Strana 10 z 11
Re: Fio
Napísané: Št 03 07, 2025 10:56 am
od používateľa stentasch
kixog47100 napísal: ↑St 25 06, 2025 10:31 am
Problem je hlavne v tom, ze urokovy rozdiel je maly napr. 2% p.a. ale posilnenie alebo oslabenie meny moze by za rok aj cez 10%. Cize nie je to bezrizikove.
Takze sa na tom da aj pekne zarobit ale aj pekne stratit.
To je lepsie investovat do prosperujucej ceskej firmy, kde v pripade oslabenia CZK mate aspon zisk z podnikania…
Este ma napadlo nakup zlata za CZK ale tam je taktiež dost velky spread voci ETF . Ale možno by sa to oplatilo viac ako 15% dan z vynosu .
Re: Fio
Napísané: Št 03 07, 2025 11:26 am
od používateľa kixog47100
stentasch napísal: ↑Št 03 07, 2025 10:56 am
kixog47100 napísal: ↑St 25 06, 2025 10:31 am
Problem je hlavne v tom, ze urokovy rozdiel je maly napr. 2% p.a. ale posilnenie alebo oslabenie meny moze by za rok aj cez 10%. Cize nie je to bezrizikove.
Takze sa na tom da aj pekne zarobit ale aj pekne stratit.
To je lepsie investovat do prosperujucej ceskej firmy, kde v pripade oslabenia CZK mate aspon zisk z podnikania…
Este ma napadlo nakup zlata za CZK ale tam je taktiež dost velky spread voci ETF . Ale možno by sa to oplatilo viac ako 15% dan z vynosu .
Tomu nerozumiem ako to myslis.
Ak nakupis zlato cez CFD v CZK tak tam ti pozicaju CZK a platis urok za pozicane CZK a CFD sa zdanuje (neplati casovy test).
Ak si myslel fyzicky nakup zlata tak tam je jedno za aku menu kupis.
Dostal si zlato, stratil si mejaku menu. A zlato potom predas za aku menu chces.
Kludne mozes kupit zlato (zlate mince) v SR v EUR a prejst s nim cez hranice a predat ho v CR za CZK.
Bude tam ale ozmamovacia povimnost na hraniciach, ze prevazas vyssiu hotovost alebo zlato.
Re: Fio
Napísané: Ne 12 10, 2025 7:47 pm
od používateľa rand
Fio banka od 13. 10. 2025 zvyšuje úroky na sporiacich účtoch:
Fio konto - 1,80 % p. a. (do 10 000 €)
Fio sporiaci účet - 1,50 % p. a. (bez obmedzenia výšky vkladu)
Re: Fio
Napísané: Ne 12 10, 2025 11:02 pm
od používateľa Glogol
rand napísal: ↑Ne 12 10, 2025 7:47 pm
Fio banka od 13. 10. 2025
zvyšuje úroky na sporiacich účtoch:
Fio konto - 1,80 % p. a. (do 10 000 €)
Fio sporiaci účet - 1,50 % p. a. (bez obmedzenia výšky vkladu)
Vynára sa otázka čo tak zrazu proti prúdu ? Či som len nezachytil zvyšovanie sporiacich úrokov v iných bankách ?
Re: Fio
Napísané: Po 13 10, 2025 7:12 am
od používateľa iosephus
Tak zrovna Fio bolo proti prúdu celý čas od roku 2022, ostatné banky sa na ňu nechytali. Každopádne je to skôr kozmetická úprava, možno majú málo vkladov.
Re: Fio
Napísané: Po 13 10, 2025 6:24 pm
od používateľa jordi
Mozno im chodili ludia na terminaky, tak to zjednotili a usetria administraciu..
Re: Fio
Napísané: So 25 10, 2025 9:02 am
od používateľa vsadebol
fio je celkom fajn, skoda ze su trochu zakeraci..
aplikacia: ides poslat platbu, mas tam standardne ze standardna
musis na to kliknut a az potom vidis
1) standardna
2) urgentna (rozumej extra draha)
3) okamzita - ktora ked zlyha, tak aj tak posle standardne
- preco teda nieje okamzita nastavena ako default? tolko krat som sa uz pozabudol a poslal standardne a den cakal - to nebude nahoda, to je design..
ake ine zrady ste vy objavili? hlavne co aj burzu cez nich riesite napriklad?
Re: Fio
Napísané: So 25 10, 2025 10:39 am
od používateľa Adammd
Pri odoslani okamzitej platby ide odoznacit aby sa platba pri zlyhani okamzitej odoslala ako standardna...
