Strana 6 z 12

Re: ETF - SLSP

Napísané: St 15 12, 2021 7:48 pm
od používateľa wladas
Max100 napísal: St 15 12, 2021 7:25 pmInac este by som sa opytal,ohladom ochrany vkladu.Pokial je to 20 000e,ako to robite?Ved ked investujem 10 000e tak o 10 rokov budem mat na ucte cca.25 000.To kazde 10 000 investujete u ineho brokera?
Tak mat to troska rozdelene nie je na skodu. Len ta opravim ze garancny fond kryje 50000€

Re: ETF - SLSP

Napísané: St 15 12, 2021 11:12 pm
od používateľa hokaido
wladas napísal: St 15 12, 2021 7:48 pm Tak mat to troska rozdelene nie je na skodu. Len ta opravim ze garancny fond kryje 50000€
On asi myslel XTB, ktory ma len 20k

Re: ETF - SLSP

Napísané: St 15 12, 2021 11:28 pm
od používateľa JUGGLER
zosumarizujme si to, lebo ste neuviedli všetky info, aby som to updejtoval v úvodnom príspevku:

Podľa sadzobníka poplatkov účinného od 1.3.2022. budú nasledujúce zmeny:

ETF : bude ročný poplatok za správu 0,60% p.a. ( poplatok bude splatný 2x ročne a prvý raz sa uplatní k 1.7.2022 za prvý polrok 2022 )
Poplatok za nákup/predaj ETF sa znižuje: zostáva 1%, minimálne 1€ (oproti pôvodných min. 12,5 €)

AKCIE: bude ročný poplatok za správu ? p.a.? ( poplatok bude splatný 2x ročne a prvý raz sa uplatní k 1.7.2022 za prvý polrok 2022 )
Poplatok za nákup/predaj akcií bude mierne nižší: zostáva 1%, minimálne 10€ (oproti pôvodných min. 12,5 €)

Re: ETF - SLSP

Napísané: St 15 12, 2021 11:32 pm
od používateľa lepka
Juggler: Akcie zostavaju na 0.4% p.a.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Št 16 12, 2021 12:01 am
od používateľa JUGGLER
Dík. :beer:

Updejtoval som úvodný príspevok. Definitívne to zmením, až to začne platiť.

Tých 0,6% p.a. je stále polovica toho, čo vo Finaxe. Ale škoda, lebo nehľadia do budúcnosti.
Ľuďom sa časom budú akumulovať veľké sumy. Veď Finax má po 4 rokoch už v správe 260 mil. ...

SLSP by mala urobiť to čo EIC: umožniť klientom investovať do ETFs aj cez trvalý príkaz po 50..100€ ...200€ mesačne.
EIC to dokáže s poplatkom 0,3%. SLSP by nakupovala kumulatívne v jednom termíne v mesiaci a klientom by pripisovali na účty frakcie.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Št 16 12, 2021 9:33 am
od používateľa Lex
Z môjho pohľadu slsp ide do boja o rozhľadeného investujúceho klienta, keďže ako písal juggler, dostali sa na polovicu finaxu pri neporovnateľne väčšej firme. Celé to vnímam v kontexte nedávnej akcie na nákup - oplatilo sa, klienti to brali a tak prišlo k zmene, btw stále sa bavíme o najväčšej BANKE na slovensku, ktorá má aj vlastné investičné portfólio podielových fondov, je to obrovský a skostnatelý moloch - vnútorný boj schváliť takúto zmenu stratégie musel byť enormný a to že to dali za cca pol roka pokladám za malý zázrak, vzhľadom na toto by som sa zvyšovania poplatkov nebál. Čítam to tak, že síce nesmelo ale slsp to chce robiť a nestrelí sa do kolena o pol roka/rok kvôli pár bipsom za správu. Tiež sa mi nepáči, že to išlo hore o 0,2% p.a., ale vnímam to ako daň za to, že to na slovensku ide robiť prvý veľký hráč. Skôr do budúcna čakám zníženie, ak sa to na trhu rozbehne.

