Strana 2 z 2
Re: Patria - pravidelne investovanie do ETF
Napísané: Št 08 01, 2026 3:09 pm
od používateľa rmaly
Konkurencia je vzdy fajn. Mate s nim niekto prakticke skusenosti? Je to "normalny" broker typu XTB? Ci su tam nejake "chytaky"?
Zbezne mi ceny pridu take ako vo Fio (nakup)... mozno o chlp nizsie?
Re: Patria - pravidelne investovanie do ETF
Napísané: Št 08 01, 2026 4:51 pm
od používateľa jogo
rmaly napísal: ↑Št 08 01, 2026 3:09 pm
Konkurencia je vzdy fajn. Mate s nim niekto prakticke skusenosti? Je to "normalny" broker typu XTB? Ci su tam nejake "chytaky"?
Zbezne mi ceny pridu take ako vo Fio (nakup)... mozno o chlp nizsie?
Ma hnevá, že mi nedovolia kúpiť SXR8 na XETRE za Eurá, ale na Londýnskej burze za USD a cez makléra, a to je ďalší poplatok navyše.
Za Eura ponúkajú len syntetické ETF na SP500 prípadne fyzické, ale s vyplácaním dividendy. Aktuálne ich používam na držanie pákového ETF na SP500...keď už syntetiku tak aspoň pákovú...
Re: Patria - pravidelne investovanie do ETF
Napísané: Št 02 04, 2026 12:13 pm
od používateľa jogo
jogo napísal: ↑Št 08 01, 2026 4:51 pm
Ma hnevá, že mi nedovolia kúpiť SXR8 na XETRE za Eurá, ale na Londýnskej burze za USD a cez makléra, a to je ďalší poplatok navyše.
Za Eura ponúkajú len syntetické ETF na SP500 prípadne fyzické, ale s vyplácaním dividendy. Aktuálne ich používam na držanie pákového ETF na SP500...keď už syntetiku tak aspoň pákovú...
Tak, ľady sa konečne pohli a už sa dá na Patrii nakúpiť akumulačné full-replication ETF na SP500 - SPYL za eurá na Amsterdamskej burze.
Neviem, kedy presne ho zaviedli, tak som sa opýtal Gemini:
Spoločnosť Patria Finance neuvádza jeden konkrétny dátum „zavedenia“ pre všetky typy obchodovania, pretože dostupnosť inštrumentov sa líši podľa spôsobu nákupu (manuálny pokyn vs. pravidelné investovanie).
Na základe dostupných informácií z Patria Finance:Pravidelné investovanie: Inštrument SPDR S&P 500 UCITS ETF (Acc) s tickerom SPYL bol do zoznamu vybraných nízkonákladových ETF pre službu Pravidelné investície (s poplatkom 0,8 % / min. 0,8 EUR) zaradený v priebehu roka 2024.
Manuálne obchodovanie: Ako štandardné ETF obchodované na európskych burzách (napr. Xetra) je SPYL v ponuke Patrie dostupné prakticky od jeho zalistovania na trh v októbri 2023, kedy ho bolo možné vyhľadať a nakúpiť cez obchodnú platformu ako bežnú akciu/ETF.Kľúčové parametre SPYL v Patrii:TER (nákladovosť): 0,03 % p.a. (aktuálne najlacnejšie S&P 500 ETF v Európe).Typ: Akumulačné (dividendy sa automaticky reinvestujú).
Dostupnosť: Obchodné platformy Patria Finance v CZ aj SK verzii.Chcete pomôcť s nastavením pravidelného pokynu alebo vás zaujímajú poplatky za nákup tohto konkrétneho ETF?V odpovediach vygenerovaných umelou inteligenciou môžu byť chyby. Ak potrebujete finančné poradenstvo, obráťte sa na odborníka. Ďalšie informácie
Neviem, či píše pravdu, lebo koncom roka 2025 som nakupoval pákové DBPG, lebo som tam žiadne full-replicatin ETF na SP500 za eurá nevidel..určite by som ho kúpil namiesto pákového...ale možno som zle hľadal.
Re: Patria - pravidelne investovanie do ETF
Napísané: Ut 05 05, 2026 8:36 pm
od používateľa Joki
Re: Patria - pravidelne investovanie do ETF
Napísané: Ut 05 05, 2026 11:55 pm
od používateľa JUGGLER
Nemyslím si, že sa to oplatí.
Dolár minulého roku oslabil a z výnosu +17,6% v USD sme mali +3,96% v EUR.
Česi dopadli ešte horšie ---okolo 0%, lebo CZK posilnila ešte viac.
Napriek tomu sa nám hedžing dlhodobo neoplatil, kedže nie je zadarmo:
10 ročný výnos v USD: +286%
v EUR nehedžovaný: +257%
v EUR hedžovaný: +204%
Pri CZK to vychádza na nehedžovaných +210%.
Ako však vidíte z rozdielu nehedžovaného a hedžovaného EUR ETF...10 ročný výnos u CZK odhadujem na zhruba to isté ako z hedžingom.
ČR má za sebou éru posilňovania CZK voči USD i EUR. To však nemusí pokračovať.
Keby CZK nepokračovala v posiľňovaní, tak investor stráca na coste hedžingu + celý výnos z oslabenia CZK.
Inými slovami, CZK bola poslednú dekádu tvrdšia mena ako USD a EUR, ale to nemusí pokračovať.
Re: Patria Finance
Napísané: Ut 23 06, 2026 7:45 am
od používateľa MiBi
Kto by chcel "bankoveho" brokera, Patria teraz ponuka kredit 100 EUR na nákupné poplatky.
https://www.patriafinance.sk/produkty-a ... vestor-100