Re: Fio
Napísané: So 25 10, 2025 10:56 pm
od používateľa rmaly
vsadebol napísal: ↑So 25 10, 2025 9:02 am
fio je celkom fajn, skoda ze su trochu zakeraci..
aplikacia: ides poslat platbu, mas tam standardne ze standardna
musis na to kliknut a az potom vidis
1) standardna
2) urgentna (rozumej extra draha)
3) okamzita - ktora ked zlyha, tak aj tak posle standardne
- preco teda nieje okamzita nastavena ako default? tolko krat som sa uz pozabudol a poslal standardne a den cakal - to nebude nahoda, to je design..
ake ine zrady ste vy objavili? hlavne co aj burzu cez nich riesite napriklad?
Tak ja co im fakt zazlievam (lebo to je ficura, ktoru by mohli raz dva implementovat a nechapem, preco to nerobia) je, ze mam pomenovane inkaso, ale pri normalnom vypise (ta nastenka s pohybmi) mi neukaze pomenovanie inkasa / trvalaku... z nepochopitelneho dovodu... proste v zozname inkas / trvalych tam je pomenovnie a v zozname pohybov sa to neda nastavit (ani pri ozubenom koliecku... proste chyba policko "protistrana")...
Inac som asi nezistil nic take vazne... za tu cenu

Re: Fio
Napísané: St 29 10, 2025 1:22 am
od používateľa xerces
Fio aplikacia ma tiez jeden problem a to, ze spaja osobne ucty s uctami firmy. Tie sa sice daju pomenovat ale su v jednom zozname a naviac je mozne si posielat peniaze medzi vnutornymi uctami, kde su vsetky tieto ucty, takze si lahko mozte omylom poslat peniaze z osobneho uctu na firemny a vice versa. Nechapem preco to nie je oddelene na ucty fyzickej a pravnickej osoby a museli by sa prepinat tieto osoby.
Re: Fio
Napísané: St 29 10, 2025 7:18 am
od používateľa miror
xerces napísal: ↑St 29 10, 2025 1:22 am
Fio aplikacia ma tiez jeden problem a to, ze spaja osobne ucty s uctami firmy. Tie sa sice daju pomenovat ale su v jednom zozname a naviac je mozne si posielat peniaze medzi vnutornymi uctami, kde su vsetky tieto ucty, takze si lahko mozte omylom poslat peniaze z osobneho uctu na firemny a vice versa. Nechapem preco to nie je oddelene na ucty fyzickej a pravnickej osoby a museli by sa prepinat tieto osoby.
to je skôr výhoda, že mám svoje všetky účty (aj svojich firiem) pokope
Re: Fio
Napísané: St 29 10, 2025 8:17 am
od používateľa rmaly
xerces napísal: ↑St 29 10, 2025 1:22 am
Fio aplikacia ma tiez jeden problem a to, ze spaja osobne ucty s uctami firmy. Tie sa sice daju pomenovat ale su v jednom zozname a naviac je mozne si posielat peniaze medzi vnutornymi uctami, kde su vsetky tieto ucty, takze si lahko mozte omylom poslat peniaze z osobneho uctu na firemny a vice versa. Nechapem preco to nie je oddelene na ucty fyzickej a pravnickej osoby a museli by sa prepinat tieto osoby.
Tak tomuto velmi nerozumiem... maju to podla mna rovnako ako hocaka ina banka (urcite v Tatre som "videl" vsetky moje ucty, ku ktorym som mal opravnenia.
Vo fio to tiez vidim a mozem prepinat v prehliadaci (mozes si nastavit nie zoznam, ale predovleny ucet a vlavo hore prepinat ak chces)...
A v appke si podla mna vies na "stenu" nastavit co chces vidiet...
Re: Fio
Napísané: Št 30 10, 2025 8:39 am
od používateľa xerces
miror napísal: ↑St 29 10, 2025 7:18 am
xerces napísal: ↑St 29 10, 2025 1:22 am
Fio aplikacia ma tiez jeden problem a to, ze spaja osobne ucty s uctami firmy. Tie sa sice daju pomenovat ale su v jednom zozname a naviac je mozne si posielat peniaze medzi vnutornymi uctami, kde su vsetky tieto ucty, takze si lahko mozte omylom poslat peniaze z osobneho uctu na firemny a vice versa. Nechapem preco to nie je oddelene na ucty fyzickej a pravnickej osoby a museli by sa prepinat tieto osoby.