Stále si musíme uvedomiť, že ide o veľkú banku, ktorá otvorila brány retailu pre investovanie do etf.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Št 16 12, 2021 10:24 am
od používateľa Peter222
Mňa by skôr zaujímalo, prečo niekto nadáva na sporku, že zdražuje a pritom je klientom Finaxu, teda ak taký niekto je. Veď SLSP je stále o polovicu lacnejšia ako táto slovenská "šťuka". Jediné čo človek musí spraviť navyše je raz za mesiac sa prihlásiť do George a kúpiť ETF a "ušetrí" pri tom 0,6% p.a. Ale nie som klientom ani jednej z týchto inštitúcií, takže možno sa na to nepozerám úplne správne.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Št 16 12, 2021 10:33 am
od používateľa Adammd
Preco clovek,ktory chce investovat s bankou by mal investovat v sporitelni, ked moze u UCB usetrit 66% rocneho poplatku? Nechapem, preco sa tu tak velebi SLSP.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Št 16 12, 2021 10:43 am
od používateľa Lex
Adammd napísal: Št 16 12, 2021 10:33 am Preco clovek,ktory chce investovat s bankou by mal investovat v sporitelni, ked moze u UCB usetrit 66% rocneho poplatku? Nechapem, preco sa tu tak velebi SLSP.
Pretože slsp začína na min 1€ a Uni na min 50€ za pokyn (čiže reálne je pre 1% nutné objem pokynu aspoň 5000,- €), zároveň je potrebné povedať aj to B pri ich poplatku za správu, že ich 0,20% p.a. je zároveň minimálne 6€ p.q. (kvartálne) to znamená, že je to skutočne 0,20% až od AUM 12 000,- EUR. Čiže áno, Uni je lacnejšia, ale len keď na to máš. SLSP cieli na retail, mass segmentu dáva možnosť investovať do ETF, a nadôvažok presne ako písali vyššie o polovicu lacnejšie ako aktuálny slovenský žralok - finax, čo je na naše pomery skutočne niečo nevídané. Takže za mňa, je slsp ospevovaná práve pre toto.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Št 16 12, 2021 10:49 am
od používateľa lepka
Peter222: Finax je drahsi a SLSP stale lacnejsia, ale vysvetlim ti preco ma to vyrusilo a preco je to pre mna toto zdrazenie no-go.

Pri ETF investujes idealne na 20-30 rokov. Banky menia cennik vo vseobecnosti dost casto, napr. raz rocne. Ok, SLSP ponukala ETF uz x rokov, ale kedy otvorila nakupy aj cez Georga a stal sa to skoro mainstream? Cca 2 roky dozadu? Z tohto pohladu mi pride zvysenie teraz o 0.2 percent celkom dramaticky skok. Pri brokerovi chcem stabilitu, resp. znizovanie poplatkov, ak nie su idealne. Toto je uplne opacny trend.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Št 16 12, 2021 11:38 am
od používateľa Peter222
Áno, tomu rozumiem, len výsledok je ten, že SLSP je aj napriek tomuto zvýšeniu v porovnaní so SVK konkurenciou ešte stále vcelku dobre na tom. Budúcnosť je otázna. Zahraničným brokerom sa samozrejme nevyrovná zatiaľ ani jeden slovenský subjekt. Väčšina z nás by o otvorení účtu v SLSP/Finax/EIC ani neuvažovala, ale ako tu už bolo písané vyššie, pre retailový, resp. mass segment si myslím, že stále môže SLSP vychádzať +- fajn.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Št 16 12, 2021 11:50 am
od používateľa Adammd
Ja beriem, ze investovanie cez banky ma vyznam pre ludi, ktori investuju vela a boja sa pripadneho fraudu u brokera.

Asi by som 1mil € neinvestoval cez XTB, ani cez degiro dokonca ani cez IB. Isiel by som jednoznacne cez banku. Hoci to nekryje poistka, ale nepredpokladam, ze ak banka skrachuje, moje akcie predaju za mojim chrbtom sa vyparia do danoveho raja, to by som sa pri brokerovi obaval.

Pre ciastky, ktore pokryvaju poistne fondy nema zmysel doporucovat SLSP(ani UCB), ale propagovat zero fee brokerov.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Št 16 12, 2021 3:35 pm
od používateľa Max100
Príspevok od používateľa JUGGLER » 31. Októbra 2021, 23:11

Porovnanie jednorazovej investície 20 000 € v SR z hľadiska poplatkov.

