Strana 7 z 8
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Št 04 07, 2024 2:16 am
od používateľa Rokosák
Toto je YTD 2024 v pomere k 100,000
Jun 30 2024
Symbol Cena Hodnota
SPYG 80.13 52,989
AIFD 27.94 27,833
Cash 19,178
Rozdiel s Tvojim vypoctom je, ze cash znizuje TWR i ked pri 5% nie je na zahodenie.
-
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Št 04 07, 2024 11:01 pm
od používateľa JUGGLER
Rokosák napísal: ↑Št 04 07, 2024 2:16 am
Toto je YTD 2024 v pomere k 100,000
Jun 30 2024
Symbol Cena Hodnota
SPYG 80.13 52,989
AIFD 27.94 27,833
Cash 19,178
Rozdiel s Tvojim vypoctom je, ze cash znizuje TWR i ked pri 5% nie je na zahodenie.
-
Povedz mi, prečo nehlásiš zmeny? Veď naposledy si mal:
Rokosák napísal: ↑Ut 11 06, 2024 1:34 pm
Prikupil TGFTX za 24.99
Stav SPYG 64.51% uctu
Stav
TGFTX 33.83%
cash 1.67%
Roko.
Hitparádu chcem mať transparentnú !
Tak aby to bolo férové voči všetkým.
Bud sa hlásia nákupy/predaje, alebo sa dokladá stav účtu.
Keď sa zmení ticker,
treba ľuďom vysvetliť čo sa deje. Nie dať tu iný ticker akoby sa nechumelilo.
Stratil som s tým pomaly celý večer.
Prečo ja musím zisťovať, že:
TCW Artificial Intelligence ETF (AIFD )
TCW Artificial Intelligence Equity Fund (TGFTX)
LOS ANGELES - 6. mája 2024 - TCW Group, globálna spoločnosť zaoberajúca sa správou aktív, dnes oznámila, že dokončila konverziu podielových fondov na fondy obchodované na burze (ETF) - TCW Artificial Intelligence ETF (AIFD), predtým známy ako TCW Artificial Intelligence Equity Fund (Ticker: TGFTX)
Posledný krát sa zaoberám takýmto vyhodnotením a strácam svoj drahocenný čas.
Vyhodnocovať sa máš sám. Tak, aby všetci tomu rozumeli !
Nahodil som do simulátora:
SPYG 661 ks po 80,13 spolu 52966
AIFD 996 ks po 27,94 spolu 27828
USD CASH: 19206
SPOLU: 100 000 USD
To bude replikovať stav ktorý máš nahlásený od 30.6.2024
Ak sa niečo zmení, nahlás to, aby to sedelo s tým čo sa vyhodnotí k 30.9.2024.
Ak niečo nenahlásiš, uznám len výsledok toho, čo bolo nahlásené, alebo dokladovaním stavu účtu.
Tak to robia všetci. Iba tak môžem transparentne vyhodnotiť viac ako 65 účastníkov.
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Pi 05 07, 2024 2:20 am
od používateľa Rokosák
Problem zacal tym,ze mam 5 roznych uctov u brokera. Tych 1.67% bolo v ucte, kde som mal investicie. Teraz pocitam cash vo vsetkych uctoch u tohto brokera a budem v tom pokracovat. Dufam, ze v buducnosti viac problemov nebudem sposobovat.
Re: TRHY AKTUÁLNE 2024
Napísané: Ut 09 07, 2024 12:23 am
od používateľa JUGGLER
Rokosák napísal: ↑Po 08 07, 2024 3:22 pm
Az zacnu ceny padat, treba predat.
To nie je dobrá rada pre indexových investorov.
X krát sme rozoberali, že špekulovať sa väčšinou neoplatí.
Predať v zisku znamená realizovať zisk a ukončiť daňové oslobodenie.
Predať znamená x krát sa pomýliť a minúť kopu býčich trhov. X krát bolo preukázané, že ľudia to pokašlú.
Len 2 x za posledných 20 rokov som videl skutočný dôvod na predaj:
1. ked začala praskať realitná bublina po krachu Lehman Brothers
2. ked covid paralyzoval Čínu a bolo jasné, že vírus sa bud rozšíri do sveta, alebo paralýza Číny bude mať dôsledky.