to je skôr výhoda, že mám svoje všetky účty (aj svojich firiem) pokope
Vyhoda to nie je pokial su vsetky v jednom zozname a viete si posielat z jedneho uctu na druhy pomocou prevodu medzi vlastnymi uctami. Pri sro musite vtedy platit transakcnu dan vy sam (neurobi to banka) inak inak ste neplatic. A bohuzial je to urobene tak, ze si mozte lahko pomylit vlastny osobny ucet s firemnym a potom musite tento omyl riesit v uctovnictve. To je podla mna hlupost. Mali by byt tieto dva druhy uctove vedene osobitne ale v jednej aplikacii. Ja si to viem predstavit ako prepinanie medzi fyzickov a pravnickou osobou priamo v aplikacii.
Re: Fio
Napísané: Št 30 10, 2025 8:40 am
od používateľa xerces
rmaly napísal: ↑St 29 10, 2025 8:17 am
xerces napísal: ↑St 29 10, 2025 1:22 am
Fio aplikacia ma tiez jeden problem a to, ze spaja osobne ucty s uctami firmy. Tie sa sice daju pomenovat ale su v jednom zozname a naviac je mozne si posielat peniaze medzi vnutornymi uctami, kde su vsetky tieto ucty, takze si lahko mozte omylom poslat peniaze z osobneho uctu na firemny a vice versa. Nechapem preco to nie je oddelene na ucty fyzickej a pravnickej osoby a museli by sa prepinat tieto osoby.
Tak tomuto velmi nerozumiem... maju to podla mna rovnako ako hocaka ina banka (urcite v Tatre som "videl" vsetky moje ucty, ku ktorym som mal opravnenia.
Vo fio to tiez vidim a mozem prepinat v prehliadaci (mozes si nastavit nie zoznam, ale predovleny ucet a vlavo hore prepinat ak chces)...
A v appke si podla mna vies na "stenu" nastavit co chces vidiet...
Netusim ako to maju ine banky ale takto je to velmi neprakticke a musim si davat pozor aby som neposlal peniaze na nespravny vlastny ucet.
Re: Fio
Napísané: Št 30 10, 2025 1:54 pm
od používateľa sibal4441
Pre mna je zrada toto:
Keď si založíte termínovaný účet v inej mene, napr. v Kč, a nezmenite, na ktorý účet sa má po splatnosti vrátiť zostatok, banka vám peniaze automaticky pošle na prvý vedený účet – v mojom prípade to bol účet v eurách. Výsledok? 2 % úrok, z ktorého sa zrazili 19 % daň, minus približne 2 % poplatok za menovú konverziu. Po splatnosti termínovaného vkladu som teda dostal naspat menej, ako bol moj vklad.
Re: Fio
Napísané: Št 30 10, 2025 3:11 pm
od používateľa rmaly
xerces napísal: ↑Št 30 10, 2025 8:39 am
miror napísal: ↑St 29 10, 2025 7:18 am
xerces napísal: ↑St 29 10, 2025 1:22 am
Fio aplikacia ma tiez jeden problem a to, ze spaja osobne ucty s uctami firmy. Tie sa sice daju pomenovat ale su v jednom zozname a naviac je mozne si posielat peniaze medzi vnutornymi uctami, kde su vsetky tieto ucty, takze si lahko mozte omylom poslat peniaze z osobneho uctu na firemny a vice versa. Nechapem preco to nie je oddelene na ucty fyzickej a pravnickej osoby a museli by sa prepinat tieto osoby.
to je skôr výhoda, že mám svoje všetky účty (aj svojich firiem) pokope
Vyhoda to nie je pokial su vsetky v jednom zozname a viete si posielat z jedneho uctu na druhy pomocou prevodu medzi vlastnymi uctami. Pri sro musite vtedy platit transakcnu dan vy sam (neurobi to banka) inak inak ste neplatic. A bohuzial je to urobene tak, ze si mozte lahko pomylit vlastny osobny ucet s firemnym a potom musite tento omyl riesit v uctovnictve. To je podla mna hlupost. Mali by byt tieto dva druhy uctove vedene osobitne ale v jednej aplikacii. Ja si to viem predstavit ako prepinanie medzi fyzickov a pravnickou osobou priamo v aplikacii.
Prepac, nerozumiem... Nie je pravda, ze musi clovek sam platit transakcnu dan na normalnom ucte vedenom na firmu. Ztrhava si to banka sama okamzite. Platim si z sro uctu na sukromny ucet vramci fio a okamzite po odoslani penazi ztrhnu aj transakcnu dan. Myslim, ze pri zivnostenskom ucte pri prevode v 1 banke je to oslobodene od TD.