Broker (InteractiveBrokers, príp.Lynx, Fio atd. hlavne aby neúčtoval mesačné poplatky )
Vstupný poplatok: 0
Poplatok za nákup: dávam veľkodušne cca 0,5% = 100 €
Priebežný poplatok: 0% p.a.

EIC ( European Investment Centre o.c.p. )
Vstupný poplatok: 1,5%
Poplatok za nákup: 0,3%
Priebežný poplatok: 0% p.a. teraz, ( je možné, že v budúcnosti 0,238% p.a. )

SLSP (online cez Georga )
Vstupný poplatok: 0%
Poplatok za nákup: 130 € ( =0,65% ) pri sumách do 15 000 je to 1%, min. 12,5€
Priebežný poplatok: 0,4% p.a.

FINAX
Vstupný poplatok: 0% ( pri vkladoch pod 1000 je 1,2% za spracovanie )
Poplatok za nákup: 0%
Priebežný poplatok: 1,2% p.a.

Finálny výnos za 30 rokov (priemerné ročné zhodnotenie 10% p.a.):

1. BROKER: 347 250 €
2. EIC: 342 700 € ( 319 000 € pri 0,24% p.a.)
3. SLSP: 308 000 €
4. FINAX: 244 132 €

Efekt poplatkov:

1. BROKER: -1745 €
2. EIC: -6282 €, alebo -29 900 € ak by účtovali 0,24% p.a.
3. SLSP: -41 200 €
4. FINAX : -104 856 €

P.S. Efekt poplatkov neberte ako množstvo zaplatených poplatkov. Je to suma o ktorú je nižší výsledný výnos kvôli poplatkom. Každý poplatok, ktorý sa odráta z účtu by sa v budúcnosti mnohonásobne zhodnotil vďaka pravidelnému výnosu a reinvestícii výnosov ( zloženému úročeniu).

POZOR: PrI EIC treba cieľový účet č. 2, to je bez manažérskych poplatkov. Vyhnite sa akémukoľvek manažovaniu za poplatky, pretože ide o každoročné poplatky z celej sumy. ETF je pasívna investícia. Potrebujete dlhodobo kopírovať výnos akciového indexu pri minimálnych poplatkoch. Všetko je zahrnuté už v cene ETF, napr. v ishares Core MSCI World ETF, ktoré je investíciou do cca 2600 akcií z celého sveta.


Juggler to tu pekne zhrnul a spocital.
Pri zvyseni poplatku v slsp bude ten rozdiel este vyssi.Asi stoji zato prehodnotit vyber brokera.Ja investujem v slsp a mozno tam necham,to co som tam doteraz vlozil,ale asi zacnem investovat aj u brokera.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Pi 17 12, 2021 9:55 am
od používateľa gardenerr
Ja som sa rozhodoval, ci vyuzijem SLSP, kedze je to moja banka a nakupim si ETF, ci akcie okamzite, na par klikov alebo vyuzijem IBKR. Kvoli poplatkom som sa nakoniec rozhodol pre IBKR. Proces registracie je naozaj neuveritelny zazitok a ked som po vyrieseni vsetkych problemov a niekolkonasobnom nahravani roznych dokumentov zistil, ze uz sice mam konecne funkcny account, ale stale nemam "permission to trade", tak uz velmi intenzivne zvazujem, ci mi to stoji za to byt v strese a cakat, ci mi to bude fungovat, ci nebudu potrebovat zase nieco overovat a ci sa dostanem vobec k svojim peniazom, ked sa rozhodnu, ze mam nejaku sprostost nespravne vyplnenu a ci sa na to nevykaslem a nenakupim jednoducho cez sporitelnu.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Pi 17 12, 2021 4:42 pm
od používateľa BlizZzi
A toto ste už videli? Kto vymýšla tieto pásma a zóny :D potrebujem číslo na jeho dílera

Obchodovanie s cennými papiermi – slovenské a zahraničné cenné papiere (nákup a predaj)
Znižujeme počet poplatkových pásiem z 5 na 3:

1. pásmo: 0,01 € – 15 000 €,
2. pásmo: 15 000,01 € – 300 000 €,
3. pásmo: od 300 000,01 €,
(pôvodné pásma: 0,01 € – 15 000 €, 15 000,01 € – 30 000 €, 30 000,01 € – 150 000 €, 150 000,01 € – 500 000 € a nad 500 000 €).

