozno 25% z LNG napumpovaneho v USA do tankeru pocas plavby cez Atlantik spotrebujes ako doplnkovu energiu na pohon kompresorov a lodnych srubov tankera nepovazujes za stratu. A ze aj tych 25% plynu v USA museli vytazit, dopravit na pobrezie, skvapalnit a natankovat do tankera.
Miera odparenia je okolo 1,5% objemu denne - cize na 20 dnovu plavbu to mas asi stvrtinu prepravovaneho objemu.
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 7520301703
Drviva vacsina energie tankera, ktoru pouziva na pohon, je aj tak zo samostatnej nadrze tazkeho vykurovacieho oleja.
Autor tebou citovaneho clanku uvadza priklad:
Cesta tankera s nosnostou 150000 m3 LNG z Lousiany do Rotterdamu (18500km). Dlzka plavby 20 dni pri spotrebe 100 ton tazkeho vykurovacieho oleja denne = 2000 ton na celu plavbu. Plus k tomu este ta stvrtina odpareneho LNG z prepravovaneho mnozstva.
Skutocne velmi konkurencie schopne v porovnani s potrubnou prepravou z Ruska. Predsa keby to bolo realne konkurencie schopne, tak by USA nepotrebovali rozduchavat vojnu na Ukrajine a odpalit NS1 a NS2.
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Ut 17 01, 2023 2:54 pm
od používateľa jogo
jaroslav80 napísal: ↑Ut 17 01, 2023 9:24 am
Autor tebou citovaneho clanku uvadza priklad:
Cesta tankera s nosnostou 150000 m3 LNG z Lousiany do Rotterdamu (18500km). Dlzka plavby 20 dni pri spotrebe 100 ton tazkeho vykurovacieho oleja denne = 2000 ton na celu plavbu. Plus k tomu este ta stvrtina odpareneho LNG z prepravovaneho mnozstva.
Ja som v tom článku čítal, že ťažký olej sa používa len v prístavoch a prieplavoch.
Gregor Schellenberger, profesor stavby lodí a námorného inžinierstva na Univerzite aplikovaných vied v Brémach, v telefonickom rozhovore z dňa 25. apríla 2022 pre agentúru AFP povedal: "Tanker na skvapalnený plyn nie je poháňaný ropou, ale na výrobu pohonnej energie sa zvyčajne používa vyvarený plyn (odparený plyn) z nádrží na skvapalnený plyn."
Odparený plyn je skvapalnený plyn, ktorý sa počas skladovania v lodných nádržiach vyparuje a tankery ho používajú na generovanie pohonnej energie. Zemný plyn nadobúda kvapalnú formu pri teplote mínus 163 stupňov Celzia. Skvapalnený plyn sa nakladá do špeciálne izolovaných tankerov na LNG termináloch. Počas plavby LNG tankera sa plyn obsiahnutý v nádržiach zohrieva - napríklad vplyvom slnečného žiarenia - a malá časť nákladu sa vyparuje. Aby sa v nádržiach udržal konštantný tlak, odparený plyn sa vypúšťa a prepravuje do strojovne, kde sa používa ako palivo v lodnom motore.
"Moderné tankery na skvapalnený zemný plyn majú takzvané dvojpalivové motory, ktoré môžu pracovať na plyn aj na ťažký olej," povedal Schellenberger. Tankery spravidla používajú pohon na ťažký olej na manévrovanie v prístavoch alebo v prieplavoch.
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Ut 17 01, 2023 4:09 pm
od používateľa osamely chodec
ake ked idu prazdne naspat tak idu na vodu

, hadajte kto plati tie prazdne cesty

Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Ut 17 01, 2023 4:43 pm
od používateľa jogo
osamely chodec napísal: ↑Ut 17 01, 2023 4:09 pm
ake ked idu prazdne naspat tak idu na vodu

, hadajte kto plati tie prazdne cesty
Ako keby ropné tankery išli naspäť plné.