Ale ten návrat cien do normálu v 2020 bol taký rýchly, že ten čo nekupoval do poklesu, ale čakal v cashi, prepásol najväčší býči trh.
V čase covidového pádu skončil SP500 rok 2020 v zisku
+17%. Rok 2021 (ked covid vrcholil) dal SP500
+30%.
Ak si trader, tak predveď. Ale nemal by si zavádzať bežných ľudí.
Najlepšia stratégia pre bežného investora je nešpekulovať, dlhodobo držať a dokupovať pravidelne + výnimočne do najväčších poklesov.
Keď som v 2016 začal hitparádu, špekuloval som s predajmi a dlhé obdobia v cashi mi len znížili výnos.
Tebe sa stalo to isté - stačí, keď sa pozrieš o kolko výnosov si prišiel čakaním v cashi.
Re: TRHY AKTUÁLNE 2024
Napísané: Ut 09 07, 2024 2:06 pm
od používateľa Rokosák
JUGGLER napísal: ↑Ut 09 07, 2024 12:23 am
X krát sme rozoberali, že špekulovať sa väčšinou neoplatí.
Suhlasim, ale vo vynimocnych pripadoch, priemerne raz za desatrocie, sa to moze oplatit.
Dalsia vec je, ze napriklad ak je fajcenie nezdrave, je nezdrave aj ak sme silni fajciari.
Re: TRHY AKTUÁLNE 2024
Napísané: St 10 07, 2024 5:16 pm
od používateľa Rokosák
Predavat pri poklese, alebo Sedliak versus Roko (typicky prispievatel na Ako-Investovat).
Vezmime si priklad (podobnost s TSLA ciste nahodna).
Sedliak aj Roko zaciatocny stav 10,000 cena akcie 100
Stav klesne na 8000 Sedliak drzi, Roko predava
Pokles ceny na 35 co znamena, ze Sedliak stav 3500 Roko stav 8000
Cena rastie o 20 % na 42 Roko kupuje Stav uctu: Sedliak 3500 Roko 8000
A teraz si drzme klobuk: Pocet akcii Sedliak 100 Roko 190
Cena pokracuje v raste na 100. Sedliakov stav uctu 10,000, Rokov stav uctu 19,000 - s danou menej
Sedliak je spokojny aj Roko. Ty????
Re: TRHY AKTUÁLNE 2024
Napísané: St 10 07, 2024 5:58 pm
od používateľa Trumpeta1978
Rokosák napísal: ↑Po 08 07, 2024 3:22 pm
Az zacnu ceny padat, treba predat.
to je lahko napisat, ale kedy? Ked padne o 15perc? 20? 30? A ked áno, tak prečo? Je to konkretne čislo aj podporene nejakym vypoctom vzhladom k historii?
Re: TRHY AKTUÁLNE 2024
Napísané: St 10 07, 2024 9:02 pm
od používateľa Rokosák
Kedy predavat zavisi na jednotlivcovej psychyke a financnej situacii. Pre mna je najdolezitejsie necakat na zazrak, nepoliehat sa na vlastnu analyzu, historiu a doporucenia inych. Ja som asi stratil viac nepredanim do straty ako uslym ziskom. Neprajem to nikomu.
Re: TRHY AKTUÁLNE 2024
Napísané: St 10 07, 2024 9:02 pm
od používateľa wladas
Trumpeta1978 - a dalsi problem by bol potom kedy nakupovat? Co ked mierny narast je pred dalsim velkym poklesom?
Re: TRHY AKTUÁLNE 2024
Napísané: St 10 07, 2024 11:43 pm
od používateľa Rokosák
Aj to sa stava, ale buduci pokles ani rast nevidis, zato konkretnu stratu ano. Ja beriem ako vseobecne pravidlo 20% vykyvu. Pri 20 percentnej zmene trend casto pokracuje.
Ak nakupim a dalsi trend je zrazu padajuci, tak znovu predam. Nepovazujem sa za neomylneho.
Re: TRHY AKTUÁLNE 2024
Napísané: Št 11 07, 2024 12:00 am
od používateľa wladas
Ja sa riadim presne naopak.