Tak isto stale nerozumiem, co je presne problem... Viem, ze existuju 2 zobrazenia. Bud sa zobrazia vsetky ucty, alebo sa da zobrazit jeden a potom je vlavo hore take drop down menu, kde sa ucty daju prepinat... Skus dat snapshot, co presne je problem (zacierni veci)... mozno ti tu poradime (ak sa to da vyriesit)
Re: Fio
Napísané: Št 30 10, 2025 10:01 pm
od používateľa miror
xerces napísal: ↑Št 30 10, 2025 8:39 am
miror napísal: ↑St 29 10, 2025 7:18 am
xerces napísal: ↑St 29 10, 2025 1:22 am
Fio aplikacia ma tiez jeden problem a to, ze spaja osobne ucty s uctami firmy. Tie sa sice daju pomenovat ale su v jednom zozname a naviac je mozne si posielat peniaze medzi vnutornymi uctami, kde su vsetky tieto ucty, takze si lahko mozte omylom poslat peniaze z osobneho uctu na firemny a vice versa. Nechapem preco to nie je oddelene na ucty fyzickej a pravnickej osoby a museli by sa prepinat tieto osoby.
to je skôr výhoda, že mám svoje všetky účty (aj svojich firiem) pokope
Vyhoda to nie je pokial su vsetky v jednom zozname a viete si posielat z jedneho uctu na druhy pomocou prevodu medzi vlastnymi uctami. Pri sro musite vtedy platit transakcnu dan vy sam (neurobi to banka) inak inak ste neplatic. A bohuzial je to urobene tak, ze si mozte lahko pomylit vlastny osobny ucet s firemnym a potom musite tento omyl riesit v uctovnictve. To je podla mna hlupost. Mali by byt tieto dva druhy uctove vedene osobitne ale v jednej aplikacii. Ja si to viem predstavit ako prepinanie medzi fyzickov a pravnickou osobou priamo v aplikacii.
Akože chceš povedať, že medzi účtami pod jedným prístupom (aj ked jeden účet je sro a druhy fyzická osoba) nie je automaticky strhnutá transakčná daň ? Je. Každá banka automaticky strháva transakčnú daň, dokonca Fio po každom pohybe (nie súhrnne ako väčšina bánk) a povinnosť platiť daň je na pleciach platiteľa len pre zahraničné účty v bankách, ktoré nepôsobia na Slovensku.
Re: Fio
Napísané: Pi 31 10, 2025 9:34 am
od používateľa rmaly
miror napísal: ↑Št 30 10, 2025 10:01 pm
xerces napísal: ↑Št 30 10, 2025 8:39 am
miror napísal: ↑St 29 10, 2025 7:18 am
xerces napísal: ↑St 29 10, 2025 1:22 am
Fio aplikacia ma tiez jeden problem a to, ze spaja osobne ucty s uctami firmy. Tie sa sice daju pomenovat ale su v jednom zozname a naviac je mozne si posielat peniaze medzi vnutornymi uctami, kde su vsetky tieto ucty, takze si lahko mozte omylom poslat peniaze z osobneho uctu na firemny a vice versa. Nechapem preco to nie je oddelene na ucty fyzickej a pravnickej osoby a museli by sa prepinat tieto osoby.
to je skôr výhoda, že mám svoje všetky účty (aj svojich firiem) pokope
Vyhoda to nie je pokial su vsetky v jednom zozname a viete si posielat z jedneho uctu na druhy pomocou prevodu medzi vlastnymi uctami. Pri sro musite vtedy platit transakcnu dan vy sam (neurobi to banka) inak inak ste neplatic. A bohuzial je to urobene tak, ze si mozte lahko pomylit vlastny osobny ucet s firemnym a potom musite tento omyl riesit v uctovnictve. To je podla mna hlupost. Mali by byt tieto dva druhy uctove vedene osobitne ale v jednej aplikacii. Ja si to viem predstavit ako prepinanie medzi fyzickov a pravnickou osobou priamo v aplikacii.
Akože chceš povedať, že medzi účtami pod jedným prístupom (aj ked jeden účet je sro a druhy fyzická osoba) nie je automaticky strhnutá transakčná daň ? Je. Každá banka automaticky strháva transakčnú daň, dokonca Fio po každom pohybe (nie súhrnne ako väčšina bánk) a povinnosť platiť daň je na pleciach platiteľa len pre zahraničné účty v bankách, ktoré nepôsobia na Slovensku.