Nový poplatok za obchodovanie s ETF:
1. pásmo: poplatok vo výške 1 %, min. 25 €. Pri obchodovaní prostredníctvom Georgea je minimálny poplatok vo výške len 1 €,
2. pásmo: poplatok vo výške 150 € + 0,60 % z objemu nad 15 000 €,
3. pásmo: poplatok vo výške 1 860,00 € + individuálne % z objemu nad 300 000 €.

Pri akciách a iných cenných papieroch dochádza k zmene:
rozdelenie poplatkov bude nielen podľa pásiem ako doteraz, ale aj podľa nových zón A, B, C a D,
zóny A, B, C:
1. pásmo: poplatok 1 % min. 25 €, minimálny poplatok pri obchodovaní prostredníctvom Georgea 10 € (pôvodne 12,50 €),
2. pásmo: poplatok 150 € + 0,60 % z objemu nad 15 000 €,
3. pásmo: poplatok 1 860 € + individuálne % z objemu nad 300 000 €.

zóna D:
1. pásmo: poplatok 1,50 % min. 30 €,
2. pásmo: 225 € + 1,30 % z objemu nad 15 000 €,
3. pásmo: 3 930 € + individuálne % z objemu nad 300 000 €.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Pi 17 12, 2021 10:11 pm
od používateľa JUGGLER
Cenník ako z Telecomu :lol: Nám treba vedieť čo je zóna D ( resp. či EU je v zonach A,B,C, )

Veľmi hlúpy cenník. Mohli to elegantne zjednodušiť, ale zjavne u nich pracujú ,,staré štruktúry,, :roll:

Re: ETF - SLSP

Napísané: Ne 19 12, 2021 1:14 am
od používateľa JUGGLER
Pre spiatočnícku SLSP tu postnem od Hokaida:
hokaido napísal: So 18 12, 2021 10:47 am Dokonca aj sama Xetra ponuka savings plan.
Čo znamená, že Xetra ponúka ETFs ZADARMO ak sú pre retail nakupované ako sporiace produkty.

https://www.xetra.com/xetra-en/trading/ ... ings-plans

a ked sa rozklikne to PDF:


Deutsche Börse supports private investors in saving longterm via Exchange Traded Funds (ETFs) and Exchange Traded Products (ETPs).
ETF and ETP savings plan orders can be executed on Xetra® without the usual transaction fees.
This also applies to orders generated within the framework of Robo-Advisory. This measure is one element with which Deutsche Börse promotes the equity culture among private investors and aims to attract new investors to the capital markets.

Any questions? We are happy to advise you!
Would you also like to support your clients in long-term savings with ETFs and ETPs? Then contact us and we will be happy to share further details with you.

https://www.xetra.com/resource/blob/178 ... -Plans.pdf

Ak ľudia v SLSP majú trochu filipa, mohli by sporiacim klientom nakupovať zadarmo (prinajhoršom s minimálnymi nákladmi, keby nakupovali kumulovane raz do mesiaca, čo by bola podmienka pri sporo-investovaní ). Tých 1% si môžu nechať, tak ako si necháva 0,8% ČSOB (Patria Finance ), len ročné poplatky za správu by nemali zvyšovať, ale znižovať ! :roll:

Re: ETF - SLSP

Napísané: Po 27 12, 2021 1:12 pm
od používateľa matte
Ahojte, sledujem toto vlakno, zacal som trochu investovat do etf cez georga, co ma prekvapilo, je ze som nakupil ishares automat & robot etf raz cez londyn a raz cez frankfurt, no a dolarova pozicia ma +4,79% a eurova -0,46% a to mam pocit, ze aj poplatok bol nizsi v londyne, tak teraz neviem, chcem dokupovat a mam dilemu ci € ci dolare..?

Re: ETF - SLSP

Napísané: Po 27 12, 2021 1:16 pm
od používateľa matte
ako zaciatocnik som si neuvedomil, ze kupujem bud za eura vo frankfurte alebo za dolare v londyne a teraz zistujem, ze sp500 mam v eurach ale nasdaq v dolaroch
ako kupujete vy?