Re: TRHY AKTUÁLNE 2024
Napísané: Št 11 07, 2024 6:56 pm
od používateľa jogo
Rokosák napísal: ↑St 10 07, 2024 11:43 pm
Aj to sa stava, ale buduci pokles ani rast nevidis, zato konkretnu stratu ano. Ja beriem ako vseobecne pravidlo 20% vykyvu. Pri 20 percentnej zmene trend casto pokracuje.
Ak nakupim a dalsi trend je zrazu padajuci, tak znovu predam. Nepovazujem sa za neomylneho.
Mohol by si to predviesť vo svojom vlákne real-time? Lebo ja toto pravidlo v tvojom vlákne nevidím

Re: TRHY AKTUÁLNE 2024
Napísané: Št 11 07, 2024 7:00 pm
od používateľa iceberg8
wladas napísal: ↑Št 11 07, 2024 12:00 am
Ja sa riadim presne naopak.
A to je dovod, preco sa na trhoch da "obchodovat" - ak by vsetci robili to iste, bolo by to divne
Inak, u mna niektore akcie -100% (ano na uplnu nulu), ine -98% a jedna-dve +300-500%
Vsetky v jednom bode dali cca -50% tazko povedat, co by bolo, ak by som isiel podla inej strategie, no ta moja bola "drz ako blb"
To by chcelo backtest, ale z toho sa tiez nikto nenapapa

Re: TRHY AKTUÁLNE 2024
Napísané: Pi 12 07, 2024 3:15 am
od používateľa Rokosák
jogo napísal: ↑Št 11 07, 2024 6:56 pm
Mohol by si to predviesť vo svojom vlákne real-time? Lebo ja toto pravidlo v tvojom vlákne nevidím
Nejde o pravidlo, ale o vysvetlenie jednej moznosti vo vseobecnosti, ktoru mozeme pouzit, alebo nie. To plati aj pre mna.
Re: TRHY AKTUÁLNE 2024
Napísané: Pi 12 07, 2024 8:20 pm
od používateľa jogo
Rokosák napísal: ↑St 10 07, 2024 5:16 pm
Predavat pri poklese, alebo Sedliak versus Roko (typicky prispievatel na Ako-Investovat).
Vezmime si priklad (podobnost s TSLA ciste nahodna).
Sedliak aj Roko zaciatocny stav 10,000 cena akcie 100
Stav klesne na 8000 Sedliak drzi, Roko predava
Pokles ceny na 35 co znamena, ze Sedliak stav 3500 Roko stav 8000
Cena rastie o 20 % na 42 Roko kupuje Stav uctu: Sedliak 3500 Roko 8000
A teraz si drzme klobuk: Pocet akcii Sedliak 100 Roko 190
Cena pokracuje v raste na 100. Sedliakov stav uctu 10,000, Rokov stav uctu 19,000 - s danou menej
Sedliak je spokojny aj Roko. Ty????
Tak si ten graf TSLA fakt pozri a aplikuj na neho svoje pravidlo predaja po 20% poklese a nákupu po 20% raste. Ja tam vidím od vrcholu v roku 2021 minimálne 10 nákupov a predajov a to pozerám týždenný graf. Takýto "trading" máš na mysli touto svojou radou?

Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Pi 12 07, 2024 10:55 pm
od používateľa Rokosák
Este raz - nejde o pravidlo 20%, ale o fakt, ze profesionali zriedkavo kupuju do straty. To je pravidlo iba pre sedliakov, "stupid money" a vyhodne pre financny priemysel, Takto ma financny priemysel vysvetlenie pre investorov, ktori si nechcu priznat, ze urobili chybu a sucasne neprispievaju do dalsieho poklesu.
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: So 13 07, 2024 12:49 am
od používateľa JUGGLER
Rokosák napísal: ↑Pi 12 07, 2024 10:55 pm
Este raz - nejde o pravidlo 20%, ale o fakt, ze profesionali zriedkavo kupuju do straty. To je pravidlo iba pre sedliakov, "stupid money" a vyhodne pre financny priemysel, Takto ma financny priemysel vysvetlenie pre investorov, ktori si nechcu priznat, ze urobili chybu a sucasne neprispievaju do dalsieho poklesu.
Pozor: profesionálni trejderi, nie profesionálni investori.
Profi trejderi, hlavne systematickí limitujú straty cez stop lossy. Okrem tých, ktorí postupné dokupovanie, takisto postupný výber ziskov bežne používajú.