Toto je podla mna mozne (u fio) len vtedy, ak ten ucet bol "nie hned jasny, ze je firemny / podnikatelsky"... a bolo nutne to nahlasit pred spustenim TD. Myslim, ze ked niekto (zivnostnik, nie sro) pouzival v minulosti osobny ucet na podnikanie (co slo), tak si to vcas musel prekonvertovat / nahlasit na platbu TD... ak nie, tak to asi nestrha...
Opat, nejak sa mi zda (nie som si isty), ze ci vramci jednej banky prevod zo zivnostnenskeho uctu na osobny nie je oslobodeny od TD... toto ucite neplati z sro uctu na sukromny (to viem a TD sa strhava)...
Re: Fio
Napísané: Pi 31 10, 2025 10:35 am
od používateľa miror
rmaly napísal: ↑Pi 31 10, 2025 9:34 am
miror napísal: ↑Št 30 10, 2025 10:01 pm
xerces napísal: ↑Št 30 10, 2025 8:39 am
miror napísal: ↑St 29 10, 2025 7:18 am
xerces napísal: ↑St 29 10, 2025 1:22 am
Fio aplikacia ma tiez jeden problem a to, ze spaja osobne ucty s uctami firmy. Tie sa sice daju pomenovat ale su v jednom zozname a naviac je mozne si posielat peniaze medzi vnutornymi uctami, kde su vsetky tieto ucty, takze si lahko mozte omylom poslat peniaze z osobneho uctu na firemny a vice versa. Nechapem preco to nie je oddelene na ucty fyzickej a pravnickej osoby a museli by sa prepinat tieto osoby.
to je skôr výhoda, že mám svoje všetky účty (aj svojich firiem) pokope
Vyhoda to nie je pokial su vsetky v jednom zozname a viete si posielat z jedneho uctu na druhy pomocou prevodu medzi vlastnymi uctami. Pri sro musite vtedy platit transakcnu dan vy sam (neurobi to banka) inak inak ste neplatic. A bohuzial je to urobene tak, ze si mozte lahko pomylit vlastny osobny ucet s firemnym a potom musite tento omyl riesit v uctovnictve. To je podla mna hlupost. Mali by byt tieto dva druhy uctove vedene osobitne ale v jednej aplikacii. Ja si to viem predstavit ako prepinanie medzi fyzickov a pravnickou osobou priamo v aplikacii.
Akože chceš povedať, že medzi účtami pod jedným prístupom (aj ked jeden účet je sro a druhy fyzická osoba) nie je automaticky strhnutá transakčná daň ? Je. Každá banka automaticky strháva transakčnú daň, dokonca Fio po každom pohybe (nie súhrnne ako väčšina bánk) a povinnosť platiť daň je na pleciach platiteľa len pre zahraničné účty v bankách, ktoré nepôsobia na Slovensku.
Toto je podla mna mozne (u fio) len vtedy, ak ten ucet bol "nie hned jasny, ze je firemny / podnikatelsky"... a bolo nutne to nahlasit pred spustenim TD. Myslim, ze ked niekto (zivnostnik, nie sro) pouzival v minulosti osobny ucet na podnikanie (co slo), tak si to vcas musel prekonvertovat / nahlasit na platbu TD... ak nie, tak to asi nestrha...
Opat, nejak sa mi zda (nie som si isty), ze ci vramci jednej banky prevod zo zivnostnenskeho uctu na osobny nie je oslobodeny od TD... toto ucite neplati z sro uctu na sukromny (to viem a TD sa strhava)...
Prevod zo zivnostenskeho účtu na osobný (keďže živnostník je tá istá osoba) nepodlieha transakčnej dani - v každej banke. Preto aj teraz s pompéznosťou schválili výnimku transakčnej dane pre živnostníkov, lebo ju aj tak nikto trocha zorientovaný neplatil.
Re: Fio
Napísané: Pi 31 10, 2025 10:38 am
od používateľa rast
Transakčnej dani ale podlieha, ak si s.r.o. pošle zo zahraničia na SK účet (oba účty patria tej istej sro). To je absurdné, ale ľudia milujú absurdné veci.
Mne sa páči, že FIO má FO aj s.r.o. pod jedným loginom, je to prehľadnejšie.
Re: Fio
Napísané: Pi 31 10, 2025 10:42 am
od používateľa miror
rast napísal: ↑Pi 31 10, 2025 10:38 am
Transakčnej dani ale podlieha, ak si s.r.o. pošle zo zahraničia na SK účet (oba účty patria tej istej sro). To je absurdné, ale ľudia milujú absurdné veci.