Re: ETF - SLSP

Napísané: Po 27 12, 2021 2:26 pm
od používateľa Adammd
mas prijem v eurach, kupuj v eurach

Re: ETF - SLSP

Napísané: Po 27 12, 2021 5:56 pm
od používateľa JUGGLER
matte napísal: Po 27 12, 2021 1:16 pm ako zaciatocnik som si neuvedomil, ze kupujem bud za eura vo frankfurte alebo za dolare v londyne a teraz zistujem, ze sp500 mam v eurach ale nasdaq v dolaroch
ako kupujete vy?
Ono aj tak máš všetko zainvestované v USD (v dolárových aktívach ). Trebalo by zistiť aký je poplatok za konverziu u SLSP, lebo na tom môžeš tratiť.
Ked kúpiš eurový fond, fond nakupuje akcie za USD, ale konverzia by mala byť zahrnutá v nákladoch fondu. Ked kúpiš dolárový fond, konverziu EUR na USD robí SLSP, čo nemusí byť lacné.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Ut 28 12, 2021 4:09 pm
od používateľa matte
hmm tak neviem, lebo teraz mi best execution nukalo londyn v dolaroch aj pri SP aj pri nasdaqu
este mam otazku ako funguju vyplatne dividendove etf? neviem najst, ze kolko % rocne pride za dividendy a to asi nie je sucastou vynosu fondu, asi na skusku kupim oba co ponukaju a uvidim po roku
rozculuje ma ako dlho to trva v slsp, nerealizovane limit pokyny som zrusil, kupil market ceny a kym sa to v georgovi vsetko vysporiada a uprace ma slak trafi

Re: ETF - SLSP

Napísané: Ut 28 12, 2021 4:13 pm
od používateľa matte
este jedna vec ma zaujima, ze keby chcem mat zainvestovane povedzme 20.000 ale rocne by som si vynos dosiahnuty chcel vyplacat, tak musim predat pocet kusov rovnajuci sa rocnemu vynosu, hej?

Re: ETF - SLSP

Napísané: Ut 28 12, 2021 4:52 pm
od používateľa Substance242
matte napísal: Ut 28 12, 2021 4:09 pmrozculuje ma ako dlho to trva v slsp
Áno. :-) Kúpa zadaná v nedeľu má síce konfirmáciu v pondelok (keď si ju človek ide pozrieť), ale akcie sa ukážu až v stredu (a dovtedy je z účtu zablokovaná o niečo väčšia suma ako je v konfirmácii). To isté predaj, peniaze prídu v stredu, čo mi pripadá trochu neuveriteľné. (nedeľu dávam ako príklad schválne) Mne dokonca neprešlo zrušenie pokynu (myslím že pokyn sobota, zrušenie nedeľa, asi sa cez víkendy nudím), najskôr na mobile a keď sa to nijako neprejavilo tak aj cez web, dopadlo to tak že mi to tie akcie aj tak kúpilo, čo som si vysvetlil že a čo, asi to tak má byť. ;-)

Re: ETF - SLSP

Napísané: Ut 28 12, 2021 5:17 pm
od používateľa pedrito
matte napísal: Ut 28 12, 2021 4:09 pm hmm tak neviem, lebo teraz mi best execution nukalo londyn v dolaroch aj pri SP aj pri nasdaqu
To spokojne ignoruj. Toto este SLSP (resp. George) nema celkom vychytane. Logicky je vyhodnejsie kupovat na Xetre v EUR.
matte napísal: Ut 28 12, 2021 4:09 pm este mam otazku ako funguju vyplatne dividendove etf? neviem najst, ze kolko % rocne pride za dividendy a to asi nie je sucastou vynosu fondu, asi na skusku kupim oba co ponukaju a uvidim po roku
Najdi si na justetf.com prislusne distribucne (teda "vyplatne") ETF, klikni na zalozku Dividends, tam uvidis frekvenciu a vysku minulych vyplatenych dividend. Ide o sumu, prisluchajucu na jednotku daneho ETF. To ti da dobry prehlad, kolko mozes ocakavat do buducna. Tiez je to pekne vidiet v zalozke Chart, kde su vyplaty dividend naznacene na grafe. Pod grafom tiez je checkbox Including dividends, ktory ked vypnes, vidis vynos fondu bez dividend, a naopak.