Keď však pozorujem veľké mená ako investujú veľké peniaze, tak skoro všetci dokupujú pri poklesoch a predávajú postupne.
Napríklad Buffett predal za Q1 12% AAPL, predal 2% CVX, dokúpil 30% CB...Pri ostatných sú aktivity výraznejšie..ved preto sa sledujú SEC
reporty...
Ty si utrpel straty pokiaľ sa pametám na nediverzifikovanej investícii...mal si ETF alebo mutual fund na biotechnológie, nie?
To je riziková investícia, ktorú samozrejme nemôžeš držať ako index. Nemusí sa dlhodobo zhodnotiť. Niektoré bio ETFs sa takmer nezhodnotili
za posledných 10 rokov, resp. po peaku koncom 2020 rachli viac ako 50%. To isté sú etfs od Cathie Wood, alebo crypto investície.
Takže si treba priznať, že ,,stupid money,, keď investujú príliš veľa do jednej akcie, alebo jedného odvetvového/tématického ETF, tak samozrejme, že
riziko straty je veľké a doťahovanie straty nemusí vyjsť. Pozrime sa na Ladisové banky... tie britské čo padli 80-90% to už nikdy nerozchodia a on dokupoval do strát, čo mu tiež velmi nepomohlo. Prí -90% ti už treba výnos +900% aby si sa dostal na nulu. To taký NatWest Group NWG nikdy nerozchodí:
.
.
Ale indexové ETF to je úplne niečo iné. Sám Buffett ospevuje, ako je perfektne diverzifikované a ja dodávam, že aj vysoko profesionálne manažované . Nie špekuláciami, ale obmenou akcií v indexe, čo je v podstate stockpicking.
Finančný priemysel vymýva mozgy verejnosti. 95% špičkových investičných manažérov nedokáže poraziť index. respektíve, možno 20% to aj dokáže, ale museli by fungovať bez poplatkov. A v tom má sedliak takú výhodu, takisto, že môže dokupovať, teda priemerovať ceny, čím skráti čas recovery každého poklesu tak, že vôbec sa nemusí dlhodobo obávať. Práve tí, čo sa obávajú a predávajú pri poklesoch sú nakoniec tie roztrasené dumb money...
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: So 13 07, 2024 1:42 am
od používateľa Rokosák
Je rozdiel dokupovania do straty, ci spriemernovania nakupnej ceny ako strategie, a dokupovat kvoli tomu, ze je nakupna cena vyhodna a perspektivna. Buffett, nedokupuje, kvoli tomu, ze sa hanbi.
Pokial ide o profesionalnych investorov, ako napriklad investicne fondy (nie traderov), tak ti aktivne rotuju a menia pozicie. Orientuju sa na NAV nie na skryvanie poklesu portfolia.
Napriek tomu investicne fondy nedokazu porazit ETF vo vseobecnosti, ale nie kazde. Napriklad ja drzim AI orientovane ETF a AI investicny fond. Momentalne investicny fond vynasa lepsie ako ETFko ( 23.7% proti 16.68%)
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Št 25 07, 2024 12:51 am
od používateľa Rokosák
2024 Jul 24
Predal 100% SPYG za 77.7402
Predal 80% AIFD za 25.7
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Št 25 07, 2024 5:08 pm
od používateľa Rokosák
Rokosák napísal: ↑Št 25 07, 2024 12:51 am
2024 Jul 24
Predal 100% SPYG za 77.7402
Predal 80% AIFD za 25.7
Oprava, predaj SPYG za 78.7402
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Pi 02 08, 2024 2:10 am
od používateľa Rokosák
2024 Jul 31
Kupil AIFD za 26.02 0.24%
Zaokruhlil pocet akcii
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Pi 27 09, 2024 2:51 am
od používateľa Rokosák
2024 September 26
Kupil AIFD za 26.76
Kupil SPYG za 82.67
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Ut 01 10, 2024 9:53 pm
od používateľa Rokosák
2024 3Q (YTD) 15.67
Cash 64,200 3.46% YTD
SPYG 22,600
AIFD 13,200
Spolu 100,000
Cash znizil vynos.
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Ut 01 10, 2024 11:05 pm
od používateľa JUGGLER
Dík Roko !

Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Št 17 10, 2024 2:07 am
od používateľa Rokosák
16 Oktober 2024
Kupil SPY za 584.67 31% Uctu
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: St 01 01, 2025 6:26 pm
od používateľa Rokosák
YTD 2024 19.86%
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: St 01 01, 2025 9:27 pm
od používateľa JUGGLER
Dík Roko !
Všetko najlepšie do 2025 !

Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Št 27 02, 2025 3:26 am
od používateľa Rokosák
24. februara predal vsetko:
(Kupil AIFD za 26.76) predal za 27.48 + 2.6%
(Kupil SPYG za 82.67) predal za 87.98 + 6.4%
(Kupil SPY za 584.67) predal za 594.81 + 1.7%
Nepaci sa mi tohorocny vyvoj, v cashi zarobim podobne a bez rizika, takze pockam na lepsie casy.
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Št 27 02, 2025 8:51 am
od používateľa mapper
Rokosak budes mat v niecom ako XEON ulozenu cash? Ak hej tak zazdielaj v com. Diky
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Št 27 02, 2025 2:02 pm
od používateľa Rokosák
SPAXX a SPRXX - penazne fondy, ale nie ETF ako XEON.
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Št 27 02, 2025 6:23 pm
od používateľa mapper
V com je prinos oproti ETF? DIK
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Pi 28 02, 2025 2:18 am
od používateľa Rokosák
Jednym slovom, ziaden.
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: St 02 04, 2025 3:05 pm
od používateľa Rokosák
1Q 2025 +0.01 mozno aj viac nul.

Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: St 02 04, 2025 6:13 pm
od používateľa JUGGLER
Rokosák napísal: ↑St 02 04, 2025 3:05 pm
1Q 2025 +0.01 mozno aj viac nul.
Dík.
Q: Držíš cash v ponožke?
Lebo pri tej sume čo si naskrblil v hitparáde IB vypláca úrok +3,6% p.a..
0,01% vypláca iba taký shit broker ako BofA alebo E trade...
Môžem ti kvartálne priratávať 0,9% . Je to na tebe.
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Št 03 04, 2025 10:44 pm
od používateľa Rokosák
Pozriem sa na to, nieco nesedi.
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Št 03 04, 2025 11:03 pm
od používateľa Rokosák
Zrejme medzi novym rokom a predajom 25 februara nejake ceny akcii klesli co vykompenzovali dividendy a penazne fondy. Takze moj vypocet by mal sediet.
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Po 05 05, 2025 5:22 pm
od používateľa Rokosák
Kúpil som SPY za 91 % účtu pri cene 562,48.
Skúsim, či SPY pôjde hore. Zatiaľ mám o 6 % viac akcií, než keď som ich predal vo februári.
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: St 28 05, 2025 9:41 pm
od používateľa m4rek0
Ja tiež nič neviem, investujem amatersky (2. pilier vub-generali - msci world 100% nedávam vlastné vklady),3.pilier - 100%akcie NN - moje malé vklady+zamestnavatel ,finax 90/10 - 15-20%. Predtým samé podvody a nevýhodné investicie . Začal som si to sledovať posledných 5rokov
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Pi 06 06, 2025 1:31 am
od používateľa Rokosák
Okolo 25. februára som predal všetko, vrátane SP500. SP500 som predal za 594,81 so ziskom 1,7 %, držiac sa princípu vyhýbať sa stratám. Pokles SP500 pokračoval pod 500. Odvtedy cena stúpala a dnes je približne na úrovni, pri ktorej som predával. Keby som nepredal, "hrdinsky" by som vydržal pád a dnes (alebo v najbližších dňoch) by som bol na nule.
Počas rastu som znovu kúpil SP500 za 562,48, ale o 6 % viac akcií. Spolu s rastom ceny akcie som v pluse 12 %. Nepíšem to kvôli mojej genialite – v skutočnosti išlo o šťastie – ale iba ako príklad inej možnosti než „pretrpieť“ pokles.
Funguje to aj dlhodobo, pretože od dnešného dňa budem stále o tých 12 % v lepšej pozícii, ako keby som nerobil nič.
Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )
Napísané: Po 30 06, 2025 10:36 pm
od používateľa Rokosák
Celkovo 2Q 2025 +9.13%
V SP500 89.1 percent
10.9% v penaznych fondoch.
Vynos za polrok 8.97%