Mne sa páči, že FIO má FO aj s.r.o. pod jedným loginom, je to prehľadnejšie.
tej podlieha aj to, ak si pošle medzi dvomi svojimi slovenskými účtami v incýh slovenských bankách
Re: Fio
Napísané: Pi 31 10, 2025 10:44 am
od používateľa rmaly
rast napísal: ↑Pi 31 10, 2025 10:38 am
Transakčnej dani ale podlieha, ak si s.r.o. pošle zo zahraničia na SK účet (oba účty patria tej istej sro). To je absurdné, ale ľudia milujú absurdné veci.
Mne sa páči, že FIO má FO aj s.r.o. pod jedným loginom, je to prehľadnejšie.
keby len to, ale tam nie je ani limit na vysku TD.. takze napriklad ked korporaty posielaju mesacne vyplaty na dcery cez zahranicie... tam to musia byt sialene sumy...
Re: Fio
Napísané: So 01 11, 2025 3:15 pm
od používateľa sibal4441
rmaly napísal: ↑Pi 31 10, 2025 10:44 am
rast napísal: ↑Pi 31 10, 2025 10:38 am
Transakčnej dani ale podlieha, ak si s.r.o. pošle zo zahraničia na SK účet (oba účty patria tej istej sro). To je absurdné, ale ľudia milujú absurdné veci.
Mne sa páči, že FIO má FO aj s.r.o. pod jedným loginom, je to prehľadnejšie.
keby len to, ale tam nie je ani limit na vysku TD.. takze napriklad ked korporaty posielaju mesacne vyplaty na dcery cez zahranicie... tam to musia byt sialene sumy...
Nechapem ako myslis ze tam neplati limit pre vysku TD. Preco by neplatil?
Pridam aj ja jednu absurditu - zamienanie penazi z Kc na EUR cez investicny ucet, Vsetko patri jednej firme, ale TD sa plati.
Re: Fio
Napísané: So 01 11, 2025 9:20 pm
od používateľa rmaly
sibal4441 napísal: ↑So 01 11, 2025 3:15 pm
rmaly napísal: ↑Pi 31 10, 2025 10:44 am
rast napísal: ↑Pi 31 10, 2025 10:38 am
Transakčnej dani ale podlieha, ak si s.r.o. pošle zo zahraničia na SK účet (oba účty patria tej istej sro). To je absurdné, ale ľudia milujú absurdné veci.
Mne sa páči, že FIO má FO aj s.r.o. pod jedným loginom, je to prehľadnejšie.
keby len to, ale tam nie je ani limit na vysku TD.. takze napriklad ked korporaty posielaju mesacne vyplaty na dcery cez zahranicie... tam to musia byt sialene sumy...
Nechapem ako myslis ze tam neplati limit pre vysku TD. Preco by neplatil?
Pridam aj ja jednu absurditu - zamienanie penazi z Kc na EUR cez investicny ucet, Vsetko patri jednej firme, ale TD sa plati.
lebo vo vlade su sikulky?
Re: Fio
Napísané: So 15 11, 2025 8:00 pm
od používateľa vsadebol
no.. asi tu neaky pcusik z fia obcas prejde toto forum..
konecne ty autobazaristi aspon na platbach uz neoj.....ju
https://zive.aktuality.sk/clanok/hn92D3 ... u-novinku/
uz fio ma predvolene okamzitu platbu
Re: Fio
Napísané: Ne 16 11, 2025 10:07 am
od používateľa miror
Ak to tu niekto od nich prechádza, aj ja pridám jednu potrebnú vec. Písať cez Fio servis a čítať tie "robotizované" odpovede od priehradkárov na pobočkách (ako a prečo to nie je možné a je to tak správne) bez znalosti veci a praxe z používania sa mi nechce.
Od minulého mesiaca sa vyžaduje zadanie majiteľa účtu pri prevode. Používam generovanie QR kódu z Fio aplikácie, kde zadám sumu a vygeneruje to QR kód, ktorý si potom mne platiaci človek naskenuje z obrazovky môjho mobilu. Bolo by príjemné, kedy QR kód obsahoval aj túto informáciu a po naskenovaní kódu nemuseli platiaci ešte ručne vypisovať názov môjho účtu.
Re: Fio
Napísané: Ne 16 11, 2025 11:18 am
od používateľa wladas
Nie, nie je potrebne zadanie majitela uctu. Je to len overenie ze ten ucet patri konkretnej osobe. Aj u Fio aj v SLSP mozem zadat iny nazov a prejde to.