Čo im bráni si v nadržiach nechať trochu LNG na cestu späť?
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Ut 17 01, 2023 4:59 pm
od používateľa osamely chodec
Vydrz, aj na rope zacnes platit tie prazdne cesty naspat, chce to len cas

Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Ut 17 01, 2023 6:29 pm
od používateľa osamely chodec
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: St 18 01, 2023 8:02 am
od používateľa jaroslav80
jogo napísal: ↑Ut 17 01, 2023 2:54 pm
Ja som v tom článku čítal, že ťažký olej sa používa len v prístavoch a prieplavoch.
Aby sa taky tanker zaplatil, iste musi byt v prevadzke aspon 20-30 rokov. Cize tych "najnovsich" iste bude maximalne tak tretina z celkoveho poctu prevadzkovanych.
https://www.reuters.com/article/global- ... SL1N2Q50U0
SINGAPORE, Sept 3 (Reuters) - Liquefied natural gas (LNG) tankers are burning more dirty fuel oil than normal after the price of their super-chilled cargo soared above that of oil, trade and shipping sources said.
LNG tankers often use some of their cargo, stored in liquid form at minus 163 degrees Celsius, for power, as a small portion tends to evaporate or “boil off” during transit and needs to be removed from the tanks anyway to avoid a build up of pressure.
Older LNG tankers run on steam turbines that burn a combination of fuel oil and boil-off gas, while vessels built after 2014 have more efficient dual or tri-fuel diesel engines that burn a mixture of marine gasoil and boil-off gas.
Byval som zamestnany vo velkej drevarskej firme, kde sa ako energia mal pouzivat plyn alebo ovela lacnejsie drevne piliny. Samozrejme horaky pri behu na piliny mali dookola nejaky problem, takze realne chodili na plyn ovela castejsie, nez ako bolo v papieroch pisane - ze plyn sa pouziva akurat tak na rozbehy.
Tiez mam velmi jasnu predstavu, ake udaje sa odosielali na mestsky urad o emisiach produkovanych v tej drevarskej fabrike, kedze v konecnom dosledku programator urcuje, ktore signaly sa budu brat ako vychodzie a akym sposobom sa budu spocitavat do vysledneho signalu, ktory sa bude brat ako smerodajny a odosielat sa nejakemu uradnikovi, ktory si z neho urobi farebnu excelovsku tabulku a graf. A ten uradnik ho porovna s udajmi z inych podobne skorumpovanych firiem produkujucich emisie.
A iste poznate ludi, ktori maju benzinove auto prerobene na plyn. Obzvlast ak take auto prevadzkuje zena a ona ma tisic dolezitejsich "uloh", ked jej dochadza plyn v nadrzi a ma este plnu nadrz benzinu, nez aby si co najskor isla natankovat ten plyn a nespalovala dvojnasobne drahsi benzin. Nacooo, ved mi to na benzin este jede a mam ho este skoro plnu nadrz... Zenska logika, podobna v mnohom logike manazerom vo firmach.
A kapitan tankeru s plnou nadrzou tazkeho oleja je predsa tiez len v zamestnani. Ak ma nejaku cast prislusenstva pokazenu, ktora mu umoznuje primiesavat odpareny LNG, tak to v pohode turuje celu cestu iba na ten tazky olej. Ved jeho hlavnou ulohou je dopravit ten tanker a nech sa potom stara druha smena, druhy kapitan. V tabulkach ekologov moze byt pisane co len chce.
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: So 21 01, 2023 3:00 pm
od používateľa iceberg8
To mi pripomenulo kuriera, ktory fical 130kmh na dialnici, hovorim si, ze preco nejde tak 100kmh, musi to byt predsa ekonomickejsie, ale ved, preco by on setril 1-2litre nafty denne, ak mu to firma zaplati ( = zakaznik zaplati)..
cas vs peniaze.. večná dilema..
presne taka ista dilema musi byt potom logicky v ekonomike.. makro aj mikro..
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Ne 22 01, 2023 8:29 am
od používateľa osamely chodec
ak sa ten studeny vzor dnes potvrdi, otvorenie na plyne bude silne up.
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Ne 22 01, 2023 10:15 pm
od používateľa osamely chodec
Takze studeny vzor sa potvrdil , moj tip na open +5% up na NG.
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Po 23 01, 2023 2:42 pm
od používateľa osamely chodec
ak by niekoho zaujimalo co sa dialo a bude diat na europskom plynovom trhu bez nanosov politiky , celkom dobre zhrnutie.
https://rbnenergy.com/music-is-love-us- ... ugh-winter
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Št 02 02, 2023 1:59 pm
od používateľa osamely chodec
Dnes molekula NG v EU 7,8x drahsia sko v USA.
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Št 02 02, 2023 2:20 pm
od používateľa iceberg8