Ked si kupis taketo ETF a budu ti z neho chodit dividendy, budes kvoli tomu musiet podavat kazdy rok danove priznanie. Ak ho tak ci tak podavas, tak ti to snad nebude robit problem, ale ak by si ho mal podavat len kvoli tomu, tak sa treba ozaj zamysliet, ci ti to za to stoji. Vela ludi (aj) kvoli tomuto vyuziva akumulacne ETF.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Ut 28 12, 2021 11:49 pm
od používateľa JUGGLER
matte napísal: Ut 28 12, 2021 4:09 pm este mam otazku ako funguju vyplatne dividendove etf? neviem najst, ze kolko % rocne pride za dividendy a to asi nie je sucastou vynosu fondu, asi na skusku kupim oba co ponukaju a uvidim po roku
Distribučné ETFs vyplácajú dividendy 4 x ročne, alebo 2 x ročne. Nájdeš to v letákoch fondu.

Aby si mal prehľad kolko to je teraz , tak pri európskych divi aristokratoch dostaneš spolu 2,85% p.a. a pri amerických aristokratoch 2,25% p.a.
V Hitparáde máme aj ETF na EU vysoké dividendy ( to je 30 firiem z najvyššími dividendami v eurozóne ) a tam je výplata teraz 4,12% p.a.

Všeobecne platí, že keď už firma nevládze rásť, tak vypláca dividendy. Preto sú v EU a UK dividendy vyššie, ale výnos tých firiem oveľa nižší.
Napríklad to ETF na vysoké EU dividendy má výnos za posledných 6 rokov len zhruba 5% p.a...z toho sú dividendy 4%
Čiže výnos bol iba 1/3 toho, čo dalo ETF USA (15% p.a. ) a to pritom počítam z reinvestovanými dividendami, čiže nie bez vyplatených divi.
Cena ETF po výplate dividend poklesne o vyplatené divi, takže normálne je výnos distribučného ETF a jeho cena bez vyplatených dividend.

V justetf si môžeš odkliknut výnos s reinvestovanými dividendami aj pri distribučných. Zároveň sa dá pozrieť v EUR alebo USD. Yield (čiže % ) skrývajú, dá sa pozrieť skutočná suma výplaty, ale % nájdeš v letáku.

Re: ETF - SLSP

Napísané: St 29 12, 2021 3:59 pm
od používateľa Dan_
Ahojte,

Ake su rizdiely pri nakupe cez xetru a cez londyn? Jedna sa len o konverziu? Co je najvyhodnejsie?

Zaujimal som sa hlavne o S&P 500 a S&P 500 hedged.

Hedged je vedeny v eur aj v londyne aj na xetre. Nehedgovany je v USD v lodnyne a v EUR na xetre. preco je nedhedgovany vo frankfurte v EUR? ktora z tychto 4 moznosti nakupu je najvyhodnejsia? Hedgovane maju vacsiu stabilitu voci kurzu ale nizsi vynos pokial spravne rozumiem.

Re: ETF - SLSP

Napísané: St 29 12, 2021 4:55 pm
od používateľa pedrito
Dan_ napísal: St 29 12, 2021 3:59 pm Ahojte,

Ake su rizdiely pri nakupe cez xetru a cez londyn? Jedna sa len o konverziu? Co je najvyhodnejsie?

Zaujimal som sa hlavne o S&P 500 a S&P 500 hedged.

Hedged je vedeny v eur aj v londyne aj na xetre. Nehedgovany je v USD v lodnyne a v EUR na xetre. preco je nedhedgovany vo frankfurte v EUR? ktora z tychto 4 moznosti nakupu je najvyhodnejsia? Hedgovane maju vacsiu stabilitu voci kurzu ale nizsi vynos pokial spravne rozumiem.
Tema menoveho rizika pri ETF a ich hedgovania je pekne rozobrata napr. tuto: https://www.justetf.com/en/news/etf/the ... -etfs.html

V skratke, do hry vstupuje mena na troch urovniach:
(1) Mena podkladovych aktiv - toto je mena, v ktorej su denominovane podkladove aktiva fondu. V pripade akcioveho ETF je to mena akcii. Pri S&P 500 je to USD, ale napr. pri ETF na MSCI World je to viacero mien. Tvoje kurzove riziko sa odvija od menoveho kurzu EUR voci tejto mene (pripadne menam). Teda ak vlastnis ETF na S&P 500, kde menove riziko je voci USD, tak pri oslabeni USD mas stratu, a pri posilneni USD mas zisk.