Re: Fio
Napísané: Ne 16 11, 2025 1:14 pm
od používateľa andre
miror napísal: ↑Ne 16 11, 2025 10:07 am
Ak to tu niekto od nich prechádza, aj ja pridám jednu potrebnú vec. Písať cez Fio servis a čítať tie "robotizované" odpovede od priehradkárov na pobočkách (ako a prečo to nie je možné a je to tak správne) bez znalosti veci a praxe z používania sa mi nechce.
Od minulého mesiaca sa vyžaduje zadanie majiteľa účtu pri prevode. Používam generovanie QR kódu z Fio aplikácie, kde zadám sumu a vygeneruje to QR kód, ktorý si potom mne platiaci človek naskenuje z obrazovky môjho mobilu. Bolo by príjemné, kedy QR kód obsahoval aj túto informáciu a po naskenovaní kódu nemuseli platiaci ešte ručne vypisovať názov môjho účtu.
Ten standard obsahuje aj nazov prijemcu, nedavno som to dorabal na nasho systemu - na konci pridali 1 nove pole recipient. Treba len upravit system pre generovanie.
Existuje aj free generator na githube:
https://github.com/slatinsky/php-pay-by-square
Re: Fio
Napísané: Ne 16 11, 2025 4:48 pm
od používateľa miror
wladas napísal: ↑Ne 16 11, 2025 11:18 am
Nie, nie je potrebne zadanie majitela uctu. Je to len overenie ze ten ucet patri konkretnej osobe. Aj u Fio aj v SLSP mozem zadat iny nazov a prejde to.
Ja viem, že to nie je potrebné ale vysvetľuj každému, že je v poriadku tá správa o nemožnosti overiť adresáta. Ide o to, že každá jedna banková apka po načítaní vyžaduje meno alebo píše upozornenie, ktoré málokto pochopí a každý pýta, že chce od neho ešte meno.
Netvdil som, že je to povinné, ale je to potrebné z hladiska šetrenia času a vysvetľovania.
Re: Fio
Napísané: Ne 16 11, 2025 4:49 pm
od používateľa miror
andre napísal: ↑Ne 16 11, 2025 1:14 pm
miror napísal: ↑Ne 16 11, 2025 10:07 am
Ak to tu niekto od nich prechádza, aj ja pridám jednu potrebnú vec. Písať cez Fio servis a čítať tie "robotizované" odpovede od priehradkárov na pobočkách (ako a prečo to nie je možné a je to tak správne) bez znalosti veci a praxe z používania sa mi nechce.
Od minulého mesiaca sa vyžaduje zadanie majiteľa účtu pri prevode. Používam generovanie QR kódu z Fio aplikácie, kde zadám sumu a vygeneruje to QR kód, ktorý si potom mne platiaci človek naskenuje z obrazovky môjho mobilu. Bolo by príjemné, kedy QR kód obsahoval aj túto informáciu a po naskenovaní kódu nemuseli platiaci ešte ručne vypisovať názov môjho účtu.
Ten standard obsahuje aj nazov prijemcu, nedavno som to dorabal na nasho systemu - na konci pridali 1 nove pole recipient. Treba len upravit system pre generovanie.
Existuje aj free generator na githube:
https://github.com/slatinsky/php-pay-by-square
Viem, že existuje, mám ho aj na svojom webe aplikovaný, ktorý používajú moje programy, ale mám Fio apku vždy pri sebe, načo kopírovať číslo účtu do generátora, keď to Fio môže zapracovať ako ostatní a nebude problém ? Všetko sa dá, aj posielať číslo účtu SMS-kou ako kedysi ale ide o vylepšenie šetriace čas.
Re: Fio
Napísané: Ne 16 11, 2025 5:19 pm
od používateľa wladas
miror napísal: ↑Ne 16 11, 2025 4:48 pmJa viem, že to nie je potrebné ale vysvetľuj každému, že je v poriadku tá správa o nemožnosti overiť adresáta.
Mne nemusel nikto nic vysvetlovat. Jednoducho ide zadat platbu aj bez spravneho mena. V sablonach nemam ludi/firmy ukladanych presne podla celeho mena.
Re: Fio
Napísané: Ne 16 11, 2025 5:33 pm
od používateľa kixog47100
QR s menom atd - online
https://qr.slada.sk/
Re: Fio
Napísané: Ne 16 11, 2025 5:41 pm
od používateľa kixog47100
Ked dopises meno rucne tak mas istotu, ze si ho skontroloval a uvedomujes si komu posielas platbu alebo ta to varuje, ze nesedi. Ak potom odklepnes tak tvoja zodpovednost.