Ake nasobky to boli predtym ?
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: So 04 02, 2023 10:53 am
od používateľa osamely chodec
definuj predtym?
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: So 04 02, 2023 3:10 pm
od používateľa JUGGLER
osamely chodec napísal: ↑Št 02 02, 2023 1:59 pm
Dnes molekula NG v EU 7,8x drahsia sko v USA.
Dnes molekula NG v USA lacná ako pred 20 rokmi. Očistene o infláciu nenormálna cena.
Takisto vzhľadom k tomu, že USA ide zásobovať plynom Európu.
Plní sa im sen o vyradení Ruska z obchodu s plynom a ich plyn je za babku?
Ako to vidíš? Počasie v USA nevyzerá zle. Polovica nad priemerom a polovica pod.
Zo zásobníkov v USA odchádza dosť plynu, či nie?
Ropa je na dvojnásobnej cene ako pred 20 rokmi, prečo potom plyn klesá?
Nemalo by to byť tak, že ked je plyn lacný , začne sa využívať miesto iných energií , napr, na výrobu elektriny a tým pádom drží cenu?
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: So 04 02, 2023 3:42 pm
od používateľa hifron
Je ropa stále ešte platidlo alebo mieša karty Musk?
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Ne 05 02, 2023 5:08 pm
od používateľa osamely chodec
JUGGLER napísal: ↑So 04 02, 2023 3:10 pm
osamely chodec napísal: ↑Št 02 02, 2023 1:59 pm
Dnes molekula NG v EU 7,8x drahsia sko v USA.
Dnes molekula NG v USA lacná ako pred 20 rokmi. Očistene o infláciu nenormálna cena.
Takisto vzhľadom k tomu, že USA ide zásobovať plynom Európu.
Plní sa im sen o vyradení Ruska z obchodu s plynom a ich plyn je za babku?
Ako to vidíš? Počasie v USA nevyzerá zle. Polovica nad priemerom a polovica pod.
Zo zásobníkov v USA odchádza dosť plynu, či nie?
Ropa je na dvojnásobnej cene ako pred 20 rokmi, prečo potom plyn klesá?
Nemalo by to byť tak, že ked je plyn lacný , začne sa využívať miesto iných energií , napr, na výrobu elektriny a tým pádom drží cenu?
v prvom rade zazivame historicky vypredaj na NG 50 dni o -65% to je zatial maximom , otazka preco?
1. Historicka tepla zima zatial v Januari a Februari 2023 oproti dlhodobym priemerom sposobila prepad spotreby o 8,7bcf/den co je cca 8% vypadok ak to porovnavam s dennou vyrobou. Zasobniky sa vyprazdnuju pomalsie ako obvykle.
2. Vypadok exportneho terminali Freeport v 06/2022 pridalo do trhu +2,4 bcf/den co je od 06/22 doteraz 240dni x2,4=+576 bcf , ak nepride este zima a odhady analytikov budu cca presne ukoncime zimu v polke marca +550bcf vyssie ako min. rok. Teda ak by nevypadol FREEPORT zasoby by boli iba priemerne hoci bola historicky tepla zima. Preto bol plyn vysoko pred zimou , este jeden dolezity bod treba spomenut od 06 do 09/2022 bolo v USA historicky najteplejsie leto a to maskovalo ten vypadok Freeportu inak by plyn padal uz na jesen.
vyhlad :
Zima skonci, ale ideme do leta kde sa budeme porovnavat s historicky najteplejsim letom doteraz, ak pride studene leto zadne mesiace 10,11,12,01,... padnu dole, z vysin 4,0 usd, front uz je dole tam nevidim uz velku moznost na pad. Pozri graf cenovej struktury trhu kde trh zatial ocenuje, ze na jesen a v zime 2023 bude uz trh tesny a teda drzi ceny hore.
Freeport konecne startuje do prevadzky co ak sa podari do znacnej miery eliminuje mozne studene leto 2023 predsa len 150 dni v lete x min.2bcd/den =300 bcf odoberie zo zasob buduceho roku. Aj tak to trh ocenuje jesen zima vysoko.
Dolezite teraz bude sledovat power burn teda spotrebu plynu na vyrobu elektriny, to je hlavna polozka spotreby jar,leto, jesen. Prikladam graf kde zatial ideme pekne nad min. rokom.
Pri cenach frontu 2,4 -2,5 a nizsie vyrobcovia by mali zacat brzdit produkciu , zatial sa to nedeje aj ked je teraz produkcia nizsia vs min. rok ale to je v dosledku zmrazenia vrtov , par dni je extremny chlad v USA. Uvidime ked sa vrty rozmrazia do normalu, aka bude produkcia, bude to velmi dolezite cislo.
V eu bola doteraz tiez extremne tepla zima a priemysel spotrebuvava -25% vs min. rok (zatvorene prevadzky) vid USSKE strata 4kvartal... ale Rusko nedodava cez 10bcf/den, teda cez 11% dennych celkovych dodavok, co doteraz maskuje tepla zima v EU a odstavene prevadzky, toto skonci a EU sa bude bit o USA LNG. Talze sa neobavam o dopyt po LNG.
Rizika, teple leto v USA a vyrazny kolaps USA priemyslu (nepravdepodobne) . Celkovo som uz na plyne long kupou predneho mesiaca a dalsim naslednym rolovanim. Ceny su prestrelene dole na fronte. A vzadu maju premium s ocakavanim vyssich cien v buducnosti.

