Chris napísal: ↑Ut 26 08, 2025 10:00 am
vsade sa tu pise, ze tu vo vlakne je to popisane, vysvetlene a vypisy. Neviem ci ja vidim nejaku inu verziu vlakna, ale kde je to ?
Vidíš u Martina nejaké výpisy, keď si Mišov reporting v porovnaní s ním označil za scam?
Chodil si tu, ked sme od martina nemali žiadne, ani štvrťročné hlásenia?
Videl si vlákna ostatných?
U každého máme určitú mieru voľnosti a dôvery.
Ja nikomu nechcem zasahovať do súkromia, aby som ho buzeroval detailami.
Niektorí sú v hitparáde na princípe, že hlásia obchody, iní ukazujú výsledky.
Ja všetky tieto veci chápem, pretože závisí od štýlu investovania/tradingu a osobných možností.
Takisto chcem rešpektovať súkromie ľudí a nemám nič ani proti real-time simulácii.
Ja sám reportujem len to, čo mám čas hlásiť a v investičnom vlákne mám iba simuláciu.
No teraz ked som sám začal aj ,,pasívne,, investovať, možno prejdem na reporting toho, čo robím u seba.
Na detailoch nezáleží. Dôležitý je princíp. V simulácii mám Nasdaq a Russell, u seba len Nasdaq.
Ale u oboch som momentálne v LQQ, teda v dvojpákovom nasdaq100.
Čo sa týka Michala, dáva scany účtu z TWR a z dát a z priebehu sa dá vyčítať, že všetko sedí.
Keby si bol začiatočník pochopil by som, že tu niečo nechápeš.
Čím sú veci jednoduchšie, tým je to zložitejšie?
Mám vysvetlovať aká je to páka, ked z účtom 100 000 kúpime Nasdaq za 200 000?
Samozrejme, v Mišovom investovaní sa bavíme len o cenných papieroch, pretože na ne platí časový test.
Nevieme pochopiť, že existujú ETFs na nasdaq100 od rôznych správcov a že ich môže mať Mišo na účte niekoľko?
Spýtaj sa manažérov DSS prečo trackujú výnos MSCI World cez 10 rôznych ETFs...
Predpokladám, že keď Mišo má 2 ETFs , tak jedno má z dôvodu časového testu (môže voľne odpredávať), na druhom
trebárs zvyšuje páku. Tretia možnosť ako sám povedal je znížiť páku v poklese dodaním cashu.
Mne to stačí. To ako on sám manažuje svoj účet je jeho vec, výsledok vidíme pri TWR reporte.
Ak sa buduje majetok na dôchodok, spravidla nejde len o sporo-investovanie, ani o jednorázové investovanie.
Väčšinou ide o kombináciu, pričom takto môžeš svoje úspory aktívne a účelovo manažovať.
U brokera IB je vynikajúce to, že všetky nákupy a predaje sa zohľadnia v TWR (time weighted return ).
Pre mňa napríklad vôbec nie je dôležité čo presne Mišo robí, ani čo drží.
Mne ide o princíp, ktorý viem využiť u seba. A to je najväčší úžitok hitparády.
Ja som pre seba Mišov princíp adaptoval na vnútornú páku, teda ETF, ktoré je samo o sebe pákové.
Teda fond sám (ETF) používa páku a mne účtuje len mierne vyšší poplatok.
A tiež používam druhé ETF, ktoré je nepákové - pritom je na ten istý podklad: Nasdaq 100.
Podklad môže byť hocijaký, kľudne SP500, alebo Dow, či Russell - je mi jedno, čo pre seba vybral Mišo.
Ja som svoju stratégiu vysvetlil už niekoľkokrát.
Zatiaľ funguje a nie je príliš agresívna. Ja dokonca ani nemôžem využívať margin, mám cash účet u EIC.
No inšpiroval som sa od Miša. Teraz dokonca uvažujem, že zainteresujem aj dcéru.
Nie je ešte dospelá, ale už prejavila záujem o zhodnotenie peňazí, čo sama zarobila.
Chce investovať s vyšším výnosom. A má pred sebou 30-40 ročný horizont.
Princíp maximálneho výnosu teraz, ked je ešte mladá ju možno motivuje k celoživotnému investovaniu do akcií.
Už teraz jej ukazujem ako sa jej vyvíja účet kde jej celé roky sporo-investujeme do SP500.
Takisto moja manželka: odkedy som jej prehodil druhý pilier do indexu, nechce veriť, že tam má dvojnásobok.
A to je už suma, ktorá sa jej bude dlhodobo zhodnocovať, aj ked vláda zníži príspevky do 2 piliera, aj ked 2 pilier otvorí.
Proste vidí obrovský rozdiel oproti tomu, keď jej odvody šli do garantovaných fondov (tam, kde ich nasmeroval Fico v 2012).