Ak meno uz v QR tak niekto odklepne - bez kontroly a cele overenie sa minie ucinku.
Teraz ked tu uz mame instatne platby - tak to je raj pre podvodnikov. Tu platbu uz nikto nezastavi - ani v banke odosielatela, ani v clearingu, ani v banke prijemcu.
Predtym trval prevod 3 dni. Potom jeden pracovny den a teraz par sekund.
Za par sekund prejde cez 10 uctov v roznych statoch a potom mimo EU.
Aj overovanie je zbytocne.
Mozno fio chce aby si to meno odosielatel do platby dopisoval rucne a preto poskytuje QR bez mena.
Instatne platby = pripravena poda pre podvodnikov…
Re: Fio
Napísané: Ne 16 11, 2025 6:05 pm
od používateľa wladas
Ked prevody trvali den ako to chranilo pred podvodnikmi?
Re: Fio
Napísané: Ne 16 11, 2025 6:18 pm
od používateľa kixog47100
wladas napísal: ↑Ne 16 11, 2025 6:05 pm
Ked prevody trvali den ako to chranilo pred podvodnikmi?
Ked trvali den tak v aktualny den ti to odislo z uctu ale realne to este vyselo v tvojej banke na zbernom clearingovom ucte a peniaze odchadzali z tvojej banky az na druhy den rano, naobed…
Tj ak si sa pomylil, alebo si si uvedomil podvod (alebo niekto z rodiny) tak sa tie peniaze dali este stopnut - cez infolinku alebo utekanim na pobocku.
Niekedy proste niekomu tukne ze bol podvedeny napr. par sekund po potvrdeni platby alebo staci, ze niekomu posles peniaze onylom lebo ho mas medzi prijemcami a ten ti tie peniaze dobrovolne nevrati.
Pri instatnych platbach uz nic nestopnes.
Za mna 1 den bol ideal - mal si moznost stopnut.
Teraz uz sory, odislo, tvoja chyba.
Re: Fio
Napísané: Ne 16 11, 2025 7:14 pm
od používateľa wladas
Hmmm. Bol som v tom ze zrusit odoslanie platby sa nedalo.
Stale si vies ale prepnut z okamzitej na klasicku

Re: Fio
Napísané: Ne 16 11, 2025 7:28 pm
od používateľa kixog47100
Prednastavena je vasinou okamzita.
Ide skor o to, ze sa budu lahsie robit podvody na starsich ludoch - resp. ze uz tu platbu nezastavis.
To iste ak sa ti niekto nabura do IB alebo mobilnej apky.
Sms alebo pushka o uz zrealizovanej platbe ti uz bude k nicomu.
Instantna je uz nenavratne prec.
Boli tu uz pripady ked si niekto nieco nainstaloval do PC/mobilu a vybielili mu ucet.
Tusim mobilka Unicredit.
Bola to chyba uzivatela
Ale tak ludia si to zelali..
Re: Fio
Napísané: Ne 16 11, 2025 7:57 pm
od používateľa Baba Jaga
Či štandart alebo okamžitá to je/bolo uplné jedno ,pretože ak ste aj omylom nezmenili na okamžitú platbu tak tie pianaze aj tak odpísalo z účtu hned po zadaní.
Re: Fio
Napísané: Ne 16 11, 2025 8:03 pm
od používateľa kixog47100
Baba Jaga napísal: ↑Ne 16 11, 2025 7:57 pm
Či štandart alebo okamžitá to je/bolo uplné jedno ,pretože ak ste aj omylom nezmenili na okamžitú platbu tak tie pianaze aj tak odpísalo z účtu hned po zadaní.
Uz som to tu napisal vyssie.
Z uctu odisli ale zostali este nejaky cas v banke na inom ucte (na zbernom ucte).
V niektorych bankach z toho zberneho odisli do NBS/ECB az na dalsi den.
Takze sa to dalo zastavit.
Bola tam na to casove okno niekolko hodin.
Bavime sa o medzibankovych platbach.
Samozrejme ak by si poslal niekomu peniaze v ramci tej istej banky tak by ich dostal hned.
Ale tam keby niekto robil podvody v ramci banky tak mu zrusia ucet.
Re: Fio
Napísané: Ne 16 11, 2025 8:13 pm
od používateľa frakan
Keď sa pomýlim tak prídem na to v 99% prípadoch až keď sa adresát začne sťažovať že platbu neprial .. takže dlhšie niekoľkohodinové okno ti je naprd.