- pubchart.png (37.15 KiB) 4476 zobrazení
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Ne 05 02, 2023 7:32 pm
od používateľa jogo
osamely chodec napísal: ↑Ne 05 02, 2023 5:08 pm
Rizika, teple leto v USA a vyrazny kolaps USA priemyslu (nepravdepodobne) . Celkovo som uz na plyne long kupou predneho mesiaca a dalsim naslednym rolovanim. Ceny su prestrelene dole na fronte. A vzadu maju premium s ocakavanim vyssich cien v buducnosti.BLIZKY SPRED.png
pubchart.png
Ideš proti contangu 2.41-2,48-2,62-2,82 za 3 mesiace, strata 8% na rolovaní kontraktov. Nebolo by lepšie kúpiť nejaké ETF na ťažiarov plynu, alebo priamo akcie ťažiara alebo výrobcu/dopravcu LNG?
https://www.barchart.com/futures/quotes ... res-prices
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Ne 05 02, 2023 7:56 pm
od používateľa osamely chodec
samo ze je tam contango s tym pocitam, ale inak sa to trejdit neda. Mohol by som ist cez UNG ale chcem si rolovat sam. Pozri dno moze byt kludne aj pod 2,0 usd a menej ale neobavam sa ze plyn prestanu vyrabat a spotrebovavat

alebo ze cena pojde do minusu , predsa svet zastane iba raz za 100 rokov.
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Ne 05 02, 2023 7:58 pm
od používateľa osamely chodec
osamely chodec napísal: ↑Ne 05 02, 2023 7:56 pm
samo ze je tam contango s tym pocitam, ale inak sa to trejdit neda. Mohol by som ist cez UNG ale chcem si rolovat sam. Pozri dno moze byt kludne aj pod 2,0 usd a menej ale neobavam sa ze plyn prestanu vyrabat a spotrebovavat

alebo ze cena pojde do minusu , predsa svet zastane iba raz za 100 rokov.
prvy testov trhu bude uz zajtra , podla pocasia by mal este gapnut dole. Tak uvidime.
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Ne 05 02, 2023 8:02 pm
od používateľa jogo
osamely chodec napísal: ↑Ne 05 02, 2023 7:56 pm
samo ze je tam contango s tym pocitam, ale inak sa to trejdit neda. Mohol by som ist cez UNG ale chcem si rolovat sam. Pozri dno moze byt kludne aj pod 2,0 usd a menej ale neobavam sa ze plyn prestanu vyrabat a spotrebovavat

alebo ze cena pojde do minusu , predsa svet zastane iba raz za 100 rokov.
Pozri, plyn nesledujem, ale keď bola ropa na dne v 2020, tak sa front kontrakt na long proti takému contangu nedalo ziskovo obchodovať. Ale kľudne sa dalo kúpiť akcie ťažiarov XOM, CVX, COP a tak zahrať long. Vyrástli podobne ako ropa a netrebalo ich rolovať.
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Po 06 02, 2023 1:26 am
od používateľa dany
osamely chodec napísal: ↑Ne 05 02, 2023 7:56 pm
samo ze je tam contango s tym pocitam, ale inak sa to trejdit neda. Mohol by som ist cez UNG ale chcem si rolovat sam. Pozri dno moze byt kludne aj pod 2,0 usd a menej ale neobavam sa ze plyn prestanu vyrabat a spotrebovavat

alebo ze cena pojde do minusu , predsa svet zastane iba raz za 100 rokov.
Cez UNG by som nešiel, od 1.1.2023 je v USA zavedená zrážková daň 10 % (z objemu predaja, nie zo zisku) pre spoločnosti LP a ETF Partnership, kam UNG patrí.

Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Po 06 02, 2023 8:09 am
od používateľa andre
Odkial je tento graf? seasonalgo to zrejme nebude, tie vyzeraju inak.
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Po 06 02, 2023 9:07 am
od používateľa osamely chodec
andre napísal: ↑Po 06 02, 2023 8:09 am
Odkial je tento graf? seasonalgo to zrejme nebude, tie vyzeraju inak.
spreadcharts.com
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Po 06 02, 2023 7:25 pm
od používateľa osamely chodec
pekny graficky znazornene ako sa tohorocna zima zahrala s cenami NG.
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Ut 07 02, 2023 10:07 am
od používateľa osamely chodec
Energetická kríza sa opäť vráti na program. Nie je to politicky korektné, ale klimatická zmena určite doteraz pomohla vyhnúť sa energetickej kríze v Európe. Keď však na jar príde čas na doplnenie vyčerpaných zásob, počítajte s tým, že ceny sa opäť pohnú nahor. Sme presvedčení, že EÚ dokáže nájsť dodávateľov energie (napríklad zemný skvapalnený plyn zo Spojených štátov, Austrálie alebo dokonca Mozambiku), ale za vysoké náklady. To v konečnom dôsledku zvýši infláciu v druhom polroku spolu s vyššími cenami ropy v dôsledku vyššieho čínskeho dopytu (odhadujeme, že opätovné otvorenie Číny zvýši dopyt po rope o 4 milióny bpd okolo jari – to je asi trikrát viac ako rast dopytu predpokladaný trh).
s tymto nazorom analytika SAXO sa celkom stotoznujem, ECB bude musiet dalej zvysovat sadzby.
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Ut 07 02, 2023 11:25 pm
od používateľa tomáš virdzek
Pozor na možný odraz ropy nahor. Z/podľa TA.
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: St 08 02, 2023 9:24 am
od používateľa iceberg8
Aka pravdepodobnost je odraz hore, prosim?

Pripadne, ciel?

Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: St 08 02, 2023 1:29 pm
od používateľa mikr
iceberg8 napísal: ↑St 08 02, 2023 9:24 am
Aka pravdepodobnost je odraz hore, prosim?

Pripadne, ciel?
Je velice dobrá. Odhaduji 50% na long, 49% short a 1% do strany.
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: St 08 02, 2023 2:41 pm
od používateľa wladas
Velmi spravna predikcia

Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: St 08 02, 2023 3:15 pm
od používateľa hifron
možno niekomu budú dochádzať dengy, takže 1% import z Vladivostoku bude málo na obnovu čínskeho impéria...

Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: St 08 02, 2023 8:29 pm
od používateľa tomáš virdzek
iceberg8 napísal: ↑St 08 02, 2023 9:24 am
Aka pravdepodobnost je odraz hore, prosim?

Pripadne, ciel?
Sorry Iceberg, nedalo sa mi skôr. Nemáme nikto čarovnú guľu takže mikr Ti asi najsprávnejšie odpovedal

Každopádne technicky to narazilo na zaujímavú hranicu a zrejme by sa to mohlo odraziť. Na to kde až, čarovnú guľu tiež nemám. Logiku mi dáva cieľ cca aspoň 90.
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: St 08 02, 2023 9:37 pm
od používateľa osamely chodec
len pre ilustraciu aka je ropa draha alebo plyn lacny od 2015
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: St 08 02, 2023 10:44 pm
od používateľa tomáš virdzek
Osamely chodec: nerozumiem tomu grafu, Ty si v tomto expert, prosím môžeš trochu popísať ten graf? čiže ropa je teraz drahá?
Re: Zemný plyn, UNG, NG
Napísané: Št 09 02, 2023 8:30 am
od používateľa osamely chodec
tomáš virdzek napísal: ↑St 08 02, 2023 10:44 pm
Osamely chodec: nerozumiem tomu grafu, Ty si v tomto expert, prosím môžeš trochu popísať ten graf? čiže ropa je teraz drahá?
Ten graf zobrazuje pomer decembrovej ropy ku decembrovemu plynu (futky) od 2015 kazdy rok su za sebou naskladane pomery futiek, ktore sa trejdili v dany rok, tym eliminujem sezonnost na plyne. Pretoze ropa a plyn su energeticke nosice idu roky v nejakom range , podobne ako zlato/striebro a z toho pomeru vyplyva, ze plyn je riadne podhodnoteny , alebo ak cena plynu je ferova tak ropa je extremne draha. Sa priklanam k prvej verzii.
tu je taky isty graf len roky su cez seba a nie za sebou