(2) Mena fondu - to je mena, v ktorej fond reportuje svoje vysledky. Pre ucely tejto diskusie nie je podstatna, nema vplyv na kurzove riziko a ani na to, v akej mene fond kupis.

(3) Mena, v ktorej sa fond obchoduje na konkretnej burze - to iste ETF moze byt na roznych burzach, alebo dokonca aj na tej istej burze, predavane v roznych menach. Ide len o menu obchodu, nema to vplyv na kurzove riziko. Ak mas svoje prostriedky, z ktorych chces kupovat, v EUR, tak je najlepsie kupit ETF na burze, kde ho v EUR predavaju, lebo netratis zbytocne na konverzii. Ale nijako to nesuvisi s menovym rizikom naslednej zmeny kurzu pocas vlastnictva ETF.


Hedgovane fondy robia to, ze pouzivaju specialne financne nastroje, ktorymi ta chrania pred menovym rizikom, suvisiacim s bodom (1). S tym su spojene dodatocne naklady, preto poplatky (vyjadrene ako TER) tych fondov su o nieco vyssie. Tie hedgovane fondy mozu byt PREDAVANE v roznych menach, vid bod (3). To ci je fond hedgovany alebo nie, nema suvis s tym, v akej mene sa predava. Toto tiez odpoveda na tvoju otazku "preco je nedhedgovany vo frankfurte v EUR"

Ak sa zamyslas nad tym, ci ma zmysel kupovat hedgovany fond, tak to zavisi primarne od typu aktiva (akcie vs dlhopisy), investicneho horizontu, a pripadne aj toho ci ide o jednorazovy alebo pravidelny nakup.
Bavme sa o akciovom ETF. Pri dlhom casovom horizonte (10, 20 rokov) hedging asi nema zasadny prinos, lebo ceny akcii sa v takom horizonte pravdepodobne pohnu natolko, ze zmena kurzu budu mat len minimalny vplyv na vykonnost fondu. A tiez sa predpoklada, ze EUR / USD dlhodobo osciluju okolo nejakej strednej hodnoty.
Este viac to plati, ak budes castejsie dokupovat, lebo raz nakupis pri silnejsom USD, raz pri slabsom, a tie rozdiely sa navzajom vykompenzuju.

Suma sumarum: kupuj fondy na Xetre v EUR. A hedgovane asi nepotrebujes, pokial mas dlhy investicny horizont.

Re: ETF - SLSP

Napísané: So 01 01, 2022 11:50 am
od používateľa Dan_
Ďakujem za obsiahlu odpoveď. V pláne mám nakupovať pravidelnejšie na dlhodobý horizont. Ostanem teda pri xetre v EUR.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Ut 04 01, 2022 8:32 am
od používateľa P3P
Ahojte, rad by som sa opytal:
1. ETF viem kupovat minimalne od 1ks? Ak trebars stoji 500€, tak minimalna investicia je 500?
2. Ako nastavim pravidelne investovanie? Ked skusam tuto moznost, tak na to neviem kliknut, kedze je to "vysivene"

Dakujem :na_zdravie:

Re: ETF - SLSP

Napísané: Ut 04 01, 2022 1:10 pm
od používateľa pedrito
P3P napísal: Ut 04 01, 2022 8:32 am 1. ETF viem kupovat minimalne od 1ks? Ak trebars stoji 500€, tak minimalna investicia je 500?
Ano, v SLSP musis kupovat cele kusy ETF. SLSP zatial neumoznuje nakupovat zlomky podielov.
P3P napísal: Ut 04 01, 2022 8:32 am 2. Ako nastavim pravidelne investovanie? Ked skusam tuto moznost, tak na to neviem kliknut, kedze je to "vysivene"
Pravidelne investovanie do ETF SLSP zatial neumoznuje. Suvisi to prave s tym prvym bodom. Keby si totiz chcel pravidelne nakupovat napr. za 100 Eur, museli by sa nakupovat zlomkove podiely.

