Re: tak teda ako investovat....
Napísané: Ut 25 08, 2009 12:11 am
ano dividendy, buybacky, akvizicie, atd. ale inac je to zero sum game...
staci si uvedomit jedinu vec - tam sa peniaze LEN PRESUVAJU. jedine ako vzniknu peniaze na burze je dividendy alebo ked firma odkupi nase akcie cez buyback, pripadne ich kupi ina firma. ale inac te nase akcie musi kupit za vyssiu cenu niekdo iny - nijak inak nemozme zarobit.
na burze nevznikaju peniaze (okrem dividend..).
ono aj ked predas podiel vo firme (alebo celu firmu) je to zero sum game - peniaze sa len presuvaju - tebe niekdo zaplati a jemu ostane podiel vo firme. a aj ked sa tej firme bude darit 100x lepsie, nato aby natom zarobil (pokial neratame dividendy), musi najst niekoho kdo mu zaplati zase viacej. no a ten posledny co bude ten podiel vlastnit ked firma skrachuje, tomu ostane cierny peter.
vsetky akcie ktore skrachovali (a nevyplacali dividendy a nerobili buybacky) su 100% cisty zero sum game. niekdo natom mohol uzasne zarobit a niekdo aj prerobil = ked sa to scita MUSI vyst 0. pretoze tam nikde neni tlaciarnicka na peniaze, ani oslik co serie dukaty, len sa presuvaju peniaze od jedneho spekulanta k druhemu. a to je cele, na tej burze su peniaze spekulantov a nic viac (okrem dividend...). nikde sa tam nema jak vycarovat ani 5 halierov navyse, len s kapsy druheho spekulanta.
pri konstantnom mnozstve penazi v ekonomike je UPLNE VSETKO zero sum game. ak zobereme 100 ludi na ostrov a kazdemu dame po 100 korunach a nebudu moct peniaze tlacit ani nicit, aka moze byt celkova suma penazi na ostrove ina ako 100x100? no nemoze byt ina. nemoze tam vzniknut 10 milionarov, moze tam vzniknut akorat jeden 10tisickar ked vsetci ostatni mu daju svoje peniaze. a takisto nemozu byt vsetci chudobni.
a moze tam byt aj milion akciovych burz aj sa zblaznit mozu vsetci, FURT bude sucet penazi na ostrove 10tisic.
staci si uvedomit jedinu vec - tam sa peniaze LEN PRESUVAJU. jedine ako vzniknu peniaze na burze je dividendy alebo ked firma odkupi nase akcie cez buyback, pripadne ich kupi ina firma. ale inac te nase akcie musi kupit za vyssiu cenu niekdo iny - nijak inak nemozme zarobit.
na burze nevznikaju peniaze (okrem dividend..).
ono aj ked predas podiel vo firme (alebo celu firmu) je to zero sum game - peniaze sa len presuvaju - tebe niekdo zaplati a jemu ostane podiel vo firme. a aj ked sa tej firme bude darit 100x lepsie, nato aby natom zarobil (pokial neratame dividendy), musi najst niekoho kdo mu zaplati zase viacej. no a ten posledny co bude ten podiel vlastnit ked firma skrachuje, tomu ostane cierny peter.
vsetky akcie ktore skrachovali (a nevyplacali dividendy a nerobili buybacky) su 100% cisty zero sum game. niekdo natom mohol uzasne zarobit a niekdo aj prerobil = ked sa to scita MUSI vyst 0. pretoze tam nikde neni tlaciarnicka na peniaze, ani oslik co serie dukaty, len sa presuvaju peniaze od jedneho spekulanta k druhemu. a to je cele, na tej burze su peniaze spekulantov a nic viac (okrem dividend...). nikde sa tam nema jak vycarovat ani 5 halierov navyse, len s kapsy druheho spekulanta.
pri konstantnom mnozstve penazi v ekonomike je UPLNE VSETKO zero sum game. ak zobereme 100 ludi na ostrov a kazdemu dame po 100 korunach a nebudu moct peniaze tlacit ani nicit, aka moze byt celkova suma penazi na ostrove ina ako 100x100? no nemoze byt ina. nemoze tam vzniknut 10 milionarov, moze tam vzniknut akorat jeden 10tisickar ked vsetci ostatni mu daju svoje peniaze. a takisto nemozu byt vsetci chudobni.
a moze tam byt aj milion akciovych burz aj sa zblaznit mozu vsetci, FURT bude sucet penazi na ostrove 10tisic.