Je mozne, ze to SLSP casom umozni, zatial potrebujes kupovat cele kusy a robit to vzdy manualne. Automaticke pravidelne nakupy v sucasnosti umoznuju len pre podielove fondy.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Ut 04 01, 2022 1:15 pm
od používateľa P3P
Dakujem :)

Re: ETF - SLSP

Napísané: Pi 07 01, 2022 2:21 pm
od používateľa matte
Dakujem za poucne odpovede chlapi!
tak nieco som pokupil :D uvidime o rok ake budu zhodnotenia
chcel som aj europske tak som kupil aj core dax ucits, zaujimalo by ma co z ponuky slsp by ste doporucili vy okrem nasdaqu a SP?

Re: ETF - SLSP

Napísané: Pi 07 01, 2022 2:46 pm
od používateľa wladas
Nic. Ak to tam chces mat dlhsie ine moc nema zmysel vymyslat.
EU je v tomto slimak. A hlavne trocha inac funguje ako US.
Je miziva sanca ze EU bude viac rast.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Pi 07 01, 2022 3:11 pm
od používateľa lepka
matte napísal: Pi 07 01, 2022 2:21 pm Dakujem za poucne odpovede chlapi!
tak nieco som pokupil :D uvidime o rok ake budu zhodnotenia
chcel som aj europske tak som kupil aj core dax ucits, zaujimalo by ma co z ponuky slsp by ste doporucili vy okrem nasdaqu a SP?
MSCI World nehedgovany (IWDA) je uplna klasika.

Re: ETF - SLSP

Napísané: Št 20 01, 2022 9:59 am
od používateľa david2366
Kde sa prosím dá nájsť dáka tabuľka výnosov fondov ponúkaných SLSP cez Georgea? hodnoverná...

Re: ETF - SLSP

Napísané: Št 27 01, 2022 8:52 pm
od používateľa andre
Pomaly sa dostaneme k smejdovskym praktikam uz aj od bank - znizime poplatok za nakup, ktory klient bezprostredne vnima pri nakupe a zaplatime k tomu PR kampan. https://e.dennikn.sk/2693138/poplatkova ... 2/?ref=tit

A potichu zvysime rocne feecko, kore je neporovnatelne vyssie..🙄 ako napisal juggler: viewtopic.php?f=6&t=24432

Re: ETF - SLSP

Napísané: Pi 28 01, 2022 7:07 am
od používateľa Fund
...slsp tam hadze akcie na nakup etf ako v potravinach,teda ziadna istota v cene,ale poplatky su pre nich istota,pripajam sa k oznaceniu "smejdi"

Re: ETF - SLSP

Napísané: Pi 28 01, 2022 10:15 am
od používateľa iGz
andre napísal: Št 27 01, 2022 8:52 pm Pomaly sa dostaneme k smejdovskym praktikam uz aj od bank - znizime poplatok za nakup, ktory klient bezprostredne vnima pri nakupe a zaplatime k tomu PR kampan. https://e.dennikn.sk/2693138/poplatkova ... 2/?ref=tit

A potichu zvysime rocne feecko, kore je neporovnatelne vyssie..🙄 ako napisal juggler: viewtopic.php?f=6&t=24432
A to ešte poplatok za nákup (podľa toho PR článku) znížili len do 28.2.2022. Ak tu akciu teda nepredĺžia. Začínajú čertiť :evil:

Re: ETF - SLSP

Napísané: Pi 28 01, 2022 10:40 am
od používateľa pedrito
iGz napísal: Pi 28 01, 2022 10:15 am A to ešte poplatok za nákup (podľa toho PR článku) znížili len do 28.2.2022. Ak tu akciu teda nepredĺžia. Začínajú čertiť :evil:
Akciu uz predlzovat nebudu musiet, pretoze s platnostou od 1.3. to uz bude priamo v sadzobniku. (https://cdn0.erstegroup.com/content/dam ... 032022.pdf).